Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0226

    Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS millega määratakse kindlaks Regioonide Komitee koosseis

    /* COM/2014/0226 final - 2014/0128 (NLE) */

    52014PC0226

    Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS millega määratakse kindlaks Regioonide Komitee koosseis /* COM/2014/0226 final - 2014/0128 (NLE) */


    SELETUSKIRI

    1.           ETTEPANEKU TAUST

    Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELi toimimise leping) artiklis 305 on sätestatud, et Regioonide Komitee (edaspidi „komitee”) liikmete arv ei või olla suurem kui 350.

    Kuni Lissaboni lepingu jõustumiseni oli komitee koosseis sätestatud aluslepingutes. Seepärast on ELi toimimise lepingu artikli 305 teises lõigus sätestatud, et komitee koosseisu määrab kindlaks nõukogu komisjoni ettepaneku põhjal ühehäälselt vastu võetud otsusega.

    Üleminekusätteid käsitleva protokolli nr 36 artikli 8 kohaselt säilitatakse komitee koosseis „kuni ELi toimimise lepingu artiklis 305 osutatud otsuse jõustumiseni” kujul, mis on varem kindlaks määratud EÜ asutamislepingu artiklis 263. Alates 1. juulist 2013 kohandati komitee koosseisu Horvaatia Vabariigi ühinemistingimusi käsitleva akti artikli 24 lõikega 1. Kõnealuse akti artikli 24 lõikes 2 on sätestatud, et komitee liikmete arvu „suurendatakse ajutiselt 353 liikmele, et võtta arvesse Horvaatia ühinemist ajavahemikuks alates ühinemiskuupäevast kuni selle ametiaja lõpuni, mil Horvaatia liiduga ühineb või kuni ELi toimimise lepingu artikli 305 teises lõigus nimetatud otsuse jõustumiseni, oleneb sellest, kumb toimub varem”.

    Praeguse komitee ametiaeg lõpeb 31. jaanuaril 2015. aastal. Seepärast on vaja, et nõukogu võtaks vastu otsuse komitee koosseisu kohta enne seda, kui nõukogu käivitab menetluse Regioonide Komitee uuendamiseks ajavahemikuks 2015–2020.

    Tuleks meenutada, et ELi toimimise lepingu artikli 300 lõikes 5 on sätestatud, et „nõukogu vaatab nõuandvate organite koosseisu reguleerivad sätted regulaarselt läbi, et võtta arvesse liidu majanduslikku, sotsiaalset ja demograafilist arengut. Nõukogu võtab komisjoni ettepaneku põhjal vastu asjakohaseid otsuseid”.

    2.           HUVITATUD ISIKUTEGA KONSULTEERIMISE TULEMUSED

    Regioonide Komitee võttis 6. oktoobril 2010. aastal vastu soovitused Euroopa Komisjonile ja nõukogule Regioonide Komitee tulevase koosseisu kohta[1]. Kõnealustes soovitustes tehakse ettepanek luua alaline „kohtade ümberjaotamise süsteem, mis vastaks tulevaste laienemiste vajadusele, st kõige väiksematest alustades loovutab iga delegatsioon ühe koha, kuni on vabanenud piisav arv kohti asjaomase laienemise vajaduste täitmiseks. Iga järgmise laienemisega jätkatakse sama protsessi, alustades delegatsioonist, kes on nimekirjas järgmine. Kohtade ümberjaotamisel tuleb proportsionaalsuse, mitmekesisuse ja delegatsioonidevahelise solidaarsuse huvides jälgida, et igal delegatsioonil oleks vähemalt viis kohta”.

    Samuti „leiab komitee, et nende [komitee poolt kindlaks määratud] põhimõtete rakendamiseks tuleks kehtestada liikmete arvule alam- ja ülempiir selliselt, et kõige väiksema rahvaarvuga liikmesriigil on minimaalselt 5 liiget ja kõige suurema rahvaarvuga liikmesriigil on maksimaalselt 24 liiget”.

    Komisjon võttis arvesse ka mõnede liikmesriikide arvamusi, mis pooldasid suuremat kohtade arvu kõige suurema rahvaarvuga liikmesriikidele, samuti arvestati Euroopa Tulevikukonvendi 2002.–2003. aasta protokollides ja ettepanekutes kajastatud arvamusi.

    Lisaks puudub alates valitsustevahelisest konverentsist, kus võeti vastu Lissaboni leping, igasugune majanduslik, sotsiaalne ja demograafiline areng, mis õigustaks olulist muutust komitee koosseisus. Seetõttu piirdub käesolev ettepanek komitee liikmete arvu kindlaksmääramisega iga liikmesriigi kohta.

    3.           ETTEPANEKU ÕIGUSLIK KÜLG

    3.1         Õiguslik alus

    Ettepanek põhineb ELi toimimise lepingu artikli 305 teisel lõigul, kus nähakse ette, et komitee koosseis määratakse kindlaks nõukogu ühehäälse otsusega.

    3.2         Ettepaneku selgitus

    Pärast Horvaatia ühinemist ei ole võimalik komitee koosseisu pärast selle praeguste liikmete ametiaja lõppu täielikult säilitada, kuna see ületaks aluslepinguga ette nähtud maksimaalset kohtade arvu.

