Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0308(01)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti b kohase taotluse avaldamine

    ELT C 70, 8.3.2014, p. 6–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    8.3.2014   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 70/6


    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti b kohase taotluse avaldamine

    2014/C 70/05

    Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (1) artiklile 51.

    GTT REGISTREERIMISTAOTLUS

    NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 509/2006

    põllumajandustoodete ja toidu garanteeritud traditsiooniliste eritunnuste kohta  (2)

    „ФИЛЕ ЕЛЕНА” (FILE ELENA)

    EÜ nr: BG-TSG-0007-01017-23.07.2012

    1.   Taotlejate rühma nimi ja aadress

    Rühma või organisatsiooni nimi (vajaduse korral) Sdruzhenie Traditsionni surovo-susheni mesni produkti (Traditsioonilise kuivatatud toorliha tootjate assotsiatsioon (STSSMP))

    Aadress:

    bul. Shipchenski Prohod, block 240, entrance А, ap. 6, 3rd floor

    1111 Sofia

    BULGARIA

    Tel +359 29712671

    Faks +359 29733069

    E-post: office@amb-bg.com;

    2.   Liikmesriik või kolmas riik

    Bulgaaria

    3.   Spetsifikaat

    3.1.   Registreeritav(ad) nimetus(ed) (määruse (EÜ) nr 1216/2007 artikkel 2)

    „Филе Елена” (File Elena)

    3.2.   Nimetus

    on iseenesest eripärane

    väljendab põllumajandustoote või toidu eripära

    Nimetusega „File Elena” tähistatakse sea sisefileetükist valmistatud kuivatatud toorlihatoodet. Nimetus on tuletatud Põhja-Bulgaarias metsaga kaetud Balkani mäeaheliku jalamil asuva Elena linna nimest. Nimetus on iseenesest eripärane, kuna see on tuntud kogu riigis ning üldkasutatav, ilma geograafilise piirkonna mõjuta toote kvaliteedile ja omadustele.

    3.3.   Kas taotletakse nimetuse reserveerimist määruse (EÜ) nr 509/2006 artikli 13 lõike 2 alusel?

    Registreerimine koos nimetuse reserveerimisega

    Registreerimine ilma nimetuse reserveerimiseta

    3.4.   Toote liik

    Klass 1.2.

    Lihatooted (kuumtöödeldud, soolatud, suitsutatud jne)

    3.5.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus, mida tähistab punktis 3.1 esitatud nimetus (määruse (EÜ) nr 1216/2007 artikli 3 lõige 1)

    Toode „File Elena” on pressitud kuivatatud toorlihatoode, mis on valmistatud jahutatud või külmutatud sea sisefileest, täiendavatest koostisosadest ja looduslikest maitseainetest. Toode sobib kõikidele tarbijarühmadele otsetarbimiseks.

    Füüsikalised omadused – kuju ja mõõtmed

    Ovaal-silindriline lame piklik kuju, konkreetsed mõõtmed puuduvad.

    Keemilised omadused

    Veesisaldus: mitte üle 55 % toote kogumassist;

    keedusoolasisaldus: mitte üle 3,5 % toote kogumassist;

    nitritid (jääkide kogus lõpptootes): mitte üle 50 mg/kg;

    pH: mitte vähem kui 5,4.

    Organoleptilised omadused

    Välimus ja värvus: puhas, hästi kuivatatud, aedpiparrohu ja musta pipra seguga kaetud pealispind, mis on piparrohust tingitud rohelise värvusega;

    lõikepind: lihaskude on servades tumedama varjundiga roosakaspunast värvi, pekiosa värvus varieerub heleroosast kreemjani;

    maitse ja lõhn: iseloomulik, meeldiv, kergelt soolane, kasutatud maitseainetele omane, ilma võõrmaitse või -lõhnata;

    konsistents: tihke ja elastne.

    Toodet „File Elena” võib turustada terve tükina, tükkideks või viiludeks lõigatuna vaakum-, tsellofaan- või gaaspakendis.

