Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0146

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 18. istungil

COM/2019/146 final

Brüssel,21.3.2019

COM(2019) 146 final

2019/0083(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 18. istungil


SELETUSKIRI

1.Kavandatav reguleerimisese

Käesolev ettepanek käsitleb otsust, millega määratakse kindlaks liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 18. istungil võetav seisukoht seoses selliste otsuste kavandatud vastuvõtmisega, millega muu hulgas muudetakse konventsiooni lisasid.

2.Ettepaneku taust

2.1.Ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsioon

Ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (edaspidi „konventsioon“ või „CITES“) eesmärk on kaitsta loodulikke looma- ja taimeliike liigse kasutamise eest rahvusvahelises kaubanduses. Konventsioon jõustus 1. juulil 1975.

Euroopa Liit ja kõik selle liikmesriigid on konventsiooni osalised 1 .

2.2.Konventsiooniosaliste konverents

Konventsiooni XI artikli kohaselt asutatud osaliste konverents on konventsiooni juhtorgan. Osaliste konverents kohtub iga kahe või kolme aasta tagant, et hinnata konventsiooni rakendamist. Eelkõige kaalub ja võtab konverents vastu ettepanekuid muuta konventsiooni I ja II lisas esitatud liikide loetelu. Konverents kaalub ka konventsiooniosaliste, alaliste komiteede, sekretariaadi ja töörühmade esitatud aruteludokumente ja aruandeid ning soovitab meetmeid konventsiooni tõhusamaks rakendamiseks.

Võimaluse korral otsustab osaliste konverents I ja II lisa muutmise ettepanekute üle konsensuse alusel. Kui konverents ei saavuta konsensust, pannakse otsused hääletusele ning konventsiooni XV artikli lõike 1 punkti b kohaselt saab need vastu võtta kohalolevate ja hääletavate esindajate kahekolmandikulise häälteenamusega. Igal konventsiooniosalisel on üks hääl, välja arvatud piirkonna majanduskoostöö organisatsioonid, kellel vastavalt konventsiooni XXI artikli lõikele 5 on organisatsiooni pädevusse kuuluvates küsimustes nii palju hääli, kui palju tema liikmesriike on konventsiooniga ühinenud. Liit ja liikmesriigid kasutavad oma hääleõigust vaheldumisi olenevalt otsuse reguleerimisalast. Lisade muutmist käsitlevate otsuste puhul kasutab hääleõigust liit, kuna CITESi lisad on üle võetud asjakohastesse liidu õigusaktidesse 2 .

2.3.Konventsiooniosaliste konverentsi kavandatavad otsused

Konventsiooniosaliste konverents peab 23. maist kuni 3. juunini 2019 toimuval 18. istungil otsustama 57 ettepaneku üle muuta CITESi lisasid (loetellu kandmise ettepanekud). Konkreetsete liikide (või liikide rühmade) lisadesse kandmise eesmärk on nende liikidega kauplemist jälgida ja reguleerida (II lisa) või see üldiselt keelata (I lisa).

Lisad on konventsiooni lahutamatu osa ja seega õiguslikult siduvad. Vastavalt konventsiooni XV artikli lõike 1 punktile c hakatakse osaliste konverentsi vastu võetud muudatusi kohaldama 90 päeva pärast konverentsi istungi lõppu.

3.Liidu nimel võetav seisukoht

Konventsiooniosalisena peab liit võtma seisukoha iga loetellu kandmise ettepaneku ja ka muude konverentsi päevakorras olevate otsuste eelnõude kohta. Komisjoni ja liikmesriikide eksperdid on loetellu kandmise ettepanekud – sealhulgas need, mille esitas liit ise – ja teised osaliste konverentsi kavandatavad otsused läbi vaadanud, võttes muu hulgas arvesse nende võimalikku mõju asjakohastele liidu eeskirjadele ja poliitikale. Komisjoni esitatud seisukoht põhineb nendel ekspertide aruteludel, mis toimusid asjaomaste komisjoni eksperdirühmade raames.

Loetellu kandmise ettepanekud ja osaliste konverentsi muud otsuste eelnõud võivad mõjutada ELi õigusnorme või muuta nende kohaldamisala, peamiselt seetõttu, et need eeldaksid asjaomaste liidu õigusaktide ja rakenduseeskirjade muutmist. Konventsiooni lisade muudatusi tuleb kajastada ELi õigustikus, tehes vastavad muudatused nõukogu määruses (EÜ) nr 338/97 ja vajaduse korral rakendusmäärustes. Selle tulemusena kehtestatakse või tühistatakse piirangud EList lähtuvale, ELi-sisesele ja ELi suunatud kauplemisele kõnealuste muudatustega seotud liikidega.

Komisjon suhtleb regulaarselt konventsiooniga hõlmatud teemadest huvitatud sidusrühmadega, nagu valitsusvälised keskkonnaorganisatsioonid, elusloodustoodete kauplemisega tegelevate ärisektorite esindajad ning jahi- ja kalastusorganisatsioonid. 29. jaanuaril 2019 korraldasid komisjoni talitused spetsiaalse arutelu huvitatud sidusrühmadega, et kuulda nende seisukohti CITESi osaliste 18. istungil arutatavate teemade kohta. Komisjon on nõukogu otsuse ettepaneku väljatöötamisel sidusrühmade panust nõuetekohaselt arvesse võtnud.

Konventsiooniosaliste konverentsi ettepanekuid analüüsivad veel CITESi sekretariaat ja näiteks selliste valdkondlike organisatsioonide eksperdid nagu Rahvusvaheline Looduse ja Loodusvarade Kaitse Liit (IUCN), TRAFFIC ning ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) ekspertide nõuandekomisjon, kelle ülesandeks on hinnata CITESi liikide loetelu muutmise ettepanekuid. Enamik neist analüüsidest ei olnud komisjoni ettepaneku esitamise ajaks kättesaadavad. Neid tuleks arvesse võtta, kui ettepanek nõukogus liikmesriikidega arutlusele tuleb.

Samuti ei olnud mitu CITESi osaliste konverentsi 18. istungi jaoks mõeldud töödokumenti kättesaadavad piisavalt aegsasti, et komisjon saaks praegu teha ettepaneku neid käsitleva liidu seisukoha kohta. Seetõttu teeb komisjon ettepaneku määrata liidu seisukoht neis küsimustes kindlaks nõukogu töörühma arutelude käigus või osaliste konverentsi istungil nende dokumentide puhul, mis tehakse kättesaadavaks alles istungi ajal.

4.Õiguslik alus

4.1.Menetlusõiguslik alus

4.1.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõikes 9 on sätestatud, et „[n]õukogu võtab komisjoni [...] ettepaneku põhjal vastu otsuse, millega […] kehtestatakse lepingus sätestatud organis liidu nimel võetavad seisukohad, kui asjaomasel organil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte, välja arvatud õigusaktid, millega täiendatakse või muudetakse lepingu institutsioonilist raamistikku.“

Mõiste „õigusliku toimega aktid“ hõlmab akte, millel on õiguslik toime asjaomase organi suhtes kehtiva rahvusvahelise õiguse normide alusel. Siia hulka kuuluvad ka sellised õiguslikud vahendid, mis ei ole rahvusvahelise õiguse kohaselt siduvad, aga mis „võivad mõjutada otsustavalt liidu seadusandja vastu võetud õigusaktide sisu“ 3 .

4.1.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Konventsiooniosaliste konverents on lepinguga, s.t CITESiga ettenähtud organ.

Mitu akti, mille osaliste konverents peab vastu võtma, on õigusliku toimega aktid. Muudetavad lisad, mis moodustavad konventsiooni lahutamatu osa, on rahvusvahelise õiguse alusel siduvad. Osa muudest osaliste konverentsi otsustest võib mõjutada otsustavalt eelkõige järgmiste ELi õigusaktide sisu: komisjoni määrus (EÜ) nr 865/2006, millega kehtestatakse looduslike looma- ja taimeliikide kaitset nendega kauplemise reguleerimise teel käsitleva nõukogu määruse (EÜ) nr 338/97 üksikasjalikud rakenduseeskirjad, ning komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 792/2012, millega nähakse ette nõukogu määruses (EÜ) nr 338/97 (looduslike looma- ja taimeliikide kaitse kohta nendega kauplemise reguleerimise teel) sätestatud lubade, sertifikaatide ja muude dokumentide kujundust käsitlevad eeskirjad ning muudetakse komisjoni määrust (EÜ) nr 865/2006. See tuleneb asjaolust, et mõlemad õigusaktid on kooskõlastatud konventsiooni rakendamist käsitlevate asjaomaste eeskirjadega, mille on kinnitanud osaliste konverents.

Kavandatav akt ei täienda ega muuda lepingu institutsioonilist raamistikku.

Seega on esildatud otsuse menetlusõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 218 lõige 9.

4.2.Materiaalõiguslik alus

4.2.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohase otsuse materiaalõiguslik alus sõltub eelkõige selle kavandatava akti eesmärgist ja sisust, mida liidu nimel võetav seisukoht puudutab. Kui kavandatava aktiga taotletakse kahte eesmärki või reguleeritakse kahte valdkonda ning üht neist võib pidada peamiseks või ülekaalukaks, samas kui teine on kõrvalise tähtsusega, peab ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohasel otsusel olema üksainus materiaalõiguslik alus, st peamise või ülekaaluka eesmärgi või valdkonna tõttu nõutav õiguslik alus.

Kui kavandatava aktiga taotletakse mitut eesmärki või reguleeritakse mitut valdkonda, mis on üksteisega lahutamatult seotud ning millest ükski ei ole võrreldes teistega kõrvalise tähtsusega, tuleb erandina nimetada ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohase otsuse materiaalõigusliku alusena mitu vastavat õiguslikku alust.

4.2.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Osaliste konverentsi kavandatavate otsustega taotletakse eesmärke keskkonna ja kaubanduse valdkonnas ning reguleeritakse neid valdkondi. Kavandatava akti kõnealused aspektid on omavahel lahutamatult seotud ja ükski neist ei ole võrreldes teistega kõrvalise tähtsusega.

Seepärast moodustavad esildatud otsuse materiaalõigusliku aluse järgmised sätted: artikli 192 lõige 1 ja artikkel 207.

4.3.Kokkuvõte

Esildatud otsuse õiguslik alus peaks olema ELi toimimise lepingu artikli 192 lõige 1 ja artikkel 207 koostoimes ELi toimimise lepingu artikli 218 lõikega 9.

2019/0083 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 18. istungil

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 192 lõiget 1 ning artikli 207 lõiget 3 ja lõike 4 esimest lõiku koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Liit sõlmis ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (edaspidi „konventsioon“) nõukogu 6. märtsi 2015. aasta otsusega (EL) 2015/451 4 ja see jõustus 1. juulil 1975. 

(2)Konventsiooni XI artikli lõike 3 kohaselt võib osaliste konverents muu hulgas võtta vastu otsuseid konventsiooni lisade muutmiseks.

(3)Osaliste konverents peab oma 18. istungil, mis toimub 23. maist kuni 3. juunini 2019, vastu võtma otsused 57 lisade muutmise ettepaneku kohta ning suure hulga muude konventsiooni rakendamise ja tõlgendamisega seotud küsimuste kohta.

On asjakohane määrata kindlaks liidu nimel osaliste konverentsil võetav seisukoht, kuna lisade muudatused on liidule siduvad ja mitu muud otsust võivad otsustavalt mõjutada eelkõige järgmiste liidu õigusaktide sisu: komisjoni määrus (EÜ) nr 865/2006, millega kehtestatakse looduslike looma- ja taimeliikide kaitset nendega kauplemise reguleerimise teel käsitleva nõukogu määruse (EÜ) nr 338/97 üksikasjalikud rakenduseeskirjad, ning komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 792/2012, millega nähakse ette nõukogu määruses (EÜ) nr 338/97 (looduslike looma- ja taimeliikide kaitse kohta nendega kauplemise reguleerimise teel) sätestatud lubade, sertifikaatide ja muude dokumentide kujundust käsitlevad eeskirjad ning muudetakse komisjoni määrust (EÜ) nr 865/2006.

(4)Enne osaliste konverentsi esitatud eri ettepanekute suhtes võetava seisukoha aluseks on ettepanekute eeliste eksperdianalüüs, võttes arvesse parimaid olemasolevaid teaduslikke tõendeid, ning nende kooskõla asjaomaste liidu eeskirjade ja poliitikaga.

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Euroopa Liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 18. istungil võetav seisukoht on esitatud lisades.

Artikkel 2

Käesolev otsus on adresseeritud komisjonile.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1)    Nõukogu 6. märtsi 2015. aasta otsus (EL) 2015/451, mis käsitleb Euroopa Liidu ühinemist ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooniga (CITES) (ELT L 75, 19.3.2015, lk 1–3).
(2)    Nõukogu määrus (EÜ) nr 338/97 looduslike looma- ja taimeliikide kaitse kohta nendega kauplemise reguleerimise teel (EÜT L 61, 3.3.1997, lk 1) ja asjakohased rakendusaktid.
(3)    Euroopa Kohtu 7. oktoobri 2014. aasta otsus kohtuasjas Saksamaa vs. nõukogu, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, punktid 61–64.
(4)    ELT L 75, 19.3.2015, lk 1–3.
Top

Brüssel,21.3.2019

COM(2019) 146 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 18. istungil


I LISA

Euroopa Liidu seisukoht põhiküsimustes, mis tulevad arutlusele ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 18. istungil Sri Lankal Colombos 23. maist kuni 3. juunini 2019

A.Üldised kaalutlused

1.Liit peab CITESit peamiseks bioloogilise mitmekesisuse säilitamist ja looduslike liikidega kaubitsemise vastast võitlust käsitlevaks rahvusvaheliseks konventsiooniks.

2.Liit peaks võtma CITESi osaliste konverentsi 18. istungiks vastu ambitsioonika seisukoha kooskõlas liidu asjaomaste poliitiliste strateegiate ja rahvusvaheliste kohustustega nimetatud valdkondades. Eelkõige tuleks silmas pidada säästva arengu 15. eesmärgi kohaseid looduslike liikidega seotud eesmärke, bioloogilise mitmekesisuse strateegilist kava aastateks 2011–2020, bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni raames kokku lepitud Aichi eesmärke, CITESi strateegilist visiooni 1 ja ÜRO Peaassamblee resolutsiooni 71/326 looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemise kohta. ELi seisukoht peaks ühtlasi aitama saavutada ELi tasandil seatud eesmärke, mis on sätestatud ELi bioloogilise mitmekesisuse strateegias aastani 2020, ELi tegevuskavas looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemiseks, ELi lähenemisviisis, millega edendatakse kaubandust ja säästvat arengut, nagu on osutatud ELi strateegias „Kaubandus kõigile“, ja ühises kalanduspoliitikas ning haide kaitset ja haivarude majandamist käsitlevas ELi tegevuskavas.