    Aluslepingutes puuduvad sätted, mis reguleeriks Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee või Regioonide Komitee koosseisu kindlaksmääramist selle maksimaalse 350 liikme piires. Eelmainitu on vastuolus Euroopa Parlamendi koosseisu reguleerivate kriteeriumitega, mis on sätestatud Euroopa Liidu lepingu artikli 14 lõikes 2. Kui Euroopa Parlament koosneb liidu kodanike otse valitud esindajatest, siis komitee koosseisu kuuluvad piirkondlike ja kohalike organite esindajad (ELi toimimise leping artikli 300 lõige 3). Seega selle asemel, et püüda luua otsest seost liikmesriikide elanike arvuga, tuleks keskenduda piirkondlike ja kohalike organite hääle kuuldavaks tegemisele komitees.

    Komisjon on seisukohal, et komitee koosseisu praegust tasakaalu tuleks püüda igal võimalusel säilitada, sest see on saavutatud järjestikuste valitsustevaheliste konverentside tulemusena.

    Seetõttu on tehtud ettepanek näha ette võimalikult vähe muudatusi, vähendada praegust igale liikmesriigile eraldatud kohtade arvu maksimaalselt ühe võrra ja – võttes arvesse, et igale liikmesriigile eraldatud minimaalne kohtade arv on viis (Malta praegune kohtade arv), võimaldamaks kõigi liikmesriikide liikmetel võtta osa kogu komitee tegevusest – alustada kõnealust vähendamist kõige väiksema rahvaarvuga liikmesriikidest (Luksemburg, Küpros ja Eesti).

    Komisjon võtab käesoleva ettepanekuga samaaegselt vastu ettepaneku Majandus- ja Sotsiaalkomitee koosseisu kohta. Mõlemas komitees tuleb liikmesriikidevahelise kohtade jaotuse puhul säilitada paralleelsus.

    Komisjon on seisukohal, et uue liikmesriigi ühinemise korral ei ole asjakohane kehtestada kohtade eelneva ümberjaotamise metoodikat, kuna alusleping näeb ette korrapärase läbivaatamise ja selles puuduvad kriteeriumid, millele alaline metoodika võiks tugineda.

    3.3         Jõustumine

    Nõukogule tehakse ettepanek lükata käesoleva otsuse jõustumist edasi kuni praeguse komitee ametiaja lõpule järgneva päevani. Juhul kui otsuse jõustumist ei lükata edasi, tähendaks Horvaatia Vabariigi ühinemistingimusi käsitleva akti artikli 24 lõige 2, et liikmete arvu ajutisel suurendamisel 353-ni puudub alates kavandatava otsuse jõustumise kuupäevast õiguslik alus.

    2014/0128 (NLE)

    Ettepanek:

    NÕUKOGU OTSUS

    millega määratakse kindlaks Regioonide Komitee koosseis

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eelkõige selle artiklit 305,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

    ning arvestades järgmist:

    (1)       Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 300 lõikes 3 on sätestatud, et Regioonide Komitee koosneb piirkondlike ja kohalike organite esindajatest, kellel on piirkondlike või kohalike organite valimisel saadud mandaat või kes kannavad poliitilist vastutust valitud kogu ees.

    (2)       Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 305 on sätestatud, et Regioonide Komitee koosseisu määrab kindlaks nõukogu. Liikmete arv ei või olla suurem kui 350.

    (3)       Regioonide Komitee võttis 6. oktoobril 2010. aastal vastu soovitused Euroopa Komisjonile ja nõukogule Regioonide Komitee tulevase koosseisu kohta[2].

    (4)       Regioonide Komitee koosseisu praegust tasakaalu tuleks püüda igal võimalusel säilitada, kuna see on saavutatud järjestikuste valitsustevaheliste konverentside tulemusena.

    (5)       Selleks et Regioonide Komitee saaks Horvaatia Vabariigi ühinemistingimusi käsitleva akti artikli 24 kohase koosseisu säilitada kuni selle praeguste liikmete ametiaja lõpuni, tuleks käesoleva otsuse jõustumine kuni kõnealuse kuupäevani edasi lükata,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Regioonide Komitee liikmete arv ei või olla suurem kui 350.

    Belgia                                                                           12

    Bulgaaria                                                                      12

    Tšehhi Vabariik                                                            12

    Taani                                                                            9

    Saksamaa                                                                     24

    Eesti                                                                             6

    Iirimaa                                                                          9

    Kreeka                                                                          12

    Hispaania                                                                     21

    Prantsusmaa                                                                 24

    Horvaatia                                                                     9

    Itaalia                                                                           24

    Küpros                                                                         5

    Läti                                                                               7

    Leedu                                                                           9

    Luksemburg                                                                 5

    Ungari                                                                          12

    Malta                                                                            5

    Madalmaad                                                                  12

    Austria                                                                         12

    Poola                                                                            21

    Portugal                                                                        12

    Rumeenia                                                                     15

    Sloveenia                                                                      7

    Slovakkia                                                                     9

    Soome                                                                          9

    Rootsi                                                                           12

    Ühendkuningriik                                                          24.

    Artikkel 2

    Käesolev otsus jõustub Regioonide Komitee praeguste liikmete ametiaja lõpule järgneval kuupäeval.

    Brüssel,

                                                                           Nõukogu nimel

                                                                           eesistuja

    [1]               Regioonide Komitee, R/CdR 137/2010 fin, soovitused Euroopa Komisjonile ja nõukogule Regioonide Komitee tulevase koosseisu kohta, 6. oktoober 2010.

    [2]               CdR 137/2010 fin

    Top