EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0698

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS koondatud töötajate toetuseks loodud Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi kasutuselevõtmise kohta (Prantsusmaa taotlus – EGF/2021/005 FR/Airbus)

COM/2021/698 final

Brüssel,19.11.2021

COM(2021) 698 final

2021/0363(BUD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS

koondatud töötajate toetuseks loodud Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi kasutuselevõtmise kohta (Prantsusmaa taotlus – EGF/2021/005 FR/Airbus)


SELETUSKIRI

ETTEPANEKU TAUST

1.Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondist (edaspidi „EGF“) rahalise toetuse saamise eeskirjad on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. aprill 2021. aasta määruses (EL) 2021/691, millega luuakse Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fond (EGF) koondatud töötajate toetuseks ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1309/2013 1 (edaspidi „EGFi määrus“).

2.Prantsusmaa esitas 26. juulil 2021 taotluse EGF/2021/005 FR/Airbus, et saada fondist rahalist toetust seoses töötajate koondamisega Prantsusmaa ettevõtja Airbus juures.

3.Pärast taotluse hindamist otsustas komisjon kooskõlas kõikide EGFi määruse kohaldatavate sätetega, et EGFist rahalise toetuse andmise tingimused on täidetud.

TAOTLUSE KOKKUVÕTE

EGFi taotlus

EGF/2021/005 FR/Airbus

Liikmesriik

Prantsusmaa

Asjaomane piirkond (NUTSi 2 2. tasand)

Midi-Pyrénées

(FRJ2)

Pays de la Loire

(FRG0)

Taotluse esitamise kuupäev

26. juuli 2021

Taotluse kättesaamise kinnitamise kuupäev

9. august 2021

Lisateabe nõudmise kuupäev

9. august 2021

Lisateabe esitamise tähtaeg

13. september 2021

Hindamise lõpuleviimise tähtaeg

24. november 2021

Sekkumiskriteerium

EGFi määruse artikli 4 lõike 2 punkt a


Põhiettevõtja

Airbus

(Airbus SE)


Asjaomaste ettevõtjate arv

1

Majandussektor(id)

(NACE Revision 2 jagude järgi) 3

30 Transpordivahendite tootmine

Vaatlusperiood (neli kuud):

1. november 2020 – 1. märts 2021

Koondamiste arv vaatlusperioodil (a)

508

Koondamiste arv enne või pärast vaatlusperioodi (b)

0

Koondamisi kokku (a + b)

508

Rahastamise nõuetele vastavate toetusesaajate koguarv

508

Sihtrühma kuuluvate toetusesaajate koguarv

297

Individuaalsete teenuste eelarve (eurodes)

4 406 194

EGFi rakendamise eelarve 4 (eurodes)

0

Kogueelarve (eurodes)

4 406 194

EGFi toetus (85 %) (eurodes)

3 745 264

TAOTLUSE HINDAMINE

Menetlus

4.Prantsusmaa esitas taotluse EGF/2021/005 FR/Airbus 26. juulil 2021, s.t 12 nädala jooksul alates EGFi määruse artiklis 4 sätestatud sekkumiskriteeriumide täitmise kuupäevast 5 . Komisjon kinnitas taotluse kättesaamist ja palus Prantsusmaalt lisateavet 9. augustil 2021. Lisateave esitati 25 tööpäeva jooksul alates taotluse esitamisest, pärast seda, kui tähtaega oli pikendatud 10 tööpäeva võrra Prantsusmaa nõuetekohaselt põhjendatud taotluse alusel. Täieliku taotluse saamisest alates arvestatav 50 tööpäeva pikkune tähtaeg, mille jooksul komisjon peaks hindama taotluse vastavust rahalise toetuse andmise tingimustele, lõpeb 24. novembril 2021.

Taotluse rahastamiskõlblikkus

Asjaomased ettevõtjad ja toetusesaajad

5.Taotlus on seotud 508 koondatud töötajaga, kes on lõpetanud tegevuse ettevõtja Airbus (Airbus SE) majandus- ja sotsiaalüksuses 6 Airbus Commercial (edaspidi „Airbus Commercial“). Airbus tegutseb majandussektoris, mille tegevusala on liigitatud NACE Revision 2 osa 30 (transpordivahendite tootmine) alla. Ettevõttes toimunud koondamised leidsid aset NUTS 2. tasandi piirkondades Midi-Pyrénées (FRJ2) ja Pays de la Loire (FRG0).

