Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ioniseerivast kiirgusest tulenevad ohud (2018. aastast)

Ioniseerivast kiirgusest tulenevad ohud (2018. aastast)

Käesoleva õigusaktiga, millesse on koondatud viis eraldi direktiivi, kehtestatakse põhilised ohutusnormid isikute kaitseks ioniseerivast kiirgusest tulenevate ohtude eest.

ÕIGUSAKT

Nõukogu 5. detsembri 2013. aasta direktiiv 2013/59/Euratom, millega kehtestatakse põhilised ohutusnormid kaitseks ioniseeriva kiirgusega kiiritamisest tulenevate ohtude eest ning tunnistatakse kehtetuks direktiivid 89/618/Euratom, 90/641/Euratom, 96/29/Euratom, 97/43/Euratom ning 2003/122/Euratom.

KOKKUVÕTE

Tavaolukorras on ioniseeriva kiirguse doos väga väike ega oma mingit tervisele kahjulikku mõju. Mõju võib aga ilmneda hiljem, esmajoones vähktõvena. Selle ohu vähendamiseks kehtestatakse detsembris 2013 vastuvõetud Euroopa Liidu (EL) direktiiviga uued ohutusnormid.

Need põhinevad Rahvusvahelise Energiaagentuuri, Maailma Terviseorganisatsiooni, Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni ning muude rahvusvaheliste organisatsioonide peaaegu kakskümmend aastat kestnud rahvusvahelistel kiirguskaitset käsitlenud teadusuuringutel. Uued ohutusnormid kujutavad endast märkimisväärset kiirguskaitsealast sammu edasi väga mitmesugustes valdkondades, nt meditsiin, tööstus, energiatootmine ja jäätmekäitlus.

Eesmärk

Käesoleva õigusakti eesmärk on kaitstatöötajateühtsete piirmääradega , kogu elanikkonnaühtsete piirmääradega, patsientideühtsete piirmääradega ja muude isikute tervistühtsete piirmääradega . Õigusakti sätteid kohaldatakse kõigi kavandatavate ning püsi- ja tekkida võivate õnnetusjuhtumi- või avariikiirituse olukordade suhtes. Liikmesriikide valitsused võivad soovi korral sätestada kõrgemad põhilised ohutusnormid.

Maksimumdooside avaldamine või avariiolukorras teavitamine

Direktiiviga nähakse ette maksimaalsete kiirgusdooside avaldamine, et elanikkond saaks kindlaks teha, kas nende erinevatest allikatest saadud doos ületab lubatud piirmäära. Lisaks on sätted teavitamise kohta avariiolukorras. Need peavad hõlmama ilmateateid ja -prognoose, tuulesuundi, pinnase ja õhu kiirgusdoosi piirmäärasid ning põhitoiduainete saastetasemeid.

Liikmesriikide asutused peavad teavitama avariiolukorras võetavatest tervisekaitsemeetmetest kõiki, kes elavad ohustatud käitisest kuni 50 kilomeetri kaugusel ja keda see olukord võib ohustada.

Käitlemine

Direktiiviga nähakse ette meetmed radioaktiivsete materjalide käitlemise ning radioaktiivsete jäätmete ajutise või lõppladustamise kohta, samuti käsitletakse sagedase lennureisija, kosmoselaeva käitava või lennumeeskonna kosmilise kiirgusega kiiritamist.

Erand

Käesolev õigusakt ei hõlma meditsiiniseadmetest pärinevat ioniseerivat kiirgust, mille suhtes kohaldatakse meditsiiniseadmete direktiivi (93/42/EMÜ).

Kehtetuks tunnistamine

Direktiivid 89/618/Euratom, 90/641/Euratom, 96/29/Euratom, 97/43/Euratom ning 2003/122/Euratom tunnistatakse kehtetuks 6. veebruarist 2018.

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Direktiiv 2013/59/Euratom

6.2.2014

6.2.2018

ELT L 13, 17.1.2014

Viimati muudetud: 11.08.2014

Top