Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AP0232

    Euroopa Parlamendi 8. juunil 2022. aastal vastu võetud muudatusettepanekud ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EL) 2018/842, milles käsitletakse liikmesriikide kohustust vähendada kasvuhoonegaaside heidet aastatel 2021–2030, millega panustatakse kliimameetmetesse, et täita Pariisi kokkuleppega võetud kohustused (COM(2021)0555 – C9-0321/2021 – 2021/0200(COD))

    ELT C 493, 27.12.2022, p. 202–231 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
    ELT C 493, 27.12.2022, p. 177–206 (GA)

    27.12.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 493/202


    P9_TA(2022)0232

    Liikmesriikide kohustus vähendada kasvuhoonegaaside heidet (jõupingutuste jagamise määrus) ***I

    Euroopa Parlamendi 8. juunil 2022. aastal vastu võetud muudatusettepanekud (*) ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EL) 2018/842, milles käsitletakse liikmesriikide kohustust vähendada kasvuhoonegaaside heidet aastatel 2021–2030, millega panustatakse kliimameetmetesse, et täita Pariisi kokkuleppega võetud kohustused (COM(2021)0555 – C9-0321/2021 – 2021/0200(COD)) (1)

    (Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

    (2022/C 493/23)

    Muudatusettepanek 1

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (1)

    2015. aasta detsembris ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni alusel vastu võetud Pariisi kokkulepe (edaspidi „Pariisi kliimakokkulepe“) jõustus 2016. aasta novembris. Selle osalised leppisid kokku hoida maailma keskmise temperatuuri tõus industriaalühiskonna eelse tasemega võrreldes oluliselt alla 2 oC ning teha jõupingutusi, et piirata temperatuuri tõus 1,5  oC-ga võrreldes industriaalühiskonna eelse tasemega.

    (1)

    2015. aasta detsembris ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni alusel vastu võetud Pariisi kokkulepe (edaspidi „Pariisi kliimakokkulepe“) jõustus 2016. aasta novembris. Selle osalised leppisid kokku hoida maailma keskmise temperatuuri tõus industriaalühiskonna eelse tasemega võrreldes oluliselt alla 2 oC ning teha jõupingutusi, et piirata temperatuuri tõus 1,5  oC-ga võrreldes industriaalühiskonna eelse tasemega , ning juhindusid muu hulgas võrdsuse ja ühiste, kuid diferentseeritud kohustuste ja vastava suutlikkuse põhimõtetest. Glasgow kliimapakti vastuvõtmisega 2021. aasta novembris tunnistasid Pariisi kokkuleppe osalised, et üleilmse keskmise temperatuuri tõusu hoidmine 1,5  oC piires vähendaks märkimisväärselt kliimamuutuste mõju ja sellega seotud ohtusid, ning võtsid endale kohustuse suurendada 2022. aasta lõpuks oma 2030. aasta eesmärke.

    Muudatusettepanek 2

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 1 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (1a)

    Vajadus võtta meetmeid heitkoguste vähendamiseks muutub üha pakilisemaks, nagu märgib valitsustevaheline kliimamuutuste paneel (IPCC) oma viimastes aruannetes, nimelt 7. augusti 2021. aasta aruandes „Climate change 2021: The Physical Science Basis“ (Kliimamuutused 2021: reaalteaduslik alus) ja 28. veebruari 2022. aasta aruandes „Climate Change 2022: Impacts, Adaptation and Vulnerability“ (Kliimamuutused 2022: mõju, kohandumine ja haavatavus). IPCC kinnitas täiesti veendunult, et kliimamuutused kujutavad endast ohtu inimeste heaolule ja planeedi tervisele ning et igasugused edasised viivitused kliimamuutustega kohanemist ja nende leevendamist võimaldavate ülemaailmsete kooskõlastatud ennetusmeetmete võtmisel tähendavad, et oleme kaotamas kiiresti ahenevat võimalust tagada kõigile elamisväärne ja jätkusuutlik tulevik. IPCC avaldas ülemaailmse temperatuuri tõusu 1,5  oC võrra ületamise tõenäosuse kohta lähikümnenditel uued hinnangud ja leiab, et kui kasvuhoonegaaside heitkoguseid ei vähendata kohe, kiiresti ja ulatuslikult, ei ole ülemaailmse soojenemise taseme hoidmine alla 1,5  oC või isegi alla 2 oC võimalik. Seepärast peaks liit selle pakilise probleemiga tegelema, suurendades pingutusi ja võttes endale ülemaailmses kliimamuutuste vastases võitluses rahvusvahelise liidri koha.

    Muudatusettepanek 3

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (3)

    Euroopa rohelises kokkuleppes (31) on esitatud ulatuslikud üksteist vastastikku tugevdavad meetmed ja algatused, mille eesmärk on saavutada liidus 2050. aastaks kliimaneutraalsus, ning uus majanduskasvu strateegia, mille eesmärk on muuta liit õiglaseks ja jõukaks, nüüdisaegse, ressursitõhusa ja konkurentsivõimelise majandusega ühiskonnaks , kus majanduskasv on ressursikasutusest lahutatud . Samuti on selle eesmärk kaitsta, säilitada ja suurendada liidu looduskapitali ning kaitsta kodanike tervist ja heaolu keskkonnaga seotud riskide ja mõjude eest. Samas mõjutab see üleminek naisi ja mehi erinevalt ning avaldab eriti suurt mõju teatavatele ebasoodsas olukorras olevatele rühmadele, nagu eakamad inimesed, puuetega inimesed ja rassilise või etnilise vähemuse taustaga inimesed. Seepärast tuleb tagada, et üleminek oleks õiglane ja kaasav, nii et kedagi ei jäetaks kõrvale.

    (3)

    Euroopa rohelises kokkuleppes (31) on sätestatud lähtepositsioon liidu kliimaneutraalsuse eesmärgi saavutamiseks hiljemalt 2050. aastaks ja pärast seda negatiivsete heitkoguste eesmärgi saavutamiseks, nagu nähakse ette Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/1119  (31a) artikli 2 lõikes 1. Selles on esitatud ulatuslikud üksteist vastastikku tugevdavad meetmed ja algatused, mille eesmärk on saavutada liidus hiljemalt 2050. aastaks kliimaneutraalsus, ning uus majanduskasvu strateegia, mille eesmärk on muuta liit õiglaseks ja jõukaks, nüüdisaegse, ressursitõhusa ja konkurentsivõimelise majandusega ühiskonnaks. Samuti on selle eesmärk kaitsta, säilitada ja suurendada liidu looduskapitali ning kaitsta kodanike tervist ja heaolu keskkonnaga seotud riskide ja mõjude eest. Samas mõjub see üleminek sugude puhul erinevalt ning avaldab eriti suurt mõju teatavatele ebasoodsas olukorras olevatele rühmadele, nagu eakamad inimesed, puuetega inimesed , energiaostuvõimetuse või liikuvusvaesuse all kannatavad inimesed ja rassilise või etnilise vähemuse taustaga inimesed . Üleminek mõjutab erinevalt ka liikmesriike ja piirkondi . Seepärast tuleb tagada, et üleminek oleks õiglane ja kaasav, nii et kedagi ei jäetaks kõrvale.

    Muudatusettepanek 4

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 3 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (3a)

    Sotsiaalse vastuvõetavuse tagamiseks peaksid määruses sätestatud kliimaeesmärgid olema sotsiaalsete eesmärkidega kooskõlas. Kõrgemad eesmärgid toovad mõjutatud sektorites kaasa suured muutused, millel võib olla ka sotsiaalne ja tööalane mõju. Heitkoguste vähendamise muudetud eesmärkidega peavad kaasnema piisavad finants- ja poliitilised meetmed, et neid eesmärke saaks täita sotsiaalselt õiglasel viisil. Need meetmed võivad muu hulgas hõlmata tööhõivele avalduva mõju hindamist, et teha kindlaks mõju töökohtadele ja töötingimustele nii riiklikul kui ka piirkondlikul tasandil, aga ka riigi ja liidu ressursside eraldamist, et rahastada sotsiaalse kohanemise meetmeid, kvaliteetsete töökohtade loomist, soolist võrdõiguslikkust, elukestvat õpet, kutseõpet ja sotsiaalkaitset ning tagada kollektiivläbirääkimiste tulemuslikkus. Oluline on tagada ka käesoleva määruse artikliga 2 hõlmatud riiklike sotsiaalpartnerite tõhus kaasamine ja nendega õigeaegselt konsulteerimine seoses määruse riiklike rakendusmeetmete väljatöötamise ja rakendamisega.

    Muudatusettepanek 5

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 3 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (3b)

    Üleminek kliimaneutraalsuse eesmärgiga kooskõlas olevale liidu majandusele hiljemalt 2050. aastaks võib lisaks avaldada erilist mõju teatavatele majandussektoritele ja eelkõige nende sektorite haavatavatele mikro-, väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele. Määruse rakendamisel on oluline, et liikmesriigid looksid sellistele ettevõtjatele toetava keskkonna, mis võimaldaks neil minna üle vähem kasvuhoonegaaside heidet tekitavatele ja edaspidi järk-järgult heitevabadele tavadele.