3.Liidu prioriteedid CITESi osaliste konverentsi 18. istungil peaksid olema järgmised:

·kasutada CITESi vahendeid täiel määral, et reguleerida rahvusvahelist kauplemist selliste ohustatud looma- ja taimeliikidega, mille puhul esineb mittesäästva kauplemise oht, järgides teaduspõhist lähenemisviisi;

·tugevdada rahvusvahelise üldsuse reaktsiooni looduslike liikidega kaubitsemisele;

·tagada, et ELi staatus ja õigused konventsiooni osalisena oleksid täielikult kajastatud asjakohastes menetluseeskirjades ja -korras.

4.Liidu seisukohas peaks arvesse võtma CITESi kontrollide võimalikku panust kaitsestaatuse parandamisse, tunnustades samal ajal nende riikide jõupingutusi, kes on võtnud kasutusele tõhusad kaitsemeetmed. Liit peaks tagama, et osaliste konverentsi 18. istungil tehtavad otsused suurendaksid CITESi tulemuslikkust, vähendades tarbetut halduskoormust ning saavutades praktilised, kulutõhusad ja toimivad lahendused rakendamis- ja järelevalveprobleemidele.

5.Osaliste konverents on CITESi juhtorgan ja teatavad CITESi osaliste konverentsi 18. istungil vastuvõetud otsused rakendab alaline komitee, mis on konventsiooniosaliste konverentsi peamine allorgan. CITESi osaliste konverentsi 18. istungiks kindlaks määratud liidu seisukoht peaks seega ühtlasi olema aluseks ELi lähenemisviisile vahetult enne ja pärast osaliste konverentsi 18. istungit toimuvatel alalise komitee 71. ja 72. koosolekul.

B.Eriküsimused

6.CITESi osaliste konverentsi 18. istungile on esitatud kaalumiseks 57 CITESi lisade muutmise ettepanekut. 12 neist on esitanud liit kas ettepaneku peamise või kaasesitajana ning liit peaks nende vastuvõtmist loomulikult toetama. Liidu seisukoht kõigi ettepanekute kohta peaks kooskõlas resolutsiooniga Conf. 9.24, milles käsitletakse I ja II lisa muutmise kriteeriume, põhinema asjaomaste liikide kaitsestaatusel ja mõjul, mida kauplemine nende staatusele avaldab või võib avaldada. Erilist tähelepanu tuleks pöörata ettepanekutega hõlmatud liikide levilas asuvate riikide seisukohtadele. Liit leiab ka, et üldjuhul tuleks toetada CITESi looma- ja taimekomiteede töö tulemusena koostatud CITESi lisade muutmise ettepanekuid. Samuti tuleks arvesse võtta CITESi sekretariaadi ning IUCNi ja TRAFFICu 2 hinnangut ettepanekute kohta ning kaubanduslikul eesmärgil kasutatavate mereliikide puhul FAO spetsiaalse eksperdirühma hinnangut, kui need on kättesaadavad.

7.Kooskõlas oma väljakujunenud seisukohaga kinnitab EL, et CITES on sobiv vahend mereliikidega rahvusvahelise kauplemise reguleerimiseks, kui kauplemine mõjutab selliste liikide kaitsestaatust ja kui need on väljasuremisohus või võivad sellesse sattuda. Liit toetab konkreetselt perekonda Holothuria (Microthele) kuuluva kolme meripuraliigi kandmist CITESi II lisasse, arvestades nende liikide ülemäärast kasutamist ja nendega rahvusvahelise kauplemise märkimisväärset mahtu.

8.Liit märgib, et viimastel aastatel on tehtud märkimisväärset tööd, sealhulgas liidu rahalisel toel, et arendada suutlikkust CITESi rakendamiseks, eriti mereliikide puhul. Liit toetab paremat koordineerimist CITESi, piirkondlike kalavarude majandamise organisatsioonide ja muude asjaomaste organite vahel, kes tegutsevad oma vastavate volituste piires, et parandada juhtimist ja suurendada vastastikust täiendavust. Eelkõige kaastoetas liit ettepanekuid lisada CITESi II lisasse teatavad hailiigid (lühiuim-makohai ja pikkuim-makohai – Isurus oxyrinchus ja I. Paucus)) ja railiigid (kühvelraid – Glaucostegus spp. – ja sugukond Rhinidae spp.). Lühiuim-makohai (Isurus oxyrinchus) puhul peaks liit oma lõpliku seisukoha kujundamisel võtma arvesse FAO ekspertide nõuandekomisjoni, CITESi sekretariaadi ja IUCNi hinnangut.

9.Osaliste konverentsi 17. istungil kanti CITESi II lisasse veel roosipuuliike (Pterocarpus erinaceus, kolm Guibourtia liiki ja Dalbergia spp.), et paremini kontrollida rahvusvahelist kauplemist kõnealuse troopilise puiduga. Liidu jaoks on oluline tagada, et praegust märget #15 muudetakse, et keskenduda nendele isenditele, mis esimest korda ilmuvad rahvusvahelisse kaubandusse, ning vältida tarbetut haldus- ja nõuete täitmise tagamisega seotud koormust. Seetõttu peaks EL toetama alalise komitee 70. koosolekul märke #15 muutmise osas saavutatud konsensust, jäädes samas avatuks võimalikele lõplikele parandustele, mis võivad teiste pooltega toimuvate arutelude käigus tekkida. Kooskõlas võetud kohustusega paremini kontrollida Kesk-Aafrikast pärit puidu importi peaks liit toetama ka CITESi II lisas loetletud kõrge afrormosia (Pericopsis elata) puhul kohaldatava märke ulatuse laiendamist.

10.Liit peaks samuti toetama valdkondadevahelisi jõupingutusi ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise tõhusamaks reguleerimiseks, sealhulgas kavandatavat resolutsiooni seadusliku omandamise kontrollimise kohta, mis põhineb ELi poolt juunis 2018 korraldatud selleteemalise seminari tulemustel. CITESi uue strateegilise visiooni (2021–2030) heakskiitmine osaliste konverentsi 18. istungil annab võimaluse tugevdada ja vajaduse korral selgitada konventsiooni rolli rahvusvahelise keskkonnaalase juhtimise laiemas kontekstis, mis hõlmab muu hulgas bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni kohast 2020. aasta järgset bioloogilise mitmekesisuse raamistikku.

11.Liidu seisukoht looduslike liikidega kaubitsemist käsitlevate ettepanekute osas peaks olema kooskõlas nende kolme prioriteediga, mis on määratud kindlaks ELi tegevuskavas looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemiseks ja seda puudutavate nõukogu järeldustega. Seisukohas tuleks arvesse võtta ka komisjoni hiljutist aruannet tegevuskava rakendamise kohta.

12.Kooskõlas tegevuskava esimese prioriteediga toetab liit selliste liikide tõhusamat kaitset CITESi konventsiooni kaudu, mida praegu imporditakse ELi mittesäästval tasemel või ebaseaduslikult (eelkõige kauplemine eksootiliste lemmikloomadega). Seepärast toetab liit lisade muutmise ettepanekuid, mis on seotud mitmesuguste roomajate ja kahepaiksete liikidega, eelkõige mitme geko- ja salamandriliigiga.

13.Kooskõlas teise ja kolmanda prioriteediga toetab liit jõulisi meetmeid konventsiooni rakendamiseks konventsiooniosaliste poolt. Liit pooldab selget ajakava koos järelevalvemehhanismidega (sealhulgas võimalikud kaubandussanktsioonid) nendele osalistele, kes jätavad korduvalt täitmata oma CITESi konventsiooni kohased kohustused. See on eriti oluline, et võidelda salaküttimise ja kaubitsemisega, mis ohustab elevante (vt allpool), ninasarvikuid, Aasia suuri kaslasi, roosipuud ja soomusloomi.

14.Mitu osaliste konverentsi 18. istungile esitatud ettepanekut keskendub säästva kasutamise, elatise ja maakogukondadega seotud küsimustele. Liit peaks selliseid ettepanekuid toetama niivõrd, kui need aitavad tagada, et asjakohane teave kajastub olemasolevates protsessides kooskõlas konventsiooni sätetega. Tuleks vältida selliste täiendavate protsesside või struktuuride loomist, mis toovad kaasa märkimisväärseid kulusid ja millest saadav kasu ei ole kindel.

15.Elevantide salaküttimine ja elevandiluuga kaubitsemine on jätkuvalt muret tekitavalt laiaulatuslik. Nii liit kui ka selle liikmesriigid on osutanud Aafrika riikidele märkimisväärset abi looduskeskkonna kaitse parandamiseks ja looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemiseks. Liit on otsustanud jätkata oma Aafrika partnerite toetamist ja suurendada oma vastavaid jõupingutusi kooskõlas ELi tegevuskavaga looduslike liikidega kaubitsemise vastu võitlemiseks. Ulatuslik salaküttimine ja kaubitsemine teeb ELile endiselt suurt muret ning ELi prioriteet kõikides osaliste konverentsi 18. istungi päevakorrapunktides, mis on seotud elevantidega, peaks olema toetada kõnealust probleemi otseselt käsitlevaid meetmeid.

16.Liit märgib, et osalised on esitanud mitu elevandiluuga seaduslikult kauplemist puudutavat ettepanekut, mis on osaliselt omavahel vastuolus. Rahvusvaheline elevandiluuga kauplemine on praegu CITESi kohaselt keelatud. Liit leiab, et sellise kauplemise taaslubamise tingimused ei ole täidetud, ega toeta nimetatud kauplemise taasavamise ettepanekuid CITESi osaliste konverentsi 18. istungil. Seoses elevandiluu siseturgudega peaks liit konventsiooni kohaldamisala piires jätkuvalt toetama parimatel kättesaadavatel tõenditel põhinevaid proportsionaalseid ja tõhusaid meetmeid.

17.Liit leiab, et osaliste konverentsi kodukord ei tohi erineda konventsiooni tekstist, sealhulgas selle XXI artikli lõigetest 2–6. Kõik katsed lisada sätteid, mis seaksid liidu kui konventsiooniosalise õiguste kasutamisele tingimused, mida ei ole konventsiooniga ette nähtud, tuleks kindlalt tagasi lükata.

18.Looduslike liikidega kaubitsemisest tulenev kriis ja CITESi kohaldamisala laiendamine uutele liikidele ja osalistele tähendab seda, et viimastel aastatel on CITESi raamesse koondatud rohkem tegevusi ning CITESi sekretariaadi töökoormus on märkimisväärselt kasvanud. Liit peaks võtma nimetatud suundumusi arvesse, kui ta teeb otsuse selle kohta, millised on tema prioriteedid osaliste konverentsi 18. istungil ja milline peaks olema CITESi sekretariaadi tulevane eelarve.

(1)    CITESi resolutsioon Conf. 14.2, mida on osaliste konverentsi 18. istungil kavas ajakohastada (vt allpool punkt 5)
(2)    Rahvusvaheline Looduse ja Loodusvarade Kaitse Liit (IUCN) ja TRAFFIC on spetsialiseerunud looduslike liikidega kauplemise küsimustele ja esitavad enne iga osaliste konverentsi istungit CITESi lisade muutmise ettepanekute kohta põhjaliku hinnangu.
Top

Brüssel,21.3.2019

COM(2019) 146 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 18. istungil


II LISA

Euroopa Liidu seisukoht teatavate ettepanekute kohta, mis tulevad arutlusele ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsiooni (CITES) osaliste konverentsi 18. istungil Sri Lankal Colombos 23. maist kuni 3. juunini 2019

+ märgib pooltseisukohta

– märgib vastuseisukohta

0 märgib avatud seisukohta

( ) märgivad, et on vaja põhjalikumat analüüsi

1.Töödokumendid

Nr

Päevakorrapunkt

Esitaja 1

Märkused

Seisukoht

Avatseremoonia

 Dokument puudub

Haldus- ja finantsküsimused

1.

Konverentsi juhataja, vahelduva juhataja ja asejuhatajate ning I ja II komitee juhatajate valimine

 Dokument puudub

2.

Päevakorra vastuvõtmine

 

 

3.

Tööprogrammi vastuvõtmine

 

 

4.

Kodukord

 

 

 

4.1

Konventsiooniosaliste konverentsi 18. istungi kodukord CoP18 Doc. 4.1

Sekretariaat

Võtta teadmiseks dokument kehtiva kodukorra kohta, mis jääb kehtima seni, kuni konventsiooniosaliste konverents (CoP – Conference of the Parties) seda muudab (vt kodukorra artikkel 32).

 

4.2

Kodukorra läbivaatamine CoP18 Doc. 4.2

Alaline komitee

Toetada kodukorra muutmata jätmist CoP18-l; toetada alalise komitee uusi volitusi vaadata CoP19-ks läbi kodukorra artikkel 25 (lisade muudatuste kohta otsuse tegemise menetlus).

+

5.

Volituste kontrollimise komitee

 

 

5.1

Volituste kontrollimise komitee moodustamine
(dokument puudub)

Dokument puudub

 

5.2

Volituste kontrollimise komitee aruanne
(dokument puudub)

Dokument puudub

6.

Vaatlejate vastuvõtt

 

7.

