EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC0726(02)

EÜ asutamisepingu artikli 95 lõike 5 kohane teatis — Poola geneetiliselt muundatud organismide seaduse eelnõu, mis sisaldab erandeid Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivist 2001/18/EÜ geneetiliselt muundatud organismide tahtliku keskkonda viimise kohta (EMPs kohaldatav tekst)

ELT C 173, 26.7.2007, p. 8–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

26.7.2007   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 173/8


EÜ asutamisepingu artikli 95 lõike 5 kohane teatis

Poola geneetiliselt muundatud organismide seaduse eelnõu, mis sisaldab erandeid Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivist 2001/18/EÜ geneetiliselt muundatud organismide tahtliku keskkonda viimise kohta

(EMPs kohaldatav tekst)

(2007/C 173/05)

1.

13. aprillil 2007 teavitas Poola EÜ asutamisepingu artikli 95 lõike 5 alusel komisjoni seaduse eelnõu „geneetiliselt muundatud organismide seadus” artiklitest 111 ja 172, mis sisaldavad geneetiliselt muundatud organismide tahtlikku keskkonda viimist käsitlevast Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. märtsi 2001 direktiivist 2001/18/EÜ kõrvalekalduvaid riiklikke õigusnorme. (1)

2.

Seaduse eelnõu eesmärk on reguleerida terviklikult geneetiliselt muundatud organismidega seotud tegevusi. Selle eesmärk on rakendada nõukogu 23. aprilli 1990 direktiivi 90/219/EMÜ (2) geneetiliselt muundatud mikroorganismide isoleeritud kasutamise kohta ning direktiivi 2001/18/EÜ geneetiliselt muundatud organismide tahtliku keskkonda viimise kohta. Lisaks kehtestatakse sellega nõuded geneetiliselt muundatud põllukultuuride kasvatamiseks ja nende samaaegseks viljelemiseks koos tavapäraste ja mahekultuuridega.

3.

EÜ asutamislepingu artikli 95 lõikes 5 on sätestatud, et:

„Lisaks sellele ja ilma et see piiraks lõike 4 kohaldamist, kui pärast ühtlustamismeetme võtmist nõukogus või komisjonis liikmesriik peab vajalikuks ühtlustamismeetme võtmise järel ainuomaselt selles liikmesriigis ilmneva probleemi tõttu kehtestada keskkonna ja töökeskkonna kaitsega seotud uutel teaduslikel tõenditel põhinevaid siseriiklikke norme, teatab ta kavandatavatest normidest ja nende kehtestamise põhjustest komisjonile.”

Vastavalt artikli 95 lõikele 6 kinnitab komisjon kõnealused siseriiklikud normid või lükkab need tagasi kuue kuu jooksul pärast teatamist, olles eelnevalt kindlaks teinud, kas need on või ei ole suvalise diskrimineerimise vahendid või liikmesriikidevahelise kaubanduse varjatud piirangud, ja kas need kujutavad või ei kujuta endast takistust siseturu toimimisele.

4.

Poola seaduse eelnõu artikli 111 lõike 2 punktidega 5 ja 6 on nõutud, et tahtliku keskkonda viimise taotlusega peab kaasnema:

a)

ringkonna juhi või linnapea tõend selle kohta, et kohalikus ruumilises planeeringus on ette nähtud võimalus geneetiliselt muundatud organismide keskkonda viimiseks, võttes arvesse vajadust kaitsta kohalikku looduskeskkonda ja kõnealuse piirkonna kultuurmaastikku ning

b)

geneetiliselt muundatud organismide keskkonda viimise koha naabruses asuvate põllumajandusettevõtete omanike kirjalikud deklaratsioonid selle kohta, et nad ei ole geneetiliselt muundatud organismide keskkonda viimise vastu.

5.

