EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(21)

Aruanne Euroopa Ravimiameti eelarveaasta 2012 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ameti vastustega

ELT C 365, 13.12.2013, p. 150–157 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.12.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 365/150


ARUANNE

Euroopa Ravimiameti eelarveaasta 2012 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ameti vastustega

2013/C 365/21

SISSEJUHATUS

1.

Londonis asuv Euroopa Ravimiamet (edaspidi „amet” või „EMA”) asutati nõukogu määrusega (EMÜ) nr 2309/93, mis asendati Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 726/2004 (1). Amet toimib võrgustiku kaudu ja koordineerib siseriiklike ametiasutuste poolt kättesaadavaks tehtud teadusressursse, et tagada inim- või veterinaarravimite hindamine ja järelevalve (2).

KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

2.

Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute otsesest testimisest ning ameti järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse vajaduse korral teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitisi.

KINNITAV AVALDUS

3.

Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda:

a)

ameti raamatupidamise aastaaruannet, mis koosneb finantsaruannetest (3) ja eelarve täitmise aruannetest (4)31. detsembril 2012. aastal lõppenud eelarveaasta kohta; ning

b)

raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

Juhtkonna kohustused

4.

Vastavalt komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 (5) artiklitele 33 ja 43 vastutab juhtkond ameti raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamise eest ning aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse eest:

a)

juhtkonna kohustused seoses ameti raamatupidamise aastaaruandega hõlmavad finantsaruannete koostamiseks ja õiglaseks esitamiseks vajaliku sisekontrollisüsteemi kavandamist, rakendamist ja käigushoidmist nii, et neis ei esineks pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjadel (6) põhinevate asjakohaste arvestuspõhimõtete valimist ja rakendamist; arvestushinnangute koostamist, mis on asjaolusid arvestades mõistlikud. Direktor kiidab ameti raamatupidamise aastaaruande heaks pärast seda, kui peaarvepidaja on selle kogu olemasoleva teabe põhjal koostanud ning lisanud teatise, milles ta muu hulgas kinnitab, et omab piisavat kindlust selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne annab ameti finantsolukorra kohta kõikides olulistes aspektides õige ja õiglase ülevaate;

b)

alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks ning usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtte järgimiseks on juhtkond kohustatud kavandama, rakendama ja käigus hoidma mõjusat ja tõhusat sisekontrollisüsteemi, mis hõlmab piisavat järelevalvet ja asjakohaseid meetmeid eeskirjade eiramise ja pettuse ärahoidmiseks ning vajaduse korral õiguslikke menetlusi valesti makstud või kasutatud vahendite tagasinõudmiseks.

Audiitori kohustused

5.

Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule (7) kinnitav avaldus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Kontrollikoda viib auditi läbi kooskõlas IFACi rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega ning INTOSAI kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvaheliste standarditega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda auditi planeerima ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et ameti raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

6.

Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, mis põhineb hinnangul riskidele, et aruanne võib sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi ning alustehingute mittevastavust Euroopa Liidu õigusraamistikust tulenevatele nõuetele. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võtab audiitor nimetatud riskide hindamisel arvesse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja õiglase esitamisega seonduvaid mistahes sisekontrollimehhanisme, samuti alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud järelevalve- ja kontrollisüsteeme. Audit hõlmab ka arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse ning raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist.

7.

Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane kinnitava avalduse esitamiseks.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

8.

Kontrollikoja hinnangul kajastab ameti raamatupidamise aastaaruanne kõigis olulistes aspektides õiglaselt ameti finantsolukorda 31. detsembri 2012. aasta seisuga ning ameti finantstulemusi ja rahavooge lõppenud aastal vastavalt ameti finantsmääruse sätetele ja komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjadele.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

9.

Kontrollikoja hinnangul on ameti 2012. aasta 31. detsembril lõppenud aasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

10.

Järgnevad kommentaarid ei sea kontrollikoja esitatud arvamusi kahtluse alla.

