EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Inimtegevuse tagajärjel tekkivate kasvuhoonegaaside (fluoritud kasvuhoonegaasid) vähendamine

Inimtegevuse tagajärjel tekkivate kasvuhoonegaaside (fluoritud kasvuhoonegaasid) vähendamine

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) nr 517/2014 fluoritud kasvuhoonegaaside kohta

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

  • Määruse eesmärk on leevendada kliimamuutust ja kaitsta keskkonda, vähendades inimtegevuse tagajärjel tekkivate fluoritud kasvuhoonegaaside (F-gaasid) heitkoguseid, mille üleilmset soojenemist soodustav mõju on kuni 23 000 korda suurem kui süsinikdioksiidil.
  • Eesmärk on vähendada Euroopa Liidu (EL) F-gaaside heitlkoguseid 2030. aastaks 2014. aasta tasemega võrreldes kahe kolmandiku võrra.

PÕHIPUNKTID

Määrusega

  • hõlmatakse fluorosüsivesinikud (HFC)*, perfluorosüsivesinikud (PFC)* ja väävelheksafluoriidid (SF6)*;
  • sätestatakse eeskirjad fluoritud kasvuhoonegaaside piiramiseks, kasutamiseks, kokkukogumiseks ja hävitamiseks;
  • kehtestatakse aastane piirmäär seoses fluorosüsivesinike mõjuga kliimale, mida vähendatakse ajavahemikul 2015–2030 järk-järgult.

Selles sätestatakse ka järgmised kohustused.

  • F-gaaside tahtlik vabastamine on keelatud, kui see ei ole toote ettenähtud kasutuseks tehniliselt vajalik. Tootjad peavad andma oma parima, et piirata heidet F-gaaside tootmise, transportimise ja ladustamise ajal.
  • F-gaase sisaldavate seadmete käitajad peavad võtma kõik ettevaatusabinõud, et vältida lekkeid. Nad peavad tagama seadmete korrapärase lekkekontrolli. Sõltuvalt potentsiaalsest mõjust kliimale ja sellest, kas seade on hermeetiliselt suletud, kohaldatakse erinevaid nõudeid.
  • Komisjon esitab määruse mõju kohta aruande 31. detsembriks 2022.

Sertifitseerimis- ja koolitusprogrammid

  • Liikmesriikide ametiasutuste ülesanne on võtta kasutusele sertifitseerimis- ja koolitusprogrammid ettevõtjatele ja isikutele, kes tegelevad F-gaase sisaldavate seadmete paigaldamise, teenindamise, hooldamise või kasutuselt kõrvaldamisega ning F-gaaside kokkukogumisega.

Keeld F-gaase sisaldavatele toodetele

  • Alates 2015. kuni 2025. aastani kehtestatakse määrusega järk-järgult uute toodete müümise keeld, mis hõlmab F-gaase sisaldavaid teatava kategooria külmikuid ja sügavkülmikuid, kliimaseadmeid, vahte ja aerosoole, kui on olemas ohutumad ja kliimasõbralikumad alternatiivid.

HFC aastased piirangud

  • Määruse eesmärk on vähendada ajapikku HFC kasutamise mõju kliimale. 2030. aastal on turul olevate fluorosüsivesinike aastalimiit 21 % ajavahemiku 2009–2012 tasemest.
  • Et tagada piirmäärade järgimine, eraldab komisjon tootjatele ja importijatele aastased kvoodid. Neid ei tohi ületada.

Aruandlus

  • Tootjad, importijad, eksportijad, lähteaine kasutajad ja F-gaaside hävitamisega tegelevad ettevõtjad peavad esitama komisjonile igal aastal aruande.
  • F-gaaside seadmete importijad peavad tegema sama ja alates 2017. aastast peavad nad esitama tõendid, et nende imporditud seadmetes sisalduvad fluorosüsivesinikud on arvele võetud.

Montreali protokolli Kigali muudatus

  • Määrusega tagatakse ka, et EL täidab Montreali protokolli Kigali muudatusest tulenevaid rahvusvahelisi kohustusi.
  • Kigali muudatusega lisati HFC Montreali protokolli alusel kontrollitavate ainete loetellu (vt kokkuvõte). See jõustus 1. jaanuaril 2019. HFC kasutamise järkjärguline vähendamine aitab kuni 2050. aastani kokku hoida ligikaudu 80 gigatonni CO2 ekvivalenti ja aitab märkimisväärselt võidelda kliimamuutustega.
  • Kõik 198 Montreali protokolli osalist nõustusid võtma meetmeid HFC tootmise ja kasutamise järkjärguliseks vähendamiseks. Esimese vähendamise meetmed pidid EL ja teised arenenud riigid võtma 2019. aastal. Enamik arengumaid alustab järkjärgulist vähendamist 2024. aastal.

Kehtetuks tunnistamine

Määrus (EL) nr 517/2014 tunnistati 12. detsembrist 2024 kehtetuks määrusega (EL) 2024/573 (vt kokkuvõtet).

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2015.

TAUST

PÕHIMÕISTED

HFCs. Kasutatakse külmaainena, puhastuslahustina ja vahustusainena (nt tulekustutites).
PFC. Kasutatakse puhastuslahustina ja vahustusainena ning pooljuhtide tootmisel.
SF6. Kasutatakse kõrgepinge jaotusseadmetes ja magneesiumi tootmisel.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 517/2014 fluoritud kasvuhoonegaaside kohta ja määruse (EÜ) nr 842/2006 kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 150, 20.5.2014, lk 195–230)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Nõukogu 17. juuli 2017. aasta otsus (EL) 2017/1541, mis käsitleb osoonikihti kahandavate ainete Montreali protokolli Kigali muudatuse Euroopa Liidu nimel sõlmimist (ELT L 236, 14.9.2017, lk 1–2)

Osoonikihti kahandavate ainete Montreali protokolli muudatus (EÜT L 236, 14.9.2017, lk 3–13)

Viimati muudetud: 08.03.2024

Top