Sekkumiskriteeriumid

6.Prantsusmaa esitas taotluse EGFi määruse artikli 4 lõike 2 punkti a kohaste sekkumiskriteeriumide alusel, milles on seatud tingimuseks, et vaatlusperioodiks oleva nelja kuu jooksul on liikmesriigi ettevõttes pidanud tegevuse lõpetama vähemalt 200 koondatud töötajat, kaasa arvatud töötajad, kelle on koondanud nimetatud ettevõtja tarnijad või tootmisahela järgmise etapi tootjad, ja/või füüsilisest isikust ettevõtjad, kes on oma tegevuse lõpetanud.

7.Taotluse neljakuuline vaatlusperiood kestis 1. novembrist 2020 kuni 1. märtsini 2021, mille jooksul koondas Airbus 508 töötajat.

Koondamiste ja tegevuse lõpetamise juhtude arvutamine

8.Koondatud töötajate tegevuse lõpetamist vaatlusperioodi jooksul on arvestatud alates kuupäevast, mil tööandja esitas töötajale individuaalse teate koondamise või töölepingu lõpetamise kohta.

Tingimustele vastavad toetusesaajad

9.Tingimustele vastavaid toetusesaajaid on kokku 508.

Koondamise ja tegevuse lõpetamise põhjustanud sündmuste kirjeldus

10.Airbusi kommertsõhusõidukite osakond on juhtiv kommertsõhusõidukite tootja. Kommertslendude, eelkõige reisilendude suure vähenemise tõttu COVID-19 pandeemia ajal on Airbusi kommertsõhusõidukite osakonna tegevus sattunud tõsistesse raskustesse.

11.Enamik sektorist oli pandeemia ajal üldiste reisipiirangute pärast lennukeelu all. Lisaks on pandeemiale järgnenud majanduskriis vähendanud paljude lennutranspordiklientide ostujõudu ja sundinud neid vaatama läbi oma otsuse lennutranspordi kasutamise kohta.

12.Enamik kommertslennuettevõtjaid on juba teatanud ulatuslikest ümberkorralduskavadest või neid rakendanud, et hoida ettevõtjaid elujõulisena kuni sektori täieliku taastumiseni. Airbusi sõnul ei juhtu see eeldatavasti enne 2025. aastat 7 .

13.Lennuettevõtjate ümberkorralduskavade raames lõpetati paljude lennukite kasutamine ennetähtaegselt ning uute lennukite omandamine peatati või tühistati. Lennukite suur ülejääk tõi ühtlasi kaasa lennukite müügihindade languse 8 .

14.Airbusi kommertslennukite tootmine andis 67 % Airbusi kogukäibest 9 . Alates 2020. aasta aprillist tuli tootmiskavu kriisiolukorraga kohandada, mis tõi kaasa tootmise vähenemise kolmandiku võrra 10 .

15.Selleks et viia tööjõud vastavusse järsult kohandatud tootmiskavadega, pidi Airbus rakendama ümberkorralduskava. Vastavalt ettevõtteülesele kollektiivlepingule 11 koondati ainuüksi Prantsusmaal 4 248 töökohta 12 .

16.Esimese abinõuna kasutas Airbus Prantsusmaal pandeemiale reageerimiseks vastu võetud uute hädaolukorra õigusaktide sätteid 13 . Need sätted võimaldavad ettevõtetel ajutiselt vahendada töötajaid teistesse ettevõtetesse. Airbusi puhul leiti lahendusi teistes Airbusi allüksustes, aga ka välistes ettevõtetes. Selle tulemusena ei pidanud asjaomaseid töötajaid vallandama.

17.Prantsusmaa valitsus käivitas kõnealuse sektori toetamise programmi 14 . Prantsuse valitsuse toetus võimaldas Airbusil säilitada veel 500 kõrge kvalifikatsiooniga inseneri töökohta.

18.Läbirääkimiste osapooled leppisid samuti kokku, et koostavad programmi, mis pakub suuniseid töötajatele, kes on huvitatud oma töösuhte vabatahtlikust lõpetamisest Airbusiga.

