Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(31)

    Aruanne Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fondi eelarveaasta 2012 raamatupidamise aastaaruande kohta koos fondi vastusega

    ELT C 365, 13.12.2013, p. 221–227 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.12.2013   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 365/221


    ARUANNE

    Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fondi eelarveaasta 2012 raamatupidamise aastaaruande kohta koos fondi vastusega

    2013/C 365/31

    SISSEJUHATUS

    1.

    Dublinis asuv Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fond (edaspidi „fond”) asutati nõukogu määrusega (EMÜ) nr 1365/75 (1). Fondi eesmärk on aidata kaasa paremate elu- ja töötingimuste kavandamisele ja loomisele liidus asjakohaste teadmiste laiendamise ja levitamise kaudu (2).

    KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

    2.

    Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute otsesest kontrollimisest ning fondi järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse vajaduse korral teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitisi.

    KINNITAV AVALDUS

    3.

    Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda:

    a)

    fondi raamatupidamise aastaaruannet, mis koosneb finantsaruannetest (3) ja eelarve täitmise aruannetest (4)31. detsembril 2012. aastal lõppenud eelarveaasta kohta,

    b)

    raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

    Juhtkonna kohustused

    4.

    Vastavalt komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 (5) artiklitele 33 ja 43 vastutab juhtkond fondi raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamise eest ning aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse eest:

    a)

    juhtkonna kohustused seoses fondi raamatupidamise aastaaruandega hõlmavad finantsaruannete koostamiseks ja õiglaseks esitamiseks vajaliku sisekontrollisüsteemi kavandamist, rakendamist ja käigushoidmist nii, et neis ei esineks pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjadel (6) põhinevate asjakohaste arvestuspõhimõtete valimist ja rakendamist; arvestushinnangute koostamist, mis on asjaolusid arvestades mõistlikud. Direktor kiidab fondi raamatupidamise aastaaruande heaks pärast seda, kui peaarvepidaja on selle kogu olemasoleva teabe põhjal koostanud ning lisanud teatise, milles ta muu hulgas kinnitab, et omab piisavat kindlust selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne annab fondi finantsolukorra kohta kõikides olulistes aspektides õige ja õiglase ülevaate;

    b)

    alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks ning usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtte järgimiseks on juhtkond kohustatud kavandama, rakendama ja käigus hoidma mõjusat ja tõhusat sisekontrollisüsteemi, mis hõlmab piisavat järelevalvet ja asjakohaseid meetmeid eeskirjade eiramise ja pettuse ärahoidmiseks ning vajaduse korral õiguslikke menetlusi valesti makstud või kasutatud vahendite tagasinõudmiseks.

    Audiitori kohustused

    5.

    Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule (7) kinnitav avaldus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Kontrollikoda viib auditi läbi kooskõlas IFACi rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega ning INTOSAI kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvaheliste standarditega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda auditi planeerima ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et fondi raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    6.

    Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, mis põhineb hinnangul riskidele, et aruanne võib sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi ning alustehingute mittevastavust Euroopa Liidu õigusraamistikust tulenevatele nõuetele. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võtab audiitor nimetatud riskide hindamisel arvesse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamisega seonduvaid mistahes sisekontrollimehhanisme, samuti alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud järelevalve- ja kontrollisüsteeme. Audit hõlmab ka arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse ning raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist.

    7.

    Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane kinnitava avalduse esitamiseks.

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

    8.

    Kontrollikoja hinnangul kajastab fondi raamatupidamise aastaaruanne kõigis olulistes aspektides õiglaselt fondi finantsolukorda 31. detsembri 2012. aasta seisuga ning fondi finantstulemusi ja rahavooge lõppenud aastal vastavalt fondi finantsmääruse sätetele ja komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjadele.

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    9.

    Kontrollikoja hinnangul on fondi 2012. aasta 31. detsembril lõppenud aasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

    10.

