Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022DC0568

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE määruse (EL) 2019/125 (mis käsitleb kauplemist teatavate kaupadega, mida on võimalik kasutada surmanuhtluse täideviimiseks, piinamiseks või muuks julmaks, ebainimlikuks või alandavaks kohtlemiseks või karistamiseks) artiklis 31 osutatud piinamise tõkestamise koordineerimisrühma tegevuse ja konsultatsioonide kohta

COM/2022/568 final

Brüssel,31.10.2022

COM(2022) 568 final

KOMISJONI ARUANNE

EUROOPA PARLAMENDILE









määruse (EL) 2019/125 (mis käsitleb kauplemist teatavate kaupadega, mida on võimalik kasutada surmanuhtluse täideviimiseks, piinamiseks või muuks julmaks, ebainimlikuks või alandavaks kohtlemiseks või karistamiseks) artiklis 31 osutatud piinamise tõkestamise koordineerimisrühma tegevuse ja konsultatsioonide kohta


   

   

1.Sissejuhatus

16. jaanuari 2019. aasta määruse (EL) 2019/125 (mis käsitleb kauplemist teatavate kaupadega, mida on võimalik kasutada surmanuhtluse täideviimiseks, piinamiseks või muuks julmaks, ebainimlikuks või alandavaks kohtlemiseks või karistamiseks) 1 (edaspidi „määrus“) artikli 31 lõike 4 kohaselt peab komisjon esitama Euroopa Parlamendile igal aastal aruande piinamise tõkestamise koordineerimisrühma tegevuse, kontrollide ja konsultatsioonide kohta. Aruanne ei tohi kahjustada füüsiliste või juriidiliste isikute ärihuvisid.

Käesolev aruanne käsitleb piinamise tõkestamise koordineerimisrühma tegevust 2021. aastal.

2.Õigusraamistik

Määruse eesmärk on hoida ära ühelt poolt surmanuhtlust ning teiselt poolt piinamist ja muud julma, ebainimlikku või alandavat kohtlemist või karistamist väljaspool ELi asuvates riikides, piirates teatavate kaupadega kauplemist. Selles eristatakse järgmist:

-kaubad, mis on olemuselt kuritahtlikud ja millega ei tohiks üldse kaubelda (II lisa) ning

-kaubad, millel võib olla seaduslik kasutuseesmärk, näiteks õiguskaitse otstarbel kasutatav varustus (III lisa) või raviotstarbelised kaubad (IV lisa).

III ja IV lisas loetletud kaupadega kauplemisele kehtivad teatavad piirangud. Eelkõige on määrusega

I.keelatud selliste II lisas loetletud kaupade import ELi, eksport EList ja transiit läbi ELi, millel puudub muu praktiline otstarve kui kasutamine surmanuhtluse täideviimiseks või piinamiseks. Keelatud on selliste kaupadega seotud tehnilise abi andmine, sealhulgas nende kasutamise õpetamine. Samuti on keelatud selliste kaupade reklaam trükimeedias, internetis, televisioonis või raadios ning nende väljapanek või müügiks pakkumine näitustel või messidel;

II.nõutud III lisas loetletud kaupade puhul, mida on võimalik kasutada surmanuhtluse täideviimiseks või piinamiseks, kuid millel võib olla ka muu seaduslik kasutusotstarve (nt õiguskaitse), iga üksikjuhtumi puhul eraldi eelnevat ekspordiluba. Eelnevat ekspordiluba on vaja ka selle kategooria kaupadega seotud tehnilise abi või vahendusteenuste osutamiseks. III lisa ei hõlma

a)tulirelvi, mis kuuluvad määruse (EL) nr 258/2012 2 kohaldamisalasse;

b)kahesuguse kasutusega kaupu, mis kuuluvad määruse (EL) 2021/821 3 kohaldamisalasse või

c)kaupu, mille suhtes kohaldatakse nõukogu ühise seisukoha 2008/944/ÜVJP 4 tingimusi; ning

III.reguleeritud kauplemine kemikaalide ja farmatseutiliste ainetega (IV lisa), mida võidakse kasutada surmanuhtluse täideviimiseks (nt surmava süsti abil). Kasutusele on võetud eriluba (edaspidi „liidu üldine ekspordiluba“), et kontrollida selliste anesteetikumide eksporti ja vältida nende edasitoimetamist surmava süsti tegemise eesmärgil, piiramata nendega kauplemist meditsiinilistel, veterinaarsetel või muudel seaduslikel eesmärkidel.