19.Vastuseks COVID-19 pandeemia põhjustatud majanduskriisile käivitas Prantsusmaa valitsus ajutise pikaajalise osalise tööaja programmi, 15 mis võimaldab raskustesse sattunud ettevõtetel vähendada oma töötajate tööaega. Tänu sellele programmile oli võimalik säilitada veel 1 502 töökohta.

20.Kuigi koondamiste arvu oli võimalik märkimisväärselt vähendada, kadus siiski 2 246 töökohta.

Koondamiste eeldatav mõju kohalikule, piirkondlikule või riigi majandusele ja tööhõivele

21.Prantsusmaa ametiasutused selgitavad, et asjaomaseid piirkondi mõjutas COVID-19 pandeemia järgne kriis eriti tugevalt. Mõlemad piirkonnad seisid silmitsi kasvava tööpuudusega juba enne kriisi. Pays de la Loire’is tõusis töötuse määr 6,8 %-lt 2008. aastal 8,5 %-le 2018. aastal ja Oksitaanias (Midi-Pyrénées’ piirkond) samal perioodil 8,8 %-lt 10,7 %-le. 2018. aastal hakkas töötuse määr veidi vähenema, kuid 2021. aastal tabas kriis. 2021. aasta esimeses kvartalis oli töötuse määr Pays de la Loire’is 6,9 % ja Oksitaanias 9,4 % 16 .

22.Koondamised avaldavad eeldatavasti märkimisväärset mõju tööturule ja majandusele eelkõige Oksitaanias. Toulouse’i linn ja seda ümbritsev piirkond on Euroopa suurim lennundusklaster. Sektoris töötab 110 000 inimest. Piirkond sõltub suurel määral lennundusest kui piirkonna kõige olulisemast sektorist. Airbus on piirkonna suurim eraõiguslik tööandja. Eeldatakse, et Airbusi tootmiskavade 35 %-lisel vähendamisel on väga tõsised tagajärjed kogu sektori tööhõivele, sest see mõjutab palusid tarnijaid jne 17 .

23.Mis puutub Oksitaaniasse, siis kuigi suurel osal koondatud töötajatest on kõrge haridustase, on umbes 31 % koondatud töötajatest üle 50-aastased, mis raskendab tööturule naasmist. Siiski on piirkond kujunenud oluliseks idufirmade ökosüsteemiks, mis pakub potentsiaalseid võimalusi toetusesaajatele, kes soovivad asutada oma ettevõtte 18 .

24.Pays de la Loire’is on lennunduskriisi mõju kohalikule majandusele ja tööturule piirkondliku majanduse suure mitmekesisuse tõttu eeldatavasti väiksem. Siiski ei ole lennundusinseneridel ja -tehnikutel palju töövõimalusi. Eeldatavasti tekivad võimalused merendussektoris või taastuvenergia valdkonnas, mis omakorda nõuab koondatud töötajate ümberõpet. Nagu ka Oksitaania puhul, takistab asjaomaste töötajate vanus tõenäoliselt tööturule naasmist. 11 % koondatutest on üle 55 19 .

Muutusteks ja restruktureerimiseks valmisolekut käsitleva ELi kvaliteediraamistiku kohaldamine

25.Prantsusmaa on kirjeldanud, kuidas muutusteks ja restruktureerimiseks valmisolekut käsitlevas ELi kvaliteediraamistikus esitatud soovitusi on arvesse võetud. Prantsuse tööseadustiku kohaselt peab ettevõte, mis tegutseb in bonis (st ei ole likvideerimisel) ja kus töötab 1 000 või enam töötajat, hüvitama kõik aktiivsete tööturumeetmetega kaasnevad kulud töötajatele, kes on organisatsioonilise ümberkorraldamise tõttu töölt vabastatud. Riigiasutuste sekkumine on ette nähtud alles siis, kui koondava ettevõtte võetud meetmed on lõppenud.

26.Prantsuse ametiasutused täpsustasid, et Airbusil on väga keerukas süsteem muutuste kindlakstegemiseks ja prognoosimiseks, eelkõige seoses töötajate erioskuste ja -pädevuste ning üldise personalivajadusega 20 . Töötajad ja ametiühingute esindajad on tihedalt kaasatud muutustega kohanemise korralduslikesse kavadesse. Kuigi pandeemia ja sellele järgnenud kriis tabasid sektorit äkiliselt, saab Airbus seega tugineda olemasolevale töötajate ja ametiühingute esindajatega konsulteerimise süsteemile, et arutada kriisiolukorrale reageerimiseks vajalikku ümberkorralduskava.

