Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R0892

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2024/892, 22. märts 2024, millega määratakse teatavate rahvatervise erivaldkondade Euroopa Liidu referentlaborid

    C/2024/1799

    ELT L, 2024/892, 25.3.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/892/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/892/oj

    European flag

    Teataja
    Euroopa Liidu

    ET

    Seeria L


    2024/892

    25.3.2024

    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2024/892,

    22. märts 2024,

    millega määratakse teatavate rahvatervise erivaldkondade Euroopa Liidu referentlaborid

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. novembri 2022. aasta määrust (EL) 2022/2371, milles käsitletakse tõsiseid piiriüleseid terviseohtusid ja millega tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1082/2013/EL, (1) eriti selle artikli 15 lõiget 1,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määruse (EL) 2022/2371 kohaselt peavad Euroopa Liidu referentlaborid (edaspidi „ELi referentlaborid“) pakkuma rahvatervise valdkonnas tuge riiklikele referentlaboritele ning edendama häid tavasid ja liikmesriikide tegevuse ühtlustamist seoses diagnostika, testimismeetodite ja teatavate testide kasutamisega, et tagada ühtsus haiguste seirel, neist teatamisel ja nende kohta aru andmisel liikmesriikide poolt.

    (2)

    Kooskõlas määruse (EL) 2022/2371 artikli 15 lõikega 4 avaldas komisjon 2023. aasta oktoobris (2) välja konkursikutsed ELi referentlaborite määramiseks kuues rahvatervise valdkonnas, nimelt: bakterite antimikroobikumiresistentsus; siirutajatega levivad viiruslikud patogeenid; esilekerkivad, närilistega levivad ja zoonootilised viiruslikud patogeenid; suure riskiga, esilekerkivad ja zoonootilised bakteriaalsed patogeenid; Legionella; ning difteeria ja läkaköha.

    (3)

    Liikmesriigid esitasid konkursikutsetele vastates 5. jaanuariks 2024 määramise taotlused, mida hindas komisjoni talituste loodud valikukomisjon.

    (4)

    Valikukomisjon võttis ELi referentlaborite valimisel arvesse kriteeriume, mis on sätestatud määruse (EL) 2022/2371 artikli 15 lõikes 5 ja konkursikutses.

    (5)

    Pärast valikumenetluse lõpuleviimist tuleks selle edukalt läbinud laborid määrata ELi referentlaboriteks ning näidata ära nende vastutusalad ja ülesanded.

    (6)

    Selleks et kasutada programmi „EL tervise heaks“ 2023. aasta tööprogrammis (3) eraldatud rahalisi vahendeid, tuleks võimalikult kiiresti ette näha ELi referentlaborite määramine rahvatervise valdkonnas.

    (7)

    Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas tõsiste piiriüleste terviseohtude komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    1.   I lisas osutatud konsortsium määratakse Euroopa Liidu rahvatervise referentlaboriks bakterite antimikroobikumiresistentsuse valdkonnas kuni 26. märtsini 2031.

    2.   Kõnealuse Euroopa Liidu referentlabori vastutusala ja ülesanded on esitatud nimetatud lisas.

    Artikkel 2

    1.   II lisas osutatud konsortsium määratakse Euroopa Liidu rahvatervise referentlaboriks siirutajatega levivate viiruslike patogeenide valdkonnas kuni 26. märtsini 2031.

    2.   Kõnealuse Euroopa Liidu referentlabori vastutusala ja ülesanded on esitatud nimetatud lisas.

    Artikkel 3

    1.   III lisas osutatud konsortsium määratakse Euroopa Liidu rahvatervise referentlaboriks esilekerkivate, närilistega levivate ja zoonootiliste viiruslike patogeenide valdkonnas kuni 26. märtsini 2031.

    2.   Kõnealuse Euroopa Liidu referentlabori vastutusala ja ülesanded on esitatud nimetatud lisas.

    Artikkel 4

    1.   IV lisas osutatud konsortsium määratakse Euroopa Liidu rahvatervise referentlaboriks suure riskiga, esilekerkivate ja zoonootiliste bakteriaalsete patogeenide valdkonnas kuni 26. märtsini 2031.

    2.   Kõnealuse Euroopa Liidu referentlabori vastutusala ja ülesanded on esitatud nimetatud lisas.

    Artikkel 5

    1.   V lisas osutatud konsortsium määratakse Euroopa Liidu rahvatervise referentlaboriks Legionella valdkonnas kuni 26. märtsini 2031.

    2.   Kõnealuse Euroopa Liidu referentlabori vastutusala ja ülesanded on esitatud nimetatud lisas.

    Artikkel 6

    1.   VI lisas osutatud konsortsium määratakse Euroopa Liidu rahvatervise referentlaboriks difteeria ja läkaköha valdkonnas kuni 26. märtsini 2031.

    2.   Kõnealuse Euroopa Liidu referentlabori vastutusala ja ülesanded on esitatud nimetatud lisas.

    Artikkel 7

    Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 22. märts 2024

    Komisjoni nimel

    president

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   ELT L 314, 6.12.2022, lk 26.

    (2)  https://health.ec.europa.eu/health-security-and-infectious-diseases/surveillance-and-early-warning/eu-reference-laboratories-public-health-calls-application_et.

    (3)  https://health.ec.europa.eu/publications/2023-eu4health-work-programme_en; viide CP-g-23–05-01.


