Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0538

    Nõukogu otsus (ÜVJP) 2019/538, 1. aprill 2019, Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) tegevuse toetamise kohta massihävitusrelvade leviku tõkestamise ELi strateegia rakendamise raames

    ST/7039/2019/INIT

    ELT L 93, 2.4.2019, p. 3–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/04/2023: This act has been changed. Current consolidated version: 07/04/2022

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/538/oj

    2.4.2019   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 93/3


    NÕUKOGU OTSUS (ÜVJP) 2019/538,

    1. aprill 2019,

    Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) tegevuse toetamise kohta massihävitusrelvade leviku tõkestamise ELi strateegia rakendamise raames

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artikli 28 lõiget 1 ja artikli 31 lõiget 1,

    võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekut

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Euroopa Ülemkogu võttis 12. detsembril 2003 vastu massihävitusrelvade leviku tõkestamise ELi strateegia („ELi strateegia“), mille III peatükis on esitatud massihävitusrelvade leviku vastu võitlemise meetmete loetelu.

    (2)

    ELi strateegia toonitab keemiarelvade väljatöötamise, tootmise, varumise ja kasutamise keelustamise ning nende hävitamise konventsiooni (CWC) ja Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) olulist rolli keemiarelvavaba maailma loomisel. Liit on ELi strateegia raames pühendunud tööle, mille eesmärk on ülemaailmne kinnipidamine desarmeerimise ja massihävitusrelvade leviku tõkestamise keskse tähtsusega lepingutest ja kokkulepetest, sealhulgas CWCst. ELi strateegia eesmärgid täiendavad OPCW seatud eesmärke, kuna OPCW vastutab CWC rakendamise eest.

    (3)

    Nõukogu võttis 22. novembril 2004 vastu ühismeetme 2004/797/ÜVJP (1) OPCW tegevuse toetamise kohta ning pärast selle kehtivuse lõppemist võeti vastu nõukogu ühismeede 2005/913/ÜVJP, (2) millele järgnes omakorda nõukogu ühismeede 2007/185/ÜVJP (3). Ühismeetmele 2007/185/ÜVJP järgnesid nõukogu otsused 2009/569/ÜVJP, (4) 2012/166/ÜVJP (5) ja (ÜVJP) 2015/259 (6). Otsuse (ÜVJP) 2015/259 kehtivus lõppes 23. märtsil 2018.

    (4)

    Nõukogu võttis 26. veebruaril 2018 vastu otsuse (ÜVJP) 2018/294, (7) millega pikendati otsuse (ÜVJP) 2015/259 kehtivust, et asjaomaseid tegevusi saaks jätkuvalt rakendada kuni 23. detsembrini 2018.

    (5)

    Sellise intensiivse ja sihipärase liidu abi jätkumine OPCW-le on vajalik seoses ELi strateegia III peatüki aktiivse rakendamisega. On tarvis võtta täiendavaid meetmeid, et suurendada CWC osalisriikide („osalisriigid“) suutlikkust oma CWCst tulenevate kohustuste täitmisel, tõhustada osalisriikide valmisolekut toksilisi kemikaale hõlmavate rünnakute ärahoidmiseks ja neile reageerimiseks ning tugevdada rahvusvahelist koostööd keemiaalase tegevuse valdkonnas. Täiendavaid meetmeid on vaja ka selleks, et toetada OPCW võimet kohaneda teaduse ja tehnoloogia valdkonna arenguga ning suurendada OPCW suutlikkust käsitleda keemiarelvade kasutamisest tulenevaid ohtusid. CWC ülemaailmse rakendamisega seotud meetmed peaksid jätkuma ning neid tuleks kohandada ja suunata CWCga mitte ühinenud riikidele, kelle arv väheneb.

    (6)

    Nõukogu võttis 16. aprillil 2018 vastu järeldused, milles määrati muu hulgas kindlaks liidu seisukoht keemiarelvade konventsiooni toimimise läbivaatamiseks kokku kutsutud osalisriikide konverentsi neljandaks erakorraliseks istungiks („neljas läbivaatamiskonverents“), mis toimus 21.–30. novembril 2018 Haagis.

