Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D1864

    Komisjoni rakendusotsus (EL) 2022/1864, 5. oktoober 2022, millega sätestatakse Euroopa ÜPP võrgustiku organisatsiooniline struktuur ja toimimine ning tunnistatakse kehtetuks rakendusotsus 2014/825/EL

    C/2022/6967

    ELT L 259, 6.10.2022, p. 189–195 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/1864/oj

    6.10.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 259/189


    KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2022/1864,

    5. oktoober 2022,

    millega sätestatakse Euroopa ÜPP võrgustiku organisatsiooniline struktuur ja toimimine ning tunnistatakse kehtetuks rakendusotsus 2014/825/EL

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 2. detsembri 2021. aasta määrust (EL) 2021/2115, millega kehtestatakse liikmesriikide koostatavate Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist (EAGF) ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) rahastatavate ühise põllumajanduspoliitika strateegiakavade (ÜPP strateegiakavad) toetamise reeglid ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 1305/2013 ja (EL) nr 1307/2013, (1) eriti selle artikli 126 lõikeid 2 ja 5,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Pärast määruse (EL) 2021/2115 vastuvõtmist tuleb luua Euroopa ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) võrgustik, et põllumajanduse ja maaelu arengu riiklikud võrgustikud, organisatsioonid ja haldusasutused saaksid liidu tasandil suhelda. Euroopa ÜPP võrgustik peaks asendama Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1305/2013 (2) artikli 52 lõike 1 kohaselt loodud Euroopa maaelu arengu võrgustiku (ENRD) ja määruse (EL) nr 1305/2013 artikli 53 lõike 1 kohaselt loodud Euroopa innovatsioonipartnerluse (EIP) võrgustiku.

    (2)

    Selleks et saavutada määruse (EL) 2021/2115 artikli 126 lõikes 3 sätestatud liidu tasandi võrgustiku loomise eesmärgid põllumajanduse ja maaelu arengu valdkonnas ning täita kõnealuse määruse artikli 126 lõikes 4 sätestatud ülesandeid, on vaja vastu võtta eeskirjad, milles sätestatakse Euroopa ÜPP võrgustiku organisatsiooniline struktuur ja toimimine.

    (3)

    Komisjoni rakendusotsuses 2014/825/EL (3) on sätestatud ENRD ja EIP võrgustike organisatsiooniline struktuur ja toimimine ning nende võrgustike tegevusstruktuur on järgmine: üldkogu, juhtrühm ja üldkogu alalised allrühmad. Tõhususe huvides on Euroopa ÜPP võrgustiku puhul asjakohane kasutada sarnast organisatsioonilist struktuuri.

    (4)

    Kooskõlas komisjoni otsusega 2013/767/EL (4) tuleb luua uus kodanikuühiskonnaga dialoogi pidavate rühmade (edaspidi „dialoogirühmad“) raamistik, et tegeleda ühise põllumajanduspoliitikaga (ÜPP) hõlmatud küsimustega. Dialoogirühmade liikmeteks määratud, liiduüleste valitsusväliste organisatsioonide liikmesust Euroopa ÜPP võrgustiku organisatsioonilises struktuuris tuleb vastavalt uuele raamistikule ajakohastada.

    (5)

    Tuleks luua Euroopa ÜPP võrgustiku üldkogu ja määrata kindlaks selle ülesanded kooskõlas komisjoni otsuses C(2016)3301 (5) sätestatud komisjoni eksperdirühmade loomise ja toimimise horisontaalsete eeskirjadega.

    (6)

    Üldkogu peaks eelkõige edendama teabevahetust ja võrgustiku tegevust üldsuse ja erasektori üksuste vahel, kes tegutsevad ÜPP raames, ning kehtestama nende tegevuse strateegiaraamistiku, mis hõlmab valdkondlikku tegevust, ning tagama selle tegevuse asjakohase järelevalve ja hindamise. Üldkogu peaks esitama juhtrühma liikmekandidaadid.