    I LISA

    ELi RAHVATERVISE REFERENTLABOR BAKTERITE ANTIMIKROOBIKUMIRESISTENTSUSE VALDKONNAS, SELLE VASTUTUSALAD JA ÜLESANDED

    1.   BAKTERITE ANTIMIKROOBIKUMIRESISTENTSUSE VALDKONNAS ELi RAHVATERVISE REFERENTLABORIKS MÄÄRATUD KONSORTSIUM (EDASPIDI „ELi REFERENTLABOR“)

    konsortsiumi juhib:

    Statens Serum Institut, Artillerivej 5, 2300 København S, Taani

    konsortsiumi kuuluvad ka:

    Danmarks Tekniske Universitet, Anker Engelunds Vej 101, 2800 Kongens Lyngby, Taani

    Kliiniline mikrobioloogia, Kronobergi lään, Växjö keskhaigla, Värendsgatan 7, 351 85, Växjö, Rootsi

    2.   VASTUTUSALA JA ÜLESANDED

    ELi referentlabor toetab riiklikke referentlaboreid ning edendab häid tavasid ja kvaliteeti, et tugevdada rahvatervisega seotud mikrobioloogia alast tegevust bakterite antimikroobikumiresistentsuse valdkonnas, välja arvatud Salmonella liikide, Campylobacter ’i liikide ja Neisseria gonorrhoeae’ ga seotud antimikroobikumiresistentsusega seotud küsimused.

    ELi referentlabor toetab Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) antimikroobikumiresistentsuse seire üleeuroopalise võrgustiku (edaspidi „EARS-Net“) (1) ja antimikroobikumiresistentsuse geenide seire üleeuroopalise võrgustiku (edaspidi „EURGen-Net“) (2) laborivõrgustike liikmeid seoses diagnostika, testimismeetodite ja teatavate testide kasutamisega, et tagada ühtsus haiguste seirel, neist teatamisel ja nende kohta aru andmisel.

    Selleks et ELi referentlabor saaks viia ellu tegevusi vastavalt oma töökavale, mille ta töötab välja ja lepib kokku ECDCga, koordineerib ta EARS-Neti ja EURGen-Neti laborivõrgustikke, mis koosnevad antimikroobikumiresistentsusega tegelevatest riiklikest koordinatsioonikeskustest ning EARS-Neti ja EURGen-Neti tegevusvaldkonda kuuluvate patogeenide mikrobioloogiaga tegelevatest operatiivsetest kontaktpunktidest.

    ECDC taotlusel osaleb ELi referentlabor asjaomastes ECDC võrgustikes ja struktuurides. ELi referentlabor osaleb ELi referentlaborite võrgustikus, mida haldab ja koordineerib ECDC kooskõlas määruse (EL) 2022/2371 artikli 15 lõikega 3.

    ELi referentlabor tagab, et:

    on olemas piisav arv kvalifitseeritud töötajaid vastavalt ülesannete mahule, mida ELi referentlabor peab oma pädevusalas täitma;

    töötajad saavad piisava koolituse ELi referentlabori ülesannete täitmiseks.

    ELi referentlabor kehtestab oma konfidentsiaalsuspõhimõtted, sealhulgas eeskirjad proovide ja teabe asjakohase turvalise käitlemise, säilitamise ja töötlemise kohta, sealhulgas meetmed konfidentsiaalse teabe põhjendamatu avalikustamise vältimiseks.

    ELi referentlabori ülesandeks on:

    a)

    teha oma pädevusvaldkonnas võrdlusteste ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele, vastavalt selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    b)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas ühtlustatud laborimeetodeid ja protokolle diagnostikaks ja iseloomustamiseks ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele, vastavalt selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    c)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas füüsilist võrdlusmaterjali ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele, vastavalt selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    d)

    luua oma pädevusvaldkonnas võrdlusmaterjalide ressursside hoidla;

    e)

    teha oma pädevusvaldkonnas väliseid kvaliteedihindamisi, nt nagu fenotüübi või genoomi määramise pädevuse kontroll ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele, vastavalt selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    f)

    korraldada ad hoc uuringuid oma pädevusvaldkonnas vastavalt ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku(võrgustike) määratletud vajadustele;

    g)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas teaduslikke nõuandeid ja tehnilist abi ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele, vastavalt selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    h)

    anda komisjonile teaduslikku ja tehnilist abi oma konkreetses rahvatervise valdkonnas ja teha seda kooskõlas ECDCga;

    i)

    hinnata oma pädevusvaldkonnas laborite suutlikkust, töötada välja arenguplaane suutlikkuse suurendamiseks ja/või toetada suutlikkuse tugevdamist vastavalt ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku(võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    j)

    koordineerida oma pädevusvaldkonnas koostööuuringuid vastavalt ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku(võrgustike) määratletud vajadustele;

    k)

    anda oma valdkonnas teavet asjakohaste riiklike, liidu ja rahvusvaheliste teadusuuringute kohta vastavalt nende selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    l)

    toetada oma pädevusvaldkonnas riikide rahvatervise seiret ja/või riikide ja piiriüleseid haiguspuhangute uuringuid vastavalt ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku(võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    m)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas koolitusi õpikodade, veebiseminaride, simulatsiooniõppuste ja/või seire katseprojektide kaudu ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku(võrgustike) liikmetele;

    n)

    tagada koordineerimine ja teabevahetus ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku(võrgustike) liikmete ja ECDCga ning teabe levitamine nende hulgas;

    o)

    korraldada oma pädevusvaldkonnas laborivõrgustiku koosolekuid;

    p)

    tagada koordineerimine teiste ELi referentlaboritega rahvatervise valdkonnas ja/või muudes valdkondades, nagu sööda-, toidu- ja loomatervis ja/või in vitro meditsiiniseadmed, Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) koostöökeskustega või asjakohaste algatustega oma pädevusvaldkonnas;

    q)

    teha vajaduse korral koostööd ECDCga, laboritega kolmandates riikides ning Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) ja/või Euroopa Ravimiametiga (EMA);

    r)

    anda teaduslikku ja tehnilist abi muudes küsimustes, mis on ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku(võrgustike) liikmete jaoks olulised.


