EUROOPA KOMISJON
Brüssel,19.7.2016
COM(2016) 484 final
2012/0340(COD)
KOMISJONI TEATIS
EUROOPA PARLAMENDILE,
mis on esitatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 6 alusel
ning milles käsitletakse
nõukogu seisukohta järgmise õigusakti ettepaneku vastuvõtmise kohta: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv avaliku sektori asutuste veebisaitide ja mobiilirakenduste juurdepääsetavuse kohta
(EMPs kohaldatav tekst)
2012/0340 (COD)
KOMISJONI TEATIS
EUROOPA PARLAMENDILE,
mis on esitatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 6 alusel
ning milles käsitletakse
nõukogu seisukohta järgmise õigusakti ettepaneku vastuvõtmise kohta: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv avaliku sektori asutuste veebisaitide ja mobiilirakenduste juurdepääsetavuse kohta
(EMPs kohaldatav tekst)
1.Taust
Euroopa Parlamendile ja nõukogule ettepaneku edastamise kuupäev (dokument COM(2012) 721 (final) – 2012/0340 COD)):
|
3.12.2012
|
Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamuse kuupäev:
|
22.5.2013
|
Euroopa Parlamendi seisukoha kuupäev, esimene lugemine:
|
26.2.2014
|
Nõukogu seisukoha vastuvõtmise kuupäev:
|
18.7.2016
|
2.Komisjoni ettepaneku eesmärk
Komisjoni ettepaneku eesmärk on lahendada ELi ühtse turu killustumise probleem seoses veebi juurdepääsetavusega seotud toodete ja teenustega, ühtlustades selleks liikmesriikide õigusakte, määrusi ja haldusnorme, mis käsitlevad avaliku sektori asutuste veebisaitide juurdepääsetavust.
Ettepanekuga nähakse ette, et teatavate avaliku sektori asutuste veebisaidid tehakse juurdepääsetavaks kogu ELis seeläbi, et need vastavad samadele tehnilistele normidele ja standarditele (veebikonsortsiumi veebisisu juurdepääsusuuniste versiooni 2.0 tase AA).
Ettepanek hõlmab ainult 12 avaliku sektori veebisaitide liiki, andes liikmesriikidele võimaluse seda loetelu täiendada.
3.Märkused nõukogu seisukoha kohta
Nõukogu tunnistas üldjoontes vajadust kõnealuse valdkonna õigusaktide järele ja kinnitas komisjoni ettepaneku peamise eesmärgi, milleks on avaliku sektori veebisaitide juurdepääsetavuse parandamine. Nõukogu tegi nende eesmärkide saavutamiseks ettepanekusse siiski teatavaid muudatusi.
Eelkõige laiendati ettepaneku kohaldamisala selliselt, et see hõlmab kõigi avaliku sektori asutuste veebisaite ja mobiilirakendusi, tehes teatavaid piiratud erandeid vaid seoses asutuse liigi ja hõlmatud sisuga. Samuti lisati mitu sätet, mis võimaldavad avaliku sektori asutustel kohaldada juurdepääsetavuse nõudeid sellises ulatuses, et need ei tekitaks ebaproportsionaalselt suurt koormust (võttes arvesse selliseid asjaolusid nagu avaliku sektori asutuse suurus ja vahendid).
Mõistes „avaliku sektori asutus“ selgitatakse, et mõiste laiendamine ühest või mitmest avalik-õiguslikust asutusest või organist koosnevatele ühendustele hõlmab ühendusi, mis on asutatud konkreetse eesmärgiga täita üldist huvi pakkuvaid vajadusi ja mis ei ole tööstuslikku või kaubanduslikku laadi.
Liikmesriigid võivad (kooskõlas liidu õigusega) säilitada või võtta kasutusele meetmeid, mis lähevad direktiivi miinimumnõuetest kaugemale.
Standardeid käsitlevaid sätteid on muudetud, et võtta arvesse volitusest 376 tuleneva Euroopa standardi EN 301 549 „Kohased juurdepääsetavuse nõuded IKT toodete ja teenuste riigihangeteks Euroopas“ vastuvõtmist 2014. aastal, samuti asjaolu, et mobiilirakenduste standardimistöö on pooleli. Komisjon peab 24 kuu jooksul alates direktiivi jõustumisest võtma vastu rakendusaktid, millega nähakse ette mobiilirakenduste tehnilised kirjeldused juhtudel, kui ei ole avaldatud viidet neid hõlmavale harmoneeritud standardile. Lisati konkreetne kohustus järgida Euroopa standardi EN 301 549 V1.1.2 (2015-04) asjaomaseid sätteid seoses veebisaitide ja mobiilirakendustega, ning komisjon on volitatud võtma vastu delegeeritud õigusakti, et viidata kõnealuse standardi uuemale versioonile või seda asendavale Euroopa standardile, seda ka juhul, kui viidet neid küsimusi hõlmavatele harmoneeritud standarditele ei ole avaldatud.
Praeguse seisuga sätestatakse tekstis nõuded läbipaistvuse kohta (avaliku sektori asutused peavad avaldama teavet oma veebisaitide ja mobiilirakenduste juurdepääsetavuse kohta) ja kasutajatele võimalus taotleda teatavat sisu, mis on juurdepääsetavuse nõudest vabastatud. Muudetud ettepanekus sätestatakse ka tõhusa jõustamismenetluse nõuded, sealhulgas võimalus pöörduda ombudsmani poole, ning järelevalve ja aruandluse nõue liikmesriikidele, mis peaks parandama juurdepääsetavuse nõuete tõhusat rakendamist.
Komisjonil palutakse rakendusaktide abil kehtestada juurdepääsetavust käsitlev näidisavaldus, mille avaldamist avaliku sektori asutustelt nõudma hakatakse, samuti liikmesriikide aruandluse kord ja järelevalve metoodika, mida liikmesriigid peavad kasutama hakkama.
Kui direktiiv on vastu võetud, peavad liikmesriigid selle 21 kuu jooksul alates jõustumise kuupäevast siseriiklikku õigusesse üle võtma. Seejärel on neil 12 kuud aega, et kohaldada direktiivi sätteid avaliku sektori asutuste uutele veebisaitidele, 24 kuud, et kohaldada neid olemasolevatele veebisaitidele, ning 33 kuud, et kohaldada neid avaliku sektori mobiilirakendustele.
Komisjon toetab neid muudatusi.
Pärast mitteametlikke kolmepoolseid arutelusid, mis toimusid 26. jaanuaril, 2. veebruaril ja 3. mail 2016, saavutasid parlament ja nõukogu teksti suhtes esialgse poliitilise kokkuleppe.
Nõukogu kinnitas kõnealust poliitilist kokkulepet 16. juunil ja võttis 18. juulil 2016 vastu oma esimese lugemise seisukoha.
4.Kokkuvõte
Komisjon toetab institutsioonidevaheliste läbirääkimiste tulemusi ja võib seega nõukogus esimesel lugemisel võetud seisukohaga nõustuda.