Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R1617

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2024/1617, 6. juuni 2024, millega kehtestatakse Hiina Rahvavabariigist pärit titaandioksiidi impordi registreerimise nõue

    C/2024/3666

    ELT L, 2024/1617, 7.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1617/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1617/oj

    European flag

    Euroopa Liidu
    Teataja

    ET

    L-seeria


    2024/1617

    7.6.2024

    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2024/1617,

    6. juuni 2024,

    millega kehtestatakse Hiina Rahvavabariigist pärit titaandioksiidi impordi registreerimise nõue

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2016. aasta määrust (EL) 2016/1036 kaitse kohta dumpinguhinnaga impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Liidu liikmed (1) (edaspidi „alusmäärus“), eriti selle artikli 14 lõiget 5,

    olles teavitanud liikmesriike

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Pärast seda, kui Euroopa titaandioksiidikoalitsioon (edaspidi „kaebuse esitaja“) esitas 29. septembril 2023 kaebuse nende tootjate nimel, kelle toodang moodustab üle 25 % liidu TiO2 kogutoodangust, teatas Euroopa Komisjon (edaspidi „komisjon“) 13. novembril 2023Euroopa Liidu Teatajas avaldatud teates (edaspidi „algatamisteade“), et algatab dumpinguvastase menetluse seoses liitu imporditava, Hiina Rahvavabariigist (edaspidi „Hiina RV“) pärit titaandioksiidiga (edaspidi „TiO2“).

    1.   REGISTREERIMISELE KUULUV TOODE

    (2)

    Registreerimisele kuuluv toode (edaspidi „asjaomane toode“) on Hiina RVst pärit titaandioksiid keemilise valemiga TiO2, mis võib esineda nii titaanoksiidide, pigmentide kui ka titaandioksiidipõhiste valmististena, sisaldab kuivaines titaandioksiidi vähemalt 80 massiprotsenti ja igas suuruses osakesi. Selle toote CASi (Chemical Abstracts Service) registrinumbrid on 12065-65-5 ja 13463-67-7.

    (3)

    Asjaomane toode kuulub praegu CN-koodide ex 2823 00 00 ja 3206 11 00 (TARICi koodid 2823000010 ja 2823000030) alla.

    2.   TAOTLUS

    (4)

    Kaebuse esitaja esitas oma kaebuses alusmääruse artikli 14 lõike 5 kohase taotluse hakata importi registreerima. 8. märtsil 2024, 3. aprillil 2024 ja 23. aprillil 2024 esitas ta uued taotlused koos lisaargumentidega. Kaebuse esitaja taotles registreerimisnõude kehtestamist asjaomase toote impordi suhtes, et kõnealuse impordi suhtes saaks hakata meetmeid kohaldama alates impordi registreerimise kuupäevast. Mitu huvitatud isikut esitas esildise, milles nad vaidlustasid impordi registreerimise vajaduse. Neid on kirjeldatud ja kommenteeritud allpool.

    3.   REGISTREERIMISE ALUSED

    (5)

    Vastavalt alusmääruse artikli 14 lõikele 5 võib komisjon anda tolliasutustele korralduse import registreerida, et selle impordi suhtes oleks võimalik meetmeid kohaldada alates registreerimise kuupäevast. Impordi registreerimise nõude võib kehtestada vastavalt liidu tootmisharu taotlusele, mis sisaldab piisavalt tõendeid sellise meetme põhjendatuse kohta.

    (6)

    Kaebuse esitaja sõnul on registreerimine põhjendatud, kuna alusmääruse artikli 10 lõikes 4 nimetatud kriteeriumid on täidetud. Ta väidab, et pärast menetluse algatamist suurenes asjaomase toote dumpinguhinnaga eksport liitu veelgi, mis põhjustab liidu tootmisharule märkimisväärset kahju ja vähendab võimaliku lõpliku tollimaksu parandavat mõju.

    (7)

    Komisjon vaatas oma käsutuses olevad tõendid läbi, võttes arvesse alusmääruse artikli 10 lõiget 4. Komisjon kontrollis, kas importijad olid või oleksid pidanud olema teadlikud dumpingu ulatusest ja väidetavast või kindlakstehtud kahjust. Ta analüüsis ka seda, kas import on jätkanud märkimisväärset kasvu, mis impordi ajastust, mahtu ja muid asjaolusid arvestades tõenäoliselt vähendab oluliselt kohaldatava lõpliku dumpinguvastase tollimaksu parandavat mõju.

