Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA0110(03)

    Aruanne ühisettevõtte ENIAC eelarveaasta 2011 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ühisettevõtte vastustega

    ELT C 6, 10.1.2013, p. 18–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.1.2013   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 6/18


    ARUANNE

    ühisettevõtte ENIAC eelarveaasta 2011 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ühisettevõtte vastustega

    2013/C 6/03

    SISSEJUHATUS

    1.

    Brüsselis asuv ühisettevõte nanoelektroonika ühise tehnoloogiaalgatuse rakendamiseks (edaspidi „ühisettevõte ENIAC”) loodi detsembris 2007 (1) kümneaastaseks perioodiks.

    2.

    Ühisettevõtte peamine eesmärk on määratleda ja rakendada teadusuuringute kava nanoelektroonika põhipädevuste arendamiseks eri rakendusvaldkondades, et tugevdada Euroopa konkurentsivõimet ning jätkusuutlikkust ning võimaldada uute turgude ja sotsiaalsete rakenduste tekkimist (2).

    3.

    Ühisettevõtte ENIAC asutajaliikmed on Euroopa Liit, keda esindab komisjon, liikmesriigid Belgia, Saksamaa, Eesti, Iirimaa, Kreeka, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Madalmaad, Poola, Portugal, Rootsi, Ühendkuningriik ning AENEAS (ühing, mis esindab Euroopas nanoelektroonika valdkonnas tegutsevaid äriühinguid ning muid teadus- ja arendusorganisatsioone). Ühisettevõte ENIAC liikmeks võivad saada ka teised liikmesriigid ja assotsieerunud riigid ning kõik teised riigid või juriidilised isikud, kes on suutelised ühisettevõtte ENIAC eesmärkide täitmist oluliselt rahaliselt toetama.

    4.

    Maksimaalne ELi toetus ühisettevõttele ENIAC jooksvate kulude ja teadustegevuse jaoks on 450 miljonit eurot, mis kaetakse teadusuuringute seitsmenda raamprogrammi (3) eelarvest. AENEASe maksimaalne toetus ühisettevõtte jooksvate kulude katmiseks on 30 miljonit eurot. ENIACi liikmesriigid annavad jooksvate kulude katmiseks mitterahalist toetust (lihtsustades projektide rakendamist) ning maksavad rahalist toetust, mis on vähemalt 1,8 korda ELi toetusest suurem. Mitterahalist toetust annavad ka projektides osalevad teadusorganisatsioonid. Uurimisprojektides osalevad organisatsioonid peavad eraldama mitterahalist toetust komisjoni ja liikmesriikide rahalise toetusega vähemalt samas väärtuses.

    5.

    Ühisettevõte sai majanduslikult iseseisvaks alates 26. juulist 2010.

    KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

    6.

    Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute kontrollimisest ühisettevõtte tasandil ning järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse vajaduse korral teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitatud teavet.

    KINNITAV AVALDUS

    7.

    Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda ühisettevõtte ENIAC raamatupidamise aastaaruannet, (4) mis koosneb 2011. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta finantsaruannetest (5) ja eelarve täitmise aruandest; (6) samuti auditeeris kontrollikoda raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

    8.

    Käesolev kinnitav avaldus on adresseeritud Euroopa Parlamendile ja nõukogule kooskõlas nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (7) artikli 185 lõikega 2.

    Juhtkonna kohustused

    9.

    Eelarvevahendite käsutajana täidab direktor eelarvet nii tulude kui ka kulude osas ühisettevõtte finantseeskirjade kohaselt, omal vastutusel ja heakskiidetud assigneeringute piires (8). Direktor kehtestab (9) organisatsiooni struktuuri ja sobiva haldus- ja sisekontrolli süsteemi ning -protseduurid, et koostada lõplik raamatupidamise aastaaruanne, (10) milles ei esine pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; samuti on direktori ülesanne tagada, et mainitud aruande aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    Audiitori kohustused

    10.

    Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule kinnitav avaldus ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

    11.

    Kontrollikoda viis auditi läbi kooskõlas IFACi ja ISSAI (11) rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda järgima eetika- ja kutsenõudeid ning auditi kavandama ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

    12.

    Kontrollikoja auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning aruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Auditiprotseduurid hõlmavad järelevalve- ja kontrollisüsteemide ülevaatamist ja kontrollimist ning ühisettevõtte tehingutest koostatud valimi vahetut kontrollimist. Auditiprotseduurid ei hõlma lõplike toetusesaajate tasandil tehtavat vahetut kontrollimist. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, sealhulgas hinnangust riskidele, et finantsaruanded võivad sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võetakse riskihindamisel arvesse asutuse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja esitamisega seonduvat sisekontrollisüsteemi. Kontrollikoja audit hõlmab ka juhtkonna poolt kasutatud arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse, samuti raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist.