Sekretariaadi ja konventsiooniosaliste konverentsi istungite haldamine, rahastamine ja eelarve

 

 

7.1

Sekretariaadi haldamine
CoP18 Doc. 7.1

 

7.2

UNEPi tegevdirektori aruanne haldus- ja muude küsimuste kohta

 

 

 

7.3

2016.–2019. aasta finantsaruanded
CoP18 Doc. 7.3

 

 

1. lisa. Väljaarvutatud maksumusega 2016. aasta tööprogrammi finantsaruanne CoP18 Doc. 7.3 A1

 

 

2. lisa. CITESi sihtfond – osamaksud 31. detsembri 2016 seisuga
CoP18 Doc. 7.3 A2

 

 

3. lisa. CITESi väline sihtfond – osamaksud 31. detsembri 2016 seisuga
CoP18 Doc. 7.3 A3

 

 

4. lisa. Väljaarvutatud maksumusega 2017. aasta tööprogrammi finantsaruanne
CoP18 Doc. 7.3 A4

 

 

5. lisa. CITESi sihtfond – osamaksud 31. detsembri 2017 seisuga
CoP18 Doc. 7.3 A5

 

 

6. lisa. CITESi väline sihtfond – osamaksud 31. detsembri 2017 seisuga CoP18 Doc. 7.3 A6

 

 

7. lisa. Väljaarvutatud maksumusega 2018. aasta tööprogrammi finantsaruanne CoP18 Doc. 7.3 A7

 

 

8. lisa. CITESi sihtfond – osamaksud 31. detsembri 2018 seisuga
CoP18 Doc. 7.3 A8

 

 

9. lisa. CITESi sihtfond – maksmata osamaksude aastane jaotumine 31. detsembri 2018 seisuga
CoP18 Doc. 7.3 A9

 

 

10. lisa. CITESi väline sihtfond – osamaksud 31. detsembri 2018 seisuga CoP18 Doc. 7.3 A10

 

 

11. lisa. Tulemiaruanne ja finantsseisundi aruanne 31. detsembril 2017 lõppenud aasta kohta
CoP18 Doc. 7.3 A11

 

 

12. lisa. Väljaarvutatud maksumusega 2019. aasta tööprogrammi finantsaruanne (kuni 31. märtsini 2019)

 

 

 

 

13. lisa. CITESi sihtfond – osamaksud 31. märtsi 2019 seisuga

 

 

 

 

14. lisa. CITESi väline sihtfond – osamaksud 31. märtsi 2019 seisuga

 

 

 

7.4

Eelarve ja tööprogramm aastatel 2020–2022 CoP18 Doc. 7.4

 

 

1. lisa. Resolutsiooni projekt sekretariaadi rahastamise ja väljaarvutatud maksumusega tööprogrammi kohta aastateks 2020–2022 
CoP18 Doc. 7.4 A1

 

 

2. lisa. Nulltasemel reaalkasvuga eelarve stsenaarium
CoP18 Doc. 7.4 A2

 

 

3. lisa. Nulltasemel nominaalkasvuga eelarve stsenaarium
CoP18 Doc. 7.4 A3

 

 

4. lisa. Lisakasvuga eelarve stsenaarium
CoP18 Doc. 7.4 A4

 

7.5

Juurdepääs rahastamisele, sealhulgas Ülemaailmse Keskkonnafondi rahastamisvahenditele
CoP18 Doc. 7.5

 

7.6

Toetatud delegaatide projekt
CoP18 Doc. 7.6

Sekretariaat

Toetada kehtivate valikukriteeriumide muutmata jätmist; sekretariaat uurib võimalust laiendada projekti ulatust, et see hõlmaks lisaks CoP-ile ka komiteede koosolekuid.

+

8.

Resolutsiooni projekt konventsiooni keelestrateegia kohta
CoP18 Doc. 8

IQ

Jääb ebaselgeks, miks tuleks araabia keel lisada ametlikuks CITESi keeleks, aga mitte teised ÜRO keeled (hiina keel, vene keel). Ettepaneku vastu räägivad selle mõju eelarvele ja võimalikud suuremad viivitused dokumentide koostamisel.

Strateegilised küsimused

9.

Komiteede aruanded ja soovitused

 

 

 

9.1

Alaline komitee

 

 

 

 

9.1.1

Esimehe aruanne
CoP18 Doc. 9.1.1

 

 

9.1.2

Uute piirkondlike liikmete ja asendusliikmete valimine (dokument puudub)

 

9.2

Loomakomitee

 

 

 

9.2.1

Esimehe aruanne

 

 

 

9.2.2

Uute piirkondlike liikmete ja asendusliikmete valimine (dokument puudub)

 

9.3

Taimekomitee

 

 

 

9.3.1

Esimehe aruanne
CoP18 Doc. 9.3.1

 

 

9.3.2

Uute piirkondlike liikmete ja asendusliikmete valimine (dokument puudub)

10.

CITESi strateegiline visioon 2020. aasta järgseks perioodiks
CoP18 Doc. 10

Alaline komitee

Toetada läbivaadatud strateegilise visiooni vastuvõtmist; teha sekretariaadile ülesandeks võrrelda eesmärke kehtivate otsuste ja resolutsioonidega; anda alalisele komiteele volitused näitajate väljatöötamiseks.

+

11.

Konventsiooni läbivaatamine

CO, NA, ZW

Tõstatatud on mõned elatusvahendite ja lisade läbivaatamisega seotud asjakohased küsimused. Ettepanek selle praegusel kujul ja praeguses ulatuses tundub siiski olevat kallutatud ning ebapiisavalt ettevalmistatud. See põhineb varasematel aruteludel ning selles ei ole põhjalikult kaalutud looduslike liikidega kauplemist ja nende kaitset puudutavaid üha keerukamaid probleeme, arvestades potentsiaalselt kaugeleulatuvaid tagajärgi. Ei ole täpsustatud, kellele otsuste eelnõud on adresseeritud. Vaja on täiendavaid arutelusid, ka seoses teiste maakogukondi puudutavate ettepanekutega (päevakorrapunktid 17 ja 18) ning vajalike ressurssidega.

(–)

12.

Tagada merekalade liikide lisadesse kandmisest tulenevate meetmete parem rakendamine
CoP18 Doc. 12

AG

Tunnistada, et endiselt on vaja toetust mereloomade loetellu kandmisega seotud meetmete tõhusamaks rakendamiseks. Varasemate lisadesse kandmiste tulemuslikkuse läbivaatamisel tuleks siiski keskenduda konkreetsetele juhtumitele, esitades selged põhjendused, kasutada kehtivaid mehhanisme ja arvestada varasemate läbivaatamiste käigus tehtud soovitusi, selle asemel et kehtestada uus ajutine protsess. Mitte nõustuda mis tahes liikide rühma lisadesse kandmise keeluga; oluline on vastavus loetellu kandmise kriteeriumidele.

13.

Resolutsiooni Conf. 11.1 komiteede moodustamise kohta (Rev. CoP17) läbivaatamine CoP18 Doc. 13

Alaline komitee / sekretariaat

Toetada kavandatud uut resolutsiooni; sekretariaadi esitatud muudatusettepanekuid tuleb veel arutada.

(+)

14.

Võimalikud huvide konfliktid taime- ja loomakomiteedes CoP18 Doc. 14

Alaline komitee

Alalise komitee 70. kohtumisel võeti vastu huvide deklaratsiooni avalikustamise standardvorm; toetada otsuste 16.09 ja 16.10 väljajätmist.

+

15.

Koostöö organisatsioonidega ja mitmepoolsed keskkonnalepingud

 

 

 

15.1

Koostöö muude bioloogilise mitmekesisusega seotud konventsioonidega CoP18 Doc. 15.1

Alaline komitee

Toetada otsuste 17.55 ja 17.56 uuendamist.

Bioloogilist mitmekesisust käsitlevate mitmepoolsete keskkonnalepingute koostoimet tuleb ka edaspidi tugevdada ja on kohane, et alaline komitee hoiab olukorral silma peal.

+

 

15.2

Antarktika vete elusressursside kaitse komisjon (CCAMLR) CoP18 Doc. 15.2

Sekretariaat

Toetada resolutsiooni Conf. 12.4 muudatusi, mille ühisettepaneku esitasid CITESi ja CCAMLRi sekretariaadid.

+

 

15.3

Üldine taimekaitsestrateegia
CoP18 Doc. 15.3

Alaline komitee

Toetada uusi otsuse eelnõusid, mis asendavad otsuseid 17.53 ja 17.54.

+

 

15.4

Valitsustevaheline bioloogilist mitmekesisust ja ökosüsteemi teenuseid käsitlev teaduslik-poliitiline foorum (IPBES)
CoP18 Doc. 15.4

Alaline komitee / sekretariaat

Toetada dokumendi 3. lisas esitatud resolutsiooni projekti teemal „Valitsustevahelise bioloogilist mitmekesisust ja ökosüsteemi teenuseid käsitleva teaduslik-poliitilise foorumi raames tehtav koostöö“.

+

 

15.5

Looduslike liikidega seotud kuritegevuse vastase võitluse rahvusvaheline konsortsium (ICCWC)
CoP18 Doc. 15.5

Sekretariaat

Kutsuda kõiki osalisi üles toetama ICCWC tegevust.

+

 

15.6

CITESi ja ülemaailmse kultuuri- ja looduspärandi kaitse konventsiooni koostöö
CoP18 Doc. 15.6

Norra

Toetada resolutsiooni projekti (milles kutsutakse üles töötama välja ülemaailmse kultuuri- ja looduspärandi kaitse konventsiooni ja CITESi vaheline vastastikuse mõistmise memorandum) ja otsuse eelnõu, mis on esitatud 1. ja 2. lisas.

+

16.

CITESi puuliikide programm

 

1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

17.

Maakogukonnad

 

Arutada koos päevakorrapunkti 18 all esitatud seonduvate ettepanekutega.

 

17.1

Alalise komitee aruanne
CoP18 Doc. 17.1

Alaline komitee / sekretariaat

Olla valmis kaaluma sekretariaadi ettepanekut muuta resolutsiooni Conf. 16.6 elatusvahendite teemal.
Ettepanek
CoP17 otsused välja jätta võib olla ennatlik; õigustatud võib olla täiendav istungitevaheline töö (ühendada elatusvahendite töörühmaga?).

0

 

17.2

Resolutsiooni Conf. 4.6 (Rev. CoP17) [Resolutsiooni projektide esitamine] ja resolutsiooni Conf. 9.24 (Rev. CoP17) muutmise ettepanekud
CoP18 Doc. 17.2

NA, ZW

Resolutsiooni 4.6 kavandatud muudatus selle praegusel kujul tundub olevat ebasobiv, kuna selles resolutsioonis käsitletakse ettepanekute esitamise vorminõudeid ja menetlusi.

Mis tahes muudatused resolutsioonis 9.24 peaksid vähemalt selgitama maakogukondadega peetavate konsultatsioonide geograafilist ulatust, st iga konventsiooniosaline enda territooriumil; vaja on täiendavat arutelu.

Arutada koos dokumendiga 18.3.

(–)

 

17.3

Osalusmehhanismid maakogukondadele

BW, CO, NA, ZW

Mitte nõustuda alalise maakogukondade komitee moodustamisega; arutada alternatiivseid viise maapiirkondade hääle kuuldavaks tegemiseks,

18.

CITES ja elatusvahendid

 

Arutada koos päevakorrapunkti 17 all esitatud seonduvate ettepanekutega.

 

18.1

Sekretariaadi aruanne CoP18 Doc. 18.1

Sekretariaat

Toetada töörühma taasmoodustamist, juhenddokumendi koostamist konsultantide abiga, kaalumiseks CoP19-l.

+

 

18.2

Peruu ettepanek
CoP18 Doc. 18.2

PE

Pidada võimalikuks avatud töörühma jätkamist, kuid küsitavaks ettepanekut lisada töörühma pädevuste hulka „CITESi konventsioonis loetletud liikidest CITESi sätetele vastavates maakogukondades valmistatud toodete“ võimaliku sertifitseerimissüsteemi väljatöötamine.

Pidada üldiselt võimalikuks ka rahvusvahelise maakogukondade elatusvahendite päeva loomist, kuid selleks ei pruugi eraldi resolutsiooni vaja olla; kaaluda tuleb ka mõju ressurssidele.

0

 

18.3

Resolutsiooni Conf. 9.24 (Rev. CoP17) muutmise ettepanekud
CoP18 Doc. 18.3

CN

Võib kaaluda ideed lisada loeteludesse kandmise ettepanekuid toetavatesse avaldustesse mingil kujul elatusvahendite analüüs (resolutsioon Conf. 9.24, 6. lisa), kuid see ei tundu olevat piisavalt küps, et CoP18-l selle kohta otsus teha; kavandatud sõnastus on osaliselt ebaselge.

Arutada koos dokumendiga 17.2.

(0)

19.

Toiduga kindlustatus ja elatusvahendid
CoP18 Doc. 19

Alaline komitee

Mitte nõustuda otsuste uuendamisega, kuna töörühm ei ole teinud edusamme ning päevakorrapunktide „Maakogukonnad“ ja „Elatusvahendid“ all käsitletakse väga sarnaseid probleeme; toetada sekretariaadi märkuseid.

20.

Nõudluse vähendamise strateegiad, et võidelda CITESi konventsioonis loetletud liikidega ebaseadusliku kauplemise vastu
CoP18 Doc. 20

Alaline komitee

Toetada 1. lisas esitatud otsuste eelnõude vastuvõtmist ning nõustuda otsuste 17.44–17.48 väljajätmisega.

+

21.

Suutlikkuse suurendamine ja identifitseerimismaterjalid

 

 

21.1

Suutlikkuse suurendamine ja identifitseerimismaterjalid
CoP18 Doc. 21.1

Loomakomitee / taimekomitee

Toetada otsuste eelnõusid loomakomitee ja taimekomitee ühise töörühma moodustamise kohta, mis käsitleb identifitseerimismaterjale; samuti TOETADA sekretariaadi ettepanekut jätta välja päevakorrapunktiga 54.1 hõlmatud otsused.

+

 

21.2

Resolutsioonides ja otsustes täpsustatud meetmed suutlikkuse suurendamiseks
CoP18 Doc. 21.2

Alaline komitee

Toetada otsuste eelnõude (CITESi veebisaidi läbivaatamine ja täiendamine, virtuaalse kolledži pakutavad veebikursused) vastuvõtmist sekretariaadi pakutud muudatustega.

Arutada koos päevakorrapunktidega 21.3, 28 ja 29.

+

 

21.3

Raamistik CITESi rakendamisega seotud suutlikkuse suurendamiseks tehtavate jõupingutuste koordineerimise, läbipaistvuse ja vastutuse hõlbustamiseks.
CoP18 Doc. 21.3

US

Väärtuslik algatus, kuid resolutsiooni projekti ja raamistiku vastuvõtmine CoP18-l tundub ennatlik. Toetada asjakohaste elementide integreerimist hoopis dokumenti 21.2, nagu soovitab sekretariaat, ning arutada seda alalises komitees ja CoP19-l.

Arutada koos dokumentidega 21.2 ja 28.

(+)

22.

ÜRO ülemaailmne eluslooduse päev

 

Toetada resolutsiooni Conf. 17.1 muutmise ettepanekuid, kus kutsutakse konventsiooni osalisi ja teisi riike määrama kontaktasutuse, kes koordineerib ülemaailmse eluslooduse päeva tähistamist riigis.

23.

Noorte kaasamine
CoP18 Doc. 23

Alaline komitee

Toetada ettepanekut vaadata läbi noorte kaasatust käsitlev resolutsioon Conf. 17.5 (1. lisa) ning jätta välja otsused 17.26 ja 17.27.

Tõlgendamine ja rakendamine

Kehtivad resolutsioonid ja otsused

 

 

 

24.