    Järgnevad kommentaarid ei sea kontrollikoja esitatud arvamusi kahtluse alla.

    KOMMENTAARID EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA

    11.

    I ja II jaotise eelarve täitmise määr oli kõrge – vastavalt 98 % ja 82 %. Ehkki III jaotise kulukohustustega seotud assigneeringute ülekandmiste määr on kõrge – 50 % (3 688 996 eurot), vastab see maksete ajakavale ning peegeldab fondi tegevuse mitmeaastast iseloomu. Suur osa III jaotise ülekandmistest (71 %) on seotud kahe projektiga (8), mille rakendamine edenes plaanipäraselt ja kooskõlas aasta tööprogrammiga.

    EELMISE AASTA KOMMENTAARIDE PÕHJAL VÕETUD MEETMED

    12.

    Ülevaade kontrollikoja eelmise aasta kommentaaride põhjal võetud parandusmeetmetest on esitatud I lisas.

    IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige dr Louis GALEA, võttis käesoleva aruande vastu 10. septembri 2013. aasta koosolekul Luxembourgis.

    Kontrollikoja nimel

    president

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  EÜT L 139, 30.5.1975, lk 1.

    (2)  II lisas esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte fondi pädevusest ja tegevusest.

    (3)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, oluliste arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ning muid selgitavaid lisasid.

    (4)  Need koosnevad eelarve tulemiaruandest ja selle lisast.

    (5)  EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72.

    (6)  Komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjad põhinevad Rahvusvahelise Arvestusekspertide Föderatsiooni koostatud rahvusvahelistel avaliku sektori raamatupidamisstandarditel (IPSAS), või vajaduse korral Rahvusvahelise Arvestusstandardite Nõukogu koostatud rahvusvahelistel arvestusstandarditel (IAS) / rahvusvahelistel finantsaruandlusstandarditel (IFRS).

    (7)  Nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1) artikli 185 lõige 2.

    (8)  Euroopa Vaatluskeskuste Võrgustiku (NEO) projekt ja Euroopa ettevõtete uuringu projekt.


    I LISA

    Eelmise aasta kommentaaride põhjal võetud meetmed

    Aasta

    Kontrollikoja kommentaar

    Parandusmeetmete võtmise seis

    (lõpetatud / pooleli / alustamata / ei kohaldata)

    2011

    Fond kandis järgmisse eelarveaastasse üle 47 % III jaotise (tegevuskulud) assigneeringutest. Selline olukord on vastuolus eelarve aastasuse põhimõttega.

    Lõpetatud

    2011

    Kontrollikoda leidis, et värbamismenetluste läbipaistvust tuleb parandada: valikukomisjonide koosolekuid ei protokollitud alati nõuetekohaselt ja puudusid tõendid selle kohta, et intervjuude ja kirjalike testide küsimused oleksid olnud enne teste kindlaks määratud.

    Lõpetatud


    II LISA

    Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fond (Dublin)

    Pädevus ja tegevus

    Aluslepingust tulenevad liidu pädevusvaldkonnad

    (Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 151)

    Pidades silmas sotsiaalseid põhiõigusi, nagu need on määratletud 18. oktoobril 1961 Torinos allakirjutatud Euroopa sotsiaalhartas ja ühenduse 1989. aasta hartas töötajate sotsiaalsete põhiõiguste kohta, võtavad liit ja liikmesriigid oma eesmärgiks tööhõive edendamise ning parandatud elamis- ja töötingimused, et võimaldada nende ühtlustamist samal ajal jätkuva parandamisega, piisava sotsiaalkaitse, tööturu osapoolte dialoogi, püsivat kõrget tööhõivet võimaldava inimressursside arendamise, ja tööturult väljatõrjumise tõkestamise. […]

    Fondi pädevus

    (Nõukogu määrus (EMÜ) nr 1365/75, mida on muudetud määrusega (EÜ) nr 1111/2005)

    Eesmärgid

    Fondi eesmärk on aidata kaasa paremate elu- ja töötingimuste loomisele asjakohaste teadmiste laiendamise ja levitamise kaudu. Eelkõige tuleb arvesse võtta järgmisi valdkondi:

    inimene töökeskkonnas,

    töökorraldus ja eelkõige töökohtade omavaheline sobitamine,

    teatud liiki töötajate eriprobleemid,

    keskkonna parandamise pikaajalised aspektid,

    inimtegevuse jaotus ruumis ja ajas.

