Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0136

Ettepanek: NÕUKOGU RAKENDUSOTSUS, millega lubatakse Poola Vabariigil kohaldada erimeedet, millega tehakse erand direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) artiklitest 218 ja 232

COM/2022/136 final

Brüssel,30.3.2022

COM(2022) 136 final

2022/0091(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU RAKENDUSOTSUS,

millega lubatakse Poola Vabariigil kohaldada erimeedet, millega tehakse erand direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) artiklitest 218 ja 232


SELETUSKIRI

Vastavalt 28. novembri 2006. aasta direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) 1 (edaspidi „käibemaksudirektiiv“) artikli 395 lõikele 1 võib nõukogu ühehäälselt komisjoni ettepaneku põhjal anda igale liikmesriigile loa võtta erimeetmeid kõnealuse direktiivi sätetest erandite tegemiseks, et lihtsustada käibemaksu kogumist või hoida ära teatavat liiki maksudest kõrvalehoidmist või maksustamise vältimist.

Komisjonis 5. augustil 2021. aastal registreeritud kirjaga taotles Poola Vabariik luba teha erand käibemaksudirektiivi artiklitest 218, 226 ja 232, et riigil oleks võimalik kehtestada kohustuslik elektrooniline arveldamine.

Poola muutis oma taotlust komisjonis 9. veebruaril 2022 registreeritud kirjaga. Sellest tulenevalt taotleb Poola luba teha erand üksnes käibemaksudirektiivi artiklitest 218 ja 232 ning täpsustab, et kohustuslikku elektroonilist arveldamist kohaldataks üksnes Poola territooriumil asuvate maksukohustuslaste suhtes.

Käibemaksudirektiivi artikli 395 lõike 2 kohaselt teatas komisjon 21. oktoobri 2021. aasta kirjaga Poola taotlusest teistele liikmesriikidele. Komisjon teatas 22. oktoobri 2021. aasta kirjas Poolale, et tal on taotluse hindamiseks kogu vajalik teave.

1.ETTEPANEKU TAUST

Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Poola esitas käibemaksudirektiivi artikli 395 kohase eranditaotluse, et saada luba rakendada kohustust väljastada e-arveid, mida töödeldakse riikliku e-arvelduste süsteemi (KSeF) kaudu, kõigi tehingute puhul, mis nõuavad arve väljastamist vastavalt Poola käibemaksualastele õigusaktidele. 8. veebruari 2022. aasta kirjaga piirati erimeetme kohaldamisala Poola territooriumil asuvate maksukohustuslastega.

Lisaks peavad maksukohustuslased edastama KSeF-ile konkreetse teabe teatavate tehingute kohta, nagu kaupade ühendusesisene soetamine ja piiriülene teenuste osutamine, mida ei ole vaja dokumenteerida Poola käibemaksueeskirjade kohaselt väljastatud arvetega. Kuna need tehingud ei nõua Poola käibemaksualaste õigusaktide kohaselt arve esitamist, ei kujuta viimati nimetatud kohustus erandit käibemaksudirektiivist.

Poola leiab, et e-arvete väljastamise üldise kohustuse kehtestamine tooks märkimisväärset kasu käibemaksupettuste ja maksudest kõrvalehoidmise vastases võitluses, lihtsustades samal ajal maksude kogumist. Meetme rakendamine kiirendab avaliku sektori digitaliseerimist. Samuti aitab see automatiseerida maksukohustuslaste jaoks rohkem protsesse, lihtsustades seeläbi maksukohustuste täitmist. Näiteks võimaldab e-arvete kaudu saadud teave eeltäita käibedeklaratsioone ja koondaruandeid ning kiirendada käibemaksu tagastamist.

Käibemaksudirektiivi artiklis 218 on sätestatud liikmesriikide kohustus aktsepteerida arvetena kõiki dokumente ja sõnumeid nii paberkandjal kui ka elektroonilisel kujul. Seetõttu soovib Poola saada käibemaksudirektiivi kõnealusest artiklist erandi, et Poola maksuhaldur saaks arvetena käsitada üksnes elektroonilisi dokumente.

Käibemaksudirektiivi artikli 232 kohaselt kasutatakse e-arvet selle vastuvõtja nõusolekul. Seetõttu nõuab e-arvete esitamise kohustuse kehtestamine Poolas erandit sellest artiklist, et arve väljastaja ei peaks enam taotlema saaja nõusolekut, et saata arve paberivabas vormis.

