EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0425

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta seoses ettepanekutega puu- ja köögivilja kvaliteedistandardite kehtestamiseks, mis võetakse vastu Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Euroopa Majanduskomisjoni põllumajanduse kvaliteedistandardite töörühmas (UNECE WP.7)

COM/2017/0425 final - 2017/0191 (NLE)

Brüssel,14.8.2017

COM(2017) 425 final

2017/0191(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta seoses ettepanekutega puu- ja köögivilja kvaliteedistandardite kehtestamiseks, mis võetakse vastu Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Euroopa Majanduskomisjoni põllumajanduse kvaliteedistandardite töörühmas (UNECE WP.7)


SELETUSKIRI

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Euroopa Majanduskomisjoni (UNECE) standardeid kehtestavaid tegevusi teostab põllumajanduse kvaliteedistandardite töörühm (WP.7) vastavalt Genfi kokkuleppele põllumajanduse kvaliteedistandardite kohta 1 .

UNECE põllumajanduse kvaliteedistandardite vastuvõtmisel kohaldab WP.7 oma pädevust 2 ja töökorda 3 . UNECE puu- ja köögiviljade kvaliteedistandardite ettepanekud valmistavad ette vastavalt värske puu- ja köögivilja standardimise sektsioon ning kuivade ja kuivatatud toodete standardimise sektsioon. Ettepanekud võtab seejärel konsensuslikult vastu UNECE WP.7 või saadetakse need tagasi sektsioonidele arutamiseks. Kõnealune menetlus toimub igal aastal.

Kõik ÜRO või selle spetsialiseeritud allasutuste liikmed võivad UNECE põllumajanduse kvaliteedistandardite väljatöötamises osaleda. Euroopa Liidu liikmesriigid osalevad selles töös korrapäraselt. Euroopa Liit osaleb vaatlejana UNECE WP.7 ja selle sektsioonide töös, kus käsitletakse värske puu- ja köögivilja ning kuivade ja kuivatatud toodete standardimist.

Määruse (EL) nr 1308/2013 4 artikli 75 lõike 1 ja artikli 76 lõike 1 kohaselt võib liidu tasandil puu- ja köögiviljasektori tooteid, mis on mõeldud tarbijale värskelt müümiseks, turustada üksnes siis, kui need on vastavuses kohaldatavate turustusstandarditega, veatud, standardse turustuskvaliteediga ning kui on näidatud nende päritoluriik.

Määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 75 lõike 2 kohaselt on komisjonil volitused kehtestada turustamisstandardid puu- ja köögiviljasektoris delegeeritud õigusaktiga. Konkreetsed turustamisstandardid teatavate puu- ja köögiviljatoodete puhul on kehtestatud komisjoni rakendusmäärusega (EL) nr 543/2011 5 . Need konkreetsed turustamisstandardid põhinevad UNECE kvaliteedistandarditel asjaomaste toodete jaoks.

Komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 3 lõikes 1 on sätestatud, et tooted, mis ei ole hõlmatud konkreetse turustamisstandardiga, vastavad üldisele turustamisstandardile, kui need on kooskõlas mis tahes kohaldatava UNECE vastuvõetud standardiga. Komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 põhjenduses 6 on ette nähtud, et üksikutele toodetele kehtestatud konkreetsed turustamisstandardid peaksid vastama UNECE vastuvõetud normidele.

UNECE standardites määratletakse minimaalsed kvaliteedinormid, et luua ühine keel õiglase kaubanduse lihtsustamiseks, tehniliste kaubandustõkete ennetamiseks ning turgude läbipaistvuse suurendamiseks. Nendega edendatakse jätkusuutlike kvaliteetsete põllumajandustoodete tootmist, hoitakse madala kvaliteediga põllumajandustooted turult eemal ja kaitstakse tarbijate huve. Olemuslikult aitavad need kaasa puu- ja köögivilja standardite rahvusvahelisele ühtlustamisele ning nende abil luuakse raamistik, mis tagab ausa konkurentsi puu- ja köögiviljadega kauplemisel. UNECE standardid on välja töötatud kooskõlas Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) tehniliste kaubandustõkete lepinguga 6 .