    13.

    Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane järgmiste arvamuste esitamiseks.

    Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

    14.

    Kontrollikoja hinnangul kajastab ühisettevõtte raamatupidamise aastaaruanne kõigis olulistes aspektides õiglaselt ühisettevõtte finantsolukorda 31. detsembri 2011. aasta seisuga ning ühisettevõtte finantstulemusi ja rahavooge lõppenud aastal vastavalt ühisettevõtte finantseeskirjade sätetele ja komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud arvestuseeskirjadele.

    Alus märkusega arvamuseks raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    15.

    Juhatuse otsusega võeti 18. novembril 2010 vastu järelauditite strateegia, (12) mis on peamine kontrollivahend (13) alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse hindamisel. 2011. aastal tehti riiklike rahastamisasutuste väljastatud kulude heakskiitmise sertifikaatide alusel makseid kokku summas 6,8 miljonit eurot, mis moodustab 45 % tegevuskuludest. Järelauditite strateegia rakendamine algas 2011. aastal

    16.

    Projektikulude väljamaksetaotluste auditeerimine delegeeriti liikmesriikide riiklikele rahastamisasutustele. Riiklike rahastamisasutustega sõlmitud halduslepingud ei hõlma järelauditite tegemise korda. Auditi lõpuks (september 2012) ei olnud ühisettevõte saanud piisavalt teavet riiklike rahastamisasutuste auditistrateegiate kohta (14) ning ei olnud võimeline hindama, kas järelauditite strateegia annab piisava kindluse alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta (15). Lisaks ei olnud riiklikud rahastamisasutused teinud kuni 2011. aasta lõpuni makstud toetuste järelauditeid.

    17.

    Ühisettevõtte järelauditite strateegia rakendamise kohta saada olev teave ei ole piisav, et teha järeldusi selle keskse kontrollivahendi mõjususe kohta.

    Märkustega arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

    18.

    Välja arvatud punktides 15–17 (alus märkusega arvamuse esitamiseks) kirjeldatud asjaolu võimalik mõju, on kontrollikoja hinnangul ühisettevõtte 2011. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

    19.

    Kommentaarid punktides 20–33 ei sea kontrollikoja esitatud arvamusi kahtluse alla.

    KOMMENTAARID EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA

    Eelarve täitmine

    20.

    2011. aasta lõplik eelarve sisaldas kulukohustuste ja maksete assigneeringuid vastavalt 66 ja 35 miljoni euro väärtuses. Kasutatavate kulukohustuste ja maksete assigneeringute kasutusmäärad olid vastavalt 97 % ja 48 % (16). Põhitegevuseks kasutada olevatest kulukohustuste assigneeringutest summas 63,6 miljonit eurot rakendati 20,1 miljonit 2011. aasta esimese projektikonkursi üldiste kulukohustuste kaudu ning 42,2 miljonit 2011. aasta teise projektikonkursi üldiste kulukohustuste kaudu.

    21.

    Kasutamata jäänud assigneeringute kohustustest vabastamisel tuvastati asjakohaste protseduuride puudumine ning puudusi leiti ka kontrollides. Assigneeringud, mis tulnuks kasutada 2010. aasta lõpuks, ja assigneeringud, mis tulnuks kasutada 2011. aasta lõpuks, vabastati jaanuaris 2012. Vabastamata jäid kasutamata üldised kulukohustused summas 2,8 miljonit eurot 2010. aasta põhitegevuse eelarvereal. Nende viimane kasutuskuupäev oli 31. detsember 2011.

    Projektikonkursid

    22.

    2008., 2009. ja 2010. aastal korraldatud projektikonkursside tulemusel kirjutati alla toetuslepingud kokku summas 107,9 miljonit eurot, mis moodustab 25 % ühisettevõttele teadusuuringuteks ette nähtud ELi maksimaalsest toetusest (17). 2011. aastal kuulutati välja kaks projektikonkurssi eelarvega 62,3 miljonit eurot, kuid toetuslepingute allakirjutamine oli veel pooleli. 2012. aastal käivitati veel kaks projektikonkurssi maksumusega 84,5 miljonit eurot. 2013. aastal peaks projektikonkursside eelarve olema 185,3 miljonit eurot (42 %), et täielikult ära kasutada kavandatud ELi toetus (440 miljonit eurot).

    KOMMENTAARID ÜHISETTEVÕTTE JÄRELEVALVE- JA KONTROLLISÜSTEEMIDE PEAMISTE KONTROLLIMEHHANISMIDE KOHTA

    23.

