EUROOPA KOMISJON
Brüssel,31.10.2019
COM(2019) 580 final
2019/0253(COD)
Ettepanek:
EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,
millega muudetakse määrust (EL) nr 1306/2013 seoses 2021. eelarveaastast kohaldatava finantsdistsipliiniga ja määrust (EL) nr 1307/2013 seoses sammastevahelise paindlikkusega 2020. kalendriaastal
SELETUSKIRI
1.ETTEPANEKU TAUST
•Ettepaneku põhjused ja eesmärgid
Käesoleva ettepaneku eesmärk on tagada ühist põllumajanduspoliitikat (ÜPP) käsitleva kahe õigusakti kohandamise kaudu Euroopa põllumajandustootjatele kindla ja järjepideva toetuse andmine 2020. aastal ning EAGFi eelarve ülemmäärade järgimine.
Seoses ÜPP rahastamisega on vaja teha teatavaid muudatusi määruses (EL) nr 1306/2013 ühise põllumajanduspoliitika rahastamise, haldamise ja seire kohta (horisontaalne määrus), tagamaks, et finantsdistsipliini mehhanismi, mis võimaldab järgida määruses mitmeaastase finantsraamistiku kohta sätestatud maksimaalset ülemmäära, saaks jätkuvalt kasutada ka 2020. aastale järgnevatel eelarveaastatel.
Otsetoetuste osas on määrusega (EL) 2019/288 muudetud määrust (EL) nr 1307/2013, millega kehtestatakse ühise põllumajanduspoliitika raames toetuskavade alusel põllumajandustootjatele makstavate otsetoetuste eeskirjad (otsetoetuste määrus), et pikendada kalendriaastateks 2015–2019 ette nähtud sammastevahelist paindlikkust kalendriaastani 2020 / eelarveaastani 2021. Käesoleva määrusega kehtestatakse maaelu arengu vahenditest otsetoetuste vahenditesse ümber paigutatavad summad protsendina summast, mis on EAFRDst 2021. eelarveaastal rahastatavaks toetuseks eraldatud liidu õigusaktidega, mis võetakse vastu pärast seda, kui nõukogu on ELi toimimise lepingu artikli 312 lõike 2 kohaselt vastu võtnud asjaomase määruse. Ajaks, mil liikmesriigid peavad teatama oma otsusest vahendite ümberpaigutamise kohta, ei pruugi asjakohased liidu õigusaktid veel vastu võetud olla. Selleks et võimaldada paindlikkust maaelu arengu vahendite ümberpaigutamisel otsetoetuste vahenditesse, on asjakohane kehtestada ümberpaigutatav maksimumsumma kindla summana, mitte protsendina. Sellest tulenevalt ja kuna otsetoetustena kasutada olev summa mõjutab liikmesriikide poolt vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetuse osas tehtud valikuid, millest nad teatasid 2019. aasta augustis, peaks liikmesriikidel olema ka võimalus augusti otsus vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetuse kohta läbi vaadata.
•Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega
Esitatud muudatusettepanekud on kooskõlas otsetoetuste määrusega ning ühise põllumajanduspoliitika rahastamist, haldamist ja seiret käsitleva määrusega. Seetõttu on ettepanek kooskõlas ÜPP suhtes praegu kehtivate õigusnormidega.
•Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega
2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS
•Õiguslik alus
Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 43 lõige 2
•Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)
Euroopa Liidu toimimise lepingus on sätestatud, et liit ja liikmesriigid jagavad põllumajandusega seotud pädevust. Liit teostab oma pädevust erinevate õigusaktide vastuvõtmise kaudu, määratledes ja rakendades seeläbi ELi ühist põllumajanduspoliitikat, nagu on sätestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklites 38–44. Määrusega (EL) nr 1307/2013 on kehtestatud põllumajandustootjatele makstavate otsetoetuste süsteem. ELi toimimise lepingu artikli 39 kohaselt on ÜPP eesmärk tagada põllumajandustootjatele rahuldav elatustase. Kavandatava algatusega soovitakse seda eesmärki täita. Ettepaneku lisaväärtus on tagada Euroopa põllumajandustootjatele 2020. aastal kindel ja stabiilne otsene sissetulekutoetus.
EAGFi netoülemmäära järgimine tagatakse ELi tasandil finantsdistsipliini mehhanismi kohaldamise kaudu, kui see on vajalik. Neid eesmärke on võimalik saavutada üksnes siis, kui ELi kaasseadusandjad muudavad määrusi (EL) nr 1306/2013 ja (EL) nr 1307/2013.
•Proportsionaalsus
Ettepanekus ei ole võrreldes õigusaktiga, mida kavatsetakse muuta, uusi poliitilisi arengusuundi. Ettepanekuga muudetakse kehtivaid määrusi üksnes ulatuses, mis on vajalik eespool kirjeldatud eesmärkide täitmiseks.
•Vahendi valik
Kuna algsed õigusaktid on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused, tuleb ka muudatused teha Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega seadusandliku tavamenetluse kohaselt.
3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED
Ettepanek kaldub parema õigusloome suunistes ja lisatud töövahendites sätestatud üldisest tavast kõrvale. Üldisest tavast on vaja teha erand järgmistel põhjustel:
– ettepaneku kohaldamisala on äärmiselt tehniline;
– algatuses käsitletakse praeguse programmitöö perioodi lõpuga seotud finantsküsimusi;
– ettepanekuga ei kehtestata uusi poliitilisi kohustusi.
