Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fond koondatud töötajate toetuseks (2021–2027)
KOKKUVÕTE:
määrus (EL) 2021/691, mis käsitleb Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi koondatud töötajate toetuseks
MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?
- Määruse eesmärk on pikendada Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi (EGF) tegevust mitmeaastase finantsraamistikuga 2021–2027 hõlmatud ajavahemikuks. Sellest tulenevalt muudeti ka fondi nime, milleks sai Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fond koondatud töötajate toetuseks (EGF).
- Sellest antakse toetust töötajatele ja füüsilisest isikust ettevõtjatele, kes on kaotanud töö suurte restruktureerimiste tagajärjel.
PÕHIPUNKTID
Missioon ja eesmärgid
- EGF on solidaarsusfond, millest rahastatakse aktiivseid tööturumeemeid (nt koolitus, tööotsingud ja iduettevõtete asutamine) suurte restruktureerimiste tagajärjel toimunud ootamatute ja märkimisväärsete töökaotuste korral.
- See on hädaabifond väljaspool mitmeaastase finantsraamistiku eelarve ülemmäärasid.
Sekkumiskriteeriumid
- EGFi rahalist toetust antakse juhul, kui neljakuulise perioodi jooksul kaotab töö üle 200 (künnist vähendati võrreldes aastatel 2014–2020 kehtinud 500-ga) töötaja või füüsilisest isikust ettevõtja samas ettevõttes või samas piirkonnas toimunud koondamiste korral või kuuekuulise perioodi jooksul ühes ettevõttes või ettevõtete rühmas (eriti väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete korral) samas sektoris ja geograafilises piirkonnas. Ühes ettevõttes toimunud koondamiste korral võidakse seda künnist kohaldada ka tarnijatele või tootmisahela järgmise etapi tootjatele.
- Väikestel tööturgudel võidakse taotlusi pidada vastuvõetavaks isegi juhul, kui seda künnist ei ole ületatud, tingimusel et koondamisel on ulatuslik mõju tööhõivele ja kohalikule, piirkondlikule või riigi majandusele. Erandkorras võidakse seda kohaldada ka suurematele tööturgudele, kuid sellistel juhtudel ei tohi antud rahaliste toetuste kogusumma ületada 15 % EGFi iga-aastasest ülemmäärast.
- EGFi ei kasutata juhul, kui avaliku sektori töötajad on koondatud ELi liikmesriigi eelarvekärbete tulemusena.
Rahastamiskõlblikud meetmed
EGFi rahalist toetust võib anda aktiivsete tööturupoliitika meetmete jaoks, mis kuuluvad individualiseeritud teenuste kooskõlastatud paketti ja on kujundatud selliselt, et need hõlbustaksid koondatud töötaja tööturule naasmist või füüsilisest isikust ettevõtjaks hakkamist. Need võivad sisaldada järgmist:
- koolitus ja ümberõpe, mis on muu hulgas seotud info- ja kommunikatsioonitehnoloogiaalaste ning muude digitaalsete oskustega;
- omandatud teadmiste ja oskuste tõendamine;
- tööotsingute toetamine;
- rühmadele mõeldud tegevused;
- kutsenõustamine ja nõustamisteenused;
- juhendamine;
- koondamisjärgne abi;
- ettevõtluse edendamine;
- füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsemise, ettevõtte asutamise, töötajate ülevõtmise toetamine ning koostöömeetmed;
- erimeetmed, mida võetakse piiratud ajavahemikul (kuni 35 % paketi kogumaksumusest), nagu liikuvustoetus, lapsehoiutoetus, koolitustoetus, elamiskulude toetus ja toetus hooldajatele ning töölevõtmise stiimulid tööandjatele, tingimusel et toetusesaajad osalevad aktiivselt tööotsingutel või koolituses.
Kooskõlastatud paketi kujundamisel tuleb horisontaalse elemendina silmas pidada digitaalsel tööstusajastul vajalike oskuste levitamist ja üleminekut ressursitõhusale majandusele.
EGFist ei toetata meetmeid, mida ettevõtjad peavad võtma riigisisese õiguse või kollektiivlepingute kohaselt. Liikmesriigid võivad taotleda toetust ettevalmistus-, haldus-, teavitamis- ja reklaami- ning kontrolli- ja aruandlustegevuse jaoks. EGFi toetuse heakskiidetud taotlused kehtivad 24 kuud.
Füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsemise, ettevõtte asutamise ja töötajatepoolse väljaostu korral ei tohi investeeringud ületada 22 000 eurot toetusesaaja kohta. EGFi rahaline toetus peab piirduma sellega, mida on vaja sihtrühmas olevatele toetusesaajatele ajutise ja ühekordse toetuse pakkumiseks.
Taotlused
- Liikmesriigid peavad esitama taotluse EGFist rahalise toetuse saamiseks 12 nädala jooksul alates töökaotuse toimumise võrdlusperioodist. Euroopa Komisjon analüüsib taotlusi ja esitab EGFi mobiliseerimise ettepaneku eelarvepädevale institutsioonile (Euroopa Parlament ja nõukogu). See on vajalik, sest EGF on väljaspool mitmeaastase finantsraamistiku eelarve ülemmäärasid.
- Eelarvepädev institutsioon teeb EGFist rahastamise otsuse kuue nädala jooksul alates komisjoni ettepaneku saamisest.
Kaasrahastamise määr
EGFist kaasrahastamise määr vastab Euroopa Sotsiaalfond Plusi (ESF+) kõrgeimale kaasrahastamise määrale asjaomases liikmesriigis, kuid see ei tohi olla alla 60%.
Kehtetuks tunnistamine
Käesoleva määrusega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1309/2013 alates 1. jaanuarist 2021.
MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?
Määrust kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2021, välja arvatud artikkel 15 (eelarvemenetlus ja eelarve täitmine), mida kohaldatakse alates 3. maist 2021.
TAUST
- Euroopa Muutuste Seirekeskus aitab komisjonil ja liikmesriikidel läbi viia kvalitatiivseid ja kvantitatiivseid analüüse, millest on abi globaliseerumise suundumuste, tehnoloogiliste ja keskkonnamuutuste, restruktureerimise ja EGFi kasutamise hindamisel.
- Euroopa ühiskonnaprobleemidele vastuseks loodud Euroopa sotsiaalõiguste sammas moodustab suunava raamistiku EGFile, mis võimaldab ELil asjakohased põhimõtted suurte restruktureerimiste korral ellu viia.
- Muutusteks ja restruktureerimiseks valmisolekut käsitlev ELi kvaliteediraamistik on ELi poliitikavahend, mis loob parimate tavade raamistiku ettevõtete restruktureerimise prognoosimiseks ja sellega tegelemiseks.
- Lisateave:
PÕHIDOKUMENT
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. aprilli 2021. aasta määrus (EL) 2021/691, millega luuakse Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fond (EGF) koondatud töötajate toetuseks ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1309/2013 (ELT L 153, 3.5.2021, lk 48–70)
SEONDUV DOKUMENT
Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava, Euroopa Komisjon, 4. märts 2021
Viimati muudetud: 18.06.2021