3.Piinamise tõkestamise koordineerimisrühma tegevus

Piinamise tõkestamise koordineerimisrühm loodi Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2016/2134 5 alusel, et uurida määruse kohaldamisega seotud küsimusi.

Piinamise tõkestamise koordineerimisrühm toimib platvormina, kus liikmesriikide eksperdid ja komisjoni talitused saavad vahetada teavet haldustavade kohta ning arutada määruse tõlgendamise küsimusi, loetletud kaupadega seotud tehnilisi küsimusi, määrusega seotud arengusuundumusi ja muid küsimusi, mis võivad esile kerkida. Kooskõlas 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelise parema õigusloome kokkuleppega 6 konsulteerib komisjon delegeeritud õigusaktide ettevalmistamisel ka piinamise tõkestamise koordineerimisrühmaga.

Piinamise tõkestamise koordineerimisrühm kohtus 2021. aastal virtuaalselt kolmel korral – 10. märtsil, 10. juunil ja 24. novembril –, et vahetada teavet mitmes allpool kokkuvõtlikult esitatud küsimuses, mis on seotud määruse rakendamisega.

3.1Alusaktiga seotud muudatused

Komisjon teavitas piinamise tõkestamise koordineerimisrühma aruandest, mis käsitles komisjonile määrusega (EL) 2019/125 7 delegeeritud volituste kasutamist. Määruse artikli 29 lõikes 2 on sätestatud, et volituste delegeerimist pikendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist. Aruandes tehti ettepanek pikendada delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise volituste delegeerimist veel viie aasta võrra. Sellise pikendamise suhtes vastuväiteid ei olnud. Pikendamist peeti vajalikuks muu hulgas selleks, et reageerida juhtudel, kui töötatakse välja uusi kaupu või kui üks või mitu kolmandat riiki vastavad liidu üldise ekspordiloa kohaldamise nõuetele, rikuvad rahvusvahelist kohustust kaotada surmanuhtlus kõigi kuritegude puhul või kui muutuvad liikmesriigi pädevate asutuste andmed.

2021. aastal ei võetud vastu ühtegi delegeeritud õigusakti määruse muutmiseks.

3.2Kaubandusteave: andmete esitamine

Komisjon tutvustas artikli 26 lõikes 3 osutatud aastaaruande seisu. Eelkõige esitati kõigi liikmesriikide ja Ühendkuningriigi ametiasutuste 2020. aasta andmed, mis on aluseks komisjoni poolt Euroopa Parlamendile ja nõukogule esitatava aastaaruande ettevalmistamisel. Lisaks esitas komisjon pärast selle vastuvõtmist aruandes teavet kaubandusandmete kohta 8 .

Sellega seoses juhtis komisjon piinamise tõkestamise koordineerimisrühma tähelepanu asjaolule, et pädevad asutused on kohustatud kahesuguse kasutusega kaupade elektroonilise süsteemi (DUeS) kaudu keeldumistest teatama.

3.3Määruse (EL) 2019/125 rakendamisega seotud küsimused

Komisjon korraldas ühe liikmesriigi taotlusel arvamuste vahetuse veekahurite kasutamise ja üldisemalt muude selliste kaupade kasutamise üle, mis on mõeldud massirahutuste ohjamiseks või õiguskaitseametnike enesekaitseks, politseitööks kogunemistel ja demonstratsioonidel, mis on muutumas üha suuremaks mureküsimuseks. Piinamise tõkestamise koordineerimisrühm tunnistas veekahuritega seotud probleeme, kuna neid on võimalik tuletõrje asemel kuritahtlikult kasutada meeleavaldajate vastu. Sellega seoses märgiti, et ekspordiriigi võimalike riskide hindamisel tuleb olla eriti valvas.

