EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018DC0057

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE komisjonile nõukogu 30. novembri 2009. aasta määrusega (EÜ) nr 1217/2009 (millega luuakse Euroopa Liidu põllumajanduslike majapidamiste tulusid ja majandustegevust käsitlevate raamatupidamisandmete kogumise võrk) antud delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise õiguse kasutamise kohta

COM/2018/057 final

Brüssel,7.2.2018

COM(2018) 57 final

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

komisjonile nõukogu 30. novembri 2009. aasta määrusega (EÜ) nr 1217/2009 (millega luuakse Euroopa Liidu põllumajanduslike majapidamiste tulusid ja majandustegevust käsitlevate raamatupidamisandmete kogumise võrk) antud delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise õiguse kasutamise kohta


1.    SISSEJUHATUS

Nõukogu määruses (EÜ) nr 1217/2009 1 on sätestatud sellise võrgu loomise eeskirjad, mille kaudu kogutakse Euroopa Liidu põllumajanduslike majapidamiste tulusid ja majandustegevust käsitlevaid raamatupidamisandmeid.

Määruse artikliga 19a antakse komisjonile õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte, et täpsustada selliste täiendavate aruannete sisu, mille liikmesriigid peavad komisjonile esitama seoses Euroopa Liidu põllumajandustootjate tulusid ja majandustegevust käsitlevate raamatupidamisandmete kogumise võrgu loomise konkreetsete aspektidega (nt põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu piirkondade loetelu, künnisväärtuste ja kavade kehtestamise eeskirjad, standardtoodangu võrdlusperiood, põllumajandustootmisviisid ja andmerühmad).

2.    ÕIGUSLIK ALUS

Käesoleva aruande esitamise kohustus on sätestatud nõukogu määruse (EÜ) nr 1217/2009 artiklis 19 a. Selle sätte kohaselt antakse komisjonile õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte viieks aastaks alates 20. detsembrist 2013 ja komisjon peab koostama delegeeritud õiguste kohta aruande.

3.    DELEGEERITUD VOLITUSTE RAKENDAMINE

Alates nõukogu määruse (EÜ) nr 1217/2009 jõustumisest on komisjon võtnud vastu kaks delegeeritud õigusakti: komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 1198/2014 2 ja komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2017/2278 3 .

Nõukogu määruse (EÜ) nr 1217/2009 kohaselt on komisjonil õigus võtta vastu delegeeritud määruseid, millega kehtestatakse eeskirjad põllumajanduslike majapidamiste tulude kindlaksmääramise ja majandustegevuse analüüsimisega seotud andmete kohta, et tagada ühtlustatud raamistik liikmesriikide poolt aruannetes esitatava teabe jaoks.

Määruse artiklis 3, artikli 5 lõikes 1, artikli 5a lõikes 1, artikli 5b lõigetes 2 ja 3 ning artikli 8 lõikes 3 on sätestatud, et delegeeritud õigusaktiga tuleks eelkõige kehtestada eeskirjad, et

a) ajakohastada põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu piirkondade loetelu;

b) määrata kindlaks künnisväärtused vaatlusala piiritlemiseks;

c) kehtestada põllumajanduslike majapidamiste representatiivse valimi moodustamise kava;

d) määrata kindlaks standardtoodangu võrdlusperiood ning üldised ja peamised põllumajandustootmisviisid ning

e) määrata kindlaks põllumajandusaruande puhul kogutavate raamatupidamisandmete põhirühmad ja kehtestada üldeeskirjad, mida andmete kogumisel tuleks järgida.



3.a.    Selliste volituste delegeerimine kooskõlas määruse (EÜ) nr 1217/2009 artikliga 3, mis on seotud põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu piirkondade liikmesriigiti esitatud loeteluga.

