Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ELi-Šveitsi õhutranspordialane kokkulepe

ELi-Šveitsi õhutranspordialane kokkulepe

 

KOKKUVÕTE:

Euroopa Ühenduse ja Šveitsi vaheline õhutranspordialane kokkulepe

otsus 2002/309/EÜ, Euratom seitsme kokkuleppe sõlmimise kohta Šveitsi Konföderatsiooniga

MIS ON KOKKULEPPE JA OTSUSE EESMÄRK?

Kokkuleppega

  • lõimitakse Šveits Euroopa Liidu (EL) lennunduse siseturuga ELi tegevuse seitset erinevat sektorit käsitleva lepingutepaketi hulgas;
  • laiendatakse ELi lennundust käsitlevate õigusaktide kohaldamist Šveitsile. Kokkuleppe lisas on loetletud kõik ELi õigusaktid, mida Šveits kohaldab, sh kohaldatavad kohandused.

Otsusega kinnitatakse kokkuleppe sõlmimist ELi (Euroopa Ühenduse) nimel.

PÕHIPUNKTID

Majanduseeskirjad

ELi ja Šveitsi vahelise kokkuleppega nähakse ette järgmised õigused:

  • tsiviillennunduse alal on ELi äriühingutel asutamisõigus Šveitsis ja Šveitsi äriühingutel ELis;
  • Šveitsi lennuettevõtjatel on piiramatud õigused lennata Šveitsi mis tahes punkti ja ELi mis tahes punkti vahel ning erinevate ELi liikmesriikide punktide vahel;
  • ELi lennuettevõtjatel on piiramatud õigused lennata ELi mis tahes punkti ja Šveitsi mis tahes punkti vahel.

Samuti nähakse kokkuleppega ette, et edaspidi lepivad lepinguosalised kokku ELi lennuettevõtjatele õiguse andmise lennata erinevate punktide vahel Šveitsis ja Šveitsi lennuettevõtjatele lennata erinevate ELi liikmesriikide punktide vahel.

Õigusnormide ühtlustamine

  • Nagu kokkuleppe lisas on sätestatud, laiendab kõnealune kokkulepe ELi tsiviillennunduse õigusraamistiku, sh turu reguleerimise, konkurentsi, lennuohutuse, lennundusjulgestuse, lennuliikluse korraldamise, keskkonna ja müra, tarbijakaitse ja kütuse maksustamise alal, kohaldamist Šveitsile.
  • Kokkuleppes sätestatakse, et Euroopa Liidu Lennundusohutusametil on Šveitsis sama roll nagu ELis.
  • Kokkulepe sisaldab ka eeskirju õiglase konkurentsi kohta, sh kooskõlastatud tegevuse keelamine ja turgu valitseva seisundi kuritarvitamine, ning rangeid eeskirju riigiabi kohta. Kokkuleppe kohaldamisala piires keelatakse sellega mis tahes diskrimineerimine kodakondsuse alusel.

Institutsioonilised eeskirjad

  • Kumbki lepinguosaline vastutab kokkuleppe rakendamise eest oma territooriumil, kuid nad on kohustatud andma üksteisele teavet ja abi võimalike rikkumiste korral.
  • Lepinguosaliste esindajatest koosnev ühiskomitee, mis saab kokku vähemalt kord aastas, vastutab kokkuleppe haldamise ja selle nõuetekohase rakendamise tagamise eest. Komitee tegevuse raames lepinguosalised vahetavad teavet, konsulteerivad ja võtavad vastu otsuseid, eriti kokkuleppe lisa muutmise kohta seoses ELi lennundust käsitlevate õigusaktidega. Lepinguosalised konsulteerivad üksteisega, et kaaluda kooskõlastatud tegevust rahvusvahelistes organisatsioonides ja kolmandate riikide suhtes väljaspool kõnealuse kokkuleppe kohaldamisala.

JÕUSTUMISE KUUPÄEV

Kokkulepe jõustus 1. juunil 2002.

TAUST

Lisateave:

PÕHIDOKUMENDID

Euroopa Ühenduse ja Šveitsi Konföderatsiooni vaheline õhutranspordialane kokkulepe (EÜT L 114, 30.4.2002, lk 73–90)

Kokkuleppe järjestikused muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Nõukogu ja komisjoni 4. aprilli 2002. aasta otsus 2002/309/EÜ, Euratom teadus- ja tehnikakoostöö kokkuleppe suhtes Šveitsi Konföderatsiooniga seitsme kokkuleppe sõlmimise kohta (EÜT L 114, 30.4.2002, lk 1–5)

Viimati muudetud: 01.01.2023

Top