    Muudatusettepanek 6

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 3 c (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (3c)

    ÜRO Keskkonnaprogrammis ja OECD ülemaailmsel keskkonnafoorumil järeldati, et keskkonnamuutustel on soopõhine mõju. Kuna soorollid on erinevad, on ka kliimamuutuste kahjulik mõju sooliselt erinev ja kliimamuutused süvendavad soolist ebavõrdsust.

    Muudatusettepanek 7

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 4

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (4)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2021/1119 (32) („Euroopa kliimamäärus“) on liit sätestanud oma eesmärgi saavutada 2050. aastaks kogu majandust hõlmav kliimaneutraalsus. Kõnealuse määrusega on kehtestatud ka siduv kohustus vähendada liidusisest kasvuhoonegaaside netoheidet (heide pärast neeldajates sidumise mahaarvamist) 2030. aastaks vähemalt 55 % võrreldes 1990. aasta tasemega.

    (4)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2021/1119 (32) („Euroopa kliimamäärus“) on liit sätestanud oma eesmärgi saavutada hiljemalt 2050. aastaks kogu majandust hõlmav kliimaneutraalsus ja seejärel negatiivsete heitkoguste eesmärk . Kõnealuse määrusega on kehtestatud ka siduv kohustus vähendada liidusisest kasvuhoonegaaside netoheidet (heide pärast neeldajates sidumise mahaarvamist) 2030. aastaks vähemalt 55 % võrreldes 1990. aasta tasemega. Peale selle on määruses sätestatud, et eesmärgi saavutamisel seatakse prioriteediks vähendada kiiresti ja prognoositavalt heidet ning samal ajal suurendada nende sidumist looduslikes CO2 neeldajates. Netosidumise panus 2030. aasta eesmärgi saavutamisse on kuni 225 miljonit CO2 ekvivalenttonni, ülejäänud osa eesmärgist tuleb saavutada otsese heitkoguste vähendamise teel.

    Muudatusettepanek 8

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 5

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (5)

    Nende kohustuste täitmiseks ja ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni alusel vastu võetud Pariisi kliimakokkuleppe (33) kohase liidu osaluse tagamiseks tuleks liidu õigusraamistikku kohandada, et saavutada kasvuhoonegaaside heite vähendamise eesmärk.

    (5)

    Nende kohustuste täitmiseks ja ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni alusel vastu võetud Pariisi kliimakokkuleppe (33) kohase riiklikult kindlaksmääratud liidu osaluse tagamiseks tuleks liidu õigusraamistikku kohandada, et saavutada kasvuhoonegaaside heite vähendamise eesmärk.

    Muudatusettepanek 9

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 7

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (7)

    Määruse (EL) 2018/842 kohaldamisala jääb samaks, kuigi heitkogustega kauplemist hakatakse kohaldama ka maantee- ja meretranspordi ning hoonete kasvuhoonegaaside heite suhtes. Seega kohaldatakse määrust (EL) 2018/842 jätkuvalt liidusisesest laevandusest tuleneva kasvuhoonegaaside heite suhtes, kuid mitte rahvusvahelisest laevandusest tuleneva kasvuhoonegaaside heite suhtes. Liikmesriigi kasvuhoonegaaside heide, mis kuulub määruse (EL) 2018/842 kohaldamisalasse ja mida tuleb vastavuskontrollide tegemisel arvesse võtta, määratakse ka edaspidi kindlaks pärast inventuuriandmete läbivaatamist vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2018/1999 (34).

    (7)

    Määruse (EL) 2018/842 kohaldamisala jääb samaks, kuigi heitkogustega kauplemist võidakse hakata kohaldama ka maantee- ja meretranspordi ning hoonete kasvuhoonegaaside heite suhtes. Seega kohaldatakse määrust (EL) 2018/842 jätkuvalt liidusisesest laevandusest tuleneva kasvuhoonegaaside heite suhtes, kuid mitte rahvusvahelisest laevandusest tuleneva kasvuhoonegaaside heite suhtes. Liikmesriigi kasvuhoonegaaside heide, mis kuulub määruse (EL) 2018/842 kohaldamisalasse ja mida tuleb vastavuskontrollide tegemisel arvesse võtta, määratakse ka edaspidi kindlaks pärast inventuuriandmete läbivaatamist vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2018/1999 (34). Siiski on viimastel aastatel osa sektorites heitkogused kas suurenenud või jäänud samale tasemele.

    Muudatusettepanek 10

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 9

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (9)

    Euroopa Ülemkogu märkis oma 11. detsembri 2020. aasta järeldustes, et liit saavutab 2030. aasta eesmärgi ühiselt ja võimalikult kulutõhusal viisil, et selles jõupingutuses osalevad kõik liikmesriigid, võttes arvesse õigluse ja solidaarsuse kaalutlusi ning seejuures kedagi kõrvale jätmata, ning et uus 2030. aasta eesmärk tuleb saavutada viisil, mis säilitab liidu konkurentsivõime ning võtab arvesse liikmesriikide, sealhulgas saartel asuvate liikmesriikide ja saarte erinevaid lähtepositsioone, konkreetseid riiklikke olusid ning heitkoguste vähendamise potentsiaali, samuti tehtud jõupingutusi.

    (9)

    Euroopa Ülemkogu märkis oma 11. detsembri 2020. aasta järeldustes, et liit saavutab 2030. aasta eesmärgi ühiselt ja võimalikult kulutõhusal viisil, et selles jõupingutuses osalevad kõik liikmesriigid, võttes arvesse õigluse ja solidaarsuse kaalutlusi ning seejuures kedagi kõrvale jätmata, ning et uus 2030. aasta eesmärk tuleb saavutada viisil, mis säilitab liidu konkurentsivõime ning võtab arvesse liikmesriikide, sealhulgas saartel asuvate liikmesriikide ja saarte erinevaid lähtepositsioone, juba saavutatud heitkoguste vähendamist, konkreetseid riiklikke olusid ning heitkoguste vähendamise potentsiaali, samuti tehtud jõupingutusi.

    Muudatusettepanek 11

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 9 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (9a)

    Pärast 2030. aastat on vaja, et liit ja kõik liikmesriigid saavutaksid kogu liitu hõlmava kliimaneutraalsuse eesmärgi hiljemalt 2050. aastaks, et seejärel täita negatiivsete heitkoguste eesmärk. Määrusega (EL) 2018/842 tuleks tagada, et kõik liikmesriigid järgiksid heitkoguste trajektoori ja võtaksid vastu konkreetsed pikaajalised poliitilised meetmed, mille abil see eesmärk saavutatakse.

    Muudatusettepanek 12

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 10

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (10)

    Selleks et saavutada kasvuhoonegaaside heite 55 %lise vähendamise eesmärk, tuleb määrusega (EL) 2018/842 hõlmatud sektorites heitkoguseid järk-järgult vähendada, kuni need kahanevad 2030. aastaks 2005. aasta tasemega võrreldes 40 % võrra.

    (10)

    Selleks et täita Pariisi kokkuleppest tulenevad liidu kohustused ja saavutada kasvuhoonegaaside heite vähemalt 55 %lise vähendamise eesmärk, tuleb määrusega (EL) 2018/842 hõlmatud sektorites heitkoguseid järk-järgult vähendada, kuni need kahanevad 2030. aastaks 2005. aasta tasemega võrreldes 40 % võrra.

    Muudatusettepanek 13

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 11

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (11)

    Selleks tuleb iga liikmesriigi kasvuhoonegaaside heite vähendamise 2030. aasta eesmärki muuta. Kasvuhoonegaaside heite vähendamise eesmärgi muutmisel tuleks kasutada sama metoodikat, mida järgiti määruse (EL) 2018/842 esmakordsel vastuvõtmisel, mil liikmesriikide panuste kindlaksmääramisel võeti arvesse nende erinevat suutlikkust ja kulutõhususe võimalusi, et tagada jõupingutuste õiglane ja tasakaalustatud jaotumine. Seega tuleks 2030. aastaks iga liikmesriigi kasvuhoonegaaside heite vähendamise maksimaalse taseme kindlaksmääramisel lähtuda käesoleva määrusega hõlmatud kasvuhoonegaaside heite läbivaadatud tasemest 2005. aastal, võtmata arvesse selliste käitiste tõendatud kasvuhoonegaaside heidet, mis tegutsesid 2005. aastal ja mis kaasati liidu heitkogustega kauplemise süsteemi alles pärast 2005. aastat.