    (1)  https://www.ecdc.europa.eu/en/about-us/networks/disease-networks-and-laboratory-networks/ears-net-data.

    (2)  https://www.ecdc.europa.eu/en/about-us/who-we-work/disease-and-laboratory-networks/EURGen-net.


    II LISA

    ELi RAHVATERVISE REFERENTLABOR SIIRUTAJATEGA LEVIVATE VIIRUSLIKE PATOGEENIDE VALDKONNAS, SELLE VASTUTUSALAD JA ÜLESANDED

    1.   SIIRUTAJATEGA LEVIVATE VIIRUSLIKE PATOGEENIDE VALDKONNAS ELi RAHVATERVISE REFERENTLABORIKS MÄÄRATUD KONSORTSIUM (EDASPIDI „ELi REFERENTLABOR“)

    Konsortsiumi juhib:

    Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, Antonie van Leeuwenhoeklaan 9, 3721MA, Bilthoven, Madalmaad

    Konsortsiumi kuuluvad ka:

    Institut national de la santé et de la recherche médicale, 101 rue de Tolbiac, 75654 Paris Cedex 13, Prantsusmaa

    Aristotle University of Thessaloniki, Tritis Septemvriou, Aristotle University Campus, 546 36 Thessaloniki, Kreeka

    Azienda Ospedale – Università Padova, via Nicolo Giustiniani, 1 – 35128 Padova PD, Itaalia

    Univerza v Ljubljani, Kongresni trg 12, LI-1000 Ljubljana, Sloveenia

    2.   VASTUTUSALA JA ÜLESANDED

    ELi referentlabor toetab riiklikke referentlaboreid ning edendab häid tavasid ja kvaliteeti, et tugevdada rahvatervisega seotud mikrobioloogia alast tegevust siirutajatega levivate viiruslike patogeenide valdkonnas.

    See hõlmab siirutajatega levivaid viirushaigusi, mida põhjustavad flaviviirused (nt denguepalaviku viirus, Jaapani entsefaliidi viirus, puukentsefaliidi viirus, Lääne-Niiluse viirus, kollapalaviku viirus, Zika viirus), alfaviirused (nt Chikungunya viirus, Sindbisi viirus), bunyaviirused (nt Krimmi-Kongo hemorraagilise palaviku viirus, riftioru palaviku viirus, Toscana viirus) ja muude viiruseperekondade arboviirused.

    ELi referentlabor toetab Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) esilekerkivate ja siirutajatega levivate haiguste üleeuroopalise võrgustiku (edaspidi „EVD-Net“) (1) laborivõrgustike liikmeid seoses diagnostika, testimismeetodite ja teatavate testide kasutamisega, et tagada ühtsus haiguste seirel, neist teatamisel ja nende kohta aru andmisel.

    Selleks et ELi referentlabor saaks viia ellu tegevusi vastavalt oma töökavale, mille ta töötab välja ja lepib kokku ECDCga, koordineerib ta EVD-Neti laborivõrgustikke, mis koosnevad esilekerkivate ja siirutajatega levivate haigustega tegelevatest riiklikest koordinatsioonikeskustest ning siirutajatega levivate viirushaiguste valdkonna mikrobioloogiaga tegelevatest operatiivsetest kontaktpunktidest.

    ECDC taotlusel osaleb ELi referentlabor asjaomastes ECDC võrgustikes ja struktuurides. ELi referentlabor osaleb ELi referentlaborite võrgustikus, mida haldab ja koordineerib ECDC kooskõlas määruse (EL) 2022/2371 artikli 15 lõikega 3.

    ELi referentlabor tagab, et:

    on olemas piisav arv kvalifitseeritud töötajaid vastavalt ülesannete mahule, mida ELi referentlabor peab oma pädevusalas täitma;

    töötajad saavad piisava koolituse ELi referentlabori ülesannete täitmiseks.

    ELi referentlabor kehtestab oma konfidentsiaalsuspõhimõtted, sealhulgas eeskirjad proovide ja teabe asjakohase turvalise käitlemise, säilitamise ja töötlemise kohta, sealhulgas meetmed konfidentsiaalse teabe põhjendamatu avalikustamise vältimiseks.

