EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0670

Ettepanek: Nõukogu otsus, millega tunnistatakse kehtetuks 6. aprilli 2009. aasta otsus 2009/472/EÜ ja milles käsitletakse Mauritaania Islamivabariigiga AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 kohaselt peetud nõupidamise järelmeetmeid

/* KOM/2009/0670 lõplik */

52009PC0670




[pic] | EUROOPA KOMISJON |

Brüssel 7.12.2009

KOM(2009)670 lõplik

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS,

millega tunnistatakse kehtetuks 6. aprilli 2009. aasta otsus 2009/472/EÜ ja milles käsitletakse Mauritaania Islamivabariigiga AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 kohaselt peetud nõupidamise järelmeetmeid

SELETUSKIRI

6. augustil 2008 Mauritaanias toimunud riigipööre kujutab endast AKV-EÜ partnerluslepingu artiklis 9 nimetatud oluliste lepinguosade eriti rasket ja ilmset rikkumist. Seetõttu otsustas Euroopa Liit 15. septembril 2008 alustada Mauritaania Islamivabariigiga lepingu artiklis 96 sätestatud nõupidamist.

Kõnealuse nõupidamise raames toimus Pariisis 20. oktoobril 2008 kohtumine. Kuna Mauritaania ei esitanud kohtumise käigus ega sellele järgnenud kuudel Euroopa Liidule rahuldavaid ettepanekuid, otsustas EL nõupidamise lõpetada, toetades samal ajal siiski jätkuvalt koos rahvusvahelise üldsusega lahenduse otsimist.

Nõukogu 6. aprilli 2009. aasta otsuses,[1] millega lõpetatakse muudetud AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 kohane nõupidamine Mauritaania Islamivabariigiga, esitas EL koostöö järkjärguliseks taastamiseks teekaardi (asjakohased meetmed), mis põhineb kriisi lahendamisel kõiki osapooli rahuldava ning läbipaistvaid, kogu valijaskonda esindavaid ja usaldusväärseid presidendivalimisi hõlmava kokkuleppe kohaselt, nimetatud kokkuleppe allakirjutamisel ja elluviimisel.

Selline kõiki osapooli rahuldav lahendus, mis võimaldab taastada põhiseadusliku korra, saavutati 4. juunil 2009, mil Mauritaania konfliktiga seotud eri poliitilised jõud kirjutasid alla Dakari kokkuleppele. See võimaldas käivitada kooskõlas vastuvõetud asjakohaste meetmetega koostöö taastamise esimese etapi. Enamiku Dakari kokkuleppega ette nähtud meetmete elluviimine ja presidendivalimiste toimumine 18. juulil 2009 lubas seejärel käivitada koostöö taastamise järgmise etapi. Eespool nimetatud otsuses sätestatud kuupäeval (5.–7. oktoobril 2009) toimus Euroopa Liidu eesistujariigi ja komisjoni ühine järelevalvemissioon, eesmärgiga teha Mauritaania olukorra kohta tähelepanekuid, mis võimaldaksid kaaluda, kas koostöö täielik taastamine on võimalik ja millised peaksid olema nõukogu otsuse järelmeetmed.

Järelevalvemissiooni tähelepanekud langevad kokku rahvusvahelise üldsuse arvamusega ja näitavad, et põhiseaduslik kord on Mauritaanias täielikult taastunud. Vastavalt 6. aprilli 2009. aasta otsusele võimaldab see täies mahus taastada riigiga tehtava koostöö.

Kooskõlas Mauritaaniat käsitleva rahvusvahelise kontaktrühma hinnanguga osutatakse siiski vajadusele rakendada seda Dakari kokkuleppe punkti, mis kohustab pidama pärast presidendivalimisi kõiki osapooli kaasavat riigisisest dialoogi. Tuleb meenutada, et kõnealune punkt oli üks osapoolte vahel kokku lepitud meetmetest, mis tagas Dakari kokkuleppe usaldusväärsuse ja võimaldas osapooltel selle sõlmida. Nimetatud dialoog, mille eesmärk on suurendada riigi stabiilsust, ei ole veel alanud ja selle toimumiseks võidakse vajada rahvusvahelise üldsuse ergutavaid meetmeid. Näib selge, et teatavad sügavalt juurdunud probleemid, mida toodi esile ka 6. augusti 2008. aasta riigipöörde põhjuste hulgas, ei ole lahenenud, eelkõige eri võimuliikide tasakaalustamine, riigiasutuste reform, relvajõudude ülesanded, demokraatia tugevdamine ja hea valitsemistava.