Poola väidab, et kohustuslik e-arveldamine koos täiendavate tehinguandmete edastamisega parandab märkimisväärselt maksuhalduri analüüsivõimet. See toob kaasa õigusnormide rikkumise tõhusama ennetamise ja tuvastamise, mis aitab võidelda käibemaksupettuste ja käibemaksust kõrvalehoidmise vastu. Eelkõige võimaldab see Poola maksuhalduril automaatselt kontrollida deklareeritud ja tasutud käibemaksu vastavust. Samuti võimaldab see sujuvamalt ja täpsemalt kontrollida maksumaksjate esitatud käibemaksu tagastamise taotlusi. Lisaks täiendab see muid meetmeid, mida Poola on võtnud käibemaksupettuste ja maksudest kõrvalehoidmise vastu võitlemiseks ning käibemaksusüsteemi ajakohastamiseks, nagu käibemaksu ühtne audititoimik, jagatud maksmise mehhanism, rahavoogude elektroonilise analüüsi süsteem (STIR) või veebipõhine maksuregistri süsteem jaemüügisektori jälgimiseks.

E-arveldamise kohustus hõlmab kõiki Poola territooriumil asuvate maksukohustuslaste tehinguid, mille puhul on praegu nõutav arve väljastamine vastavalt Poola käibemaksuseadusele 2 . Lisaks edastatakse KSeF-ile konkreetne teave teatavate tehingute kohta, mille puhul arvet ei ole vaja väljastada. See kehtib kaupade ühendusesisese soetamise ja piiriüleste teenuste osutamise puhul, kui ostja või teenuse saaja on kohustatud tasuma käibemaksu Poolas. Kuna need tehingud ei nõua Poola käibemaksualaste õigusaktide kohaselt arve esitamist, ei kujuta viimati nimetatud kohustus erandit käibemaksudirektiivist. Selle teabe edastamine võimaldab koostada eeltäidetud käibedeklaratsioone ja koondaruandeid.

Kohustus väljastada e-arveid KSeFi kaudu kehtib kõigi Poola territooriumil asuvate maksumaksjate suhtes, kes teevad toiminguid, mis nõuavad Poola käibemaksueeskirjade kohaselt arve väljastamist kõnealusel territooriumil. See hõlmab ka maksukohustuslasi, kes saavad käibemaksudirektiivi artikli 282 kohast väikeettevõtjate maksuvabastust. Kohustusliku e-arvete mudeli rakendamine ei mõjuta siiski ei välismaiseid maksumaksjaid, kes ei ole kohustatud end Poolas käibemaksukohustuslasena registreerima seoses oma ühendusesiseste tehingute või piiriüleste teenuste osutamisega, ega ka maksumaksjaid, kes on Poolas käibemaksukohustuslasena registreeritud, kuid ei asu Poola territooriumil. Samuti ei mõjuta see sellistel juhtudel klientide õigust saada paberarveid.

Maksukohustuslased saavad struktureeritud e-arved väljastada ja teha kättesaadavaks KSeFi kaudu. Selleks pakub Poola rahandusministeerium mitut tasuta vahendit: veebirakendus „e-Mikrofirma“, mis on nutitelefoni ja veebivormi kaudu kättesaadav kõigile maksumaksjatele, kes on e-Urząd’i 3 sisse loginud. Ettevõtjad saavad struktureeritud e-arveid esitada ka oma finants- ja raamatupidamistarkvaras ning saata need pärast vastava loa saamist rakendusliidese kaudu KSeF-ile. Selleks on vaja ainult seda, et maksumaksjad või nende poolt volitatud isikud autendiksid end, kasutades üht avalikult kättesaadavat vahendit.

E-arved peab kinnitama KSeF. Pärast kinnitamist loetakse e-arve vastuvõetuks ja see on vastuvõtjale lugemiseks või allalaadimiseks automaatselt kättesaadav. KSeF-süsteemi rikke korral ilmub veebisaidil teade süsteemi mittetoimimise kohta. Sellisteks juhtudeks on ette nähtud erakorraline menetlus, et tagada maksumaksjate arvete tõrgeteta menetlemine. Selleks saavad ettevõtjad väljastada arveid oma raamatupidamistarkvaras.

Poola väidab, et see meede toob maksukohustuslastele kasu, näiteks järgmisega: maksuhalduri pakutav arvete säilitamise ja arhiveerimise teenus, arvete trükkimise ja käsitsi raamatupidamissüsteemidesse sisestamise vajaduse kaotamine, arve kadumise välistamine, raamatupidamisprotsesside automatiseerimine ning maksu- ja aruandluskohustuste lihtsustamine.    