KOMMENTAARID RAAMATUPIDAMISE AASTAARUANDE USALDUSVÄÄRSUSE KOHTA

11.

Amet rakendab teenustasude ja nendega kaasnevate kulude kajastamisel erinevaid kriteeriume. Taotlustelt makstud teenustasud kajastatakse lineaarselt kogu perioodi vältel. Taotluste hindamiseks tehtud kulud (taotluste hindamine, mida teevad liikmesriikide pädevad asutused) kajastatakse aga viitkuluna kuni hetkeni, mil teenuse osutamisel on jõutud mingi konkreetse vahe-eesmärgini. Selline olukord on vastuolus tulude ja kulude vastavuse põhimõttega.

12.

Amet ei ole veel heaks kiitnud oma raamatupidamissüsteemi immateriaalset põhivara käsitlevat osa. IKT arengusse tehtud märkimisväärsete investeeringute (8) valguses on tegu raamatupidamissüsteemi keskse osaga.

13.

2011.ja 2012. aastal keeldus nõukogu ELi töötajate palku tõstmast. Komisjon kaebas nimetatud otsuse edasi Euroopa Kohtusse, ent kohus ei ole seni veel otsust langetanud. Kuna amet asub Londonis, makstakse asjaomased palgatõusud Inglise naeltes, ameti raamatupidamine aga koostatakse eurodes. Kõnealusel ajavahemikul toimunud vahetuskursi muutuste tõttu tähendaks potentsiaalsed töötajatele tagantjärele tehtavad palgamaksed ametile hinnanguliselt 2,9 miljoni euro suurust vahetuskursi muutustest tulenevat kahjumit. Amet võttis selle arvesse oma eelarve tulemiaruandes, mistõttu kajastati komisjonile tagastamisele kuuluv summa 2,9 miljoni euro võrra tegelikust väiksemana (9).

KOMMENTAARID TEHINGUTE SEADUSLIKKUSE JA KORREKTSUSE KOHTA

14.

Amet sõlmis 2012. aastal mitmeastmelised raamlepingud teenuste hankimiseks (10). Hankemenetluses esines mõningaid läbipaistvuse põhimõtet rikkuvaid eeskirjade rikkumisi.

15.

Lisaks personalieeskirjades sätestatud õppetoetustele (11) maksab amet oma töötajate alg- ja keskkoolis käivate laste eest koolidele tasusid ka otse, kuigi nende tegemiseks ei ole koolidega lepinguid sõlmitud. 2012. aastal moodustasid sellised maksed kokku ligikaudu 389 000 eurot. Nimetatud maksed ei ole sätestatud personalieeskirjades ning on seega eeskirjadevastased.

KOMMENTAARID EELARVE HALDAMISE KOHTA

16.

Ameti 2012. aasta eelarve täitmise määrad olid rahuldavad I ja III jaotises. Kulukohustustega seotud assigneeringute ülekandmise määr oli kõrge II jaotises (27 %), mis tuleneb eelkõige ameti 2014. aastasse kavandatud kolimisest uutesse ruumidesse (4 205 000 eurot) ning IKT süsteemide arendamisest (1 596 000 eurot). Kui kolimisega seotud ülekandmist saab osaliselt selgitada kulude mitmeaastase olemusega, siis IKT valdkonnas oli tegu IKT osakonna märkimisväärse ümberkorraldamisega, mistõttu jäid ajakavast maha mitmed 2012. aastasse kavandatud projektid.

EELMISE AASTA KOMMENTAARIDE PÕHJAL VÕETUD MEETMED

17.

Ülevaade kontrollikoja eelmise aasta kommentaaride põhjal võetud parandusmeetmetest on esitatud I lisas.

IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige dr Louis GALEA, võttis käesoleva aruande vastu 9. juuli 2013. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  EÜT L 214, 24.8.1993, lk 1 ja ELT L 136, 30.4.2004, lk 1. Vastavalt viimatimainitud määrusele muudeti ameti algne nimi, Euroopa Ravimihindamisamet, Euroopa Ravimiametiks.