Sellest võib järeldada, et nõukogu 6. aprilli otsuse suhtes võetavad järelmeetmed peavad igal juhul hõlmama Mauritaania ja ELi süvendatud poliitilist dialoogi, mis suurendaks riigi stabiilsust, edendaks head valitsemistava ja toetaks kõiki osapooli kaasava siseriikliku dialoogi loomist vastavalt Dakari kokkuleppe punktile 4.VII. Kõnealust tugevdatud poliitilist dialoogi peetakse vastavalt AKV-EÜ partnerluslepingu artiklile 8.

Eelnevat arvesse võttes soovitab komisjon nõukogul tunnistada kehtetuks nõukogu 6. aprilli 2009. aasta otsuse 2009/472/EÜ ja võtta selle asemel AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 alusel vastu käesolevale seletuskirjale lisatud otsuse.

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS,

millega tunnistatakse kehtetuks 6. aprilli 2009. aasta otsus 2009/472/EÜ ja milles käsitletakse Mauritaania Islamivabariigiga AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 kohaselt peetud nõupidamise järelmeetmeid

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut ja Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse 23. juunil 2000 Cotonous alla kirjutatud ja 25. juunil 2005 Luxembourgis läbi vaadatud AKV-EÜ koostöölepingut (edaspidi „AKV-EÜ partnerlusleping”), eriti selle artiklit 96,

võttes arvesse nõukogus kokku tulnud liikmesriikide valitsuste esindajate sisekokkulepet AKV-EÜ partnerluslepingu rakendamiseks võetavate meetmete ja järgitavate menetluste kohta,[2] eriti selle artiklit 3,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1) Mauritaania Islamivabariik on lahendanud kriisi kõiki osapooli rahuldaval viisil, nagu on määratud kindlaks asjakohastes meetmetes, mis on kehtestatud 6. aprilli 2009. aasta otsusega 2009/472/EÜ,[3] millega lõpetatakse muudetud AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 kohane nõupidamine Mauritaania Islamivabariigiga.

(2) Mauritaania Islamivabariik on täielikult taastanud põhiseadusliku korra.

(3) Riigi stabiilsuse tagamiseks ja selleks, et vältida edaspidi AKV-EÜ partnerluslepingu artiklis 9 nimetatud oluliste lepinguosade rikkumist, tuleks edendada kõiki osapooli kaasavat siseriiklikku dialoogi; seega tuleks samuti taastada koostöö.

(4) Seetõttu tuleks tunnistada kehtetuks otsus 2009/472/EÜ ja alustada taas Mauritaania Islamivabariigiga poliitilist dialoogi, et ergutada teda tugevdama demokraatiat, vältima põhiseaduse vastaseid valitsusvahetusi, reformima riigiasutusi ja relvajõudude ülesandeid, järgima nii poliitikas kui ka majanduses head valitsemistava, toetama õigusriigi põhimõtete ja inimõiguste järgimist ning tasakaalustama eri riigiasutusi ja võimuliike,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Tunnistatakse kehtetuks nõukogu 6. aprilli 2009. aasta otsus 2009/472/EÜ, millega lõpetatakse muudetud AKV-EÜ partnerluslepingu artikli 96 kohane nõupidamine Mauritaania Islamivabariigiga.

Artikkel 2

AKV-EÜ partnerluslepingu artiklis 8 sätestatud poliitilist dialoogi Mauritaania Vabariigiga peetakse käesolevale otsusele lisatud kirjas kavandatud vormis.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Otsus kehtib kakskümmend neli kuud alates selle vastuvõtmisest nõukogus. Vajadusel võib otsuse Euroopa Liidu järelevalvemissioonide tulemuste põhjal läbi vaadata.