Selleks et minimeerida meetme mõju maksukohustuslasele ja võimaldada neil sujuvalt kohaneda kohustusliku korraga, on Poola võtnud kasutusele vabatahtliku e-arvelduse, mis jõustus 1. jaanuaril 2022 ning mille puhul on endiselt vajalik, et saaja aktsepteeriks e-arve kasutamist. Enne seda, alates oktoobrist 2021, võimaldas e-arvete katseprogramm süsteemi katsetada koos ettevõtjatega.

Arvestades erandi laia kohaldamisala, on oluline tagada vajalikud järelmeetmed kõnealuse erandi raames. Eelkõige tuleb tagada meetme mõju käibemaksupettuse ja käibemaksust kõrvalehoidmise vastasele võitlusele ning maksukohustuslastele. Kui Poola soovib erandi kohaldamist pikendada, palutakse riigil koos pikendamistaotlusega esitada meetme toimimist käsitlev aruanne. Kõnealuses aruandes tuleks hinnata meetme tõhusust käibemaksupettustega ja käibemaksu maksmisest kõrvalehoidmisega võitlemisel ning käibemaksu kogumise lihtsustamisel. Aruandes tuleks hinnata ka meetme mõju maksukohustuslastele, eelkõige nende halduskoormuse ja nõuete täitmisega seotud kulude suurenemist.

Tehakse ettepanek lubada erandit kohaldada alates 1. aprillist 2023 kuni 31. märtsini 2026.

Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

Sätestades, et liikmesriigid tunnustavad paberil või elektroonilisel kujul olevaid dokumente ja sõnumeid arvetena, on paber- ja e-arved pandud käibemaksudirektiivi artikli 218 alusel võrdsesse seisu. Käibemaksudirektiivi artikli 232 kohaselt kasutatakse e-arvet selle vastuvõtja nõusolekul. Kohustuslik elektrooniline arveldamine Poola poolt kavandatud kujul kujutaks endast tõepoolest erandit nimetatud kahest sättest.

Erandit võib lubada käibemaksudirektiivi artikli 395 alusel selleks, et lihtsustada käibemaksu kogumise menetlust ja ära hoida teatavat maksudest kõrvalehoidmist ja maksustamise vältimist. Poola taotles erandit käibemaksupettustega ja käibemaksu maksmisest kõrvalehoidmisega võitlemiseks ning käibemaksu kogumise lihtsustamiseks. Poola esitatud andmete põhjal on erand kooskõlas poliitikavaldkonnas kehtivate sätetega.

Nõukogu rakendusotsusega (EL) 2018/593 4 ja nõukogu rakendusotsusega (EL) 2022/133 5 anti Itaaliale ja Prantsusmaale sarnased load, mis lubavad teha erandeid käibemaksudirektiivi artiklitest 218 ja 232, et rakendada kohustuslikku e-arveldamist.

Lisaks võttis komisjon 2020. aastal vastu teatise Euroopa Parlamendile ja nõukogule „Õiglase ja lihtsa maksustamise tegevuskava, millega toetatakse majanduse taastamise strateegiat“ 6 . Üks selles tegevuskavas kavandatud meetmetest on komisjoni seadusandlik ettepanek käibemaksu aruandluskohustuste ajakohastamiseks. Nagu tegevuskavas märgitud, peaks käesolev ettepanek muu hulgas aitama ühtlustada riigisiseste tehingute suhtes kohaldatavaid aruandlusmehhanisme. Sellega seoses uuritakse ühtlasi vajadust laiendada e-arveldamist veelgi. Seega on Poola taotletud erand kooskõlas komisjoni taotletavate eesmärkidega, mis on sätestatud tegevuskavas.

2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

Õiguslik alus

Käibemaksudirektiivi artikkel 395.

Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

Pidades silmas ettepaneku aluseks olevat käibemaksudirektiivi sätet, ei kohaldata subsidiaarsuse põhimõtet.

Proportsionaalsus

Ettepanek on proportsionaalsuse põhimõttega kooskõlas järgmistel põhjustel.

Otsus käsitleb liikmesriigile tema enda taotlusel antud luba ja sellega ei määrata mingeid kohustusi.