Nõukogu määruse (EÜ) nr 1217/2009 artiklis 2 on põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrguga seotud piirkonnad määratletud kui liikmesriigi territoorium või selle mingi osa, mis on piiritletud aruandvate majapidamiste valimiseks. Selliste piirkondade loetelu on esitatud kõnealuse määruse I lisas. 

Artikliga 3 on tagatud, et põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu piirkondade loetelu saaks liikmesriigi taotlusel ajakohastada, ning selle artikliga on antud komisjonile õigus võtta kooskõlas artikliga 19a vastu delegeeritud õigusakte, millega muudetakse I lisas esitatud loetelu.

Saksamaa taotles 31. mail 2017 Schleswig-Holsteini ja Hamburgi piirkondade ühendamist üheks põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu piirkonnaks: Schleswig-Holstein/Hamburg.

Komisjon kasutas eespool nimetatud õigust ja võttis vastu komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2017/2278, 4 millega muudetakse I lisa seoses põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu piirkondade liikmesriigiti esitatud loeteluga, ühendades Saksamaa piirkonnad Schleswig-Holsteini ja Hamburgi üheks ühtseks andmevõrgupiirkonnaks Schleswig-Holstein/Hamburg.

Seoses sellega asendatakse I lisas esitatud põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu piirkondade loetelu Saksamaa osas järgmisega:

Saksamaa

1. Schleswig-Holstein/Hamburg

2. Niedersachsen

3. Bremen

4. Nordrhein-Westfalen

5. Hessen

6. Rheinland-Pfalz

7. Baden-Württemberg

8. Bayern

9. Saarland

10. Berlin

11. Brandenburg

12. Mecklenburg-Vorpommern

13. Sachsen

14. Sachsen-Anhalt

15. Thüringen“

Komisjon võttis delegeeritud määruse vastu 4. septembril 2017 ja see jõustus seitsmendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas 12. detsembril 2017. Määrust kohaldatakse alates põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu 2018. aruandeaastast.



3.b.    Volituste delegeerimine vastavalt määruse (EÜ) nr 1217/2009 artiklile 5 seoses aruandvate majapidamiste majandusliku suuruse künnise kindlaksmääramise eeskirjadega.

Vaatlusala piiritlemiseks kehtestatud künnisväärtused võimaldavad saada esinduslikke tulemusi vaatlusala kohta. Künnisväärtused peaksid tagama maksimaalse tulude ja kulude suhte ning need määratakse kindlaks selleks, et vaatlusalasse kuuluksid turule orienteeritud põllumajanduslikest majapidamistest sellised, millega on seotud võimalikult suur osa põllumajandustoodangust, põllumajandusmaast ja põllumajandusettevõtete tööjõust.

Nõukogu määruse (EÜ) nr 1217/2009 artikliga 5 on komisjonile antud õigus võtta kooskõlas artikliga 19a vastu delegeeritud õigusakte, et kehtestada majanduslik suurus eurodes, mis vastab ühele artiklis 5b kindlaks määratud liidu põllumajanduslike majapidamiste liigituse majandusliku suuruse klasside alampiiridest, sest artikli 1 lõikes 2 osutatud vaatlusalasse kuuluvad need põllumajanduslikud majapidamised, mille majanduslik suurus on eespool nimetatud künnisega võrdne või sellest suurem.

Komisjon kasutas seda õigust ja võttis vastu komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 1198/2014, 5 milles on sätestatud:

„Määruse (EÜ) nr 1217/2009 artikli 5 lõikes 1 osutatud künnisega tagatakse, et vaatlusalasse kuuluks võimalikult suur osa turule orienteeritud põllumajanduslike majapidamiste põllumajandustoodangust, põllumajandusmaast ja tööjõust.“

Komisjon võttis delegeeritud määruse vastu 1. augustil 2014 ja see jõustus seitsmendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas 7. novembril 2014. Määrust kohaldatakse alates põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu 2015. aruandeaastast.

3.c.    Selliste volituste delegeerimine vastavalt määruse (EÜ) nr 1217/2009 artiklile 5, mis on seotud aruandvate majapidamiste valimiplaani koostamise eeskirjadega.