(2)  II lisas esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte ameti pädevusest ja tegevusest.

(3)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, oluliste arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ning muid selgitavaid lisasid.

(4)  Need koosnevad eelarve tulemiaruandest ning eelarve tulemiaruande lisast.

(5)  EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72.

(6)  Komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud raamatupidamiseeskirjad põhinevad Rahvusvahelise Arvestusekspertide Föderatsiooni koostatud rahvusvahelistel avaliku sektori raamatupidamisstandarditel (IPSAS), või vajaduse korral Rahvusvahelise Arvestusstandardite Nõukogu koostatud rahvusvahelistel arvestusstandarditel (IAS) / rahvusvahelistel finantsaruandlusstandarditel (IFRS).

(7)  Nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1) artikli 185 lõige 2.

(8)  2012. aastal investeeriti IKT arendamisse 11 625 000 eurot.

(9)  Amet järgis komisjoni 2012. aasta detsembris esitatud juhendit, mida täiendavalt täpsustati juunis 2013.

(10)  2012. aasta 31. detsembriks oli nimetatud raamlepingute alla kuuluvate lepingute raames võetud eelarvelisi kulukohustusi summas 13 475 000 eurot ning tehtud makseid summas 4 690 000 eurot.

(11)  VII lisa artiklis 3 sätestatakse kahekordne põhitoetus, st 2 × 252,81 eurot = 505,62 eurot.


I LISA

Eelmise aasta kommentaaride põhjal võetud meetmed

Aasta

Kontrollikoja kommentaar

Parandusmeetmete võtmise seis

(lõpetatud / pooleli / alustamata / ei kohaldata)

2011

Ülekandmiste osakaal on liiga kõrge ja vastuolus eelarve aastasuse põhimõttega.

Lõpetatud

2011

2011. aastal suurendas amet 2009. aastal eeskirjade vastaselt sõlmitud IT-teenuste raamlepingu summat; nimetatud lepingu tõttu oli kontrollikoda ameti eelarveaasta 2009 raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta märkusega arvamuse esitanud. Algselt oli lepingu ülemmäär 30 miljonit eurot. Seda suurendati eeskirjade vastaselt 2011. aastal 8 miljoni euro võrra ning kirjutati alla konkreetsed lepingud summas 8,1 miljonit eurot. See tõi endaga 2011. aastal kaasa eeskirjadevastaseid makseid ning viitkulusid kokku summas 3,6 miljonit eurot. IT-projekt on endiselt pooleli ning amet hakkas 2011. aastal valmistama ette uut raamlepingut.

Ei kohaldata (leping on aegunud)

2011

Amet peab parandama värbamismenetluste läbipaistvust.

Alustamata

2011

Kontrollikoda leidis, et töötajate valiku menetluste läbipaistvust tuleb suurendada. Valikukomisjoni liikmed ei täitnud alati huvide konflikti deklaratsiooni või ei teinud seda õigeaegselt. Puudusid ka tõendid selle kohta, et deklaratsioonides tõstatatud küsimuste kohta oleks meetmeid võetud. Valikukomisjoni töö ei olnud alati piisavalt dokumenteeritud ning puudusid tõendid selle kohta, kuidas valiti meetod kandidaatide selekteerimiseks ning selle kohta, et kirjalike testide ja intervjuude küsimused olid koostatud enne teste.

Pooleli


II LISA

Euroopa Ravimiamet (London)

Pädevus ja tegevus

Aluslepingust tulenevad liidu pädevusvaldkonnad

(Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 168)

Teabe kogumine

Kogu liidu poliitika ja meetmete määratlemisel ja rakendamisel tagatakse inimeste tervise kõrgetasemeline kaitse.

Liidu meetmed, mis täiendavad liikmesriikide poliitikat, on suunatud rahvatervise parandamisele, inimeste haiguste ennetamisele ja tervist ohustavate tegurite kõrvaldamisele. Sellised meetmed hõlmavad võitlust olulisemate tervisehäirete vastu, edendades nende põhjuste, leviku ja vältimise uurimist, samuti tervishoiualast selgitus- ja kasvatustööd, ning tõsiste piiriüleste terviseohtude seiret, nende eest varajast hoiatamist ja nende vastu võitlemist.