Enne nende vastuvõtmist UNECE WP.7 poolt, arutavad puu- ja köögiviljasektori teadus- ja tehnikavaldkonna eksperdid ettepanekuid põhjalikult standardimise sektsioonides, milles osalevad liikmesriikide eksperdid.

Ettepanekute vastuvõtmist UNECE WP.7s tuleks seetõttu toetada, tingimusel et tagatakse nende vastavus liidu õigusele, eelkõige määrusele (EL) nr 1308/2013, ning kooskõla liidu huvide ja eesmärkidega põllumajanduspoliitika valdkonnas. Kui komisjonil on küsimusi, mida ei ole arutatud standardimise sektsioonides või kui on kättesaadavad uued teaduslikud või tehnilised andmed, tuleb tagada, et neid küsimusi arutataks nõuetekohaselt enne, kui otsus ettepaneku kohta UNECE WP.7s vastu võetakse. Samuti kui piisav arv liikmesriike on ettepaneku vastu, siis lükkavad UNECE WP.7s osalevad liikmesriigid otsuse edasi ning tagavad, et ettepanek saadetakse tagasi standardimise sektsioonidele või selleks otstarbeks loodud töörühmadele, kus sellistele küsimused tuleks kõigepealt lahendus leida.

1.ETTEPANEKU TAUST

Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

UNECE standardites määratletakse minimaalsed kvaliteedinormid, et luua ühine keel õiglase kaubanduse lihtsustamiseks, tehniliste kaubandustõkete ennetamiseks ning turgude läbipaistvuse suurendamiseks. Nendega edendatakse jätkusuutlike kvaliteetsete põllumajandustoodete tootmist, hoitakse madala kvaliteediga põllumajandustooted turult eemal ja kaitstakse tarbijate huve. Olemuslikult aitavad need kaasa puu- ja köögivilja standardite rahvusvahelisele ühtlustamisele ning nende abil luuakse raamistik, mis tagab ausa konkurentsi puu- ja köögiviljadega kauplemisel. UNECE standardid on välja töötatud kooskõlas Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) tehniliste kaubandustõkete lepinguga.

Nagu eespool selgitatud, mõjutavad UNECE puu- ja köögivilja kvaliteedistandardid liidu õigust. Seepärast tuleks kindlaks määrata liidu seisukoht kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõikega 9. Käesoleva ettepaneku eesmärk on kehtestada kõnealune liidu seisukoht, kohaldades kindlaksmääratud tingimusi ja menetlusi.

UNECE kvaliteedistandardite läbivaatamine ja vastuvõtmine on pidev protsess, millega tagatakse, et standardid on ajakohastatud ning kooskõlas praeguse teadusliku ja tehnilise teabega. Seepärast on vaja kehtestada menetlus, millega määrataks kindlaks liidu seisukoht määramata ajaks. Koordineerimiskoosolekud peaksid toimuma kord aastas enne kvaliteedistandardite läbivaatamist ja/või vastuvõtmist UNECEs.

Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

Käesolev ettepanek on kooskõlas ELi puu- ja köögivilja turustamisstandardite õigusraamistikuga, mis on sätestatud määruse (EL) nr 1308/2013 artiklites 75 ja 76 ning komisjoni rakendusmääruses (EL) nr 543/2011. Sellega tagatakse, et liidu seisukoht UNECE kvaliteedistandardite kohta, millele on osutatud eespool esitatud sätetes, on nõuetekohaselt kindlaks määratud.

 Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega

Samal viisil on liidu seisukoht kindlaks määratud mitmete rahvusvaheliste organisatsioonide puhul, mis kehtestavad standardeid, mis mõjutavad liidu õigust, eelkõige seoses standarditega, mis on vastu võetud Rahvusvahelise Viinamarja- ja Veiniorganisatsiooni poolt.

2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

Õiguslik alus

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 43 ja artikli 218 lõige 9.

Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

Ei kohaldata.

Proportsionaalsus

Ei kohaldata.

Vahendi valik

Ükski muu vahend ei ole käesoleva algatuse puhul kättesaadav.

3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll

Ei kohaldata.

Konsulteerimine sidusrühmadega

Ei kohaldata.

Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

Ei kohaldata.

Mõju hindamine

Ei kohaldata.

Õigusnormide toimivus ja lihtsustamine

Ei kohaldata.

Põhiõigused

Käesolev ettepanek põhiõigusi ei mõjuta.

4.MÕJU EELARVELE

Ettepanek ei mõjuta eelarvet.

5.MUU TEAVE

Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord

Euroopa Komisjon osaleb nõukogu pädeva töörühma koordineerimiskoosolekul, mis korraldatakse vajaduse korral igal aastal enne UNECE WP.7 koosolekut.

Selgitavad dokumendid (direktiivide puhul)

Ei kohaldata.

2017/0191 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta seoses ettepanekutega puu- ja köögivilja kvaliteedistandardite kehtestamiseks, mis võetakse vastu Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Euroopa Majanduskomisjoni põllumajanduse kvaliteedistandardite töörühmas (UNECE WP.7)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 43 koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Euroopa Majanduskomisjoni põllumajanduse kvaliteedistandardite töörühm (UNECE WP.7) vaatab läbi ja võtab vastu ettepanekuid, millega luuakse uusi või muudetakse olemasolevaid UNECE kvaliteedistandardeid puu- ja köögiviljade jaoks. Need ettepanekud valmistavad ette UNECE standardimissektsioonid. UNECE WP.7 võtab ettepanekud vastu osalevate liikmete konsensuse alusel.

(2)UNECE puu- ja köögiviljade kvaliteedistandardid aitavad kaasa puu- ja köögiviljastandardite rahvusvahelisele ühtlustamisele ning nende abil luuakse raamistik, mis tagab ausa konkurentsi puu- ja köögiviljadega kauplemisel.

(3)Euroopa Liit osaleb UNECE WP.7 ja selle standardimissektsioonide töös vaatlejana. Liikmesriigid on UNECE liikmed ning osalevad UNECE WP.7 ja standardimissektsioonide töös. Liikmesriigid võivad UNECE WP.7 liikmetena osaleda UNECE WP.7 põllumajanduse kvaliteedistandardite vastuvõtmise otsuste tegemisel.

(4)Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1308/2013 7 artikli 75 lõike 1 ja artikli 76 lõike 1 kohaselt võib puu- ja köögiviljasektori tooteid, mis on mõeldud tarbijale värskelt müümiseks, turustada üksnes siis, kui need on vastavuses kohaldatavate turustusstandarditega, veatud, standardse turustuskvaliteediga ning kui on näidatud nende päritoluriik.

(5)Määruse (EL) nr 1308/2013 artikli 75 lõike 2 kohaselt on komisjonil volitused kehtestada turustamisstandardid puu- ja köögiviljasektoris delegeeritud õigusaktiga. Konkreetsed turustamisstandardid teatavate puu- ja köögiviljatoodete puhul on kehtestatud komisjoni rakendusmäärusega (EL) nr 543/2011 8 . Need konkreetsed turustamisstandardid põhinevad UNECE kvaliteedistandarditel asjaomaste toodete jaoks.

(6)Rakendusmääruse (EL) nr 543/2011 artikli 3 lõike 1 kohaselt peavad puu- ja köögiviljad, mis ei ole hõlmatud konkreetse turustamisstandardiga, vastama üldisele turustamisstandardile, mis on sätestatud kõnealuse rakendusmääruse I lisa A osas. Tooteid, mis vastavad UNECE vastuvõetud mis tahes kohaldatavale standardile, loetakse üldisele turustamisstandardile vastavaks.

(7)Kuna UNECE põllumajanduse kvaliteedistandardid puu- ja köögiviljade puhul mõjutavad liidu õigust, on vaja kindlaks määrata seisukoht, mis võetakse liidu nimel UNECE WP.7s seoses kõnealuste kvaliteedistandarditega.

