EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1235

Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2021/1235, 12. mai 2021, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2019/787 eeskirjadega piiritusjookide geograafiliste tähiste registreerimise taotlemise, tootespetsifikaatide muutmise, registreeringu kustutamise ja registri kohta

C/2021/2837

ELT L 270, 29.7.2021, p. 1–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2021/1235/oj

29.7.2021   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 270/1


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2021/1235,

12. mai 2021,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2019/787 eeskirjadega piiritusjookide geograafiliste tähiste registreerimise taotlemise, tootespetsifikaatide muutmise, registreeringu kustutamise ja registri kohta

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. aprilli 2019. aasta määrust (EL) 2019/787, milles käsitletakse piiritusjookide määratlemist, kirjeldamist, esitlemist ja märgistamist, piiritusjookide nimetuste kasutamist muude toiduainete esitlemisel ja märgistamisel, piiritusjookide geograafiliste tähiste kaitset ning põllumajandusliku päritoluga etüülalkoholi ja destillaatide kasutamist alkohoolsetes jookides ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 110/2008, (1) eriti selle artikli 33 lõikeid 1 ja 2 ning artiklit 41,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määrusega (EL) 2019/787 on määrus (EÜ) nr 110/2008 (2) tunnistatud kehtetuks ja asendatud. Määruse (EL) 2019/787 III peatükis on kehtestatud piiritusjookide sektori geograafiliste tähiste eeskirjad ning antud komisjonile õigus võtta sellega seoses vastu delegeeritud õigusakte ja rakendusakte. Selleks et tagada piiritusjookide turu sujuv toimimine uues õigusraamistikus ning eelkõige lihtsustada ja ratsionaliseerida piiritusjookide geograafiliste tähiste süsteemi toimimist, tuleks selliste õigusaktidega vastu võtta teatavad eeskirjad. Eelkõige tuleks käesoleva määrusega ja komisjoni rakendusmäärusega (EL) 2021/1236 (3) asendada osa komisjoni rakendusmääruse (EL) nr 716/2013 (4) sätetest, mis tuleks seetõttu kehtetuks tunnistada.

(2)

Selleks et komisjonil oleks lihtsam esitatud taotlust läbi vaadata ja asjaomased pooled saaksid vaidlustamismenetluse käigus täielikku teavet, peaks juhul, kui tootespetsifikaat sisaldab pakendamise erinõudeid, olema geograafilise tähise registreerimise taotluses esitatud koonddokumendis kokkuvõte põhjendusest, miks peab selleks, et tagada piiritusjoogi kvaliteeti, päritolu või kontrolli, toimuma pakendamine määratletud geograafilises piirkonnas.

(3)

Menetluse järjepidevuse huvides ja selleks, et komisjonil oleks hõlpsam taotlust läbi vaadata, peaks liikmesriik tagama, et koonddokument on tootespetsifikaadi tõepärane kokkuvõte, millele komisjon võib tugineda taotluse hindamisel ning teised liikmesriigid ja sidusrühmad geograafilise tähise jõustamisel. Samadel põhjustel peaks taotlustoimikus, mille liikmesriigid komisjonile esitavad, sisalduv viide tootespetsifikaadi avaldamisele vastama elektroonilisele viitele liikmesriigi haldussüsteemis tootespetsifikaadi avaldamise kohta.

(4)

Teave, mis tuleb esitada selleks, et kaitse saamise taotlus, liidu muudatuse heakskiitmise taotlus või registreeringu kustutamise taotlus tunnistataks vastuvõetavaks, tuleks esitada viisil, mis hõlbustaks selliste eri taotluste haldamist ja aitaks kiirendada nende läbivaatamist.

(5)

Et ületada ajutised raskused ja tagada, et kõik tootjad hakkavad pikas perspektiivis tootespetsifikaate järgima, tuleks liikmesriikidel lubada anda tootjatele kuni 10-aastane üleminekuperiood, et viimased saaksid kohaneda tootespetsifikaadi kohta kehtestatud teatavate eeskirjade muudatustega.