Seepärast ei ole mõjuhinnang, avalik konsultatsioon ega tegevuskava käesoleva ettepaneku puhul asjakohased. Kuna õigusakt peab jõustuma 2019. aasta detsembris, peavad kaasseadusandjad selle kiiresti vastu võtma.
•Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll
•Konsulteerimine sidusrühmadega
•Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine
•Mõjuhinnang
•Õigusnormide toimivus ja lihtsustamine
•Põhiõigused
Ettepanekuga austatakse põhiõigusi ja järgitakse eeskätt Euroopa Liidu põhiõiguste hartas tunnustatud põhimõtteid.
4.MÕJU EELARVELE
Määruse (EL) nr 1306/2013 muudatustega tagatakse, et 2021. eelarveaastaks ja edaspidiseks on võimalik kindlaks määrata finantsdistsipliinist tulenev kohandamise määr, kui EAGFi raames teataval eelarveaastal rahastatavate meetmete kuluprognoosid osutavad kohaldatava aastase ülemmäära ületamisele. Seetõttu on muudatusega võimalik EAGFi kulusid vähendada mitmeaastases finantsraamistikus kokku lepitud maksimumtasemele.
Paindlikkussätte muutmine 2020. kalendriaasta (2021. eelarveaasta) puhul on tehniline kohandus, millega tagatakse sätte kohaldatavus, ja sellel ei ole finantsmõju võrreldes praegu kehtiva sätte kohaldamisega. Vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetuse läbivaatamise võimalus võib tuua kaasa vahendite ümberjaotamise meetmete vahel liikmesriikides, kuid need vahendid jäävad riikliku ülemmäära piiresse, mistõttu ei ole nende puhul vaja lisarahastust.
Üleminekusätete laiemat finantsmõju käsitletakse käesolevale ettepanekule lisatud finantsselgituses.
5.MUU TEAVE
•Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord
•Selgitavad dokumendid (direktiivide puhul)
•Ettepaneku sätete üksikasjalik selgitus
·Finantsdistsipliinist tuleneva kohandamise määra kindlaksmääramisel kasutatava viite ajakohastamine
EAGFi raames konkreetsel eelarveaastal tehtud kulutused ei tohi ületada maksimaalset ülemmäära, mis on sätestatud ELi toimimise lepingu artikli 312 lõike 2 kohaselt nõukogu poolt vastu võetud mitmeaastase finantsraamistiku määruses. Selleks nähakse määruse (EL) nr 1306/2013 artikliga 26 ette finantsdistsipliinist tuleneva kohandamise määra kindlaksmääramine. Praegu kehtivates asjakohastes sätetes aga osutatakse määrusele (EL, Euratom) nr 1311/2013, millega kehtestatakse asjakohased ülemmäärad üksnes ajavahemikuks 2014–2020. Tagamaks, et ka pärast 2020. aastat ei ületataks turuga seotud kulude ja otsetoetuste rahastamiseks kasutatavaid ülemmäärasid, tuleks muuta artiklites 16 ja 26 esitatud viidet õigussättele, et lisada määrus, mille nõukogu võtab vastu vastavalt ELi toimimise lepingu artikli 312 lõikele 2 eelarveaasta 2021 ja sellele järgnevate aastate kohta.
·Maaelu arengu vahendite otsetoetuste vahenditesse ümberpaigutamisest teatamise aluse muutmine
Liikmesriigid peavad 31. detsembriks 2019 teatama nende otsetoetuste protsendimäära, mille nad kavatsevad 2020. kalendriaastaks (st 2021. eelarveaastaks) ümber paigutada maaelu arengu vahenditesse. Vahetult pärast seda peavad nad teatama nende maaelu arengu vahendite protsendimäära, mille nad kavatsevad 2020. kalendriaastaks ümber paigutada otsetoetuste vahenditesse. Otsetoetuste assigneeringud 2020. kalendriaastaks on juba sätestatud määruses (EL) nr 1307/2013. 2021. eelarveaastaks ette nähtud vastavaid maaelu arengu vahendeid ei saa aga veel 2019. aasta lõpuks kindlaks määrata.
Seega puudub liikmesriikidel alus, et teatada, kui suur on maaelu arengu vahenditest otsetoetuste vahenditesse ümberpaigutatavate vahendite protsendimäär, ning määruse (EL) 2019/288 (millega muudetakse määrust (EL) nr 1307/2013) artikli 2 lõike 3 punkt b muutuks kehtetuks. Selleks et liikmesriikidel oleks järjepidevalt võimalik vahendeid ühest sambast teise ümber paigutada (selle võimaluse on kaasseadusandjad määrusega (EL) 2019/288 juba ette näinud), tehakse ettepanek asendada ümberpaigutamise protsendimäär maksimaalsete absoluutsummadega, mis põhinevad praegu määruse (EL) nr 1307/2013 artikli 14 lõikes 2 sätestatud maksimumprotsendimääradel ja komisjoni ettepanekuga COM(2018) 392 ette nähtud maaelu arengu vahenditel.
·Vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetust käsitlevate otsuste läbivaatamise võimalus
Liikmesriikidel oli võimalus 1. augustiks 2019 läbi vaadata selliste otsetoetuste riikliku ülemmäära protsent, mida nad soovivad eraldada vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetuse jaoks, ning oma üksikasjalikud toetusotsused (st loetelu toetusmeetmetest ja nende rahastamisvahenditest, nende suunamisest jne). Sellist läbivaatamist kohaldatakse (kui see on asjakohane) alates 2020. taotlusaastast.
Teisalt peavad liikmesriigid sammastevahelisest ümberpaigutamisest, mis mõjutab nende otsetoetuste riiklikku ülemmäära 2020. kalendriaastal, teatama alles 31. detsembriks 2019 või varsti pärast seda. Seetõttu ei teadnud sammastevahelist paindlikkust kohaldavad liikmesriigid 1. augustil 2019 (st vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetuse läbivaatamise ajal) veel asjaomase kalendriaasta otsetoetuste lõplikku riiklikku ülemmäära. See võib kaasa tuua vastuolud vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetust käsitlevas otsuses ning ka eelarve ülemmäära ületamise. Liikmesriikidele tuleks seega anda võimalus oma vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetuse otsus läbi vaadata ja sellest teatada sammastevahelise paindlikkuse üle otsustamise ajal, st 2019. aasta lõpuks või varsti pärast seda. 2020. kalendriaastat hõlmava vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetuse otsuse teistkordne läbivaatamine peaks siiski toimuma vaid ulatuses, mis on vajalik sammastevahelist paindlikkust käsitleva otsusega kohandamiseks.
2019/0253 (COD)
Ettepanek:
EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS,
millega muudetakse määrust (EL) nr 1306/2013 seoses 2021. eelarveaastast kohaldatava finantsdistsipliiniga ja määrust (EL) nr 1307/2013 seoses sammastevahelise paindlikkusega 2020. kalendriaastal
EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,
võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 43 lõiget 2,
võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,
olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,
võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust,
võttes arvesse Regioonide Komitee arvamust,
võttes arvesse kontrollikoja arvamust,
toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt
ning arvestades järgmist:
(1)Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1306/2013 artiklis 16 on sätestatud, et Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondi (EAGF) kulude iga-aastane ülemmäär koosneb maksimumsummadest, mis on selle jaoks kindlaks määratud määrusega (EL, Euratom) nr 1311/2013. Vastavalt määruse (EL) nr 1306/2013 artiklile 26 määratakse vajaduse korral kindlaks finantsdistsipliinist tulenev kohandamise määr, tagamaks, et ei ületataks turuga seotud kulude ja otsetoetuste rahastamise aastaseid ülemmäärasid, mis on sätestatud määruses (EL, Euratom) nr 1311/2013 aastateks 2014–2020. Määrusega (EL) nr 1311/2013 ei ole ette nähtud 2020. aastale järgnevate eelarveaastate ülemmäärasid. Selleks et tagada, et turuga seotud kulude ja otsetoetuste rahastamise ülemmäära järgitaks ka 2020. aastale järgnevatel eelarveaastatel, tuleb määruse (EL) nr 1306/2013 artiklites 16 ja 26 kõnealuste eelarveaastate puhul viidata EAGFi raames ettenähtud summadele, mis on kehtestatud määruses, mille võtab vastu nõukogu vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi „ELi toimimise leping“) artikli 312 lõikele 2 aastateks 2021–2027.
(2)Kahe samba vahelise paindlikkuse puhul on tegemist võimalusega paigutada rahalisi vahendeid ümber otsetoetuste ja maaelu arengu programmide vahel. Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1307/2013 artikli 14 alusel võivad liikmesriigid kasutada seda paindlikkust kalendriaastatel 2014–2019. Selleks et tagada, et liikmesriikidel oleks võimalik säilitada oma strateegia, pikendati Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2019/288 sammastevahelist paindlikkust 2020. kalendriaastani, st 2021. eelarveaastani. Määruse (EL) nr 1307/2013 artikliga 14 on praegu ette nähtud maaelu arengu vahendite ülekandmine otsetoetuste vahenditesse protsendina summast, mis on eraldatud EAFRDst 2021. eelarveaastal rahastatavaks toetuseks liidu õigusaktidega, mis võetakse vastu pärast seda, kui nõukogu on ELi toimimise lepingu artikli 312 lõike 2 kohaselt asjaomase määruse vastu võtnud. Kuna asjakohaseid liidu õigusakte ei võeta vastu ajaks, mil liikmesriigid peavad teatama otsusest vahendeid üle kanda, on asjakohane näha ette võimalus jätkata kõnealuse paindlikkuse kohaldamist ja kehtestada maksimaalne ülekantav summa. Maksimaalne absoluutsumma iga liikmesriigi kohta arvutatakse määruse (EL) nr 1307/2013 artikli 14 lõikes 2 sätestatud maksimumprotsendimäärade alusel, mida kohaldatakse maaelu arengu sekkumisliikide toetamiseks eraldatavate summade suhtes vastavalt ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega kehtestatakse eeskirjad, kuidas toetada liikmesriikide koostatavaid Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist (EAGF) ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) rahastatavaid ühise põllumajanduspoliitika strateegiakavu (ÜPP strateegiakavad), ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EL) nr 1305/2013 ja (EL) nr 1307/2013.