    3.6.   Põllumajandustoote või toidu tootmismeetodi kirjeldus, mida tähistab punktis 3.1 esitatud nimetus (komisjoni määruse (EÜ) nr 1216/2007 artikli 3 lõige 2)

    Koostis:

    sea sisefilee, jahutatud või külmutatud: 100 kg;

    soolamissegu 100 kg sea sisefilee kohta: 3,5 kg keedusoola, 40 g antioksüdanti, st askorbiinhape (E300), 100 g kaaliumnitraati või 85 g naatriumnitraati, 500 g rafineeritud suhkrugraanuleid;

    maitseainesegu 100 kg sea sisefilee kohta: 2 kg aedpiparrohtu ja 200 g jahvatatud musta pipart;

    sidumisnöör: nagu lubatud toidu puhul kasutamiseks.

    Tootmismeetod:

    Toode „File Elena” on valmistatud jahutatud või külmutatud sea sisefileest, mille pH on 5,6–6,2. Sisefilee lõigatakse noaga lahti piki roidekaart, ülevalt alla mööda selgroogu ja ristjätket. Seejärel eemaldatakse lihaskude ristjätke ja rinnalülide vahel. Pekk ja sidekirme trimmitakse sea sisefileedelt, mis pannakse soolamiseks puhastesse mahutitesse. Soolamissegu koostisosade ühtlasema jaotumise tagamiseks segatakse kõigepealt nitritid ja keedusool ning seejärel lisatakse muud koostisained. Soolatakse kuivmeetodil – iga fileetükki hõõrutakse soolaga kas käsitsi või mehaaniliselt. Soolatud lihatükid seatakse sobivates mahutites mitmesse ritta ja hoitakse külmhoidlates temperatuuril 0–4 °С. Viie päeva möödudes paigutatakse lihatükid ümber (ülemiste ja alumiste tükkide kohad vahetatakse) ning neid hoitakse samadel tingimustel veel vähemalt viis päeva. Kui soolamisprotsess on lõpetatud, seotakse igale fileetükile ümber sidumisnöörist tehtud ling ülesriputamiseks. Sel viisil ettevalmistatud sisefilee tükid riputatakse puidust ja/või metallist raamidele, mis on paigutatud ratastega varustatud roostevabast terasest vorstirestidele. Lihatükid ei tohi üksteisega kokku puutuda. Fileetükid jäetakse restidele kuni 24 tunniks mitte üle 12 °С temperatuuriga õhu kätte nõrguma. Pärast nõrgumist asetatakse tükid õhk- või kliimaseadmega kuivatuskambrisse, mille temperatuuri ja niiskust saab reguleerida. Kuivatatakse õhutemperatuuri 12–17 °С ja suhtelise õhuniiskuse 70–85 % juures. Kuivatamise käigus pressitakse toodet puitpaneelidest valmistatud pressides. Sisefileetükke hoitakse pressides 12–24 tundi. Tükid pannakse pressi kõigepealt siis, kui need on veidi kuivanud ning pealispinnal on tunda kerget koorikut. Pressimist korratakse mitu korda seni, kuni toode on täiesti kuiv ning sisefileetükid on omandanud ettenähtud kuju. Kuna pressid peavad imama ka eralduvat niiskust, on need tehtud looduslikust materjalist (puit), mida saab puhastada ja kuivatada. Pressimise teel omandab toode lõpliku välimuse. Pärast lõplikku pressimist veeretatakse fileetükke varem ühtlustatud segus, mis on retsepti järgi valmistatud jahvatatud mustast piprast ja aedpiparrohust.

    Olenevalt lihatükkide suurusest kestab kogu kuivamisprotsess 25–30 päeva – kuni lihatükk on lõpuks elastse konsistentsiga.

    3.7.   Põllumajandustoote või toidu eripära (komisjoni määruse (EÜ) nr 1216/2007 artikli 3 lõige 3)

    Toote „File Elena” iseloomulikud omadused on seotud allpool esitatud tunnustega.

    Koostisosad: kvaliteetne suure toiteväärtusega searümba sisefilee.

    Toote pealispind: retsepti järgi sobivates kogustes aedpiparrohu ja jahvatatud musta pipra seguga kaetud, mis annab tootele iseloomuliku roheka värvuse, mida ei ole muudel sama rühma kuivatatud toorlihatoodetel.