27.Prantsusmaa on teatanud, et ettevõtja Airbus tegutseb in bonis ja seal töötab üle 1 000 töötaja ning on loonud ulatusliku aktiivsete tööturumeetmete paketi, mille eesmärk on abistada koondatud töötajaid. Koostöös väliskonsultandiga asutas Airbus nõustamise teabepunkti Mobility Pathways, millega asjaomased töötajad võivad esimese sammuna ühendust võtta. Selles teabepunktis ei saa töötajad mitte ainult esmaseid juhiseid võimalike edasiste sammude kohta, vaid neid abistatakse ka nende püüdlustes osaleda koolitusmeetmetes või leida uus töökoht.

Vastastikune täiendavus liikmesriikide või liidu vahenditest rahastatavate meetmetega

28.Prantsusmaa ametiasutused on kinnitanud, et allpool kirjeldatud EGFist toetust saavad meetmed ei saa toetust liidu teistest rahastamisvahenditest.

Sihtrühma kuuluvate toetusesaajate või nende esindajate või sotsiaalpartnerite ning kohalike ja piirkondlike asutustega konsulteerimise kord

29.Prantsusmaa on teatanud, et kooskõlastatud individuaalsete teenuste pakett on koostatud töötajate ja ametiühingute esindajatega konsulteerides. Airbusi ning asjaomaste töötajate ja ametiühingute esindajate vahelistel kohtumistel ja läbirääkimistel 21 nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil tegid läbirääkimiste osapooled kindlaks võimalused, kuidas pehmendada otsest mõju personalile ja kavandada meetmepakette asjaomaste töötajate abistamiseks. Need siseläbirääkimiste voorud algasid 30. juunil 2020 ja lõppesid 15. oktoobril 2020.

Sihtrühma kuuluvad toetusesaajad ja kavandatud meetmed

Sihtrühma kuuluvad toetusesaajad

30.Hinnanguliselt osaleb meetmetes 297 koondatud töötajat. Need töötajad jagunevad soo, kodakondsuse ja vanuse alusel järgmiselt.

Kategooria

Eeldatavate toetusesaajate arv

Sugu:

Mehed

236

(79,5 %)

Naised

61

(20,5 %)

Mittebinaarsed isikud

0

(0,0 %)

Vanuserühm

alla 30aastased:

35

(11,8 %)

30–54aastased:

222

(74,7 %)

üle 54aastased:

40

(13,5 %)

Haridustase

Põhiharidus või sellest madalam haridus 22  

0

(0,0 %)

Keskharidus 23 või keskharidusjärgne haridus 24

150

(50,5 %)

Kolmanda taseme haridus 25

147

(49,5 %)

Kavandatud meetmed

31.Meetmed, mille puhul Prantsusmaa ametiasutused taotlevad EGFi kaasrahastamist, moodustavad osa individuaalsete meetmete üldpaketist, mida koondav ettevõte pakub asjaomastele töötajatele. EGFist on toetuskõlblikud siiski ainult need meetmed, mis lähevad kaugemale töötajaid koondava ettevõtte õiguslikest kohustustest. Need on järgmised.

Ettevõtluse alustamise toetused: Meetme eesmärk on toetada toetusesaajaid, kes on huvitatud oma ettevõtte loomisest, andes neile starditoetust 15 000 eurot toetusesaaja kohta. Huvitatud töötajad võivad taotleda starditoetust kuni kuus kuud pärast kavaga liitumist. Toetust makstakse kindlasummalise maksena, kui esitatakse tõendid selle kohta, et ettevõte on tegelikult registreeritud. Kogu protsessi juhib Mobility Pathways, mis annab juhiseid taotlemiseks, äriplaanide kontrollimiseks ja valideerimiseks ning teeb lõpuks otsuse toetuse andmise kohta. Kui toetusesaajad loovad ettevõtte koos, antakse igale toetusesaajale täissumma.