    (11)

    Selleks tuleb iga liikmesriigi kasvuhoonegaaside heite vähendamise 2030. aasta eesmärki muuta. Kasvuhoonegaaside heite vähendamise eesmärgi muutmisel kasutatakse sama metoodikat, mida järgiti määruse (EL) 2018/842 esmakordsel vastuvõtmisel, mil liikmesriikide panuste kindlaksmääramisel võeti arvesse nende erinevat suutlikkust ja kulutõhususe võimalusi, et tagada jõupingutuste õiglane ja tasakaalustatud jaotumine . Liikmesriikide eesmärkide jaotus siiski ei ühtlustu ja seda tuleks arvesse võtta, kui hinnatakse, kuidas riiklikud eesmärgid aitavad kulutõhusal ja õiglasel viisil saavutada kliimaneutraalsuse eesmärgi hiljemalt 2050. aastaks. Seega tuleks 2030. aastaks iga liikmesriigi kasvuhoonegaaside heite vähendamise maksimaalse taseme kindlaksmääramisel lähtuda käesoleva määrusega hõlmatud kasvuhoonegaaside heite läbivaadatud tasemest 2005. aastal, võtmata arvesse selliste käitiste tõendatud kasvuhoonegaaside heidet, mis tegutsesid 2005. aastal ja mis kaasati liidu heitkogustega kauplemise süsteemi alles pärast 2005. aastat.

    Muudatusettepanek 14

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 11 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (11a)

    Komisjoni 14. oktoobri 2020. aasta teatises metaaniheite vähendamise ELi strateegia kohta rõhutati, et metaan on tugeva mõjuga kasvuhoonegaas, mille üldine osatähtsus kliimamuutuste süvendamisel on väiksem üksnes süsinikdioksiidi omast. Molekulaartasandil on metaani mõju suurem kui süsinikdioksiidil. Kuigi metaan püsib atmosfääris lühemat aega kui süsinikdioksiid, mõjutab see märkimisväärselt kliimat. 2021. aasta septembris andsid liit ja Ameerika Ühendriigid teada üleilmsest metaaniheite vähendamise lubadusest, millega on vahepeal liitunud enam kui 100 riiki. Lubadusele allakirjutanute siht on saavutada 2030. aastaks ühine eesmärk vähendada üleilmset metaaniheidet vähemalt 30 % võrreldes 2020. aasta tasemega ja tõhustada aruandlusstandardeid. Metaan, dilämmastikoksiid ja fluoritud kasvuhoonegaasid moodustavad koos rohkem kui 20 % liidu kasvuhoonegaaside heitkogusest. Arvestades neid kohustusi ja paljude kõnealuste kasvuhoonegaaside lühiajalist olemust, on asjakohane kehtestada kõikides sektorites üks või rohkem liidu eesmärki kõigi muude kasvuhoonegaaside kui CO2 heitkoguste suhtes.

    Muudatusettepanek 15

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 13

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (13)

    COVID-19 pandeemia on mõjutanud liidu majandust ja heite taset määral, mida ei ole veel võimalik täielikult kvantifitseerida. Teisest küljest on liit kasutusele võtnud oma seni suurima stiimulite paketi, mis võib mõjutada ka heite taset. Selle ebakindluse tõttu on asjakohane heiteandmed 2025. aastal läbi vaadata ja vajaduse korral kohandada aastaks eraldatud heitkoguseid .

    (13)

    COVID-19 pandeemia on mõjutanud liidu majandust ja heite taset määral, mida ei ole veel võimalik täielikult kvantifitseerida. Teisest küljest on liit kasutusele võtnud oma seni suurima stiimulite paketi, et tagada keskkonnahoidlik majanduse taastamine, mis võib mõjutada ka heite taset. On asjakohane hoida kogu praeguse kümnendi jooksul stabiilset, prognoositavat ja kõrgete sihtidega regulatiivset heitkoguste muutuse suundumust, et tagada vajalik heitkoguste vähendamine ja planeerimiskindlus .

    Muudatusettepanekud 16 ja 55

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 14

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (14)

    Seega on asjakohane 2026.–2030. aastaks eraldatud heitkoguseid 2025. aastal ajakohastada. Ajakohastamine peaks põhinema riiklike inventuuriandmete põhjalikul läbivaatamisel komisjoni poolt eesmärgiga määrata kindlaks iga liikmesriigi 2021., 2022. ja 2023. aasta keskmine kasvuhoonegaaside heide.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 17

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 14 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (14a)

    Kooskõlas määrusega (EL) 2021/1119 tuleks esmatähtsaks pidada otsest heitkoguste vähendamist, millega koos tuleb kliimaneutraalsuse saavutamiseks suurendada CO2 sidumist. Määruses (EL) 2021/1119 tunnistatakse, et CO2 sidumine hõlmab looduslikke ja tehnoloogilisi lahendusi. Tehnoloogiliste lahenduste rolli CO2 sidumisel on käsitletud ka mitmes valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli aruandes, eelkõige III töörühma kaastöös kuuenda hindamisaruande koostamisel. On oluline seada sisse liidu sertifitseerimissüsteem süsinikdioksiidi ohutuks ja püsivaks sidumiseks tehnoloogiliste lahenduste abil, mis annaks liikmesriikidele ja turuosalistele selguse sellise sidumise suurendamise osas. Kui selline sertifitseerimissüsteem on kasutusel, võib analüüsida sidumise üle arvestuse pidamist liidu õiguse alusel, sealhulgas seda, kas sellise sidumise arvestamine mõjutab määrusega (EL) 2018/842 hõlmatud heidet, järgides täielikult määruse (EL) 2021/1119 artikli 4 lõikes 1 sätestatud tingimusi. Selline sidumine on täiendav ega korva vajalikku heitkoguste vähendamist kooskõlas määruses (EL) 2021/1119 sätestatud liidu kliimaeesmärkidega.

    Muudatusettepanek 18

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 15

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (15)

    Määruse (EL) 2018/842 kohaselt võib mõne liikmesriigi poolt määruse (EL) 2018/842 nõuete täitmisel arvesse võtta Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemis piiratud hulga heitkoguste ühikute kehtetuks tunnistamist. Võttes arvesse Malta majanduse erilist struktuuri, on kõnealuse liikmesriigi riiklik vähendamiseesmärk, mis põhineb sisemajanduse koguproduktil elaniku kohta, oluliselt suurem kui tema kulutõhus vähendamispotentsiaal. Seetõttu on asjakohane suurendada Malta võimalust kasutada kõnealust paindlikkusmeedet, seadmata seejuures ohtu liidu heite vähendamise eesmärki 2030. aastaks.

    (15)

    Määruse (EL) 2018/842 kohaselt võib mõne liikmesriigi poolt määruse (EL) 2018/842 nõuete täitmisel arvesse võtta Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemis piiratud hulga heitkoguste ühikute kehtetuks tunnistamist. Võttes arvesse Malta majanduse erilist struktuuri, on kõnealuse liikmesriigi riiklik vähendamiseesmärk, mis põhineb sisemajanduse koguproduktil elaniku kohta, oluliselt suurem kui tema kulutõhus vähendamispotentsiaal. Seetõttu on asjakohane suurendada Malta võimalust kasutada kõnealust paindlikkusmeedet, seadmata seejuures ohtu liidu heite vähendamise eesmärki 2030. aastaks. Liikmesriikidele, kellel on õigus seda paindlikkusmeedet kasutada, kuid kes seda 2019. aastal määruse (EL) 2018/842 kontekstis ei teinud, tuleks anda võimalus see otsus läbi vaadata, et võtta arvesse äsja esildatud riiklikke heitkoguste vähendamise eesmärke. Samuti peaks liikmesriikidel olema lubatud oma teatatud protsendimäärasid sagedamini muuta.

    Muudatusettepanek 19

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 16 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (16a)

    Selleks et tagada muudetud määruses (EL) 2018/842 sätestatud miinimumeesmärkide täitmine liikmesriikide poolt aastatel 2021–2030 ja seda ergutada, tuleks parandusmeetmeid tugevdada ja siduda need tihedamalt määruse (EL) 2018/1999 kohaste lõimitud riiklike energia- ja kliimakavadega. Kui liikmesriik ületab talle aastaks eraldatud heitkoguseid kahe järjestikuse aasta jooksul, peaks see liikmesriik vaatama läbi talle määruse (EL) 2018/1999 kohaselt esitatud lõimitud riikliku energia- ja kliimakava, andes samas üldsusele võimaluse protsessis osaleda.

    Muudatusettepanek 20

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 16 b (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (16b)

    Liit ja selle liikmesriigid on ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni keskkonnainfo kättesaadavuse, keskkonnaasjade otsustamises üldsuse osalemise ning neis asjus kohtu poole pöördumise konventsiooni (Århusi konventsioon)  (1a) osalised. Avalik kontroll ja õiguskaitse kättesaadavus on liidu demokraatlike väärtuste oluline osa ja õigusriigi kaitsmise vahend. Komisjoni 14. oktoobri 2020. aasta teatises „Keskkonnaasjades kohtu poole pöördumise võimaluste parandamine ELis ja selle liikmesriikides“ tunnistas komisjon, et õiguskaitse kättesaadavus ei ole kõigis liikmesriikides tagatud, ning kutsus nõukogu ja Euroopa Parlamenti üles lisama valdkondlikesse õigusaktidesse sõnaselged õiguskaitse kättesaadavust käsitlevad sätted. Seepärast on asjakohane kehtestada säte, millega tagatakse üldsuse juurdepääs õiguskaitsele meetmete puhul, millega rakendatakse muudetud määrust (EL) 2018/842.