    Ühisettevõte ei ole veel täielikult rakendanud mõjusaid ja tõhusaid sisekontrolli- ja finantsinfosüsteeme. Selle tulemusel esines finantsaruandluses vigu ja suuri viivitusi, mis enne lõpliku raamatupidamise aruande vastuvõtmist kõrvaldati.

    24.

    Ühisettevõtte peaarvepidaja kinnitas 20. detsembril 2010 finants- ja arvestussüsteemid (ABAC ja SAP), kuid ei ole 2011. aasta jooksul kinnitanud süsteemide aluseks olevaid ning finantsteavet andvaid tegevusprotsesse, eelkõige protsessi, mis annab finantsteavet riiklike rahastamisasutuste esitatud väljamaksetaotluste tõendamise ja väljamaksmise kohta.

    MUUD KÜSIMUSED

    Siseauditi üksus ja komisjoni siseauditi talitus

    25.

    Ühisettevõtte loomist käsitleva nõukogu määruse artikli 6 lõige 2 sätestab, et ühisettevõttel ENIAC peab olema oma siseauditi talitus. 2011. aasta lõpuks aga ei olnud seda olulist sisekontrollisüsteemi osa veel loodud.

    26.

    2011. aastal viis komisjoni siseauditi talitus läbi riskihindamise. Riskihindamise tulemuste alusel esitati juhatusele 22. novembril 2011 vastuvõtmiseks strateegiline auditikava ajavahemikuks 2012–2014.

    27.

    Juhatus võttis komisjoni siseauditi talituse ametijuhendi vastu 18. novembril 2010. Ühisettevõtte finantseeskirju ei ole aga veel muudetud nii, et need sisaldaksid raammääruse (18) sätet, mis viitab komisjoni siseaudiitori pädevusele.

    ENIACi liikmesriikide makstavad toetused

    28.

    Ühisettevõtte ENIAC põhikiri sätestab, et ENIACi liikmesriigid maksavad rahalist toetust, mis on vähemalt 1,8 korda (19) ELi toetusest suurem, samas kui ühisettevõtte toetused võivad moodustada maksimaalselt 16,7 % projektide abikõlblikest kogukuludest. Esimese viie projektikonkursi puhul oli ENIACi liikmesriikide makstud rahaline toetus ELi rahalisest toetusest 1,55 korda suurem.

    29.

    Vastupidiselt ühisettevõtte ENIAC põhikirjale (20) kasutab Kreeka ELi struktuurifonde, et katta oma osa ENIACi projektide (21) abisaajatele Kreekas makstavatest toetustest, selle asemel, et katta need kohustused riiklikest vahenditest. Ühisettevõte nõustus Kreeka osaluse jätkumisega ENIACi projektides, kuid ühisettevõte ei eralda Kreeka abisaajatele mingit toetust, sest kaasrahastamine teise ELi toetuse allikaga ei ole lubatud (22).

    Aasta tegevusaruanne

    30.

    Kooskõlas ühisettevõtte põhikirja artikli 19 lõikega 4 ning ühisettevõtte finantseeskirjade artikliga 40 peab tegevdirektor koostama iga-aastase tegevusaruande. Iga-aastases tegevusaruandes võrreldakse tema tegevuse tulemusi seatud eesmärkidega, esitatakse tegevusega seotud riskid ning kirjeldatakse käsutusse antud vahendite kasutamist ning sisekontrollisüsteemi tulemuslikkust ja tõhusust. Aruanne peab kinnitama, et esitatud teave annab õige ja õiglase ülevaate, välja arvatud juhul, kui konkreetseid kulu- ja tuluvaldkondi puudutavad reservatsioonid kinnitavad midagi muud.

    31.

    Aasta tegevusaruanne ei sisalda hinnangut sisekontrollisüsteemi tõhususe ja mõjususe kohta. Aasta tegevusaruandes esinevad järgmised puudused:

    ühisettevõtte järelauditite strateegia rakendamise kohta saada olev teave ei ole piisav, et teha järeldusi selle kontrolli mõjususe kohta ning selle kohta oleks tulnud esitada reservatsioon;

    puudub teave finants- ja arvestussüsteemide osalise kinnitamise kohta peaarvepidaja poolt. Ühisettevõtte peaarvepidaja on kinnitanud ainult selle osa, mis on ühisettevõtte otsese kontrolli all, kuid mitte süsteeme, mis annavad teavet riiklikelt rahastamisasutustelt (vt punkt 24);

    puudused arvestuse ja finantsaruandluse kontrollimisel ei viinud reservatsiooni esitamiseni (vt punkt 23).

    Eelmise aasta tähelepanekute põhjal võetud meetmed

    32.

    2011. aastal koostas ühisettevõte talitluspidevuse kava ja tegi edusamme IT turvapoliitika menetluste formaliseerimisel. Avariitaasteplaani elluviimiseks tuleb tööd jätkata.