    (7)

    Üldkogu peaks koosnema ÜPP strateegiakavade riiklikest korraldusasutustest ja makseasutustest, riiklikest ÜPP võrgustikest, liidu tasandil põllumajanduse ja maaelu arengu valdkonnas tegelevatest organisatsioonidest, liidu tasandil põllumajanduse ja maaelu arengu valdkonnaga tegelevaid piirkondlikke või kohalikke asutusi esindavatest organisatsioonidest, LEADERi kohalikest töörühmadest, põllumajandusettevõtete nõuandeteenuseid pakkuvatest üksustest, EIP töörühmade projektidega seotud innovatsiooni toetavaid teenuseid pakkuvatest üksustest ning EIP töörühmade projektidega seotud innovatsiooniga tegelevatest teadusasutustest.

    (8)

    Selleks et Euroopa ÜPP võrgustiku tegevust kooskõlas üldkogu arvamustega tõhusalt ja tulemuslikult korraldada, on vaja luua Euroopa ÜPP võrgustike juhtrühm ning määrata kindlaks selle ülesanded ja struktuur.

    (9)

    Juhtrühm peaks Euroopa ÜPP võrgustiku tegevust ette valmistama ja selle üle järelevalvet tegema. Ta peaks koordineerima võrgustiku valdkondlikku tegevust ja võrgustiku tegevussuundi ÜPP strateegiakavade, innovatsiooni ning järelevalve ja hindamise alal ning tagama üldkogu töö koordineerimise teiste ÜPP raames loodud eksperdirühmade ja komiteedega.

    (10)

    Juhtrühm peaks koosnema Euroopa ÜPP võrgustiku üldkogu ja selle käesoleva otsuse kohaselt loodud allrühmade esindajatest.

    (11)

    Selleks et Euroopa ÜPP võrgustiku ning kodanikuühiskonnaga ÜPPd käsitlevat dialoogi pidava rühma vahel toimiks avatud ja korrapärane teabevahetus, peaks nende dialoogirühmade esindajatel olema õigus vaatlejatena osaleda juhtrühma koosolekutel.

    (12)

    Üldkogu ja juhtrühma liikmete jaoks tuleks ette näha teabe avaldamise eeskirjad vastavalt aluslepingu artiklile 339.

    (13)

    Kuna käesoleva otsusega asendatakse rakendusotsus 2014/825/EL, tuleks rakendusotsus 2014/825/EL kehtetuks tunnistada.

    (14)

    Osalemine Euroopa ÜPP võrgustiku organisatsioonilises struktuuris eeldab, et ÜPP strateegiakava jaoks määratakse eelnevalt riiklikud korraldusasutused, akrediteeritakse makseasutused, luuakse riiklikud ÜPP võrgustikud, valitakse kohalikud töörühmad kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/1060 (6) artikliga 32 ning luuakse põllumajandusettevõtete nõustamisteenuseid pakkuvad üksused.

    (15)

    Selleks et Euroopa ÜPP võrgustik saaks alustada oma ülesannete täitmist enne oma üldkogu või juhtrühma organite ja üksuste loomist, peaksid rakendusotsuse 2014/825/EL kohaselt määratud või nimetatud ENRD ja EIP võrgustiku organisatsioonilise struktuuri vastavad liikmed olema Euroopa ÜPP võrgustiku liikmed kuni võrgustiku uute liikmete selgumiseni ning seejärel käesoleva otsuse kohaselt määramise või ametisse nimetamiseni.

    (16)

    Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas ühise põllumajanduspoliitika komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    I PEATÜKK

    REGULEERIMISESE

    Artikkel 1

    Reguleerimisese

    Käesolevas otsuses sätestatakse Euroopa ÜPP võrgustiku organisatsiooniline struktuur ja toimimine, luues üldkogu ja juhtrühma, nähes ette nende koosseisu ja ülesanded ning sätestades nende tegevust käsitlevad eeskirjad.

    II PEATÜKK

    EUROOPA ÜPP VÕRGUSTIKU ÜLDKOGU

    Artikkel 2

    Euroopa ÜPP võrgustiku üldkogu

    Luuakse Euroopa ÜPP võrgustiku üldkogu (edaspidi „üldkogu“).