    Muudatusettepanek 21

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 16 c (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (16c)

    Selleks et saavutada muudetud määruse (EL) 2018/842 ja muude liidu õigusaktide, eelkõige määruse (EL) 2021/1119 eesmärgid, peaksid liit ja selle liikmesriigid poliitika rakendamisel kasutama uusimaid teadusandmeid. Seepärast tuleks määruse (EL) 2021/1119 artikli 3 alusel loodud kliimamuutusi käsitleva Euroopa teadusnõukogu nõuandeid võtta arvesse kogu muudetud määruses (EL) 2018/842, kui see on asjakohane.

    Muudatusettepanek 22

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 18

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    (18)

    Määruse (EL) 2018/841 kohaste suuremate eesmärkide seadmine vähendab liikmesriikide suutlikkust tekitada netosidumise koguseid, mida saab kasutada määruse (EL) 2018/842 nõuete täitmiseks. Lisaks piirab LULUCFi paindlikkusmeetme kasutamise jagamine kahele erinevale perioodile veelgi võimalust kasutada netosidumist määruse (EL) 2018/842 nõuete täitmiseks. Selle tulemusena võib mõnel liikmesriigil tekkida määruse (EL) 2018/842 kohaste eesmärkide täitmisel raskusi ning mõningates – samades või teistes – liikmesriikides võivad tekkida netosidumise kogused, mida ei saa kasutada määruse (EL) 2018/842 nõuete täitmiseks. Tingimusel et määruse (EL) 2021/1119 artiklis 3 sätestatud liidu eesmärgid täidetakse, eelkõige seoses netosidumise maksimaalse panusega, on asjakohane luua uus vabatahtlik mehhanism lisareservi näol, mis aitab liikmesriikidel oma kohustusi täita.

    välja jäetud

    Muudatusettepanek 23

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 18 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    (18a)

    Võttes arvesse määruses (EL) 2021/1119 sätestatud tõhusa kliimakaitse pikaajalist mõõdet ja liidu pühendumust Pariisi kokkuleppe eesmärkide täitmisele, võimaldaks selgus liikmesriikide individuaalsete pikaajaliste 2030. aasta järgsete heitkoguste vähendamise trajektooride osas poliitikat täpsemalt kavandada. Seepärast on asjakohane võtta kasutusele menetlus, mille raames määratakse iga liikmesriigi puhul kindlaks riiklikud vähendamise trajektoorid kliimaneutraalsuse saavutamiseks hiljemalt 2050. aastaks.

    Muudatusettepanek 24

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt - 1 (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Pealkiri

    Kehtiv tekst

    Muudatusettepanek

     

    -1)

    Pealkiri asendatakse järgmisega:

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2018/842, 30. mai 2018, milles käsitletakse liikmesriikide kohustust vähendada kasvuhoonegaaside heidet aastatel 2021–2030, millega panustatakse kliimameetmetesse, et täita Pariisi kokkuleppega võetud kohustused, ning millega muudetakse määrust (EL) nr 525/2013

     

    „Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrus (EL) 2018/842, milles käsitletakse liikmesriikide kohustust vähendada kasvuhoonegaaside heidet aastatel 2021–2030 ja pärast seda , millega panustatakse kliimameetmetesse, et täita Pariisi kokkuleppega võetud kohustused, ning millega muudetakse määrust (EL) nr 525/2013.“

    Muudatusettepanek 25

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 1

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 1

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    1)

    Artiklis  1 asendatakse protsendimäär „30 %“ protsendimääraga „40 %“.

    1)

    Artikkel  1 asendatakse järgmisega:

    „Käesolevas määruses sätestatakse aastateks 2021–2030 liikmesriikide vähima nõutava panuse kohustus, et saavutada liidu eesmärk vähendada selle määruse artikliga 2 hõlmatud sektorites kasvuhoonegaaside heidet 2030. aastaks 40 % võrreldes 2005. aasta tasemega. See aitab täita liidu pikaajalise kliimaneutraalsuse eesmärgi hiljemalt 2050. aastaks sihiga saavutada pärast seda negatiivsed heitkogused. Sellega aidatakse täita määruse (EL) 2021/1119 ja Pariisi kokkuleppe eesmärgid. Käesolevas määruses sätestatakse ühtlasi reeglid aastaks eraldatud heitkoguste kindlaksmääramiseks ja liikmesriikide edusammude hindamiseks miinimumeesmärkide täitmisel ja sillutatakse teed 2030. aasta järgsete liidu kasvuhoonegaaside heite vähendamise eesmärkide kehtestamisele selle määruse artikliga 2 hõlmatud sektorites.“

    Muudatusettepanek 26

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 1 – lõik 1 – punkt 2 a (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 2 – lõige 1 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    2a)

    Artiklisse 2 lisatakse järgmine lõige:

    „1a.     Käesoleva määruse tähenduses saab heitevabaks lugeda üksnes selliseid biokütuseid, vedelaid biokütuseid ja biomassikütuseid, mis vastavad Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga (EL) 2018/2001  (1a) kehtestatud kestlikkuse ja kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamise kriteeriumidele. Kui toidu- ja söödakultuuridest toodetud biokütuste ja vedelate biokütuste, samuti transpordis kasutatavate biomassikütuste osakaal on suurem kui direktiivi (EL) 2018/2001 artiklis 26 kehtestatud lubatud maksimaalne osakaal, ei loeta neid käesoleva määruse tähenduses heitevabaks. Vajaduse korral esitab komisjon 2024. aasta jaanuariks Euroopa Parlamendile ja nõukogule seadusandliku ettepaneku, et muuta määruses (EL) 2018/1999 sätestatud kasvuhoonegaaside heitkoguste kindlaksmääramise ja aruandlusnõudeid käsitlevaid reegleid vastavalt käesolevale artiklile.“

    Muudatusettepanekud 27 ja 57cp ning 75

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 4 – lõiked 2 ja 3

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    3)

    Artikli 4 lõiked 2 ja 3 asendatakse järgmisega:

    3)

    Artikli 4 lõiked 2 ja 3 asendatakse järgmisega:

    „2.   Võttes arvesse käesoleva määruse artiklites 5, 6 ja 7 sätestatud paindlikkusmeetmeid ja artikli 10 lõike 2 kohast kohandamist ning võimalikke otsuse nr 406/2009/EÜ artikli 7 kohaldamisest tulenevaid mahaarvamisi, tagab iga liikmesriik, et tema kasvuhoonegaaside heide:

    „2.   Võttes arvesse käesoleva määruse artiklites 5, 6 ja 7 sätestatud paindlikkusmeetmeid ja artikli 10 lõike 2 kohast kohandamist ning võimalikke otsuse nr 406/2009/EÜ artikli 7 kohaldamisest tulenevaid mahaarvamisi, tagab iga liikmesriik, et tema kasvuhoonegaaside heide:

    a)

    ei ületa 2021. ja 2022. aastal piirmäära, mille aluseks on lineaarne trajektoor, mille alguspunktiks on 2016., 2017. ja 2018. aasta kasvuhoonegaaside heitkoguste keskmine, mis määratakse kindlaks vastavalt käesoleva artikli lõikele 3, ning lõpp-punktiks on 2030. aastaks sellele liikmesriigile käesoleva määruse I lisa veerus 1 kehtestatud piirmäär. Liikmesriigi lineaarse trajektoori alguspunktiks võetakse viis kaheteistkümnendikku vahemaast aastate 2019 ja 2020 vahel või 2020. aasta, olenevalt sellest, kumb tähendab konkreetse liikmesriigi puhul väiksemat lubatud heitkogust;

    a)

    ei ületa 2021. ja 2022. aastal piirmäära, mille aluseks on lineaarne trajektoor, mille alguspunktiks on 2016., 2017. ja 2018. aasta kasvuhoonegaaside heitkoguste keskmine, mis määratakse kindlaks vastavalt käesoleva artikli lõikele 3, ning lõpp-punktiks on 2030. aastaks sellele liikmesriigile käesoleva määruse I lisa veerus 1 kehtestatud piirmäär. Liikmesriigi lineaarse trajektoori alguspunktiks võetakse viis kaheteistkümnendikku vahemaast aastate 2019 ja 2020 vahel või 2020. aasta, olenevalt sellest, kumb tähendab konkreetse liikmesriigi puhul väiksemat lubatud heitkogust;

    b)

    ei ületa 2023. , 2024 . ja 2025.  aastal piirmäära, mille aluseks on lineaarne trajektoor, mille alguspunktiks on sellele liikmesriigile 2022 aastaks eraldatud heitkogus, mis määratakse kindlaks vastavalt käesoleva artikli lõikele 3, ning lõpp-punktiks on 2030. aastaks sellele liikmesriigile käesoleva määruse I lisa veerus 2 kehtestatud piirmäär;

    b)

    ei ületa aastatel 2023 –2030 piirmäära, mille aluseks on lineaarne trajektoor, mis põhineb 2016., 2017. ja 2018 aasta kasvuhoonegaaside heitkoguste keskmisel ja mis määratakse kindlaks vastavalt käesoleva artikli lõikele 3, ning lõpp-punktiks on 2030. aastaks sellele liikmesriigile käesoleva määruse I lisa veerus 2 kehtestatud piirmäär . Liikmesriigi lineaarse trajektoori lähtepunktiks võetakse viis kaheteistkümnendikku aastate 2019 ja 2020 vahele jäävast ajavahemikust või 2020. aastal, olenevalt sellest, kumb tähendab konkreetse liikmesriigi puhul väiksemat lubatud heitkogust;

    c)

    ei ületa aastatel 2026–2030 piirmäära, mille aluseks on 2024. aastast algav lineaarne trajektoor, mille alguspunktiks on liikmesriigi poolt määruse (EL) 2018/1999 artikli 26 kohaselt esitatud 2021., 2022. ja 2023. aasta kasvuhoonegaaside heitkoguste keskmine ning lõpp-punktiks on 2030. aastaks sellele liikmesriigile käesoleva määruse I lisa veerus 2 kehtestatud piirmäär.