    ELi referentlabori ülesandeks on:

    a)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas referentsdiagnostika- ja iseloomustamise teenuseid ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele, vastavalt selle võrgustiku kindlaksmääratud vajadustele;

    b)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas võrdlusmaterjali ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele;

    c)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas valitud viiruste või viiruserühmade diagnostikaks või iseloomustamiseks välise kvaliteedihindamise kavasid ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele, vastavalt selle võrgustiku kindlaksmääratud vajadustele;

    d)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas teaduslikke nõuandeid ja tehnilist abi ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele, vastavalt selle võrgustiku kindlaksmääratud vajadustele;

    e)

    koostada oma pädevusvaldkonnas tehnilisi aruandeid, mis põhinevad erialakirjanduse ülevaadetel, eksperdiarvamustel ja/või võrgustiku uuringutel;

    f)

    panustada oma pädevusvaldkonnas ECDC tehnilistesse aruannetesse;

    g)

    anda komisjonile teaduslikku ja tehnilist abi oma konkreetses rahvatervise valdkonnas ja teha seda kooskõlas ECDCga;

    h)

    pakkuda ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele teavet, suuniseid ja tuge, juhul kui ELi referentlabori pädevusvaldkonnas esineb ebatavalisi juhtumeid;

    i)

    pakkuda ECDC-le teavet, suuniseid ja tuge haiguspuhangute korral ELi referentlabori pädevusvaldkonnas ning anda oma panus ECDC riskihindamisse;

    j)

    korraldada ja viia läbi oma pädevusvaldkonnas koolitusi, nt nagu õpikojad, veebiseminarid, laborianalüüside tegemise koolitused ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele;

    k)

    korraldada ja viia läbi oma pädevusvaldkonnas mestimiskülastusi ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele;

    l)

    tagada koordineerimine ja teabevahetus ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmete ja ECDCga ning teabe levitamine nende hulgas;

    m)

    korraldada oma pädevusvaldkonnas laborivõrgustiku koosolekuid;

    n)

    tagada koordineerimine teiste ELi referentlaboritega rahvatervise valdkonnas ja/või muudes valdkondades, nagu sööda-, toidu- ja loomatervis ja/või in vitro meditsiiniseadmed, Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) koostöökeskustega või asjakohaste algatustega ELi referentlabori pädevusvaldkonnas;

    o)

    teha vajaduse korral koostööd ECDC, laboritega kolmandates riikides ning Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) ja/või Euroopa Ravimiametiga (EMA);

    p)

    anda teaduslikku ja tehnilist abi muudes küsimustes, mis on ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmete jaoks olulised.


    (1)  https://www.ecdc.europa.eu/en/about-ecdc/what-we-do/partners-and-networks/disease-and-laboratory-networks/european-emerging-and.


    III LISA

    ELi RAHVATERVISE REFERENTLABOR ESILEKERKIVATE, NÄRILISTEGA LEVIVATE NING ZOONOOTILISTE VIIRUSLIKE PATOGEENIDE VALDKONNAS, SELLE VASTUTUSALAD JA ÜLESANDED

    1.   ESILEKERKIVATE, NÄRILISTEGA LEVIVATE NING ZOONOOTILISTE VIIRUSLIKE PATOGEENIDE VALDKONNAS ELi RAHVATERVISE REFERENTLABORIKS MÄÄRATUD KONSORTSIUM (EDASPIDI „ELi REFERENTLABOR“)

    Konsortsiumi juhib:

    Folkhälsomyndigheten, Nobels väg 18, SE-171 82 Solna, Rootsi

    Konsortsiumi kuuluvad ka:

    Istituto Nazionale per le Malattie Infettive „Lazzaro Spallanzani“, via Portuense 292, 00149 Roma RM, Itaalia

    Institut Pasteur, 25–28 rue du Docteur Roux, 75724 Paris Cedex 15, Prantsusmaa

    Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, Albert Flórián út 2–6, 1097 Budapest, Ungary

    2.   VASTUTUSALA JA ÜLESANDED

    ELi referentlabor toetab riiklikke referentlaboreid ning edendab häid tavasid ja kvaliteeti, et tugevdada rahvatervisega seotud mikrobioloogia alast tegevust esilekerkivate, närilistega levivate ja zoonootiliste viiruslike patogeenide valdkonnas.

    Eelkõige hõlmab see viirushaigusi, mida põhjustavad arenaviirused, filoviirused, hantaviirused, henipaviirused, lüssaviirused, poksviirused ja viiruslik „haigus X“.

    ELi referentlabor toetab Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) esilekerkivate ja siirutajatega levivate haiguste üleeuroopalise võrgustiku (edaspidi „EVD-Net“) (1) laborivõrgustike liikmeid seoses diagnostika, testimismeetodite ja teatavate testide kasutamisega, et tagada ühtsus haiguste seirel, neist teatamisel ja nende kohta aru andmisel.

    Selleks et ELi referentlabor saaks viia ellu tegevusi vastavalt oma töökavale, mille ta töötab välja ja lepib kokku ECDCga, koordineerib ta EVD-Neti laborivõrgustikke, mis koosnevad esilekerkivate ja siirutajatega levivate haigustega tegelevatest riiklikest koordinatsioonikeskustest ning esilekerkivate, närilistega levivate ja zoonootiliste viiruslike patogeenide valdkonna mikrobioloogiaga tegelevatest operatiivsetest kontaktpunktidest.

    ECDC taotlusel osaleb ELi referentlabor asjaomastes ECDC võrgustikes ja struktuurides. ELi referentlabor osaleb ELi referentlaborite võrgustikus, mida haldab ja koordineerib ECDC kooskõlas määruse (EL) 2022/2371 artikli 15 lõikega 3.

    ELi referentlabor tagab, et:

    on olemas piisav arv kvalifitseeritud töötajaid vastavalt ülesannete mahule, mida ELi referentlabor peab oma pädevusalas täitma;

    töötajad saavad piisava koolituse ELi referentlabori ülesannete täitmiseks.