    Maitse ja lõhn: toote iseloomulik maitse ja lõhn on tingitud hoolikalt valitud ja töödeldud koostisainetest, kuivatamise ja pressimise eritingimustest ning maitseainete asjakohasest valikust. Selles osas on oluline maitsetaim aedpiparrohi, mis annab tootele iseloomuliku ja erilise maitse.

    3.8.   Põllumajandustoote või toidu traditsioonilisus (määruse (EÜ) nr 1216/2007 artikli 3 lõige 4)

    Toode „File Elena” on peenestamata lihast valmistatud kuivatatud toorlihatoode. Bulgaaria sajanditepikkuse traditsiooni kohaselt valmistati veise-, vasika-, lamba- ja kitselihast kodustes tingimustes eriroogi. Sellega olid loodud head eeldused samal moel ka sealihatoodete valmistamiseks. Riigi paljudes piirkondades, kus oli võimalik sigu pidada, valmistati kodus ka sealihatooteid. Kuid ajal, mil riik kuulus Ottomani impeeriumisse, ei olnud Bulgaarias usulistel põhjustel võimalik peaaegu üldse sealihatooteid müüa. Esimesed teated samalaadsete sealihatoodete kohta on pärit 1855. aastast, kui Stojan Arnaudov Gabrovost valmistas oma töökojas sea kuivatatud toorlihatooteid 2 090 krossi väärtuses, mis oli tolle aja kohta märkimisväärne summa (Petar Tsonchev: Iz stopanskoto minalo na Gabrovo (Gabrovo majandus möödanikus), kirjastus Hudozhnik, Sofia, 1929).

    Tootega „File Elena” seotud esimene normatiivne dokument oli põllumajanduse ja toiduainetetööstuse ministeeriumi ühtne standard ON 18 64338-73, „Elena” (Sofia, 1973) – sea sisefileest valmistatud kuivatatud toorlihatoode. Standardi koostasid Ivan Konovski ja Trendafil Ignatov. Selle toote valmistamiseks kasutatud meetod sai laialt tuntuks 1980ndate aastate alguses, kui lihatööstus oli riigi kontrolli all ja Elena piirkonna ettevõtetes töötanud spetsialistid olid aastate jooksul saanud rohkelt kogemusi. Selle tulemusel avaldati viimane riiklik normatiivne dokument TU 22/18.5.1983, sea sisefileest valmistatud kuivatatud toorlihatoote „File Elena” tehniline spetsifikaat, NAPS, Sofia, 1983, ning sellele lisatud tehnilised juhised (sea sisefileest valmistatud kuivatatud toorlihatoote tehniline juhend, põllumajanduse ja toiduainetetööstuse ministeerium, Sofia, 1983). Eespool nimetatud dokumentide alusel valmistatakse toodet „File Elena” tänapäevani.

    Toote tootmismeetodit ja retsepti on kirjeldatud ka kogumikus Sbornik tehnologicheski instruktsii za proizvodstvo na mesni proizvedeniya (Lihatoodete tootmise tehniliste juhendite kogumik), samuti sea sisefileest valmistatud delikatesside tehnilises juhendis, lk 319, „File Elena”, NAPS-DSO Rodopa ja lihatööstuse instituut, Sofia, 1980, ning käsiraamatus Tehnologicheski narachnik za dobiv i prerabotka na meso ot svine, edar i dreben rogat dobitak (Sea-, veise-, lamba- ja kitseliha tootmise ja töötlemise tehniline käsiraamat), lk 98, DSO Rodopa ja lihatööstuse instituut, Sofia, 1984. Bulgaaria lihatöötlejate assotsiatsioon kogus 2003. aastal peenestamata lihast valmistatud kuivatatud toorlihatoode traditsioonilised retseptid kogumikku Sbornik s traditsionni balgarski retsepturi i tehnologii (Bulgaaria traditsiooniliste retseptide ja meetodite kogumik), milles „File Elena” kohta on lugeda lk 88–89.

    Toote „File Elena” iseloomulikud omadused kajastuvad järgmises:

    retsepti muutumatu koostis;

    tootmisprotsessis kasutatud meetodid;

    toote traditsiooniline maitse.