     

    3.   Komisjon võtab vastu rakendusaktid, milles kehtestatakse igale liikmesriigile aastateks 2021–2030 vastavalt lõikes 2 sätestatud lineaarsetele trajektooridele eraldatud heitkogused CO2-ekvivalenttonnides.

    3.   Komisjon võtab pärast põhjalikke konsultatsioone liikmesriikidega vastu rakendusaktid, milles kehtestatakse igale liikmesriigile aastateks 2021–2030 vastavalt lõikes 2 sätestatud lineaarsetele trajektooridele eraldatud heitkogused CO2-ekvivalenttonnides.

    2021. ja 2022. aastaks eraldatavate heitkoguste kindlaksmääramisel lähtub komisjon liikmesriikide poolt määruse (EL) nr 525/2013 artikli 7 alusel 2005. aasta ja 2016.–2018. aasta kohta esitatud kõige uuemate riiklike inventuuriandmete põhjalikust läbivaatamisest ning esitab iga liikmesriigi 2005. aasta kasvuhoonegaaside heite väärtuse, mida kasutatakse nendeks aastateks eraldatavate heitkoguste kindlaksmääramiseks.

    2021. ja 2022. aastaks eraldatavate heitkoguste kindlaksmääramisel lähtub komisjon liikmesriikide poolt määruse (EL) nr 525/2013 artikli 7 alusel 2005. aasta ja 2016.–2018. aasta kohta esitatud kõige uuemate riiklike inventuuriandmete põhjalikust läbivaatamisest ning esitab iga liikmesriigi 2005. aasta kasvuhoonegaaside heite väärtuse, mida kasutatakse nendeks aastateks eraldatavate heitkoguste kindlaksmääramiseks.

    2023., 2024. ja 2025. aastaks eraldatavate heitkoguste kindlaksmääramisel lähtub komisjon teise lõigu kohasest liikmesriigi 2005. aasta kasvuhoonegaaside heite väärtusest ning teises lõigus osutatud 2016., 2017. ja 2018. aasta riiklike inventuuriandmete läbivaadatud väärtustest.

    Aastateks 2023–2030 eraldatavate heitkoguste kindlaksmääramisel lähtub komisjon teise lõigu kohasest liikmesriigi 2005. aasta kasvuhoonegaaside heite väärtusest ning teises lõigus osutatud 2016., 2017. ja 2018. aasta riiklike inventuuriandmete läbivaadatud väärtustest.“

    2026.–2030. aastaks eraldatavate heitkoguste kindlaksmääramisel lähtub komisjon teise lõigu kohasest liikmesriigi 2005. aasta kasvuhoonegaaside heite väärtusest ning liikmesriikide poolt määruse (EL) 2018/1999 artikli 26 alusel 2021., 2022. ja 2023. aasta kohta esitatud kõige uuemate riiklike inventuuriandmete põhjalikust läbivaatamisest.“

     

    Muudatusettepanek 28

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 1 – lõik 1 – punkt 3 a (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 4 – lõige 5 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3a)

    Artiklisse 4 lisatakse järgmine lõige:

    „5a.     Lõigetes 1, 2 ja 3 sätestatud kasvuhoonegaaside heitkoguste piiramiseks võetavate meetmete rakendamisel peetakse silmas ausat ja õiglast üleminekut kõigi jaoks. Komisjon võtab vastu ühised suunised, et määrata kindlaks liikmesriike toetavad meetodid kõigi jaoks ausa ja õiglase ülemineku elluviimisel.“

    Muudatusettepanek 29

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 b (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 4 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3b)

    Lisatakse järgmine artikkel:

     

    „Artikkel 4a

     

    Muu kui CO2 heite minimaalne osakaal kasvuhoonegaaside heite vähendamisel 2030. aastaks

     

    1.     Vajaduse korral esitab komisjon 2023. aasta juuliks Euroopa Parlamendile ja nõukogule seadusandliku ettepaneku, millega kehtestatakse üks või mitu kogu liitu hõlmavat eesmärki käesoleva määruse artikli 2 lõikega 1 hõlmatud muu kui CO2 heite vähendamiseks 2030. aastaks. Eesmärk või eesmärgid viiakse kooskõlla käesoleva määruse artiklis 1 sätestatud eesmärgi ja määruse (EL) 2021/1119 artiklis 2 sätestatud eesmärgi saavutamiseks vajaliku hinnangulise heite vähendamisega ning need esitatakse pärast tihedat konsulteerimist kliimamuutusi käsitleva teadusnõukoguga.

     

    2.     Komisjon esitab 31. juuliks 2023 Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande, milles hinnatakse kogu liitu hõlmavat muu kui CO2 heite vähendamist, mida kavandatakse ja viiakse ellu asjakohaste liidu ja riiklike õigusaktide ja poliitiliste meetmete, sealhulgas määruse (EL) 2018/1999 kohaste lõimitud riiklike energia- ja kliimakavade ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2115  (1a) kohaste ühise põllumajanduspoliitika strateegiakavade alusel. Kui komisjon esitab lõike 1 kohaselt seadusandliku ettepaneku ja leiab, et muu kui CO2 heite vähendamisel ei saavutata eeldatavasti kõnealuses lõikes osutatud eesmärki või eesmärke, esitab komisjon soovitused täiendavate leevendusmeetmete võtmiseks ja liikmesriigid võtavad asjakohaseid meetmeid.

     

    3.     Kui komisjon jõuab käesoleva artikli lõikes 2 osutatud aruandes või määruse (EL) 2018/1999 artikli 26 kohases iga-aastases hinnangus järeldusele, et liit ei tee piisavaid edusamme muu kui CO2 heite minimaalse osakaalu saavutamiseks vastavalt käesoleva määruse artiklile 1, esitab komisjon vajaduse korral Euroopa Parlamendile ja nõukogule seadusandlikud ettepanekud, mis võivad sisaldada valdkondlikke eesmärke või sektoripõhiseid meetmeid või mõlemat.“

    Muudatusettepanek 30

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 c (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 5 – lõiked 1 ja 2

    Kehtiv tekst

    Muudatusettepanek

     

    3c)

    Artikli 5 lõiked 1 ja 2 asendatakse järgmisega:

    1.   Aastatel 2021– 2025 võib liikmesriik laenata heitkoguseid kuni 10  % ulatuses talle järgmiseks aastaks eraldatud heitkogusest.

    „1.   Aastatel 2021– 2029 võib liikmesriik laenata heitkoguseid kuni 5  % ulatuses talle järgmiseks aastaks eraldatud heitkogusest.“

    2.     Aastatel 2026–2029 võib liikmesriik heitkoguseid laenata kuni 5 % ulatuses talle järgmiseks aastaks eraldatud heitkogusest.

     

    Muudatusettepanek 31

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 d (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 5 – lõige 3 – punkt a

    Kehtiv tekst

    Muudatusettepanek

     

    3d)

    artikli 5 lõike 3 punkt a asendatakse järgmisega:

    a)

    kanda 2021. aasta puhul selleks aastaks eraldatud heitkoguste ülejäägi üle järgmistesse aastatesse kuni aastani 2030 ning

    „a)

    kanda 2021. aasta puhul selleks aastaks eraldatud heitkoguste ülejäägi kuni 5 % ulatuses talle aastakse eraldatud heitkogustest üle järgmistesse aastatesse kuni aastani 2025 ning“

    Muudatusettepanek 32

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 e (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 5 – lõige 3 – punkt b

    Kehtiv tekst

    Muudatusettepanek

     

    3e)

    artikli 5 lõike 3 punkt b asendatakse järgmisega:

    b)

    kanda 2022.– 2029. aasta puhul asjaomaseks aastaks eraldatud heitkoguste ülejäägi kuni 30  % ulatuses talle asjaomase aastani eraldatud heitkogustest üle järgmistesse aastatesse kuni aastani 2030 .