Valimiplaan peaks sisaldama miinimumteavet, mille põhjal saab tõendada representatiivse valimi valikut, mis võimaldaks saavutada vaatluse eesmärke seoses põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrguga.

Nõukogu määruse (EÜ) nr 1217/2009 artikliga 5a on komisjonile antud õigus võtta kooskõlas artikliga 19a vastu delegeeritud õigusakte, et kehtestada eeskirjad, millest lähtuvalt koostab iga liikmesriik aruandvate majapidamiste valimiplaani ja millega tagatakse vaatlusala raamatupidamisandmete representatiivne valim. Nimetatud eeskirjadega tagatakse, et aruandvate majapidamiste valimiplaanid:

– koostatakse kõige uuemate statistiliste andmete põhjal;

– esitatakse kooskõlas liidu põllumajanduslike majapidamiste liigitusega ning et

– nendes plaanides määratakse kindlaks eelkõige aruandvate majapidamiste jaotus majapidamiste kategooriate kaupa ja kõnealuste majapidamiste valiku üksikasjalikud eeskirjad.

Komisjon kasutas eespool nimetatud õigust ja võttis vastu komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 1198/2014, mille kohaselt peab iga liikmesriigi koostatav aruandvate majapidamiste valimiplaan hõlmama elemente, millega tagatakse vaatlusala raamatupidamisandmete representatiivse valimi koostamine. Valimiplaanis

a) kasutatakse kõige uuemaid statistilisi allikaid;

b) selgitatakse vaatlusala stratifitseerimise korda vastavalt määruse (EÜ) nr 1217/2009 I lisas loetletud piirkondadele ning põllumajandustootmisviisidele ja majandusliku suuruse klassidele, millele on osutatud määruse (EÜ) nr 1217/2009 artikli 5b lõikes 1;

c) jaotatakse vaatlusalasse kuuluvad põllumajanduslikud majapidamised vastavalt põllumajandustootmisviisidele ja majandusliku suuruse klassidele, millele on osutatud määruse (EÜ) nr 1217/2009 artikli 5b lõikes 1; kõnealune jaotus hõlmab vähemalt peamisi tootmisviise;

d) märgitakse statistilised meetodid iga kihi suhtes valikumäära kindlaksmääramiseks, aruandvate ettevõtete väljavalimise kord ja valitavate aruandvate majapidamiste arv iga kihi kohta.

Komisjon võttis delegeeritud määruse vastu 1. augustil 2014 ja see jõustus seitsmendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas 7. novembril 2014. Määrust kohaldatakse alates põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu 2015. aruandeaastast.

3.d.    Selliste volituste delegeerimine kooskõlas määruse (EÜ) nr 1217/2009 artikliga 5b, mis on seotud standardtoodangu võrdlusperioodi ning üldiste ja peamiste põllumajandustootmisviiside kindlaksmääramisega

Standardtoodangu väärtused põhinevad teatava võrdlusperioodi keskmistel väärtustel. Neid väärtusi tuleks majandussuundumuste arvessevõtmiseks korrapäraselt ajakohastada, et liigitust võiks mõistlikult edasi kasutada. Ajakohastamise sagedus peaks olema seotud nende aastatega, mil liidu põllumajanduslike majapidamiste struktuuriuuringuid tehakse.

Üldiste ja peamiste põllumajandustootmisviiside liigitus peab olema moodustatud nii, et see võimaldab koondada ühtseid põllumajanduslike majapidamiste rühmi kõrgemal või madalamal agregeerimise tasandil ning võrrelda nende olukorda.

Nõukogu määruse (EÜ) nr 1217/2009 artikliga 5b on komisjonile antud õigus võtta kooskõlas artikliga 19a vastu delegeeritud õigusakte, millega määratakse kindlaks standardtoodangu vaatlusperiood ning üldised ja peamised põllumajandustootmisviisid.