(6)

Tootespetsifikaadis tehtavate liidu muudatuste heakskiitmise eest vastutab komisjon ning standardmuudatused kiidab heaks liikmesriik või kolmanda riigi vastutav isik või asutus. Juhul, kui liidu muudatuse heakskiitmise taotlus sisaldab ka standardmuudatusi, tuleks menetluse tõhususe huvides otsustada, et standardmuudatused puuduvad ja neid ei tohiks pidada liidu muudatuse kontekstis heakskiidetuks.

(7)

Tuleks kehtestada standardmuudatuste ja ajutiste muudatuste heakskiitmise menetlus, et liikmesriigid saaksid taotlusi asjakohaselt hinnata, samuti tuleks tagada ühtne lähenemisviisi kõikides liikmesriikides. Liikmesriikides tehtav hindamine peaks olema sama täpne ja ammendav kui geograafiliste tähiste registreerimise taotluste hindamise menetlus.

(8)

On vaja kehtestada eeskirjad tootespetsifikaadi muutmise menetluste kooskõlastamiseks juhtudel, kui liidu muudatuse taotlust ja standardmuudatuse taotlust menetletakse samal ajal vastavalt komisjonis ja liikmesriigi pädevas asutuses. Kuna mõlema taotluse alusel muudetakse sama tootespetsifikaati, järgides samal ajal kahte erinevat paralleelselt toimuvat menetlust, mille ajakava on erinev, tuleks kehtestada eeskirjad vastuolude ärahoidmiseks.

(9)

Geograafilise tähise registreeringu kustutamise menetlust käsitlevaid eeskirju tuleks täiendada, selgitamaks, et liikmesriigid kuuluvad juriidiliste isikute hulka, kellel võib olla õigustatud huvi esitada registreeringu kustutamise taotlus määruse (EL) 2019/787 artikli 32 lõike 1 esimese lõigu alusel, samuti tuleks esitada täpsed viited Euroopa Liidu Teatajale, milles avaldamine toimub.

(10)

Selleks et tagada läbipaistvus ja ühtsus kõigis liikmesriikides, on vaja luua piiritusjookide geograafiliste tähiste elektrooniline register (edaspidi „register“), millele on osutatud määruse (EL) 2019/787 artiklis 33, ning võtta vastu täiendavad eeskirjad registri sisu ja vormi kohta. Kuna kättesaadavad ja kättesaadavaks tehtavad dokumendid on iga registreeritava nimetuse puhul erinevad sõltuvalt õiguslikust alusest, mille kohaselt neid esimest korda kaitstakse, tuleks kõnealustele dokumentidele esitatavaid nõudeid vastavalt kohandada. Selleks et oleks võimalik kindlaks määrata muude intellektuaalomandi õigustega seotud eeliskuupäevad, tuleks registris märkida registreerimistaotluse kuupäev ning geograafilisele tähisele kaitse andva õigusakti kuupäev ja avaldamisviide. Register peaks olema komisjoni poolt kättesaadavaks tehtud ning digisüsteemides hallatav elektrooniline andmebaas, mis peaks olema üldsusele juurdepääsetav,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

I PEATÜKK

Sissejuhatavad sätted

Artikkel 1

Reguleerimisese

Käesoleva määrusega kehtestatakse eeskirjad, millega täiendatakse piiritusjookide geograafiliste tähiste määrust (EL) 2019/787 ja mis hõlmavad eelkõige järgmist:

a)

registreerimise taotlemine;

b)

tootespetsifikaadi muutmine;

c)

registreeringu kustutamine;

d)

geograafiliste tähiste register.

II PEATÜKK

Erisätted

1. JAGU

REGISTREERIMISE TAOTLEMINE

Artikkel 2

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 41 lõike 1 punktile a) Täiendavad nõuded koonddokumendi puhul

Kui määruse (EL) 2019/787 artikli 23 lõike 1 punktis c osutatud koonddokument sisaldab pakendamise erinorme, lisatakse ka kõnealuse määruse artikli 22 lõike 1 teises lõigus osutatud põhjenduste kokkuvõte.

