EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0097

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Nõukogule ja Euroopa Kontrollikojale - Tegevuskava komisjoni järelevalverolli tugevdamiseks struktuurimeetmete ühisel juhtimisel

/* KOM/2008/0097 lõplik */

52008DC0097

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Nõukogule ja Euroopa Kontrollikojale - Tegevuskava komisjoni järelevalverolli tugevdamiseks struktuurimeetmete ühisel juhtimisel /* KOM/2008/0097 lõplik */


[pic] | EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON |

Brüssel 19.2.2008

KOM(2008) 97 lõplik

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE JA EUROOPA KONTROLLIKOJALE

Tegevuskava komisjoni järelevalverolli tugevdamiseks struktuurimeetmete ühisel juhtimisel

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE JA EUROOPA KONTROLLIKOJALE

Tegevuskava komisjoni järelevalverolli tugevdamiseks struktuurimeetmete ühisel juhtimisel

1. Komisjon peab oma kohustuste täitmist eelarve täitmisel lähtuvalt EÜ asutamislepingu artiklist 274 äärmiselt tähtsaks. 2005. aasta jaanuaris seadis komisjon strateegiliseks eesmärgiks saada Euroopa Kontrollikojalt (edaspidi „kontrollikoda”) positiivne kinnitav avaldus ning nimetatud eesmärgi poole liikumiseks võttis komisjon 2006. aasta jaanuaris vastu tegevuskava ühtse sisekontrolli raamistiku loomiseks. Kontrollikoja 2006. aasta järeldustest ilmneb, et üha suurem osa ühenduse eelarvest saab positiivse kinnitava avalduse. Samas on kontrollikoda arvamusel, et struktuurimeetmete osas ei ole olukord paranenud. Kõnealust valdkonda juhivad komisjon ja liikmesriigid ühiselt.

Struktuurimeetmed on ühenduse keskne poliitikavaldkond. Nad osutavad, et solidaarsus on Euroopa Liidu väärtuste hulgas tähtsal kohal. Struktuurimeetmed edendavad majandusarengut ja sotsiaalset ühtekuuluvust, suurendavad heaolu kõikjal Euroopa Liidus. Uus programmiperiood on näidanud, et struktuurimeetmeid on võimalik kohandada vastavalt Lissaboni majanduskasvu ja tööhõive strateegia uutele nõuetele. Seetõttu on oluline, et struktuurimeetmete jaoks ette nähtud vahendeid kasutataks parimal viisil, pidades rangelt kinni usaldusväärse finantsjuhtimise põhimõtetest.

2. Finantsmääruse[1] artikli 53b kohaselt kannavad liikmesriigid esmavastutust kõikide vajalike meetmete võtmise eest, et tagada vahendite kasutamine kehtivate eeskirjade ja põhimõtete kohaselt ning ühenduse finantshuvide kaitse.

Vastavalt finantsmääruse artiklile 28a peavad liikmesriigid pöörama erilist tähelepanu tulemusliku ja tõhusa sisekontrollisüsteemi loomisele. Valdkondlike õigusaktide kohaselt vastutavad liikmesriigid ka eeskirjade eiramiste vältimise, avastamise ja kõrvaldamise eest ning üksikasjalike nõuete väljatöötamise eest juhtimis- ja kontrollisüsteemide jaoks.

Komisjoni vastutus ühenduse eelarve täitmise eest ei piirdu ainult otse tema vastutusalasse kuuluvate kuludega. Komisjon peab ka kontrollima, et liikmesriigid täidaksid neile usaldatud ülesandeid nõuetekohaselt. Juhul, kui komisjon leiab, et liikmesriigi tegevus ei vasta nõuetele, peab ta kasutama olemasolevaid vahendeid maksete peatamiseks ja finantskorrektsioonide tegemiseks.

3. 2006. aasta aruandes osutas Euroopa Kontrollikoda, et:

- 2006. aastal oli liikmesriikide deklareeritud ja komisjoni hüvitatud kulude arvestamisel tehtud palju vigu;

- liikmesriikide juhtimis- ja kontrollisüsteemid ei ole tõhusad või on vaid mõõdukalt tõhusad ning

- komisjoni vahendid nimetatud puuduste vähendamiseks on vaid mõõdukalt tõhusad.

4. Viimase viie aasta jooksul on komisjon astunud mitmeid samme struktuurimeetmete järelevalverolli tugevdamiseks. Võetud meetmed hõlmavad järgmist:

- auditite arvu ja ulatuse suurendamine: auditeeriti 61% Euroopa Regionaalarengu Fondi ja 83% Euroopa Sotsiaalfondi programmidega seotud kuludest; iga-aastase ühise auditistrateegia dokumendi koostamine alates 2005. aastast;

- tegevuskavaga ette nähtud menetluste kohaldamine, et kontrollida süsteemsete puuduste esinemist parandusmeetmetes ja finantskorrektsioonide rakendamist liikmesriikide poolt;

- vahemaksete peatamine ning

- finantskorrektsiooniotsuste vastuvõtmine.

Samas osutatakse kontrollikoja järeldustes, et kõnealused meetmed ei ole olnud piisavad, et mõjutada märgatavalt liikmesriikide poolt komisjonile kulude tõendamiseks esitatava teabe usaldusväärsust. Projektidega seonduvate kulude ja süsteemide puuduste osas on kontrollikoja avastatud vigade arv püsivalt suur, eriti esmasel kontrollitasandil liikmesriikides.

