EUROOPA KOMISJON
Brüssel,17.2.2022
COM(2022) 52 final
KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. mai 2017. aasta määruse (EL) 2017/821 (millega kehtestatakse konflikti- ja riskipiirkondadest pärit tina, tantaali, volframi ja nende maakide ning kulla liidu importijatele tarneahelaga seotud hoolsuskohustus) alusel komisjonile antud delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise õiguse kasutamise kohta
I.
Sissejuhatus
2017. aastal võttis Euroopa Liit (EL) vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. mai 2017. aasta määruse (EL) 2017/821,
millega kehtestatakse konflikti- ja riskipiirkondadest pärit tina, tantaali, volframi ja nende maakide ning kulla liidu importijatele tarneahelaga seotud hoolsuskohustus (edaspidi „ELi määrus“). ELi määrus jõustus 8. juunil 2017 ja selle põhilisi nõudeid kohaldatakse ELi importijate suhtes alates 1. jaanuarist 2021.
ELi määrusega kehtestatakse tarneahelaga seotud hoolsuskohustuse liidu süsteem (edaspidi „liidu süsteem“), et piirata relvastatud rühmituste ja julgeolekujõudude võimalust kaubelda tina, tantaali, volframi ja nende maakide ning kullaga. Määruse eesmärk on tagada läbipaistvus ja anda kindlustunne konflikti- ja riskipiirkondadest hankeid tegevate liidu importijate ning sulatuskodade ja rafineerimistehaste tarnetavade suhtes. ELi määruse artikli 19 lõikega 2 antakse komisjonile õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte seoses järgmisega: 1) mineraalide ja metallide impordimahu künniste kehtestamine ja muutmine ning 2) tarneahelaga seotud hoolsuskohustuse süsteemide tunnustamise metoodika ja kriteeriumide kehtestamine.
ELi määruses on sätestatud tarneahelaga seotud hoolsuskohustused kooskõlas OECD hoolsuskohustuse suunistega,
sealhulgas nende II lisaga. Neid kohustusi kohaldatakse ELi määruse I lisas sätestatud mineraalide ja metallide liidu importijate suhtes. Selleks et tagada liidu süsteemi nõuetekohane toimimine, antakse komisjonile õigus võtta kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, et muuta I lisa ning kehtestada ja muuta mineraalide ja metallide mahukünniseid.
Lisaks on ELi määruses sätestatud, et tarneahelaga seotud hoolsuskohustuse süsteemide omanikud võivad taotleda komisjonilt oma süsteemide tunnustamist ELi määruse nõuetega samaväärsetena. Sellised süsteemid tuleks viia kooskõlla OECD hoolsuskohustuse suunistes kehtestatud konkreetsete soovitustega. Selleks et hõlbustada selliste hoolsuskohustuse süsteemide hindamist, mida võidakse ELi määruse alusel tunnustada, antakse komisjonile õigus võtta kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, et kehtestada sellise tunnustamise hindamise metoodika ja kriteeriumid.
II.
Õiguslik alus
Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. mai 2017. aasta määruse (EL) 2017/821 artikli 19 lõikele 2 esitab komisjon nõukogule ja Euroopa Parlamendile delegeeritud volituste kohta aruande.
III.
Delegeeritud volituste rakendamine
ELi määruse artikli 19 lõikega 2 antakse komisjonile õigus rakendada kõnealuse määruse järgmisi sätteid:
-kehtestada I lisa muutmiseks tantaali- või nioobiumimaakide ja -kontsentraatide, kullamaakide ja -kontsentraatide, tinaoksiidide ja -hüdroksiidide, tantalaatide ja tantaalikarbiidide mahukünnised võimaluse korral 1. aprilliks 2020, kuid hiljemalt 1. juuliks 2020 (ELi määruse artikli 1 lõige 4);
-muuta I lisas loetletud kehtivaid künniseid iga kolme aasta järel alates 1. jaanuarist 2021 (ELi määruse artikli 1 lõige 5);
-kehtestada kõnealuse määruse täiendamiseks metoodika ja kriteeriumid, mis võimaldavad komisjonil hinnata, kas tarneahelaga seotud hoolsuskohustuse süsteemid aitavad ettevõtjatel täita kõnealuses määruses sätestatud nõudeid ja võimaldavad komisjonil süsteeme tunnustada (ELi määruse artikli 8 lõige 2).
Komisjon on ELi määruse alusel vastu võtnud kaks (2) delegeeritud õigusakti.
-Komisjoni 11. jaanuari 2019. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/429, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2017/821 seoses tina, tantaali, volframi ja kulla tarneahelaga seotud hoolsuskohustuse süsteemide hindamise ja tunnustamise metoodika ja kriteeriumidega
.
-Komisjoni 25. juuni 2020. aasta delegeeritud määrus (EL) 2020/1588, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2017/821 I lisa, kehtestades tantaali- või nioobiumimaake ja -kontsentraate, kullamaake ja -kontsentraate, tinaoksiide ja -hüdroksiide, tantalaate ja tantaalikarbiide käsitlevad mahukünnised
.
Delegeeritud õigusakte ELi määruse I lisas loetletud kehtivate künniste muutmiseks ei ole seni vastu võetud, kuna komisjonil on vastavalt ELi määruse artikli 1 lõikele 5 õigus võtta neid vastu iga kolme aasta järel alates 1. jaanuarist 2021.
IV.
Järeldused
Komisjon palub Euroopa Parlamendil ja nõukogul võtta käesolev aruanne teadmiseks seoses komisjoni poolt ELi määrusega delegeeritud volituste nõuetekohase teostamisega.