Artikkel 3

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 41 lõike 1 punktile a) Liikmesriigi taotlustoimik

Kui liikmesriik esitab kooskõlas määruse (EL) 2019/787 artikli 24 lõikega 7 komisjonile taotlustoimiku, tõendab ta, et määruse (EL) 2019/787 artikli 23 lõike 2 punktis b osutatud koonddokument on tootespetsifikaadi tõene kokkuvõte. Kõigi oluliste lahknevuste eest koonddokumendi ja tootespetsifikaadi vahel vastutab liikmesriik. Taotlustoimikus peab olema elektrooniline viidet tootespetsifikaadi avaldamise kohta.

Artikkel 4

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 41 lõike 1 punktile b) Taotluse vastuvõetavus

1.   Registreerimistaotlust käsitatakse vastuvõetavana, kui see on esitatud vastavalt määruse (EL) 2019/787 artiklile 24 ja edastatud komisjonile vastavalt rakendusmääruse (EL) 2021/1236 artikli 13 lõikele 1, sellele on lisatud kõnealuse rakendusmääruse artikli 3 kohaselt koostatud koonddokument, ning kui registreerimistaotlus on täielik.

Registreerimistaotlus loetakse täielikuks, kui see vastab määruse (EL) 2019/787 artiklitele 22 ja 23 ning käesoleva määruse artiklitele 2 ja 3.

2.   Kui komisjon leiab, et taotlus ei ole vastuvõetav, teavitab ta liikmesriigi või asjaomase kolmanda riigi asutusi või kolmandas riigis asutatud taotlejat põhjustest, miks taotlus vastuvõetamatuks loeti.

Artikkel 5

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 41 lõike 1 punktile b) Riigisisene üleminekuperiood

1.   Ajutiste raskustega toime tulemiseks, pidades silmas pikaajalist eesmärki tagada kõigi vastava piirkonna tootjate tegutsemine kooskõlas tootespetsifikaadiga, võib liikmesriik kehtestada üleminekuperioodi tingimusel, et asjaomased tootjad on kõnealust piiritusjooki õiguspäraselt turustanud, kasutades asjaomaseid nimetusi järjepidevalt vähemalt viis aastat enne taotluse esitamist liikmesriigi ametiasutustele ja et neid ajutisi raskusi on nimetatud määruse (EL) 2019/787 artikli 24 lõikes 6 osutatud riigisiseses vaidlustamismenetluses.

Üleminekuperiood algab kuupäevast, mil taotlustoimik komisjonile esitati ja on võimalikult lühike. See ei tohi kesta üle kümne aasta.

2.   Lõiget 1 kohaldatakse mutatis mutandis kolmandas riigis asuva geograafilise piirkonna nime kasutava geograafiliste tähise suhtes, välja arvatud riigisisese vaidlustamismenetluse korral.

3.   Lõikes 1 osutatud üleminekuperiood märgitakse komisjonile määruse (EL) 2019/787 artikli 24 lõike 7 või 8 kohaselt esitatud taotlustoimikusse.

2. JAGU

TOOTESPETSIFIKAADI MUUTMINE

Artikkel 6

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 41 lõikele 2) Taotlused tootespetsifikaati liidu tasandi muudatuste tegemiseks

Kui kohaldatakse määruse (EL) 2019/787 artiklit 31, esitatakse tootespetsifikaadis tehtavate liidu muudatuste heakskiitmise taotluses üksnes liidu muudatused. Kui liidu muudatuste heakskiitmise taotlus sisaldab ka standard- või ajutisi muudatusi, kohaldatakse liidu muudatuste jaoks ette nähtud menetlust üksnes liidu muudatuste suhtes. Taotluses sisalduvaid standard- ja ajutisi muudatusi käsitatakse sellisena, nagu ei oleks neid esitatud.