Ettevõtte loomise koolitus: Meede on suunatud neile toetusesaajatele, kes on liitunud ettevõtluse alustamise kavaga. Oma ettevõtte loomisest huvitatud isikutele pakutakse mitmesuguseid koolitusi.

Toetused ettevõtte asutamise koolitusega seotud kulude katteks: Ettevõtte loomise koolitusel osalevad toetusesaajad võivad saada hüvitist majutus-, toitlustus-, transpordi- ja võimalike tõlketeenuste kulude katmiseks jne.

Palgalisad: Meetme eesmärk on pakkuda stiimuleid uue töökoha vastuvõtmiseks, isegi kui uue töökoha palk on madalam kui eelmisel töökohal. Maksimaalne summa kuus on 350 eurot ja seda makstakse kuni 12 kuu jooksul.

32.Prantsusmaa teatas, et koondav ettevõte pakub oma töötajatele regulaarselt koolitusi, kus pööratakse erilist tähelepanu digioskustele ja ressursitõhusas majanduses nõutavatele oskustele. Seetõttu ei ole EGFi määruse artikli 7 lõikes 2 nimetatud horisontaalsete oskuste levitamine struktuurselt vajalik. Kui aga konkreetse toetusesaaja jaoks peaks osutuma vajalikuks konkreetne koolitus, saab seda pakkuda.

33.Kirjeldatud kavandatud meetmed on aktiivsed tööturumeetmed, mis on EGFi määruse artikli 7 kohaselt rahastamiskõlblikud. Need meetmed ei asenda passiivseid sotsiaalse kaitse meetmeid.

34.Prantsusmaa on esitanud nõutud teabe meetmete kohta, mida asjaomased ettevõtjad peavad võtma riigisiseste õigusaktide või kollektiivlepingute kohaselt. Nad on kinnitanud, et EGFi rahaline toetus ei asenda ühtegi niisugust meedet.

Hinnanguline eelarve

35.Hinnanguline kogukulu on 4 406 194 eurot, mis sisaldab üksnes individuaalsete teenuste kulusid ning ei sisalda ettevalmistuste, haldamise, teavitamise ja reklaami, kontrolli ja aruandlusega seotud kulusid.

36.EGFist taotletud rahalise toetuse kogusumma on 3 745 264 eurot (85 % kogukuludest).

37.Riikliku eel- või kaasfinantseerimise allikas on Airbus.

Meetmed

Osalejate hinnanguline arv

Hinnanguline kulu osaleja kohta 
(eurodes) 26

Hinnanguline kogukulu

(eurodes) 27  

Individuaalsed teenused (EGFi määruse artikli 7 lõike 2 punktide a ja c kohased meetmed)

Starditoetused (prime création d’entreprise)

217

15 000

3 255 000

Ettevõtte asutamise koolitus (formation création d’entreprise)

275

3 974

1 092 902

Vahesumma a:

protsent individuaalsete teenuste paketist

4 347 902

(98,7 %)

Toetused ja stiimulid (EGFi määruse artikli 7 lõike 2 punkti b kohased meetmed)

Toetused ettevõtte asutamise koolitusega seotud kulude katteks (allocation frais annexes formation création d’entreprise)

21

724

15 199

Palgalisad (indemnité différentielle de salaire)

22

1 959

43 093

Vahesumma b:

protsent individuaalsete teenuste paketist

58 292

(1,3 %)

EGFi määruse artikli 7 lõike 5 kohased tegevused

1. Ettevalmistav tegevus

0

2. Haldamine

0

3. Teave ja reklaam

0

4. Kontroll ja aruandlus

0

Vahesumma c:

Protsent kogukuludest:

0

(0 %)

Kogukulu (a + b + c):

4 406 194

EGFi toetus (85 % kogukuludest)

3 745 264

38.Tabelis esitatud EGFi määruse artikli 7 lõike 2 punkti b kohaste meetmetega seotud kulud ei ületa 35 % individuaalsete teenuste kooskõlastatud paketi kogukuludest. Prantsusmaa on kinnitanud, et nende meetmete puhul nõutakse sihtrühma kuuluvate toetusesaajate aktiivset osalemist tööotsingul või koolitustegevuses.

39.Prantsusmaa on kinnitanud, et füüsilisest isikust ettevõtjate ja selliste isikute puhul, kes on alustanud tegevust ettevõtjana või kes on ettevõtte üle võtnud, ei ületa investeeringud 22 000 eurot ühe toetusesaaja kohta.