5. Mõned kontrollikoja avastatud vead on võimalik kõrvaldada sissenõuete ja muude meetmetega hilisemas järgus, näiteks programmi või projekti teostamisel ja lõpetamisel. Komisjon laiendab meetmeid, et tagada liikmesriikide finantskorrektsioone ja sissenõudeid käsitlevate andmete usaldusväärsus. Kui olukord ei parane, on ta lisaks maksete peatamisele valmis võtma ka muid meetmeid, näiteks algatama rikkumismenetluse. Samas ei vähenda summade sissenõudmine liikmesriikides tehtavate eelkontrollide tähtsust. Seepärast teeb komisjon liikmesriikidega koostööd, et parandada riikides tehtavad esmatasandi kontrolli. On vastuvõetamatu, et suur osa kontrollikoja avastanud vigadest on seotud just vahehüvitiste maksmisega.

6. Komisjon on astunud samme, et rakendada 2007.–2013. aasta programmiperioodil varasemaid struktuurimeetmete haldamisel saadud kogemusi. Uute õigusaktidega on karmistatud kontrolli ja auditeerimise korda, suuri jõupingutusi on tehtud riikide ametiasutustele suuniste koostamisel ning on võetud meetmeid, et tagada uute programmide jaoks loodavate süsteemide igakülgne vastavus sisekontrolli nõuetele. Need sammud suurendavad usaldust riikliku süsteemi tõhususe suhtes.

7. Lisaks uue korra rakendamisele on komisjon otsustanud jätkata jõupingutusi, tagamaks, et 2000.–2006. aasta programmide lõppemiseni 2010. aastal tehtavad maksed oleksid õiguspärased ja nõuetekohased. Programmide lõpetamise menetlus peab andma kinnituse kogu perioodi jooksul tehtud kulutuste õiguspärasuse ja nõuetekohasuse kohta.

8. 2006. aasta aruandes esitas kontrollikoda soovitused komisjoni järelevalverolli tõhustamiseks seoses struktuurimeetmetega. Komisjon on vastu võtmas teatisele lisatud tegevuskava kõnealuste soovituste rakendamiseks, et

- suurendada komisjoni juhtimis- ja kontrollisüsteemide järelevalve tõhusust liikmesriikides;

- suurendada auditite mõju;

- tagada täielik, läbipaistev, usaldusväärne ja järjepidev aruandlus finantskorrektsioonide ja tagasinõutud summade kohta;

- kehtestada selge ajakava maksete peatamise ja finantskorrektsioonide kohta tehtavate otsuste võtmiseks.

9. Tegevuskava eesmärk on täiendada struktuurimeetmete ühise auditistrateegia raames toimuvat kõrgetasemelist auditeerimist ja jätkata komisjoni tegevuskava raames asjakohaseid meetmeid ühtse sisekontrolli raamistiku loomiseks.

Tegevuskavaga nähakse ette võtta 2008. aastal 10 valdkonnas erimeetmeid, et rakendada kontrollikoja soovitusi ning suurendada komisjoni juhtimis- ja kontrollisüsteemide järelevalve tõhusust ja mõju liikmesriikides. Iga meetme jaoks on kindlaks määratud tulemused ja tähtaeg, seega saab nende rakendamist kontrollida. Komisjon jälgib tegevuskava rakendamist kogu 2008. aasta jooksul ning on valmis andma aru edusammudest.

Kontrollikoja avastatud vigade arvu vähendamine sõltub komisjoni ja liikmesriikide partnerlusest, mille eesmärk on parandada liikmesriikide sisekontrollisüsteemi suutlikkust vigu vältida Tegevuskava kohaselt osaleb komisjon jõupingutustes, karmistades järelevalvet, tõhustades korrektsioonimehhanisme ja parandades teavitamist. Komisjon on arvamusel, et jõupingutuste tulemusena peaks olukord reaalselt paranema ning vähenema teatavates liikmesriikides pidevalt ilmnevad puudused.

LISA

TEGEVUSKAVA komisjoni järelevalverolli tugevdamiseks struktuurimeetmete ühisel juhtimisel

1. Tegevuskava eesmärk

1.1. Tegevuskava eesmärk on tugevdada komisjoni järelevalverolli ja vähendada seeläbi vigade arvu liikmesriikide poolt komisjonile struktuurimeetmete kaasfinantseerimiseks esitatud kulunõuetes või– juhul, kui viga on juba tehtud – vältida finantskorrektsioonide abil ühenduse eelarvele tekkivat kahju.

1.2. Kuigi esialgsed tähtpäevad ei tohtinud olla hilisemad kui 2008. aasta lõpp, kestavad teatavad meetmed siiski kauem. Seepärast tuleb tegevuskava 2008. aasta lõpus üle vaadata ja ajakohastada. Tegevuskava rakendamist kontrollitakse aasta jooksul kvartalite lõikes.

1.3. Komisjon annab Euroopa Parlamendile aru kord kvartalis alates 2008. aasta märtsi lõpust.

2. Kontrollikoja soovituste rakendamine

2.1. Eesmärk on rakendada Euroopa Kontrollikoja 2006. aasta aruandes, arvamuses nr 6/2007 ja kinnitamismenetluse käigus esitatud soovitusi. Kontrollikoja soovitused on järgmised:

1. tagada täielikult läbipaistev ja usaldusväärne teave finantskorrektsioonide ja tagasinõutud summade kohta (aastaaruande punktid 2.24 ja 2.26);

2. parandada peadirektoraadi iga-aastaste tegevusaruande kvaliteeti (aastaaruande punkt 2.37a);

3. rakendada komisjoni tegevuskava integreeritud sisekontrolli raamistiku kohta (aastaaruande punkt 2.37b);

4. tõhustada komisjoni järelevalvet, et vähendada liikmesriikide kontrollisüsteemi puudustega seotud riske (aastaaruande punkt 2.37c);