    33.

    Ühisettevõtte ja Belgia ametiasutuste vahel sõlmiti 2. veebruaril 2012 asukohaleping, (23) milles käsitletakse tööruume, privileege ja immuniteete ning Belgia poolt ühisettevõttele antavat muud toetust.

    Kontrollikoda võttis käesoleva aruande vastu 15. novembri 2012. aasta koosolekul Luxembourgis.

    Kontrollikoja nimel

    president

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


    (1)  Nõukogu 20. detsembri 2007. aasta määrus (EÜ) nr 72/2008, millega luuakse ühisettevõte ENIAC (ELT L 30, 4.2.2008, lk 21).

    (2)  Lisas esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte ühisettevõtte pädevusest ja tegevusest.

    (3)  Seitsmes raamprogramm, mis võeti vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta otsusega nr 1982/2006/EÜ, koondab enda alla kõik ELi uurimistegevusega seotud algatused ning sellel on tähtis roll majanduskasvu-, konkurentsivõime- ja tööhõivealaste eesmärkide saavutamisel. Seitsmes raamprogramm on ka Euroopa teadusruumi üks tugisammastest.

    (4)  Kontrollikoda sai esialgse raamatupidamise aastaaruande kätte 30. märtsil 2012. Raamatupidamise aastaaruandele on lisatud aasta eelarve haldamise ja finantsjuhtimise aruanne, kus esitatakse muu hulgas ülevaade assigneeringute kasutamise määra kohta.

    (5)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, omakapitali muutuste aruannet ja lisa, kus on ära toodud põhiliste arvestuspõhimõtete kirjeldus ja muu selgitav teave.

    (6)  Eelarve täitmise aruanne koosneb aruandest ja selle lisast.

    (7)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1.

    (8)  Komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 (EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72) artikkel 33.

    (9)  Määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 38.

    (10)  Asutuste raamatupidamise aastaaruannete ja arvestuse koostamise eeskirjad on sätestatud määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 VII jaotise 1. ja 2. peatükis, mida on viimati muudetud määrusega (EÜ, Euratom) nr 652/2008 (ELT L 181, 10.7.2008, lk 23), ning on tervikuna ühisettevõtte finantseeskirjadesse integreeritud.

    (11)  Rahvusvaheline Arvestusekspertide Föderatsioon (IFAC) ja kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvahelised standardid (ISSAI).

    (12)  Ühisettevõtte ENIAC järelauditite strateegia sätestab, et ühisettevõte „hangib piisavat teavet ENIACi liikmesriikides kohaldatava järelauditite strateegia kohta, et hinnata riiklikke menetlusi ja seda, kas nende abil on võimalik saada piisav kindlus ühisettevõtte ENIAC projektidega seotud tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta”.

    (13)  Ühisettevõtte loomist käsitleva määruse (EÜ) nr 72/2008 artikkel 12 sätestab, et ühisettevõte „tagab oma liikmete finantshuvide piisava kaitse, tehes või tellides asjakohast sise- ja väliskontrolli” ja et ühisettevõte „teeb ühisettevõtte ENIAC avaliku sektori vahendite saajate seas kohapealseid kontrolle ja finantsauditeid”. Kontrollid ja auditid viib läbi kas ühisettevõte ENIAC otse või ENIACi liikmesriigid tema nimel.

    (14)  Ühisettevõte oli saanud auditistrateegia kohta teavet seitsmelt riiklikult rahastamisasutuselt 22st. Seitsme riikliku rahastamisasutuse esitatud dokumentatsioon oli suuremal osal juhtudest ebapiisav selleks, et ühisettevõte saaks hinnata riiklikke protseduure, sest puuduvad praktilised üksikasjad auditikorra kohta (st auditi lähenemisviis ja metoodika, valimi suurus, riiklike rahastamisasutuste tehtavate finantskontrollide liik jne).

    (15)  Euroopa Komisjoni siseauditi talitus hindas ENIACi liikmesriikide auditistrateegiaid. Juunis 2012 järeldati, et praegune järelauditite strateegia ei anna vajalikku teavet piisava kindluse saamiseks. Seetõttu muudeti järelauditite strateegiat ning tehinguid kontrollitakse valimipõhiselt. Riiklikud rahastamisasutused peavad esitama üksikasjaliku teabe tehtud auditite ja kontrollide kohta.

    (16)  Põhitegevuse maksete assigneeringute suhteliselt madal kasutusmäär on põhjustatud asjaolust, et ENIAC teeb makseid pärast riiklike ametiasutuste hilinemisega esitatud tõendite saamist, ning viivitustest liikmesriikide tasandil riiklike toetuslepingute allakirjutamisel.