Ameti pädevus

(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 726/2004)

Eesmärgid

Koordineerida liikmesriikide ametivõimude poolt ameti käsutusse antud teadusressursse, et anda lube inim- ja veterinaarravimitele ja teostada ravimite üle järelevalvet.

Anda liikmesriikidele ja Euroopa Liidu asutustele teaduslikku nõu inim- või veterinaarravimite kohta.

Ülesanded

Koordineerida liidu müügiloa andmise menetlusele alluvate ravimite teaduslikku hindamist.

Koordineerida liidu kinnitatud ravimite järelevalvet (ravimiohutuse järelevalve).

Anda soovitusi veterinaarravimijääkide lubatavate piirmäärade kohta loomsetes toiduainetes.

Koordineerida vastavustõendamist hea tootmistava, hea laboritava ja hea kliinilise tava põhimõtetega.

Registreerida ravimimüügilubade staatus.

Juhtimine

Inimravimikomitee, mis koosneb ühest iga liikmesriigi poolt nimetatud liikmest ja asendusliikmest ning viiest lisaliikmest, annab nõu kõikides inimravimite hindamist puudutavates küsimustes.

Veterinaarravimite komitee, mis koosneb ühest iga liikmesriigi poolt nimetatud liikmest ja asendusliikmest, annab nõu kõikides veterinaarravimite hindamist puudutavates küsimustes.

Harva kasutatavate ravimite komitee, mis koosneb ühest iga liikmesriigi poolt nimetatud liikmest ja asendusliikmest, annab nõu kõikides harva kasutatavate ravimite hindamist puudutavates küsimustes.

Taimsete ravimite komitee, mis koosneb ühest iga liikmesriigi poolt nimetatud liikmest ja asendusliikmest ning viiest lisaliikmest, annab nõu kõikides taimsete ravimite hindamist puudutavates küsimustes.

Pediaatriakomitee, mis koosneb ühest iga liikmesriigi poolt nimetatud liikmest ja asendusliikmest ning kuuest liikmest ja asendusliikmest, kes esindavad tervishoiutöötajaid ja patsientide ühinguid, vastutab pediaatriliste uuringute plaanide teadusliku hindamise ja heakskiitmise eest, samuti uuringust loobumise ja edasilükkamise süsteemi eest.

Uudsete ravimeetodite komitee, mis koosneb viiest inimtervishoius kasutatavate ravimite komitee liikmest ja nende viiest asendusliikmest, ühest iga liikmesriigi poolt nimetatud liikmest ja asendusliikmest, kahest liikmest ja kahest asendusliikmest, kes esindavad arste, ning kahest liikmest ja kahest asendusliikmest, kes esindavad patsientide ühinguid, vastutab kõikide küsimuste eest, mis puudutavad uudsetes ravimeetodites kasutatavate ravimite hindamist, sertifitseerimist ja liigitamist.

Ravimiohutuse riskihindamise komitee, mis koosneb ühest iga liikmesriigi poolt nimetatud liikmest ja asendusliikmest ning kuuest Euroopa Komisjoni nimetatud teaduseksperdist, ühest Euroopa Komisjoni poolt peale Euroopa Parlamendiga konsulteerimist nimetatud liikmest ja asendusliikmest, kes esindavad tervishoiutöötajaid; ning ühest Euroopa Komisjoni poolt peale Euroopa Parlamendiga konsulteerimist nimetatud liikmest ja asendusliikmest, kes esindavad patsientide ühinguid.

Haldusnõukogu koosneb iga liikmesriigi poolt nimetatud liikmest ja asendusliikmest, kahest komisjoni esindajast, kahest Euroopa Parlamendi poolt nimetatud esindajast, kahest patsientide ühingute esindajast, ühest arstide ühingute esindajast ja ühest veterinaararstide ühingute esindajast. Nõukogu võtab vastu töökava ja aasta üldaruande.