    3.1.   Importijate teadlikkus dumpingust, selle ulatusest ja väidetavast kahjust

    (8)

    Mitu huvitatud isikut väitis, et dumping ei ole tõendatud, kuna uurimisperioodi jooksul Hiina RVst pärit asjaomase toote impordi hind tõusis.

    (9)

    Impordihind on tõepoolest üks analüüsi element, kuid komisjonil on praeguseks piisavalt tõendeid selle kohta, et Hiina RVst imporditud asjaomast toodet müüakse dumpinguhinnaga. Kaebuse esitaja esitas normaalväärtuse kohta omad andmed. Kasutades võrdlusriigina Brasiiliat, lähtus ta tootmise kogukuludest, millele on lisatud põhjendatud müügi-, üld- ja halduskulud ning kasum.

    (10)

    Tõendid dumpingu kohta põhinevad selliselt saadud normaalväärtuse ja liitu ekspordiks müüdava asjaomase toote ekspordihinna (tehasehindade tasandil) võrdlusel. Kokkuvõttes, lähtudes väidetavalt 42–66 % suurusest dumpingumarginaalist, võib praeguses etapis nende tõendite alusel piisava kindlusega väita, et eksportivad tootjad kasutavad dumpingut. Kaebus sisaldab ka piisavalt tõendeid väidetava kahju kohta. Sama teave on esitatud käesoleva menetluse algatamise teates, mis avaldati 13. novembril 2023.

    (11)

    Kuna algatamisteade avaldati Euroopa Liidu Teatajas, siis importijaid olid või oleksid pidanud olema dumpingust teadlikud. Algatamisteade on avalik dokument, mis on kättesaadav kõigile huvitatud isikutele, sealhulgas importijatele. Lisaks on importijatel kui uurimise seisukohalt huvitatud isikutel juurdepääs kaebuse mittekonfidentsiaalsele versioonile. Sellest järeldab komisjon, et importijad teadsid või oleksid pidanud väidetavast dumpingust, selle ulatusest ja väidetavast kahjust teada saama teate avaldamise hetkel.

    3.2.   Impordi edasine märkimisväärne suurenemine

    (12)

    Kaebuse esitaja väitis oma 8. märtsi 2024. aasta registreerimistaotluses, et pärast uurimise algatamist suurenes import oluliselt. Seejuures tugines ta Hiina tolli peavalitsuse andmetele ELi suunatud ekspordi kohta, kuid neid andmeid oli ainult kuni 2023. aasta detsembrini. Oma 3. aprilli 2024. aasta esildises lisas kaebuse esitaja nendele andmetele ka 2024. aasta jaanuari ekspordiandmed, mille samuti oli avaldanud Hiina tolli peavalitsus, ning 2024. aasta veebruari ekspordiandmed, mille allikad on IHS ja S&P Global. Neist andmetest selgus, et import oli kolme kuu jooksul pärast käesoleva uurimise algatamist (detsember 2023 – veebruar 2024) võrreldes eelneva aasta sama perioodiga kasvanud ning et import suurenes ka nimetatud kuude jooksul, kuigi 2024. aasta veebruaris oli import veidi väiksem kui sama aasta jaanuaris.

    (13)

    Teised isikud esitasid oma esildistes võrdluse eesmärgil eri ajavahemike impordiandmeid. Neist selgus, et tegelikult import ei suurenenudki. Osa neist väitis, et import kasvas uurimise esimese kolme kuu jooksul võrreldes eelnevate kuudega seetõttu, et TiO2 nõudlus üldiselt ongi hooajaline ning seda ei saa käsitada impordi sellikse olulise suurenemisena, mille tõttu tuleks hakata importi registreerima.

    (14)

    Komisjon viis oma analüüsi läbi Eurostati Comexti andmebaasi täielike ja uusimate andmete alusel.

    (15)

    Olemasolevate andmete põhjal võrdles komisjon impordi mahtu uurimise algatamise järgse kolme täieliku kuu (detsember 2023 kuni veebruar 2024) jooksul uurimisperioodi samade kuude impordi mahuga.