Resolutsioonide läbivaatamine
CoP18 Doc. 24

Sekretariaat

Toetada üldiselt dokumentide esitamist käsitleva resolutsiooni Conf. 4.6 muutmise ettepanekuid (sh tsentraliseeritud rahastamise otsust); vaadata läbi otsuse 14.19 lisamise ettepanek. Toetada märkimisväärse kauplemise hindamist käsitleva resolutsiooni 12.8 (kooskõlas alalise komitee 70. kohtumise tulemustega) ja nõuete täitmise tagamise menetlusi käsitleva resolutsiooni 14.3 (sh resolutsiooni 10.10) muutmise ettepanekuid.

(+)

25.

Otsuste läbivaatamine

 

 1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

Üldine nõuete järgimine ja nõuete järgimise tagamine

 

 

26.

Riikide õigusaktid konventsiooni rakendamiseks

 Sekretariaat

Toetada otsuste paketti, kuid kutsuda üles suuremale selgusele ajakavade osas ning kaaluda täiendavate meetmete esitamist, et kohustada 2. või 3. kategooriasse kuuluva õigustikuga konventsiooniosalisi esitama sekretariaadile üksikasjaliku ülevaate meetmetest konventsiooni tulemuslikuks rakendamiseks.

(+)

27.

CITESi nõuete järgimisega seotud küsimused

 Sekretariaat

 Toetada resolutsiooni Conf. 11.3 (Rev. CoP17) muutmise ettepanekut ja nende otsuste eelnõude vastuvõtmist, mille eesmärk on vaadata läbi CITESi lubade poliitika ja seonduvad nõuetele vastavusega seotud küsimused.

 +

28.

Nõuete järgimise abiprogramm

 Sekretariaat

Üldiselt toetada otsuste paketti, mille eesmärk on töötada välja nõuete järgimise abiprogramm, et aidata konventsiooniosalisi, kellel on olnud pikka aega raskusi konventsiooni ja alalise komitee vastavate soovituste nõuete täitmisega. Sellegipoolest väljendada kahtlusi mõju suhtes, mida programmi loomine eelarvele avaldab.

Arutada koos dokumendiga 21 ja eelarvedokumentidega.

(+)

29.

Üleriigilised märkimisväärse kauplemise hindamised CoP18 Doc. 29

Loomakomitee / taimekomitee

Toetada sekretariaadi volitusi valikuid analüüsida ja komiteede volitusi neid arutada; teha soovitusi CoP19 jaoks.

+

30.

Nõuete järgimine seoses Madagaskari eebenipuuliste (Diospyros spp.), palisandrite ja dalbergiatega (Dalbergia spp.)

 

 

30.1

Madagaskari aruanne

 

Teadmiseks võtta.

Arutada koos dokumendiga 30.2.

 

 

30.2

Alalise komitee aruanne CoP18 Doc. 30.2

Alaline komitee

Toetada, kuid pidada hoolikalt silmas, et kõikides aruteludes ei ole vaja keskenduda Madagaskari pakutud kasutuskavale. Kutsuda üles keskenduma jõulisemalt vajadusele teha suuremaid jõupingutusi ebaseadusliku raie vastu võitlemisel ja salakaubaveovõrgustike kahjutuks tegemisel. Teha ettepanek muuta otsuse eelnõud 18.BB nii, et selles võetaks arvesse ÜRO uimastite ja kuritegevuse vastu võitlemise büroo 2017. aasta selleteemalisi soovitusi, ning kasutada ettevaatusprintsiibile viitavat sõnastust, tagamaks et edasised kasutuskavad oleksid piisavalt kindlad.

(+)

31.

Siseturud sageli ebaseaduslikult kaubeldavate isendite jaoks CoP18 Doc. 31

Toetada resolutsiooni Conf. 10.10 (Rev. CoP17) muutmise ettepanekut ja läbivaadatud otsuste eelnõusid 17.87–17.88, sh looduslikest liikidest valmistatud toodete (v.a elevandiluu) siseriikliku kontrolli kohta.

 +

32.

Nõuete järgimise tagamisega seotud küsimused CoP18 Doc. 32

Toetada kavandatud otsuste eelnõusid ja resolutsiooni Conf. 11.3 (Rev. CoP17) muutmise ettepanekut. Nõustuda otsuste 17.83–17.85 väljajätmisega.

+

33.

Looduslike liikidega seotud küberkuritegevuse vastane võitlus

 

 

 

33.1

Sekretariaadi aruanne CoP18 Doc. 33.1

Toetada kavandatud otsuste eelnõusid.

+

 

33.2

Alalise komitee aruanne CoP18 Doc. 33.2

Toetada resolutsiooni Conf. 11.3 (Rev. CoP17) muutmise ettepanekuid ja otsuste eelnõude sekretariaadi poolt muudetud kujul vastuvõtmist. Nõustuda otsuste 17.94–17.96 väljajätmisega.

+

34.

Looduslike liikidega seotud kuritegevust käsitlevate õigusnormide täitmise tagamise toetamine Lääne- ja Kesk-Aafrikas

 

 1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

 

35.

Konfiskeeritud isendite kõrvaldamine CoP18 Doc. 35

Alaline komitee

Toetada otsuste 17.118 ja 17.119 väljajätmist ja kavandatud otsuste eelnõude vastuvõtmist. Mitte toetada täiendusi, mis seaksid ohtu päästekeskusi puudutava tundliku teabe või tekitaksid konventsiooniosalistele lisakohustusi. Samuti mitte toetada alalise komitee töörühma võimalikku taastamist.

+

36.

Osaliste iga-aastaste ebaseadusliku kauplemise aruannete raames kogutud ebaseaduslikku kauplemist käsitlevate andmete säilitamine ja haldamine CoP18 Doc. 36

Alaline komitee

Avaldada üldist toetust iga-aastaste ebaseadusliku kauplemise aruannete raames kogutud ebaseaduslikku kauplemist käsitlevate andmete süstemaatilisemale kogumisele ja haldamisele. Jagada sekretariaadi muret, et sellise andmebaasi lisaväärtus on piiratud, kui tagatud ei ole pikaajaline rahastamine ning kui aruanded ja andmed laekuvad üksnes mõnelt konventsiooniosaliselt. Arutada, kuidas julgustada osalisi esitama iga-aastaseid ebaseadusliku kauplemise aruandeid süstemaatilisemalt.

Arutada koos eelarvedokumentidega.

(+)

37.

Loodusvahtide töötingimused ja nende mõju CITESi rakendamisele CoP18 Doc. 37

NP

Väljendada aruandele poolehoidu ja tunnistada probleemi tähtsust.

 

Kauplemise reguleerimine

 

 

38.

Korraldusasutuste määramine ja nende roll CoP18 Doc. 38

Sekretariaat

Toetada üldiselt kavandatud resolutsiooni. Teksti mõningaid aspekte tuleb põhjalikumalt kontrollida.

(+)

39.

Juhised seaduslikult omandamise kontrollimiseks CoP18 Doc. 39

Alaline komitee

Toetada resolutsiooni projekti.
Arutada koos dokumendiga 40.

+

40.

CITESi konventsiooni osaliste nõuetekohane hoolsus ja importivate riikide kohustused

 US

Toetada üldiselt kavatsust ja lähenemisviisi. Resolutsiooni Conf. 11.3 muutmise ettepanekute mõningaid aspekte tuleb põhjalikumalt kontrollida.

(+)

41.

Elektroonilised süsteemid ja infotehnoloogia CoP18 Doc. 41

Alaline komitee

Toetada kavandatud otsuste eelnõusid, millega asendatakse otsused 17.156–17.159 eCITESi rakendusraamistiku kasulikkuse ja teostatavuse hindamiseks ning uuendatakse töörühma volitusi.

+

42.

Jälgitavus CoP18 Doc. 42

Sekretariaat, alalise komitee esimees, MX ja CH jälgitavuse teemalise istungitevahelise töörühma eesistujatena.

Nõustuda CITESi esialgse määratlusega jälgitavuse kohta ning toetada 1. lisa otsuste eelnõude vastuvõtmist, sh sekretariaadi esitatud muudatusettepanekuid.

43.

Sünteetiliselt toodetud või kultiveeritud DNAst kasvatatud isendid CoP18 Doc. 43

Alaline komitee

Toetada otsuste eelnõusid koos sekretariaadi tehtud muudatustega, mis asendavad otsuseid 17.89–17.91, et jätkata selle hindamist, milline on biotehnoloogia abil toodetud isendite võimalik mõju konventsiooni tõlgendamisele ja rakendamisele. Mõned otsused vajavad selguse huvides täiustamist.

(+)

44.

Mõiste „asjakohased ja vastuvõetavad sihtkohad“ määratlus

 

 

44.1

Alalise komitee aruanne CoP18 Doc. 44.1

Alaline komitee

Toetada mõiste „asjakohased ja vastuvõetavad sihtkohad“ määratlusega seotud soovitusi ja otsuste eelnõusid. Tekstis oleks siiski vaja teha mõningaid muudatusi, et vältida väärtõlgendusi.

(+) 

 

44.2

Rahvusvaheline kauplemine elusate aafrika savannielevantidega: asjakohaste ja vastuvõetavate sihtkohtade mõiste määratlust käsitleva resolutsiooni Conf. 11.20 (Rev. CoP17) kavandatud läbivaatamine 
CoP18 Doc. 44.2

BF, JO, LB, LR, NE, NG, SD, SY

Dokumendis esitatakse resolutsiooni Conf. 11.20 muutmise ettepanekud, mille kohaselt liigutatakse elusaid aafrika savannielevante ainult in situ kaitseprogrammide raames nende looduslike elupaikade piires, millega välistatakse igasugune kauplemine loodusest püütud aafrika elevantidega, mille tulemusel neid viiakse looduslikest elupaikadest väljapoole vangistuse eesmärgil, isegi kui see oleks kaitse seisukohast kasulik. Arutada ka seoses I lisas loetletud isendite suhtes kehtiva korraga.

(–)

45.

Kauplemise kahjutuse kindlakstegemine
CoP18 Doc. 45

Loomakomitee

Toetada kavandatud otsuste eelnõusid, mille eesmärk on kaotada puudujäägid ning aidata konventsiooniosalistel teha kindlaks, kas kauplemine on kahjutu, ja toetada resolutsiooni Conf. 16.7 (Rev. CoP17) rakendamist. Toetada teist rahvusvahelist seminari kauplemise kahjutuse kindlakstegemise teemal.

+

46.

Leopardijahi trofeede kvoodid

 

 13. veebruari seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

 

47.

Keerdsarvkitsejahi trofeede kvootide suurendamine
CoP18 Doc. 47

PK

Toetada keerdsarvkitse ehk markuuri jahitrofeede kvoodi suurendamist Pakistanis 12 loomalt 20 loomale aastas, juhul kui Pakistan annab lisateavet selle kohta, millised uued kogukonnad/piirkonnad ühinevad kogukonnapõhise jahitrofeede programmiga.

Arutada koos loetellu kandmise ettepanekuga nr 1.

(+)

48.

Must-ninasarvikujahi trofeed: ekspordikvoot Lõuna-Aafrikale

 ZA

Kvoodi kavandatud suurendamine viielt täiskasvanud isasloomalt maksimaalselt 0,5 %ni riigi kogupopulatsioonist tundub mõistlik, kui Lõuna-Aafrika esitab konkreetse kvoodi igal aastal isendite absoluutarvuna.

(+) 

49.

Liikide I lisasse üleviimise mõju

 

 

 

 

49.1

Sekretariaadi aruanne
CoP18 Doc. 49.1

Sekretariaat

Toetada resolutsiooni Conf. 12.3 muudatusi, millega selgitatakse, et pärast liigi ümbertõstmist suuremat kaitset pakkuvasse lisasse kohaldatakse eeskirju, mis kehtivad kauplemise (mitte omandamise) ajal, ning resolutsiooni Conf. 13.6 muudatusi. Analüüsida täiendavalt ettepanekut lisada resolutsioonile Conf. 12.3 uus punkt 11) ja otsuse eelnõu, mille kohaselt peab alaline komitee kaaluma juhendamise vajadust üleminekuperioodil, sh loetellu kandmise otsuse ja jõustumise vahelisel ajavahemikul, ning uurima eritingimuste vajadust taimeliikide, sh puiduliikide puhul, mille kohta on lisatud märked.

(+)

 

49.2

Kauplemine isenditega, mis omandati enne liigi I lisasse kandmist
CoP18 Doc. 49.2

CI, NG, SN

Integreerida dokumendis 49.1 pakutud muudatustesse.

(+)

50.

Konventsiooni rakendamist puuliikide puhul käsitleva resolutsiooni Conf. 10.13 (Rev. CoP15) muudatused
CoP18 Doc. 50

Alaline komitee

Toetada, kuid teha ettepanek lisada viide vajadusele võtta kauplemise kahjutuse kindlakstegemisel aluseks piisavad ümberarvestuskoefitsiendid, samuti lisada muud väikesed muudatused.

(+)

51.

Varud
CoP18 Doc. 51

Alaline komitee

Toetada istungitevahelise töö jätkamist selgemini määratletud volituste alusel, mille hulgast arvatakse välja varude majandamine.

+

52.

Sissetoomine merest 
CoP18 Doc. 52

Alaline komitee

Toetada sekretariaadi uuendatud volitusi teostada järelevalvet resolutsiooni Conf. 14.6 rakendamise üle ja esitada aruandeid läbirääkimiste kohta, mis käsitlevad mere elurikkust väljaspool riiklikku jurisdiktsiooni olevatel aladel; alaline komitee peab teabe läbi vaatama.

+

53.

CITESi lubade ja sertifikaatide kasutuseesmärkide koodid
CoP18 Doc. 53

Alaline komitee

Avaldada esialgset toetust otsuse 14.54 ning lube ja sertifikaate käsitleva resolutsiooni Conf. 12.3 (Rev. CoP17) muutmise ettepanekutele; kontrollida üle sekretariaadi edaspidiseid märkusi arvestades. Kaaluda, kas uut istungitevahelist töörühma on vaja.

(+)

54.

Kaubeldavate isendite identifitseerimine

 

 

 

 

54.1

Identifitseerimisjuhend
CoP18 Doc. 54.1

Loomakomitee, taimekomitee, sekretariaat

Toetada.

Arutada koos päevakorrapunktiga 21.1.

+

 

54.2

CITESis loetletud puuliikide identifitseerimine
CoP18 Doc. 54.2

Taimekomitee

Toetada uut otsuste paketti ja eelnevate otsuste väljajätmist.

 +

 

54.3

Kaubeldavate tuurlaste isendite identifitseerimine
CoP18 Doc. 54.3

Toetada otsuste uuendamist. Arutada, kas mõni ELi liikmesriik saab võtta endale kohustuse rahastada kauaoodatud uuringut.