Kulude rahastamiskõlblikkuse periood

40.Prantsusmaa hakkas sihtrühma kuuluvatele toetusesaajatele individuaalseid teenuseid osutama 1. novembril 2020. Seega võib kõnealuste meetmetega seotud kulude katteks saada EGFist rahalist toetust alates 1. novembrist 2020 kuni 24 kuu möödumiseni rahastamisotsuse jõustumise kuupäevast.

41.Prantsusmaa ei kasuta võimalust taotleda ettevalmistuste, haldamise, teavitamise ja reklaami, kontrolli ja aruandlusega seotud vahendeid.

Haldus- ja kontrollisüsteemid

42.Taotlus sisaldab haldus- ja kontrollisüsteemi kirjeldust, milles on täpsustatud asjaomaste asutuste vastutusalad. Prantsusmaa on komisjonile teatanud, et rahalist toetust haldab töö-, tööhõive-, kutseharidus- ja sotsiaaldialoogi ministeeriumi alla kuuluv tööhõive ja kutseõppe peadirektoraat (Délégation générale à l’emploi et à la formation professionnelle, DGEFP), täpsemalt selle riikliku tööhõivefondi osakond (Mission Fonds national de l'Emploi, DGEFP – MFNE). Maksed teeb DGEFP osakond Mission des Affaires Financières (DGEFP – MAFI). Ministeeriumidevaheline kontrollide koordineerimise komisjon (Commission Interministérielle de Coordination des Contrôles, CICC) on Prantsusmaa EGFi auditeerimisasutus. Airbus vastutab meetmete rakendamise eest. Sellega seoses sõlmivad Prantsuse ametiasutused ettevõtjaga Airbus partnerluslepingu.

Asjaomase liikmesriigi kohustused

43.Prantsusmaa on esitanud kõik vajalikud tagatised seoses järgmisega:

kavandatud meetmetele juurdepääsu võimaldamisel ja nende rakendamisel järgitakse võrdse kohtlemise ja mittediskrimineerimise põhimõtteid;

liikmesriigi ja ELi õigusaktides sätestatud nõuded kollektiivse koondamise kohta on täidetud;

Airbus, kes jätkab pärast koondamisi tegevust, on koondamiste puhul täitnud oma juriidilised kohustused ja kandnud oma töötajate eest nõuetekohaselt hoolt;

topeltrahastamist välditakse,

EGFi rahaline toetus vastab liidu riigiabi menetlus- ja materiaalõiguse normidele.

MÕJU EELARVELE

Eelarvet käsitlev ettepanek

44.EGFi toetus ei ületa iga-aastast maksimumsummat, milleks on 186 miljonit eurot (2018. aasta hindades), nagu on ette nähtud nõukogu 17. detsembri 2020. aasta määruse (EL, Euratom) nr 2020/2093 (millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2021–2027) 28 artikliga 8.

45.Olles hinnanud taotlust EGFi määruse artikli 13 lõigetes 1 ja 2 sätestatud tingimuste alusel ning arvestades sihtrühma kuuluvate toetusesaajate arvu, kavandatavaid meetmeid ja hinnangulisi kulusid, teeb komisjon ettepaneku, et taotlusele rahalise toetuse andmiseks võetaks kasutusele EGFi vahendeid  3 745 264 euro suuruses summas, mis moodustab 85 % kavandatud meetmete kogukuludest.

46.EGFi vahendite kasutuselevõtmise ettepaneku kohta teevad otsuse Euroopa Parlament ja nõukogu ühiselt, nagu on sätestatud 16. detsembri 2020. aasta institutsioonidevahelise kokkuleppe (Euroopa Parlamendi, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjoni vahel eelarvedistsipliini, eelarvealase koostöö ning usaldusväärse finantsjuhtimise kohta, samuti uute omavahendite, sealhulgas uute omavahendite kasutuselevõtmise suunas liikumise tegevuskava kohta) 29 punktis 9.

Seotud õigusaktid

47.Komisjon esitab koos EGFi kasutuselevõtmise otsuse ettepanekuga Euroopa Parlamendile ja nõukogule ettepaneku 3 745 264 euro ümberpaigutamiseks asjakohasele eelarvereale.