    (17)  Vastavalt ühisettevõtte loomist käsitleva määruse (EÜ) nr 72/2008 artiklile 5 ja määruse lisa artikli 11 lõikele 5 on maksimaalne ELi toetus ühisettevõttele jooksvate kulude ja teadustegevuse jaoks 450 miljonit eurot, millest jooksvate kulude summa ei tohi ületada 10 miljonit eurot. Kui jooksvate kulude jaoks ette nähtud osa ära ei kasutada, võib selle suunata teadustegevusele.

    (18)  Määrus (EÜ, Euratom) nr 2343/2002.

    (19)  Ühisettevõtte loomist käsitlevale määrusele (EÜ) nr 72/2008 lisatud põhikirja artikli 11 lõike 6 alapunkt b.

    (20)  Määrusele (EÜ) nr 72/2008 lisatud põhikirja artikli 13 lõige 1 sätestab, et „ühisettevõtte ENIAC avaldatud projektikonkursi alusel valitud projektide riiklik rahastamine koosneb ENIACi liikmesriikide poolsest riiklikust rahalisest toetusest ja/või ühisettevõtte ENIAC rahalisest toetusest. Kõnealuse algatuse alusel antav igasugune riiklik toetus ei piira vajaduse korral riigiabi materiaalseid ja menetluseeskirju.”

    (21)  Kreekapoolse ENIACi projektides osalemise eelarve ajavahemikul 2008–2010 on 9,7 miljonit eurot (hinnanguliselt 4,4 miljonit eurot riiklikest vahenditest, 1,6 miljonit eurot ühisettevõtte osamaksust ja ülejäänud raha projektides osalejatelt).

    (22)  Nõukogu määruse (EÜ) nr 1083/2006 (millega nähakse ette üldsätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi ja Ühtekuuluvusfondi kohta) (ELT L 210, 31.7.2006, lk 25) artikli 54 lõige 4 sätestab: „Fondidest kaasrahastatud kulud ei saa toetust liidu teistest rahastamisvahenditest.”

    (23)  Kontrollikoja aruanne ühisettevõtte ENIAC eelarveaasta 2010 raamatupidamise aastaaruande kohta koos ühisettevõtte vastustega (ELT L 368, 16.12.2011, lk 48), punkt 25.


    LISA

    Ühisettevõte ENIAC (Brüssel)

    Pädevus ja tegevus

    Aluslepingust tulenev liidu pädevusvaldkond

    (Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 187)

    Ühisettevõte on ühenduse asutus ja selle eelarve täitmise kinnitab seetõttu Euroopa Parlament, võttes siiski arvesse ühiste tehnoloogiaalgatuste kui avaliku ja erasektori partnerluste olemusest ning eelkõige erasektori panusest tulenevat eripära.

    Ühisettevõte ENIAC asutati nõukogu 20. detsembri 2007. aasta määrusega (EÜ) nr 72/2008 (ELT L 30, 4.2.2008, lk 21).

    Ühisettevõtte pädevus

    (Nõukogu määrus (EÜ) nr 72/2008)

    Eesmärgid

    Ühisettevõte ENIAC aitab kaasa Euroopa Liidu teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmenda raamprogrammi (2007–2013) ning eriprogrammi „Koostöö” teema „Info- ja sidetehnoloogia” rakendamisele. Eelkõige on tema ülesandeks:

    määratleda ja rakendada teadusuuringute kava manussüsteemide põhitehnoloogiate arendamiseks eri kohaldamisvaldkondades, et tugevdada Euroopa konkurentsivõimet ning jätkusuutlikkust ning võimaldada uute turgude ja sotsiaalsete rakenduste tekkimist;

    toetada teadusuuringute kava ellurakendamiseks vajalikku tegevust (edaspidi „teadus- ja arendustegevus”), eelkõige määrates projektikonkursside alusel valitud projektides osalejatele rahalise toetuse;

    edendada avaliku ja erasektori partnerlust eesmärgiga mobiliseerida ja ühendada ELi, riikide ja erasektori jõupingutused, suurendades uurimis- ja arendustegevuse koguinvesteeringuid nanoelektroonika valdkonnas ning edendades avaliku ja erasektori vahelist koostööd;

    tagada nanoelektroonika ühise tehnoloogiaalgatuse tõhusus ja kestvus;

    saavutada nanoelektroonika valdkonnas Euroopa uurimis- ja arendustegevusalaste jõupingutuste koostoime ja koordineerimise, sealhulgas kõnealuse valdkonnaga seotud sellise tegevuse integreerimine ühisettevõttesse ENIAC, mida praegu rakendatakse valitsustevaheliste uurimis- ja arendusskeemide (EUREKA) kaudu.