    „b)

    kanda aastate 2022– 2024 puhul asjaomaseks aastaks eraldatud heitkoguste ülejäägi kuni 10  % ulatuses talle asjaomase aastani eraldatud heitkogustest üle järgmistesse aastatesse kuni aastani 2025 .“

    Muudatusettepanek 33

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 f (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 5 – lõige 3 – punkt b a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    3f)

    artikli 5 lõikesse 3 lisatakse järgmine punkt:

    „ba)

    kanda aastate 2026–2029 puhul asjaomaseks aastaks eraldatud heitkoguste ülejäägi kuni 10 % ulatuses talle asjaomase aastani eraldatud heitkogustest üle järgmistesse aastatesse kuni aastani 2030.“

    Muudatusettepanek 34

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 g (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 5 – lõige 4

    Kehtiv tekst

    Muudatusettepanek

     

    3g)

    Artikli 5 lõige 4 asendatakse järgmisega:

    4.   Liikmesriik võib teatavaks aastaks eraldatud heitkogusest loovutada teistele liikmesriikidele kuni 5 % aastate 2021–2025 puhul ja kuni 10 % aastate 2026–2030 puhul . Vastuvõttev liikmesriik võib seda kogust kasutada artikli 9 nõuete täitmiseks asjaomasel aastal või sellele järgnevatel aastatel kuni aastani 2030 .

    „4.   Liikmesriik võib teatavaks aastaks eraldatud heitkogusest loovutada teistele liikmesriikidele kuni 5 % aastate 2021–2025 puhul. Vastuvõttev liikmesriik võib seda kogust kasutada artikli 9 nõuete täitmiseks asjaomasel aastal või sellele järgnevatel aastatel kuni aastani 2025 .

     

    Liikmesriik võib teatavaks aastaks eraldatud heitkogusest loovutada teistele liikmesriikidele kuni 5 % aastate 2026–2030 puhul. Vastuvõttev liikmesriik võib seda kogust kasutada artikli 9 nõuete täitmiseks asjaomasel aastal või sellele järgnevatel aastatel kuni aastani 2030.

     

    Liikmesriigid teavitavad komisjoni kõigist käesoleva lõike kohaselt võetud meetmetest ja siirdehinnast CO2 ekvivalenttonni kohta.“

    Muudatusettepanek 35

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 h (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 5 – lõige 6

    Kehtiv tekst

    Muudatusettepanek

     

    3h)

    Artikli 5 lõige 6 asendatakse järgmisega:

    Liikmesriigid võivad kasutada tulu, mis on tekkinud aastaks eraldatud heitkoguste loovutamisest vastavalt lõigetele 4 ja 5, kliimamuutuste vastu võitlemiseks liidus ja kolmandates riikides. Liikmesriigid teavitavad komisjoni kõigist käesoleva lõike kohaselt võetud meetmetest.

    „Liikmesriigid kasutavad tulu, mis on tekkinud aastaks eraldatud heitkoguste loovutamisest vastavalt lõigetele 4 ja 5, kliimamuutuste vastu võitlemiseks liidus ja kolmandates riikides. Liikmesriigid teavitavad komisjoni kõigist käesoleva lõike kohaselt võetud meetmetest ja teevad selle teabe kergesti kättesaadaval kujul avalikuks. Liikmesriik, kes loovutab aastaks eraldatud heitkoguseid teisele liikmesriigile, teatab sellisest loovutamisest avalikult ning avalikustab heitkoguste loovutamise eest saadud tasu.“

    Muudatusettepanek 36

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 3 i (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 6 – lõige 3 – lõik 2

    Kehtiv tekst

    Muudatusettepanek

     

    3i)

    Artikli 6 lõike 3 teine lõik asendatakse järgmisega:

    Käesoleva määruse II lisas loetletud liikmesriigid võivad otsustada, et vähendavad teatatud protsendimäärasid üks kord 2024. aastal ja üks kord 2027. aastal. Sellisel juhul teavitab asjaomane liikmesriik komisjoni sellest vastavalt hiljemalt 31. detsembril 2024 või 31. detsembril 2027.

    „Käesoleva määruse II lisas loetletud liikmesriigid võivad otsustada, et vaatavad oma teatamisotsuse hiljemalt 2023. aastaks läbi ja vähendavad teatatud protsendimäärasid üks kord 2024. aastal ja üks kord 2027. aastal. Sellisel juhul teavitab asjaomane liikmesriik komisjoni sellest vastavalt hiljemalt 31. detsembril 2023 , 31. detsembril 2024 või 31. detsembril 2027.“

    Muudatusettepanek 37

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 1 – lõik 1 – punkt 5 a (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 8

    Kehtiv tekst

    Muudatusettepanek

     

    5a)

    Artikkel 8 asendatakse järgmisega:

    Artikkel 8

    Artikkel 8

    Parandusmeetmed

    Parandusmeetmed

    1.   Kui komisjon leiab määruse (EL) nr 525 / 2013 artikli 21 kohaselt tehtud iga-aastasel hindamisel ja võttes arvesse käesoleva määruse artiklites 5, 6 ja 7 osutatud paindlikkusmeetmete kavandatavat kasutust, et liikmesriik ei tee piisavaid edusamme käesoleva määruse artikli 4 kohaste kohustuste täitmisel, peab kõnealune liikmesriik esitama komisjonile kolme kuu jooksul parandusmeetmete kava, mis sisaldab järgmist:

    „1.   Kui komisjon leiab määruse (EL) 2018 / 1999 artikli 29 kohaselt tehtud iga-aastasel hindamisel ja võttes arvesse käesoleva määruse artiklites 5, 6 ja 7 osutatud paindlikkusmeetmete kavandatavat kasutust, et liikmesriik ei tee piisavaid edusamme käesoleva määruse artikli 4 kohaste kohustuste täitmisel, peab kõnealune liikmesriik esitama komisjonile kolme kuu jooksul parandusmeetmete kava, mis sisaldab järgmist:

     

    -a)

    üksikasjalik selgitus selle kohta, miks liikmesriik ei ole teinud piisavalt, et täita käesoleva määruse artiklist 4 tulenevaid kohustusi;

     

    -ab)

    liidu rahaliste vahendite kogusumma, mille liikmesriik on saanud kulutusteks ja investeeringuteks seoses kliima ja rohepöördega, ja selgitus, kuidas nende vahendite kasutamine on aidanud täita käesoleva määruse artiklist 4 tulenevaid kohustusi ning kuidas kavatseb liikmesriik neid vahendeid kasutada, et nimetatud kohustusi täita;

    a)

    täiendavad meetmed, mida liikmesriik rakendab selleks, et täita käesoleva määruse artikli 4 kohaseid konkreetseid kohustusi nii siseriiklike poliitikasuundade ja meetmete kui ka liidu meetme rakendamise kaudu;

    a)

    täiendavad meetmed, mida liikmesriik rakendab selleks, et täita käesoleva määruse artikli 4 kohaseid konkreetseid kohustusi nii siseriiklike poliitikasuundade ja meetmete kui ka liidu meetme rakendamise kaudu;

    b)

    kõnealuste meetmete rakendamise range ajakava, mis võimaldab hinnata rakendamise käigus igal aastal tehtud edusamme.

    b)

    kõnealuste meetmete rakendamise range ajakava, mis võimaldab hinnata rakendamise käigus igal aastal tehtud edusamme ; kui liikmesriik on asutanud kliimaalase nõuandekogu, küsib ta sellelt nõu, et määrata kindlaks vajalikud meetmed;

     

    ba)

    aruanne kasvuhoonegaaside heitkoguste täiendava vähendamise koguste kohta, mida liikmesriik nende poliitikasuundumuste põhjal prognoosib, ning meetod, mida kasutatakse heite koguste täiendava vähendamise hindamiseks;

     

    bb)

    kuidas parandusmeetmete kava abil tõhustatakse määruse (EL) 2018/1999 kohaselt vastu võetud liikmesriigi lõimitud riiklikku energia- ja kliimakava.

     

    1a.     Kui liikmesriik ületab kahel või enamal järjestikusel aastal oma aastaks eraldatud heitkogused, vaatab ta läbi oma riikliku energia- ja kliimakava ja riikliku pikaajalise strateegia vastavalt määrusele (EL) 2018/1999. Liikmesriik viib läbivaatamise lõpule kuue kuu jooksul. Komisjon võib anda soovitusi, milles määratakse kindlaks, kuidas liikmesriigi riiklik energia- ja kliimakava või riiklik pikaajaline strateegia või mõlemad tuleks läbi vaadata. Liikmesriik edastab komisjonile läbivaadatud kava koos selgitusega, milles kirjeldatakse, kuidas kavandatud muudatuste abil saavutatakse vastavus riigile aastaks eraldatud heitkogustega ja kuidas vajaduse korral reageeritakse komisjoni soovitustele. Kui riiklikku energia- ja kliimakava või riiklikku pikaajalist strateegiat olulisel määral ei muudeta, avaldab liikmesriik selgituse koos oma otsuse põhjendusega.