    (7)

    Liit on andnud poliitilist, rahalist ja muud liiki toetust OPCW operatsioonidele Süürias, mille eesmärk on hävitada täielikult Süüria keemiarelvad ja keemilised toimeained. Kooskõlas sellega võttis nõukogu 9. detsembril 2013 vastu otsuse 2013/726/ÜVJP, (8) millega toetatakse OPCW tegevusi ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2118 (2013), Süüria keemiarelvade hävitamist käsitleva OPCW täitevnõukogu 27. septembri 2013. aasta otsuse ning järgnevate ja seonduvate resolutsioonide ja otsuste raames. Otsusele 2013/726/ÜVJP järgnes nõukogu otsus (ÜVJP) 2017/2303, (9) mis võeti vastu 12. detsembril 2017. Lisaks võttis nõukogu 30. novembril 2015 vastu otsuse (ÜVJP) 2015/2215, (10) millega toetatakse ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2235 (2015).

    (8)

    Osalisriikide konverentsi neljandal erakorralisel istungil 27. juunil 2018 võeti vastu otsus C-SS-4/DEC.3, mis käsitleb keemiarelvade kasutamisest tulenevaid ohtusid. Euroopa Ülemkogu kinnitas oma 28. juuni 2018. aasta järeldustes, et kohustub toetama selle otsuse tulemuste rakendamist,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    1.   ELi strateegia mõningate elementide viivitamatu ja praktilise kohaldamise eesmärgil toetab liit OPCW tegevust järgmistel eesmärkidel:

    parandada osalisriikide suutlikkust CWCst tulenevate kohustuste täitmisel;

    tõhustada osalisriikide valmisolekut toksilisi kemikaale hõlmavate rünnakute ärahoidmiseks ja neile reageerimiseks;

    intensiivistada rahvusvahelist koostööd keemiaalase tegevuse valdkonnas;

    toetada OPCW võimet kohaneda arenguga teaduse ja tehnoloogia vallas;

    suurendada OPCW suutlikkust käsitleda keemiarelvade kasutamisest tulenevaid ohtusid;

    edendada konventsiooni ülemaailmset kohaldamist, julgustades CWCga mitte ühinenud riike sellega ühinema.

    2.   Lõike 1 kontekstis on ELi strateegia meetmetega kooskõlas olevad liidu toetusega OPCW projektid järgmised.

    I projekt: OPCW keemia ja tehnoloogia keskus ning keemiarelvade kasutamisest tulenevaid ohtusid käsitleva otsuse C-SS-4/DEC.3 rakendamine

    Tegevused

    Laborite ajakohastamise projekt

    Otsuse C-SS-4/DEC.3 rakendamine

    II projekt: keemiarelvaalane demilitariseerimine ja keemiarelva leviku tõkestamine

    Tegevused

    Täitevnõukogu esindajate ja osalisriikide vaatlejate visiidid Hiina Rahvavabariiki ja Ameerika Ühendriikidesse, et saada ülevaade hävitamise programmidest

    Organisatsiooni sisuhalduse (ECM) süsteemi kasutamise laiendamine ja tõhustamine

    Täielike telekommunikatsioonilahenduste kasutuselevõtmine kõigi asjaomaste OPCW tehnilise sekretariaadi töötajate poolt

    III projekt: abistamine ja kaitse Aafrika osalisriikides

    Tegevused

    Esmareageerijate operatiivkoolitus

    Aafrika riikide rühma abi ja kaitse alaste koolitajate koolitamine

    IV projekt: rahvusvaheline koostöö

    Tegevused

    Tööstusjuhtide, poliitikakujundajate ja OPCW assotsieerunud programmi vilistlaste jaoks ette nähtud juhtivtöötajate koolitus

    Laborite mestimisprojekt

    Foorum „Naised ja keemiatööstuse rahuotstarbeline kasutamine“ ning naiskeemikute jaoks ette nähtud kursus analüütiliste põhioskuste arendamiseks

    Noorte õppeprogramm keemiatööstuse rahuotstarbelise kasutamise kohta

    Analüütiliste oskuste arendamise kursus analüütilise keemia ekspertide jaoks Aafrika liikmesriikides

    Kemikaaliohutuse ja -julgeoleku juhtimise kursus Aafrika osalisriikidele

    V projekt: ülemaailmne kohaldamine ja teavitustegevus

    Tegevused

    E-õppe moodulite väljatöötamine

    Õppe- ja teavitusvahendite ja -materjalide tõlkimine ja levitamine

    OPCW tegevuses valitsusväliste organisatsioonide osalemise toetamine

    CWC osalisriikide konverentside raames toimuvad kõrvalüritused

    VI projekt: riigisisene rakendamine

    Tegevused

    Ülemaailmne sidusrühmade foorum

    VII projekt: teadus ja tehnoloogia

    Tegevused

    Taimse biomarkeri probleem

    OPCW teadusliku nõuandekogu („teaduslik nõuandekogu“) ajutiste töörühmade toetamine

    Liidu toetatud käesolevas lõikes mainitud OPCW tegevuste üksikasjalik kirjeldus on esitatud lisas.