5. tagada 2000.–2006. aasta programmiperioodi lõpetamismenetluste usaldusväärsus (aastaaruande punkt 3.18);

6. tagada esmase haldustasandi kontrolli tõhustamine liikmesriikides (aastaaruande punkt 6.43);

7. tugevdada struktuurifondide kontrollisüsteemi tagasisidemehhanisme (aastaaruande punkt 6.44);

8. edendada ja hõlbustada lihtsustuste kohaldamist 2007.–2013. aasta programmiperioodil (aastaaruande punkt 6.45);

9. tagada 2007.–2013. aasta programmiperioodi õigusliku raamistiku igakülgne rakendamine (kinnitamismenetluse raames toimunud ärakuulamine eelarvekontrolli komisjonis, 22.1.08);

10. suurendada komisjoni auditite mõju, kasutades tõhusamalt maksete peatamist ja finantskorrektsioone (Euroopa Kontrollikoja ja komisjoni kohtumine, 1.2.2008);

11. kontrollida aastaaruandeid, et tagada seal esitatud teabe järjepidevus, võrreldavus ja vajalikkus (arvamus nr 6/2007, III ptk).

2.2. Komisjon kontrollib kõigi kontrollikoja leitud sisuliste vigade kõrvaldamist, et tagada vajalike finantskorrektsioonide rakendamine.

3. Meetmed peadirektoraadi auditistrateegia süsteemsete puuduste kõrvaldamiseks

Auditeerimine on komisjoni järelevalverolli täitmise tähtis element. Regionaalpoliitika ja tööhõive peadirektoraat lähtuvad auditeerimistegevuses kolmeaastase auditistrateegia raamistikust, mida igal aastal ajakohastatakse, milles on sätestatud eesmärgid ja prioriteedid lähtuvalt ilmnenud riskidele ning kus on esitatud auditeerimiste kava.

2000.–2006. aasta programmiperioodil hõlmasid auditid 2007. aasta lõpus ligikaudu 61% ühenduse programmidele eraldatud rahalistest vahenditest ja 83% Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.

Mõlemad peadirektoraadid on 2008. aasta auditite kava koostamisel lähtunud 2000.–2006. aasta programmiperioodist ning pööranud erilist tähelepanu järgmistele tegevustele:

- kõrge riskitasemega juhtimisorganite auditeerimine (Euroopa Regionaalarengu Fond 40, Euroopa Sotsiaalfond 15)

- projekte lõpetavate asutuste auditeerimine seoses valmistumisega programmide lõpetamiseks (Euroopa Regionaalarengu Fond 30, Euroopa Sotsiaalfond 6).

Eelmise aasta auditite käigus avastatud tõsiste süsteemivigade kõrvaldamist kontrollitakse asjaomastes liikmesriikides rakendatavate tegevuskavade raames. Euroopa Regionaalarengu Fondiga on seotud 10 tegevuskava, mis hõlmavad 80 programmi, ja Euroopa Sotsiaalfondiga seotud 17 tegevuskava hõlmavad 20 programmi. 2008. aasta lõpus peavad komisjoni talitused kas otsustama, et kõnealused liikmesriigid on tegevuskavad edukalt täitnud, või algatama menetluse finantskorrektsioonide määramiseks.

Ainuke 2000.–2006. aasta programmiperioodiga seotud finantskorrektsioonide määramise menetlus, mis on seni lõpetamata, jõuab lõpule 2008. aasta esimeses kvartalis. Lisaks on algatatud 19 vahemaksete peatamise menetlust, mille tulemusena võidakse määrata finantskorrektsioonid (Euroopa Regionaalarengu Fond 6, Euroopa Sotsiaalfond 8, Ühtekuuluvusfond 5). Menetlused viiakse lõpule 2008. aasta lõpuks.

4. Ettevalmistus programmide lõpetamiseks

Kokkuvõte 1994.–1999. aasta programmiperioodi[2] lõppevate programmide järelauditite kohta on koostatud ning finantskorrektsioonide otsustega seotud summa on hinnanguliselt vähemalt 500 miljonit eurot. Komisjoni talitused on juba alustanud ettevalmistusi 2000.–2006. aasta programmide lõpetamiseks. 2006. aastal võttis komisjon vastu suunised liikmesriikidele. 2007. aastal alustasid peadirektoraadid kulude seaduslikkuse ja korrektsuse tõendamise eest vastutavate ning projekte lõpetavate asutuste auditeerimist. 19 projekti lõpetava asutuse auditeerimine on lõppenud. Lisaks on peadirektoraatidel kavas:

- kehtestada sisemenetlus, et tagada liikmesriikide esitatud lõpetamisdokumentide range kontroll ja puuduste nõuetekohane menetlemine;

- viia lõpule eespool nimetatud 36 projekti lõpetava asutuse auditeerimine;

- tõsta liikmesriikide teadlikkust programmide lõpetamise ettevalmistamise kohta.

5. Komisjoni tegevuskava täitmine integreeritud sisekontrolli raamistiku kaudu

Mõlemad peadirektoraadid on aktiivselt osalenud komisjoni tegevuskava rakendamisel integreeritud sisekontrolli raamistiku kaudu.

2008. aastal võetakse järgmised meetmed:

Meede 10 – Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERF) kontrolli kulutuste hindamine: 10 liikmesriigis on korraldatud kohapealseid kontrolle esitatud andmete õigsuse hindamiseks. Tulemuste analüüsimine kestab ja see lõpetatakse 2008. aasta mais. Teatis eitatakse 2008. aasta oktoobris ning see hõlmab nii kulude ja tulude hindamise tulemusi kui ka jääkohtude analüüsi, mille peadirektoraadid, kes on seotud kontrollikoja hinnangul ohualtide poliitikavaldkondadega, peavad oma 2007. aasta tegevusaruandesse lisama.