(3)Vastavalt määruse (EL) nr 1307/2013 artikli 53 lõikele 6 võivad liikmesriigid 1. augustiks 2019 vaadata läbi oma selliste otsetoetuste riikliku ülemmäära protsendi, mille nad eraldavad vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetuse jaoks, ning alates 2020. aastast kohaldatavad üksikasjalikud toetusotsused. Liikmesriigid teatavad oma otsusest paigutada otsetoetuste vahendeid ümber maaelu arengu vahenditesse, kui nad on sellise otsuse teinud, alles 31. detsembriks 2019 ning otsusest paigutada maaelu arengu vahendeid ümber otsetoetuste vahenditesse varsti pärast seda. Selline otsus mõjutab aga nende 2020. kalendriaasta otsetoetuste riiklikku ülemmäära. Selleks et säilitada kooskõla üksikasjalike toetusotsuste ja vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetuse eelarve ülemmäära vahel, on asjakohane lubada liikmesriikidel vaadata läbi vabatahtliku tootmiskohustusega seotud toetuse jaoks ettenähtud protsendimäär ja üksikasjalikud toetusotsused sellises ulatuses, mis on vajalik, et kohandada neid otsusega sammastevahelise paindlikkuse kohta. Sellest tulenevalt peaks asjaomane teatamise tähtaeg olema samuti varsti pärast 31. detsembrit 2019. Kuna kõnealune läbivaatamine toimub vaid ulatuses, mis on liikmesriikidele vajalik kohandamiseks oma otsusega sammastevahelise paindlikkuse kohta, peaksid liikmesriigid oma teatises selgitama seost läbivaatamise ja nimetatud otsuse vahel.
(4)Seepärast tuleks määruseid (EL) nr 1306/2013 ja (EL) nr 1307/2013 vastavalt muuta.
(5)Selleks et käesolevas määruses sätestatud muudatusi oleks võimalik kohaldada niipea kui võimalik, peaks käesolev määrus jõustuma järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas,
ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:
Artikkel 1
Määruse (EL) nr 1306/2013 muutmine
Määrust (EL) nr 1306/2013 muudetakse järgmiselt.
(1)Artikli 16 lõige 1 asendatakse järgmisega:
„1. EAGFi kulude iga-aastane ülemmäär koosneb maksimumsummadest, mis on selle jaoks kindlaks määratud määrusega (EL, Euratom) nr 1311/2013 ja nõukogu poolt ELi toimimise lepingu artikli 312 lõike 2 alusel aastateks 2021–2027 vastu võetud määrusega.“
(2)Artikli 26 lõige 1 asendatakse järgmisega:
„1. Selle tagamiseks, et ei ületataks turuga seotud kulude ja otsetoetuste rahastamiseks kasutatavaid aastaseid ülemmäärasid, millele on osutatud artiklis 16, määratakse kindlaks otsetoetuste kohandamise määr („kohandamise määr“), kui asjaomase eelarveaasta vaheülemmäära raames rahastatavate meetmete prognoosid osutavad kohaldatava aastase ülemmäära ületamisele.“
Artikkel 2
Määruse (EL) nr 1307/2013 muutmine
Määrust (EL) nr 1307/2013 muudetakse järgmiselt.
(1)Artikli 14 lõike 2 kuues lõik asendatakse järgmisega:
„Hiljemalt [Euroopa Liidu Väljaannete Talitus: seitse päeva pärast käesoleva määruse jõustumist] võivad liikmesriigid otsustada teha 2020. kalendriaastal otsetoetusteks kättesaadavaks summa, mis ei ületa VIa lisas sätestatud summat. Otsuse tulemusel ei saa vastavat summat enam kasutada EAFRDst 2021. aastal rahastatava toetuse jaoks. Sellest otsusest teatatakse komisjonile hiljemalt [Euroopa Liidu Väljaannete Talitus: seitse päeva pärast käesoleva määruse jõustumist] ja selles määratakse kindlaks ümber paigutatav summa.“
(2)Artikli 53 lõige 6 asendatakse järgmisega:
„6. Liikmesriigid võivad iga aasta 1. augustiks vaadata oma käesoleva peatüki kohase otsuse läbi.
Hiljemalt [Euroopa Liidu Väljaannete Talitus: seitse päeva pärast käesoleva määruse jõustumist] võivad liikmesriigid käesoleva peatüki kohase otsuse samuti läbi vaadata ulatuses, mis on vajalik, et kohandada seda artikli 14 kohaselt tehtud otsusega sammastevahelise paindlikkuse kohta 2020. kalendriaastal.
Esimese ja teise lõigu kohase läbivaatamise käigus võivad liikmesriigid teha alates järgnevast aastast jõustuva otsuse:
(a)jätta samaks, suurendada või vähendada lõigete 1, 2 ja 3 kohaselt kindlaks määratud protsendimäära kõnealustes lõigetes sätestatud piirides, kui see on asjakohane, või jätta samaks või vähendada lõike 4 kohaselt kindlaks määratud protsendimäära;
(b)muuta toetuse andmise tingimusi;
(c)lõpetada käesoleva peatüki kohase toetuse andmine.