    ELi referentlabor kehtestab oma konfidentsiaalsuspõhimõtted, sealhulgas eeskirjad proovide ja teabe asjakohase turvalise käitlemise, säilitamise ja töötlemise kohta, sealhulgas meetmed konfidentsiaalse teabe põhjendamatu avalikustamise vältimiseks.

    ELi referentlabori ülesandeks on:

    a)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas referentsdiagnostika- ja iseloomustamise teenuseid ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele, vastavalt selle võrgustiku kindlaksmääratud vajadustele;

    b)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas võrdlusmaterjali ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele;

    c)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas valitud viiruste või viiruserühmade diagnostikaks või iseloomustamiseks välise kvaliteedihindamise kavasid ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele, vastavalt selle võrgustiku kindlaksmääratud vajadustele;

    d)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas teaduslikke nõuandeid ja tehnilist abi ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele, vastavalt selle võrgustiku kindlaksmääratud vajadustele;

    e)

    koostada oma pädevusvaldkonnas tehnilisi aruandeid, mis põhinevad erialakirjanduse ülevaadetel, eksperdiarvamustel ja/või võrgustiku uuringutel;

    f)

    panustada oma pädevusvaldkonnas ECDC tehnilistesse aruannetesse;

    g)

    anda komisjonile teaduslikku ja tehnilist abi oma konkreetses rahvatervise valdkonnas ja teha seda kooskõlas ECDCga;

    h)

    pakkuda ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele teavet, suuniseid ja tuge, juhul kui ELi referentlabori pädevusvaldkonnas esineb ebatavalisi juhtumeid;

    i)

    pakkuda ECDC-le teavet, suuniseid ja tuge haiguspuhangute korral ELi referentlabori pädevusvaldkonnas ning anda oma panus ECDC riskihindamisse;

    j)

    korraldada ja viia läbi oma pädevusvaldkonnas koolitusi, nt nagu õpikojad, veebiseminarid, laborianalüüside tegemise koolitused ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele;

    k)

    korraldada ja viia läbi oma pädevusvaldkonnas mestimiskülastusi ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele;

    l)

    tagada koordineerimine ja teabevahetus ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmete ja ECDCga ning teabe levitamine nende hulgas;

    m)

    korraldada oma pädevusvaldkonnas laborivõrgustiku koosolekuid;

    n)

    tagada koordineerimine teiste ELi referentlaboritega rahvatervise valdkonnas ja/või muudes valdkondades, nagu sööda-, toidu- ja loomatervis ja/või in vitro meditsiiniseadmed, Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) koostöökeskustega või asjakohaste algatustega ELi referentlabori pädevusvaldkonnas;

    o)

    teha vajaduse korral koostööd ECDCga, laboritega kolmandates riikides ning Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) ja/või Euroopa Ravimiametiga (EMA);

    p)

    anda teaduslikku ja tehnilist abi muudes küsimustes, mis on ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmete jaoks olulised.


    (1)  https://www.ecdc.europa.eu/en/about-ecdc/what-we-do/partners-and-networks/disease-and-laboratory-networks/european-emerging-and.


    IV LISA

    ELi RAHVATERVISE REFERENTLABOR SUURE RISKIGA, ESILEKERKIVATE NING ZOONOOTILISTE BAKTERIAALSETE PATOGEENIDE VALDKONNAS, SELLE VASTUTUSALAD JA ÜLESANDED

    1.   SUURE RISKIGA, ESILEKERKIVATE NING ZOONOOTILISTE BAKTERIAALSETE PATOGEENIDE VALDKONNAS ELi RAHVATERVISE REFERENTLABORIKS MÄÄRATUD KONSORTSIUM (EDASPIDI „ELi REFERENTLABOR“)

    Konsortsiumi juhib:

    Robert Koch-Institut, Nordufer 20, 13353 Berliin, Saksamaa

    Konsortsiumi kuuluvad ka:

    Institut für Mikrobiologie der Bundeswehr, Neuherbergstraße 11, 80937 München, Saksamaa

    Folkhälsomyndigheten, Nobels väg 18, SE-171 82 Solna, Rootsi

    Instituto Nacional de Saúde Doutor Ricardo Jorge, Avenida Padre Cruz, 1649-016 Lissabon, Portugal

    2.   VASTUTUSALA JA ÜLESANDED

    ELi referentlabor toetab riiklikke referentlaboreid ning edendab häid tavasid ja kvaliteeti, et tugevdada rahvatervisega seotud mikrobioloogia alast tegevust suure riskiga, esilekerkivate ning zoonootiliste bakteriaalsete patogeenide valdkonnas.

    See hõlmab suure riskiga, esilekerkivaid ning zoonootilisi bakteriaalseid haigusi nagu Siberi katk, brutselloos, malleus, leptospiroos, puukborrelioos, melioidoos, katk, Q-palavik, riketsioos ja tulareemia.

    ELi referentlabor toetab Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) esilekerkivate ja siirutajatega levivate haiguste üleeuroopalise võrgustiku (edaspidi „EVD-Net“) (1) ning toidu ja vee kaudu levivate haiguste ning zoonooside üleeuroopalise võrgustiku (edaspidi „FWD-Net“) (2) laborivõrgustike liikmeid seoses diagnostika, testimismeetodite ja teatavate testide kasutamisega, et tagada ühtsus haiguste seirel, neist teatamisel ja nende kohta aru andmisel.