Meede 11N – riiklike kontrolli- ja aruandlussüsteemide usaldusväärsus: 2007. aasta oktoobris avaldatud struktuurifondide 2006. aasta aruandele oli esimest korda lisatud kokkuvõte finantskorrektsioonide ja sissenõutud summade kohta, mis hõlmas liikmesriikide esitatud andmeid tagasimaksete ja tühistamiste kohta. Andmete täielikkuse ja õigsuse kontrollimiseks korraldatakse liikmesriikides pistelisi auditeid.

Meede 15 – usalduslepingud: lisaks varasematele lepingutele Ühendkuningriigi (Wales) ja Austriaga sõlmiti 2008. aastal usalduslepingud Taani, Portugali, Sloveenia ja Eestiga. Peadirektoraadid pingutavad, et sõlmida kõnealused lepingud liikmesriikidega, kes on tingimused täitnud. Näiteks valmistatakse ette kaht usalduslepingut, mille suhtes tehakse otsus sügisel. Lepingud on seotud 2000.–2006. aasta programmiperioodiga. Usalduslepingu põhimõte on sisse kirjutatud ka struktuurifondide 2007.–2013. aasta programmiperioodi käsitlevatesse ühenduse õigusaktidesse.

Lisaks on kavas saavutada täiendavaid tulemusi seoses järgmiste käimasolevate meetmetega:

Meede 9 – auditi- ja kontrollitulemuste kooskõlastamine ning jagamine: struktuurifondide juhtimis- ja kontrollisüsteemide eest vastutavate ühisasutuste andmebaasi lisati 2007. aastal projekte lõpetavad asutused. Andmebaasi kasutatakse audititulemuste jagamiseks 2008. aastal projekte lõpetavate asutuste töö kohta

Meede 14b – juhendid liikmesriikidele: 2007. aastal arutati liikmesriikidega kuut suunavat märgukirja. Kaks auditeerimisasutustele suunatud märgukirja valmivad 2008. aastal ning kaks juhtimise kontrollimist ja sertifitseerimismenetlust käsitlevat märgukirja vaadatakse läbi, et võtta arvesse uute määruste sätteid.

Meede 16 – auditistandardite kooskõlastamine: praegu ajakohastatakse struktuurifondide auditeerimise juhendit ning sellega jõutakse lõpule 2008. aastal; samuti on kavas valmis jõuda pistelise kontrolli juhendi ning süsteemi hindamise metoodikaga.

6. Struktuurifondide 2007.–2013. aasta programmiperioodi ennetusmeetmed

Seoses struktuurifondide 2007.–2013. aasta programmiperioodiga võtsid komisjoni talitused võtsid 2007. aastal meetmeid, et edastada liikmesriikidele üksikasjalikud suunised ELi õigusaktide järgimise hindamise ning auditeerimisstrateegia heakskiitmise olulisemate menetluste kohta. Komisjoni talitused andsid auditeerimisasutustele täiendavaid suuniseid ja korraldasid koolitusi süsteemide ja projektide auditeerimise kohta. 2008. aastal vaatavad komisjoni talitused tõhusalt läbi õigusaktide järgimise hindamise ning auditeerimisstrateegia heakskiitmisega seotud dokumendid, kehtestades ühised menetlused ja kontrollnimekirjad, mis võimaldaksid kontrollida liikmesriikide loodud juhtimis- ja kontrollisüsteemide vastavust õigusaktidele. Komisjoni talitused koostavad ka järgmised punktis 5 nimetatud suunised:

- struktuurifondide auditeerimise juhend;

- suunised korraldusasutustele esmatasandi kontrollide teostamiseks;

- sertifitseerimismenetluse suunised.

Talitused võtavad meetmeid, et edendada komisjoni määrustega lubatud lihtsustatud menetlusi ning esitada selged suunised abikõlblikkuse määratlemiseks.

7. Uued lisameetmed

Pärast kontrollikoja 2006. aasta aruande avaldamist on komisjoni talitused algatanud kontrollikoja soovituste järgimiseks mitu uut lisameedet, mis viiakse lõpule 2008. aastal. Lisameetmed võimaldavad näiteks teha tõsiste süsteemivigade avastamisel kiiremini otsuseid maksete peatamise ja finantskorrektsioonide määramise kohta, parandada nii liikmesriigi kui ka komisjoni algatusel sissenõutud summasid ja finantskorrektsioone käsitlevate aruannete kvaliteeti, optimeerida tegevuse aastaaruandes esitatavat teavet ning saada võimalikult suurt kasu finantsmääruse artikli 53b lõike 3 kohaselt liikmesriikide esitatud aastakokkuvõtetest.

8. Tegevuskava mõju

8.1. Komisjon koostas tegevuskava, et rakendada süsteemselt kontrollikoja 11 soovitust. Tegevuskava hõlmab eespool loetletud asjakohaseid meetmeid ja uusi lisameetmeid, selles on määratletud tulemused, näitajad ja tähtajad, mis võimaldavad meetmete rakendamist kontrollida.