3.4Kahesuguse kasutusega kaupade elektroonilise süsteemi ajakohastamine

Komisjon teavitas piinamise tõkestamise koordineerimisrühma oma otsusest Ühendkuningriigi juurdepääsu kohta võrkudele, infosüsteemidele ja andmebaasidele (Iirimaa ja Põhja-Iirimaa protokolli artikli 13 lõike 5 alusel) ja selle lisast, mis võeti vastu 16. oktoobril 2020 9 . Selle otsuse kohaselt antakse Ühendkuningriigile kahesuguse kasutusega kaupade elektroonilisele süsteemile osaline juurdepääs (juurdepääs kirjutamiseks ja juurdepääs lugemiseks). Sellist juurdepääsu peetakse vajalikuks, et Ühendkuningriik saaks täita Iirimaa ja Põhja-Iirimaa protokollist tulenevaid kohustusi. Seetõttu andis komisjon teada kahesuguse kasutusega kaupade elektroonilise süsteemi uuest teavitamisfunktsioonist määruse artikli 23 lõike 5 nõuetekohase rakendamise toetuseks, et võimaldada teabevahetust Ühendkuningriigi ja komisjoni ning Ühendkuningriigi ja ühe liikmesriigi vahel.

Lisaks teavitas komisjon piinamise tõkestamise koordineerimisrühma kahesuguse kasutusega kaupade elektroonilise süsteemi kasutajate kaksikautentimisest, mis toimib alates 3. detsembrist 2021 ning on kooskõlas komisjoni turvapoliitikaga kõigi tundlikku teavet haldavate infosüsteemide puhul.

3.5Komisjoni mitteametlik eksperdirühm

Komisjon teavitas piinamise tõkestamise koordineerimisrühma mitteametlikust eksperdirühmast, mis moodustati läbivaatamisaruande järeldustest tulenevalt 10 . Mitteametlik rühm koondab erinevaid vaatenurki (nt toetustegevus, õiguskaitse, teadusuuringud ja toll). Mitteametlikku rühma on nimetanud oma esindaja üks liikmesriik (Saksamaa). Mitteametlikku rühma kuuluvad ka Euroopa Nõukogu ja ÜRO inimõiguste ülemvoliniku büroo (OHCHR) esindajad. Selle roll on üksnes nõuandev ja täiendab piinamise tõkestamise koordineerimisrühma funktsiooni.

Mitteametlik rühm on andnud nõuandjana tehnilist tuge eri aspektides, nagu keelatud või reguleeritud kaupade ulatus, et tagada määruse jõulisem rakendamine. Sellega seoses anti piinamise tõkestamise koordineerimisrühmale ülevaade arvamustevahetusest suundumuste ja probleemide üle, mis on seotud massirahutuste ohjamiseks või enesekaitseks mõeldud relvade ja seadmetega, politseitööga kogunemistel ja demonstratsioonidel. Teatavaid massirahutuste ohjamiseks mõeldud kaupu, mida määrus praegu ei hõlma (nt tavalised pisargaasid), kasutatakse sageli siserepressioonide hõlbustamiseks või teostamiseks. Tõstatati küsimus tavaliste kumminuiade ja kummikuulide lisamisest määruses esitatud kontrollitavate kaupade loetellu. Akustiliste seadmete või pimestava lasertehnoloogia kasutamine rahvahulga ohjamisel on veel üks valdkond, mida tuleks uurida.

Mitteametlik rühm on aidanud suurendada teadlikkust määrusest, luues sildu ÜRO valitsusekspertide rühma (UN GGE) tööga ning tekitades seeläbi olulise seose määruse ja piinamisvaba kaubanduse edendamiseks tehtavate rahvusvaheliste jõupingutuste vahel (vt punkt 3.6 allpool).

3.6Piinamisvaba kaubandus – piirkondlikud ja rahvusvahelised suundumused

Piinamise tõkestamise koordineerimisrühm toimis platvormina, kus sai vahetada teavet ja suurendada teadlikkust piirkondlikest ja rahvusvahelistest arengusuundumustest piinamisvaba kaubanduse valdkonnas.

