EUROOPA KOMISJON
Brüssel,17.3.2022
COM(2022) 113 final
2022/0080(COD)
Ettepanek:
EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,
millega muudetakse määrust (EL) 2016/1628, et pikendada komisjoni õigust võtta vastu delegeeritud õigusakte
(EMPs kohaldatav tekst)
SELETUSKIRI
1.ETTEPANEKU TAUST
•Ettepaneku põhjused ja eesmärgid
Määrusega (EL) 2016/1628 anti komisjonile viieks aastaks õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte ning kõnealune ajavahemik lõppes 6. oktoobril 2021. Kuna tüübikinnitust käsitlevate õigusaktide elemente on vaja pidevalt ajakohastada vastavalt tehnika arengule või on kooskõlas volitustega vaja teha muid muudatusi, muudetakse ettepaneku eelnõuga määruse (EL) 2016/1628 artikli 55 lõiget 2, et näha ette volitused veel viieks aastaks koos võimalusega nende automaatseks pikendamiseks.
2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS
•Õiguslik alus
Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 114.
•Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)
Kohaldatakse subsidiaarsuse põhimõtet, sest ettepanek ei kuulu liidu ainupädevusse.
Kuna ettepanekuga kaasnevad ELi kehtivatesse õigusaktidesse tehtavad muudatused, saab neid küsimusi tulemuslikult käsitleda ainult EL. Lisaks ei suuda liikmesriigid üksi asjaomaseid poliitikaeesmärke täiel määral saavutada. Euroopa Liidu meetmed on vajalikud, et vältida ühtse turu tõkete tekkimist väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate mootorite sektoris, ja sellepärast, et õhusaaste on oma olemuselt riigiülene.
Seepärast on ettepanek kooskõlas subsidiaarsuse põhimõttega.
•Proportsionaalsus
Ettepanek on kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega, sest ei lähe kaugemale sellest, mis on vajalik järgmiste eesmärkide saavutamiseks: tagada siseturu nõuetekohane toimimine ning ühtlasi kõrgetasemeline avalik julgeolek ja keskkonnakaitse.
•Vahendi valik
Määrus, millega muudetakse määrust.
3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED
Ettepanekule ei ole lisatud eraldi mõjuhinnangut, sest määruse (EL) 2016/1628 mõju on juba hinnatud. Ettepanekuga ei muudeta kõnealust määrust sisuliselt ega kehtestata asjaosalistele uusi kohustusi. Ettepaneku eesmärk on pikendada komisjoni volitusi ajakohastada teatavaid elemente vastavalt tehnika arengule ja teha kooskõlas volitustega muid muudatusi.
4.MÕJU EELARVELE
Ettepanek ei mõjuta ELi institutsioonide eelarvet.
2022/0080 (COD)
Ettepanek:
EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,
millega muudetakse määrust (EL) 2016/1628, et pikendada komisjoni õigust võtta vastu delegeeritud õigusakte
(EMPs kohaldatav tekst)
EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,
võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 114,
võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,
olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,
võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust,
toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt
ning arvestades järgmist:
(1)Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2016/1628 on kehtestatud olulised sätted väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate sisepõlemismootorite gaasiliste saasteainete ja tahkete osakeste heite ja tüübikinnituse kohta ning sellega anti komisjonile õigus näha delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktidega ette tehnilised kirjeldused. Sama määruse artikli 55 lõikega 2 nähti ette, et need volitused on komisjonile delegeeritud viie aasta pikkuseks piiratud ajavahemikuks ning see ajavahemik lõppes 6. oktoobril 2021. Kuna tüübikinnitust käsitlevate õigusaktide elemente on vaja ajakohastada vastavalt tehnika arengule või teha kooskõlas volitustega muid muudatusi, sealhulgas võtta vastu delegeeritud õigusakt, milles sätestatakse kasutusaegse seire nõuded väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatud sisepõlemismootorite kohta, tuleks pikendada komisjoni õigust võtta vastu delegeeritud õigusakte koos edasise pikendamise võimalusega.
(2)Seega tuleks määrust (EL) 2016/1628 vastavalt muuta,
ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:
Artikkel 1
Määruse (EL) 2016/1628 artikli 55 lõige 2 asendatakse järgmisega:
„2. Artikli 19 lõikes 2, artikli 24 lõikes 11, artikli 25 lõikes 4, artikli 26 lõikes 6, artikli 34 lõikes 9, artikli 42 lõikes 4, artikli 43 lõikes 5 ja artiklis 48 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile kümneks aastaks alates 6. oktoobrist 2016. Komisjon esitab delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt 6. jaanuariks 2026 ja üheksa kuud enne iga järgneva viieaastase ajavahemiku lõppu. Volituste delegeerimist pikendatakse automaatselt viieks aastaks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist.“
Artikkel 2
Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.
Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.
Brüssel,
Euroopa Parlamendi nimel
Nõukogu nimel
president
eesistuja