    Juhtimine

    Liikmed

    2011. aasta lõpu seisuga olid ühisettevõtte ENIAC liikmeteks tööstust esindav AENEAS, Euroopa Liitu esindav Euroopa Komisjon ning ENIACi liikmesriigid (Austria, Belgia, Tšehhi Vabariik, Eesti, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Ungari, Iirimaa, Itaalia, Läti, Madalmaad, Norra, Poola, Portugal, Rumeenia, Slovaki Vabariik, Hispaania, Rootsi ja Ühendkuningriik).

    Juhatus

    Juhatus koosneb ühisettevõtte ENIAC liikmete esindajatest ning tööstus- ja teaduskomitee esimehest.

    Juhatus kannab üldist vastutust ühisettevõtte ENIAC tegevuse eest ning teostab selle üle järelevalvet.

    Ametiasutuste nõukogu

    Ametiasutuste nõukogu koosneb ühisettevõtte ENIACi liikmesriikide ametivõimudest.

    Tööstus- ja teaduskomitee

    Tööstus- ja teaduskomitee liikmed nimetab ametisse AENEAS.

    Tegevdirektor

    Tegevdirektor on ühisettevõtte igapäevase juhtimise eest vastutav tegevjuht ning selle seaduslik esindaja.

    Välisaudit

    Kontrollikoda.

    Eelarve täitmisele heakskiitu andev asutus

    Euroopa Parlament nõukogu soovituse põhjal.

    2011. aastal ühisettevõtte käsutusse antud ressursid

    Eelarve

    2011. aasta vastuvõetud eelarve eurodes:

     

    Kulukohustused

    Maksed

    I JAOTIS – „Personal”

    1 488 801,72

    1 488 801,72

    II JAOTIS – „Haldus”

    1 142 898,28

    1 142 898,28

    I JA II JAOTIS KOKKU

    2 631 700,00

    2 631 700,00

    III JAOTIS – „Tegevuskulud”

    63 646 170,00

    32 426 000,00

    I, II JA III JAOTIS KOKKU

    66 277 870,00

    35 057 700,00

    Personali suurus 31. detsembril 2011

     

    Ametikohtade loetelu 2011

    Täidetud 31.12.2011

    Ajutised töötajad

    6

    6

    Lepingulised töökohad

    7

    7

    Personal kokku:

    13

    13

    Personali jaotus tegevuste kaupa

     

     

    Põhitegevus:

    6

     

    Haldusülesanded:

    4

     

    Mitmesugused ülesanded:

    3

     

    2011. aasta tegevus ja osutatud teenused

    A.   EDUSAMMUD PÕHIEESMÄRKIDE SAAVUTAMISEL

    Teadusuuringute kava koostamine

    2011. aasta lõpul ületas rahastamiseks valitud projektide abikõlblike kulude kogusumma miljard eurot. Projektid hõlmavad kõiki uurimis- ja arendustegevuse valdkondi, mis on määratletud mitmeaastases strateegilises kavas.

    Rahalise toetuse määramine osalejatele

    Loomisest alates on ühisettevõte ENIAC eraldanud osalejatele 171,6 miljonit eurot (2010. aasta lõpus oli summa 109,3 miljonit eurot), saavutades 2011. aastal 85-protsendise kasvu, mis annab tunnistust ühisettevõtte märkimisväärsetest edusammudest.

    Uurimis- ja arendustegevuse investeeringute suurendamine nanoelektroonika valdkonnas

    Nanoelektroonika valdkonnaga seotud ligikaudu 3 700 teadlasest umbes 47 % on 2012. aastal hõivatud ühisettevõtte ENIAC rahastatavate projektidega, mille eesmärk on saavutada Euroopa uurimis- ja arendustegevusalaste jõupingutuste koostoime ja koordineerimine.

    Ühisettevõte ENIAC koordineeris oma tegevusi peamiselt EUREKA klasterprogrammi CATERNEga, organiseerides ühiselt Euroopa nanoelektroonika foorumi.

    Väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate (VKEde) osaluse edendamine

    VKEd juhivad ühisettevõtte ENIAC projekte, moodustades osalevatest organisatsioonidest 40,7 % (30,5 % on ülikoolid ja teadusinstituudid ning 28,8 % suured tööstusettevõtted).

    B.   TEGEVUSE TULEMUSLIKKUS

    2011. aastal jäid ühisettevõtte ENIAC liikmed samaks.