Artikkel 7

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 41 lõikele 2) Liidu muudatuste heakskiitmise taotluse vastuvõetavus

1.   Tootespetsifikaadis tehtavate liidu muudatuste heakskiitmise taotlusi käsitatakse vastuvõetavatena, kui need on esitatud vastavalt määruse (EL) 2019/787 artiklile 31, edastatud komisjonile vastavalt rakendusmääruse (EL) 2021/1236 artikli 13 lõikele 1 ning need on kooskõlas kõnealuse rakendusmääruse artikliga 7.

Tootespetsifikaadis tehtavate liidu muudatuste heakskiitmise taotluse puhul annab komisjon oma heakskiidu üksnes neile liidu muudatustele, mis on taotluses esitatud.

2.   Kui komisjon leiab, et taotlus ei ole vastuvõetav, teavitab ta liikmesriigi või asjaomase kolmanda riigi asutusi või kolmandas riigis asutatud taotlejat põhjustest, miks taotlus vastuvõetamatuks loeti.

Artikkel 8

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 41 lõikele 2) Tootespetsifikaadis tehtavad standardmuudatused

1.   Määruse (EL) 2019/787 artikli 31 lõike 5 kohaldamisel esitatakse tootespetsifikaadis tehtava standardmuudatuse heakskiitmise taotlused selle liikmesriigi ametiasutustele, kelle territooriumil asjaomase toote geograafiline piirkond asub. Taotleja peab vastama määruse (EL) 2019/787 artikli 24 lõigetes 1, 2 või 3 sätestatud tingimustele. Kui tootespetsifikaadis tehtava standardmuudatuse heakskiitmise taotlust ei ole esitanud taotleja, kes esitas tootespetsifikaadiga seotud nimetuse või nimetuste kaitsmise taotluse, annab liikmesriik kõnealusele taotlejale, kui see veel eksisteerib, võimaluse taotlust kommenteerida.

Standardmuudatuse heakskiitmise taotluses esitatakse standardmuudatuste kirjeldus ja näidatakse, et kavandatud muudatused kvalifitseeruvad standardmuudatusena vastavalt määruse (EL) 2019/787 artiklile 31. Lisatakse muudatuste tegemise põhjuste kokkuvõte.

2.   Kui liikmesriik leiab, et taotlus vastab määrusele (EL) 2019/787 ja selle alusel vastu võetud sätetele, võib ta standardmuudatuse heaks kiita. Heakskiitmisotsus sisaldab muudetud konsolideeritud tootespetsifikaati ja vajaduse korral muudetud konsolideeritud koonddokumenti.

Heakskiitmisotsus avalikustatakse. Heakskiidetud standardmuudatust kohaldatakse asjaomases liikmesriigis alates heakskiitmisotsuse avaldamise kuupäevast. Liikmesriik edastab komisjonile teate standardmuudatustest hiljemalt üks kuu pärast riikliku heakskiitmisotsuse avaldamise kuupäeva. Liikmesriik edastab komisjonile põhjendamatu viivituseta kõik lõplikud ja vaidlustamatud siseriiklikud kohtuotsused, millega standardmuudatuse heakskiitmise otsus tühistatakse.

3.   Otsused, millega kiidetakse heaks kolmandatest riikidest pärit piiritusjooke käsitlevad standardmuudatused, edastab õigustatud huvi omav taotlejate rühm komisjonile kas otse või asjaomase kolmanda riigi ametiasutuste kaudu hiljemalt üks kuu pärast asjaomase otsuse avaldamise kuupäeva.

4.   Teade standardmuudatuste tegemisest loetakse nõuetekohaselt täidetuks, kui see vastab rakendusmääruse (EL) 2021/1236 artiklile 8.

5.   Kui standardmuudatusega kaasneb muudatus koonddokumendis, avaldab komisjon standardmuudatuse kirjelduse ja muudetud koonddokumendi Euroopa Liidu Teataja C-seerias kolme kuu jooksul pärast kõnealuse standardmuudatuse kohta teate saamist.