48.Samal ajal kui komisjon võttis vastu ettepaneku võtta vastu otsus EGFi kasutuselevõtmiseks, võttis ta vastu ka otsuse rahalise toetuse kohta, mis on rahastamisotsus finantsmääruse 30 artikli 110 tähenduses. Rahastamisotsus jõustub päeval, mil Euroopa Parlament ja nõukogu teavitavad komisjoni eelarvevahendite ümberpaigutamise heakskiitmisest.

2021/0363 (BUD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS

koondatud töötajate toetuseks loodud Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi kasutuselevõtmise kohta (Prantsusmaa taotlus – EGF/2021/005 FR/Airbus)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. aprilli 2021. aasta määrust (EL) 2021/691, millega luuakse Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fond (EGF) koondatud töötajate toetuseks ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1309/2013, 31 eriti selle artikli 15 lõiget 1,

võttes arvesse 16. detsembri 2020. aasta institutsioonidevahelist kokkulepet Euroopa Parlamendi, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjoni vahel, mis käsitleb eelarvedistsipliini, eelarvealast koostööd ning usaldusväärset finantsjuhtimist, samuti uusi omavahendeid, sealhulgas uute omavahendite kasutuselevõtmise suunas liikumise tegevuskava, 32 ja eriti selle punkti 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Koondatud töötajate toetuseks loodud Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi (EGF) eesmärk on näidata üles solidaarsust ning edendada inimväärset ja kestlikku tööhõivet liidus, toetades suurte restruktureerimiste käigus koondatud töötajaid ja tegevuse lõpetanud füüsilisest isikust ettevõtjaid ning aidates neil võimalikult kiiresti saada uuesti inimväärset ja kestlikku tööd.

(2)Nõukogu määruse (EL, Euratom) 2020/2093 33 artikli 8 kohaselt ei tohi EGFist antav toetus ületada iga-aastast maksimumsummat, milleks on 186 miljonit eurot (2018. aasta hindades).

(3)Prantsusmaa esitas 26. juulil 2021 taotluse EGFi vahendite kasutuselevõtmiseks seoses töötajate koondamisega Prantsusmaal ettevõttes Airbus (Airbus SE), majandussektoris, mis kuulub Euroopa Liidu majanduse tegevusalade statistilise klassifikaatori (NACE) 34 Revision 2 osa 30 (transpordivahendite tootmine) alla. Taotluse kohta esitati lisateavet vastavalt määruse (EL) nr 2021/691 artikli 8 lõikele 5. Taotlus vastab EGFi rahalise toetuse kindlaksmääramise nõuetele, mis on sätestatud määruse (EL) nr 2021/691 artiklis 13.

(4)Seega tuleks võtta kasutusele EGFi vahendid, et anda Prantsusmaa taotluse alusel rahalist toetust summas 3 745 264 eurot.

(5)Selleks et EGFi vahendeid saaks võimalikult kiiresti kasutusele võtta, tuleks käesolevat otsust kohaldada alates selle vastuvõtmise kuupäevast,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Euroopa Liidu 2022. aasta üldeelarvest võetakse Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi raames kulukohustuste ja maksete assigneeringutena kasutusele 3 745 264 eurot.

Artikkel 2

Käesolev otsus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval. Seda kohaldatakse alates [vastuvõtmise kuupäev] 35*..