    Organisatsioon tegi suuri edusamme:

    kolimine White Atriumi hoonesse, uute kontorite ja IT-infrastruktuuri sisseseadmine;

    uute töötajate värbamine ja integreerimine;

    sujuv üleminek CIRCABS-hoidlale;

    struktureeritud dokumendihaldus;

    protseduuride koostamine uute ülesannete jaoks;

    edusammud Toetuslepingute Lõpetamisel;

    autonoomia saamisest alates on sooritatud ja kirjendatud üle 1 400 makse;

    käimasolevate projektide esimesed tehnilised kontrollid;

    kahe projektikonkursi käivitamine ja lõpetamine ühe aasta jooksul;

    peamiste tulemusnäitajate täpsustamine ja esitamine;

    korraldati suured avalikud üritused, avaldati väiksemamahulised trükised ja hästi vastuvõetud pressiteated.

    2011. AASTA EELARVE TÄITMINE

    Aasta lõpuks oli ühisettevõte ENIAC kulukohustustega sidunud kõik Calls 2011_1 (4. projektikonkurss) ja Calls 2011_2 (5. projektikonkurss) projektikonkursil põhinevate projektide assigneeringud ning teinud 48,09 % põhitegevusega seotud maksetest.

    Allikas: ühisettevõtte edastatud teave.


    ÜHISETTEVÕTTE ENIAC VASTUSED

    15.–17.

    Ühisettevõte ENIAC kogus koos ühisettevõttega ARTEMIS juba alates 2010. aastast asjakohast teavet auditimenetluste kohta ENIACi liikmesriikides. Strateegilise auditikava kohaselt alustas ühisettevõtte siseaudiitorina tegutsev komisjoni siseauditi talitus 2011. aastal konsultatsioone, et hinnata, kas ENIACi liikmesriikides olemas olevate auditistrateegiate abil saab tagada piisava kindluse.

    Siseauditi talituse hindamine valmis alles 2012. aastal ja selles jõuti järeldusele, et selline lähenemisviis ei anna piisava kindluse saavutamiseks vajalikku teavet. Ühisettevõte ENIAC koostas seepärast enda järelauditite kava ja alustas selle täitmist ning kava valmib enne aasta lõppu.

    21.

    Ühisettevõttel ENIAC oli 2012. aasta lõpus vähe vahendeid ja kulukohustustest vabastamine toimus liiga hilja. Selle kordumise vältimiseks on võetud meetmed, eriti seoses värbamiskava täitmisega, üksikasjaliku korra kehtestamisega kontode sulgemiseks aasta lõpus ning rangemate tähtaegade kehtestamisega.

    23.

    Ühisettevõttel ENIAC on õigustatud põhjused arvata, et kõik tema finantstehingud on nõuetekohased ja usaldusväärsed. Kehtestatud on üksikasjalikud kavad raamatupidamise kontrollimiseks, kuid finants- ja arvestussüsteemi nõuetekohases toimimises on olnud suuri raskusi. Olukorda on raskendanud asjaolu, et puuduvad piisavad koolitusprogrammid ja meie jaoks kohaldatav kord ning kasutajatugi ei ole piisav. Sellele vaatamata on kõik selle tähelepanekuga seoses mainitud vead kõrvaldatud. Ühisettevõte ENIAC jätkab tegutsemist raskustest ülesaamiseks ja protsessi kiirendamiseks.

    24.

    20. detsembril 2010, (1) üksnes kolm kuud pärast enda eelarve kehtestamist, kinnitas peaarvepidaja ühisettevõttes ENIAC kasutatava finants- ja arvestussüsteemi ning lisas oma kinnitamisotsusesse mitu soovitust.

    2011. aastal toimus ühisettevõttes ENIAC mitu suurt muudatust, mis olid tingitud uutesse ruumidesse kolimisest, finantstehingute täiesti uuest IT-taristust, töötajate arvu oluliselt suurendanud värbamisest ja üldisest tegevushulga suurenemisest. Selle tõttu toimus rahavoogude ülesehituses suur ja pidev areng. Kuigi sisekontrollisüsteeme tugevdatakse ja optimeeritakse pidevalt, oli täiendav kinnitamine võimalik alles 2012. aastal, kui skeemid ja süsteemid olid pärast esimest täielikult iseseisvalt hallatud eelarvetsüklit stabiliseerunud. See toimus 25. juunil 2012 koos peamiste tegevus- ja haldusprotsesside analüüsiga, mille ühisettevõte ENIAC korraldas finantsjuhtimissüsteemide toetamiseks.

    25.

    Siseauditi üksus asutati 7. veebruaril 2011 juhatuse 13. koosolekul ja tema funktsiooni täidab komisjoni siseauditi talitus. Siseauditi talitus teatas 6. oktoobril 2011 ühisettevõttele, et siseauditi üksuse teenuste osutamine „tuleb paraku mõneks ajaks katkestada” komisjoni talituste vaheliste arutelude tõttu. Et teenus taastunud ei ole, otsustas ühisettevõte ENIAC 2012. aastal määrata ühe töötaja siseauditi talitusse (25. aprilli 2012 otsus ENIAC-ED-88-12).