Kohustuslik elektrooniline arveldamine hõlmab maksukohustuslaste seisukohast mitut muudatust. Olukorraga toimetulekuks on Poola alates 1. jaanuarist 2022 kasutusele võtnud vabatahtliku e-arveldamise mudeli, millele eelnes e-arvete katseprogramm, mis võimaldas süsteemi katsetada koos ettevõtjatega. Lisaks pakub Poola tasuta vahendeid e-arvete esitamise kohustuse täitmiseks ning Poola rahandusministeerium ja maksuamet viivad läbi ulatusliku teavituskampaania, et tutvustada maksumaksjatele uusi käibemaksu sisaldavate arvete esitamise eeskirju.

Meede hõlmab ka maksukohustuslasi, kes saavad käibemaksudirektiivi artiklis 282 osutatud väikeettevõtjate maksuvabastust. Poola leiab, et selline hõlmamine on õigustatud, et hoida ära käibemaksust kõrvalehoidmist või maksustamise vältimist. Poola ametiasutused on tuvastanud eeskirjade eiramisi väikeettevõtjate käibemaksuvabastuse kohaldamisel, kuna ei ole teatatud kõigist tehtud tehingutest ja äritegevust on kunstlikult osadeks jagatud, et jääda allapoole künnist.

Lisaks näitavad maksuameti tehtud analüüsid, et suurema osa varifirmade pettustest 7 ja võltsarvetega pettustest on teinud ettevõtjad, kes kuuluvad mikroettevõtjate ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate rühma. Selliste ettevõtjate jaoks e-arvete esitamise kohustuslikuks muutmine võimaldab selliseid rikkumisi tõhusamalt jälgida ja tuvastada.

Poola väidab, et vabatahtliku e-arvete esitamise mudeli raames tehtud ettevalmistustöö ja vahendid, mis antakse väikeettevõtjate käsutusse kohustuse täitmiseks koos e-arvete esitamise rakendamisest tulenevate eeliste ja hüvedega, katavad suures osas investeeringud, mida väikeettevõtjad peavad tegema oma süsteemide kohandamiseks. Poola ametiasutuste hinnangul ei ole need investeeringud mingilgi juhul märkimisväärsed.

Erand on ka ajaliselt piiratud ning kui Poola soovib seda pikendada, tuleb koostada aruanne meetme toimimise ja tõhususe kohta.

Seega on erimeede kooskõlas taotletava eesmärgiga, st see aitab vältida maksudest kõrvalehoidmist ja lihtsustada maksude kogumist.

Vahendi valik

Kavandatav vahend: nõukogu rakendusotsus.

Käibemaksudirektiivi artikli 395 kohaselt on erandi tegemine ühistest käibemaksueeskirjadest võimalik vaid komisjoni ettepaneku põhjal nõukogus ühehäälselt antud loa alusel. Nõukogu rakendusotsus on kõige sobivam õigusakt, sest selle saab adresseerida konkreetsele liikmesriigile.

3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Mõju hindamine

Kohustuslik e-arveldamine mõjutab nii maksuhaldurit kui ka maksukohustuslasi.

Poola eeldab, et kohustuslik e-arveldamine aitab tugevdada ja ajakohastada Poola käibemaksusüsteemi, et muuta see pettustele ja muudele rikkumistele vastupidavamaks. See võimaldab automatiseerida ja pakkuda kiiremat juurdepääsu suuremale hulgale andmetele, parandades maksuameti analüüsivõimet. Poola hinnangul suurenevad eelarvetulud ligikaudu 1,8 miljardi Poola zloti võrra aastas. Need lisatulud saadakse varifirmadega seotud käibemaksupettuste ja põhjendamatute käibemaksutagastuste vähendamisest. Poola väidab, et tegemist on konservatiivse hinnanguga, milles ei võeta arvesse võimalikke tulusid, mis tulenevad KSeFi panusest muude käibemaksualaste eeskirjade eiramiste avastamisse, nagu jaemüügist teatamata jätmine ja tulumaksu kogumise suurenemine.

Üldise kohustusliku e-arveldamise rakendamine tekitab riigieelarvele kulusid, mis on seotud süsteemi loomise ja hooldamisega, samuti arvete salvestamiseks vajaliku taristuga ning järjest kasvavast andmebaasist tuleneva analüüsivõime järkjärgulise suurenemisega. Poola hinnangul on KSeFi kasutuselevõtmise ja hooldamisega seotud kulud aastatel 2021–2026 kokku ligikaudu 161,2 miljonit Poola zlotti.