    Artikkel 3

    Üldkogu ülesanded

    Üldkogu ülesanded on eelkõige järgmised:

    a)

    edendada teabevahetust ja võrgustiku tegevust avaliku ja erasektori üksuste vahel, kes tegutsevad põllumajanduse ja maaelu arengu valdkonnas, ÜPP erieesmärkidega seotud innovatsioonis ning põllumajanduse ja maaelu arengu meetmete järelevalves ja hindamises;

    b)

    tagada koordineerimine Euroopa ÜPP võrgustiku valdkondlike tegevussuundade vahel;

    c)

    kehtestada Euroopa ÜPP võrgustiku tegevuse strateegiaraamistik ja suunised, sealhulgas valdkondliku tegevusega seonduvad suunised;

    d)

    tagada Euroopa ÜPP võrgustiku tegevuse asjakohane järelevalve ja hindamine, võttes arvesse määruse (EL) 2021/2115 artikli 126 lõikes 3 sätestatud eesmärke ja sama määruse artikli 126 lõikes 4 loetletud ülesandeid;

    e)

    esitada põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadile (edaspidi „peadirektoraat“) juhtrühma liikmekandidaadid.

    Artikkel 4

    Üldkogu liikmed

    1.   Üldkogusse kuuluvad järgmised liikmed:

    a)

    määruse (EL) 2021/2115 artikli 126 lõikes 1 osutatud riiklikud ÜPP võrgustikud (üks liige igast liikmesriigist);

    b)

    määruse (EL) 2021/2115 artiklis 123 osutatud korraldusasutused (üks liige igast liikmesriigist);

    c)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/2116 (7) artiklis 9 osutatud makseasutused (üks liige igast liikmesriigist);

    d)

    läbipaistvusregistris registreeritud liiduülesed valitsusvälised organisatsioonid, kes on vastavalt otsusele 2013/767/EL nimetatud ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) kodanikuühiskonna dialoogirühmade liikmeteks ja kes on väljendanud huvi üldkogus osalemise vastu;

    e)

    liiduülesed organisatsioonid, kes esindavad maaelu arendamise vallas (sealhulgas maa- ja linnapiirkondade vaheline koostöö) tegutsevaid piirkondlikke või kohalikke asutusi (kuni kolm liiget);

    f)

    määruse (EL) 2021/1060 artiklis 33 osutatud LEADERi kohalikud töörühmad (üks liige igast liikmesriigist);

    g)

    määruse (EL) 2021/2115 artikli 127 lõikes 3 osutatud EIP töörühmade projektidega seotud innovatsiooni toetavate teenuste valdkonnas tegutsevad põllumajandusettevõtete nõustamisteenuseid pakkuvad üksused (üks liige igast liikmesriigist);

    h)

    määruse (EL) 2021/2115 artikli 127 lõikes 3 osutatud EIP töörühmade projektidega seotud innovatsiooni valdkonnas tegutsevad põllumajandusvaldkonna teadusasutused (üks liige igast liikmesriigist).

    2.   Lõike 1 punktides a, b, c, f, g ja h osutatud liikmed määratakse vastava liikmesriigi poolt.

    Lõike 1 punktis e osutatud liikmed määrab peadirektor kandideerimiskutse alusel.

    3.   Liikmesriikide asutused nimetavad iga lõike 1 punktides a, b, c, f, g ja h osutatud kategooria jaoks alalised esindajad.

    Lõike 1 punktides d ja e osutatud organisatsioonid nimetavad oma alalised esindajad.

    4.   Üldkogu liikmete nimed avaldatakse komisjoni eksperdirühmade ja samalaadsete üksuste registris (edaspidi „register“) ning Euroopa ÜPP võrgustiku veebisaidil.

    Artikkel 5

    Üldkogu tegevus

    1.   Üldkogu tööd juhib komisjoni esindaja. Üldkogu esimees kutsub kokku koosoleku vähemalt kord aastas.

    2.   Üldkogu võib komisjoni nõusoleku korral luua Euroopa ÜPP võrgustiku eesmärkide ja ülesannetega seotud küsimusi käsitlevaid allrühmi, sealhulgas alalisi allrühmi, kes tegelevad järgmiste valdkondlike tegevussuundadega:

    a)

    innovatsioon ja teadmiste vahetamine;

    b)

    LEADER ja territoriaalne areng ning

    c)

    ÜPP strateegiakavad.

    Allrühmad tegelevad valdkondlike küsimustega üldkogu määratletud mandaadi alusel.

    Sellised allrühmad saadetakse laiali kohe, kui nende ülesanded on täidetud.

    3.   Komisjoni esindaja võib kutsuda rühma töös ajutiselt osalema üldkogusse mittekuuluvaid eksperte ja vaatlejaid, kes on pädevad üldkogu või allrühma konkreetses päevakorraküsimuses.