8.2. Vahemaksetega seotud vigade arvu vähendamine on pidev kuid aeglane protsess. Kontrollikoja avastatud vigade arvu vähendamiseks on kõigepealt vaja, et liikmesriikide süsteemid oleksid piisavalt tõhusad ja võimaldaksid vältida vigu komisjonile esitatavates kuludeklaratsioonides. 2000.–2006. aasta programmiperioodil tehtud vead mõjutavad kuni 2010. aastani tehtavaid makseid. Nende vigade korrigeerimine sõltub maksmisjärgse kontrolli tõhususest, mida liikmesriigid on kohustatud tegema, ning komisjoni korraldatud kontrollimistest ja audititest. Tegevuskavas esitatud meetmed peavad suurendama kõnealuse järelkontrolli tõhusust, eriti nende liikmesriikide puhul, kelle kontrollisüsteemis on avastatud puudusi, ning parandada indikaatorite kvaliteeti. 2007.–20013. aasta programmiperioodiks peab tegevuskava tagama liikmesriikide kontrollisüsteemide tõhusa toimimise alates programmi käivitamisest või vastupidisel juhul, puuduste varase avastamise, mis võimaldaks võtta parandusmeetmeid.

Tegevuskava

.

Meede | Euroopa Kontrollikoja soovitus | Eesmärk | Vastutav peadirektoraat | Tulemus/indikaator | Tähtpäev |

1. 2000.–2006. aastal ühise auditistrateegia raames võetud struktuurimeetmed |

1.1. | Kõrge riskitasemega korraldusasutuste sihipärane auditeerimine (2000-06) | Tagada esmase haldustasandi kontrolli tõhustamine liikmesriikides Tõhustada komisjoni järelevalvet, et vähendada liikmesriikide kontrollisüsteemi puudustega seotud riske | Suunata vahendid kõrge riskitasemega korraldusasutuste auditeerimisele, et vähendada võimalikke jääkohte | PD REGIO PD EMPL | Kavandatud kontrollkäikude teostamine: Euroopa Regionaalarengu Fond (ERF)/Ühtekuuluvusfond (ÜF) 40: BE, BG, CZ, ES (2), F (3), FI, GR (3), IRL (2), IT (6), LT, LV, NL, PL (2), PT (2), RO, SK (2), UK (2), INTERREG (8) Euroopa Sotsiaalfond (ESF) 15: AT, DE, ES (3), HU, IT, LV, PT (3), SI, SK, UK (2) Auditite tulemused avaldatakse 3 kuud pärast kontrollkäigu toimumist. Konkreetne tulemus: alus parandusmeetmete võtmiseks või piisav kinnitus, et kõnealuseid meetmeid ei ole vaja võtta. | 31.12.2008 |

1.2. | Võtta järelmeetmed kehtiva 27 tegevuskava rakendamiseks liikmesriikides et parandada kõnealuste liimesriikide haldus- ja kontrollisüsteemide tõsiseid puudusi | Tagada esmase haldustasandi kontrolli tõhustamine liikmesriikides Tõhustada komisjoni järelevalvet, et vähendada liikmesriikide kontrollisüsteemi puudustega seotud riske | Saada piisav kinnitus liikmesriikide haldus- ja kontrollisüsteemide tõhusa toimimise ning ühenduse eelarve kaitstuse kohta | PD REGIO PD EMPL | 27 tegevuskava (ERF 10/ ESF 17) kohaldamisel 16 liikmesriigis saavutati positiivne tulemus ERF: ES, FI, IT, NL, PL, PT, UK (2), INTERREG (2) ESF: AT (2), BE, DE (3), ES (2), F (3), IT (2), LV, NL, SK, UK | 31.12.2008 |

1.3. | Viia lõpule 20 käimasolevat maksete peatamise ja finantskorrektsioonide menetlust, mis on seotud 2000.–2006. aasta programmidega, ning 34 menetlust, mis on seotud 1994.–1999. aasta programmidega | Suurendada komisjoni auditite mõju kohaldades tõhusamalt maksete peatamise ja finantskorrektsioonide menetlust | Saada piisav kinnitus liikmesriikide haldus- ja kontrollisüsteemide tõhusa toimimise ning ühenduse eelarve kaitstuse kohta | PD REGIO PD EMPL | Maksete peatamise / finantskorrektsioonide menetluste lõpetamine korrektsioonide määramisega liikmesriigi nõusolekul või komisjoni otsusega 24 kuu jooksul (vt allpool punkti 8.2) ERF 32 programmi: ES (23), IT, PT (3), INTERREG (3), UK (2) ESF 12 programmi: DE, ES (2), F (2), IT (2), LU (2), LV, NL, UK ÜF 60 projekti: BG (3), ES (14), GR (37), PT (3), LT (3) | 31.12.2008 |

1.4. | Järelmeetmete võtmine 2006. aasta kinnitavas avalduses osutatud oluliste üksikvigade ja nende süstemaatilise mõju suhtes | Tõhustada komisjoni järelevalvet, et vähendada liikmesriikide kontrollisüsteemi puudustega seotud riske | Saada piisav kinnitus ühenduse eelarve kaitsmiseks nõutavate paranduste rakendamise kohta | PD REGIO PD EMPL | Peadirektoraadid on võtnud lõpliku seisukoha seoses 73 juhtumiga. Kui liikmesriik ei ole nõutud parandusi rakendanud, on algatatud menetlus finantskorrektsioonide määramiseks. | 30.9.2008 |

2. Tähtsamad võetavad meetmed, mis on seotud komisjoni tegevuskava täitmisega integreeritud sisekontrolli raamistiku rakendamiseks |

2.1. | Meede 9 – Tõhusate vahendite loomine auditi- ja kontrollitulemuste jagamiseks ning ühekordse audiitorkontrolli põhimõtte edendamine | Tugevdada struktuurifondide kontrollisüsteemide tagasisidemehhanisme | Kooskõlastada auditite ja kontrollide korraldamist, et saavutada nende maksimaalne tõhusus | PD REGIO PD EMPL | Audititulemuste jagamine projekte lõpetavate asutuste tegevuse kohta | 31.12.2008 |