(8)Kvaliteedistandardite ettepanekuid, mille on ette valmistanud värske puu- ja köögivilja standardimise sektsioon ning kuivade ja kuivatatud toodete standardimise sektsioon, arutavad põhjalikult puu- ja köögiviljasektori teadus- ja tehnikavaldkonna eksperdid. Neid ettepanekuid peaksid liikmesriigid liidu nimel toetama, tingimusel et need on liidu huvides ning ei ole vastuolus ELi õigusega ja eelkõige määrusega (EL) nr 1308/2013 ning niikaua kui selleks otstarbeks loodud menetlust on järgitud.

(9)Kui komisjonil on küsimusi, mida ei ole arutatud standardimise sektsioonides või kui enne UNECE WP.7 kohtumist või selle ajal ilmneb uut teaduslikku või tehnilist teavet, tuleks ettepaneku vastuvõtmine edasi lükata ning ettepanek tuleks standardimise sektsioonidele täiendavaks aruteluks tagasi saata, et küsimused või uued andmed saaksid nõuetekohaselt käsitletud.

(10)Kui selline arv liikmesriike, mis võrdub blokeeriva vähemusega, mis on kehtestatud aluslepingu artikli 238 lõike 3 punkti a teise lõiguga, on ettepaneku vastu, siis peaksid UNECE WP.7 koosolekul osalevad liikmesriigid otsuse edasi lükkama ja jätkama arutelusid selleks otstarbeks kokku kutsutud koosolekutel või töörühmades.

(11)Selleks et võimaldada vajalikku paindlikkust UNECE WP.7 kohtumise ajal või enne seda toimuvatel läbirääkimistel, tuleks liikmesriikidel pärast komisjoni teavitamist lubada nõustuda kõnealuste ettepanekute muudatustega, tingimusel et need muudatused ei muuda ettepanekute sisu,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Kui UNECE WP.7 kutsutakse üles kehtestama uusi UNECE puu- ja köögiviljade kvaliteedistandardeid või muutma olemasolevaid UNECE puu- ja köögiviljade kvaliteedistandardeid, on liikmesriikidel, kes osalevad UNECE WP.7 töös, tegutsedes ühiselt Euroopa Liidu nimel, õigus nõustuda ettepanekutega, mille on ette valmistanud värske puu- ja köögivilja standardimise sektsioon ning kuivade ja kuivatatud toodete standardimise sektsioon, et kehtestada uued UNECE kvaliteedistandardid puu- ja köögiviljade jaoks või muuta olemasolevaid UNECE puu- ja köögiviljade kvaliteedistandardeid, järgides artiklis 2 sätestatud korda ja järgmistel tingimustel:

(a)uued puu- ja köögivilja kvaliteedistandardid või olemasolevate puu- ja köögivilja kvaliteedistandardite muudatused on liidu huvides ja kooskõlas eesmärkidega, mida liit oma põllumajanduspoliitika raames taotleb; ning

(b)uued puu- ja köögivilja kvaliteedistandardid või olemasolevate puu- ja köögivilja kvaliteedistandardite muudatused ei ole vastuolus ELi õigusega ega eelkõige määrusega (EL) nr 1308/2013, ilma et see piiraks komisjoni õigust kohandada liidu eeskirju delegeeritud õigusaktiga, eelkõige seoses puu- ja köögiviljade turustamisstandarditega, millele on osutatud kõnealuse määruse artiklis 75.

Artikkel 2

1.    Selleks et määrata kindlaks ELi seisukoht ja see, kuidas liikmesriigid rakendavad seda artiklis 1 osutatud küsimuste puhul, kutsutakse nõukogu pädev töörühm kokku piisavalt enne UNECE WP.7 koosolekut.

