Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ELi energiaturu ümberkorraldamine

ELi energiaturu ümberkorraldamine

KOKKUVÕTE:

ELi energiaturu uus korraldus – COM(2015) 340 final

KOKKUVÕTE

MIS ON TEATISE EESMÄRK?

EL püüab tagada oma elanikele usaldusväärse ja taskukohase energiavarustuse ning saavutada 2030. aasta eesmärgid. Selleks näeb EL ette energiaturu ümberkorraldamist, sh elektrituru ümberkujundamist investoritele atraktiivsemaks.

Kõnealune Euroopa Komisjoni teatis algatab sellel eesmärgil avaliku konsultatsiooni elektrituru uue korralduse eeliste üle, eriti uute tehnoloogiate kasutusele võtmise ja investeeringute ligitõmbamise osas.

Selles rõhutatakse piiriüleste lühiajaliste (sh päevasiseste) turgude olulisust elektrituru tõhusa toimimise jaoks. Selliste turgude korraldamisel tuleb arvesse võtta tulevast energiasüsteemi, mis hõlmab suuremahulisi piiriüleseid vooge ja suures mahus muutliku taastuvenergia* tootmist. Need peaksid vastama taastuvenergia kasutamise kiirele kasvule ning vajadusele tagada elektrivõrgu kindel ja stabiilne toimimine.

PÕHIPUNKTID

Taristu

Hästi ühendatud Euroopa energiavõrk on oluline, et tagada energiajulgeolek, suurendada konkurentsi ja anda õigeid investeerimissignaale.

Riikide elektriturgude ühendamise ja energiaallikate mitmekesistamise peamiseks meetodiks on ühishuviprojektid.

Taastuvenergiasse investeerimise soodustamine turu ümberkujundamisel

Asjakohaste hindadega turg annaks õiges kohas ja õigel ajal signaale taastuvenergia tootmiseks.

Paindlikud ja hästi lõimitud lühiajalised turud aitaksid taastuvenergia tootjatel konkureerida konventsionaalsete energiatootjatega võrdsetel alustel, lõimides sel viisil taastuvatest energiaallikatest toodetavat elektrienergiat paremini elektrisüsteemi.

Elektri tootmist taastuvatest energiaallikatest saab vajaduse korral toetada turupõhiste mehhanismidega, mis vähendavad turutõrkeid, tagavad kulutõhususe, aitavad vältida ülemäärast hüvitamist või turumoonutusi ning on kooskõlas riigiabi suunistega.

Tihedam piirkondlik koostöö

Riikide poliitika piirkondlik koordineerimine on võtmetähtsusega ELi 2030. aasta eesmärkide saavutamiseks: saavutada täielikult lõimitud energia siseturg ja suurendada energiajulgeolekut.

Võrgud on vaja tihedamalt siduda, kuna olemasolev süsteem ei tuleks võimalike uute võimsusvoogudega toime.

Oluline on parandada võrguettevõtjate piirkondlikku koostööd, milles mängivad rolli regionaalsed turvalisuse koordineerimise algatused ja Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustik.

Kohalike taastuvenergiatootjate lõimimiseks on vaja laiendada võrku jaotustasandil.

Turujärelevalve tagamiseks ning siduvate otsuste vastuvõtmiseks seoses ELi tasandi algatuste ja piiriüleste küsimustega on vaja tugevdada Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööameti (ACER) rolli.

Varustuskindlus

Energiasüsteemide piisavuse kindlaksmääramiseks palub EL hinnata järgmiste tegurite rolli:

eri ELi riikide elektri põhivõrkude ühendused;

piiriülene elektritootmine;

taastuvatest energiaallikatest toodetud energia;

nõudlusele reageerimine (st stiimulid energiakasutuse vähendamiseks suure nõudlusega perioodidel);

energia salvestamise võimalused.

See aitaks otsustada, kas vaja on võimsuse tagamise mehhanismi. See tähendaks maksmist olemasoleva tootmisvõimsuse eest, selle asemel, et maksta tarnitud elektri eest. Maksed olemasoleva tootmisvõimsuse eest pakuksid tootmisvõimsuse pakkujatele stiimulit olemasoleva tootmisvõimsuse säilitamiseks või tootmisvõimsuse suurendamisse investeerimiseks. Komisjon hoiatab siiski, et sellised mehhanismid võivad olla kulukad ja tekitada turumoonutusi.

On võimalik, et töötatakse välja ELi tasandi eeskirjad võimsuse tagamise mehhanismides osalemiseks eri ELi riikides. Komisjon soovitab sätestada võimsuse tagamise mehhanismide näidismudeli, mille põhjal töötada välja piirkondlikud mehhanismid. See hõlbustaks piiriülest osalemist ja minimeeriks turumoonutusi.

TAUST

Energia: elektrituru uue korraldusega seotud uued võimalused energiatarbijate jaoks. Teabeleht

PÕHIMÕISTED

* Muutlik taastuvenergia – taastuvenergia (näiteks tuule- ja päikeseenergia) pärineb looduslikest protsessidest. Seetõttu võib selle tootmisvõimsus kõikuda.

ÕIGUSAKT

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele avaliku konsultatsiooni algatamise kohta energiaturu uue korralduse üle (COM(2015) 340 final, 15.7.2015)

Viimati muudetud: 23.10.2015

Top