2.2. | Meede 10 – Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERF) kontrollikulude eelprognoosimine ja analüüsimine | Komisjoni tegevuskava täitmine integreeritud sisekontrolli raamistiku rakendamiseks kooskõlas kontrollikoja arvamusega nr 2/2004 | Luua alus tasakaalu saavutamiseks kontrollide kulude ja tulude vahel | PD REGIO | Aruanne liikmesriikide esitatud andmete analüüsi kohta | 31.5.2008 |

2.3. | Meede 11N – tagasimakseid ja finantskorrektsioone käsitlevate riiklike kontrolli- ja aruandlussüsteemide usaldusväärsuse hindamine | Tagada täielik, läbipaistev ja usaldusväärne teave finantskorrektsioonide ja tagasimaksete kohta | Parandada finantskorrektsioone käsitlevate aruannete kvaliteeti (vt allpool meedet 6) | PD REGIO PD EMPL | Pärast 31.3.2008 esitatavate andmete analüüsimist valitakse kontrollimiseks välja 10 liikmesriiki (5 liikmesriiki esimesel poolaastal) Konkreetne tulemus: parem hinnang kontrollikojalt | 31.12.2008 |

2.4. | Meede 14b – suuniste koostamine abisaajatele ja/või vahetasanditele kontrollimise ja vastutuse kohta kontrollimisahelas | Edendada ja hõlbustada lihtsustuste kohaldamist 2007.-2013. aasta programmiperioodil | Vältida vigu ja vähendada ohtu ühenduse eelarvele (vaata allpool meetmeid 4 ja 5.2) | PD REGIO PD EMPL | Juhtimiskontrolli ja sertifitseerimismenetluse juhendite ajakohastamine | 30.6.2008 |

2.5. | Meede 15 – edendada usalduslepingute sõlmimist struktuurifondide valdkonnas (lepingud võimaldasid komisjonil usaldada 2000.-2006. aasta programmiperioodil auditeerimine liikmesriikidele ning luua alus sarnasele koostööle ka 2007.-2013. aasta programmiperioodiks) | Tõhustada komisjoni järelevalvet, et vähendada liikmesriikide kontrollisüsteemi puudustega seotud riske | Parandada auditeerimistegevuse kooskõlastamist, et auditite läbiviimise saaks usaldada liikmesriikide auditeerimisasutustele | PD REGIO | Eesmärk: sõlmida usalduslepingud veel kahe liikmesriigiga, kes on tõendanud omavalmisolekut (19. veebruariks 2008 on ERFi ja ÜFi valdkonnas sõlmitud 6 lepingut) | 30.9.2008 |

2.6. | Meede 16 – auditistandardite, vigade määra aruandluse jms kooskõlastamine struktuurifondide valdkonnas | Tõhustada komisjoni järelevalvet, et vähendada liikmesriikide kontrollisüsteemi puudustega seotud riske | auditeerimismeetodite ühtlustamine, et tõhustada integreeritud sisekontrolli raamistikku | PD REGIO PD EMPL | Pistelise kontrolli juhend Süsteemi hindamise metoodika Ajakohastatud struktuurifondide auditeerimise juhendi täiendamine | 30.4.2008 30.4.2008 31.12.2008 |

3. 2000.-2006. aasta programmide ja projektide lõpetamisega seotud ennetusmeetmed |

3.1. | Audititulemuste täiendamine projekte lõpetavate asutuste tegevuse kohta (2000–2006) | Tagada lõpetamismenetluste usaldusväärsus | Ennetav kontrollimine, et tagada lõpetamismenetluste tõhusus alusetult makstud summade avastamisel | PD REGIO PD EMPL | Kavandatud kontrollkäikude teostamine: ERF/ÜF 30: BE, BG, CY, CZ (2), DE (5), ES (2), FI, GR (2), HU, IT (6), LT, NL, PL (2), RO, UK (3) [3] ESF 6: EE, FI, HU, IRL, PT, SV Konkreetsed tulemused: alus parandusmeetmete võtmiseks või piisav kinnitus, et kõnealuseid meetmeid ei ole vaja võtta. | 31.12.2008 |

3.2. | Sisemenetluse kehtestamine, et tagada lõpetamisdokumentide range kontroll | Tagada lõpetamismenetluste usaldusväärsus | Tagada komisjoni teenistuste ettevalmistatus programmide lõpetamiseks. | PG REGIO PD EMPL | Uued menetlused on välja töötatud | 30.6.2008 |

3.3. | Liikmesriikide teadlikkuse tõstmine toetudes komisjoni 2006. aasta suunistele programmide lõpetamise kohta | Tagada lõpetamismenetluste usaldusväärsus | Tagada liikmesriikide ettevalmistatus programmide lõpetamiseks. | PG REGIO | Seminari korraldamine korraldusasutustele Korraldusasutuste aastakoosoleku päevakava koostamine | 30.6.2008 31.12.2008 |

4. 2007.-2013. aasta programmiperioodi ennetusmeetmed |

4.1. | Ülevaate koostamine nõuetelevastavuse hindamise aruannetest ja arvamustest | Tagada õigusliku raamistiku täielik rakendamine 2007.-2013. aasta programmiperioodil | Tagada tõhusa haldus- ja kontrollsüsteemi toimimine alates programmiperioodi algusest | PD REGIO PD EMPL | Esitada ülevaade ligikaudu 250 süsteemi kohta, vajadusel korraldada teabekogumiskülastusi Konkreetsed tulemused: madala veataseme tulemusena esitatakse vähe vahemaksete nõudeid | 31.12.2008 |