Liikmesriigid teavitavad komisjoni igast esimese ja teise lõigu kohasest läbivaatamisest tulenevast otsusest kõnealustes lõikudes osutatud vastavateks kuupäevadeks. Teates teise lõigu kohasest läbivaatamisest tuleneva otsuse kohta selgitatakse, kuidas on seotud läbivaatamine ja otsus, mis on tehtud sammastevahelise paindlikkuse kohta 2020. kalendriaastal kooskõlas artikliga 14.“
(3)Lisatakse VIa lisa, mille tekst on esitatud käesoleva määruse lisas.
Artikkel 3
Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.
Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.
Brüssel,
Euroopa Parlamendi nimel
Nõukogu nimel
president
eesistuja
FINANTSSELGITUS
1.ETTEPANEKU/ALGATUSE RAAMISTIK
1.1.Ettepaneku/algatuse nimetus
1.2.Asjaomased poliitikavaldkonnad (programmi teemavaldkond)
1.3.Ettepaneku/algatuse liik
1.4.Ettepaneku/algatuse põhjendused
1.5.Ettepaneku/algatuse kestus ja finantsmõju
1.6.Ettenähtud eelarve täitmise viisid
2.HALDUSMEETMED
2.1.Järelevalve ja aruandluse eeskirjad
2.2.Haldus- ja kontrollisüsteem
2.3.Pettuse ja eeskirjade eiramise ärahoidmise meetmed
3.ETTEPANEKU/ALGATUSE HINNANGULINE FINANTSMÕJU
3.1.Mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid ja kulude eelarveread, millele mõju avaldub
3.2.Hinnanguline mõju kuludele
3.2.1.Hinnanguline mõju kuludele – ülevaade
3.2.2.Hinnanguline mõju haldusassigneeringutele
3.2.3.Kolmandate isikute rahaline osalus
3.3.Hinnanguline mõju tuludele
1.ETTEPANEKU/ALGATUSE RAAMISTIK
1.1.Ettepaneku/algatuse nimetus
A) Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega kehtestatakse teatavad üleminekusätted Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi (EAFRD) ja Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondi (EAGF) toetuse kohta 2021. aastal ning muudetakse määrusi (EL) nr 228/2013, (EL) nr 229/2013 ja (EL) nr 1308/2013 seoses 2021. aastal eraldatavate vahendite ja nende jaotusega ning muudetakse määrusi (EL) nr 1305/2013, (EL) nr 1306/2013 ja (EL) nr 1307/2013 seoses nende vahendite ja taotlusega 2021. aastal
B) Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EL) nr 1306/2013 seoses 2021. eelarveaastast kohaldatava finantsdistsipliiniga ja määrust (EL) nr 1307/2013 seoses sammastevahelise paindlikkusega 2020. kalendriaastal
1.2.Asjaomased poliitikavaldkonnad (programmi teemavaldkond)
Programmi teemavaldkond 8 – Mitmeaastase finantsraamistiku (2021–2027) rubriiki 3 kuuluv põllumajandus- ja merenduspoliitika – Loodusvarad ja keskkond
1.3.Ettepanek/algatus käsitleb:
◻ uut meedet
◻ uut meedet, mis tuleneb katseprojektist / ettevalmistavast meetmest
⌧ olemasoleva meetme pikendamist
◻ ühe või mitme meetme ümbersuunamist teise või uude meetmesse või ühendamist teise või uue meetmega
1.4.Ettepaneku/algatuse põhjendus
1.4.1.Lühi- või pikaajalises perspektiivis täidetavad vajadused, sealhulgas algatuse rakendamise üksikasjalik ajakava
Käesoleva ettepaneku eesmärk on tagada ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) teatavate elementide järjepidevus üheaastase üleminekuperioodi jooksul pärast perioodi 2014–2020 kuni ajani, mil hakatakse kohaldama komisjoni ettepaneku (COM(2018) 392 final) kohaseid ÜPP strateegiakavade eeskirju. Täiendavad selgitused on esitatud käesoleva ettepaneku seletuskirjas ja 2020. aasta järgset perioodi käsitlevale komisjoni ettepanekule (COM(2018) 392 final) lisatud finantsselgituse punktis 1.4.1.
1.4.2.ELi meetme lisaväärtus (see võib tuleneda eri teguritest, nagu kooskõlastamisest saadav kasu, õiguskindlus, suurem tõhusus või vastastikune täiendavus). Käesoleva punkti kohaldamisel tähendab „ELi meetme lisaväärtus“ väärtust, mis tuleneb liidu sekkumisest ja lisandub väärtusele, mille liikmesriigid oleksid muidu üksi loonud.
Vt dokumendi COM(2018) 392 final finantsselgituse punkt 1.4.1.
1.4.3.Samalaadsetest kogemustest saadud õppetunnid
1.4.4.Kooskõla ja võimalik koostoime muude asjaomaste meetmetega
1.5.Ettepaneku/algatuse kestus ja finantsmõju
⌧ Piiratud kestusega
–⌧
hõlmab ajavahemikku 1.1.2021–31.12.2021
–⌧
finantsmõju kulukohustuste assigneeringutele avaldub 2021. aastal (otsetoetustele 2022. aastal) ning maksete assigneeringutele 2021. aastal ja pärast seda.