+

55.

CITESi rakendamine ravimtaimeliikidega kauplemisel

 

 1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

 

Erandid ja kaubanduse erisätted

 

 

 

56.

Lubade ja sertifikaatide andmise lihtsustatud menetlus 
CoP18 Doc. 56

Alaline komitee

Toetada üldiselt resolutsiooni Conf. 11.15 (Rev. CoP12), resolutsiooni Conf. 12.3 (Rev. CoP17) muutmise ettepanekuid ja sekretariaadile suunatud otsuste eelnõu; võtta arvesse sekretariaadi märkusi ja arutada, kas on vaja lisamuudatusi.

(+)

57.

Konventsiooni rakendamine seoses vangistuses kasvatatud ja farmides peetavate isenditega
CoP18 Doc. 57

Alaline komitee

Toetada otsuste eelnõusid alalise komitee esitatud ja sekretariaadi muudetud kujul.

+

58.

Selliste loomaisenditega, mille kohta on teatatud, et need on kasvatatud vangistuses, kauplemise läbivaatamist käsitleva resolutsiooni Conf. 17.7 rakendamine 
CoP18 Doc. 58

Alaline komitee

Toetada otsuste eelnõusid alalise komitee esitatud ja sekretariaadi heakskiidetud kujul.

Arutada koos eelarvedokumentide arutamisega.

+

59.

Mõiste „kunstlikult paljundatud“ määratlus

 

 

 

59.1

Juhised mõiste „kunstlikult paljundatud“ kohta
CoP18 Doc. 59.1

Taimekomitee

Toetada otsuse eelnõu. Olla valmis kaaluma sekretariaadi esitatud muudatusettepanekuid. Teha ettepanek, et juhised tuleks avaldada alles pärast seda, kui taimekomitee on need läbi vaadanud.

(+)

 

59.2

Kaubeldavate taimeisendite päritolukoodid
CoP18 Doc. 59.2

Alaline komitee

Toetada päritolukoodi Y loomist, tehes muudatusi resolutsioonis Conf. 11.11 (Rev. CoP17) ja resolutsioonis 12.3 (Rev. CoP17), ning otsuste eelnõusid. Sekretariaadi esitatud täiendavaid muudatusettepanekuid tuleb sellest hoolimata põhjalikumalt vaadelda, et alalise komitee algset ettepanekut mitte õõnestada (eeskätt seoses akvilaariaga ja vajadusega teha kindlaks kauplemise kahjutus).

(+)

Liigispetsiifilised küsimused

60.

Ebaseaduslik kauplemine geparditega
(
Acinonyx jubatus)
CoP18 Doc. 60

Sekretariaat

Toetada otsuse eelnõu, milles kutsutakse sekretariaati üles tegema kättesaadavaks geparditega kauplemist käsitleva CITESi abivahendi lõppversioon, sõltuvalt vahendite olemasolust. Nõustuda otsuste 17.124–17.130 väljajätmisega.

+

61.

Tuurlased (Acipenseriformes spp.)

 Sekretariaat

Toetada alalise komitee uuendatud volitusi uurida lähemalt kaaviari märgistamist. Arutada, kas edusammude tegemiseks on vaja selgemaid juhiseid eesmärgi ja ulatuse kohta.

(+)

62.

Kahepaiksete (Amphibia) kaitsmist käsitlevate otsuste eelnõud

 CR

Konventsiooniosalistele, komiteedele ja sekretariaadile on suunatud palju erinevaid otsuste eelnõusid, millel puudub toetav avaldus või mida looma- ja taimekomiteed ei ole eelnevalt kaalunud. Nõutav teave ei ole eriomane kahepaiksete puhul, vaid puudutaks kõiki CITESis loetletud taksoneid. Sihipärasem ettepanek, millega kaasnevad konkreetsed meetmed, võiks saada positiivse hinnangu.

0

63.

Angerjad (Anguilla spp.)
CoP18 Doc. 63

Loomakomitee, alaline komitee, sekretariaat

Toetada otsuste eelnõusid.

+

64.

Väärtuslikud korallid (selts Antipatharia ja sugukond Coralliidae)

 Alaline komitee

Toetada otsuse eelnõud, millega volitatakse loomakomiteed ja alalist komiteed analüüsima väärtuslike korallide uuringut ja ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni uuringut ning neist järeldusi tegema.

 +

65.

Konventsiooni rakendamist akvilaariate [Aquilaria spp. ja Gyrinops spp.] puhul käsitleva resolutsiooni Conf. 16.10 rakendamine CoP18 Doc. 65

Taimekomitee

Toetada akvilaariaid käsitlevate otsuste eelnõude vastuvõtmist ja eelnevate otsuste väljajätmist.

 +

66.

Kauplemine Boswellia spp. liikidega (Burseraceae)
CoP18 Doc. 66

LK, US

Toetada otsuste eelnõude paketti.

+

67.

Muhk-hiidhuulkala (Cheilinus undulatus)
CoP18 Doc. 67

Alaline komitee

Nõustuda otsuse eelnõuga, mille eesmärk on pakkuda peamistele eksportivatele ja importivatele riikidele abi rakendamisega seotud veel lahendamata probleemide lahendamisel.

68.

Haid ja raid (Elasmobranchii spp.)

 

 

68.1

Loomakomitee aruanne

 Loomakomitee

Aruanne teadmiseks võtta.

 

 

68.2

Sekretariaadi aruanne

 

1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

69.

Elevandid (Elephantidae spp.)

 

 

 

69.1

Elevantidega kauplemist käsitleva resolutsiooni Conf. 10.10 (Rev. CoP17) rakendamine

Sekretariaat/alaline komitee

Varud: toetada otsust, mille kohaselt vaatab alaline komisjon sekretariaadi koostatud juhised läbi.

+

Aasia elevandid: olla valmis toetama otsuste uuendamist, kuid selleks, et see oleks tõhus, on vaja levilariikide suuremat toetust.

(+)

Riiklikud elevandiluu tegevuskavad (NIAP – National Ivory Action Plan): toetada resolutsiooni Conf. 10.10 punkti 26g ja III lisa (NIAPi protsessi suunised) ning nõuete täitmist käsitleva resolutsiooni Conf. 14.3 kavandatud läbivaatamist ( dokument 24);
arutada sekretariaadi taotlust uue eelarverea loomiseks (
eelarve).

+

Elevantidega kauplemise infosüsteemi (ETIS) läbivaatamine: toetada pädevust, nagu kokku lepitud alalise komitee 70. kohtumisel.

+

Ebaseadusliku elevandijahi seire (MIKE – Monitoring of Illegal Killing of Elephants) ja elevantidega kauplemise infosüsteemi (ETIS) rahaline ja talitluslik jätkusuutlikkus: toetada otsuse eelnõud, mille kohaselt koostab sekretariaat ettepaneku (kulu 30 000 USD) ja alaline komitee vaatab selle läbi.

+

Elevandiluu siseturud: toetada resolutsiooni Conf. 10.10 muutmise ettepanekut dokumendis 31 esitatud kujul.

+

 

69.2

Aruanne ebaseadusliku elevandijahi seire (MIKE) kohta CoP18 Doc. 69.2

Sekretariaat

Võtta aruanne teadmiseks.

 

69.3

Aruanne elevantidega kauplemise infosüsteemi (ETIS) kohta CoP18 Doc. 69.3

Sekretariaat

Võtta aruanne teadmiseks; arutada selle mõju NIAPi protsessile (teatavad ETISe süsteemis kindlaks tehtud riigid, kelle puhul praegu NIAPit ei kohaldata).

 

69.4

Elevandiluuvarud: ettepanek vaadata läbi resolutsioon Conf. 10.10 (Rev. CoP17) elevantidega kauplemise kohta 
CoP18 Doc. 69.4

BF, TD, CI, GA, JO, KE, LR, NE, NG, SD, SY

Tunnistada, et juhiste väljatöötamise lõpetamine on tähtis, kuid kahelda, kas on võimalik ja sobiv moodustada selleks töörühm istungi raames. Arutada sekretariaadi alternatiivseid soovitusi.

(–)

 

69.5

Elevandiluu siseturgude sulgemist käsitleva resolutsiooni Conf. 10.10 (Rev. CoP17) rakendamise aspektid

BF, CI, ET, GA, KE, LR, NE, NG, SY

Vaidlustada järeldused ELi elevandiluuturu kohta (punkt 28); juhtida tähelepanu ELi jätkuvatele jõupingutustele.
Mitte toetada resolutsioon
is Conf. 10.10 ja seonduvates otsuste eelnõudes kavandatud muudatusi, kuna need on ebaproportsionaalsed ja osaliselt ebaselged.

 –

70.

Bissa (Eretmochelys imbricata) ja muud merikilpkonnad (Cheloniidae ja Dermochelyidae)

 Sekretariaat

Toetada töö jätkamist sekretariaadi kavandatud otsuste eelnõude kaudu ja merikilpkonnasid käsitleva istungitevahelise töörühma moodustamiseks.

+

71.

Aasia suured kaslased (Felidae spp.)

 

 

 

71.1

Alalise komitee aruanne

 Alaline komitee

1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

 

71.2

Aasia suuri kaslasi käsitlevate otsuste eelnõud CoP18 Doc. 71.2

IN

Toetada üldiselt Aasia suurte kaslastega kauplemise järelevalveks ja paremaks majandamiseks tehtavaid jõupingutusi. Dokumenti tuleks aga alalise komitee aruande avaldamise järel uuesti arutada, et vältida kattuvusi või vastuolusid.

Enne vastuvõtmist tuleb pakutud otsuse eelnõu veel põhjalikult analüüsida ja muuta. Samuti tuleks arutada seost resolutsiooniga Conf. 12.5 (Rev. CoP17).

72.

Merihobukesed (Hippocampus spp.) CITESi loetelus – tegevuskava edu saavutamiseks

MV, MC, LK, US

Toetada otsuste paketti, millega algatatakse loomakomitees ja alalises komitees arutelu merihobukeste majandamise ja säästliku kasutamise teemal.

+

73.

Inimahvid (Hominidae spp.)
CoP18 Doc. 73

Alaline komitee, sekretariaat

Toetada inimahvide kaitset ja nendega kauplemist käsitleva resolutsiooni Conf. 13.4 (Rev. CoP16) muudatusi sekretariaadi pakutud kujul ning otsuste 17.232 ja 17.233 väljajätmist. Ettepaneku aluseks on aruanne inimahvide olukorra, nendega ebaseadusliku kauplemise suhtelise mõju ja muude survetegurite kohta, mis nende olukorda mõjutavad. Aruanne valmis sekretariaadi, Rahvusvaheline Looduskaitseliidu (IUCN), inimahvide ellujäämisprojekt GRASP ja teiste partnerite koostöös ning seda on kaalutud loomakomitee 30. kohtumisel ja alalise komitee 70. kohtumisel. Kasuks tuleksid mõningad redaktsioonilised muudatused.

74.

Roosipuuliikide puit [Leguminosae (Fabaceae)]
CoP18 Doc. 74

Taimekomitee

Toetada otsuste eelnõude vastuvõtmist.

+

75.

Soomusloomad (Manis spp.)
CoP18 Doc. 75

Sekretariaat, lisatud alalise komitee ettepanek

Toetada otsuste eelnõude paketti alalise komitee (komitee 69. kohtumisel) soovitatud kujul koos sekretariaadi pakutud muudatustega ning toetada otsuste 17.239–17.240 väljajätmist.

+

76.

Aafrika lõvi (Panthera leo)

 

 

 

76.1

Sekretariaadi aruanne

 

1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

 

 

76.2

Aafrika lõvide kaitse ja nendega kauplemine

NG, TG

Toetada üldiselt edasisi meetmeid lõvide osadega ja neist saaduga toimuva rahvusvahelise kauplemise kontrollimiseks, ehkki mõned resolutsiooni projekti osad tuleks põhjalikult ümber sõnastada. Dokumenti tuleb arutada koos dokumentidega 76.1 ja 96 (kumbki ei ole veel kättesaadav).

0

77.

Jaaguar (Panthera onca)

 

77.1

Jaaguaridega kauplemine

CR, MX 

Toetada üldiselt otsuste eelnõude paketti, milles kutsutakse üles uurima ebaseaduslikku kauplemist jaaguaridega; teksti võiks veidi toimetada ning lisada võiks mõningaid elemente dokumendist 77.2.

(+)

 

77.2

Ebaseaduslik kauplemine jaaguaridega CoP18 Doc. 77.2

PE

Toetada üldiselt, et edendada jaaguaride kaitsmist. Mõned pakutud elementidest sobiksid paremini otsusteks kui resolutsiooniks. Arutada, kas ettepaneku või selle osad peaks koondama koos Costa Rica ettepanekuga (77.1) üheks otsuste paketiks.

0

78.

Ebaseaduslik kauplemine orongodega 
(
Pantholops hodgsonii)
CoP18 Doc. 78

Alaline komitee

Toetada soovituse eelnõud ja sekretariaadi ettepanekut muuta resolutsiooni 11.8 (Rev. CoP17) punkti 2b.

+

79.

Laululindudega kauplemine ja nende kaitse korraldus (Passeriformes)

US, LK

Toetada üldiselt ettepanekut, et loomakomitee kaaluks värvulistega kauplemise mõju nende kaitsele. Võiks teravdada fookust ja selgitada ulatust.

+

80.

Aafrika loorberkirsipuu (Prunus africana) CoP18 Doc. 80

Taimekomitee

Toetada otsuste eelnõude vastuvõtmist. Sõltuvalt 2019. aasta märtsis toimuva CITESi puuliikide programmi Aafrika piirkondliku kohtumise tulemustest võib olla tarvis otsuste eelnõud uuesti läbi vaadata.

(+)

81.

Hallpapagoid 
(
Psittacus erithacus)

ZA

Olla valmis kaaluma linnukasvatusettevõtete registreerimise tähtpäeva pikendamist. Samas on siiski vaja rohkem teavet hallpapagoi (Psittacus erithacus) võimaliku taasasustamise kohta, enne kui saab nõustuda uue punkti f lisamisega otsusesse 17.256. Enne vastuvõtmist oleks vaja teksti muuta.

(+)

82.

Banggai tiibkardinal 
(
Pterapogon kauderni)

Loomakomitee

Toetada otsuste eelnõude paketti; EL on valmis toetama Indoneesiat otsuse 18.AA rakendamisel.

+

83.

Ninasarvikud (Rhinocerotidae spp.)

 

 

 

 

83.1

Alalise komitee ja sekretariaadi aruanne

 

1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

 

83.2

Aafrika ja Aasia ninasarvikute kaitsmist ja nendega kauplemist käsitleva resolutsiooni Conf. 9.14 (Rev. CoP17) ja seonduvate otsuste läbivaatamine.