    Selleks et ELi referentlabor saaks viia ellu tegevusi vastavalt oma töökavale, mille ta töötab välja ja lepib kokku ECDCga, koordineerib ta EVD-Neti ja FWD-Neti laborivõrgustikke, mis koosnevad esilekerkivate ja siirutajatega levivate haigustega tegelevatest riiklikest koordinatsioonikeskustest, toidu ja vee kaudu levivate haiguste riiklikest koordinatsioonikeskustest ning EL referentlabori valdkonna bakteriaalsete haigustega tegelevatest operatiivsetest kontaktpunktidest.

    ECDC taotlusel osaleb ELi referentlabor asjaomastes ECDC võrgustikes ja struktuurides. ELi referentlabor osaleb ELi referentlaborite võrgustikus, mida haldab ja koordineerib ECDC kooskõlas määruse (EL) 2022/2371 artikli 15 lõikega 3.

    ELi referentlabor tagab, et:

    on olemas piisav arv kvalifitseeritud töötajaid vastavalt ülesannete mahule, mida ELi referentlabor peab oma pädevusalas täitma;

    töötajad saavad piisava koolituse ELi referentlabori ülesannete täitmiseks.

    ELi referentlabor kehtestab oma konfidentsiaalsuspõhimõtted, sealhulgas eeskirjad proovide ja teabe asjakohase turvalise käitlemise, säilitamise ja töötlemise kohta, sealhulgas meetmed konfidentsiaalse teabe põhjendamatu avalikustamise vältimiseks.

    ELi referentlabori ülesandeks on:

    a)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas referentsdiagnostika- ja iseloomustamise teenuseid ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele, vastavalt selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    b)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas võrdlusmaterjali ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele;

    c)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas valitud bakterite diagnostikaks või iseloomustamiseks välise kvaliteedihindamise kavasid ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele, vastavalt selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    d)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas teaduslikke nõuandeid ja tehnilist abi ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele, vastavalt selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    e)

    koostada oma pädevusvaldkonnas tehnilisi aruandeid, mis põhinevad erialakirjanduse ülevaadetel, eksperdiarvamustel ja/või võrgustiku uuringutel;

    f)

    panustada oma pädevusvaldkonnas ECDC tehnilistesse aruannetesse;

    g)

    anda komisjonile teaduslikku ja tehnilist abi oma konkreetses rahvatervise valdkonnas ja teha seda kooskõlas ECDCga;

    h)

    pakkuda ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele teavet, suuniseid ja tuge, juhul kui ELi referentlabori pädevusvaldkonnas esineb ebatavalisi juhtumeid;

    i)

    pakkuda ECDC-le teavet, suuniseid ja tuge haiguspuhangute korral ELi referentlabori pädevusvaldkonnas ning anda oma panus ECDC riskihindamisse;

    j)

    korraldada ja viia läbi oma pädevusvaldkonnas koolitusi, nt nagu õpikojad, veebiseminarid, laborianalüüside tegemise koolitused ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele;

    k)

    korraldada ja viia läbi oma pädevusvaldkonnas mestimiskülastusi ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele;

    l)

    tagada koordineerimine ja teabevahetus ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmete ja ECDCga ning teabe levitamine nende hulgas;

    m)

    korraldada oma pädevusvaldkonnas laborivõrgustiku koosolekuid;

    n)

    tagada koordineerimine teiste ELi referentlaboritega rahvatervise valdkonnas ja/või muudes valdkondades, nagu sööda-, toidu- ja loomatervis ja/või in vitro meditsiiniseadmed, Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) koostöökeskustega või asjakohaste algatustega ELi referentlabori pädevusvaldkonnas;

    o)

    teha vajaduse korral koostööd ECDCga, laboritega kolmandates riikides ning Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) ja/või Euroopa Ravimiametiga (EMA);

    p)

    anda teaduslikku ja tehnilist abi muudes küsimustes, mis on ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku(võrgustike) liikmete jaoks olulised.


    (1)  https://www.ecdc.europa.eu/en/about-ecdc/what-we-do/partners-and-networks/disease-and-laboratory-networks/european-emerging-and.

    (2)  https://www.ecdc.europa.eu/en/about-us/partnerships-and-networks/disease-and-laboratory-networks/fwd-net.


    V LISA

    ELi RAHVATERVISE REFERENTLABOR LEGIONELLA VALDKONNAS, SELLE VASTUTUSALAD JA ÜLESANDED

    1.   LEGIONELLA VALDKONNAS ELi RAHVATERVISE REFERENTLABORIKS MÄÄRATUD KONSORTSIUM (EDASPIDI „ELi REFERENTLABOR“)

    Konsortsiumi juhib:

    Hospices Civils de Lyon, 3 quai des Célestins, 69002 Lyon, Prantsusmaa

    Konsortsiumi kuuluvad ka:

    Istituto Superiore di Sanità, Viale Regina Elena 299, 00161, Roma RM, Itaalia

    Technische Universitaet Dresden, Helmholtzstraße 10, 01069 Dresden, Saksamaa

    Instituto Nacional de Saúde Doutor Ricardo Jorge, Avenida Padre Cruz, 1649-016 Lissabon, Portugal

    2.   VASTUTUSALA JA ÜLESANDED

    ELi referentlabor toetab riiklikke referentlaboreid ning edendab häid tavasid ja kvaliteeti, et tugevdada rahvatervisega seotud mikrobioloogia alast tegevust Legionella valdkonnas.