    2.   Euroopa Keskkonnaamet abistab komisjoni kõigi selliste parandusmeetmete hindamisel vastavalt iga-aastasele tööprogrammile.

    2.   Euroopa Keskkonnaamet ja määruse (EL) 2021/1119 artikli 3 alusel loodud kliimamuutusi käsitlev Euroopa teadusnõukogu abistavad komisjoni kõigi selliste parandusmeetmete hindamisel vastavalt iga-aastasele tööprogrammile.

    3.   Komisjon võib esitada arvamuse parandusmeetmete kavade teostatavuse kohta, mis on esitatud vastavalt lõikele 1, ja peab sellisel juhul tegema seda nelja kuu jooksul alates nende kavade kättesaamisest. Asjaomane liikmesriik võtab komisjoni arvamust võimalikult suurel määral arvesse ja võib oma parandusmeetmete kava vastavalt muuta .

    3.   Komisjon esitab arvamuse parandusmeetmete kavade teostatavuse kohta, mis on esitatud vastavalt lõikele 1, ja peab sellisel juhul tegema seda nelja kuu jooksul alates nende kavade kättesaamisest. Asjaomane liikmesriik võtab komisjoni arvamust võimalikult suurel määral arvesse ja muudab oma parandusmeetmete kava . Kui liikmesriik ei võta soovitust või selle olulist osa arvesse, esitab ta komisjonile sellekohase põhjenduse .

     

    3a.     Parandusmeetmete kavad ja komisjoni arvamused ning liikmesriikidelt saadud vastused ja põhjendused, millele on osutatud lõigetes 1, 1a ja 3, on üldsusele kättesaadavad.

     

    3b.     Uuendades oma lõimitud riiklikku energia- ja kliimakava vastavalt määruse (EL) 2018/1999 artiklile 14, viitavad liikmesriigid oma parandusmeetmete kavale vatsavalt lõigetele 1 ja 1a ning vajaduse korral käesoleva artikli alusel esitatud komisjoni arvamustele.“

    Muudatusettepanek 38

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 6

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 9 – lõige 2

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    2.   Kui liikmesriigi kasvuhoonegaaside heide ületab määruse (EL) 2018/841 artiklis 4 osutatud ajavahemikul 2021–2025 kõnealuse määruse artikli 12 kohaselt kindlaks määratud sidumist, arvab põhihaldaja asjaomasele liikmesriigile aastaks eraldatud heitkogustest maha koguse, mis on võrdne kõnealuste aastate ülemääraste kasvuhoonegaaside heitkogustega CO2-ekvivalenttonnides.“

    „2.   Kui liikmesriigi kasvuhoonegaaside heide ületab määruse (EL) 2018/841 artiklis 4 osutatud ajavahemikul 2021–2025 või ajavahemikul 2026–2030 kõnealuse määruse artikli 12 kohaselt kindlaks määratud sidumist, arvab põhihaldaja asjaomasele liikmesriigile aastaks eraldatud heitkogustest maha koguse, mis on võrdne kõnealuste aastate ülemääraste kasvuhoonegaaside heitkogustega CO2 ekvivalenttonnides.“

    Muudatusettepanek 39

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 7

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 11a

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

    7)

    Lisatakse järgmine artikkel:

    välja jäetud

    „Artikkel 11a

     

    Lisareserv

     

    1.     Kui liit on 2030. aastaks kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/1119  (**) artikliga 3 vähendanud kasvuhoonegaaside netoheidet vähemalt 55 % võrreldes 1990. aasta tasemega ja võttes arvesse netosidumise maksimaalset panust, luuakse liidu registris lisareserv.

     

    2.     Liikmesriigid, kes otsustavad lisareservi mitte panustada ega seda kasutada, teatavad oma otsusest komisjonile hiljemalt kuus kuud pärast käesoleva määruse jõustumist.

     

    3.     Lisareserv koosneb osalevates liikmesriikides ajavahemikul 2026–2030 tekkinud netosidumise kogustest, mis ületavad nende määruse (EL) 2018/841 kohaseid eesmärke ja millest on maha arvatud järgmine:

     

    a)

    määruse (EL) 2018/841 artiklite 11–13b alusel kasutatud paindlikkusmeetmed;

     

    b)

    kogused, mida on nõuete täitmiseks arvesse võetud käesoleva määruse artikli 7 kohaselt.

     

    4.     Kui lõike 1 kohaselt luuakse lisareserv, võib osalev liikmesriik seda kasutada, kui on täidetud järgmised tingimused:

     

    a)

    liikmesriigi kasvuhoonegaaside heide ületab talle 2026.–2030. aastaks eraldatud heitkoguseid;

     

    b)

    liikmesriik on kasutanud ära artikli 5 lõigete 2 ja 3 kohased paindlikkusmeetmed;

     

    c)

    liikmesriik on maksimaalselt kasutanud netosidumist vastavalt artiklile 7, isegi kui kõnealune kogus ei küündi III lisas sätestatud tasemeni; ning

     

    d)

    liikmesriik ei ole teinud artikli 5 kohaseid netoloovutusi teistele liikmesriikidele.

     

    5.     Liikmesriik, kes vastab lõikes 4 sätestatud tingimustele, saab lisareservist maksimaalselt tema puudujäägi ulatuses täiendava koguse, mida kasutatakse artikli 9 nõuete täitmiseks.

     

    Kui kõikide käesoleva artikli lõikes 4 sätestatud tingimustele vastavate liikmesriikide saadav ühine kogus ületab käesoleva artikli lõike 3 kohaselt lisareservi eraldatud kogust, vähendatakse iga nimetatud liikmesriigi saadavat kogust proportsionaalselt.“

     

    Muudatusettepanek 40

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikli 1 – lõik 1 – punkt 7 a (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 15

    Kehtiv tekst

    Muudatusettepanek

     

    7a)

    Artikkel 15 asendatakse järgmisega:

    Artikkel 15

    Artikkel 15

    Läbivaatamine

    Läbivaatamine

    1.   Käesolevat määrust vaadatakse regulaarselt läbi, võttes muu hulgas arvesse riikides kujunenud olukorda, viisi, kuidas kõik majandussektorid aitavad kaasa kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamisele, ning rahvusvahelisi arenguid ja jõupingutusi, mis on tehtud Pariisi kokkuleppe pikaajaliste eesmärkide saavutamiseks.

    „1.   Käesolevat määrust vaadatakse regulaarselt läbi, võttes muu hulgas arvesse riikides kujunenud olukorda, viisi, kuidas kõik majandussektorid aitavad kaasa kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamisele, ning rahvusvahelisi arenguid ja jõupingutusi, mis on tehtud Pariisi kokkuleppe ja määruse (EL) 2021/1119 pikaajaliste eesmärkide saavutamiseks.

    2.   Komisjon esitab kuue kuu jooksul pärast iga Pariisi kokkuleppe artiklis 14 kokku lepitud ülemaailmse ülevaate koostamist Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande käesoleva määruse toimimise kohta, sealhulgas aastaks eraldatud heitkoguste pakkumise ja nõudluse vahelise tasakaalu kohta, käesoleva määruse panuse kohta 2030. aastaks seatud liidu kasvuhoonegaaside heite vähendamise üldeesmärgi täitmisel ja Pariisi kokkuleppe eesmärkide saavutamisel, eelkõige seoses vajadusega täiendavate liidu poliitikate ja meetmete järele, pidades silmas vajalikku kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamist liidu ja selle liikmesriikide poolt, sealhulgas 2030. aasta järgset raamistikku, ning võib vajaduse korral teha ettepanekuid.

    2.   Komisjon esitab kuue kuu jooksul pärast iga Pariisi kokkuleppe artiklis 14 kokku lepitud ülemaailmse ülevaate koostamist Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande käesoleva määruse toimimise kohta, sealhulgas aastaks eraldatud heitkoguste pakkumise ja nõudluse vahelise tasakaalu kohta, käesoleva määruse panuse kohta kliimaneutraalsuse eesmärgi ja liidu kliima-alaste vahe-eesmärkide saavutamisel vastavalt määruse (EL) 2021/1119 artiklitele 2 ja 4 ning Pariisi kokkuleppe eesmärkide saavutamisel, eelkõige seoses vajadusega täiendavate liidu poliitikate ja meetmete järele, pidades silmas vajalikku kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamist liidu ja selle liikmesriikide poolt, sealhulgas 2030. aasta järgset raamistikku, ning võib vajaduse korral teha ettepanekuid.

    Aruannetes võetakse arvesse määruse (EL) nr 525 / 2013 artikli 4 kohaselt koostatud strateegiaid, et aidata kaasa liidu pikaajalise strateegia väljatöötamisele.