KE 

Resolutsiooni kavandatud muudatused, mis käsitlevad a) siseriiklike turgude sulgemist; b) erakätes olevate ninasarvikusarvede varude registreerimist ja varude hävitamist; c) alalise komitee regulaarset teavitamist osaliste poolt. Kaitsmisega kaasnevaid eeliseid on vaja täiendavalt uurida ning kavandatud muudatusi ja otsuste eelnõusid tuleb täielikult analüüsida, kui dokument 83.1 on kättesaadav.

(0)

84.

Kilp-sarvlind (Rhinoplax vigil) CoP18 Doc. 84

Alaline komitee

Toetada 1. lisas esitatud otsuste eelnõusid, sh sekretariaadi esitatud muudatusettepanekuid, ja jätta välja otsused 17.264, 17.265 ja 17.266.

85.

Suur tiibkodalane (Strombus gigas)

 

1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

86.

Saiga (Saiga spp.)
CoP18 Doc. 86

Alaline komitee

Toetada dokumenti, mis põhineb alalise komitee arutelude tulemustel ja on suunatud saiga levilas asuvatele riikidele, et parandada liigi isendite osade ja neist saadu varude haldamist, suurendada riikide suutlikkust ebaseadusliku kauplemise tõkestamisel ning edendada kaitsmisalaseid jõupingutusi nii looduslikes elupaikades kui ka neist väljaspool; toetada sekretariaadi ettepanekut kaasata loomakomitee ühe otsuse rakendamisse. Olenevalt sellest, kas jõutakse kokkuleppele kogu perekonna Saiga spp. ümber tõstmises I lisasse, võib osutuda vajalikuks teha otsustes mõned muudatused.

Arutada, kas mõned otsuste 17.268, 17.269 ja 17.270 elemendid tuleks alles jätta.

+

87.

Titicaca veekonna (Telmatobius culeus) kaitse

 

 1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

 

88.

Kilpkonnalised (Testudines spp.)
CoP18 Doc. 88

Alaline komitee, sekretariaat

Toetada üldiselt kilpkonnaliste kaitse ja nendega kauplemist käsitleva resolutsiooni Conf. 11.9 läbivaadatud versiooni eelnõu ja sekretariaadi pakutud otsuste eelnõusid; arutada, kas edasises töös tuleks keskenduda praktilistele vajadustele.

(+) 

89.

Macdonaldi varjukala (Totoaba macdonaldi) CoP18 Doc. 89

Sekretariaat

Toetada otsuste eelnõusid, milles käsitletakse konventsiooniosalistelt lisateabe kogumist, teadlikkuse suurendamist ja nõuete täitmist tagavaid meetmeid, sekretariaadi korraldatavat kalifornia pringli ja Macdonaldi varjukala teemalist uuringut (kava kokkulepitud alalise komiteega).

+

90.

Musta mere afaliin (Tursiops truncatus ponticus)
CoP18 Doc. 90

Loomakomitee

Toetada otsuse eelnõu, mille kohaselt teeb sekretariaat koostööd vaalaliste kaitse koostööraamistikuga ACCOBAMS.

+

91.

Vikunja (Vicugna vicugna) kaitse ning selle villa ja toodetega kauplemine

 AR

Toetada üldiselt vikunja kaitset ning selle villa ja toodetega kauplemist käsitlevat resolutsiooni projekti; dokument koostati vikunja kaitsmise ja majandamise konventsiooni raames. Teksti vormingut ja kavandamist on vaja veel arutada. Arutada koos päevakorrapunktiga 53.

(+)

92.

I lisas loetletud liigid
CoP18 Doc. 92

Sekretariaat, loomakomitee, taimekomitee

Toetada otsuste 17.22–17.25 väljajätmist. Toetada vastuvõtmist.

+

93.

Neotroopilised puuliigid 
CoP18 Doc. 93

Taimekomitee

Toetada otsuste eelnõude vastuvõtmist.

 +

94.

Dekoratiivsete merekalade kaitse korraldus ja nendega kauplemine CoP18 Doc. 94

CH, US, EL

Toetada otsuste eelnõusid (EL on üks ettepaneku esitajatest).

+

95.

Juhendmaterjalid, tegevus ja vahendid, mille eesmärk on edendada konventsiooniosaliste suutlikkust reguleerida ulukilihaga kauplemist

 

1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

 

96.

Aafrika kiskjalisi käsitlev algatus (African Carnivore Initiative)

 

1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

 

97.

Lääne-Aafrika raisakotkaste kaitse korraldus ja nendega kauplemine
CoP18 Doc. 97

BF, NE, SN

Toetada otsuste paketti, millega edendatakse koostoimet metsloomade rändliikide kaitse konventsiooniga. Väga tähtis on tegeleda ebaseadusliku mürgitamise ja uskumustel põhineva kauplemise probleemiga. Elevantide ja ninasarvikute salaküttimine ning raisakotkaste mürgitamisjuhtumid on omavahel tihedalt seotud. Üks dokumendis käsitletav liik, raipekotkas, pesitseb tavaliselt ELis ja talvitub Aafrikas.

 +

Lisade haldamine

 

 

98.

Reservatsioonid seoses I ja II lisa muudatustega CoP18 Doc. 98

Sekretariaat

Toetada reservatsioone käsitleva resolutsiooni Conf. 4.25 kavandatud muudatusi, millega kinnitatakse 90päevane tähtaeg reservatsioonide esitamiseks I ja II lisa loetelude kohta ning selgitatakse, millal jõustub reservatsiooni tagasivõtmine.

+

99.

Standardnomenklatuur 
CoP18 Doc. 99

Loomakomitee, taimekomitee, sekretariaat

Toetada resolutsiooni Conf. 12.11 lisa muutmise ettepanekuid ja seonduvaid otsuste eelnõusid.

+

 

5. lisa: ettepanek CITESi lindude (klass Aves) nomenklatuuri uute standardviidete kohta
CoP18 Doc. 99 A5

Võtta teadmiseks konsultandi aruanne lindude nomenklatuuri standardviidete kohta.

 

6. lisa: kavandatud muudatused CITESis loetletud loomaliikide nomenklatuuri kohta avaldatud kirjanduses, mille kohta loomakomitee ei ole CoP18 dokumentide esitamise ajaks veel vastuvõtmise või tagasilükkamise soovitust koostanud.
CoP18 Doc. 99 A6

100.

Liikide kandmine III lisasse

 

1. märtsi seisuga ei olnud dokument veel kättesaadav.

 

101.

Märked
CoP18 Doc. 101

Alaline komitee

Toetada resolutsiooni Conf. 11.21 (Rev. CoP17) kavandatud muudatust, CITESi lisade tõlgendamist käsitleva osa 7. punkti läbivaatamist ning 4. lisas esitatud otsuste eelnõusid. Toetada otsuse 16.162 (Rev. CoP17) kavandatud muudatusi, kuid jääda avatuks võimalikele muudatustele sõltuvalt märget #15 käsitlevate arutelude tulemustest.

+

102.

Märked II lisas loetletud orhideede kohta CoP18 Doc. 102

Alaline komitee

Toetada mõiste „kosmeetika“ määratluse kavandit ja kavandatud otsuste vastuvõtmist.

+

103.

Juhised lisade avaldamiseks 
CoP18 Doc. 103

CA

Arutada, kas kavandatud juhiseid märgete kohta on tarvis, sh sekretariaadi edaspidiste märkuste kontekstis.

0

104.

Resolutsiooni Conf. 10.9 (aafrika savannielevantide populatsioonide üleviimist I lisast II lisasse käsitlevate ettepanekute arutamise kohta) läbivaatamine
CoP18 Doc. 104

Alaline komitee

Toetada resolutsiooni tühistamise ettepanekut ja seonduva otsuse väljajätmist.

+

Lisade muutmise ettepanekud

105.

I ja II lisa muutmise ettepanekud

 

Lisadesse kandmise ettepanekuid käsitletakse allpool käesoleva dokumendi teises osas.

Istungi lõpetamine

106.

Konventsiooniosaliste konverentsi järgmise korralise istungi aja ja koha kindlaksmääramine (dokument puudub)

 Dokument puudub

107.

Lõppsõna (vaatlejad, osalised, CITESi peasekretär, vastuvõtjariik) (dokument puudub)

 Dokument puudub



2.Ettepanekud lisadesse kandmise kohta

Nr

Takson / üksikasjad

Ettepanek

Esitaja

Märkused

Seisukoht

1

Capra falconeri heptneri
(tadžiki keerdsarvkits ehk tadžiki markuur)
(Tadžikistani populatsioon)

I – II

Viia Tadžikistani populatsioon I lisast üle II lisasse.

Tadžikistan

Tundub, et populatsioon on suurenemas ning I lisas loetletud liikide puhul kohaldatavad CITESi sätted jahipidamise korralduse kohta on toonud tulu, mis suunatakse tagasi kogukondadesse ja kaitsetegevusse. Ettepanekus ei ole aga esitatud kaalukaid tõendeid selle kohta, et resolutsiooni Conf. 9.24 4.lisas sisalduvad ennetavad kaitsemeetmed on täidetud; üleviimine väiksemat kaitset pakkuvasse lisasse tooks kaasa kauplemise mahu suurenemise ja ei ole tagatisi, et sellest saadav tulu suunatakse liigi kaitsmisse. IUCN on soovitanud säilitada ja tugevdada praegust korraldust.

2

Saiga tatarica
(saiga)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

Mongoolia,
Ameerika Ühendriigid

Taksonoomilisi probleeme on vaja põhjalikumalt analüüsida ja selgitada, sh seda, kas lisasse kandmise ettepanekutes võib kasutada CITESi osaliste konverentsi vastuvõetud standardnomenklatuurist erinevat nomenklatuuri (vt resolutsiooni 9.24 6. lisa, punkt C-1.4). Ettepaneku kohaselt kuuluvad kõiki nüüdisaegsed saigad ühte liiki kooskõlas IUCNi punase raamatuga. Samas eristatakse kehtivas CITESi taksonoomilises viitesüsteemis Mongoolia populatsiooni alaliigina S. borealis. Seega tundub, et ettepanek mongoolia saigat / alaliiki S. borealis ei hõlma. Sellises olukorras tuleks ettepanekut mitte toetada, et vältida S. tatarica I lisasse kandmise negatiivset mõju alaliigi S. borealis populatsioonile.

Juhul, kui nomenklatuuri selgitamise tulemusel on CoP18-l võimalik kogu perekond loetellu kanda, peaks EL kaaluma sellise ettepaneku või vastavalt muudetud ettepaneku, mille tulemusel kantakse Mongoolia populatsioon / S. borealis I lisasse, toetamist.

(–)

3

Vicugna vicugna
(vikunja)
(Salta provintsi populatsioon)

I – II

Viia Salta provintsi (Argentina) populatsioon I lisast üle II lisasse märkega #1

Argentina

2006. aastast saadik on populatsioon märgatavalt suurenenud, populatsiooni seire näib hästi toimivat ja 41 % elupaikadest (14 000 km²) on kaitse all. Ainus kavandatud kasutusviis on metsikute isendite pügamine.

Arutada koos töödokumendiga nr 91.

+

4

Vicugna vicugna
(vikunja)
(Tšiili populatsioon)

Asendada Tšiili populatsiooni nimetus „Primera piirkonna populatsioon“ nimetusega ƒ„Tarapacá piirkonna ja Arica y Parinacota piirkonna populatsioonid“

Tšiili

Toetada – ettepanekuga ei muudeta loetelu sisu, vaid üksnes kohandatakse geograafilist nime.

+

5

Giraffa camelopardalis
(kaelkirjak)

0 – II

Kanda II lisasse

Keenia, Kesk-Aafrika Vabariik, Mali, Niger, Senegal ja Tšaad

Vaja on lisatõendeid selle kohta, et rahvusvahelisel kauplemisel on märkimisväärne osa mis tahes populatsioonide kahanemises ja et II lisasse kandmise kriteeriumid on täidetud. Eelistada tuleks otsuste paketi vastuvõtmist, milles kutsutakse üles tellima välisuuringut ning arutama teemat loomakomitees ja alalises komitees.

0

6

Aonyx cinereus
(aasia sõrmiksaarmas)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

India, Nepal ja Filipiinid

Vaja on täiendavat kinnitust, et I lisasse kandmise kriteeriumid on täidetud. IUCNi andmetel on lemmikloomadega interneti teel kauplemine soodustanud liigi arvukuse hiljutist kiiret kahanemist.

0

7

Lutrogale perspicillata
(silesaarmas)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

Bangladesh, India ja Nepal

Vaja on kinnitust, et liik vastab I lisasse kandmise bioloogilistele kriteeriumidele. Seadusliku rahvusvahelise kauplemise maht on väike, kuid lisasse kandmine võib aidata liiki kaitsta, kuna ebaseadusliku kauplemise maht on märkimisväärne.

(+)

8

Ceratotherium simum simum
(lõunaaafrika laimokk-ninasarvik)
(Svaasimaa populatsioon)

Eemaldada Svaasimaa populatsiooni kohta kehtiv märge

Svaasimaa

Mitte toetada. Populatsioon vastab jätkuvalt II lisa kriteeriumidele, kuid märke kavandatud eemaldamise korral oleksid resolutsiooni Conf. 9.24 punktis A.2a sätestatud ennetavad kaitsemeetmed täitmata. Ninasarvikute sarvedega kauplemise jätkamine saadaks praegu vale sõnumi, arvestades salaküttimise ja ebaseadusliku kauplemise kõrget taset. See õõnestaks ka paljude konventsiooniosaliste võetavaid meetmeid nõudluse vähendamiseks selle liigi järele.

9

Ceratotherium simum simum
(lõunaaafrika laimokk-ninasarvik)
(Namiibia populatsioon)

I – II

Lõunaaafrika laimokk-ninasarviku Namiibia populatsiooni üleviimine I lisast II lisasse järgmise märkega:

„Lubatud on üksnes rahvusvaheline kauplemine elusloomadega,

a.kui nende sihtkoht on kohane ja vastuvõetav, ning

b.jahitrofeedega.

Kõiki teisi isendeid käsitatakse I lisasse kuuluvate liikide isenditena ning nendega kauplemist reguleeritakse vastavalt sellele“.

Namiibia

Namiibia populatsiooni seisund on hea; tundub, et see ei vasta enam I lisa kriteeriumidele, ent vastab II lisasse üleviimise ennetavatele kaitsemeetmetele; märge tundub olevat väga piiratud ning sama, mis juba kehtib Lõuna-Aafrika ja Svaasimaa kohta. Liigi tulemusrikast kaitset Namiibias tuleb tunnustada.

