Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

2022. aasta Euroopa poolaasta kevadpakett

2022. aasta Euroopa poolaasta kevadpakett

 

KOKKUVÕTE:

komisjoni teatis 2022. aasta Euroopa poolaasta kevadpaketi kohta

MIS ON TEATISE EESMÄRK?

2022. aasta Euroopa poolaasta kevadpaketi eesmärk on

  • aidata Euroopa Liidu (EL) liikmesriike majandus- ja tööhõivepoliitika laiemas kooskõlastamises;
  • tagada, et ühistes jõupingutustes keskendutakse kvaliteetsete ja ambitsioonikate taaste- ja vastupidavuskavade elluviimisele;
  • analüüsida iga liikmesriigi vastupanuvõimet;
  • anda liikmesriikidele suuniseid, et nad saaksid piisavalt reageerida püsivatele ja uutele probleemidele ning täita oma ühiseid poliitilisi eesmärke;
  • teha kindlaks poliitikaprobleemid ning taaste- ja vastupidavuskavade uute ja konkreetselt REPowerEU-teemaliste peatükkide prioriteedid, et vähendada sõltuvust fossiilkütustest reformide ja investeeringute kaudu, mis on kooskõlas REPowerEU eesmärkidega.

PÕHIPUNKTID

Kevadpakett hõlmab järgmist:

  • riigipõhised soovitused ja riikide aruanded 27 liikmesriigi kohta;
  • 12 liikmesriigi põhjalikud analüüsid;
  • aruanne valitsemissektori eelarve puudujäägi kohta;
  • arvamused Saksamaa ja Portugali eelarveprojektide kohta;
  • 14. tugevdatud järelevalve aruanne Kreeka kohta;
  • programmijärgse järelevalve aruanded Iirimaa, Hispaania, Küprose ja Portugali kohta;
  • Euroopa Liidu Nõukogu otsuse ettepanek liikmesriikide tööhõivepoliitika suuniste kohta ja
  • seirearuanne Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni kestliku arengu eesmärkide saavutamisel ELi kontekstis tehtud edusammude kohta.

REPowerEU ja Euroopa poolaasta

Aastateks 2022 ja 2023 prognoositi ELi majanduse jätkuvat kasvu, kuid seoses Venemaa agressiooniga Ukraina vastu on kerkinud esile uusi probleeme seoses energiajulgeoleku ja fossiilkütustest sõltuvusega. Ometigi ilmutab ELi majandus vastupidavust vaatamata sellele uuele olukorrale.

RePowerEU on ELi kava lõpetada sõltuvus Venemaa fossiilkütustest puhta ülemineku kiirendamise ja jõudude ühendamise teel, et saavutada vastupanuvõimelisem energiasüsteem ja tõeline energialiit.

Vastu võetud riigipõhised soovitused

  • annavad liikmesriikidele suuniseid reageerimiseks nendele uutele probleemidele ning oma ühiste poliitiliste eesmärkide täitmiseks;
  • sisaldavad juhiseid taaste- ja vastupidavuskavade uute REPowerEU-teemaliste peatükkide kohta, sh olulisi riigipõhiseid soovitusi aastaks 2022, et vähendada fossiilkütustest sõltuvust reformide ja investeeringute kaudu, mis on kooskõlas RePowerEU eesmärkidega.

Riigipõhised aruanded ja konkurentsivõimeline kestlikkus

2022. aasta kevadpaketis võetakse uuesti kasutusele riigiaruanded ja riigipõhised soovitused, milles antakse ülevaade liikmesriikide praegustest ja uutest probleemidest jätkusuutliku konkurentsivõime neljas mõõtmes(keskkonna jätkusuutlikkus, tootlikkus, õiglus ja makromajanduslik stabiilsus) ning üksikute liikmesriikide võimeist neid probleeme lahendada.

Eelarvepoliitika

Eelarvesuunistes soovitatakse leevendada tõusvate energiahindade mõju, eelkõige haavatavatele majapidamistele, pidades silmas meetmete võimalikku mõju inflatsioonile ja eelarve kestlikkusele, kooskõla eesmärgiga vähendada üldist sõltuvust fossiilkütustest ja importida fossiilkütuseid Venemaa asemel mujalt.

Energia ja keskkonnakestlikkus

Soovitused hõlmavad muuhulgas järgmist:

  • kiiremini vähendada süsinikuheidet;
  • kiirendada ringmajandusele üleminekut;
  • vähendada energiatarbimist ja suurendada taastuvenergia osakaalu;
  • lahendada kohmakaid haldusmenetlusi, mis takistavad taastuvenergiaprojektide elluviimist.

Tootlikkus

Hästi toimiva ühtse turu tagamine on endiselt tootlikkuse kasvu, majandusliku jõukuse ja lähenemise võtmeks. Lisainvesteeringutega peavad kaasnema ambitsioonikad reformid, mis on suunatud ettevõtluskeskkonna, haldussuutlikkuste ja institutsioonilise vastupanuvõime parandamisele. Tulemuslikud ja hästi koordineeritud teadus- ja innovatsiooniinstrumendid koos lisapingutustega innovatsiooni ja turu vahelise lõhe ületamiseks on määravad, et kiirendada rohe- ja digipööret ning vähendada kõigis liikmesriikides ja piirkondades sõltuvust fossiilkütustest. Investeeringud digitaristusse ja -tehnoloogiasse on väärtuslikud, et kannustada meie majanduse ja ühiskonna rohe- ja digipööret, ning neid tuleb täiendada investeeringutega digiõppesse, inimestesse ja nende oskustesse, sealhulgas oskuste täiendamisse ja ümberõppesse.

