EUROOPA KOMISJON
Brüssel,2.7.2018
COM(2018) 505 final
2018/0268(NLE)
Ettepanek:
NÕUKOGU MÄÄRUS,
milles käsitletakse kalapüügivõimaluste jaotamist vastavalt Euroopa Liidu ja Côte d’Ivoire’i Vabariigi vahelise kalandusalase partnerluslepingu rakendamise protokollile (2018–2024)
SELETUSKIRI
1.ETTEPANEKU TAUST
Vastavalt asjakohastele läbirääkimisjuhistele pidas Euroopa Komisjon Côte d’Ivoire’i valitsusega läbirääkimisi, et sõlmida Euroopa Ühenduse ja Côte d’Ivoire’i Vabariigi vahelise kalandusalase partnerluslepingu uus protokoll. Nende läbirääkimiste tulemusena parafeeriti 16. märtsil 2018. aastal uus protokoll. Protokoll kehtib kuus aastat alates selle ajutise kohaldamise kuupäevast, st kuupäevast, mil see allkirjastati, nagu on osutatud artiklis 15.
Uue protokolli peamine eesmärk on pakkuda liidu laevadele kalapüügivõimalusi Côte d’Ivoire’i vetes lähtudes parimatest saadaolevatest teaduslikest nõuannetest ja järgides Rahvusvahelise Atlandi Tuunikala Kaitse Komisjoni (ICCAT) soovitusi. Uue protokolli puhul on arvesse võetud eelmise protokolli (2014–2018) hindamise tulemusi ning uue protokolli sõlmimist käsitlevat ettevaatavat hinnangut. Mõlema hinnangu koostajaks olid väliseksperdid. Protokoll võimaldab ka tihendada Euroopa Liidu ja Côte d’Ivoire’i Vabariigi koostööd, et edendada kalavarude jätkusuutlikku kasutamist Côte d’Ivoire’i vetes ning toetada Côte d’Ivoire’i jõupingutusi oma meremajanduse arendamisel, võttes arvesse mõlema lepinguosalise huvisid.
Protokolliga on ette nähtud kalapüügivõimalused järgmistele laevakategooriatele:
–
28 tuunipüügiseinerit;
–
8 triivõngelaeva.
Oleks vaja määrata kindlaks kalapüügivõimaluste liikmesriikide vahelise jaotamise põhimõtted.
2.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED
•Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll
Euroopa Liidu ja Côte d’Ivoire’i Vabariigi vahelise võimaliku uue protokolli üle konsulteeriti huvitatud isikutega eel- ja järelhindamiste käigus. Liikmesriikide ja tööstussektori ekspertidega konsulteeriti ka tehnilistel koosolekutel. Kõnealuste konsultatsioonide tulemusena jõuti järeldusele, et Euroopa Liidule ja Côte d’Ivoire’i Vabariigile oleks kasulik sõlmida kalandusalase partnerluslepingu uus protokoll.
3.ETTEPANEKU ÕIGUSLIK KÜLG
Käesolevat menetlust alustati paralleelselt menetlustega, mis hõlmavad nõukogu otsust protokolli allkirjastamise kohta ning nõukogu otsust protokolli enda sõlmimise kohta.
2018/0268 (NLE)
Ettepanek:
NÕUKOGU MÄÄRUS,
milles käsitletakse kalapüügivõimaluste jaotamist vastavalt Euroopa Liidu ja Côte d’Ivoire’i Vabariigi vahelise kalandusalase partnerluslepingu rakendamise protokollile (2018–2024)
EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,
võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 43
lõiget 3,
võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut
ning arvestades järgmist:
(1)Nõukogu võttis 17. märtsil 2008 vastu nõukogu määruse (EÜ) nr 242/2008 Euroopa Ühenduse ja Côte d’Ivoire’i Vabariigi vahelise kalandusalase partnerluslepingu sõlmimise kohta (edaspidi „leping“).
(2)Kõnealuse lepingu viimane protokoll aegub 30. juunil 2018.
(3)Komisjon on pidanud Euroopa Liidu nimel läbirääkimisi lepingu rakendamise uue protokolli üle (edaspidi „protokoll“). Läbirääkimiste tulemusena parafeeriti protokolli eelnõu 16. märtsil 2018.
(4)Kooskõlas nõukogu otsusega 2018/.../EL allkirjastati [sisestada allkirjastamise kuupäev] uus protokoll, millega määratakse kindlaks Euroopa Liidu ja Côte d’Ivoire’i vahelises kalandusalases partnerluslepingus sätestatud kalapüügivõimalused ja rahaline toetus (edaspidi „protokoll“).
(5)Protokolli kogu kohaldamisajaks ette nähtud kalapüügivõimalused tuleks jaotada liikmesriikide vahel.
(6)Määruse (EL) 2017/2403 artiklis 12 on sätestatud, et kalandusalase partnerluslepingu protokolli rakendamise konkreetsel aastal või mis tahes muul asjakohasel perioodil, võttes arvesse kalapüügilubade kehtivusaegu ja püügihooaegu, võib komisjon teha kindlaks kasutamata kalapüügivõimalused ja teavitada sellest liikmesriike, kellel on õigus vastavaid jaotusosasid kasutada.
(7)Protokolli kohaldatakse allakirjutamise kuupäevast alates ajutiselt, et liidu laevad saaksid püügitegevust kiiresti alustada. Seega tuleks sätestada, et käesolevat määrust kohaldataks samast kuupäevast alates,
ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:
Artikkel 1
(1)
Euroopa Liidu ja Côte d’Ivoire’i vahelise kalandusalase partnerluslepingu rakendamise protokollis sätestatud kalapüügivõimalused jaotatakse liikmesriikide vahel järgmiselt:
(a)
tuunipüügiseinerid:
Hispaania:
[16]
laeva
Prantsusmaa:
[12]
laeva
(b)
triivõngelaevad:
Hispaania:
[6]
laeva
Portugal:
[2]
laeva
(2)
Määrust (EL) 2017/2403, milles käsitletakse välispüügilaevastike jätkusuutlikku majandamist, kohaldatakse ilma et see piiraks Euroopa Liidu ja Côte d’Ivoire’i Vabariigi vahelise kalandusalase partnerluslepingu kohaldamist.
Artikkel 2
Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.
Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.
Brüssel,