Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE4727

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: nõukogu määrus, millega peatatakse ajutiselt ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamine teatavate tööstustoodete impordi suhtes Kanaari saartele“ (COM(2021) 392 final – 2021/0209 (CNS))

    EESC 2021/04727

    ELT C 105, 4.3.2022, p. 105–107 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    4.3.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 105/105


    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: nõukogu määrus, millega peatatakse ajutiselt ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamine teatavate tööstustoodete impordi suhtes Kanaari saartele“

    (COM(2021) 392 final – 2021/0209 (CNS))

    (2022/C 105/16)

    Raportöör:

    Tymoteusz Adam ZYCH

    Konsulteerimistaotlus

    nõukogu, 15.9.2021

    Õiguslik alus

    Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 304

    Vastutav sektsioon

    ühtse turu, tootmise ja tarbimise sektsioon

    Vastuvõtmine sektsioonis

    21.9.2021

    Vastuvõtmine täiskogus

    20.10.2021

    Täiskogu istungjärk nr

    564

    Hääletuse tulemus

    (poolt/vastu/erapooletuid)

    101/0/2

    1.   Järeldused ja soovitused

    1.1.

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee toetab Euroopa Komisjoni ettepanekut, arvestades selle suurt sotsiaal-majanduslikku tähtsust piirkonna jaoks ja liidu õigust see vastu võtta seoses tema pädevusega reguleerida tollimakse.

    1.2.

    Lisaks nõukogu määrusega (EL) nr 1386/2011 (1) hõlmatud tootekategooriatele laiendati ettepanekut seitsmele uuele kategooriale, mis kuuluvad CN-koodide 3903 19, 5603 94, 5604 10, 7326 90, 7607 20, 8441 40 ja 8479 90 alla (tööstuses kasutatavad masinad ja toorained).

    1.3.

    Ühepoolsete tollimaksude kohaldamise peatamist tööstustoodete impordi suhtes ja sellega hõlmatud tootekategooriate laiendamist peetakse kasulikuks Kanaari saarte majandusele, mis on COVID-19 pandeemia tõttu kandnud teiste ELi piirkondadega võrreldes erilist majanduslikku kahju, eelkõige mis puudutab omamaise SKP mahtu.

    1.4.

    Lõppkasutuse kontrolli kehtestamine kooskõlas liidu tolliseadustiku eeskirjade ja selle rakendussätetega on selles kontekstis väljakujunenud menetlus, mis ei tekita piirkondlikele ja kohalikele ametiasutustele või ettevõtjatele märkimisväärset täiendavat halduskoormust.

    1.5.

    Komitee rõhutab, et nii uute õiguslike lahenduste kasutuselevõtmine kui ka kehtivate säilitamine äärepoolseimate piirkondade toetamiseks on nende majanduskasvu, siseturu tasakaalustamise ja kohalikus sektoris töökohtade loomise seisukohast väga olulised.

    1.6.

    Komitee arvates tuleks kavandatud peatamine kehtestada mitmeaastaseks perioodiks, et võimaldada ettevõtetel teha pikaajalisi investeerimisotsuseid.

    2.   Taust

    2.1.

    Kanaari saared on Hispaania autonoomne piirkond, mille kogupindala on ligikaudu 7 446,95 km2 ja mis moodustab Atlandi ookeanis kolmeteistkümnest saarest koosneva saarestiku, mis jääb umbes 1 000 km kaugusele Pürenee poolsaare rannikust. See on üks Euroopa Liidu äärepoolsemaid piirkondi, mis kuulub äärepoolseimate piirkondade rühma ning moodustab koos Selvagensi saarte, Cabo Verde, Madeira ja Assooride saarestikuga geograafilise piirkonna nimega Makaroneesia.

    2.2.

    Elanikke on seal praegu ligikaudu 2 175 952. Kaks kõige suurema rahvaarvuga saart on Tenerife (904 713) ja Gran Canaria (846 717), kus elab üle 80 % kogu elanikkonnast. Nii suur elanikkonna kontsentratsioon ainult kahel saarel kolmeteistkümnest on üks piirkonna sotsiaal-majanduslike probleemide, sealhulgas väljarände kõrge määra põhjus.

    3.   Komisjoni ettepaneku eesmärk

    3.1.

    Komitee juhib tähelepanu sellele, et ELi toimimise lepingu artikli 349 alusel nähakse määrusega (EL) nr 1386/2011 Kanaari saartele kui ühele Euroopa Liidu äärepoolseimale piirkonnale ette konkreetsed tollimeetmed – ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade ajutine peatamine teatavate tööstustoodete impordi suhtes.

    3.2.