Põllumajandusliku majapidamise tootmistüüp määratakse kindlaks selle põhjal, milline on kõnealuse majapidamise eri tegevusalade standardtoodangu suhteline panus põllumajandusliku majapidamise kogustandardtoodangusse. Põllumajanduslikud majapidamised liigitatakse ühte moodi liidu põllumajanduslike majapidamiste liigituse kohaselt, sõltuvalt nende tootmistüübist, nende majanduslikust suurusest ja nendega otseselt seotud muu tasustatava tegevuse osakaalust. Liigitust kasutatakse eelkõige liidu põllumajandusettevõtete struktuuriuuringute ja põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu kaudu kogutud andmete esitamiseks tootmistüüpide ja majandusliku suuruse klasside kaupa.

Määratakse kindlaks vastavus üldisel ja peamisel tasemel tootmistüüpidele ning peamisel tasemel tootmistüüpidele vastavatele konkreetsetele tootmistüüpidele spetsialiseerumise vahel. Põllumajandusliku majapidamise majanduslik suurus määratakse kindlaks majapidamise kogustandardtoodangu põhjal. Andmed standardtoodangu ja selle kindlaksmääramise kohta edastab komisjonile kontaktasutus, mille iga liikmesriik on määranud kooskõlas kõnealuse määruse artikliga 7, või asutus, kellele see ülesanne on delegeeritud.

Komisjon kasutas eespool nimetatud õigust ja võttis vastu komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 1198/2014, milles on standardtoodangu vaatlusperioodi kohta sätestatud:

„Selleks et arvutada liidu põllumajanduslike majapidamiste struktuuriuuringu jaoks standardtoodang aastal N, (...) hõlmab võrdlusperiood viit järjestikust aastat alates aastast N–5 kuni aastani N–1. Standardtoodangu kindlaksmääramiseks kasutatakse esimeses lõigus osutatud võrdlusperioodi jooksul arvutatud keskmisi põhiandmeid ning seda nimetatakse „N–3 standardtoodanguks“. Majandussuundumusi arvesse võttes ajakohastatakse kõnealust N–3 standardtoodangut vähemalt iga kord siis, kui tehakse liidu põllumajanduslike majapidamiste struktuuriuuringut.“

Komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 1198/2014 I lisas on esitatud järgmine ülevaade üldiste ja peamiste põllumajandustootmisviiside ning nendevahelise vastavuse kohta:

Üldine põllumajandustootmisviis

Kirjeldus

Peamine põllumajandustootmisviis

Kirjeldus

1.

Spetsialiseerunud põllukultuuridele

15.

Spetsialiseerunud teravilja, õliseemnete ja valgurikaste taimede tootmisele

16.

Üldviljelus

2.

Spetsialiseerunud aiandusele

21.

Spetsialiseerunud aiandusele, sisetingimustes

22.

Spetsialiseerunud aiandusele, avamaal

23.

Muu aiandus

3.

Spetsialiseerunud püsikultuuridele

35.

Spetsialiseerunud viinamarjaistandustele

36.

Spetsialiseerunud puuviljadele ja tsitruselistele

37.

Spetsialiseerunud oliividele

38.

Erinevad püsikultuurid

4.

Spetsialiseerunud kariloomadele

45.

Spetsialiseerunud piimandusele

46.

Spetsialiseerunud veistele – kasvatamine ja nuumamine

47.

Veised – piimandus, kasvatamine ja nuumamine

48.

Lambad, kitsed ja teised kariloomad

5.

Spetsialiseerunud teratoidulistele

51.

Spetsialiseerunud sigadele

52.

Spetsialiseerunud kodulindudele

53.

Erinevad teratoidulised

6.

Segakultuuride kasvatamine

61.

Segakultuuride kasvatamine

7.

Mitme tegevusalaga loomakasvatusettevõtted

73.

Erinevad koduloomad, peamiselt kariloomad

74.