    ELi referentlabor toetab Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) legionelloosi Euroopa seirevõrgustiku (edaspidi „ELDSNet“) (1) laborivõrgustike liikmeid seoses diagnostika, testimismeetodite ja teatavate testide kasutamisega, et tagada ühtsus haiguste seirel, neist teatamisel ja nende kohta aru andmisel.

    Selleks et ELi referentlabor saaks viia ellu tegevusi vastavalt oma töökavale, mille ta töötab välja ja lepib kokku ECDCga, koordineerib ta ELDSNeti laborivõrgustikke, mis koosnevad legionelloosiga tegelevatest riiklikest koordinatsioonikeskustest ning legionelloosi valdkonna mikrobioloogiaga tegelevatest operatiivsetest kontaktpunktidest.

    ECDC taotlusel osaleb ELi referentlabor asjaomastes ECDC võrgustikes ja struktuurides. ELi referentlabor osaleb ELi referentlaborite võrgustikus, mida haldab ja koordineerib ECDC kooskõlas määruse (EL) 2022/2371 artikli 15 lõikega 3.

    ELi referentlabor tagab, et:

    on olemas piisav arv kvalifitseeritud töötajaid vastavalt ülesannete mahule, mida ELi referentlabor peab oma pädevusalas täitma;

    töötajad saavad piisava koolituse ELi referentlabori ülesannete täitmiseks.

    ELi referentlabor kehtestab oma konfidentsiaalsuspõhimõtted, sealhulgas eeskirjad proovide ja teabe asjakohase turvalise käitlemise, säilitamise ja töötlemise kohta, sealhulgas meetmed konfidentsiaalse teabe põhjendamatu avalikustamise vältimiseks.

    ELi referentlabori ülesandeks on:

    a)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas standardmeetodeid, nt avastamise ja iseloomustamise jaoks ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele, vastavalt selle võrgustiku kindlaksmääratud vajadustele;

    b)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas referentsdiagnostikateenuseid ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele;

    c)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas välise kvaliteedihindamise kavasid kliinilistes proovides ja keskkonnaproovides sisalduvate bakterite avastamise, isoleerimise ja iseloomustamise jaoks ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele, vastavalt selle võrgustiku kindlaksmääratud vajadustele;

    d)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas teaduslikke nõuandeid ja tehnilist abi, sealhulgas diagnostika- ja iseloomustamise meetodeid ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele, vastavalt selle võrgustiku kindlaksmääratud vajadustele;

    e)

    pakkuda ECDC-le teaduslikke nõuandeid ja tehnilist tuge laboritööga seotud teemadel, sealhulgas meetodite väljatöötamise, genoomi tüpiseerimise, materjalide kättesaadavuse ja muudel oma pädevusvaldkonnaga seotud teemadel;

    f)

    anda komisjonile teaduslikku ja tehnilist abi oma konkreetses rahvatervise valdkonnas ja teha seda kooskõlas ECDCga;

    g)

    teha külastusi riikidesse, et vaadata läbi, hinnata ja parandada oma pädevusvaldkonnas laboratoorset seiret seoses haigusjuhtude ja haiguspuhangute avastamisega;

    h)

    pakkuda ECDC-le teavet, suuniseid ja tuge haiguspuhangute korral ELi referentlabori pädevusvaldkonnas ning anda oma panus ECDC riskihindamisse;

    i)

    korraldada ja viia läbi oma pädevusvaldkonnas koolitusi, sh laborianalüüside tegemise koolitusi ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele;

    j)

    korraldada ja viia läbi oma pädevusvaldkonnas teaduslikke veebiseminare ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmetele;

    k)

    tagada koordineerimine ja teabevahetus ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmete ja ECDCga ning teabe levitamine nende hulgas;

    l)

    korraldada oma pädevusvaldkonnas laborivõrgustiku koosolekuid;

    m)

    tagada koordineerimine teiste ELi referentlaboritega rahvatervise valdkonnas ja/või muudes valdkondades, nagu in vitro meditsiiniseadmed, Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) koostöökeskustega või asjakohaste algatustega oma pädevusvaldkonnas;

    n)

    teha vajaduse korral koostööd ECDCga, laboritega kolmandates riikides ning Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) ja/või Euroopa Ravimiametiga (EMA);

    o)

    anda teaduslikku ja tehnilist abi muudes küsimustes, mis on ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku liikmete jaoks olulised.


    (1)  https://www.ecdc.europa.eu/en/about-us/partnerships-and-networks/disease-and-laboratory-networks/eldsnet.


    VI LISA

    ELi RAHVATERVISE REFERENTLABOR DIFTEERIA JA LÄKAKÖHA VALDKONNAS, SELLE VASTUTUSALAD JA ÜLESANDED

    1.   DIFTEERIA JA LÄKAKÖHA VALDKONNAS ELi RAHVATERVISE REFERENTLABORIKS MÄÄRATUD KONSORTSIUM (EDASPIDI „ELi REFERENTLABOR“)

    Konsortsiumi juhib:

    Turu Ülikool, Yliopistonmäki, FI-20014 Turu, Soome

    Konsortsiumi kuuluvad ka:

    Institut Pasteur, 25–28 rue du Docteur Roux, 75724 Paris Cedex 15, Prantsusmaa

    Vrije Universiteit Brussel, Pleinlaan 2, 1050 Brüssel, Belgia

    Sciensano, Juliette Wytsmanstraat 14, 1050 Brüssel, Belgia

    Bayerisches Landesamt für Gesundheit und Lebensmittelsicherheit, Eggenreuther Weg 43, 91058 Erlangen, Saksamaa

    2.   VASTUTUSALA JA ÜLESANDED

    ELi referentlabor toetab riiklikke referentlaboreid ning edendab häid tavasid ja kvaliteeti, et tugevdada rahvatervisega seotud mikrobioloogia alast tegevust difteeria ja läkaköha valdkonnas.