    Artikkel 2

    1.   Käesoleva otsuse rakendamise eest vastutab liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja („kõrge esindaja“).

    2.   Artikli 1 lõikes 2 nimetatud projektide tehnilist rakendamist teostab OPCW tehniline sekretariaat („tehniline sekretariaat“). Tehniline sekretariaat täidab oma ülesandeid kõrge esindaja vastutusel ja kontrolli all. Sel eesmärgil sõlmib kõrge esindaja tehnilise sekretariaadiga vajalikud kokkulepped.

    Artikkel 3

    1.   Lähtesumma artikli 1 lõikes 2 osutatud projektide rakendamiseks on 11 601 256 eurot.

    2.   Kulutusi, mida rahastatakse lõikes 1 sätestatud summast, hallatakse vastavalt liidu üldeelarve suhtes kohaldatavatele menetlustele ja normidele.

    3.   Järelevalvet lõikes 2 osutatud summa nõuetekohase haldamise üle teostab komisjon. Sel eesmärgil sõlmib komisjon tehnilise sekretariaadiga rahastamislepingu. Rahastamislepingus määratakse kindlaks, et tehniline sekretariaat tagab liidu abi nähtavuse, mis vastab selle suurusele, ja määrab kindlaks meetmed sünergiate arendamise hõlbustamiseks ja tegevuste kattumise vältimiseks.

    4.   Komisjon püüab sõlmida lõikes 3 nimetatud lepingu niipea kui võimalik pärast käesoleva otsuse jõustumise kuupäeva. Ta teavitab nõukogu kõigist raskustest selles protsessis ning teatab lepingu sõlmimise kuupäeva.

    Artikkel 4

    Kõrge esindaja annab nõukogule käesoleva otsuse rakendamise kohta aru, lähtudes tehnilise sekretariaadi koostatud korrapärastest aruannetest. Nimetatud aruannete põhjal viib nõukogu läbi hindamise. Komisjon annab teavet artikli 1 lõikes 2 nimetatud projektide finantsaspektide kohta.

    Artikkel 5

    1.   Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

    2.   Käesolev otsus kaotab kehtivuse 36 kuu möödumisel artikli 3 lõikes 3 osutatud rahastamislepingu sõlmimisest. Otsus kaotab kehtivuse kuue kuu möödumisel selle jõustumisest, kui nimetatud rahastamislepingut ei ole selle aja jooksul sõlmitud.

    Brüssel, 1. aprill 2019

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    G. CIAMBA


    (1)  Nõukogu 22. novembri 2004. aasta ühismeede 2004/797/ÜVJP OPCW tegevuse toetamise kohta massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamise raames (ELT L 349, 25.11.2004, lk 63).

    (2)  Nõukogu 12. detsembri 2005. aasta ühismeede 2005/913/ÜVJP Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) tegevuse toetamise kohta massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamise raames (ELT L 331, 17.12.2005, lk 34).

    (3)  Nõukogu 19. märtsi 2007. aasta ühismeede 2007/185/ÜVJP Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) tegevuse toetamise kohta massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamise raames (ELT L 85, 27.3.2007, lk 10).

    (4)  Nõukogu 27. juuli 2009. aasta otsus 2009/569/ÜVJP Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) tegevuse toetamise kohta massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamise raames (ELT L 197, 29.7.2009, lk 96).

    (5)  Nõukogu 23. märtsi 2012. aasta otsus 2012/166/ÜVJP Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) tegevuse toetamise kohta massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamise raames (ELT L 87, 24.3.2012, lk 49).

    (6)  Nõukogu 17. veebruari 2015. aasta otsus (ÜVJP) 2015/259 Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) tegevuse toetamise kohta massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamise raames (ELT L 43, 18.2.2015, lk 14).

    (7)  Nõukogu 26. veebruari 2018. aasta otsus (ÜVJP) 2018/294, millega muudetakse otsust (ÜVJP) 2015/259 Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) tegevuse toetamise kohta massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamise raames (ELT L 55, 27.2.2018, lk 58).

    (8)  Nõukogu 9. detsembri 2013. aasta otsus 2013/726/ÜVJP, millega toetatakse massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamisel ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2118 (2013) ja Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) täitevnõukogu otsust EC-M-33/Dec 1 (ELT L 329, 10.12.2013, lk 41).