◻ Piiramatu kestusega
Rakendamise käivitumisperiood hõlmab ajavahemikku AAAA–AAAA, millele järgneb täieulatuslik rakendamine.
1.6.Ettenähtud eelarve täitmise viisid
◻ Eelarve otsene täitmine komisjoni poolt
–◻ oma talituste kaudu, sealhulgas kasutades liidu delegatsioonides töötavat komisjoni personali;
–◻
rakendusametite kaudu
⌧ Eelarve jagatud täitmine koostöös liikmesriikidega
◻ Eelarve kaudne täitmine, mille puhul eelarve täitmise ülesanded on delegeeritud:
–◻ kolmandatele riikidele või nende määratud asutustele;
–◻ rahvusvahelistele organisatsioonidele ja nende allasutustele (nimetage);
–◻ Euroopa Investeerimispangale ja Euroopa Investeerimisfondile;
–◻ finantsmääruse artiklites 70 ja 71 osutatud asutustele;
–◻ avalik-õiguslikele asutustele;
–◻ avalikke teenuseid osutavatele eraõiguslikele asutustele, kuivõrd nad esitavad piisavad finantstagatised;
–◻ liikmesriigi eraõigusega reguleeritud asutustele, kellele on delegeeritud avaliku ja erasektori partnerluse rakendamine ja kes esitavad piisavad finantstagatised;
–◻ isikutele, kellele on delegeeritud Euroopa Liidu lepingu V jaotise kohaste ÜVJP erimeetmete rakendamine ja kes on kindlaks määratud asjaomases alusaktis.
–Mitme eelarve täitmise viisi korral esitage üksikasjad rubriigis „Märkused“.
Märkused
Praeguse olukorraga võrreldes ei ole olulisi muudatusi, st ÜPP kulude põhiosa hallatakse koostöös liikmesriikidega. Väga väikest osa haldab komisjon siiski ka edaspidi ise.
2.HALDUSMEETMED
2.1.Järelevalve ja aruandluse eeskirjad
Märkige sagedus ja tingimused.
Kehtivate õigusaktidega võrreldes ei ole olulisi muudatusi.
2.2.Haldus- ja kontrollisüsteem(id)
2.2.1.Eelarve täitmise viisi(de), rahastamise rakendamise mehhanismi(de), maksete tegemise korra ja kavandatava kontrollistrateegia selgitus
Selleks et tagada sujuv üleminek ÜPP strateegiakavadele, säilitatakse käesolevas ettepanekus eelarve jagatud täitmisel põhinevad olemasolevad eelarve täitmise viisid ning makse- ja kontrollikord vajalikuks perioodiks. Selle aluseks on liikmesriikide poolt juba loodud hästitoimivad süsteemid.
2.2.2.Teave kindlakstehtud riskide ja nende vähendamiseks kasutusele võetud sisekontrollisüsteemi(de) kohta
Püsivalt väike ÜPPga seotud vigade arv viimastel aastatel näitab seda, et liikmesriikide loodud haldus- ja kontrollisüsteemid toimivad nõuetekohaselt ning tagavad põhjendatud usaldusväärsuse. Üleminekusätetega säilitatakse kontrollisüsteemid praegusel kujul.
2.2.3.Kontrollide kulutõhususe (kontrollikulude suhe hallatavate vahendite väärtusse) hinnang ja põhjendus ning prognoositav veariski tase (maksete tegemise ja sulgemise ajal).
Ettepanekutes säilitatakse kontroll praegusel kujul.
2.3.Pettuse ja eeskirjade eiramise ärahoidmise meetmed
Nimetage rakendatavad või kavandatud ennetus- ja kaitsemeetmed, nt pettustevastase võitluse strateegias esitatud meetmed.
Kehtivaid meetmeid ei ole kavas muuta.
3.ETTEPANEKU/ALGATUSE HINNANGULINE FINANTSMÕJU
Üleminekut käsitlevas ettepanekus sisalduvad summad on kooskõlas ajavahemikku 2021–2027 hõlmavat mitmeaastast finantsraamistikku käsitleva ettepaneku (COM(2018) 322 final/2) rubriigis 3 ÜPP jaoks asjaomaste eelarveaastate kohta esitatud summadega.
Seetõttu kohandatakse EAGFist rahastatavate turuga seotud kulude puhul määruse (EL) nr 1308/2013 kohaseid eraldisi vastavalt tasemele, mis on samade sektorite jaoks 2021. eelarveaastaks ette nähtud ÜPP strateegiakavade toetamist käsitleva ettepanekuga (COM(2018) 392 final). Ka äärepoolseimatele piirkondadele ja Egeuse mere saartele määrustega (EL) nr 228/2013 ja (EL) nr 229/2013 ette nähtud eraldisi kohandatakse vastavalt 2021. aastaks juba ette nähtud tasemele (vt COM(2018) 394 final).
2021. kalendriaastaks kavandatud otsetoetuste eraldised, mida rahastatakse 2022. eelarveaastal, on võrdsed 2021. kalendriaastaks otsetoetuste sekkumisliikide jaoks ettepanekus COM(2018) 392 final kavandatud eraldistega.