Erinevad koduloomad, peamiselt teratoidulised

8.

Segakultuurid – kariloomad

83.

Põllukultuurid ja kariloomad

84.

Erinevad kultuurid ja kariloomad

9.

Mitteklassifitseeritud põllumajanduslikud majapidamised

90.

Mitteklassifitseeritud põllumajanduslikud majapidamised

Komisjon võttis delegeeritud määruse vastu 1. augustil 2014 ja see jõustus seitsmendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas 7. novembril 2014. Määrust kohaldatakse alates põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu 2015. aruandeaastast.

3.e.    Selliste volituste delegeerimine kooskõlas määruse (EÜ) nr 1217/2009 artikliga 8, mis on seotud kogutavate raamatupidamisandmete peamiste rühmade kindlaksmääramisega ja andmete kogumise üldeeskirjadega.

Põllumajandusaruannetes esitatud andmete abil peaks olema võimalik iseloomustada aruandvate majapidamiste tootmistegureid, hinnata põllumajanduslike majapidamiste tulu ja kajastada nende tehnilisi, majanduslikke ja sotsiaalseid tingimusi. Seepärast tuleks kindlaks määrata kogutavate raamatupidamisandmete põhirühmad ja andmete kogumise üldeeskirjad.

Nõukogu määruse (EÜ) nr 1217/2009 artikli 8 kohaselt on komisjonil õigus võtta kooskõlas artikliga 19a vastu delegeeritud õigusakte kogutavate raamatupidamisandmete peamiste rühmade kindlaksmääramise ja andmete kogumise üldeeskirjade kohta. 

Andmed esitatakse ühe põllumajandusliku majapidamise ja ühe kaheteistkümnest järjestikusest kuust koosneva aruandeaasta kohta ning need on seotud üksnes selle põllumajandusliku majapidamisega. Nimetatud andmed osutavad põllumajandusliku majapidamise enda põllumajanduslikule tegevusele ja muule majapidamisega otseselt seotud tulu saamise eesmärgil toimuvale tegevusele.

Komisjon kasutas eespool nimetatud õigust ja võttis vastu komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 1198/2014, milles on sätestatud, et üldised ja peamised põllumajandustootmisviisid ning nendevaheline vastavus on esitatud määruse I lisas. Lisaks on nimetatud määruse II lisas seoses põllumajandusaruannetega kindlaks määratud kogutavate raamatupidamisandmete põhirühmad ja andmete kogumise üldeeskirjad.

Komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 1198/2014 II lisas on seoses põllumajandusaruannetega kogutavate raamatupidamisandmete põhirühmade ja andmete kogumise üldeeskirjade kohta antud järgmine ülevaade:

Põllumajandusaruanne – kogutavate raamatupidamisandmete põhirühmad

– Üldandmed põllumajandusliku majapidamise kohta, näiteks asukoha, staatuse, tootmisviisi ja liigitusega seotud andmed.

– Valduse liik: kokkuvõtlikud andmed seoses põllumajandusliku majapidamise poolt kasutatava põllumajandusmaa kasutusotstarbega

– Tööjõukulud: põllumajandusliku majapidamise tööjõudu iseloomustavad andmed, näiteks töötajate arv, tööaeg ja töö tüüp.

– Vara: üksikasjalikud andmed aruandeaasta jooksul kasutatava põllumajandusliku majapidamise vara kohta, jaotatuna kategooriatesse.

– Kvoodid ja muud õigused: andmed seoses kvootidega ja muud aruandeaasta jooksul põllumajandusliku majapidamise tegevusega seotud õigused.

– Võlad: andmed põllumajandusliku majapidamise võlakoormuse kohta aruandeaastal.

– Käibemaks: andmed seoses põllumajandusliku majapidamise suhtes kohaldatava käibemaksusüsteemiga.

– Sisendid: andmed seoses põllumajandusliku majapidamise aruandeaasta toodangu sisenditega (nt erikulud ja üldkulud).