2.    Erandina artiklist 1, kui komisjon teatab nõukogu pädeva töörühma koosolekul, millele on osutatud lõikes 1, konkreetsest probleemist, mis on seotud värske puu- ja köögivilja standardimise sektsiooni või kuivade ja kuivatatud toodete standardimise sektsiooni asjaomase ettepanekuga ja kui kõnealust probleemi ei ole arutatud üheski standardimise sektsioonis, nõuavad osalevad liikmesriigid, et otsus ettepaneku kohta tuleb UNECE WP.7s edasi lükata, kuni probleemi on nõuetekohaselt arutatud standardimise sektsioonis.

3.    Erandina artiklist 1, kui värske puu- ja köögivilja standardimise sektsiooni või kuivade ja kuivatatud toodete standardimise sektsiooni ettepanekut mõjutab tõenäoliselt uus teaduslik või tehniline teave, mis ilmnes pärast lõikes 1 osutatud koosolekut, kuid siiski enne UNECE WP.7 koosolekut või selle ajal, nõuavad UNECE WP.7s osalevad liikmesriigid, et otsus ettepaneku kohta tuleb UNECE WP.7s edasi lükata, kuni ettepanekut on arutatud standardimise sektsioonides kõnealuse uue teadusliku või tehnilise teabe alusel.

4.    Erandina artiklist 1, kui selline arv liikmesriike, mis võrdub blokeeriva vähemusega, mis on kehtestatud aluslepingu artikli 238 lõike 3 punkti a teise lõiguga, on lõikes 1 osutatud nõukogu pädeva töörühma koosolekul vastu ettepanekutele seoses UNECE uute puu- ja köögiviljade kvaliteedistandarditega või olemasolevate UNECE puu- ja köögiviljade kvaliteedistandardite muudatustega, siis UNECE WP.7 töös osalevad liikmesriigid lükkavad otsuse edasi ning jätkavad arutelusid värske puu- ja köögivilja standardimise sektsioonis või kuivade ja kuivatatud toodete standardimise sektsioonis või selleks otstarbeks loodud töörühmas.

Artikkel 3

Liikmesriigid, kes osalevad UNECE WP.7 töös, tegutsedes ühiselt Euroopa Liidu nimel ning olles teavitanud komisjoni, võivad UNECE WP.7s nõustuda puu- ja köögivilja kvaliteedistandardeid käsitlevate ettepanekute väikeste muudatustega, mis ei muuda nende ettepanekute sisu.

Artikkel 4

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1) http://www.unece.org/fileadmin/DAM/trade/agr/AboutUs/GenevaUnderstanding_E.pdf
(2) UNECE põllumajanduse kvaliteedistandardite töörühma pädevus: http://www.unece.org/fileadmin/DAM/trade/agr/AboutUs/ToR_eng.doc
(3) UNECE põllumajanduse kvaliteedistandardite töörühma töökord, vastu võetud töörühmas 2010. ja muudetud 2012. aastal: http://www.unece.org/fileadmin/DAM/trade/agr/AboutUs/WorkingProcedures_2012_e.doc
(4) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 922/72, (EMÜ) nr 234/79, (EÜ) nr 1037/2001 ja (EÜ) nr 1234/2007 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 671).
(5) Komisjoni 7. juuni 2011. aasta rakendusmäärus (EL) nr 543/2011, millega kehtestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1234/2007 üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses puu- ja köögiviljasektori ning töödeldud puu- ja köögivilja sektoriga (ELT L 157, 15.6.2011, lk 1).
(6) Tehniliste kaubandustõkete leping: https://www.wto.org/english/docs_e/legal_e/17-tbt_e.htm
(7) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1308/2013, millega kehtestatakse põllumajandustoodete ühine turukorraldus ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 922/72, (EMÜ) nr 234/79, (EÜ) nr 1037/2001 ja (EÜ) nr 1234/2007 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 671).
(8) Komisjoni 7. juuni 2011. aasta rakendusmäärus (EL) nr 543/2011, millega kehtestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1234/2007 üksikasjalikud rakenduseeskirjad seoses puu- ja köögiviljasektori ning töödeldud puu- ja köögivilja sektoriga (ELT L 157, 15.6.2011, lk 1).
Top