Kui standardmuudatusega ei kaasne muudatust koonddokumendis, avaldab komisjon rakendusmääruse (EL) 2021/1236 artikli 13 lõike 1 esimese lõigu punktis a osutatud infosüsteemis standardmuudatuse kirjelduse kolme kuu jooksul pärast liikmesriigilt, kolmandalt riigilt või kolmanda riigi taotlejalt teate saamise kuupäeva.

Standardmuudatuse teate sisu eest vastutab teate saatja.

6.   Standardmuudatusi kohaldatakse liidu territooriumil alates kuupäevast, mil need on lõike 5 esimese lõigu kohaselt avaldatud või lõike 5 teise lõigu kohaselt avalikustatud.

7.   Kui geograafiline piirkond hõlmab mitut liikmesriiki, viivad liikmesriigid standardmuudatuse menetluse läbi eraldi ja vastavalt sellele osale, mis iga liikmesriigi territooriumil asub. Standardmuudatust kohaldatakse asjaomaste liikmesriikide territooriumil alles pärast seda, kui viimane riiklik heakskiitev otsus on jõustunud. Liikmesriik, kes kiidab standardmuudatuse heaks viimasena, saadab komisjonile sellekohase teate hiljemalt üks kuu pärast riikliku heakskiitmisotsuse avaldamise kuupäeva.

Kui üks või mitu asjaomast liikmesriiki ei tee esimeses lõigus osutatud riiklikku heakskiitmisotsust, võib iga asjaomane liikmesriik esitada vastava taotluse liidu tasandi muutmismenetluse raames.

8.   Lõiget 7 kohaldatakse mutatis mutandis, kui osa asjaomasest geograafilisest piirkonnast asub kolmanda riigi territooriumil.

Artikkel 9

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 41 lõikele 2) Liidu muudatuse ja standardmuudatuse vaheline seos

1.   Kui koonddokumendi muutmist eeldav standardmuudatus kiidetakse heaks liidu muudatuse heakskiitmise taotluse menetlemise ajal, ajakohastab asjaomane liikmesriik asjakohaselt koonddokumenti, mis on lisatud liidu muudatuse heakskiitmise taotlusele. Kui menetluses olev liidu muudatus on avaldatud Euroopa Liidu Teataja C-seerias selle vaidlustamiseks, avaldatakse koonddokumendi ajakohastatud versioon Euroopa Liidu Teataja L-seerias selle rakendusmääruse lisana, millega liidu muudatus heaks kiidetakse.

2.   Kui koonddokumendi muudetud versioonis, mis sisaldab standardmuudatust, mille taotlus kiideti heaks riiklikul tasandil, ei ole võetud arvesse viimaseid liidu muudatusi, mis on heaks kiidetud, ei avaldata kõnealust standardmuudatust Euroopa Liidu Teatajas. Kõnealuse standardmuudatuse heaks kiitnud liikmesriik saadab komisjonile konsolideeritud koonddokumendi, milles on nii liidu kui ka standardmuudatused, et see avaldataks Euroopa Liidu Teatajas.

Artikkel 10

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 41 lõikele 2) Tootespetsifikaati tehtavad ajutised muudatused

1.   Tootespetsifikaati tehtavad ajutised muudatused kiidab heaks ja avalikustab liikmesriik, kelle territooriumil asjaomase toote geograafiline piirkond asub. Komisjonile edastatakse teade ajutistest muudatustest koos põhjendusega nende tegemise kohta hiljemalt üks kuu pärast riikliku heakskiitmisotsuse avaldamise kuupäeva. Ajutist muudatust kohaldatakse asjaomases liikmesriigis alates heakskiitmisotsuse avaldamise kuupäevast.

2.   Kui geograafiline piirkond hõlmab mitut liikmesriiki, kohaldatakse ajutise muudatuse menetlust asjaomastes liikmesriikides eraldi selle ala osas, mis asjaomase liikmesriigi territooriumil asub.

3.   Kolmandast riigist pärit piiritusjookide ajutiste muudatuste teate koos ajutise muudatuse põhjendusega edastab õigustatud huvi omav taotlejate rühm komisjonile kas otse või asjaomase kolmanda riigi ametiasutuste kaudu hiljemalt üks kuu pärast asjaomase otsuse avaldamise kuupäeva.