Tegevdirektor nimetatakse ametisse haldusnõukogu poolt komisjoni ettepanekul.

Siseaudit

Komisjoni siseauditi talitus.

EMA siseauditi üksus.

Välisaudit

Euroopa Kontrollikoda.

Eelarve täitmisele heakskiidu andmise eest vastutav institutsioon

Euroopa Parlament nõukogu soovituse põhjal.

2012. aastal ameti käsutusse antud ressursid (sulgudes 2011. aasta andmed)

Lõplik eelarve

222,489 (1) (208,863) miljonit eurot (2) ning liidu toetus: 9,6 % (3) (13,4 % (4))

Personali suurus seisuga 31. detsember 2012

590 (567) ametikohta ametikohtade loetelus, millest täidetud: 575 (552)

160 (177) muud töötajat (lepingulised töötajad, lähetuses viibivad riiklikud eksperdid, renditud töötajad)

Personal kokku: 735 (728), kes jaotuvad tegevuste kaupa järgmiselt: põhitegevus: 594 (584), haldusülesanded 141 (144)

2012. aasta tooted ja teenused (sulgudes 2011. aasta andmed)

Inimravimid

Müügiloa taotlused: 96 (100)

Positiivsed arvamused: 57 (87)

Hinnangu andmise keskmine kestus: 188 (178) päeva

Pärast müügiloa andmist antud arvamused: 5 137(4 982)

Ravimiohutuse järelevalve (EMP ja EMP-väliste riikide poolt heakskiitmiseks esitatud ravimi kõrvaltoimete aruanded): 522 073 (362 231) aruannet

Perioodilised ajakohastatud ohutusaruanded: 463 (583)

Lõplikud teadusalased nõuanded: 420 (430)

Vastastikuse tunnustamise ja detsentraliseerimise menetlused: alustatud 6 991(6 401); lõpetatud 6 709(6 715)

Pediaatriliste uuringute programmide taotlused: 178 (187) taotlust 218 (220) näidustuse kohta

Veterinaarravimid

Müügiloa taotlused: 13 (11)

Taotlused seoses variantidega: 261 (287)

Kontrollid

Kontrollid: 450 (450)

Taimsed ravimid

Ravimtaimede monograafiad: 15 (20)

Taimsete ainete, preparaatide ja nende kombinatsioonide nimekirjad: 0 (0)

Harva kasutatavad ravimid

Taotlused: 197 (166)

Positiivsed arvamused: 139 (111)

Väiksed ja keskmise suurusega ettevõtjad (VKEd)

Taotlused VKE staatuse saamiseks: 684 (433)

Tasu vähendamise või edasilükkamise taotlused: 316 (350)

Allikas: ameti edastatud teave.


(1)  Lõplik eelarve, mitte eelarve tulemiaruande tegelik kogusumma.

(2)  Lõplik eelarve, mitte eelarve tulemiaruande tegelik kogusumma.

(3)  ELi toetuse osakaal lõplikust eelarvest (v.a harva kasutatavate ravimite lõivude alandamiseks antav eritoetus ja eelarvepädeva institutsiooni poolt kasutatav aasta n-2 tulem).

(4)  ELi toetuse osakaal lõplikust eelarvest (v.a harva kasutatavate ravimite lõivude alandamiseks antav eritoetus ja eelarvepädeva institutsiooni poolt kasutatav aasta n-2 tulem).

Allikas: ameti edastatud teave.


AMETI VASTUSED

11.