    Üldkogu liikmed ning kutsutud eksperdid ja vaatlejad järgivad aluslepingutes ja nende rakenduseeskirjades sätestatud ametisaladuse hoidmise kohustust, samuti komisjoni otsuses (EL, Euratom) 2015/444 (8) sätestatud komisjoni julgeolekunorme seoses ELi salastatud teabe kaitsmisega. Kõnealuste nõuete rikkumise korral võtab komisjon kõik asjakohased meetmed.

    4.   Üldkogu ja selle allrühmade koosolekud peetakse komisjoni ruumides, kui esimees ei ole otsustanud teisiti. Komisjon tagab rühmale sekretariaaditeenuste osutamise. Komisjoni ametnikud, kes tunnevad menetletava teema vastu huvi, võivad osaleda üldkogu või selle allrühmade koosolekutel.

    5.   Üldkogu võtab oma töökorra vastu komisjoni eksperdirühmade standardtöökorra alusel.

    6.   Komisjon avaldab üldkogu tegevuse kohta üldiselt kõik asjaomased dokumendid (näiteks päevakorrad, protokollid ja osalejate esildised) registris ja Euroopa ÜPP võrgustiku veebisaidil.

    7.   Üldkogu tööd võib koordineerida muude eksperdirühmade ja komiteede tööga, mis on loodud kodanikuühiskonnaga ÜPP teemadel peetava dialoogi raames ning määruse (EL) 2021/1060 raames.

    Artikkel 6

    Kulude hüvitamine

    1.   Üldkogu liikmed ei saa nende poolt osutatud teenuste eest tasu.

    2.   Komisjon hüvitab komisjonis kehtiva korra kohaselt üldkogu liikmete sõidu- ja elamiskulud, mis on seotud üldkogu ja selle allrühmade koosolekutel osalemisega.

    3.   Lõikes 2 osutatud kulud hüvitatakse summade piires, mis on iga-aastase vahendite eraldamise korra kohaselt selleks otstarbeks eraldatud.

    III PEATÜKK

    EUROOPA ÜPP VÕRGUSTIKU JUHTRÜHM

    Artikkel 7

    Euroopa ÜPP võrgustiku juhtrühm

    Luuakse Euroopa ÜPP võrgustiku juhtrühm (edaspidi „juhtrühm“).

    Artikkel 8

    Juhtrühma ülesanded

    Juhtrühma ülesanded on eelkõige järgmised:

    a)

    valmistada ette Euroopa ÜPP võrgustiku tegevust ning teha selle järelevalvet kooskõlas üldkogu poolt ette nähtud strateegiaraamistikuga;

    b)

    koordineerida valdkondlikke tegevussuundi kooskõlas üldkogu poolt ette nähtud raamistikuga ja teha selle järelevalvet;

    c)

    hinnata korrapäraselt Euroopa ÜPP võrgustiku tegevuse tõhusust ja tulemuslikkust;

    d)

    tagada üldkogu töö koordineerimine tööga, mida teevad kodanikuühiskonnaga ÜPP teemal dialoogi pidavad muud eksperdirühmad ja komiteed ja mis on kooskõlas määrusega (EL) 2021/1060;

    e)

    esitada üldkogule oma tegevuse kohta aruandeid.

    Artikkel 9

    Juhtrühma liikmed

    1.   Juhtrühmas on järgmised liikmed:

    a)

    kaheksa liiget üldkogust;

    b)

    neli liiget igast üldkogu loodud allrühmast;

    c)

    kaks liiget ÜPP strateegiakava määruse rakendamise eksperdirühmast, kes tegelevad järelevalve ja hindamisega.

    2.   Juhtrühma liikmed nimetab peadirektor üldkogu ettepaneku alusel, milles võetakse arvesse Euroopa ÜPP võrgustiku liikmete geograafilist ja pädevuslikku mitmekesisust ning mis põhineb liikmekandidaatide vabatahtlikult võetud kohustusel.

    Üldkogu võib teha ettepaneku juhtrühma liikmete rotatsiooniks seoses iga lõikes 1 osutatud kategooriaga.