    (16)

    Eurostati andmete alusel saab liitu saabuva asjaomase toote impordi muutumist igakülgselt analüüsida. Import Hiina RVst muutus järgmiselt.

    Import Hiina RVst detsembrist veebruarini ja võrdlus eelmise aasta sama perioodiga

     

    Detsember 2022 – veebruar 2023

    Detsember 2023 – veebruar 2024

    Kuu keskmine ajavahemikul detsember 2022 – veebruar 2023

    Kuu keskmine ajavahemikul detsember 2023 – veebruar 2024

    Muutus

    Import Hiina RVst liitu (tonnides)

    40 326

    49 195

    13 442

    16 398

    +22 %

    Allikas: Eurostati Comexti andmebaas.

    (17)

    Uurimise praeguses etapis ja kättesaadavatele tõenditele tuginedes märkis komisjon, et liidu nõudlus TiO2 järele võib aasta jooksul hooajaliselt teataval määral kõikuda. Komisjon leidis, et kuigi kuu keskmine import uurimise algatamise järgse kolme täieliku kuu jooksul vähenes 6 % võrreldes kogu uurimisperioodi kuu keskmise impordiga, sobib impordi kasvu analüüsimiseks igal juhul paremini ülaltoodud tabelis esitatud meetod, s.t juhtumi algatamisele järgneva kolmekuulise perioodi võrdlemine uurimisperioodi samade kuudega.

    (18)

    Komisjon märkis ka seda, et väited, nagu tuleks impordi kasvu kindlakstegemiseks tugineda Hiina ekspordistatistikale, ei ole asjakohased, kuna komisjon sai asjaomase toote liitu suunatud impordi muutumise analüüsimiseks kasutada Eurostati impordiandmeid.

    (19)

    Eeltoodut arvesse võttes leidis komisjon, et tabelis esitatud arvud annavad tunnistust impordi olulisest suurenemisest.

    3.3.   Tollimaksu parandava mõju kahjustamine

    (20)

    Komisjonil on piisavalt tõendeid selle kohta, et kui import Hiina RVst üha suureneks ja hinnad üha alaneksid, kasvaks kahju veelgi.

    (21)

    Nagu põhjendustes (16)–(19) märgitud, on tõendeid asjaomase toote impordi märkimisväärse suurenemise kohta piisavalt. Kaebus sisaldas ka piisavalt tõendeid liidu tootmisharule kahju tekitamise kohta. Kaebuses käsitletud vaatlusalusel perioodil langesid kõik peamised näitajad, mille alusel saab kahju hinnata. Kui varem oli liidu tootmisharu korralikus +10,2 % kasumis, siis vaatlusalusel perioodil langes ta müügimahu ja tootmisvõimsuse rakendamise languse ning turuosa ja rahavoo vähenemise tõttu –3,1 % kahjumisse. Seega saab komisjoni käsutuses olevatest andmetest järeldada, et impordi suurenemine võib märkimisväärselt kahjustada võimalike tollimaksude parandavat mõju, mis kahjustaks liidu tootmisharu veelgi rohkem.

    (22)

    On ka tõendeid selle kohta, et uurimise algatamise järgsel ajal hakkas asjaomase toote impordihind langema. Võrreldes uurimise algatamise järgse kolme kuu keskmist impordihinda (2,14 eurot/kg) uurimisperioodi sama perioodi keskmise impordihinnaga (2,37 eurot/kg), selgub, et Hiinast liitu saabunud impordi keskmine hind vähenes 10 %.

    (23)

    Üks huvitatud isik väitis, et Hiina import ei saanud tollimaksu parandavat mõju vähendada, sest selle hinnad tõusid igal juhtumi algatamise järgsel kuul. Eurostati andmetest selgubki, et TiO2 kilo impordihind tõusis 2,11 eurolt 2023. aasta detsembris 2,17 eurole 2024. aasta veebruaris ehk peaaegu 3 %, kuid nagu eelmises põhjenduses märgitud, langes keskmine impordihind kolme kuu jooksul pärast uurimise algatamist 10 % võrreldes sama ajavahemikuga uurimisperioodil. Seetõttu lükati see väide tagasi.