Ettepanekuga seonduvaid võimalikke ohte tuleks põhjalikumalt uurida.

(+)

10

Loxodonta
africana
(aafrika savannielevant)

I – II

Kanda Sambia populatsioon I lisast üle II lisasse järgmistel tingimustel.

1.    Kauplemine registreeritud töötlemata elevandiluuga (terved ja tükeldatud võhad) kaubanduslikul eesmärgil ainult CITESi heakskiidetud kaubanduspartneritega, kes ei tegele reeksportimisega.

2.Jahitrofeedega kauplemine mittekaubanduslikul eesmärgil.

3.Kauplemine naha ja nahktoodetega.

4.Kõiki muid isendeid käsitatakse I lisasse kuuluvate liikide isenditena ning nendega kauplemist reguleeritakse vastavalt sellele.

Sambia

Sambia soovitatud märkega avataks taas rahvusvaheline elevandiluukaubandus, mistõttu ei saa märget sellisel kujul toetada.

11

Loxodonta
africana

(aafrika savannielevant)

(Botswana, Namiibia, Lõuna-Aafrika ja Zimbabwe populatsioonid)

Märke 2 muutmine

Märke 2 muutmine:

„Lubatud on üksnes:

[...]

g.    registreeritud töötlemata elevandiluuga kauplemisel (Botswana, Namiibia, Lõuna-Aafrika ja Zimbabwe, terved võhad ja võhatükid) kehtib järgmine:

I.üksnes riigist pärit ja valitsusele kuuluvad registreeritud varud (v.a konfiskeeritud elevandiluu ja teadmata päritolu elevandiluu);

II.üksnes kaubanduspartneritele, kellel on sekretariaat koostöös alatise komiteega tunnistanud olevat piisavad riigisisesed õigusaktid ja omamaise kaubanduse järelevalve tagamaks, et imporditud elevandiluud ei reekspordita ja seda hallatakse vastavalt resolutsioonile Conf. 10.10 (Rev. CoP17) omamaise tootmise ja kaubanduse kohta;

III.mitte enne, kui sekretariaat on kindlaks teinud perspektiivsed importivad riigid ja valitsusele kuuluvad registreeritud varud;

IV.    kaubelda võib maksimaalselt 20 000 kg (Botswana), 10 000 kg (Namiibia) ja 30 000 kg (Lõuna-Aafrika) valitsusele kuuluvatest registreeritud varudest pärit töötlemata elevandiluuga vastavalt CoP12 kokkuleppele;

V.    lisaks CoP12 raames kokku lepitud kogustele võib Botswanast, Namiibiast, Lõuna-Aafrikast ja Zimbabwest pärit enne 31. jaanuari 2007 registreeritud ja sekretariaadi poolt kontrollitud elevandiluud saata ja sellega kaubelda koos punkti g alapunktis iv osutatud elevandiluuga ning see lähetatakse ühe saadetisena sekretariaadi range järelevalve all;

VI.kauplemistulu kasutatakse üksnes elevantide kaitseks ning koosluse kaitse- ja arenguprogrammideks, mida teostatakse elevantide levilas; ja

VII.    ja vii) kaubelda võib täiendavate kogustega vastavalt punkti g alapunktile v üksnes pärast seda, kui alaline komitee on kokku leppinud, et eespool osutatud tingimused on täidetud; ja

h)    täiendavaid ettepanekuid elevandiluuga kauplemiseks ei tohi konventsiooniosaliste konverentsile saata, alates CoP14 ja lõpetades üheksa aastat pärast ühe saadetisena teostatud müügitehingut, mis peab toimuma kooskõlas punkti g alapunktidega i, ii, iii, vi ja vii. Kõnealuseid täiendavaid ettepanekuid menetletakse vastavalt otsustele 16.55 ja 14.78 (Rev. CoP16).

[…]“

Botswana, Namiibia ja Zimbabwe

Soovitud muudatuse tulemusel avataks rahvusvaheline elevandiluukaubandus, mistõttu muudatus ei vasta resolutsiooni Conf. 9.24 4. lisas sätestatud ennetavatele kaitsemeetmetele ning on ennatlik.

12

Loxodonta
africana

(aafrika savannielevant)

(Botswana, Namiibia, Lõuna-Aafrika ja Zimbabwe populatsioonid)

II – I

Viia Botswana, Namiibia, Lõuna-Aafrika ja Zimbabwe populatsioonid II lisast üle I lisasse.

Burkina
Faso, Côte d’Ivoire , Gabon, Keenia,

Libeeria, Niger, Nigeeria, Sudaan, Süüria Araabia Vabariik ja Togo

Need neli populatsiooni ei vasta I lisa kriteeriumidele ja kõnealused levilariigid ei nõustu üleviimisega.

13

Mammuthus primigenius
(karvane mammut)

0 – II

Kanda II lisasse

Iisrael

CITESi eesmärk on kaitsta liike liigkasutuse ja väljasuremise eest. Sarnasest välimusest tulenevad probleemid ei tundu olevat piisav argument mammuti loetellu kandmiseks. Ei ole esitatud tõendeid, et ekslik identifitseerimine ja kauplemine oleks laialt levinud; lisaks on elevantide ja mammutite võhkade dentiin ainulaadne ja ka asjatundmatule kergesti äratuntav. II lisasse kandmine ei oleks liiki ähvardava ohuga proportsionaalne (potentsiaalselt väljastataks palju lube, mille kasutegur oleks liigi kaitsmise seisukohast olematu või piiratud).

14

Leporillus conditor
(kõrvuk-kojarott)

I – II

Viia I lisast üle II lisasse

Austraalia

CITESi loomakomitee soovitab viia liik üle II lisasse. Liigiga ei kaubitseta rahvusvaheliselt.

+

15

Pseudomys fieldi praeconis
(hatune väärhiir)

I – II

Viia I lisast üle II lisasse

Austraalia

CITESi loomakomitee soovitab viia liik üle II lisasse. Liigiga ei kaubitseta rahvusvaheliselt.

+

16

Xeromys myoides
(ebakobrasrott)

I – II

Viia I lisast üle II lisasse

Austraalia

CITESi loomakomitee soovitab viia liik üle II lisasse. Liigiga ei kaubitseta rahvusvaheliselt.

+

17

Zyzomys pedunculatus
(jämesabarott)

I – II

Viia I lisast üle II lisasse

Austraalia

CITESi loomakomitee soovitab viia liik üle II lisasse. Liigiga ei kaubitseta rahvusvaheliselt.

+

18

Syrmaticus reevesii

(kuningfaasan)

0 – II

Kanda II lisasse

CN

Ainult Hiina populatsioon vastab II lisasse kandmise kriteeriumidele. Olla valmis toetama kitsamat ettepanekut, mis sätestaks, et sissetoodud populatsioonide isenditega kauplemise haldamisega seotud halduskoormus jääb proportsionaalseks. See on saavutatav II lisa loetelu piiramisega selliselt, et see hõlmaks ainult Hiina populatsiooni, või liigi kandmist III lisasse Hiina poolt.

(0)

19

Balearica pavonina
(põhja-kroonkurg)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

Burkina Faso, Côte d’Ivoire ja Senegal

On ebaselge, kas lisasse kandmise kriteeriumid on täidetud ja kas ülekandmine aitaks võidelda ebaseadusliku kaubandusega. Vaja on analüüsida võimalikku mõju (IUCN punase raamatu andmetel) ohustatuma liigiga Balearica regulorum (lõuna-kroonkurg, II lisa) kauplemisele. – Kaks levilariiki on märkimisväärse kauplemise hindamise protsessi raames kauplemisest ajutiselt kõrvaldatud. Teised levilariigid eemaldati protsessist, kuna neid see ei puuduta. Loomakomiteega ei ole konsulteeritud, nagu nõutakse resolutsiooni Conf. 9.24 6. lisa punktis 10, mille kohaselt tuleb II lisa liikide I lisasse üleviimise ettepanekute puhul teostada märkimisväärse kauplemise hindamine. Parem oleks üleviimisega oodata, kuni saabuvad märkimisväärse kauplemise hindamise tulemused.

0

20

Dasyornis broadbenti litoralis
(suur-rägalind alamliigist litoralis)

Viia I lisast üle II lisasse

Austraalia

Ettepanek tehti pärast CITESi perioodilist läbivaatamist ning puudutab liiki, millega ei kaubelda (tõenäoliselt välja surnud, viimati nähti 1906. aastal).

+

21

Dasyornis longirostris
(lääne-rägalind)

I – II
Viia I lisast üle II lisasse

Austraalia

Ettepanek tehti pärast CITESi perioodilist läbivaatamist ning puudutab liiki, millega ei kaubelda.

+

22

Crocodylus acutus
(teravkoon-krokodill)
(Mehhiko populatsioon)

I – II

Kanda Mehhiko populatsioon I lisast üle II lisasse.

Mehhiko

Toetada üleviimist I lisast II lisasse, kui Mehhiko kehtestab metsikutele isenditele nullkvoodi (päritolukood W).

(+)

23

Calotes nigrilabris ja Calotes pethiyagodai
(agaamlased, liigid Calotes nigrilabris ja C. pethiyagodai)

0 – I

Kanda I lisasse

Sri Lanka

Bioloogilised kriteeriumid CITESi lisadesse kandmiseks tunduvad olevat täidetud, kuid tõendid selle kohta, et praegune või eeldatav kaubitsemise maht kahjustab liigi säilimist looduses, on ebapiisavad.

Pärast liikide Calotes liocephalus ja C. pethiyagodai taksonoomilist eristamist määrati liigile C. liocephalus riigis „äärmiselt ohustatud“ liigi staatus, samas ei ole selle liigi loetellu kandmise ettepanekut tehtud, ehkki see on veelgi rohkem ohustatud kui C. pethiyagodai. Kuna neid kaht liiki on varem peetud üheks liigiks ja seega on neil vaevu võimalik vahet teha, võib ainult C. pethiyagodai kandmine I lisasse põhjustada probleeme liigi C. liocephalus kaitsmisel või kauplemine liigiga C. pethiyagodai võib jätkuda liigi C. liocephalus nimetuse all. Probleemne on ka isendite individuaalne märgistamine, juhul kui nad I lisasse kantakse, kuna nad on väikesed ja nende värv muutub.

0

24

Ceratophora spp.
(ninaagaamid)

0 – I

Kanda I lisasse

Sri Lanka

Mitte nõustuda perekonna kandmisega I lisasse, kuid nõustuda liikide C. erdeleni, C. karu, ja C. tennenti kandmisega I lisasse ning liikide C. stoddartii ja C. asper kandmisega II lisasse.

Kolme liigi puhul (viiest perekonda kuuluvast liigist) on täidetud bioloogilised kriteeriumid nende kandmiseks I lisasse: C. karu, C. erdeleni ja C. tennentii. Ülejäänud kahe liigi C. aspera ja C. stoddartii puhul, mis on tavalisemad, kuid millega ka kaubeldakse rohkem, tundub II lisa õigustatum; samuti tuleb märkida, et I lisasse kandmisel ei ole n-ö sarnasusekriteeriumi (resolutsiooni Conf. 9.24 1. lisa (Rev. CoP17)).

(+)

25

Cophotis ceylanica ja Cophotis dumbara
(tseiloni loheagaam ja loheagaam, liik Cophotis dumbara)

0 – I

Kanda I lisasse

Sri Lanka

Tundub, et bioloogilised kriteeriumid on ettepaneku puhul täidetud; isegi väheste isendite eemaldamisel on allesjäävatele populatsioonidele märgatav mõju. Selles perekonnas on ainult kaks liiki, mõlemad esinevad ainult Sri Lankal ja on kantud Sri Lanka punasesse raamatusse väga ohustatud liikide hulka (2012). Täiendavad tõendid loodusest püütud isenditega hiljutise rahvusvahelise kauplemise kohta toetaksid I lisasse kandmist, vastasel juhul oleks kohasem kanda perekond II lisasse.

+

26

Lyriocephalus scutatus
(lüürapeaagaam)

0 – I

Kanda I lisasse

Sri Lanka

Toetada kandmist II lisasse, kuna I lisasse kandmise kriteeriumid ei ole täidetud, küll aga on täidetud II lisasse kandmise kriteeriumid.

(–)

27

Goniurosaurus spp.
(pantergekolased, perekond Goniurosaurus spp.)
(Hiina ja Vietnami
populatsioonid)

0 – II

Kanda Hiina ja Vietnami liigid II lisasse

Hiina, Euroopa Liit, Vietnam

EL on üks ettepaneku esitajatest

Paluda parandada CITESi CoP18-i veebilehel ettepanekut puudutavat teavet selliselt, et „Hiina ja Vietnami populatsioonid“ asendatakse tekstiga „Hiina ja Vietnami liigid“ kooskõlas ettepaneku algse tekstiga.

+

28

Gekko gecko
(tokee)

0 – II

Kanda II lisasse

Euroopa Liit, India, Filipiinid, Ameerika Ühendriigid

EL on üks ettepaneku esitajatest

+

29

Gonatodes
daudini

(konksvarvasgeko)

0 – I

Kanda I lisasse

Saint Vincent ja Grenadiinid

Liik vastab I lisasse kandmise bioloogilistele kriteeriumidele. Rahvusvahelisest kauplemisest teatati peagi pärast liigi avastamist ja see toimub siiani, ehkki looduslikest elupaikadest püüdmine ei ole lubatud.

+

30

Paroedura androyensis
(geko, liik Paroedura androyensis)

0 – II

Kanda II lisasse

Euroopa Liit, Madagaskar

EL on üks ettepaneku esitajatest

+

31

Ctenosaura spp.
(ogasabaleeguanid)

0 – II

Kanda II lisasse

El Salvador ja Mehhiko

Ettepanek vastab lisasse kandmise kriteeriumidele; mitu selle perekonna liiki võivad tulevikus vastata I lisasse kandmise tingimustele, kui kauplemist ei reguleerita, kuna nende populatsioonid on väikesed, nende levila piiratud ja populatsioonid kahanenud või on tegemist nende kolme kriteeriumi kombinatsiooniga, ning nad on väga haavatavad nii sisemiste kui ka väliste tegurite suhtes.

+

32

Pseudocerastes urarachnoides
(ebasarvikrästik, liik Pseudocerastes urarachnoides)

0 – II

Kanda II lisasse

Iraan

Vaja on rohkem teavet, et tõendada kauplemiskriteeriumi täitmist. Ettepanek annab piiratud teavet liigi loodusest püüdmise ja sellega rahvusvahelise kauplemise ulatusest (tõendatud on ainult üksikute isenditega kauplemine looduslikust elupaigast väljaspool) ning ehkki liik on liigitatud riiklikult ohustatuks, puuduvad andmed populatsiooni suuruse ja leviku kohta ning selle kohta, kas liigi arvukus on vähenemas.