4.2. | Ülevaade riikide auditistrateegiatest | Tagada õigusliku raamistiku täielik rakendamine 2007.-2013. aasta programmiperioodil | Tagada riikide auditistrateegiate vastavus määrustele | PG REGIO PD EMPL | Esitada ülevaade ligikaudu 200 audistrateegia kohta | 31.12.2008 |

4.3. | Lihtsustussmeetmed | Edendada ja hõlbustada lihtsustusmeetmete kohaldamist 2007.-2013. aasta programmiperioodil | Vältida vigu ja vähendada ohtu ühenduse eelarvele |

a) Teatis rakenduskavade osalise lõpetamise kohta vastavalt määruse (EÜ) nr 083/2006 artiklile 88, mille järelevalvet teostatakse korraldusasutuste aastakoosolekute kaudu | PG REGIO PD EMPL | Juhendid ja järelevalvekoosolekud Konkreetsed tulemused: enamik liikmesriike kasutab rakenduskavade osalist lõpetamist | 31.12.2008 |

b) Teatis kaudsete kulude kindlasummalise rahastamise kohta (ainult ESF), mille järelevalvet teostatakse korraldusasutuste aastakoosolekute kaudu | PD EMPL | Juhendid ja järelevalvekoosolekud Konkreetsed tulemused: enamik liikmesriike (18/27) kasutab kindlasummalist rahastamist (väiksem vigade tõenäosus) | 31.12.2008 (Teatis valmis 2007. aasta septembris) |

4.4. | Ülevaate koostamine ja selgituste jagamine abikõlblikkuse kohta 2007.-2013. aasta programmiperioodil | Tagada õigusliku raamistiku täielik rakendamine 2007.-2013. aasta programmiperioodil | Selgitada määrusi nii riiklikele ametiasutustele, kes neid rakendavad, kui ka abisaajatele |

a) ühenduse 2007.-2013. aasta programmiperioodi abikõlblikkuse eeskirjade avaldamine ühe brošüürina | PG REGIO PD EMPL | Brošüüri avaldamine | 30.9.2008 |

b) Teatis määruse (EÜ) nr 1083/2006 artikli 55 rakendamise kohta (kasumit teenivad projektid) | PG REGIO PD EMPL | Juhendid Konkreetsed tulemused: kasumit teenivad projektidega seotud vigade arvu vähenemine | 30.6.2008 |

c) Teatis riigiabi eeskirjade rakendamise kohta | PG REGIO PD EMPL | Juhend Konkreetsed tulemused: riigiabi eeskirjadega seotud vigade arvu vähenemine | 30.6.2008 |

4.5. | Riigihanke-eeskirjadega seotud teadlikkuse suurendamine | Tagada esmase haldustasandi kontrolli tõhustamine liikmesriikides | Vähendada riigihanke-eeskirjadega seotud vigade arvu struktuuri- ja ühtekuuluvusfondide kasutamisel | PG REGIO PD EMPL | Korraldada kaks õpituba liikmesriikide ametiasutustele, et suurendada teadlikkust riigihanke-eeskirjade rakendamise kohta seoses struktuurimeetmetega | 31.12.2008 |

5. Meetmed liikmesriikides tehtava esmatasandi kontrolli täiustamiseks |

5.1. | Seminari korraldamine haldus- ja sertifitseerimisasutustele ning järelevalve teostamine korraldusasutuste aastakoosolekute kaudu | Tagada esmase haldustasandi kontrolli tõhustamine liikmesriikides | Vähendada nõrga esmatasandi kontrolliga seotud riske | PD REGIO PD EMPL | Seminar ligikaudu 300 liikmesriikide esindajale | 30.6.2008 |

5.2. | Esmatasandi kontrolli ja sertifitseerimismenetlusega seotud heade tavade juhiste ajakohastamine 2007.-2013. aasta programmiperioodiks | Tagada esmase haldustasandi kontrolli tõhustamine liikmesriikides Tugevdada kontrollisüsteemi tagasisidemehhanisme | Vähendada nõrga esmatasandi kontrolli ja sertifitseerimismenetlusega seotud riske | PD REGIO PD EMPL | Juhtdokumendid on koostatud ja välja jagatud (vt eespool punkti 2.4) | 30.6.2008 |

5.3. | Koostada korraldusasutuste jaoks enesehindamise juhised seoses kontrollide korraldamisega | Tagada esmase haldustasandi kontrolli tõhustamine liikmesriikides | Vähendada nõrga esmatasandi kontrolliga seotud riske | PD REGIO PD EMPL | Enesehindamise taotlused on välja jagatud | 30.6.2008 |

6. Meetmed liikmesriikide finantskorrektsioone käsitlevate aruannete täiustamiseks |

6.1. | Esitatud andmete kontrollimine, lünkade täitmine ja ebatäpsuste parandamine | Tagada täielik, läbipaistev ja usaldusväärne teave finantskorrektsioonide ja tagasimaksete kohta | Parandada finantskorrektsioone käsitlevate aruannete kvaliteeti | PG REGIO PD EMPL | 31. maiks 2008 esitatavate andmete analüüs ja teabekirjade saatmine Parem hinnang kontrollikojalt | 30.6.2008 |

6.2. | Liikmesriikide esitatud andmete valimi kontrollimine kohapeal | Tagada täielik, läbipaistev ja usaldusväärne teave finantskorrektsioonide ja tagasimaksete kohta | Kontrollida esitatud andmete nõuetekohasust | PD REGIO PD EMPL | Pärast 31.3.2008 esitatavate andmete analüüsimist valitakse kontrollimiseks välja 10 liikmesriiki (5 liikmesriiki esimesel poolaastal) (vt eespool punkti 2.3.) Parem hinnang kontrollikojalt | 31.12.2008 |