    (24)

    Kaebuses oli tuginetud ka kolmandate isikute teostatud turuandmete analüüsile, mille kohaselt ulatub Hiina TiO2 tootmisvõimsus 2023. aastal [4,9–5,1] miljoni tonnini, mis ületab Hiina omamaist tarbimist rohkem kui kahekordselt ja moodustab [70–80] % kogu maailma tarbimisest. Seega on komisjonil praeguses etapis piisavalt tõendeid selle kohta, et Hiina RVs esineb liigset tootmisvõimsust.

    (25)

    Seega impordi kasv pärast juhtumi algatamist jätkus, mis impordi ajastust, mahtu ja madalat hinda ning muid asjaolusid (nt liigse tootmisvõimsuse olemasolu Hiina RVs) arvestades vähendab tõenäoliselt oluliselt kohaldatava lõpliku dumpinguvastase tollimaksu parandavat mõju.

    3.4.   Järeldus

    (26)

    Komisjon järeldas, et on asjakohane kehtestada asjaomase toote impordi registreerimise nõue vastavalt alusmääruse artikli 14 lõikele 5.

    4.   MENETLUS

    (27)

    Huvitatud isikutel palutakse oma seisukohad esitada kirjalikult koos tõenditega. Lisaks võib komisjon huvitatud isikud ära kuulata, kui nad esitavad kirjaliku taotluse, millest selgub, et neil on selleks konkreetsed põhjused.

    5.   REGISTREERIMINE

    (28)

    Vastavalt alusmääruse artikli 14 lõikele 5 tuleks asjaomase toote impordi suhtes kehtestada registreerimisnõue, et juhul, kui uurimiste tulemusena kehtestatakse dumpinguvastane tollimaks, saaks seda registreeritud impordilt kooskõlas kohaldatavate õigusnormidega sisse nõuda tagasiulatuvalt, kui asjakohased kriteeriumid on täidetud.

    (29)

    Tulevased kohustused olenevad dumpinguvastase uurimise tulemustest.

    (30)

    Kaebuses, milles taotletakse dumpinguvastase uurimise algatamist, esitatud väidete põhjal on dumpingumarginaal asjaomase toote puhul 42–66 % ja keskmine kahju korvamise määr 31 %. Võimaliku tulevikus kehtestatava kohustuse hinnanguliseks suuruseks saab pidada kaebuse alusel välja arvutatud kahju korvamise määra, mis on väärtuseliselt 31 % asjaomase toote CIF-impordihinnast. Kuid kui komisjon leiab, et alusmääruse artikli 7 lõigete 2a ja 2b kriteeriumid on täidetud ning dumpingumarginaali suurust saab käsitada liidu tootmisharule tekitatud kahju suurusena, võidakse kooskõlas alusmääruse artikli 9 lõikega 4 tulevane kohustus kindlaks määrata dumpingumarginaali tasemel, s.t 66 %.

    6.   ISIKUANDMETE TÖÖTLEMINE

    (31)

    Registreerimise käigus kogutud isikuandmeid töödeldakse vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2018/1725 (2),

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    1.   Tolliasutustele antakse vastavalt määruse (EL) 2016/1036 artikli 14 lõikele 5 korraldus hakata registreerima liitu imporditavat, Hiina Rahvavabariigist pärit titaandioksiidi, mille keemiline valem on TiO2, mis võib esineda nii titaanoksiidide, pigmentide kui ka titaandioksiidipõhiste valmististena ning sisaldab kuivaines titaandioksiidi vähemalt 80 massiprotsenti ja igas suuruses osakesi. Selle toote CASi (Chemical Abstracts Service) registrinumbrid on 12065-65-5 ja 13463-67-7 ning see kuulub praegu CN-koodide ex 2823 00 00 ja 3206 11 00 (TARICi koodid 2823000010 ja 2823000030) alla.

    2.   Registreerimisnõue aegub üheksa kuu möödumisel käesoleva määruse jõustumise kuupäevast.

    3.   Huvitatud isikutel palutakse kirjalikult teatavaks teha oma seisukohad, esitada asjakohased tõendid ja taotleda ärakuulamist 21 päeva jooksul alates käesoleva määruse avaldamise kuupäevast.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 6. juuni 2024

    Komisjoni nimel

    president

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   ELT L 176, 30.6.2016, lk 21, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/1036/oj.

    (2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1725/oj).


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1617/oj

    ISSN 1977-0650 (electronic edition)


    Top