Maksukohustuslased kannavad seoses kohustuslike e-arvete esitamisega kulusid, mis on peamiselt seotud vajadusega kohandada oma raamatupidamissüsteeme. Arve väljastamise kulu KSeFi kaudu on aga väga väike, palju väiksem kui paberkandjal. Nende kulude vähendamiseks pakub Poola rahandusministeerium tasuta vahendeid struktureeritud e-arvete väljastamiseks ja töötlemiseks.

Seetõttu ei eelda Poola, et maksukohustuslaste kulud oleksid märkimisväärsed, eriti võrreldes kasuga, mida saadakse e-arvete mudeli kasutuselevõtust. Poola väidab, et maksukohustuslased saavad kohustusliku e-arveldamise rakendamisest märkimisväärset kasu, näiteks maksuhalduri poolt pakutav arvete säilitamise ja arhiveerimise teenus, arvete trükkimise ja käsitsi raamatupidamissüsteemidesse sisestamise vajaduse kaotamine, vigade vähenemine tänu raamatupidamisprotsessi automatiseerimisele või äripartnerite vahelise andmevahetuse kiirenemine. Muude eeliste hulka kuuluvad maksu- ja aruandluskohustuste lihtsustamine, näiteks eeltäidetud deklaratsioonid ja koondaruanded, maksuhalduri poolt läbiviidavate kontrollide ja inspekteerimiste arvu vähendamine ning kiiremad käibemaksutagastused.

4.MÕJU EELARVELE

Meede ei mõjuta ebasoodsalt käibemaksupõhiselt laekuvaid liidu omavahendeid.

2022/0091 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU RAKENDUSOTSUS,

millega lubatakse Poola Vabariigil kohaldada erimeedet, millega tehakse erand direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) artiklitest 218 ja 232

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 28. novembri 2006. aasta direktiivi 2006/112/EÜ, 8 mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi, eriti selle artikli 395 lõiget 1,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Kirjas, mille komisjon registreeris 5. augustil 2021, taotles Poola luba kehtestada erimeede, millega tehakse erand direktiivi 2006/112/EÜ artiklitest 218, 226 ja 232, et kehtestada kohustuslik e-arveldamine kõigi maksukohustuslaste tehtavate tehingute puhul, mille puhul on nõutav arve väljastamine. Luba taotleti ajavahemikuks 1. aprill 2023 kuni 31. märts 2026.

(2)Komisjon edastas Poola taotluse teistele liikmesriikidele 21. oktoobri 2021. aasta kirjaga. Komisjon teatas 22. oktoobri 2021. aasta kirjas Poolale, et tal on taotluse hindamiseks kogu vajalik teave.

(3)Poola teatas 8. veebruari 2022. aasta kirjas komisjonile, et erandit direktiivi 2006/112/EÜ artiklist 226 ei ole vaja teha ja et taotletava meetme kohaldamisala piirdub Poola territooriumil asuvate maksukohustuslastega.

(4)Poola väidab, et üldise e-arvete esitamise kohustuse kehtestamine aitaks võidelda käibemaksupettuste ja maksudest kõrvalehoidmise vastu. See nõue koos täiendavate tehinguandmete edastamisega parandab märkimisväärselt Poola maksuhalduri analüüsivõimet, võimaldades tal automaatselt kontrollida deklareeritud ja tasutud käibemaksu vastavust ning täpsemalt kontrollida maksumaksjate esitatud käibemaksu tagastamise taotlusi. Lisaks täiendab see muid meetmeid, mida on võetud käibemaksupettuste ja maksudest kõrvalehoidmise vastu võitlemiseks ning käibemaksusüsteemi ajakohastamiseks, nagu käibemaksu ühtne audititoimik, jagatud maksmise mehhanism, 9 rahavoogude elektroonilise analüüsi süsteem või veebipõhine maksuregistri süsteem jaemüügisektori jälgimiseks.

(5)Poola leiab, et kohustuslikud e-arved võimaldaksid maksukohustuslaste jaoks lihtsustada kohustuste täitmist, näiteks eeltäidetud käibedeklaratsioonide ja koondaruannete või käibemaksu kiirendatud tagastamise abil. E-arved annaksid maksukohustuslastele eeliseid, näiteks maksuhalduri pakutav arvete säilitamise ja arhiveerimise teenus või raamatupidamisprotsesside automatiseerimine. Poola sõnul ei ole kulud, mida maksukohustuslased peaksid kandma oma süsteemide e-arvetega kohandamisel, eeldatavasti märkimisväärsed, eriti võrreldes kasuga, mida nad saaksid e-arveldamise mudeli kasutuselevõtust. Kohanemise hõlbustamiseks on Poola kehtestanud enne kohustusliku e-arveldamise jõustumist vabatahtliku e-arveldamise. Lisaks sellele pakutakse tasuta vahendeid e-arve esitamise kohustuse täitmiseks ning korraldatakse ulatuslik teavituskampaania, millega tutvustatakse maksumaksjatele uusi käibemaksueeskirju seoses kohustusliku e-arveldamisega.