    3.   Juhtrühma liiget võib asendada peadirektor üldkogu ettepaneku alusel järgmistel juhtudel:

    a)

    liige astub juhtrühmast tagasi;

    b)

    ta ei määra korrapäraselt esindajaid juhtrühma koosolekutele;

    c)

    tal ei ole enam võimalik tõhusalt juhtrühma töös osaleda;

    d)

    organisatsioon ei täida mitteavalikustamise nõuet teabe puhul, mis on aluslepingu artikli 339 kohaselt kaetud ametisaladuse hoidmise kohustusega.

    4.   Kodanikuühiskonnaga ÜPP teemal dialoogi pidava rühma esindajad võivad osaleda juhtrühma koosolekutel vaatlejatena.

    Artikkel 10

    Juhtrühma tegevus- ja koosolekukulud

    Juhtrühma tegevus- ja koosolekukulude suhtes kohaldatakse mutatis mutandis artikleid 5 ja 6.

    IV PEATÜKK

    ÜLEMINEKU- JA LÕPPSÄTTED

    Artikkel 11

    Kehtetuks tunnistamine

    Rakendusotsus 2014/825/EL tunnistatakse kehtetuks.

    Artikkel 12

    Üleminekumeetmed

    Kui käesoleva otsuse artikli 4 lõikes 1 või artikli 9 lõikes 1 osutatud Euroopa ÜPP võrgustiku üldkogu või juhtrühma üht või mitut liiget ei ole veel määratud ega ametisse nimetatud, saab (saavad) Euroopa ÜPP võrgustiku üldkogu või juhtrühma liige (liikmed), kes on määratud või ametisse nimetatud vastavalt rakendusotsuse 2014/825/EL artikli 4 lõikele 1 või artikli 9 lõikele 1, Euroopa ÜPP võrgustiku üldkogu või juhtrühma liikmeks kuni uue(te) liikme(te) määramise või ametisse nimetamiseni.

    Artikkel 13

    Jõustumine

    Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Brüssel, 5. oktoober 2022

    Komisjoni nimel

    president

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 2. detsembri 2021. aasta määrus (EL) 2021/2115, millega kehtestatakse liikmesriikide koostatavate Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist (EAGF) ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) rahastatavate ühise põllumajanduspoliitika strateegiakavade (ÜPP strateegiakavad) toetamise reeglid ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 1305/2013 ja (EL) nr 1307/2013 (ELT L 435, 6.12.2021, lk 1).

    (2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1305/2013 Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) antavate maaelu arengu toetuste kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 1698/2005 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 487).

    (3)  Komisjoni 20. novembri 2014. aasta rakendusotsus 2014/825/EL, milles sätestatakse Euroopa maaelu arengu võrgustiku ja Euroopa innovatsioonipartnerluse võrgustiku organisatsiooniline struktuur ja tegevuseeskirjad ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2008/168/EÜ (ELT L 334, 21.11.2014, lk 98).

    (4)  Komisjoni 16. detsembri 2013. aasta otsus 2013/767/EL ühise põllumajanduspoliitika valdkonda kuuluvate küsimuste üle kodanikuühiskonnaga peetava dialoogi raamistiku loomise ja otsuse 2004/391/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 338, 17.12.2013, lk 115).

    (5)  Komisjoni 30. mai 2016. aasta otsus, millega kehtestatakse horisontaalsed eeskirjad komisjoni eksperdirühmade loomiseks ja toimimiseks (C(2016) 3301 final).

    (6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1060, millega kehtestatakse ühissätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfond+, Ühtekuuluvusfondi, Õiglase Ülemineku Fondi ja Euroopa Merendus-, Kalandus- ja Vesiviljelusfondi kohta ning nende ja Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifondi, Sisejulgeolekufondi ning piirihalduse ja viisapoliitika rahastu suhtes kohaldatavad finantsreeglid (ELT L 231, 30.6.2021, lk 159).

    (7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 2. detsembri 2021. aasta määrus (EL) 2021/2116, mis käsitleb ühise põllumajanduspoliitika rahastamist, haldamist ja seiret ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1306/2013 (ELT L 435, 6.12.2021, lk 187).

    (8)  Komisjoni 13. märtsi 2015. aasta otsus (EL, Euratom) 2015/444 ELi salastatud teabe kaitseks vajalike julgeolekunormide kohta (ELT L 72, 17.3.2015, lk 53).


    Top