Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ohutumad ja vähem saastavad seadmed ELi laevadel

Ohutumad ja vähem saastavad seadmed ELi laevadel

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2014/90/EÜ laevavarustuse kohta

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Direktiivi eesmärk on

  • parandada mereohutust;
  • vältida merereostust;
  • tagada Euroopa Liidu (EL) laevade puhul rahvusvaheliste ohutusstandardite ühesugune tõlgendamine kogu ELis.

Sellega kehtestatakse riiklikele ametiasutustele, kes sertifitseerivad (rahvusvaheliste konventsioonide alusel) vastava riigi lipu all sõitvate laevade varustust, sertifikaatide väljastamise, kinnitamise ja uuendamisega seotud lisatingimused.

PÕHIPUNKTID

  • Direktiiv kehtib kõigi ELi lipu all sõitvate laevade suhtes olenemata sellest, kas laev viibis varustuse paigaldamise ajal ELis või mitte.
  • Varustust hindab sõltumatu kolmas isik (teavitatud asutus).
  • Kui see vastab direktiivi nõuetele, kantakse sellele sertifitseerimistähis („roolimärgis“).
  • Varustuse tootjad võivad kinnitada oma toodetele ka elektroonilise märgise. Selle abil peaks olema lihtsam vältida võltsimist ja jälgida turgu.
  • ELi liikmesriigid peavad teostama turujärelevalvet piisavas ulatuses.
  • Kui riikide ametiasutused leiavad, et õigusakti kohaldamisalasse kuuluv varustusühik vähendab meresõiduohutust, ohustab tervist või keskkonda, või kui see ei vasta õigusaktile, peab tarnija selle tagasi võtma.

Euroopa Komisjon on võtnud vastu järgmised delegeeritud õigusaktid ja rakendusaktid:

  • Delegeeritud määrusega (EL) 2018/414 täiendatakse direktiivi 2014/90/EL seoses selliste laevavarustusse kuuluvate esemete kindlaksmääramisega, mida võiks elektrooniliselt märgistada. Komisjoni tasuvusanalüüs selle kohta, kui lisaks roolimärgisele või selle asemel kasutataks elektroonilist märgist, näitas, et laevavarustuse elektroonilisest märgisest peaks olema kasu tootjatel, sest see aitab vältida esemete võltsimist; laevaomanikel ja laevandusettevõtjatel, sest paraneb osade jälgitavus ja lihtsustub laokontroll; ning turujärelevalve asutustel, kes saavad kasu lihtsast ja otsesest juurdepääsust asjaomastele andmebaasidele, millega paraneb sertifikaatide kehtivuse kontrollimine. Analüüsi käigus jõuti järeldusele, et investeeringute osa on väike võrreldes eeldatava kasuga ning ametiasutuste ja tööstusharu kulutused on taskukohased, sest rakendamine võib toimuda vabatahtlikult ja järk-järgult.
  • Rakendusmäärusega (EL) 2018/608 sätestatakse laevavarustuse elektrooniliste märgiste tehnilised kriteeriumid.

Lisaks sellele võtab komisjon kooskõlas seadusandja poolt talle antud rakendusvolitustega igal aastal vastu rakendusakti, mis sisaldab laevavarustuse projekteerimis-, ehitus- ja toimivusnõuete ning katsestandardite uusimaid eeskirju.

MIS AJAST EESKIRJU KOHALDATAKSE?

Direktiivi siseriiklikku õigusesse ülevõtmise tähtaeg oli 18. september 2016.

TAUST

  • Rahvusvaheliste meresõiduohutuse konventsioonidega kohustatakse riike tagama, et nende lipu all sõitvate laevade pardal olev varustus vastaks teatavatele projekteerimise, ehituse ja toimivusega seotud standarditele.
  • Riikidele on jäetud küllaltki suur valikuvabadus, kuidas seda täpsemalt saavutada. Seoses sellega võib ohutuse tase olla kõikuv ning kaupade vaba liikumine ELis takistatud.
  • ELi standardiseeritud sertifitseerimiseeskirjade rakendamise abil saab neid probleeme vältida ning tagada, et ühtne turg toimib ettenähtud viisil. Lisaks sellele võivad liikmesriigi lipu all sõitvate laevade meeskonnaliikmed ja reisijad olla kindlad, et pardal olev roolimärgisega varustus on läbinud katsetused ning on sertifitseeritud vastavalt kehtivatele ohutus- ja keskkonnastandarditele.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta direktiiv 2014/90/EL, milles käsitletakse laevavarustust ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 96/98/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 146–185)

Direktiivi 2014/90/EL hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Sellel konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni 4. juuli 2022. aasta rakendusmäärus (EL) 2022/1157, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2014/90/EL rakenduseeskirjad seoses laevavarustuse projekteerimis-, ehitus- ja toimivusnõuete ning katsestandarditega ja tunnistatakse kehtetuks komisjoni rakendusmäärus (EL) 2021/1158 (ELT L 180, 6.7.2022, lk 1–243)

Komisjoni 19. aprilli 2018. aasta rakendusmäärus (EL) 2018/608, milles sätestatakse laevavarustuse elektrooniliste märgiste tehnilised kriteeriumid (ELT L 101, 20.4.2018, lk 64–67)

Komisjoni 9. jaanuari 2018. aasta delegeeritud määrus (EL) 2018/414, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2014/90/EL seoses selliste laevavarustusse kuuluvate esemete kindlaksmääramisega, mida võiks elektrooniliselt märgistada (ELT L 75, 19.3.2018, lk 3–17)

Viimati muudetud: 14.09.2022

Top