    Aruannetes võetakse arvesse määruse (EL)  2018 / 1999 artikli 15 kohaselt koostatud strateegiaid, et aidata kaasa liidu pikaajalise strateegia väljatöötamisele.“

    Muudatusettepanek 41

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 7 b (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 15 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    7b)

    Lisatakse järgmine artikkel:

     

    „Artikkel 15a

     

    Liidu ja liikmesriikide kliimaneutraalsuse eesmärgiga vastavusse viimine

     

    1.     Võttes vastu seadusandliku akti, milles määratakse kindlaks liidu 2040. aasta kliimaeesmärk vastavalt määruse (EL) 2021/1119 artikli 4 lõikele 3, esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande, milles tuuakse esile:

     

    a)

    kas käesoleva määruse I lisa kohased riiklikud eesmärgid on piisavad, et saavutada hiljemalt 2050. aastaks kulutõhusal ja õiglasel viisil kliimaneutraalsuse eesmärk, nagu on sätestatud määruses (EL) 2021/1119;

     

    b)

    kuidas iga liikmesriik peaks vähendama käesoleva määrusega hõlmatud kasvuhoonegaaside heidet, mis on kooskõlas liikmesriigi kliimaneutraalsuse eesmärgi saavutamisega hiljemalt 2050. aastaks.

     

    2.     Kuue kuu jooksul alates lõikes 1 osutatud aruande avaldamisest esitab komisjon ettepanekud kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks käesoleva määrusega hõlmatud valdkondades. Ettepanekutega tagatakse, et heitkoguste vähendamiseks tehtavad pingutused jaguneksid liidus kulutõhusalt ja õiglaselt, arvestades lõike 1 punktis b osutatud heitkoguste vähendamise viisi.“

    Muudatusettepanek 42

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 7 c (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 15b (uus)

    Kehtiv tekst

    Muudatusettepanek

     

    7c)

    Lisatakse järgmine artikkel:

     

    „Artikkel 15b

     

    Õiguskaitse kättesaadavus

     

    1.     Liikmesriigid tagavad, et kooskõlas nende riikliku õigussüsteemiga on nendel üldsuse esindajatel, kes vastavad lõikes 2 sätestatud tingimustele, sealhulgas füüsilistel või juriidilistel isikutel või nende ühendustel, organisatsioonidel või rühmadel, õigus pöörduda kohtusse või muu seaduslikult loodud sõltumatu ja erapooletu organi poole, et vaidlustada selliste otsuste, tegevuse või tegevusetuse sisuline või protseduuriline õiguspärasus:

     

    a)

    mis ei ole vastavuses käesoleva määruse artiklites 4–8 sätestatud juriidiliste kohustustega; või

     

    b)

    mille suhtes kehtib määruse (EL) 2018/1999 artikkel 10.

     

    Käesoleva lõike kohaldamisel hõlmab tegevus või tegevusetus, mis ei ole vastavuses artiklitest 4 või 8 tulenevate juriidiliste kohustustega, tegevust või tegevusetust, mis on seotud nende kohustuste täitmiseks vastu võetud poliitika või meetmega, kui see poliitika või meede ei aita piisaval määral neid kohustusi järgida.

     

    2.     Kõnealused üldsuse esindajad täidavad lõikes 1 osutatud tingimusi, kui:

     

    a)

    neil on piisav huvi või

     

    b)

    nad väidavad, et nende õigusi jätkuvalt rikutakse, juhul kui liikmesriigi haldusmenetluse seadus nõuab seda eeltingimusena.

     

    Liikmesriigid määravad kindlaks, mida piisava huvi all mõistetakse, et anda üldsusele laialdane juurdepääs õiguskaitsele ja tagada Århusi konventsiooni järgimine. Sel eesmärgil käsitatakse selle lõike kohaldamisel piisavana keskkonnakaitset edendavate, riigi õigusest tulenevatele nõuetele vastavate valitsusväliste organisatsioonide huvi.

     

    3.     Lõiked 1 ja 2 ei välista eelneva läbivaatamise menetluse võimalust haldusasutuses ega mõjuta nõuet ammendada halduskorras läbivaatamise menetlused enne asja kohtusse läbivaatamisele saatmist, kui siseriiklikes õigusaktides on selline nõue. Iga selline menetlus on erapooletu, õiglane, õigeaegne ja mitte üle jõu käivalt kulukas.

     

    4.     Liikmesriigid tagavad, et praktiline teave halduslikus või kohtulikus korras läbivaatamise menetluste kasutamise kohta tehakse üldsusele kergesti kättesaadavaks.“

    Muudatusettepanek 43

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 1 – lõik 1 – punkt 7 d (uus)

    Määrus (EL) 2018/842

    Artikkel 16 a (uus)

    Komisjoni ettepanek

    Muudatusettepanek

     

    7d)

    Lisatakse järgmine artikkel:

     

    „Artikkel 16a

    Teaduslikud nõuanded ESR/CARE-sektorite kohta

    Kooskõlas määruse (EL) 2021/1119 artikli 3 lõikes 2 sätestatud volitustega palutakse kliimamuutusi käsitleval Euroopa teadusnõukogul (ESABCC) esitada omal algatusel teaduslikke nõuandeid ja koostada aruandeid käesoleva määruse trajektoori, iga-aastaste heitkoguste tasemete ja paindlikkuse ning nende vastavuse kohta kliimaeesmärkidega, eelkõige selleks, et koguda teavet käesoleva määruse hilisemaks läbivaatamiseks. Komisjon võtab nõuetekohaselt ESABCC nõuandeid arvesse või põhjendab nendega mittenõustumist avalikult.“


    (*)  Märge „cp“ vastuvõetud muudatusettepaneku päises tähistab kõnealuse muudatusettepaneku vastavat osa.

    (1)  Asi saadeti vastavalt kodukorra artikli 59 lõike 4 neljandale lõigule vastutavale komisjonile tagasi institutsioonidevahelisteks läbirääkimisteks (A9-0163/2022)

    (31)  Komisjoni teatis „Euroopa roheline kokkulepe“, COM(2019)0640, 11. detsember 2019.

    (31)  Komisjoni teatis „Euroopa roheline kokkulepe“, COM(2019)0640, 11. detsember 2019.

    (31a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1119, millega kehtestatakse kliimaneutraalsuse saavutamise raamistik ning muudetakse määruseid (EÜ) nr 401/2009 ja (EL) 2018/1999 (Euroopa kliimamäärus) (ELT L 243, 9.7.2021, lk 1).

    (32)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1119, millega kehtestatakse kliimaneutraalsuse saavutamise raamistik ning muudetakse määruseid (EÜ) nr 401/2009 ja (EL) 2018/1999 (Euroopa kliimamäärus) (ELT L 243, 9.7.2021, lk 1).

    (32)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1119, millega kehtestatakse kliimaneutraalsuse saavutamise raamistik ning muudetakse määruseid (EÜ) nr 401/2009 ja (EL) 2018/1999 (Euroopa kliimamäärus) (ELT L 243, 9.7.2021, lk 1).

    (33)  Kliimamuutusi käsitlev Pariisi kokkulepe (ELT L 282, 19.10.2016, lk 4).

    (33)  Kliimamuutusi käsitlev Pariisi kokkulepe (ELT L 282, 19.10.2016, lk 4).

    (34)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1999, milles käsitletakse energialiidu ja kliimameetmete juhtimist ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EÜ) nr 663/2009 ja (EÜ) nr 715/2009, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/22/EÜ, 98/70/EÜ, 2009/31/EÜ, 2009/73/EÜ, 2010/31/EL, 2012/27/EL ja 2013/30/EL ning nõukogu direktiive 2009/119/EÜ ja (EL) 2015/652 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 525/2013 (ELT L 328, 21.12.2018, lk 1).

    (34)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1999, milles käsitletakse energialiidu ja kliimameetmete juhtimist ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EÜ) nr 663/2009 ja (EÜ) nr 715/2009, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/22/EÜ, 98/70/EÜ, 2009/31/EÜ, 2009/73/EÜ, 2010/31/EL, 2012/27/EL ja 2013/30/EL ning nõukogu direktiive 2009/119/EÜ ja (EL) 2015/652 ning tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 525/2013 (ELT L 328, 21.12.2018, lk 1).

    (1a)   ELT L 124, 17.5.2005, lk 4.

    (1a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta direktiiv (EL) 2018/2001 taastuvatest energiaallikatest toodetud energia kasutamise edendamise kohta (ELT L 328, 21.12.2018, lk 82).

    (1a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 2. detsembri 2021. aasta määrus (EL) 2021/2115, millega kehtestatakse liikmesriikide koostatavate Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist (EAGF) ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) rahastatavate ühise põllumajanduspoliitika strateegiakavade (ÜPP strateegiakavad) toetamise reeglid ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 1305/2013 ja (EL) nr 1307/2013 (ELT L 435, 6.12.2021, lk 1).

    (**)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1119, millega kehtestatakse kliimaneutraalsuse saavutamise raamistik ning muudetakse määruseid (EÜ) nr 401/2009 ja (EL) 2018/1999 (Euroopa kliimamäärus) (ELT L 243, 9.7.2021, lk 1).


    Top