Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa satelliitseirekava Copernicuse kliimaga seotud võimalused

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'ELi kosmoseprogramm (2021–2027) – Euroopa Liidu Kosmoseprogrammi Amet' for an updated information about the subject.

Euroopa satelliitseirekava Copernicuse kliimaga seotud võimalused

Copernicus on tsiviilprogramm, mis kasutab satelliite Maa seireks. Copernicus pakub usaldusväärset ja ajakohast teavet meie keskkonna seisundi kohta, jälgides korrapäraselt atmosfääris, ookeanides ja maismaal aset leidvaid muutusi. Need andmed on hindamatu väärtusega kliimamuutuse tagajärgedega toimetulekuks, kuid ka väga mitmesugustes muudes valdkondades alates tervishoiust kuni turismini.

ÕIGUSAKT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 377/2014, millega luuakse Copernicuse programm ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 911/2010.

KOKKUVÕTE

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Määruses on sätestatud Copernicuse programmi õigusraamistik ajavahemikuks 2014-2020, selle tegevuse eeskirjad ning põhieesmärgid. Kliimamuutuse seire on üks kuuest valdkonnast, mille jaoks on Copernicuse teenused välja töötatud. Ülejäänud valdkonnad on atmosfääri, merekeskkonna ja maismaaseire, hädaolukordade ja julgeolekuga seotud teenused.

PÕHIPUNKTID

  • Kliimamuutusega seotud teenus pakub toetavaid andmeid kliimamuutusega kohanemise ja leevendamise poliitika jaoks, et vähendada kliimamuutuse mõju ja sellega kohaneda.
  • Selle põhitähelepanu on suunatud olulisemate kliimamõjurite kohta andmete ja näitajate (nt temperatuuri tõus, merepinna tõus, mandrijää sulamine ja ookeani soojenemine) esitamisele.
  • Kliimanäitajaid (temperatuuri, sademete ja põua andmete põhjal) kasutatakse selleks, et selgitada välja kliimat määravaid tegureid, modelleerida kliimamuutuse stsenaariume ning hinnata kliimamuutuse mõju ühiskonnale.
  • Copernicuse teenusekomponendi rakendamisel tuginetakse Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskusele vastavalt 2014. aasta novembris komisjoniga sõlmitud kokkuleppele.
  • Kolm aastat pärast tegevuse algust hakkab see jõudma ettenähtud võimsuseni.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

1. jaanuarist 2014.

TAUST

Poliitikakujundajad ja ametiasutused kasutavad Copernicuse andmeid keskkonnaalaste õigusaktide väljatöötamisel ja poliitika kujundamisel ning loodus- ja humanitaarkatastroofidele reageerimisel. Tulemused on vabalt kättesaadavad ja avavad seega ärivõimalusi Euroopa ettevõtjatele, esmajoones VKEdele.

Lisateave:

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Määrus (EL) nr 377/2014

1.1.2014

-

ELT L 122, 24.4.2014, lk 44-66

Viimati muudetud: 23.04.2015

Top