    Ülesanded

    edendada teabe- ja kogemuste vahetamist nendes valdkondades,

    hõlbustada kontakte ülikoolide, uurimisinstituutide, majandus- ja sotsiaalasutuste ja -organisatsioonide vahel,

    viia läbi uuringuid või sõlmida uuringulepinguid ja toetada pilootprojekte,

    teha võimalikult tihedat koostööd liikmesriikide ja rahvusvahelise tasandi erialainstituutidega.

    Juhtimine

    Juhatus

    igast liikmesriigist: üks valitsuse esindaja, üks tööandjate organisatsioonide esindaja ning üks töötajate esindaja,

    kolm komisjoni esindajat,

    üks korraline istung aastas.

    Juhatuse büroo

    koosneb 11 liikmest (kolm liiget iga sotsiaalpartneri ja valitsuse kohta ning kaks komisjoni esindajat),

    teeb järelevalvet juhatuse otsuste rakendamise üle ja võtab meetmeid fondi nõuetekohaseks juhtimiseks juhatuse istungite vahelisel perioodil,

    kuus korralist istungit aastas.

    Direktori ja asedirektori nimetab komisjon juhatuse esitatud kandidaatide nimekirja põhjal. Direktor rakendab juhatuse ja selle büroo otsuseid ning juhib fondi.

    Siseaudit

    Euroopa Komisjoni siseauditi talitus.

    Välisaudit

    Euroopa Kontrollikoda.

    Eelarve täitmisele heakskiidu andmise eest vastutav institutsioon

    Euroopa Parlament nõukogu soovitusel.

    2012. aastal fondi käsutusse antud ressursid (sulgudes 2011. aasta andmed)

    Eelarve

    21,4 (20,6) miljonit eurot

    Töötajate arv seisuga 31. detsember 2012

    Ametnikud ja ajutised töötajad:

    101 ametikohta ametikohtade loetelus, millest 31. detsembri 2012 seisuga oli täidetud 98 (97)

    Muu personal:

     

    Lähetuses viibivad riiklikud eksperdid: 0 (0)

     

    Lepingulised töötajad: 12 (9)

     

    Personal kokku: 110 (106)

    Personali jaotus ülesannete kaupa:

     

    põhitegevus: 77 (72)

     

    haldustegevus: 28 (29)

     

    mitmesugused ülesanded: 5 (5)

    2012. aasta tegevus ja teenused

    Seire ja uuringud

    Euroopa Vaatluskeskuste Võrgustik (NEO):

    Euroopa Töösuhete Vaatluskeskus (EIRO): teabe ajakohastamine 279 korral; kuus esindatuse uuringut; kaks palga ja tööaja aastaülevaadet; ülevaade töösuhete ja töötingimuste arengusuundadest Euroopas 2011. aastal; neli võrdlevat analüütilist aruannet; kaks uuringuaruannet;

    Euroopa Töötingimuste Vaatluskeskus (EWCO): teabe ajakohastamine 90 korral; neli võrdlevat analüütilist aruannet; ülevaade töösuhete ja töötingimuste arengusuundadest Euroopas 2011. aastal; seitse uuringuaruannet;

    Euroopa ümberstruktureerimise jälgimise keskus (ERM): 1 566 ümberstruktureerimise teabelehte; kaks võrdlevat analüütilist aruannet.