Maaelu arengu järjepidevuse tagamiseks nähakse ettepanekuga 2021. aastaks ette lisaeraldised. Need võrduvad summadega, mis kavandati maaelu arengu sekkumisliikide jaoks samaks aastaks ettepanekus COM(2018) 392 final. Juhul kui liikmesriigid otsustavad oma 2014.–2020. aasta maaelu arengu programme mitte pikendada, tuleb 2021. aasta kasutamata eraldised jaotada ümber ÜPP strateegiakava 2022.–2025. aasta eraldiste jaoks.
Tehakse ettepanek säilitada üleminekuperioodil põllumajandussektori kriisireserv, millele on osutatud määruse (EL) nr 1306/2013 artiklis 25 ja mis on loodud ajavahemikuks 2014–2020.
Kokkuvõttes puudub käesoleval ettepanekul ajavahemikul 2021–2027 finantsmõju kulukohustuste assigneeringutele, võrreldes sellega, mida on kavandatud ja kirjeldatud ÜPPd 2020. aasta järgsel perioodil käsitlevale komisjoni ettepanekule (COM(2018) 392 final) lisatud finantsselgituses. Hinnangulist võimalikku mõju maksete assigneeringutele on selgitatud allpool, kuid see sõltub liikmesriikide otsusest 2014.–2020. aasta maaelu arengu programmide pikendamise kohta.
Allpool esitatud finantsmõju näitab hinnangulisi muutusi võrreldes mõjuga, mis on esitatud ÜPPd 2020. aasta järgsel perioodil käsitlevale komisjoni ettepanekule (COM(2018) 392 final) lisatud finantsselgituses.
3.1.Mitmeaastase finantsraamistiku rubriigid ja kulude eelarveread, millele mõju avaldub
Mitmeaastase finantsraamistiku rubriik
|
Eelarverida
|
Kululiik
|
Rahaline osalus
|
|
Rubriik 3:
loodusvarad ja keskkond
|
Liigendatud/liigendamata.
|
EFTA riigid
|
kandidaatriigid
|
kolmandad riigid
|
finantsmääruse artikli [21 lõike 2 punkti b] tähenduses
|
3
|
|
Liigendamata
|
EI
|
EI
|
EI
|
EI
|
3.2.Hinnanguline mõju kuludele
3.2.1.Hinnanguline mõju kuludele – ülevaade
miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)
Mitmeaastase finantsraamistiku
rubriik
|
3
|
Loodusvarad ja keskkond
|
Ettepanek ei mõjuta EAGFi kogukulusid, võrreldes ÜPPd 2020. aasta järgsel perioodil käsitlevale komisjoni ettepanekule (COM(2018) 392 final) lisatud finantsselgituses kirjeldatud prognoosidega. Üleminekut käsitlevas ettepanekus, mis tagab määruse (EL) nr 1308/2013 kohaste sektoripõhiste (st puu ja köögivili, oliiviõli, mesindus, vein ja humalad) toetusprogrammide järjepidevuse kuni nende programmide integreerimiseni ÜPP kavasse, eeldatakse, et ÜPP kava raames sektoripõhiste sekkumisliikide puhul prognoositud kulukohustused jäävad turuga seotud kuludena üleminekuperioodil ÜPP kavast välja. Sama kehtib otsetoetuste puhul – ÜPP kavaga ette nähtud kulukohustused jäävad otsetoetustena üleminekuperioodil ÜPP kavast välja. Need muudatused ja üleminekuperioodil säilitatava kriisireservi rahastamine ei mõjuta iga aasta ja kogu perioodi üldisi kulukohustusi ning on seetõttu kooskõlas komisjoni ettepanekuga, milles käsitletakse EAGFi vaheülemmäära aastateks 2021–2027.
Ettepanek ei mõjuta EAFRD kulukohustuste assigneeringuid kõnealusel perioodil. Liikmesriikide otsus 2014.–2020. aasta maaelu arengu programmide pikendamise kohta mõjutab kulukohustuste ajastust, sest juhul, kui liikmesriigid pikendamist ei taotle, kantakse EAFRD 2021. aasta eraldised üle EAFRD 2022.–2025. aasta eraldistesse.
Praegu ei ole kogumõju maksete assigneeringute ajastusele võimalik arvuliselt kindlaks määrata, kuna see sõltub liikmesriikide otsustest, mis võivad maksete rakendamist kas edasi lükata või kiirendada, võrreldes ÜPPd 2020. aasta järgsel perioodil käsitlevale komisjoni ettepanekule (COM(2018) 392 final) lisatud finantsselgituses esitatud ajastusega: eeldatakse, et 2014.–2020. aasta maaelu arengu programmide pikendamine kiirendab asjaomaste liikmesriikide/programmide maksete ajakava, samas kui 2021. aastal kasutamata jäänud vahendite ümberpaigutamine 2022.–2025. aasta assigneeringutesse lükkab maksed edasi. Kokkuvõttes jäävad maksete assigneeringud kõnealusel perioodil samaks.