    Määruses (EL) nr 1386/2011 sätestatud meetmed, mille eesmärk oli tugevdada kohalike ettevõtjate konkurentsivõimet ja tagada seeläbi stabiilsem tööhõive saartel, aeguvad 31. detsembril 2021. Hispaania valitsus taotles 2021. aasta aprillis mitme toote puhul ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamise peatamise pikendamist. Taotluse kohaselt on piirkonna struktuursed ja püsivad piirangud jätkuvalt seotud eraldatuse ning turu väiksuse ja killustatusega. Samuti ei saa saared Euroopa integratsioonist kasu samal määral kui Euroopa mandriosa piirkonnad. Ettepanekus käsitletud kohaldamise peatamise kava eesmärk on vähendada kõnealuseid piiranguid Kanaari saarte turul. Lisaks on Hispaania valitsus COVID-19 pandeemia põhjustatud majanduskriisi tõttu taotlenud ka ühise tollitariifistiku maksumäärade peatamist seitsme uue tootekategooria puhul.

    3.3.

    Komisjoni ettepaneku eesmärk on toetada Hispaania äärepoolseimat piirkonda tuginemisel tema ressurssidele, et võimaldada majanduskasvu ja töökohtade loomist kohalikus sektoris. Ettepanek täiendab kõrvalisele asukohale ja saarelisele asendile vastavate valikmeetmete programmi (POSEI), mille kaudu toetatakse primaarsektorit ja toorainete tootmist, samuti Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi (EMKF) ning Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERF) spetsiaalsete lisaeraldiste rahastamist.

    3.4.

    Komisjoni ettepanek on kooskõlas liidu poliitikaga, eelkõige äärepoolseimaid piirkondi käsitleva üldise poliitika ning rahvusvahelise kaubanduspoliitika, konkurentsi-, keskkonna-, ettevõtlus-, arengu- ja välispoliitikaga.

    3.5.

    See võimaldab ettevõtjatel 1. jaanuarist 2022 kuni 31. detsembrini 2031 importida teatavaid tooraineid, varuosi, osiseid ja kapitalikaupu tollimaksuvabalt tänu maksumäärade ajutisele peatamisele.

    4.   Üldised märkused

    4.1.

    Komitee avaldab määruse muutmise ettepaneku üle heameelt ja märgib, et selles ettenähtud erimeetmed saab vastu võtta ka seadmata ohtu liidu õiguskorra terviklikkust ja sidusust, sealhulgas siseturgu ja ühist poliitikat. Komitee arvates aitab see muudatus parandada siseturu tasakaalu.

    4.2.

    Komitee on korduvalt rõhutanud, et saarepiirkondade olukord on palju keerulisem kui ühenduse muudes osades, eriti võrreldes mandriga. Neis valitsevad rasked ja püsivad geograafilised, demograafilised ja looduslikud tingimused, näiteks eraldatus mandriosast; piiratud maismaaosa; suur sõltuvus kulukast õhu- ja meretranspordist; rahvastiku vähenemine ja raskused tööturul; tootmise koondumine väikestesse ja mikroettevõtetesse, mis on majanduslike muutuste dünaamika suhtes vähem vastupidavad kui suuremad ettevõtted; piiratud võimalused saada kasu Euroopa ühtsest turust ja konkurentsivõimelistest majandussuhetest.

    4.3.

    Piiratud transpordivõimalused ja suuremad turustuskulud tähendavad ettevõtetele suuremaid tootmiskulusid võrreldes mandril asutatud ettevõtetega,/tuues otseselt kaasa konkurentsivõime vähenemise. See tekitab kohalikele ettevõtetele raskusi klientide leidmisel väljaspool riigipiire ja sunnib tööstussektorit keskenduma tootmistegevuse kohalikule turule. Komitee leiab, et liidu tollipoliitikas tuleks arvestada saarepiirkondade raske majandusliku olukorraga ning võtta asjakohaseid meetmeid, et parandada nende võimalusi ja konkurentsivõimet võrreldes Euroopa mandriosaga.

    4.4.

    Komitee juhib tähelepanu asjaolule, et turism on paljude saarepiirkondade majandusliku stabiilsuse võtmetegur ning see sektor on ka Kanaari saarte peamine majandusressurss. Sissetuleva turismi osakaal Kanaari saarte SKPs oli 2018. aastal 28 %, näidates kasvutrendi. 2017. aastal oli Kanaari saartele saabuvate turistide arv väga lähedal 16 miljoni piiri ületamisele, olles ligikaudu miljon rohkem kui 2016. aastal, samal ajal kui 2019. aastal reisis Kanaari saartele 15,11 miljonit inimest.

    4.5.