– Põllumajanduskultuurid: üksikasjalikud andmed põllumajanduskultuuride ja nende kasutamise kohta põllumajanduslikus majapidamises.

– Loomakasvatus: üksikasjalikud andmed loomakasvatustoodangu ja selle kasutamise kohta põllumajanduslikus majapidamises.

– Loomsed saadused ja loomadega seotud teenused: üksikasjalikud andmed loomsete saaduste tootmise ja loomadega seotud teenuste kasutamise kohta põllumajanduslikus majapidamises.

– Põllumajandusliku majapidamisega otseselt seotud muu tulutoov tegevus: andmed seoses kogu muu tegevusega, mis ei kuulu põllumajandustöö hulka, kuid mis on otseselt seotud põllumajandusliku majapidamisega ja millel on põllumajanduslikule majapidamisele majanduslik mõju ning mille puhul kasutatakse põllumajandusliku majapidamise ressursse (maad, hooned, seadmed, põllumajandustooted vms) või tooteid.

– Toetused: üksikasjalikud andmed toetuste kohta, mida põllumajanduslik majapidamine on aruandeaasta jooksul saanud.

Põllumajandusaruanne – andmete kogumise üldeeskirjad

a) Määruse (EÜ) nr 1217/2009 artikli 8 lõikes 3 osutatud 12 järjestikusest kuust koosnev aruandeaasta lõpeb ajavahemikul 31. detsembrist 30. juunini (kaasa arvatud).

b) Põllumajandusaruande andmed põhinevad raamatupidamisarvestusel, mis koosneb kogu aruandeaasta jooksul tehtud süstemaatilistest ja regulaarsetest kannetest.

c) Põllumajandusaruande andmed tuleb esitada rahalistes väärtustes (eurodes või omavääringus), füüsilistes mõõtühikutes kaalu, mahu, pindala, arvu kohta ning muudes vastavates ühikutes või tähistes.

d) Raamatupidamisandmed väljendatakse rahaliselt ilma käibemaksuta.

e) Rahaliselt väljendatud raamatupidamisandmetest jäetakse välja abi ja toetused, mis kirjendatakse eraldi. Toetuste ja abina käsitatakse riiklikest vahenditest antavat mis tahes otsetoetust, millest on saadud teatavat tulu.

Komisjon võttis delegeeritud määruse vastu 1. augustil 2014 ja see jõustus seitsmendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas 7. novembril 2014. Määrust kohaldatakse alates põllumajandusliku raamatupidamise andmevõrgu 2015. aruandeaastast.

4.    KOKKUVÕTE

Komisjon on nõuetekohaselt kasutanud oma delegeeritud õigusi ning kutsub Euroopa Parlamenti ja nõukogu üles käesolevat aruannet teadmiseks võtma.

(1)

Nõukogu 30. novembri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1217/2009, millega luuakse Euroopa Ühenduse põllumajanduslike majapidamiste tulusid ja majandustegevust käsitlevate raamatupidamisandmete kogumise võrk (ELT L 328, 15.12.2009, lk 27).

(2)

Komisjoni 1. augusti 2014. aasta delegeeritud määrus (EL) nr 1198/2014, millega täiendatakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1217/2009, millega luuakse Euroopa Liidu põllumajanduslike majapidamiste tulusid ja majandustegevust käsitlevate raamatupidamisandmete kogumise võrk (ELT L 321, 7.11.2014, lk 2).

(3)

Komisjoni 4. septembri 2017. aasta delegeeritud määrus (EL) 2017/2278, millega muudetakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1217/2009 (millega luuakse Euroopa Liidu põllumajanduslike majapidamiste tulusid ja majandustegevust käsitlevate raamatupidamisandmete kogumise võrk) I lisa (ELT L 328, 12.12.2017, lk 1).

(4)

 Vt joonealune märkus 3.

(5)

Vt joonealune märkus 2.

Top