    (9)  Nõukogu 12. detsembri 2017. aasta otsus (ÜVJP) 2017/2303, millega toetatakse massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamise raames ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2118 (2013) ja Süüria keemiarelvade hävitamist käsitleva OPCW täitevnõukogu otsuse EC-M-33/DEC.1 jätkuvat rakendamist (ELT L 329, 13.12.2017, lk 55).

    (10)  Nõukogu 30. novembri 2015. aasta otsus (ÜVJP) 2015/2215, millega toetatakse ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2235 (2015), millega luuakse Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni ja ÜRO ühine uurimismehhanism, et teha Süüria Araabia Vabariigis kindlaks keemiarünnakute toimepanijad (ELT L 314, 1.12.2015, lk 51).


    LISA

    Liidu toetus OPCW tegevusele massihävitusrelvade leviku vastase ELi strateegia rakendamise raames

    I projekt – OPCW keemia ja tehnoloogia keskus ning keemiarelvade kasutamisest tulenevaid ohtusid käsitleva otsuse C-SS-4/DEC.3 rakendamine

    Üldeesmärgid

    keemiarelvade varude ja keemiarelvade tootmisrajatiste kõrvaldamine CWCs sätestatud kontrollimeetmete kohaselt;

    keemiarelvade leviku tõkestamine CWCs sätestatud kontrolli- ja rakendusmeetmete kohaldamise abil, mis aitab ka tugevdada usaldust osalisriikide vahel;

    abi ja kaitse seoses keemiarelvade ja nende kasutamise või nende kasutamise ohuga kooskõlas CWC artikli X sätetega;

    majanduse ja tehnoloogia arendamine rahvusvahelise koostöö kaudu keemiaalase tegevuse valdkonnas eesmärkidel, mis ei ole CWCga keelatud, kooskõlas artikli XI sätetega;

    CWC artikli VII sätete täielik ja tulemuslik rakendamine osalisriikide poolt.

    Eesmärgid

    kontroll konventsiooni järgimise suhtes usalduse säilitamiseks;

    suutlikkuse suurendamine vaenulikul eesmärgil toksiliste kemikaalide kasutamise ennetamiseks ja sellele reageerimiseks ning rahvusvahelise koostöö edendamine;

    koostöö teiste suutlikkuse kasutamise eesmärgil;

    organisatsioon, mis säilitab oma eesmärgipärasuse;

    Süüria Araabia Vabariigis keemiarelvade kasutamise toimepanijate kindlakstegemine, tuvastades ja edastades kogu asjakohase teabe seoses selliste keemiarelvade päritoluga juhtudel, kus teabekogumismissioon teeb või on teinud kindlaks, et keemiarelvade kasutamine või tõenäoline kasutamine leidis aset, ning seoses juhtumitega, mille kohta OPCW ja ÜRO ühine uurimismehhanism ei ole aruannet esitanud.

    Tulemused

    suurem operatiivne tõhusus;

    parem füüsiline julgeolek;

    rangeimate ohutusnormide järgimine;

    head eeldused pidada sammu praeguste ohtude ning teaduslike ja tehnoloogiliste arengutega, uuest rajatisest tulenev suurem usaldusväärsus ja tõhusus;

    viia läbi uurimisi otsuses C-SS-4/DEC.3 sisalduvate volituste alusel.

    Tegevused

    I.1.   Laboratooriumi ajakohastamise projekt

    OPCW laboratoorium ja seadmete ladu mängivad otsustavat rolli CWC meetmete rakendamise toetamisel. Pärast seda kui laboratoorium ja seadmete ladu alustasid tegevust enam kui 20 aastat tagasi oma praeguses asukohas Rijswijkis, Haagi eeslinnas, on nende rajatiste suhtes esitatavad nõuded oluliselt suurenenud. Viimastel aastatel on eriolukordade arv järsult suurenenud, mis nimetatud rajatiste suutlikkuse on veel rohkem surve alla seadnud, ning otsusega C-SS-4/DEC.3 kaasnevad tõenäoliselt täiendavad nõudmised. Lisaks taotlevad osalisriigid laboratooriumist üha enam koolitusalast toetust oma analüütilise ja tehnilise keemiaalase suutlikkuse suurendamiseks. Nende probleemide lahendamiseks on OPCW otsustanud algatada OPCW laboratooriumi ja seadmete lao ajakohastamise projekti, muutes selle uueks keemia ja tehnoloogia keskuseks („Chemtech keskus“).