7. Meetmed komisjoni auditeerimist käsitlevate aruannete täiustamiseks |

7.1. | Auditijärgsete soovituste rakendamist käsitlevate andmete registreerimise ja nendest teatamise süsteemi täiustamine | Tõhustada komisjoni järelevalvet, et vähendada liikmesriikide kontrollisüsteemi puudustega seotud riske Tugevdada kontrollisüsteemi tagasisidemehhanisme | Täiustada järelevalvemenetlust ja lihtsustada audititulemuste jagamist | PD REGIO PD EMPL | IT rakenduste ja menetluste muutmine: PD REGIO programm SYSAUDIT, PD EMPL programmi A-REP juurutamine Parem hinnang kontrollikojalt | 31.9.2008 31.3.2008 |

7.2. | Komisjoni tehtud kontrollide ja auditite järgsete finantskorrektsioonide registreerimise ja nendest teatamise süsteemi täiustamine | Tagada täielik, läbipaistev ja usaldusväärne teave finantskorrektsioonide ja tagasimaksete kohta | Täiustada teavet tagasimaksete ja finantskorrektsioonide kohta, mis kajastab osaliselt komisjoni auditite mõju | PD REGIO PD EMPL | IT rakenduste ja menetluste muutmine: kvartaliaruannete esitamine PD BUDG Parem hinnang kontrollikojalt | 30.9.2008 |

.

8. Meetmed komisjoni auditite mõju suurendamiseks |

8.1. | Sellise poliitika väljatöötamine ja rakendamine, mille kohaselt peatatakse maksed komisjoni otsusest lähtuvalt võimalikult kiiresti pärast tõsiste süsteemivigade avastamist liikmesriigis | Suurendada komisjoni auditite mõju kohaldades tõhusamalt maksete peatamise ja finantskorrektsioonide menetlust | Saada piisav kinnitus liikmesriikide haldus- ja kontrollisüsteemide tõhusa toimimise ning ühenduse eelarve kaitstuse kohta | PD REGIO PD EMPL | Peadirektorite juhised, menetluste ja seirearuannete läbivaatamine Konkreetsed tulemused: teha otsus maksete peatamise kohta hiljemalt 6 kuu möödumisel pärast lõpliku seisukoha avaldamist auditi tulemuste kohta | 30.4.2008 |

8.2. | Muuta maksete peatamise ja finantskorrektsioonide määramise sisemenetlust et neid kiiremini rakendada | Suurendada komisjoni auditite mõju kohaldades tõhusamalt maksete peatamise ja finantskorrektsioonide menetlust | Saada piisav kinnitus liikmesriikide haldus- ja kontrollisüsteemide tõhusa toimimise ning ühenduse eelarve kaitstuse kohta | PD REGIO PD EMPL | Menetluste ja seirearuannete läbivaatamine Konkreetsed tulemused: teha otsus finantskorrektsioonide määramise kohta (kui otsus on vajalik) 24 kuu jooksul pärast auditit | 30.4.2008 |

9. Meetmed tegevusaruandes esitatud kinnitava avalduse tõhustamiseks |

9.1. | Võtta seoses iga-aastaste tegevusaruannete ettevalmistamisega järgmised meetmed: | Parandada peadirektoraatide iga-aastaste tegevusaruannete kvaliteeti | Parandada liikmesriikide süsteemide hindamisaruannete läbipaistvust ja järjepidevust, et tagada tõhusam järelevalve | PD REGIO PD EMPL | 2007. aasta tegevusaruanne Parem hinnang kontrollikojalt | 31.3.2008 |

a) Esitada teave kõikide selliste süsteemide kontrollimise kohta, mille toimimises avastati 2006. aastal tõsiseid süstemaatilisi puudusi |

b) Esitada aruanne liikmesriikide puuduste kõrvaldamist käsitlevate tegevuskavade rakendamise kohta |

c) Esitada aruanne vahemaksete peatamist käsitlevate otsuste, muude peadirektori otsusega võetud vahemaksetega seotud ennetusmeetmete, liikmesriikide poolt komisjoni nõudmisel määratud finantskorrektsioonide ning komisjoni võetud finantskorrektsioonide määramise otsuste kohta |

d) Esitada üksikasjalikud tõendid reservatsioonide puudumise kohta kui auditeerimise käigus on avastatud tõsiseid süsteemivigu |

e) Esitada aruanne kontrollikoja eelnevate soovituste järgimise kohta |

10. | Meetmed finantsmääruse artikli 53b lõike 3 kohaselt liikmesriikide esitatud aastaaruannete tõhustamiseks |

Esitatud aruannete analüüsimine, tulemuste esitamine iga-aastases tegevusaruandes ja meetmete võtmine nende liikmesriikide suhtes, kes kohustusi ei täida | Kontrollida aastaaruandeid, et tagada seal esitatud teabe ühtsus, võrreldavus ja vajalikkus | Liikmesriikidelt saadud kinnituse taseme tõstmine | PD REGIO PD EMPL | Tulemuste avaldamine iga-aastases tegevusaruandes Tõhusate meetmete võtmine nõudeid mittejärgivate liikmesriikide suhtes | 31.3.2008 31.12.2008 |

[1] Nõukogu määrus (EÜ, Euratom) nr 1605/2002, 25. juuni 2002, mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust (EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1).

[2] Lõppmaksenõuete esitamise tähtaeg oli 3. märts 2003.

[3] 8 kontrollkäiku on ühised meetmega 1.1.

Top