SAP-raamatupidamissüsteemi kasutuselevõtt 2011. aastal on võimaldanud ametil kajastada taotlustelt makstud teenustasudest saadud tulu täpsemalt, st lineaarselt kogu perioodi vältel. Oluliseks eesmärgiks seoses taotluste hindamisega riiklike pädevate asutuste poolt peab amet hindaja aruande esitamist ja selle läbivaatamist pädevas teaduskomitees. Alates 2006. aastast on arvestuses lähtutud põhimõttest, et kaasnevaid kulusid kajastatakse selle vahe-eesmärgi saavutamisel. Kontrollikoja tähelepaneku põhjal vaatab amet teenustasudelt saadava tulu ja kaasnevate kulude kajastamisega seotud arvestuspõhimõtted üle, et tagada edaspidi vastavuse põhimõtte järgimine. Amet märgib, et kontrollikoja arvates ei ole mõju 2012. aasta raamatupidamisarvestusele märkimisväärne.

12.

Immateriaalse põhivaraga seotud kulude reguleerimise ja kontrolli raamatupidamisandmeid pakkuvaid IKT-süsteeme on kontrollitud tehnilisest vaatepunktist. Amet on teinud 2012. aasta esialgsesse raamatupidamisaruandesse vajalikud kohandused ja raamatupidamissüsteemi positiivne kinnitamine on lõpetatud.

13.

Summa lisati ameti raamatupidamisarvestusse pärast Euroopa Komisjoni peaarvepidaja juhist, mille kohaselt tuleks kogu realiseerimata kahjum vahetuskursi muutumisest lisada eelarvearvestusse ja rahastamiskontodele. Ameti hinnangul vajab ta seda raha, et katta Ühendkuningriigis EMA töötajatele makstavad palgad, kui 2011. ja 2012. aasta lisamaksed vastu võetakse. Amet on teadlik sellest, et eelarve peadirektoraat peab „lisamakseid” ettenägematuks kuluks, kuid ameti hinnangul on see seisukoht vastuvõetamatu, sest vahetuskursside kohandamine ja kaalumine, mis kuulub iga „lisamakse” juurde, ei ole mitte üksnes ettenägematu, vaid õiguslikult vajalik ja ajaliselt viibinud toiming. Eelarvearvestuses rakendab amet sama metodoloogiat, mida kasutatakse reservi arvutamiseks rahastamiskontodel. Ametile teeb muret eelkõige see, et kui neid summasid ei kajastata 2012. aasta eelarvearvestuses, peab ta komisjonile rahalisi vahendeid tagasi maksma, kuigi tegelikult vajab ta neid vahendeid palgakohustuste täitmiseks, kui kaalumis- ja vahetuskursse on tegelike tasemetega kohandatud.

14.

Kuigi amet ei jaga kontrollikoja seisukohta, et hankemenetluses rikuti läbipaistvuse põhimõtet, on ta kontrollikoja järeldusi arutanud, eeskätt lepingute ja hangete nõuandekomitees, ning teeb kontrollikoja tõstatatud probleemide osas parandusi, et tagada edaspidi suurem läbipaistvus.

15.

Ameti töötajate lastele ei olnud võimalik rajada Euroopa Kooli. Võttes arvesse personalieeskirju, Euroopa Kooli puudumist, võimalust kasutada mitmekeelset haridust pakkuvaid haridusasutusi ja kohalikku keerulist geograafilist olukorda, on amet kehtestanud haridustoetuse, mis on võrreldav rahalise toetusega Euroopa Koolide õpilastele ja on sellega kooskõlas. See makse tehakse koolile õppemaksu hüvitamiseks ja mitte personali liikmetele Euroopa Liidu töötajate võrdse kohtlemise huvides.

Kui selliseid otsemakseid emakeelse õppega koolidele peetakse eeskirjadevastaseks, tuleb üldse tõstatada küsimus Euroopa Kooli toetustest ELi töötajatele.

16.

2012. aastast 2013. aastasse ülekantud II jaotise assigneeringute suhteliselt kõrge tase (27 %) oli tingitud nimetatud põhjustest. Tuleb märkida, et amet on juba oluliselt vähendanud järgmisse aastasse ülekandmise taset, sest vastav ülekanne oli 2011. aastal 33 % ja 2010. aastal 36 %. Amet püüab oma tegevusnõudeid järgides veelgi vähendada järgmisse aastasse ülekandmist finantsmääruses sätestatud piirideni.


Top