    Uuringud:

    viies Euroopa töötingimuste uuring: avaldati ülevaatearuanne ja kaks korduvanalüüsi aruannet järgmistel teemadel: töökohtade kvaliteedi arengusuunad Euroopas ning jätkusuutlik töö ja vananev tööjõud;

    kolmas Euroopa elukvaliteedi uuring: välitööde lõpuleviimine 34 riigis, ülevaatearuande avaldamine;

    teine Euroopa ettevõtete uuring: kolm aruannet: poliitika asjakohasus ja mõju tulevastele uuringutele; töökohal toimuv sotsiaalne dialoog Euroopas; personalijuhtimise tavad ja ettevõtete tulemuslikkus; Euroopa ettevõtete uuringu kolmanda väljaande (2013) ettevalmistamine.

    Tööhõive ja konkurentsivõime

    Euroopa ümberstruktureerimise jälgimise keskus: 2012. aasta aruanne – pärast ümberstruktureerimist: tööturud, töötingimused ja eluga rahulolu.

    Aruanded NEET-noorte kohta (Not in Employment, Education or Training – mittetöötav või haridust ega kutset mitteomandav): omadused, kulud ja poliitilised meetmed Euroopas ning poliitiliste meetmete mõjusus noorte inimeste tööhõives osalemise suurendamisel.

    Aruanne „Eakamate töötajate tööhõive arengusuunad ja tegevuspõhimõtted majanduslanguse ajal” ning juhtumiuuringud.

    Aruanne: turvalise paindlikkuse teine etapp: liikmesriikide tavade ja tegevuspõhimõtete analüüs.

    Õigusaktide andmebaasi ümberstruktureerimine.

    Töösuhted ja töökohtade arendamine

    Töösuhete ja töötingimuste arengusuunad Euroopas 2011. aastal.

    Töökorraldus ja innovatsioon.

    Tööaja korraldamine: mõju tootlikkusele ja töötingimustele: ülevaatearuanne.

    Töötingimused jaemüügisektoris.

    Sotsiaalne dialoog ülemaailmse majanduskriisi ajal.

    Turvaline paindlikkus: meetmed ettevõtte tasandil.

    Sotsiaalne ühtekuuluvus ja elukvaliteet

    Puuetega ja terviseprobleemidega noorte aktiivne kaasamine.

    Tööga teenitav tulu pärast pensionile jäämist EL-is.

    Vanemluse toetamine Euroopas.

    ELi sisene tööjõu liikuvus: tagasirände mõju.

    Leibkondade võlanõustamisteenused Euroopa Liidus.

    Teabevahetus ning ideede ja kogemuste jagamine

    94 238 aruannete allalaadimist fondi veebilehelt. 2 118 666 külastust.

    86 163 levitatud trükist; 932 uut võrgu- ja trükiväljaannet.

    21 ajakirjandusele suunatud ürituse kaudu jõuti üle 92 miljoni Euroopa kodanikuni, mille tulemuseks oli 269 päringut ajakirjanikelt ja üle 1 460 mainimise Euroopa meedias.

    1 178 kontakti ja teabekoosolekut poliitikakujundajatega Euroopa tasandil.

    204 ELi poliitikadokumenti, kus viidatakse fondi leidudele ja ekspertteadmistele.

    39 näitust ja 32 fondi külastust, kus osales 99 külastajat.

    Allikas: fondi edastatud teave.


    EUROFOUNDI VASTUS

    11.

    Eurofound tunnustab kontrollikoja märkust, sest see kajastab enamiku Eurofoundi uurimisprojektide mitmeaastast iseloomu. Eurofound jälgib ka edasipidi hoolikalt kulukohustustega seotud assigneeringute ülekandmist, kehtestades oma iga-aastase tööprogrammi alusel igal aastal ülekantavate assigneeringute summa („plaanipärased ülekandmised”) ja võrreldes seda plaaniväliste ülekandmistega, mis tulenevad tööprogrammi rakendamise viivitustest või muudatustest („plaanivälised ülekandmised”).


    Top