0

33

Cuora bourreti
(liigendkilpkonn, liik Cuora bourreti)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

Vietnam

Toetada üleviimist I lisasse; tegemist on äärmiselt ohustatud liigiga, mis vastab vähemalt resolutsiooni Conf. 9.24 1. lisas sätestatud kriteeriumile C.i ning millega kaubeldakse väga palju.

+

34

Cuora picturata
((liigendkilpkonn, liik Cuora picturata)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

Vietnam

Toetada üleviimist I lisasse; tegemist on äärmiselt ohustatud liigiga, mis vastab kõigile resolutsioonis Conf. 9.24 sätestatud I lisasse kandmise bioloogilistele kriteeriumidele ning millega kaubeldakse väga palju. Ettepaneku ajend oli perioodilise läbivaatamise raames esitatud soovitus.

+

35

Mauremys
annamensis

(kaspia veekilpkonn)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

Vietnam

Toetada üleviimist I lisasse; tegemist on äärmiselt ohustatud liigiga, mis vastab vähemalt resolutsiooni Conf. 9.24 1. lisas sätestatud kriteeriumile C.i ning millega kaubeldakse väga palju. Ettepaneku ajend oli perioodilise läbivaatamise raames esitatud soovitus.

+

36

Geochelone
elegans

(tähtkilpkonn)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

Bangladesh, India, Senegal ja Sri Lanka

Ühise loetellu kandmise ettepaneku on teinud suurem osa levilariike. Sellest hoolimata oleks hea saada rohkem teavet, mis kinnitaks, et resolutsiooni Conf. 9.24 1. lisas sätestatud bioloogilised kriteeriumid on täidetud. Ebaseaduslik kauplemine on suur probleem, ehkki levilariikides on metsikute isendite püüdmine ja nendega kauplemine juba keelatud. Päritolukoodi C väärkasutust ja võimalikku metsikute isendite müüki vangistuses kasvatatud isendite pähe käsitleb juba CITESi resolutsioon Conf. 17.7.

(+)

37

Malacochersus tornieri
(lõhekilpkonn)

II – I

Viia II lisast üle I lisasse

Keenia,
Ameerika Ühendriigid

Toetada ettepanekut. Kõige viimase punase raamatu hinnangu kohaselt (2018) on liik „äärmiselt ohustatud“. Ettepanek tundub olevat proportsionaalne oodatava ohuga liigile, millega kauplemise järele on märkimisväärne nõudlus ja mida mõjutab ka ebaseaduslik kaubandus. Liigi populatsioone mõjutav peamine tegur on praegu liigkasutus. Liik tundub vastavat I lisasse kandmise kriteeriumidele. 

+

38

Hyalinobatrachium spp., Centrolene spp., Cochranella spp., ja Sachatamia spp.
(klaaskonnad)

0 – II

Kanda II lisasse

Costa Rica
El Salvador

EL toetaks kitsamat ettepanekut, kui esitajad piiritleksid ettepanekut selliselt, et see sisaldaks vaid neid liike, mille puhul saab tõendada, et nad vastavad loetellu kandmise kriteeriumidele. Kuna populatsioonide kohta ei ole piisavalt andmeid ja teadaolevatel andmetel kaubeldakse enamasti „soodsas seisundis“ liikidega, tundub kõigi nelja perekonda kuuluva 104 liigi kandmine II lisasse ebaproportsionaalne. Vaja on lisateavet nende liikide kohta, millega kaubeldakse kõige enam.

(–)

39

Echinotriton chinhaiensis ja Echinotriton maxiquadratus
(salamanderlased, liigid Echinotriton chinhaiensis ja Echinotriton maxiquadratus)

0 – II
Kanda II lisasse

Hiina

Liik vastab I lisasse kandmise bioloogilistele kriteeriumidele. rahvusvaheline kaitse tuleks liigi säilimisele kasuks. Ehkki rahvusvahelise kauplemise maht tundub olevat väike, võib igasugune kauplemine metsikute isenditega kahjustada populatsioonide säilimist, kuna need on äärmiselt väikesed ja vähenemas.

Liik Echinotriton eristati liigist Tylototriton (loetellu kandmise ettepanek nr 41) alles 1982. aastal. Seepärast on kohane mõlema perekonna kandmine loetellu sarnasuskriteeriumi alusel.

+

40

Paramesotriton spp.
(tüügassalamandrid, perekond Paramesotriton spp.)

0 – II

Kanda II lisasse

Hiina, Euroopa Liit

EL on üks ettepaneku esitajatest

+

41

Tylototriton spp.
(tüügassalamandrid)

0 – II

Kanda II lisasse

Hiina, Euroopa Liit

EL on üks ettepaneku esitajatest

+

42

Isurus oxyrinchus ja Isurus paucus
(makohaid)

0 – II

Kanda II lisasse

Bangladesh, Belau, Benin, Bhutan, Brasiilia, Burkina Faso, Cabo Verde, Côte d’Ivoire, Dominikaani Vabariik, Egiptus, Euroopa Liit, Gabon, Gambia, Jordaania, Liibanon, Libeeria, Maldiivid, Mali, Mehhiko, Nepal, Niger, Nigeeria, Samoa, Senegal, Sri Lanka, Sudaan, Togo, Tšaad

EL on üks ettepaneku esitajatest. Kujundada lõplik seisukoht, võttes arvesse FAO ekspertide nõuandekomisjoni, CITESi sekretariaadi ja IUCNi hindamiste tulemusi.

(+)

43

Glaucostegus spp.
(kühvelrai)

0 – II

Kanda II lisasse

Bangladesh, Belau, Benin, Bhutan, Brasiilia, Burkina Faso, Cabo Verde, Côte d’Ivoire, Egiptus, Euroopa Liit, Gabon, Gambia, Maldiivid, Mali, Mauritaania, Monaco, Nepal, Niger, Nigeeria, Senegal, Sierra Leone, Sri Lanka, Süüria Araabia Vabariik, Togo, Tšaad, Ukraina

EL on üks ettepaneku esitajatest.

+

44

Rhinidae spp.
(raid, sugukond Rhinidae)

0 – II

Kanda II lisasse

Bangladesh, Belau, Benin, Bhutan, Brasiilia, Burkina Faso, Cabo Verde, Côte d’Ivoire, Egiptus, Etioopia, Euroopa Liit, Fidži, Filipiinid, Gabon, Gambia, India, Jordaania, Keenia, Liibanon, Maldiivid, Mali, Mehhiko, Monaco, Nepal, Niger, Nigeeria, Saudi Araabia, Senegal, Seišellid, Sri Lanka, Sudaan, Süüria Araabia Vabariik, Togo, Tšaad, Ukraina

EL on üks ettepaneku esitajatest.

+

45

Holothuria (Microthele) fuscogilva, Holothuria (Microthele) nobilis, Holothuria (Microthele) whitmaei
(meripurad)

0 – II

Kanda II lisasse

Euroopa Liit,
Keenia,
Senegal, Seišellid, Ameerika Ühendriigid

EL on üks ettepaneku esitajatest.

+

46

Poecilotheria spp.
(pärisämblikulised, perekond Poecilotheria)

0 – II

Kanda II lisasse

Sri Lanka,
Ameerika Ühendriigid

Avaldada esialgset toetust. Tundub, et kõik liigid vastavad vähemalt mõnele II lisasse kandmise kriteeriumile. Rakendamisel võib tekkida raskusi vangistuses kasvatatud isendite identifitseerimisega.

(+)

47

Achillides chikae hermeli
(Luzoni pääsusaba, alamliik Achillides chikae hermeli)

0 – I

Euroopa Liit,
Filipiinid

EL on üks ettepaneku esitajatest.

+

48

Parides burchellanus
(ratsuklibliklased, liik Parides burchellanus)

0 – I

Kanda I lisasse

Brasiilia

Toetada ettepanekut. Liik vastab I lisasse kandmise kriteeriumidele. On andmeid, et liigiga kaubeldakse, ning väikese populatsiooni tõttu võib igasugune kaubitsemine olla kahjulik.

+

49

Handroanthus spp., 
Tabebuia spp. ja 
Roseodendron spp.
(bignoonialised, perekonnad
Handroanthus spp., Tabebuia spp. ja Roseodendron spp.)

0 – II

Kanda II lisasse koos märkega #6

Brasiilia

Toetada. Resolutsioonide 9.24 ja 11.21 kriteeriumid on täidetud. Perekonda Handroanthus kuuluvate liikidega kaubeldakse ehituse ja välistingimustes kasutamise eesmärgil. Teaduslikes ülevaadetes leitakse, et just selline kaubitsemine on populatsiooni vähenemise põhjuseks ning avaldab liigi seisundile negatiivset mõju. Perekondade Tabebuia ja Roseodendron liikidega kaubitsetakse sama kaubandusliku ja teadusliku nimetuse all ning nende puitu on perekonna Handroanthus liikide puidust keeruline eristada. Ettepaneku ulatus on hästi põhjendatud, võttes aluseks sarnasuse. EL on maailma mastaabis oluline importija.

+

50

Widdringtonia whytei
(mulanje vidringtoonia)

0 – II

Kanda II lisasse

Malawi

Toetada üksnes juhul, kui Malawi esitab tõendeid liigi kaitsmist kahjustava rahvusvahelise kauplemise kohta. Liigile võib olla kasulik hoopis III lisasse kandmine.

(–)

51

Dalbergia sissoo
(sissu-palisandripuu)

II – 0

II lisast välja jätta

Bangladesh, Bhutan, India ja Nepal

Liik on tavaline ega vasta II lisasse kandmise bioloogilistele kriteeriumidele, kuid tõenäoliselt vastab siiski resolutsiooni 9.24 sarnasuskriteeriumile (2b lisa kriteerium A). Ettepanekut tuleks vaadelda ka seoses märke #15 muutmise ettepanekutega.

(–)

52

Dalbergia spp., Guibourtia demeusei, Guibourtia pellegriniana, Guibourtia tessmannii
(dalbergiad, palisandripuud ja bubingapuud)

Märke #15
muutmine

II – II

Muuta märget #15 järgmiselt:

„tähistab kõiki isendi osi ja neist saadut, välja arvatud:

a.lehed, õied, õietolm, viljad ja seemned;

b.valmistooted, milles loetellu kantud liigi puitu on eseme kohta maksimaalselt 500 g;

c.valmis muusikariistad, valmis muusikariistade osad ja valmis muusikariistade tarvikud;

d.märkega #4 hõlmatud liigi Dalbergia cochinchinensis isendite osad ja neist saadu;

märkega #6 hõlmatud Mehhikost pärit ja sealt eksporditud liikide Dalbergia spp. isendite osad ja neist saadu“.

Kanada,
Euroopa Liit

EL on üks ettepaneku esitajatest.

+

53

Pericopsis elata
(kõrge afrormosia)

Märke #5
muutmine

Laiendada liiki Pericopsis elata puudutavat märget (praegu #5), lisades vineeri ja töödeldud puidu järgmiselt:

„Palgid, saematerjal, spoon, vineer ja töödeldud puit1.“

1 Töödeldud puit on määratletud HS-koodiga 44.09: Puit pidevprofiiliga (keeled, sooned, punnid, V-punnid, helmestus vms) ühel või mitmel küljel, otsal või serval (sh kokku ühendamata parketilipid ja -liistud), hööveldatud või hööveldamata, lihvitud või lihvimata, pikijätkatud või mitte.

Côte d’Ivoire,
Euroopa Liit

EL on üks ettepaneku esitajatest.

+

54

Pterocarpus tinctorius
(tiibviljak, liik Pterocarpus tinctorius)

0 – II

Kanda II lisasse

Malawi

Toetada, kuid teha ettepanek märke lisamiseks (võimaluse korral märge #5 muudetud kujul), Liik vastab II lisasse kandmise bioloogilistele kriteeriumidele ja kauplemiskriteeriumile (kasutamine ohustab märkimisväärselt liigi säilimist, viimastel aastatel on Aasia nõudluse katmiseks hoogustunud ebaseaduslik raie). Kandmine II lisasse aitaks võidelda ebaseadusliku kauplemisega.

(+)

55

Aloe ferox
(torkav aaloe)

Märke #4 muutmine

II – II

„Muuta liigi Aloe ferox kohta käivat märget #4 järgmiselt: „tähistab kõiki isendi osi ja neist saadut, välja arvatud:
[…]

f.    jaemüüki saatmiseks pakendatud liikide Aloe ferox ja Euphorbia antisyphilitica valmistooted1.

1 See CITESi lisades kasutatud mõiste viitab pakendatud ja lõppkasutuseks või jaemüügiks märgistatud toodetele, mis ei vaja täiendavat töötlemist ja mis on sobivad elanikkonnale müügiks või kasutamiseks; tarnituna üksik- või mahtkaubana“.

Lõuna-
Aafrika

Toetada, kuid teha ettepanek otsus(t)e eelnõu(de)ks, millega antakse taimekomiteele ülesanne jälgida kavandatud muudatuse mõju ja majandamismeetmete rakendamist. Resolutsiooni 11.21 kriteeriumid on täidetud.

+

56

Adansonia grandidieri 
(sammas-ahvileivapuu)

Märke #16 muutmine

II – II

Muuta II lisa kannet „tähistab seemneid, vilju, õli ja elustaimi” liigi Adansonia grandidieri kohta, jättes välja viite elustaimedele: „#16 tähistab seemneid, vilju ja õli“.

Šveits

Toetada. Resolutsiooni 11.21 kriteeriumid on täidetud.

+

57

Cedrela spp
(sedreelid)

0 – II

Kanda II lisasse

Ecuador

Toetada, kui ettepanekusse lisatakse märge CITESi kontrolli piiramise kohta nende tarbeesemete üle, mis esimest korda ilmuvad rahvusvahelisse kaubandusse ekspordina levilariikidest (hinnata ja arutada ettepaneku esitajatega, kas sobiks nt märge #5 muudetud kujul), ja juhul kui ettepanek piirdub neotroopika populatsioonidega. Takson vastab II lisasse kandmise bioloogilistele kriteeriumidele (selged tõendid populatsiooni suuruse vähenemise kohta) ja kauplemiskriteeriumile (mõnede selle perekonna liikidega kaubeldakse rahvusvaheliselt suures ulatuses, kasutamist peetakse liigi säilimise seisukohast ohuks). EL on maailma mastaabis ebaoluline importija.

(+)

LISA

(1)    Sekretariaat = CITESi sekretariaat. Riigikoodid – vt ISO 3166.
Top