Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0153

    KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, mis on esitatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 6 alusel ning milles käsitletakse nõukogu seisukohta Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (millega muudetakse määrust (EÜ) nr 862/2007, mis käsitleb ühenduse rände- ja rahvusvahelise kaitse statistikat) vastuvõtmise kohta

    COM/2020/153 final

    Brüssel,15.4.2020

    COM(2020) 153 final

    2018/0154(COD)

    KOMISJONI TEATIS
    EUROOPA PARLAMENDILE,

    mis on esitatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 6 alusel

    ning milles käsitletakse

    nõukogu seisukohta Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (millega muudetakse määrust (EÜ) nr 862/2007, mis käsitleb ühenduse rände- ja rahvusvahelise kaitse statistikat) vastuvõtmise kohta


    2018/0154 (COD)

    KOMISJONI TEATIS
    EUROOPA PARLAMENDILE,


    mis on esitatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 6 alusel


    ning milles käsitletakse

    nõukogu seisukohta Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (millega muudetakse määrust (EÜ) nr 862/2007, mis käsitleb ühenduse rände- ja rahvusvahelise kaitse statistikat) vastuvõtmise kohta

    1.Taustteave

    Euroopa Parlamendile ja nõukogule ettepaneku edastamise kuupäev (dokument COM(2018) 307 (final) – 018/0154 (COD)):

    16.5.2018.

    Euroopa Parlamendi seisukoha kuupäev, esimene lugemine:

    16.4.2019.

    Nõukogu seisukoha vastuvõtmise kuupäev:

    20.3.2020.

    2.Komisjoni ettepaneku eesmärk

    Käesoleva ettepaneku eesmärk on: i) toetada Euroopa rände tegevuskava, pakkudes ELi poliitikakujundajatele ja otsustajatele paremat ja ajakohasemat statistikat ning ii) parandada rändeprobleemidele reageerimist. Eelkõige uuendatakse algatusega Euroopa varjupaiga- ja juhitud sisserände statistikat, andes statistikale, mida praegu kogutakse vabatahtlikult, õigusliku aluse.

    Lisaks parandaks määruse (EÜ) nr 862/2007 läbivaatamine liikmesriikide ametiasutuste praeguste vabatahtlike andmeedastuste terviklikkust, täpsust, ajakohasust ja kindlust. Eelkõige tagatakse statistika esitamine valdkondades, kus sidusrühmad on väljendanud selle järgi selget vajadust, nagu varjupaigaküsimused, tagasisaatmised (kus statistikat kogutakse sagedamini), ümberasustamine, elamisload ja lapsrändajad.

    3.Märkused Euroopa Parlamendi seisukoha kohta

    Euroopa Parlament võttis oma esimese lugemise seisukoha vastu 16. aprillil 2019, tuginedes kodanikuvabaduste, justiits- ja siseasjade komisjonis 20. novembril 2018 hääletusel olnud ja 11. aprillil 2019 kinnitatud raportile.

    Selles esimese lugemise seisukohas esitati komisjoni ettepaneku kohta palju muudatusettepanekuid, mis põhinesid statistilistel vajadustel, poliitilistel vajadustel ja statistika koostamise teostatavusel. Samuti tehti mõned muudatused järgmistes küsimustes: i) uue statistika kasutuselevõtmine ning ii) statistika kogumise sageduse ja ajakohasuse muutmine.

    Euroopa Parlamendi uus läbirääkimisrühm tegi ettepaneku taasalustada läbirääkimisi eesistujariigi Rumeenia kompromissettepaneku alusel (1. aprilli 2019. aasta  dokument 7935/19 ).

    Nüüd, mil nõukogu on võtnud vastu oma esimese lugemise seisukoha, peaks Euroopa Parlament kolmepoolsetel kohtumistel saavutatud kokkuleppe ametlikult heaks kiitma.

    4.Märkused nõukogu seisukoha kohta

    Nõukogu seisukoht kajastab kolmepoolsetel kohtumistel saavutatud kokkulepet. Selles toetatakse ja täpsustatakse komisjoni ettepanekut ning selles on arvestatud mitmeid Euroopa Parlamendi nõudmisi.

    Esimesel lugemisel märgib nõukogu

    eelkõige, et: i) mitme kavandatud uue muutuja kasutuselevõtu võimalikkust tuleks kõigepealt kontrollida katseuuringute abil, mitte alustada kohe andmete kogumist, ning ii) uusi andmeid tuleks koguda ainult juhul, kui prooviuuringute tulemused hinnatakse positiivseks;

    muudab ühte andmekategooriasse kuuluvate andmete kogumise sageduse igakuisest iga-aastaseks, soovitades samas, et katseuuringus hinnatakse andmete esitamist iga kuu;

    lisab uue artikli rahastamise kohta, mille kohaselt antakse rahalist toetust nii andmekogumisvahendite kohandamiseks kui ka täiendavate andmekogumisprotsesside jaoks;

    lisab uue artikli, millega lubatakse liikmesriikidel taotleda andmekogumise erandeid kuni 3 aastaks koos täiendava erandiga veel kaheks aastaks.

    5.Kokkuvõte

    Komisjon nõustub nõukogu seisukohaga. Liikmesriikidele antakse rahalist toetust tingimusel, et uues mitmeaastases finantsraamistikus (2021–2027) tehakse kättesaadavaks piisavad vahendid.

    Top