Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010PC0079

    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 6 alusel nõukogu seisukoha kohta seoses Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti loomist käsitleva Euroopa parlamendi ja Nõukogu määruse ettepaneku vastuvõtmisega ning Euroopa parlamendi ja Nõukogu otsuse ettepaneku vastuvõtmisega, millega muudetakse aastateks 2008–2013 loodavat Euroopa Pagulasfondi käsitlevat otsust nr 573/2007/EÜ seoses teatavate ühenduse meetmete rahastamise lõpetamise ja kõnealuste meetmete rahastamise ülemmäära muutmisega

    /* KOM/2010/0079 lõplik - COD 2009/0027 */

    52010DC0079

    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 6 alusel nõukogu seisukoha kohta seoses Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti loomist käsitleva Euroopa parlamendi ja Nõukogu määruse ettepaneku vastuvõtmisega ning Euroopa parlamendi ja Nõukogu otsuse ettepaneku vastuvõtmisega, millega muudetakse aastateks 2008–2013 loodavat Euroopa Pagulasfondi käsitlevat otsust nr 573/2007/EÜ seoses teatavate ühenduse meetmete rahastamise lõpetamise ja kõnealuste meetmete rahastamise ülemmäära muutmisega /* KOM/2010/0079 lõplik - COD 2009/0027 */


    [pic] | EUROOPA KOMISJON |

    Brüssel 5.3.2010

    KOM(2010)79 lõplik

    2009/0027 (COD)2009/0026 (COD)

    KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 6 alusel

    nõukogu seisukoha kohta seoses Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti loomist käsitleva Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse ettepaneku vastuvõtmisega ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsuse ettepaneku vastuvõtmisega, millega muudetakse aastateks 2008–2013 loodavat Euroopa Pagulasfondi käsitlevat otsust nr 573/2007/EÜ seoses teatavate ühenduse meetmete rahastamise lõpetamise ja kõnealuste meetmete rahastamise ülemmäära muutmisega

    2009/0027 (COD)2009/0026 (COD)

    KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 6 alusel

    nõukogu seisukoha kohta seoses Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti loomist käsitleva Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse ettepaneku vastuvõtmisega ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsuse ettepaneku vastuvõtmisega, millega muudetakse aastateks 2008–2013 loodavat Euroopa Pagulasfondi käsitlevat otsust nr 573/2007/EÜ seoses teatavate ühenduse meetmete rahastamise lõpetamise ja kõnealuste meetmete rahastamise ülemmäära muutmisega

    1. TAUST

    Kuupäev, mil määruse ettepanek Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti loomise kohta (dokument KOM(2009) 66 (lõplik) – 2009/0027(COD)) edastati Euroopa Parlamendile ja nõukogule: Kuupäev, mil Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsuse ettepanek, millega muudetakse aastateks 2008–2013 loodavat Euroopa Pagulasfondi käsitlevat otsust nr 573/2007/EÜ seoses teatavate ühenduse meetmete rahastamise lõpetamise ja kõnealuste meetmete rahastamise ülemmäära muutmisega (dokument KOM(2009) 67 – 2009/0026(COD)), edastati Euroopa Parlamendile ja nõukogule: | 19. veebruar 2009 18. veebruar 2009 |

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamuse kuupäev: | Puudub |

    Euroopa Parlamendi arvamuse kuupäev, esimene lugemine: | 7. mai 2009 |

    Muudetud ettepaneku edastamise kuupäev: | Puudub |

    Nõukogu seisukoha vastuvõtmise kuupäev: | 25. veebruar 2010 |

    2. KOMISJONI ETTEPANEKU EESMÄRK

    Ettepanek Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti loomist käsitleva määruse kohta ja ettepanek muuta aastateks 2008–2013 loodavat Euroopa Pagulasfondi käsitlevat otsust on osa Euroopa Liidu püüdlustest töötada välja uus terviklik varjupaigapoliitika. Ettepanekud on vastuseks nõukogu ja Euroopa Ülemkogu taotlusele luua varjupaigaküsimustes tugistruktuur ning kuuluvad komisjoni poolt 2008. aasta juunis vastuvõetud varjupaigapoliitika kavaga ettenähtud meetmete hulka. Komisjon teeb ettepaneku luua Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiamet, kelle ülesanne oleks hõlbustada ja tugevdada liikmesriikide vahel varjupaigaküsimustes tehtavat praktilist koostööd ja toetada ühise varjupaigasüsteemi rakendamist. Amet oleks institutsionaalselt staatuselt reguleeriv asutus ja sellena üks asutustest, millele on osutatud finantsmääruse artiklis 185.

    Ametit rahastatakse Euroopa Liidu üldeelarve realt. Ettenähtud vahendite kasutamise lihtsustamiseks (kuivõrd Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti ülesannete hulka hakkavad kuuluma teatavad ülesanded, mida praegu rahastatakse pagulasfondist) paigutatakse otsuse ettepaneku kohaselt osa seni pagulasfondile eraldatud eelarvevahenditest ümber uue ameti eelarvereale, et tagada varjupaigaküsimustes tehtava praktilise koostöö optimaalne rahastamine.