    Kuigi turismi esiletõus on toonud kaasa majanduskasvu, on oluline meeles pidada, et majanduse nii tugeval tuginemisel turismile on puudusi, mis ilmnesid selgelt COVID-19 pandeemia puhkedes. Hispaania statistikaameti avaldatud andmete kohaselt vähenes välisturistide arv Kanaari saartel 2020. aastal enam kui 70 %, mil saarestikku saabus ainult 3,78 miljonit inimest. Piirkonna turismitulu vähenes sama protsendi võrra, nii et turismilt teeniti eelmisel aastal umbes 4 miljardit eurot. Suurim langus registreeriti Lanzarote saarel (73,7 %), väikseim Tenerifel (66,4 %). Vähene turismitegevus Kanaari saartel tõi 2020. aastal kaasa SKP vähenemise hinnanguliselt ligikaudu 20 %. Peale selle toimus langus ehitus- ja tööstustegevuses, mis 2019. aastaga võrreldes vähenes 13 %. Tuleb rõhutada, et ülemaailmse tervisekriisi pikaajalised tagajärjed avaldavad veel kaua mõju ning Euroopa turismitööstus jääb prognooside kohaselt alla 2019. aasta taseme kuni 2023. aastani (2).

    4.6.

    COVID-19 kriisi tõttu on ka tööpuudus Kanaari saartel märkimisväärselt suurenenud. 2020. aasta esimeses kvartalis oli see 18,89 %, kasvades aasta jooksul 25,42 %-ni, mis on tunduvalt rohkem kui liikmesriikide ja liidu keskmine (vastavalt 15,5 % ja 7,1 %) (Eurostat, 2021).

    4.7.

    Komitee märgib, et ettepanek on kooskõlas liidu poliitikaga, mille üks põhieesmärke on territoriaalne, majanduslik ja sotsiaalne ühtekuuluvus ning millega püütakse hästi juhitud majanduspoliitika abil tugevdada ühendust nii, et äärepoolseimatel piirkondadel oleksid samaväärsed arenguvõimalused ja juurdepääs parematele elutingimustele. ELi toimimise lepingu artikli 174 kohaselt tunnistatakse, et saarte piirkonnad vajavad erilist tähelepanu oma ebasoodsa olukorra tõttu.

    4.8.

    Komitee märgib, et energiahindade tõus viimase kahe aasta jooksul ja selle mõju transpordi üldkuludele on kahtlemata aidanud kaasa saartel asuva tööstuse konkurentsivõime edasisele alanemisele. Lisaks ei ole 1991. aastal kehtestatud ühepoolsete maksumäärade peatamisest saadav kasu enam nii tõhus. Selle tulemusena on vähenenud kohaliku tööstuse konkurentsivõime võrreldes konkurentidega Hispaanias ja Euroopa Liidu mandripiirkondades. Olles teadlik Kanaari saarte piirkonna geograafilistest ja majanduslikest iseärasustest, tuleks komitee arvates toetada meetmeid, mille eesmärk on leevendada kõnealuste tingimuste ebasoodsat mõju.

    4.9.

    Komitee märgib, et pakutud lahendus võiks aidata märkimisväärselt kaasa Euroopa Liidu selle osa majandusliku stabiilsuse säilitamisele ning et peatamise lõpetamine avaldaks turule inflatsioonisurvet, mis pikemas plaanis ohustaks saarte juba niigi kesist tööstusbaasi ja suurendaks seega erinevusi ülejäänud ELiga.

    4.10.

    Komitee arvates tuleks toetada ka juba korduvalt kohaldatavat lahendust, mille kohaselt tuleks tariifsete meetmete tingimuseks seada toodete lõppkasutus, et kasu saaksid üksnes Kanaari saarte territooriumil asuvad ettevõtjad.

    4.11.

    Komitee juhib siiski tähelepanu võimalikele kaubandusraskustele Kanaari saarte piirkonnas – või veelgi laiemalt kogu ELis –, kuna kavandatava õigusakti artikli 4 lõikes 1 kasutatud mõistet „kaubandushäire“ ei ole määratletud. Kaubandushäirete tekkimisel on komisjonil õigus ühepoolsete tollimaksude kohaldamise peatamine ajutiselt tühistada, millel oleks mitmeid majanduslikke tagajärgi piirkonnale ja kohalikele ettevõtetele. Komitee juhib tähelepanu vajadusele määratleda see mõiste täpselt nii kvalitatiivses kui ka kvantitatiivses mõttes.

    Brüssel, 20. oktoober 2021

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

    Christa SCHWENG


    (1)  Nõukogu 19. detsembri 2011. aasta määrus (EL) nr 1386/2011, millega peatatakse ajutiselt ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamine teatavate tööstustoodete impordi suhtes Kanaari saartele (ELT L 345, 29.12.2011, lk 1).

    (2)  https://www.europarl.europa.eu/factsheets/et/sheet/126/tourism


    Top