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
Pärast 2027. aastat
|
KOKKU
|
EAGF KOKKU
|
Kulukohustused
|
(1)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Maksed
|
(2)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EAFRD KOKKU
|
Kulukohustused
|
(3)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Maksed
|
(4)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ÜPP-le ettenähtud assigneeringud KOKKU
|
Kulukohustused
|
(5)=(1+3)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Maksed
|
(6)=(2+4)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mitmeaastase finantsraamistiku
rubriik
|
7
|
„Halduskulud“
|
miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
Pärast 2027. aastat
|
KOKKU
|
Personalikulud
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Muud halduskulud
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIGI 7 assigneeringud KOKKU
|
(Kulukohustuste kogusumma = maksete kogusumma)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)
|
|
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
Pärast 2027. aastat
|
KOKKU
|
Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIKIDE
assigneeringud KOKKU
|
Kulukohustused
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Maksed
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.2.2.Hinnanguline mõju haldusassigneeringutele – ülevaade
–◻
Ettepanek/algatus ei hõlma haldusassigneeringute kasutamist
–⌧
Ettepanek/algatus hõlmab haldusassigneeringute kasutamist, mis toimub järgmiselt:
Ettepanekuga ei muudeta 2020. aasta järgset perioodi käsitlevale komisjoni ettepanekule (vt COM(2018) 392 final) lisatud finantsselgituses prognoositud mõju.
miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)
Aastad
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
KOKKU
|
Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIK 7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Personalikulud
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Muud halduskulud
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIGI 7 kulud KOKKU
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIGIST 7 välja jäävad kulud
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Personalikulud
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Muud halduskulud
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mitmeaastase finantsraamistiku
RUBRIIGIST 7 välja jäävad kulud kokku
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Personalikulude ja muude halduskuludega seotud assigneeringute vajadused kaetakse asjaomase peadirektoraadi poolt kõnealuse meetme haldamiseks juba antud ja/või peadirektoraadi siseselt ümberpaigutatud assigneeringutest, mida vajaduse korral võidakse täiendada nendest lisaassigneeringutest, mis haldavale peadirektoraadile eraldatakse iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades eelarvepiirangutega.
3.2.2.1.Hinnanguline personalivajadus
–◻
Ettepanek/algatus ei hõlma personali kasutamist.
–⌧
Ettepanek/algatus hõlmab personali kasutamist, mis toimub järgmiselt:
Ettepanekuga ei muudeta 2020. aasta järgset perioodi käsitlevale komisjoni ettepanekule (vt COM(2018) 392 final) lisatud finantsselgituses esitatud hinnangulisi vajadusi.
Hinnanguline väärtus täistööaja ekvivalendina
Aastad
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
• Ametikohtade loeteluga ette nähtud ametikohad (ametnikud ja ajutised töötajad)
|
Komisjoni peakorteris ja esindustes
|
|
|
|
|
|
|
|
Delegatsioonides
|
|
|
|
|
|
|
|
Teadustegevus
|
|
|
|
|
|
|
|
• Koosseisuväline personal (täistööajale taandatud töötajad)
Rubriik 7
|
Rahastatakse mitmeaastase finantsraamistiku RUBRIIGIST 7
|
- peakorteris
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- delegatsioonides
|
|
|
|
|
|
|
|
Rahastatakse programmi vahenditest
|
- peakorteris
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- delegatsioonides
|
|
|
|
|
|
|
|
Teadustegevus
|
|
|
|
|
|
|
|
Muu (täpsustada)
|
|
|
|
|
|
|
|
KOKKU
|
|
|
|
|
|
|
|
Personalivajadused kaetakse juba meedet haldavate peadirektoraadi töötajatega ja/või töötajate peadirektoraadi sisese ümberpaigutamise teel. Vajaduse korral võidakse personali täiendada iga-aastase vahendite eraldamise menetluse käigus, arvestades olemasolevate eelarvepiirangutega.
Ülesannete kirjeldus:
Ametnikud ja ajutised töötajad
|
|
Koosseisuvälised töötajad
|
|
3.2.3.Kolmandate isikute rahaline osalus
Ettepanek/algatus:
–⌧
ei hõlma kolmandate isikute poolset kaasrahastamist
–◻
hõlmab kaasrahastamist, mille hinnanguline summa on järgmine:
Assigneeringud miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)
Aastad
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
KOKKU
|
Nimetage kaasrahastav asutus
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kaasrahastatavad assigneeringud KOKKU
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.3.Hinnanguline mõju tuludele
–◻
Ettepanekul/algatusel puudub finantsmõju tuludele
–◻
Ettepanekul/algatusel on järgmine finantsmõju:
omavahenditele
muudele tuludele
palun märkige, kas see on kulude eelarveridasid mõjutav sihtotstarbeline tulu ◻
miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma)
Tulude eelarverida:
|
Ettepaneku/algatuse mõju
|
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
67 01 ja 67 02
|
|
|
|
|
|
|
|
Sihtotstarbeliste tulude puhul märkige, milliseid kulude eelarveridasid ettepanek mõjutab.
Lisaks ÜPPd 2020. aasta järgsel perioodil käsitlevale komisjoni ettepanekule (COM(2018) 392 final) lisatud finantsselgituses nimetatud ridadele avaldub üleminekuperioodil mõju järgmisele eelarvereale:
08 02 YY – Väljaspool ÜPP kava otsetoetustena makstavate sekkumiste liigid
Muud märkused (nt tuludele avaldatava mõju arvutamise meetod/valem või muu teave)