    ELi referentlabor toetab Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) Euroopa difteeriaseirevõrgustiku (edaspidi „EDSN“) (1)ja läkaköhavõrgustiku laborivõrgustike liikmeid seoses diagnostika, testimismeetodite ja teatavate testide kasutamisega, et tagada ühtsus haiguste seirel, neist teatamisel ja nende kohta aru andmisel.

    Selleks et ELi referentlabor saaks viia ellu tegevusi vastavalt oma töökavale, mille ta töötab välja ja lepib kokku ECDCga, koordineerib ta EDSNi ja läkaköhavõrgustiku laborivõrgustikke, mis koosnevad vaktsiinvälditavate haigustega tegelevatest riiklikest koordinatsioonikeskustest ning difteeria ja läkaköha valdkonna mikrobioloogiaga tegelevatest operatiivsetest kontaktpunktidest.

    ECDC taotlusel osaleb ELi referentlabor asjaomastes ECDC võrgustikes ja struktuurides. ELi referentlabor osaleb ELi referentlaborite võrgustikus, mida haldab ja koordineerib ECDC kooskõlas määruse (EL) 2022/2371 artikli 15 lõikega 3.

    ELi referentlabor tagab, et:

    on olemas piisav arv kvalifitseeritud töötajaid vastavalt ülesannete mahule, mida ELi referentlabor peab oma pädevusalas täitma;

    töötajad saavad piisava koolituse ELi referentlabori ülesannete täitmiseks.

    ELi referentlabor kehtestab oma konfidentsiaalsuspõhimõtted, sealhulgas eeskirjad proovide ja teabe asjakohase turvalise käitlemise, säilitamise ja töötlemise kohta, sealhulgas meetmed konfidentsiaalse teabe põhjendamatu avalikustamise vältimiseks.

    ELi referentlabori ülesandeks on:

    a)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas standardmeetodeid diagnostikaks, antimikroobse tundlikkuse määramiseks või iseloomustamiseks ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele, vastavalt selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    b)

    pakkuda oma pädevusvaldkonnas välise kvaliteedihindamise kavasid diagnostika või iseloomustamise jaoks ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele, vastavalt selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    c)

    pakkuda teaduslikke nõuandeid ja tehnilist abi, sealhulgas diagnostika ja iseloomustamise, kogu genoomi järjendamise, bioinformaatiliste analüüside ja genoomi tüpiseerimise, genoomi tüpiseerimisel põhineva seire ja muude ELi referentlabori pädevusvaldkonna teemade kohta ELi referentlabori poolt toetatud võrgustikule (võrgustikele) vastavalt selle võrgustiku (nende võrgustike) kindlaksmääratud vajadustele;

    d)

    pakkuda ECDC-le teaduslikke nõuandeid ja tehnilist tuge laboritööga seotud teemadel, meetodite, sealhulgas genoomi tüpiseerimise meetodite väljatöötamisel, materjalide kättesaadavuse ja muudel oma pädevusvaldkonnaga seotud teemadel;

    e)

    anda komisjonile teaduslikku ja tehnilist abi oma konkreetses rahvatervise valdkonnas ja teha seda kooskõlas ECDCga;

    f)

    teha oma pädevusvaldkonnas seroloogilise levimuse uuringuid;

    g)

    teha oma pädevusvaldkonnas ja ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele lünkade analüüse, et teha kindlaks ELis/EMPs esinevad vajadused/lüngad;

    h)

    pakkuda ECDC-le teavet, suuniseid ja tuge haiguspuhangute korral ELi referentlabori pädevusvaldkonnas ning anda oma panus ECDC riskihindamisse;

    i)

    korraldada ja viia läbi oma pädevusvaldkonnas koolitusi, sh laborianalüüside tegemise koolitusi ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele;

    j)

    korraldada ja viia läbi oma pädevusvaldkonnas mestimiskülastusi ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku (võrgustike) liikmetele;

    k)

    tagada koordineerimine ja teabevahetus ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku(võrgustike) liikmete ja ECDCga ning teabe levitamine nende hulgas;

    l)

    korraldada oma pädevusvaldkonnas laborivõrgustiku koosolekuid;

    m)

    tagada koordineerimine teiste ELi referentlaboritega rahvatervise valdkonnas ja/või muudes valdkondades, nagu in vitro meditsiiniseadmed, Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) koostöökeskustega või asjakohaste algatustega oma pädevusvaldkonnas;

    n)

    teha vajaduse korral koostööd ECDCga, laboritega kolmandates riikides ning Euroopa Ravimiametiga (EMA);

    o)

    anda teaduslikku ja tehnilist abi muudes küsimustes, mis on ELi referentlabori poolt toetatud võrgustiku(võrgustike) liikmete jaoks olulised.


    (1)  https://www.ecdc.europa.eu/en/about-us/partnerships-and-networks/disease-and-laboratory-networks/edsn.


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/892/oj

    ISSN 1977-0650 (electronic edition)


    Top