EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa Sotsiaalfond+ – ESF+ (2021–2027)

Euroopa Sotsiaalfond+ – ESF+ (2021–2027)

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2021/1057, millega luuakse Euroopa Sotsiaalfond+ (ESF+)

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Määrusega luuakse Euroopa Sotsiaalfond+ (ESF+) ning sätestatakse selle eesmärgid, eelarve ajavahemikuks 2021–2027, rakendamismeetodid, Euroopa Liidu (EL) rahastamise vormid ja sellise rahastamise reeglid.

PÕHIPUNKTID

ESF+-ga on lõimitud endine Euroopa Sotsiaalfond, noorte tööhõive algatus, Euroopa abifond enim puudustkannatavate isikute jaoks ning ELi tööhõive ja sotsiaalse innovatsiooni programm.

Harud

ESF+ koosneb kahest harust:

  • eelarve jagatud täitmisega* haru ning
  • tööhõive ja sotsiaalse innovatsiooni (EaSI) haru, mille puhul toimub eelarve otsene* ja kaudne täitmine*.

Eesmärgid

ESF+-il on kaks üldeesmärki:

  • aidata ELi liikmesriikidel ja piirkondadel saavutada suur tööhõive, õiglane sotsiaalkaitse ning oskustega ja vastupidav tööjõud, kes on valmis toimetulekuks tuleviku töömaailmas, ning samuti kaasav ja sidus ühiskond, mis seab eesmärgiks vaesuse kaotamise ning Euroopa sotsiaalõiguste sambas sisalduvate põhimõtete elluviimise;
  • toetada ja täiendada liikmesriikide poliitikat, mille eesmärk on tagada võrdsed võimalused, võrdne juurdepääs tööturule, õiglased ja kvaliteetsed töötingimused ning sotsiaalkaitse ja kaasamine, ning lisada sellele poliitikale väärtust.

Prioriteetsed valdkonnad

ESF+ keskendub mitmele põhivaldkonnale, sealhulgas järgmistele:

  • toetuse osutamine noortele, kes on eriti mõjutatud COVID-19 pandeemiast tingitud sotsiaal-majanduslikust kriisist, pakkudes vahendeid, mis aitavad neil omandada kutsekvalifikatsiooni, leida kvaliteetseid töökohti ning täiendada oma haridust ja oskusi;
  • abi vajavate laste abistamine, eraldades vahendeid sihipärastele meetmetele, mille eesmärk on võidelda laste vaesuse vastu, ning toetada ühiskonna kõige haavatavamaid liikmeid, kes kannatavad töökaotuse ja sissetulekute vähenemise tõttu, sealhulgas toidu- ja esmase materiaalse abi jagamine enim puudust kannatavatele isikutele;
  • inimeste täiend- ja ümberõppe võimaldamine rohe- ja digipöördeks ning haridus- ja koolitussüsteemide kvaliteedi tõstmine;
  • soolise võrdõiguslikkuse, võrdsete võimaluste ja diskrimineerimise vältimise edendamine;
  • sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna organisatsioonide suutlikkuse suurendamine;
  • sotsiaalse innovatsiooni edendamine kogu ELis riikidevahelise koostöö kaudu;
  • sotsiaalse innovatsiooni otsene toetamine EaSI haru kaudu.

Vahendite eraldamine

Määrus sisaldab teatavaid miinimumnõudeid ESF+ eelarve jagatud täitmist järgivate vahendite eraldamise kohta liikmesriikides:

  • vähemalt 25 % sotsiaalse kaasatuse soodustamiseks;
  • vähemalt 3 % enim puudust kannatavate isikute toetamiseks;
  • liikmesriigid, kus vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ohus olevate laste keskmine määr ületas ajavahemikul 2017–2019 ELi keskmist, peaksid eraldama võitluseks laste vaesuse vastu vähemalt 5 % oma vahenditest;
  • liikmesriigid, kus ajavahemikul 2017–2019 ületas mittetöötavate ja mitteõppivate 15–29aastaste noorte keskmine määr ELi keskmist, peaksid eraldama vähemalt 12,5 % oma eelarve vahenditest sihipärastele meetmetele ja struktuurireformidele, mille eesmärk on toetada noorte tööhõivet, kutseharidust ja -koolitust, eriti õpipoisiõpet, koolist tööellu üleminekut, haridus- ja koolitussüsteemi naasmise viise ning teise võimaluse haridust, eelkõige kavade rakendamisel noortegarantii raames.

Eelarve ja haldus

  • ESF+ eelarve ajavahemikul 2021–2027 on veidi alla 88 miljardi euro 2018. aasta hindades.
  • Suurem osa ESF+ rahalistest vahenditest (87,3 miljardit eurot 2018. aasta hindades) eraldatakse eelarve liikmesriikidega jagatud täitmist järgivale harule. ESF+ korraldusasutused igas liikmesriigis jagavad raha mitmesuguste avalike ja eraorganisatsioonide asjaomastele projektidele.
  • Euroopa Komisjon haldab otse väiksemat EaSI haru osa (umbes 676 miljonit eurot 2018. aasta hindades).
  • Uuenduslike lahenduste ülekandmise kiirendamiseks ja nende ulatuslikuma kasutuselevõtu soodustamiseks eraldatakse 175 miljonit eurot riikidevahelisele koostööle.
  • Fondide haldamise ELi ühiseeskirjad, mida kohaldatakse kõigile ühtekuuluvuspoliitika fondidele, on sätestatud määruses (EL) 2021/1060 (vt kokkuvõte).

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Seda on EaSI haru osas osaliselt kohaldatud alates 1. jaanuarist 2021 ja terviklikult alates 1. juulist 2021.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Eelarve jagatud täitmine: EL usaldab liikmesriikidele programmide rakendamise riiklikul või piirkondlikul tasemel. Liikmesriikide haldusasutused (riiklikul, piirkondlikul ja kohalikul tasemel) valivad, milliseid projekte rahastada, ja vastutavad nende igapäevase haldamise eest. Liikmesriik vastutab peamiselt haldus- ja kontrollisüsteemi loomise ning õigusnormide rikkumise ärahoidmise, avastamise ja kõrvaldamise eest. Komisjon tagab koostöös liikmesriikidega projektide eduka lõpuleviimise ja raha otstarbeka kasutamise.
Eelarve otsene täitmine: Euroopa Komisjon kuulutab välja konkursikutsed, et anda toetusi projektidele, ja pakkumiskutsed, et sõlmida teenus- ja/või tarnelepinguid.
Eelarve kaudne täitmine: Euroopa Komisjon valib korraldusasutuse, kes haldab tema nimel asjaomast projekti.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1057, millega luuakse Euroopa Sotsiaalfond+ (ESF+) ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1296/2013 (ELT L 231, 30.6.2021, lk 21–59)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. juuni 2021. aastamäärus (EL) 2021/1060, millega kehtestatakse ühissätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfond+, Ühtekuuluvusfondi, Õiglase Ülemineku Fondi ja Euroopa Merendus-, Kalandus- ja Vesiviljelusfondi kohta ning nende ja Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifondi, Sisejulgeolekufondi ning piirihalduse ja viisapoliitika rahastu suhtes kohaldatavad finantsreeglid (ELT L 231, 30.6.2021, lk 159–706)

Viimati muudetud: 04.08.2021

Top