    3. MÄRKUSED NÕUKOGU SEISUKOHA KOHTA

    3.1 Üldmärkus nõukogu seisukoha kohta

    Nõukogu seisukoha tekst on sisuliselt ja suurel määral kooskõlas komisjoni ettepanekutega ja seepärast võib seda täielikult toetada.

    3.2 Nõukogu seisukoha vastuvõtmise etapis saavutatud kokkulepe

    Nõukogu seisukoht valmis pingeliste institutsioonidevaheliste läbirääkimiste tulemusel, pärast komisjoni 18. veebruari 2009. aasta ettepanekut ja Euroopa Parlamendi esimesel lugemisel 6. mail 2009 vastu võetud arvamust. Mitteametlikud ja tehnilist laadi kohtumised võimaldasid saavutada kompromissi mitmesugustes lahtistes küsimustes. Ameti rahastamist käsitleva otsuse ettepanekus ei teinud Euroopa Parlament ega nõukogu ühtegi muudatust.

    Nimetatud läbirääkimiste tulemusena leppis alaliste esindajate komitee (COREPER) 11. novembril 2009 kokku seisukoha tekstis. 16. novembril 2009 kinnitas Euroopa Parlamendi kodanikuvabaduste ning justiits- ja siseasjade komisjoni esimees Juan Fernando López Aguilar oma kirjas nõukogu eesistujariigile, et parlamendi raportöörid ja arvamuse koostajad nõustuvad COREPERi vastu võetud tekstiga ja sellele lisatud institutsioonidevahelise avaldusega ning et juhul, kui nõukogu edastab kõnealused tekstid parlamendile kui oma ametliku seisukoha, soovitab ta nimetatud parlamendikomisjonil ja seejärel täiskogul need muutusteta heaks kiita. Selle tulemusena saavutati 20. novembril 2009 COREPERis poliitiline kokkulepe.

    Läbirääkimiste peamised teemad, mille kohta saavutati kokkulepe, on järgmised:

    Ameti toetusel rakendatavate solidaarsusmehhanismide (ümberpaigutamine ja -asustamine) puhul lepiti kompromissi tulemusena kokku neutraalses sõnastuses, mis võimaldab ametil tõhusalt toetada mis tahes olemasolevaid ja tulevasi mehhanisme.

    Tegevdirektori ametissenimetamise küsimuses saavutati kompromiss, mille tulemusena Euroopa Parlament saab ametissenimetamise protsessis aktiivselt osaleda, esitades ameti haldusnõukogu valitud kandidaadi ärakuulamise järel oma arvamuse, mille arvessevõtmise kohta haldusnõukogu peab pärast tegevdirektori lõplikku ametissenimetamist aru andma. Parlament soovis, et see institutsioonidevahelise ja horisontaalse loomuga säte seotaks täielikult praegu reguleerivaid asutusi käsitleva institutsioonidevahelise töörühma tegevusega. Seetõttu võeti vastu järgmine institutsioonidevaheline avaldus:

    „Euroopa Parlament, nõukogu ja komisjon moodustasid reguleerivate asutuste ühtsuse, tõhususe, vastutuse ja läbipaistvuse hindamiseks ning nende töö parandamiseks ühiste aluste leidmiseks institutsioonidevahelise töörühma. Töörühm keskendub praegu mitmetele põhivaldkondadele, nagu reguleerivate asutuste roll ja positsioon ELi institutsioonide struktuuris, nende loomine, struktuur ja toimimine ning nende rahastamise, eelarvealase järelevalve ja juhtimisega seotud küsimused.

    Tulevase Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti juhataja ametisse nimetamise kokkulepitud protseduuri (põhimääruse artikkel 28), mille puhul Euroopa Parlament „võib esitada arvamuse valitud kandidaadi kohta ning haldusnõukogu teatab Euroopa Parlamendile, kuidas tema arvamust on arvesse võetud”, tuleks käsitleda institutsioonide poolt asutuste juhtimise ja vastutuse parandamiseks tehtavate jõupingutuste kontekstis.”

    ÜRO pagulaste ülemvoliniku kaasamise osas ameti töösse jõudsid nõukogu ja Euroopa Parlament kokkuleppele, mis võimaldab ametil saada oma tulevases töös igati kasu ülemvoliniku erialateadmistest.

    Parlamendi nõudmisel saavutati kompromiss, tänu millele kodanikuühiskond kaasatakse täielikult ameti töösse nõuandva kogu kaudu, mis toimib täpsete eeskirjade alusel.

    4. KOKKUVÕTE

    Nõukogu seisukoht ja sellele lisatud institutsioonidevaheline avaldus vastavad komisjoni esialgse ettepaneku eesmärkidele. Seepärast toetab komisjon mõlemat nimetatud teksti.

    Top