    Retsepti traditsiooniline koostis, mida ei ole aastate jooksul muudetud. Retsepti traditsioonilised omadused väljenduvad selle põhikoostisosades ning soolamis- ja maitseainesegus (kirjeldus punktis 3.6.). Retsept põhineb toote esimesel kirjeldusel, mis on kirjas eespool nimetatud ja tänapäevani säilitatud dokumentides – ühtses standardis ON 18 64338-73 ja TU 22/18.5.1983.

    Toote „File Elena” tootmisprotsessis kasutatud traditsioonilisi meetodeid ja toote omadusi on kirjeldanud ka Veliko Tarnovo lihakombinaadi Rodopa kauaaegne spetsialist Hristo Savatov.

    Kõnealused traditsioonilised meetodid hõlmavad soolamist, pressimist, kuivatamist ja maitseainesegu kasutamist.

    Soolatakse kuivmeetodil – iga fileetükki hõõrutakse soolaga kas käsitsi või mehaaniliselt. Vähemalt 10 päeva kestva soolamise käigus algab laagerdumisprotsess.

    Toote teine traditsiooniline omadus on niiskuse ühtlane jaotumine, mis tagatakse pressimisega. Pressimine võimaldab liha ühtlast kuivamist, mis on nõuetekohase laagerdumise eeltingimus. Liha pressitakse looduslikust puidust valmistatud pressidega. Surve all on puit vastupidav materjal, mis osaliselt imab ka tootest eralduvat niiskust. Need omadused on olulised nii toote kuju kui ka erilise mikrofloora kujunemise jaoks.

    Toodet kuivatatakse konkreetse õhutemperatuuri ja niiskuse juures, et selekteerida eriline mikrofloora, millest on tingitud lõpptoote iseloomulikud organoleptilised omadused, toiteväärtus ja maitse. Traditsioonilise meetodi kohaselt peavad kuivamis- ja laagerdumisruumid olema sellised, milles saab tekkida ja püsida Bulgaariale eriomane piimhappebakteri mikrofloora. Selle traditsioonilise kuivatamismeetodiga hõlmatud täpne kohandamine looduslike protsessidega põhineb Bulgaaria spetsialiste põlvkondade kogemustel ja teadmistel ning on kirja pandud 1973. aasta esimeses tehnilises dokumendis.

    Toote maitseainesegu iseloomulikud jooned tulenevad selle valmistamisest ja kasutamisviisist. Traditsioonilise valmistusviisi kohaselt aedpiparrohtu ei jahvatata, vaid purustatakse ning sisefileetükki veeretatakse maitseainesegus. Selle traditsioonilise valmistusviisiga (aedpiparrohu purustamine) ja toote maitseainesegus veeretamisega on võimalik säilitada maitsetaimedes sisalduvaid eeterlikke õlisid, mis annavad lõpptootele intensiivsema maitse. Selle meetodi kasutamisega säilib ka toote katteks kasutatud maitseainesegu värske roheline värvus.

    Paljude tootmis- ja turustamisaastate jooksul on toote „File Elena” maitse püsinud muutumatuna.

    Traditsioonilise maitse kujunemine

    Toote „File Elena” kuivatamise ja pressimise traditsiooniliste meetodite teel selekteeritud looduslik mikrofloora ning hoolikalt valitud ja tasakaalustatud maitseained võimaldavad moodustuda toote lõhnal ja maitsel, mis on muutumatuna püsinud tänapäevani.

    Professor Kalinka Boshkova andmetel on toote „File Elena” tootmine traditsiooniliselt seotud liha soolamise, laagerdumise, kuivamise ja pressimise käigus selle tükkides toimuvate keerukate mikrobioloogiliste, füüsikalis-keemiliste ja biokeemiliste protsessidega. (Boshkova Kalinka, Mikrobiologia na mesoto, ribata i yaytsata (Liha, kala ja munade mikrobioloogia), Plovdiv, 1994). Kõnealused protsessid on toote „File Elena” püsiva värvuse, hea struktuuri, meeldiva lõhna ja maitse kujunemise eelduseks. See on tingitud loodusliku mikrofloora liigilisest koostisest ja nende arengust lihatükkides. Mikrofloora koosneb eelkõige mikrokokkidest (M. varians) ja laktobatsillidest (L. plantarum, L. casei). Kõnealuse teema kohta on teinud uurimustöid V. Peneva, S. Brachkova, G. Stoeva ja S Kuncheva: Sadarzhanie na nitriti v mesni produkti (Nitraadid lihatoodetes), Teine rahvusvaheline sümpoosium nitritite ja lihatoodete kvaliteedi kohta, lk. 115, artiklite kogumik, Varna, 1984, ning R. Kiseva: Usavershenstvuvane na tehnologiyata za proizvodstvo na surovo-susheni mesni produkti ot nerazdrobeni surovini. Disertatsiya (Väitekiri peenestamata kuivatatud toorlihatoodete tootmismeetodi täiustamise kohta), lihatööstuse instituut, Sofia, 1985.