4.   Teade ajutiste muudatuste tegemisest loetakse nõuetekohaselt täidetuks, kui see vastab rakendusmääruse (EL) 2021/1236 artiklile 9.

5.   Komisjon avaldab rakendusmääruse (EL) 2021/1236 artikli 13 lõike 1 esimese lõigu punktis a osutatud digisüsteemis teate ajutise muudatuse kohta kirjelduse kolme kuu jooksul pärast kuupäeva, mil ta sai teate ajutise muudatuse tegemise kohta. Ajutist muudatust kohaldatakse liidu territooriumil alates kuupäevast, mil komisjon selle avalikustas.

Ajutise muudatuse teate sisu eest vastutab teate saatja.

3. JAGU

GEOGRAAFILISE TÄHISE REGISTREERINGU KUSTUTAMINE

Artikkel 11

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 41 lõike 1 punktile b) Registreeringu kustutamise menetlus

1.   Määruse (EL) 2019/787 artikli 32 lõike 1 esimese lõigu kohaldamisel võivad liikmesriigid esitada omal algatusel taotluse geograafilise tähise registreeringu kustutamiseks.

2.   Komisjon avaldab registreeringu kustutamise taotluse, millele on osutatud rakendusmääruse (EL) 2019/787 artikli 32 lõike 1 esimeses lõigus, Euroopa Liidu Teataja C-seerias.

Artikkel 12

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 41 lõike 1 punktile b) Registreeringu kustutamise taotluse vastuvõetavus

1.   Registreeringu kustutamise taotlus on määruse (EL) 2019/787 artikli 32 lõigete 1 ja 2 tähenduses vastuvõetav, kui:

a)

see vastab rakendusmääruse (EL) 2021/1236 lõikes 10 esitatud tingimustele ja

b)

määruse (EL) 2019/787 artikli 32 lõike 1 kohaste taotluste puhul – see põhineb kõnealuse sätte esimeses lõigus osutatul.

2.   Kui komisjon leiab, et registreeringu kustutamise taotlus ei ole vastuvõetav, teavitab ta liikmesriigi või asjaomase kolmanda riigi asutusi või taotluse esitanud füüsilist või juriidilist isikut põhjustest, miks taotlus vastuvõetamatuks loeti.

3.   Registreeringu kustutamise puhul esitatud põhjendatud vastuväited on vastuvõetavad üksnes juhul, kui neist ilmneb, et huvitatud isik kasutab registreeritud nimetust kaubanduslikul eesmärgil.

4. JAGU

REGISTER

Artikkel 13

(Delegeeritud volitused vastavalt määruse (EL) 2019/787 artikli 33 lõigetele 1 ja 2) Register

1.   Tuleb luua piiritusjookide geograafiliste tähiste elektrooniline register (edaspidi „register“), millele on osutatud määruse (EL) 2019/787 artiklis 33. See peab põhinema digisüsteemidel, mida haldab komisjon ja mis on üldsusele juurdepääsetavad.

2.   Kui jõustub õigusakt, millega tagatakse geograafilise tähise nimetusele kaitse, registreerib komisjon registris järgmised andmed:

a)

geograafilise tähisena kaitstav nimetus või kaitstavad nimetused, sealhulgas nende transkriptsioon või transliteratsioon ladina tähtedega, kui see on asjakohane. Erinevad nimetused, transkriptsioonid ja transliteratsioonid tuleb registreerida alternatiivsete nimetustena, mis eraldatakse tühiku, kaldkriipsu ja teise tühikuga;

b)

piiritusjoogi kategooria;

c)

toimiku number;

d)

geograafilise tähise tüüp;

e)

päritoluriigi/päritoluriikide nimi;

f)

kohaldamise kuupäev ja viide õigusaktile, mille alusel nimetust kaitstakse:

i)

