Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62022CA0006

    Kohtuasi C-6/22, M.B. jt (lepingu tühistamise tagajärjed: Euroopa Kohtu (kuues koda) 16. märtsi 2023. aasta otsus (Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie eelotsusetaotlus – Poola) – M.B., U.B., M.B. versus X S.A (Eelotsusetaotlus – Tarbijakaitse – Direktiiv 93/13/EMÜ – Ebaõiglased tingimused tarbijalepingutes – Artiklid 6 ja 7 – Lepingutingimuse ebaõigluse tuvastamise tagajärjed – Välisvaluutaga indekseeritud hüpoteeklaenuleping – Lepingu kehtima jäämine ilma ebaõiglaste tingimusteta – Tarbija tahe, et leping tühistataks – Direktiivi kohaldamine pärast lepingu tühistamist – Liikmesriigi kohtu volitused ja kohustused)

    ELT C 164, 8.5.2023, p. 13–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    8.5.2023   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 164/13


    Euroopa Kohtu (kuues koda) 16. märtsi 2023. aasta otsus (Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie eelotsusetaotlus – Poola) – M.B., U.B., M.B. versus X S.A

    (Kohtuasi C-6/22 (1), M.B. jt (lepingu tühistamise tagajärjed)

    (Eelotsusetaotlus - Tarbijakaitse - Direktiiv 93/13/EMÜ - Ebaõiglased tingimused tarbijalepingutes - Artiklid 6 ja 7 - Lepingutingimuse ebaõigluse tuvastamise tagajärjed - Välisvaluutaga indekseeritud hüpoteeklaenuleping - Lepingu kehtima jäämine ilma ebaõiglaste tingimusteta - Tarbija tahe, et leping tühistataks - Direktiivi kohaldamine pärast lepingu tühistamist - Liikmesriigi kohtu volitused ja kohustused)

    (2023/C 164/17)

    Kohtumenetluse keel: poola

    Eelotsusetaotluse esitanud kohus

    Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie

    Põhikohtuasja pooled

    Hagejad: M.B., U.B., M.B.

    Kostja: X S.A

    Resolutsioon

    1.

    Nõukogu 5. aprilli 1993. aasta direktiivi 93/13/EMÜ ebaõiglaste tingimuste kohta tarbijalepingutes artikli 6 lõiget 1

    tuleb tõlgendada nii, et

    kui tarbija ja müüja või teenuste osutaja vahel sõlmitud leping on selle lepingu mõne tingimuse ebaõiglase laadi tõttu tühistatud, on liikmesriikide ülesanne tarbijatele selle direktiiviga antud kaitset järgides oma riigisisese õiguse alusel reguleerida sellise tühistamise tagajärgi, tagades eelkõige selle õigusliku ja faktilise olukorra taastamise, milles tarbija oleks olnud selle ebaõiglase tingimuse puudumisel.

    2.

    Direktiivi 93/13 artikli 6 lõiget 1 ja artikli 7 lõiget 1

    tuleb tõlgendada nii, et

    nendega on vastuolus see, kui liikmesriigi kohus esiteks omal algatusel analüüsib, väljaspool mis tahes eesõigust, mille riigisisene õigus talle selles osas tagab, sellise tarbija varalist olukorda, kes palus teda müüja või teenuste osutajaga siduva lepingu ebaõiglase lepingutingimuse tõttu tühistada – tingimus, ilma milleta leping ei saa õiguslikult kehtima jääda, isegi kui selline tühistamine võib tuua tarbijale kaasa eriti kahjulikke tagajärgi –, ning teiseks keeldub niisugusest tühistamisest, kui tarbija on seda sõnaselgelt taotlenud pärast seda, kui teda teavitati objektiivselt ja ammendavalt õiguslikest tagajärgedest ning eriti kahjulikest majanduslikest tagajärgedest, mille lepingu tühistamine võib talle kaasa tuua.

    3.

    Direktiivi 93/13 artikli 6 lõiget 1

    tuleb tõlgendada nii, et

    sellega on vastuolus, kui liikmesriigi kohus võib pärast seda, kui ta on tuvastanud, et müüja või teenuste osutaja ja tarbija vahel sõlmitud lepingu tingimus on ebaõiglane, täita lüngad, mis tulenevad selles sisalduva ebaõiglase tingimuse väljajätmisest, kohaldades riigisisest õigusnormi, mis ei ole dispositiivne säte. Siiski peab ta kogu riigisisest õigust tervikuna arvestades võtma kõik vajalikud meetmed, et kaitsta tarbijat eriti kahjulike tagajärgede eest, mida lepingu tühistamine võib talle kaasa tuua.


    (1)  ELT C 158, 11.4.2022.


    Top