    Toode „File Elena” on võitnud arvukalt auhindu messidel ja näitustel Bulgaarias ning väljaspool, saanud sertifikaate ja kuldmedaleid 57. rahvusvaheliselt näituselt Brüsselis 1986. aastal; Sofias toimunud liha ja lihatoodete rahvusvahelise näituse Meatmania ajal toimuvalt võistluselt Taynata na balgarskiya vkus (Bulgaaria maitse saladus), (Yubileino izdanie„10 godini AMB – 1994-2003” (juubeliväljaanne „10 години АМБ – 1994-2003”), lk 22–30), ning 2010. ja 2013. aastal IFFA rahvusvaheliselt näituselt Saksamaal. Belgia Kuningriigi suursaatkonna poolt 2007. aastal Sofias korraldatud traditsiooniliste Bulgaaria toodete võistlusel sai toode sertifikaadi hinnanguga „suurepärane”.

    3.9.   Eripära kontrollimise miinimumnõuded ja kord (määruse (EÜ) nr 1216/2007 artikkel 4)

    Töötlemisprotsessi ajal ja pärast selle lõpetamist tuleb kontrollida

    liha koostisosade vastavust punktis 3.6 täpsustatud nõuetele;

    liha koostisosade ja retsepti kohase soolamissegu suhte järgimist. Kontrollitakse soolamissegu doseerimist ja selle segamist liha koostisosadega ning võrreldakse koostisosade ja lisaainete koguste vastavust retseptile;

    vastavust tootmismeetodile punkti 3.6 kohaselt lõigatud fileetükkide soolamise ajal;

    temperatuuri ja niiskust toote nõrgumise ja kuivamise ajal, sh toote visuaalne kontroll;

    vastavust toote välimuse ja värvusega seotud nõuetele – visuaalse kontrollimise teel pärast toote kuivatamisprotsessi lõpetamist;

    vastavust lõikepinna, konsistentsi, lõhna ja maitsega seotud nõuetele, mida on täpsustatud punktis 3.5 – lõpptoote organoleptilise hindamise teel;

    vastavust lõpptoote puhul nõutavatele füüsikalis-keemilistele näitajatele, mida on täpsustud punktis 3.5 – tunnustatud laboratoorsete meetodite teel.

    Eespool nimetatud näitajaid tuleb kontrollida kord aastas. Kui konkreetse etapi ajal tuvastatakse rikkumisi, siis tehakse kontrolle iga kuue kuu järel.

    4.   Spetsifikaadile vastavust kontrollivad ametiasutused või spetsifitseerimisasutused

    4.1.   Nimi ja aadress

    Nimi:

    Q Certificazioni S.r.l.

    Aadress:

    Villa Parigini, loc. Basciano

    53035 Monteriggioni SI

    ITALIA

    Leonardo da Vinci 42a

    4000 Plovdiv

    BULGARIA

    Tel/Faks

    +359 32649228

    Mobiiltelefon

    +359 897901680

    E-post:

    office@qci.bg

     Riigiasutus

    ☒ Eraettevõte

    4.2.   Ametiasutuse või sertifitseerimisasutuse konkreetsed ülesanded

    Punktis 4.1 täpsustatud kontrolliasutus kontrollib vastavust spetsifikaadis sätestatud kõigile kriteeriumidele.


    (1)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.

    (2)  ELT L 93, 31.3.2006, lk 1. Asendatud määrusega (EL) nr 1151/2012.


    Top