Artikkel 4

Käesolev otsus avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas .

Brüssel, […]

Nõukogu nimel

eesistuja

LISA

Kirja kavand

Lugupeetud president

Tunneme suurt heameelt, et Mauritaania on taastanud põhiseadusliku korra, viies ellu suure osa Dakari kokkuleppega ette nähtud meetmetest, mis kulmineerusid Teie astumisega riigipea ametisse. Selle tulemusena kinnitame Teile, et ELi ja Mauritaania Islamivabariigi koostöö taastatakse täielikult.

Tõdeme, et Dakari raamkokkuleppele alla kirjutanud poliitilised jõud on võtnud selle punktis 4.VII endale kohustuse pidada ja tugevdada kõiki osapooli kaasavat siseriiklikku dialoogi selleks, et kindlustada rahvusliku leppimise ja demokraatia alustalasid. On soovitav, et nimetatud dialoog teostuks ka tegelikkuses, nagu märkis oma viimasel kohtumisel (10. septembril 2009) ka rahvusvaheline kontaktrühm. Julgustavalt mõjub asjaolu, et eri osapooled on juba andnud märku oma valmidusest dialoogi pidamiseks. Näib selge, et teatavad sügavalt juurdunud probleemid, mida toodi esile ka 6. augusti 2008. aasta riigipöörde põhjuste hulgas, ei ole lahenenud. Dakari kokkuleppes loetletud dialoogiteemade hulgas vajavad meie arvates eriti tähelepanu demokraatia tugevdamine, põhiseaduse vastaste valitsusvahetuste vältimine, riigiasutuste ja relvajõudude ülesannete reformimine, hea valitsemistava järgimine nii poliitikas kui ka majanduses, õigusriigi põhimõtete ja inimõiguste järgimise toetamine ning eri riigiasutuste ja võimuliikide tasakaalustamine. Mauritaanias ilmnenud julgeolekuohud osutavad sellele, et üheks dialoogi teemaks võiks olla ka võitlus terrorismi ja organiseeritud kuritegevusega.

Kõik Teie riigi stabiilsusega seotud teemad, sealhulgas juba eespool loetletud teemad, on Euroopa Liidu jaoks väga tähtsad. Kuna kõnealused teemad pakuvad ühist huvi ja ühendusega tehtava koostöö roll on Mauritaanias valitsemistava küsimustes oluline, teeme ettepaneku tugevdada Cotonou lepingu artiklis 8 sätestatud poliitilist dialoogi ning muuta see korrapäraseks ja struktureerituks. Poliitilise dialoogi pidamise korra ja tingimused peavad vastastikusel kokkuleppel määrama kindlaks Teie valitsus ja Mauritaania Islamivabariigis asuvate ELi diplomaatiliste esinduste juhid.

Üks poliitilise dialoogi eesmärkidest on edendada eespool nimetatud kõiki osapooli kaasavat siseriiklikku dialoogi. Leiame, et eelnenud sündmused ja probleemid, mis on raskendanud siseriikliku dialoogi alustamist, on võimalik ületada, kui Mauritaania eri osapooled otsustavad keskenduda arutelus tulevikule ning väldivad lähiminevikuga seotud nõudmisi ja erimeelsusi.

Lisaks toetab EL Mauritaania jõupingutusi sotsiaal-majanduslike ja poliitiliste probleemide lahendamiseks, mis tulenevad 2008. aasta riigipöördega seotud pikast poliitilisest kriisist, üleilmsest majanduskriisist ning uutest julgeoleku- ja terrorismiohtudest.

Lugupidamisega

Brüssel,

Euroopa Komisjoni nimel | Euroopa Liidu Nõukogu nimel |

[1] Otsus 2009/472/EÜ (ELT L 156, 19.6.2009).

[2] EÜT L 317, 15.12.2000, lk 376.

[3] ELT L 156, 19.6.2009, lk 26–30.

Top