(6)Arvestades laia kohaldamisala ja uudsust, on oluline hinnata erimeetme mõju käibemaksupettustega ja käibemaksu maksmisest kõrvalehoidmisega võitlemisele ning maksukohustuslastele. Seega juhul, kui Poola peab vajalikuks erimeetme kehtivusaega pikendada, peaks ta esitama komisjonile koos pikendamise taotlusega aruande, milles hinnatakse erimeetme tõhusust käibemaksupettustega ja käibemaksu maksmisest kõrvalehoidmisega võitlemisel ning käibemaksu kogumise lihtsustamisel.

(7)Nimetatud erimeede ei tohiks mõjutada tarbija õigust saada ühendusesiseste tehingute kohta paberarveid.

(8)Erimeede on proportsionaalne taotletavate eesmärkidega. Lisaks sellele ei kaasne erimeetmega ohtu, et pettus võiks üle kanduda teistesse sektoritesse või liikmesriikidesse.

(9)Erimeetme kohaldamine ei mõjuta negatiivselt lõpptarbimisetapis kogutava maksutulu kogusummat ega mõjuta ebasoodsalt käibemaksupõhiselt laekuvaid liidu omavahendeid,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Erandina direktiivi 2006/112/EÜ artiklist 218 lubatakse Poolal tunnustada arveid, mille on väljastanud Poola territooriumil asuvad maksukohustuslased dokumentide või sõnumite kujul, üksnes juhul, kui need dokumendid või sõnumid edastatakse elektrooniliselt.

Artikkel 2

Erandina direktiivi 2006/112/EÜ artiklist 232 lubatakse Poolal sätestada, et Poola territooriumil väljastatud elektrooniliste arvete kasutamiseks ei nõuta arve saaja nõusolekut.

Artikkel 3

Poola teavitab komisjoni artiklites 1 ja 2 osutatud erandeid rakendavatest riiklikest meetmest.

Artikkel 4

Käesolevat otsust kohaldatakse 1. aprillist 2023 kuni 31. märtsini 2026.

Kui Poola peab vajalikuks artiklites 1 ja 2 osutatud erandite kohaldamisaega pikendada, esitab ta komisjonile koos pikendamise taotlusega aruande, milles hinnatakse artiklis 3 osutatud riiklike meetmete tõhusust käibemaksupettustega ja käibemaksu maksmisest kõrvalehoidmisega võitlemisel ning käibemaksu kogumise lihtsustamisel. Aruandes hinnatakse ka kõnealuste meetmete mõju maksukohustuslastele, eelkõige seda, kas kõnealused meetmed suurendavad nende halduskoormust ja kulusid.

Artikkel 5

Käesolev otsus on adresseeritud Poola Vabariigile.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1)    ELT L 347, 11.12.2006, lk 1.
(2)    11. märtsi 2004. aasta käibemaksuseadus (Poola 2021. aasta ametlik väljaanne, punkt 685, muudetud).
(3)    Tsentraliseeritud süsteem, mis Poola sõnul võimaldab maksude igakülgset arveldamist internetis. e-Urząd on projekt, mis pakub maksumaksjatele veebipõhiseid vahendeid, mis lihtsustavad maksukohustuste täitmist, sealhulgas maksude tasumist elektroonilise makseteenuse kaudu.
(4)    ELT L 99, 19.4.2018, lk 14.
(5)    ELT L 20, 31.1.2022, lk 272.
(6)     https://ec.europa.eu/taxation_customs/system/files/2020-07/2020_tax_package_tax_action_plan_en.pdf
(7)    Varifirmade pettus on käibemaksupettus, mille puhul kauplejad müüvad kaupu või osutavad teenuseid, nõuavad oma klientidelt käibemaksu ning seejärel kaovad, ilma et oleks oma klientidelt saadud käibemaksu maksuhaldurile edastanud.
(8)    ELT L 347, 11.12.2006, lk 1.
(9)    Kehtestatud Poolas pärast nõukogu rakendusotsusega (EL) 2019/310 (ELT L 51, 22.2.2019, lk 19) antud luba.
Top