määruse (EL) 2019/787 või määruse (EÜ) nr 110/2008 kohaselt registreeritud geograafiliste tähiste puhul, välja arvatud määruse (EÜ) nr 110/2008 artiklis 20 osutatud kehtestatud geograafilised tähised, kohaldamise kuupäev ja elektrooniline viide õigusaktidele, millega kaitstakse nimetust liidu tasandil;

ii)

määruse (EÜ) nr 110/2008 artiklis 20 osutatud kehtestatud geograafiliste tähiste puhul kuupäev, millal liidu tasandil geograafilise tähise esmakordset kaitset tagav õigusakt avaldati ja elektrooniline viide sellele õigusaktile;

g)

punktis f osutatud elektrooniline viide või elektroonilised viited geograafilise tähisega seotud õigusaktile või õigusaktidele;

h)

viited koonddokumendile, tehnilise toimiku peamistele spetsifikaatidele, tootespetsifikaadile või tehnilisele toimikule, kui need on olemas, järgmiselt:

i)

määruse (EL) 2019/787 kohaselt registreeritud geograafiliste tähiste puhul elektrooniline viide koonddokumendile, sealhulgas elektrooniline viide tootespetsifikaadile. Kui geograafiline piirkond asub kolmanda riigi territooriumil, elektrooniline viide koonddokumendile, sealhulgas viide tootespetsifikaadi avaldamisele;

ii)

määruse (EÜ) nr 110/2008 kohaselt registreeritud geograafiliste tähiste puhul elektrooniline viide tehnilise toimiku peamistele spetsifikaatidele;

iii)

määruse (EÜ) nr 110/2008 artiklis 20 osutatud kindlaks määratud geograafiliste tähiste puhul nende tehniline toimik.

3.   Kui komisjon kiidab heaks tootespetsifikaadis tehtud liidu muudatuse või kui ta saab teate tootespetsifikaadis tehtud heakskiidetud standardmuudatuse kohta, millega kaasneb kande muutmine registris, registreerib ta uued andmed, mis jõustuvad liidu muudatuse kohaldamise kuupäevast. Samuti registreeritakse andmed ajutiste muudatuste kohta.

4.   Kui geograafilise tähise registreering on kustutatud, kustutab komisjon nimetuse registrist alates kuupäevast, mil jõustub määruse (EL) 2019/787 artikli 32 kohane asjakohane rakendusakt, ning registreerib kustutamise.

5.   Registrisse kantakse geograafilised tähised, mis on kaitstud rakendusmäärustega ja mis on vastu võetud 8. juunist 2019 kuni käesoleva määruse kohaldamise alguskuupäevani.

6.   Komisjon säilitab geograafilise tähise registreerimise dokumente digi- või paberkandjal geograafilise tähise kehtivusaja jooksul ja registreeringu kustutamise korral kümme aastat pärast seda.

III PEATÜKK

Lõppsätted

Artikkel 14

Kehtetuks tunnistamine

Rakendusmäärus (EL) nr 716/2013 tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 15

Jõustumine ja kohaldamine

Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 12. mai 2021

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ELT L 130, 17.5.2019, lk 1.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. jaanuari 2008. aasta määrus (EÜ) nr 110/2008 piiritusjookide määratlemise, kirjeldamise, esitlemise, märgistamise ja geograafiliste tähiste kaitse kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 1576/89 (ELT L 39, 13.2.2008, lk 16).

(3)  Komisjoni 12. mai 2021. aasta rakendusmäärus (EL) 2021/1236, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2019/787 rakenduseeskirjad piiritusjookide geograafiliste tähiste registreerimise taotlemise, vaidlustamismenetluse, tootespetsifikaatide muutmise, registreeringu kustutamise, sümboli kasutamise ja kontrolli osas (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 10).

(4)  Komisjoni 25. juuli 2013. aasta rakendusmäärus (EL) nr 716/2013, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 110/2008 (piiritusjookide määratlemise, kirjeldamise, esitlemise, märgistamise ja geograafiliste tähiste kaitse kohta) üksikasjalikud rakenduseeskirjad (ELT L 201, 26.7.2013, lk 21).


Top