Brüssel,

Euroopa Parlamendi nimel    Nõukogu nimel

president    eesistuja

(1)    ELT L 153, 3.5.2021, lk 48.
(2)    Komisjoni 8. augusti 2019. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/1755, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1059/2003 (millega kehtestatakse ühine statistiliste territoriaalüksuste liigitus (NUTS)) lisasid. (ELT L 270, 24.10.2019, lk 1–56).
(3)    ELT L 393, 30.12.2006, lk 1.
(4)    Kooskõlas määruse (EL) nr 2021/691 artikli 7 viienda lõiguga.
(5)    12 nädala pikkune tähtaeg peatati 1. jaanuarist 2021 kuni 3. maini 2021 vastavalt määruse (EL) 2021/691 artikli 8 lõikele 2.
(6)    Majandus ja sotsiaalüksus – ESU (unite économique et sociale – UES) – on Prantsuse õiguse kohane õiguslik konstruktsioon, mis võimaldab grupeerida ettevõtteid, millel on sama juhtkond, mis tegutsevad samas sektoris ja mille töötajatel on samad huvid, kuid mis on õiguslikult eraldiseisvad ettevõtted, eesmärgiga edendada töötajate ühise esindatuse loomist. Koondamised toimusid ettevõttes ESU Airbus Commercial, mis koosneb Airbus SE kahest Prantsuse tütarettevõtjast: Airbus SAS ja Airbus Operations SAS.
(7)    Avaldamata dokument: Airbus „Livre 2“ – siseanalüüs COVIDi kriisi ja selle mõju kohta Airbusi tegevussektorile Prantsusmaal.
(8)    Samas.
(9)    https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-Presentation.pdf
(10)     https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2020/04/airbus-reports-first-quarter-q1-2020-results.html .
(11)    „Accord collectif relatif au plan d’adaptation des sociétés composant l’UES Airbus Commercial dans le contexte de la crise économique Covid-19 et ses conséquences sur l’emploi“.
(12)    Kogu maailmas pidi Airbus koondama ligikaudu 9 400 töökohta. https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-SN.pdf.
(13)    17. juuni 2020. aasta seadus Loi d’urgence nr 2020-734.
(14)    Programmi käivitas CORAC (Conseil pour la Recherche Aéronautique Civile).
(15)    Activité Partielle de Longue Durée (APLD) : https://www.service-public.fr/professionnels-entreprises/vosdroits/F35381
(16)    Prantsusmaa riikliku statistika ja majandusuuringute instituudi kogutud andmed – lisateavet metoodika ja statistika kohta leiab aadressilt https://www.insee.fr/fr/metadonnees/source/indicateur/p1660/description.
(17)    Avaldamata dokument: Airbus – Étude d’Impact, BPI Consulting Paris, 12/2020.
(18)    Samas.
(19)    Samas.
(20)    Oma 15. veebruari 2019. aasta kokkuleppes „Accord-Gestion des Emplois et des Parcours Professionnels“ kohustub Airbus mitte ainult selliseid vajadusi analüüsima, vaid ka arutama neid kõigi asjaomaste sisemiste osalejatega.
(21)    CGA-F (Comité de Groupe Airbus France), CSE-C (Comité Social Economique-Central), CSE-E (Comité Social Economique-Etablissement), Comité Européen.
(22)    ISCED 0–2
(23)    ISCED 3
(24)    ISCED 4
(25)    ISCED 5–8
(26)    Kümnendkohtade vältimiseks on hinnangulised kulud ühe töötaja kohta ümardatud. Ümardamine ei mõjuta siiski iga meetme kogumaksumust, mis jääb selliseks, nagu ta on Prantsusmaa esitatud taotluses.
(27)    Ümardamise tõttu ei ole kogusumma päris täpne.
(28)    ELT L 433, 22.12.2020, lk I/11.
(29)    ELT L 433, 22.12.2020, lk I/29.
(30)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuli 2018. aasta määrus (EL, Euratom) 2018/1046, mis käsitleb liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantsreegleid ja millega muudetakse määrusi (EL) nr 1296/2013, (EL) nr 1301/2013, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 1304/2013, (EL) nr 1309/2013, (EL) nr 1316/2013, (EL) nr 223/2014 ja (EL) nr 283/2014 ja otsust nr 541/2014/EL ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL, Euratom) nr 966/2012 (ELT L 193, 30.7.2018, lk 1).
(31)    ELT L 153, 3.5.2021, lk 48.
(32)    ELT L 433, 22.12.2020, lk I/29.
(33)    Nõukogu 17. detsembri 2020. aasta määrus (EL, Euratom) 2020/2093, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2021–2027 (ELT L 433I, 22.12.2020, lk I/11).
(34)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. detsembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1893/2006, millega kehtestatakse majanduse tegevusalade statistiline klassifikaator NACE Revision 2 ning muudetakse nõukogu määrust (EMÜ) nr 3037/90 ja teatavaid EÜ määrusi, mis käsitlevad konkreetseid statistikavaldkondi (ELT L 393, 30.12.2006, lk 1).
(35) *     Kuupäeva lisab Euroopa Parlament enne ELTs avaldamist.
Top