Komisjon andis piinamise tõkestamise koordineerimisrühma delegaatidele ajakohastatud teavet ÜRO peasekretäri aruande „Towards torture-free trade: examining the feasibility, scope and parameters for possible common international standards“ (Piinamisvaba kaubanduse suunas: võimalike ühiste rahvusvaheliste standardite teostatavuse, kohaldamisala ja parameetrite uurimine) 11 kohta, eelkõige seoses ÜRO valitsusekspertide rühma loomisega, et jätkata tööd selle aruande alusel.

Pärast mõningaid viivitusi ekspertide nimetamisel loodi 2021. aasta oktoobris ametlikult ÜRO valitsusekspertide rühm, kuhu kuulub kaks eksperti iga piirkondliku ÜRO rühma kohta. Komisjon teavitas piinamise tõkestamise koordineerimisrühma ÜRO konsultatsiooniprotsessist ÜRO liikmesriikide, kodanikuühiskonna ja välisekspertidega, mis aitaks kaasa ÜRO valitsusekspertide töörühma aruande ettevalmistamisele.

Mõned ELi liikmesriigid osalesid ÜRO konsultatsiooniprotsessis ÜRO valitsusekspertide rühmaga.

ÜRO valitsusekspertide rühma 30. mail 2022 vastu võetud aruandes käsitleti järgmisi teemasid: i) ühiste rahvusvaheliste standardite teostatavus; ii) käsitletavate kaupade ulatus; ning iii) selle valdkonna ühiste rahvusvaheliste standardite kehtestamise erinevate võimaluste kavand.

(1)

ELT L 30, 31.1.2019, lk 1. Nõukogu 27. juuni 2005. aasta määrust (EÜ) nr 1236/2005, mis käsitleb kauplemist teatavate kaupadega, mida on võimalik kasutada surmanuhtluse täideviimiseks, piinamiseks või muul julmal, ebainimlikul või alandaval moel kohtlemiseks või karistamiseks (ELT L 200, 30.7.2005, lk 1), on mitu korda muudetud ja see on seejärel kodifitseeritud määrusena (EL) 2019/125.

(2)

14. märtsi 2012. aasta määrus (EL) nr 258/2012, millega rakendatakse rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsiooni täiendava tulirelvade, nende osade ja laskemoona ebaseaduslikku valmistamist ja nendega ebaseaduslikku kauplemist tõkestava ÜRO protokolli (ÜRO tulirelvade protokoll) artiklit 10 ning kehtestatakse tulirelvade, nende osade ja laskemoona ekspordilubade andmise menetlus ning importi ja transiiti käsitlevad meetmed (ELT L 94, 30.3.2012, lk 1).

(3)

20. mai 2021. aasta määrus (EL) 2021/821, millega kehtestatakse liidu kord kahesuguse kasutusega kaupade ekspordi, vahendamise, tehnilise abi, transiidi ja edasitoimetamise kontrollimiseks (uuesti sõnastatud) (ELT L 206, 11.6.2021, lk 1).

(4)

Nõukogu ühine seisukoht 2008/944/ÜVJP, millega määratletakse sõjatehnoloogia ja -varustuse ekspordi kontrolli reguleerivad ühiseeskirjad (ELT L 335, 13.12.2008, lk 99).

(5)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. novembri 2016. aasta määrus (EL) 2016/2134, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1236/2005, mis käsitleb kauplemist teatavate kaupadega, mida on võimalik kasutada surmanuhtluse täideviimiseks, piinamiseks või muul julmal, ebainimlikul või alandaval moel kohtlemiseks või karistamiseks (ELT L 338, 13.12.2016, lk 1).

(6)

ELT L 123, 12.5.2016, lk 1.

(7)

COM(2021) 75 final, 22.2.2021.

(8)

COM(2021) 632 final, 14.10.2021.

(9)

C(2020) 7126 final, 16.10.2020.

(10)

COM(2020) 343 final, 30.7.2020.

(11)

 ÜRO peasekretäri 28. juuli 2020. aasta aruanne A/74/969.

Top