Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0342

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE komisjonile Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. mai 2016. aasta direktiiviga 2016/802/EL (mis käsitleb väävlisisalduse vähendamist teatavates vedelkütustes) antud delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise õiguse kasutamise kohta

COM/2017/0342 final

Brüssel,28.6.2017

COM(2017) 342 final

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

komisjonile Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. mai 2016. aasta direktiiviga 2016/802/EL (mis käsitleb väävlisisalduse vähendamist teatavates vedelkütustes) antud delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise õiguse kasutamise kohta


KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE
komisjonile Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. mai 2016. aasta direktiiviga 2016/802/EL (mis käsitleb väävlisisalduse vähendamist teatavates vedelkütustes) antud delegeeritud õigusaktide vastuvõtmise õiguse kasutamise kohta

1. SISSEJUHATUS

Teatavates vedelkütustes väävlisisalduse vähendamist käsitleva Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. mai 2016. aasta direktiivi 2016/802/EL 1 (kodifitseeritud tekst) eesmärk on ära hoida ja piirata suure väävlisisaldusega vedelkütuste, sh laevakütuste põletamisel tekkivast mürgisest heitest põhjustatud õhusaastet, mis kahjustab inimeste tervist ja keskkonda ning tekitab happevihma.

Kõnealuse direktiiviga on antud komisjonile õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte, et kohandada järgmisi artikleid ja lisasid teaduse ja tehnika arenguga ning tagada kooskõla Rahvusvahelises Mereorganisatsioonis (IMO) vastu võetud asjakohaste vahenditega ning vajaduse korral muude ELi või rahvusvaheliste standarditega:

·artikli 2 punktid a–e ja punkt p, milles on sätestatud direktiiviga hõlmatud kütuste mõisted ja spetsifikatsioonid;

·artikli 13 lõike 2 punkti b alapunkt i, milles käsitletakse laevale selle pardal põletamiseks tarnitavast kütusest tarnimise ajal proovi võtmist ja selle kütuse analüüsimist;

·artikli 13 lõige 3, milles on sätestatud vedelkütuste väävlisisalduse määramise standardmeetod;

·I ja II lisa, milles on esitatud samaväärsed heite piirnormid ja kriteeriumid artiklis 8 osutatud heitevähendusmeetodite kasutamise korral.

2. ÕIGUSLIK ALUS

Käesoleva aruande esitamine on ette nähtud direktiivi 2016/802/EL artikli 16 lõikega 2. Komisjon võib selle sätte kohaselt alates 17. detsembrist 2012 viie aasta jooksul võtta vastu delegeeritud õigusakte ja peab esitama delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt üheksa kuud enne viieaastase ajavahemiku lõppu. Volituste delegeerimist uuendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu selle kooskõlas artikli 16 lõikega 2 tagasi võtab.

3. DELEGEERITUD VOLITUSTE RAKENDAMINE

Volituse rakendamist peeti vajalikuks, et kohandada erinevaid direktiivi sätteid teaduse ja tehnika arenguga. Pärast õigusnormide viimast muutmist 2012. aastal 2 ei ole kütusespetsifikatsioonide ja kütuste väävlisisalduse kontrollistandardite või heitevähendusmeetodite osas toimunud märkimisväärset arengut, mis nõuaks komisjonilt talle direktiiviga antud volituste kasutamist.

Kuid pidades silmas seda, et vastavalt direktiivi artikli 6 lõike 1 punktile b hakkab 1. jaanuaril 2020 kehtima rangem nõue, mille kohaselt ei tohi ELi vetes väljaspool väävliheite kontrolli piirkondi ning kogu maailmas sõitvatel laevadel kasutatava kütuse väävlisisaldus ületada 0,50 massiprotsenti, võidakse selle rangema nõude täitmiseks tuua ELi turule uusi laevakütuseid ja heitevähendusmeetodeid. Ka IMO töötab praegu välja uusi asjakohaseid standardeid ja muid tehnilisi eeskirju. Võttes arvesse mõlemat eespool nimetatud arengusuunda, peab komisjon tõenäoliselt kasutama oma delegeeritud volitusi, et tagada direktiivi kohandamine teaduse ja tehnika arenguga ning kooskõla IMO standarditega.

4. KOKKUVÕTE

Komisjon ei ole viimase viie aasta jooksul direktiiviga 2016/802/EL talle antud delegeeritud volitusi rakendanud. Komisjon palub Euroopa Parlamendil ja nõukogul käesolev aruanne teadmiseks võtta.

(1)  ELT L 132, 21.5.2016, lk 58–78.
(2)  ELT L 327, 27.11.2012, lk 1.
Top