    27.

    Raamfinantsmääruse muutmise pädevus on komisjonil, kes valmistab praegu ette olemasoleva raamfinantsmääruse kooskõlla viimist Euroopa Liidu uue üldise finantsmäärusega. Ühisettevõte võtab täiendatud versiooni kasutusele niipea kui võimalik.

    28.

    Ühisettevõtte ENIAC osamaksed konkreetses projektikonkursis osalejatele peavad moodustama kõikidest abikõlblikest kuludest täpselt sama suure osa, kui kannab osaleja. ENIACi liikmesriikide osamaksu protsentuaalne määr on piiratud komisjoni määruses (EÜ) nr 800/2008 sätestatud maksimaalse riigiabi osatähtsuse ja ühisettevõtte ENIAC osamakse vahega. Kui ühisettevõtte ENIAC protsent on näiteks 16,7 %, on ENIACi liikmesriigi protsent vahemikus 8,3 % (kuni 25 % riigiabi korral eksperimentaalse arendustegevusega tegelevale suurettevõtjale) kuni 83,3 % (ülikoolile). Keskmine ENIACi liikmesriigi antava abi osatähtsus on prognoosimatu ja sõltub teadus- ja arendustegevuse liigist, osalejate staatusest ning iga osaleja panustatavatest summadest. Märgates, et keskmine erineb määratud normist 1,8, tegi Euroopa Komisjon 2012. aastal ettepaneku vähendada ühisettevõtte ENIAC osamakset 15 % protsendini, kuigi sellega kaasnes ka teadus- ja arendustegevuse kogumahu vähenemine, mis on vastuolus üldeesmärgiga suurendada investeeringuid teadus- ja arendustegevusse.

    29.

    Tingimus, mille alusel on Kreeka programmis osalenud, ei ole vastuolus ühisettevõtte ENIAC põhikirjaga. Programmi peaeesmärk ja üldeesmärgid on saavutada sünergia ja kooskõla, et tagada laialdane osalemine projektides.

    Seda arvestades ja täielikus kooskõlas põhikirjaga osaleb programmis mitu juriidilist isikut, kes on pärast ühisettevõtte toetuslepingu vormis määratletud ühinemisdokumendi allkirjastamist konsortsiumi seaduslikud liikmed, kuigi nad ei saa ühisettevõttelt raha ega ole allkirjastanud ühtegi riigisisest toetuslepingut. Nii on see juriidiliste isikute korral, kes saavad piirkondlikku rahalist toetust või asuvad riikides, kes ei ole ENIACi liikmesriigid.

    ENIACi liikmesriikides tegutsevate juriidiliste isikute osalemise keelamine sellistel alustel oleks diskrimineerimine võrreldes osalejatega liikmesriikidest, kes ei kuulu ENIACi ja kes ei ole kohustatud avalikustama riikliku rahastamise võimalikke allikaid. See oleks vastuolus programmi üldeesmärkidega.

    31.

    2011. aasta tegevusaruande peatükk 3.1 sisaldab sisekontrollisüsteemi tõhususe ja toimimise üksikasjalikku analüüsi. Järelauditeerimise praegust olukorda käsitletakse punktis 3.1.14. Finants- ja arvestussüsteemide kinnitamise staatus ei muutunud eelmise aastaga võrreldes punktis 24 loetletud põhjustel.

    Ühisettevõtte põhikirja (2) artikli 19 lõikes 4 on sätestatud, et „aasta tegevusaruande esitab tegevdirektor koos raamatupidamise aastaaruande ja bilansiga”, ja seepärast on ühisettevõte seisukohal, et viimati nimetatud dokumentides sätestatud ja sisalduvad klauslid kehtivad ka eespool nimetatu kohta ega dubleeri neid.

    32.

    28. jaanuaril 2011 võttis ühisettevõte ENIAC vastu ja kinnitas oma tegevuse talitluspidevuse kava ning koostas finantsvoogude skeemi talitluspidevuse tagamiseks kriisi korral. Viimati nimetatud sätted moodustavad avariitaastekava, mida ei koostata eraldi dokumendina.

    See kava vaadatakse korrapäraselt läbi ja seda täiendatakse. Viimane läbivaatamine, milles võeti arvesse olulisi arengusuundumusi 2011. aastal, valmis 20. aprillil 2012 ning kava täiendati avariitaaste üksikasjalike sätetega.


    (1)  Ühisettevõte ENIAC sai volitused enda eelarve kehtestamiseks 2010. aasta septembris.

    (2)  Nõukogu määrus (EÜ) nr 72/2008 (ELT L 30, 4.2.2008, lk 21).


    Top