Õiglus

Euroopa sotsiaalõiguste sammas on üldine suunav raamistik, mis aitab tagada ELis õiglust; selle täielik rakendamine on ülespoole suunatud sotsiaalse ja majandusliku lähenemise jaoks määrava tähtsusega. Eriti tähtis on juurdepääs kvaliteetsele haridusele ning piisav kaetus sotsiaalsete turvavõrkude ja lühendatud tööaja kavadega. Toetav poliitika peaks olema ajutine ja suunatud kõige haavatavamatele rühmadele, et see oleks võimalikult tulemuslik, ja samas tuleks säilitada fossiilkütuste tarbimise vähendamise stiimulid ning piirata nende mõju eelarvele. Kvaliteetsete töökohtade loomise, oskuste arendamise ja tööturustaatuste vahel sujuva liikumise toetamisel on liikmesriikide jätkuvad reformid ja investeeringud määrava tähtsusega.

Makromajanduslik stabiilsus

Eelarvepoliitika peaks 2023. aastal olema ettevaatlik, ent samas valmis reageerima muutuvale majandusolukorrale. Kliimamuutustest tulenevate riskide vähendamiseks julgustatakse liikmesriike võtma nende mõju eelarve planeerimisel süstemaatiliselt arvesse ning kaaluma poliitikameetmeid ja vahendeid, mis aitavad kliimamõjusid õiglasel viisil ennetada, vähendada ja nendeks valmistuda. Kõik liikmesriigid peaksid suurendama avaliku sektori investeeringuid rohe- ja digipöördesse ning energiajulgeolekusse, kasutades selleks muu hulgas taaste- ja vastupidavusrahastut, muid ELi fonde ja kava REPowerEU. Paljude liikmesriikide jaoks on jätkuvalt oluline tagada ka edaspidi valitsemissektori võla jätkusuutlikkus. Jätkatakse kooskõlastatud jõupingutusi, et tugevdada võitlust agressiivse maksuplaneerimise ja maksudest kõrvalehoidumise vastu

Kokkuvõte

Euroopa majanduse ja ühiskonna vastupidavuse ning kaasava ja kestliku majanduskasvu tagamiseks on tingimata vaja tegelda jätkuvate ja uute probleemidega. 2022. aasta Euroopa poolaasta uues tsüklis keskendutakse kestlikule ja kaasavale taastumisele, mis põhineb ambitsioonikate taaste- ja vastupidavuskavade rakendamisel ning jätkusuutliku konkurentsivõime neljal mõõtmel.

Lisaks taaste- ja vastupidavuskavade jätkuvale rakendamisele peaksid liikmesriigid võtma meetmeid, et rakendada 2022. aasta riigipõhiseid soovitusi, milles käsitletakse olemasolevaid ja esilekerkivaid probleeme, võttes arvesse kava REPowerEU.

TAUST

Lisateave

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Keskpangale, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele, Regioonide Komiteele ning Euroopa Investeerimispangale – 2022. aasta Euroopa poolaasta kevadpakett (COM(2022) 600 final, 23.5.2022)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Austria 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Austria 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 601 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Belgia 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Belgia 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 602 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Bulgaaria 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Bulgaaria 2022. aasta lähenemisprogrammi kohta(kohta (COM(2022) 603 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Küprose 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Küprose 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 604 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Tšehhi 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Tšehhi 2022. aasta lähenemisprogrammi kohta (COM(2022) 605 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Saksamaa 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Saksamaa 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta(kohta (COM(2022) 606 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Taani 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Taani 2022. aasta lähenemisprogrammi kohta (COM(2022) 607 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Eesti 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Eesti 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta COM(2022) 608 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Kreeka 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Kreeka 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 609 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Hispaania 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Hispaania 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 610 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Soome 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Soome 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 611 final, 23.5.2022)

Nõukogu soovitus, milles käsitletakse Prantsusmaa 2022. aasta riiklikku reformikava (COM(2022) 612 final, 23.5.2022).

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Horvaatia 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Horvaatia 2022. aasta lähenemisprogrammi kohta (COM(2022) 613 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Ungari 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Ungari 2022. aasta lähenemisprogrammi kohta (COM(2022) 614 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Iirimaa 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Iirimaa 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 615 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Itaalia 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Itaalia 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 616 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Leedu 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Leedu 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 617 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Luksemburgi 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Luksemburgi 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 618 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Läti 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Läti 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 619 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Malta 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Malta 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 620 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Madalmaade 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Madalmaade 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 621 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Poola 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Poola 2022. aasta lähenemisprogrammi kohta (COM(2022) 622 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Portugali 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Portugali 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 623 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Rumeenia 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Rumeenia 2022. aasta lähenemisprogrammi kohta (COM(2022) 624 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Rootsi 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Rootsi 2022. aasta lähenemisprogrammi kohta (COM(2022) 625 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Sloveenia 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Sloveenia 2022. aasta stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 626 final, 23.5.2022)

Soovitus: nõukogu soovitus, milles käsitletakse Slovakkia 2022. aasta riiklikku reformikava ja esitatakse nõukogu arvamus Slovakkia 2022. stabiilsusprogrammi kohta (COM(2022) 627 final, 23.5.2022)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – Kava „REPowerEU“ (COM(2022) 230 final, 18.5.2022)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – REPowerEU: Euroopa ühismeede taskukohasema, kindlama ja kestlikuma energiavarustuse tagamiseks (COM(2022) 108 final, 8.3.2022).

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. veebruari 2021. aasta määrus (EL) 2021/241, millega luuakse taaste- ja vastupidavusrahastu (ELT L 57, 18.2.2021, lk 17–75)

Määruse (EL) 2021/241 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 06.10.2022

Top