Poola seaduse eelnõu artikli 178 lõike 1 kohaselt on keelatud kasvatada geneetiliselt muundatud taimi vastavalt artikli 172 lõikele 2. Käesoleva artikli lõikes 2 on sätestatud, et huvitatud osapoole taotlusel võib põllumajandusminister pärast keskkonnaministriga ja piirkondliku asutuse nõukoguga (gmina) konsulteerimist otsustada kehtestada geneetiliselt muundatud organismide kasvatustsoon sellel territooriumil, kus geneetiliselt muundatud organisme kavatsetakse kasvatada.

6.

Teatatud sätete eesmärk on kehtestada geneetiliselt muundatud organismide kasvatuse üldine keeld koos võimalusega saada selleks luba konkreetsest juhtumist lähtuvalt. Kõnealuste sätetega kehtestatakse Poola ametiasutustele täiendav lubade andmise menetlus ning geneetiliselt muundatud organismide kasvatamine tehakse sõltuvaks naabruses elavate põllumajandustootjate nõusolekust.

7.

Sellistena kalduvad kõnelaused sätted kõrvale direktiivist 2001/18/EÜ, eelkõige seoses artikliga 22, kus on sätestatud, et liikmesriigid ei või „keelata, piirata ega takistada käesoleva direktiivi nõuetele vastavate GMOde toodetena või toodete koostises turuleviimist” ning artikliga 19, mille kohaselt „võib tootena või toote koostises esinevat GMOd kasutada edasiste taotlusteta kogu ühenduses ainult juhul, kui selle turuleviimiseks on saadud kirjalik nõusolek ning kui täpselt täidetakse kasutamise eritingimusi ja piirdutakse nendes tingimustes piiritletud keskkonna ja/või geograafiliste piirkondadega”.

8.

Poola on seisukohal, et:

a)

geneetiliselt muundatud organismide tahtlik keskkonda viimine nõuab ohutuse erimeetmeid vastavalt ettevaatusprintsiibile, võttes arvesse Poola bioloogilist mitmekesisust ja vajadust vältida tõsiseid häireid keskkonna toimimises;

b)

Poola põllumajanduse struktuur on üks ELi kõige killustunumaid, kus alla kaheksa hektari suuruseid põllumajandusettevõtteid on ligikaudu kaks miljonit;

c)

puuduvad nii riiklikud õigusnormid geneetiliselt muundatud, tavapäraste ja mahekultuuride samaaegse viljelemise kohta kui ka kontrollimata risttolmlemise puhul kahju või kaotatud saagi hüvitamist käsitlevad õigusnormid.

9.

Käesoleva teatisega on arvesse võetud direktiivi (EÜ) nr 2001/18 geneetiliselt muundatud organismide tahtliku keskkonda viimise kohta ja see on kooskõlas EÜ asutamislepingu artikli 95 lõikega 5. Komisjonil on kuus kuud aega teatatud ja direktiivist 2001/18/EÜ kõrvalekalduvate sätete kontrollimiseks ning kõnealust ajavahemikku võib pikendada täiendava kuue kuuga, kui seda õigustab juhtumi keerukus ja kui puudub oht inimeste tervisele.

10.

Märkused käesoleva teatise kohta tuleb komisjonile saata 30 päeva jooksul alates käesoleva teatise avaldamisest. Arvesse ei võeta märkusi, mis on esitatud pärast kõnealust 30 päeva.

11.

Lisateavet Poola esitatud teatise kohta saab aadressil:

Euroopa Komisjon

Keskkonna peadirektoraat

DG ENV. B.3 — Biotehnoloogia, pestitsiidid ja tervis

Hr Ioannis Karamitsios

Tel: (32-2) 298 30 89

E-posti aadress: yannis.karamitsios@ec.europa.eu


(1)  EÜT L 106, 17.4.2001, lk 1. Direktiivi on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1830/2003 (ELT L 268, 18.10.2003, lk 24).

(2)  EÜT L 117, 8.5.1990, lk 1. Direktiivi on viimati muudetud komisjoni otsusega 2005/174/EÜ (ELT L 59, 5.3.2005, lk 20).


Top