    I.2.   Otsuse C-SS-4/DEC.3 rakendamine

    Otsuse C-SS-4/DEC.3 punktis 10 otsustas OPCW osalisriikide konverents, et sekretariaat kehtestab korra eesmärgiga teha kindlaks Süüria Araabia Vabariigis keemiarelvade kasutamise toimepanijad, tuvastades ja edastades kogu asjakohase teabe seoses selliste keemiarelvade päritoluga juhtudel, kus teabekogumismissioon teeb või on teinud kindlaks, et keemiarelvade kasutamine või tõenäoline kasutamine leidis aset, ning seoses juhtumitega, mille kohta OPCW ja ÜRO ühine uurimismehhanism ei ole aruannet esitanud. Kõnealuse otsuse täitmiseks loob sekretariaat uurimis- ja tuvastamismeeskonna, kes tegutseb erapooletult ja objektiivselt. Uurimis- ja tuvastamismeeskond töötab OPCW peadirektori otseses alluvuses ning esitab aruandeid täitevnõukogule ja ÜRO peasekretärile.

    II projekt – keemiarelvaalane demilitariseerimine ja keemiarelva leviku tõkestamine

    Üldeesmärgid

    toetada keemiarelvade leviku tõkestamist CWCs sätestatud kontrolli- ja rakendusmeetmete kohaldamise abil;

    edendada keemiarelvade varude ja tootmisrajatiste kõrvaldamist CWCs sätestatud kontrollimeetmete kohaselt ja tagada sellise kõrvaldamise läbiviimine;

    aidata kaasa CWC kõigi sätete täielikule, tõhusale ja mittediskrimineerivale rakendamisele.

    Eesmärgid

    kontrollimine konventsiooni järgimise suhtes usalduse säilitamiseks;

    koostöö teiste suutlikkuse kasutamise eesmärgil;

    organisatsioon, mis säilitab oma eesmärgipärasuse;

    suutlikkuse suurendamine, et ennetada toksiliste kemikaalide kasutamist vaenulikul eesmärgil ja sellele reageerida ning edendada rahvusvahelist koostööd.

    Tulemused

    keemiarelvade hävitamise lõpuleviimist käsitlevate asjakohaste otsuste rakendamine;

    suurem teadmussiire, läbipaistvus ja arusaamine OPCW sidusrühmade kaudu;

    toetus CWC kontrollisüsteemi tasakaalustamiseks desarmeerimisest keemiarelvade uuesti kasutuselevõtmise tõkestamiseni;

    suurem rutiinne kontrollitegevus koos riskijuhtimissüsteemiga;

    OPCW suurem suutlikkus juhtida erakorralisi operatsioone;

    OPCW suurem abi- ja kaitsevõime, et toetada nii ennetus- kui reaktsioonimeetmeid seoses keemiarelvade uuesti kasutuselevõtmisega;

    OPCW sujuva ülemineku toetamiseks vajaduse korral kohandatud struktuurid ja protsessid.

    Tegevused

    II.1.   Täitevnõukogu esindajate ja osalisriikide vaatlejate visiidid Hiina Rahvavabariigis ja Ameerika Ühendriikides, et saada ülevaade hävitamise programmidest

    Liit on täitevnõukogu esindajate külastusi korrapäraselt toetanud (ühismeetmes 2007/185/ÜVJP ja otsustes 2009/569/ÜVJP, 2012/166/ÜVJP ja (ÜVJP) 2015/259). Need seni korraldatud visiidid on osutunud väärtuslikuks võimaluseks käsitleda keemiarelva omava osalisriigi küsimusi või muresid seoses sellega, kas tema programmi läbiviimisega täidetakse kohustus hävitada keemiarelvad. Kõik osalisriigid saavad kasu nendest visiitidest, mis aitavad parandada läbipaistvust ja luua usaldust, et liigutakse edasi allesjäänud keemiarelvade likvideerimise suunas kooskõlas CWC sätetega ja tehnilise sekretariaadi kontrolli all. Kõnealune projekt peaks julgustama osalisriike osalema laialdasemalt sellistes visiitides, võttes arvesse asjakohaseid finantskriteeriume ja võttes meetmeid osalejate asjakohase rotatsiooni tagamiseks.

    II.2.   Organisatsiooni sisuhalduse (ECM) süsteemi kasutamise laiendamine ja tõhustamine

    ECM-süsteem on peamiselt kättesaadav kontrolliosakonna kasutajatele, kellel on juurdepääs OPCW õhuvahega võrgule, mida organisatsioonisiseselt tuntakse kui turvatud elutähtis võrk (SCN – Secure Critical Network). Kõnealune projekt aitab tõhustada ECM-süsteemi, tehes selle OPCW inspektoritele ligipääsetavaks ning kõrvaldades ebatõhususe, mis tuleneb piiratud turvalisusest ja infotehnoloogiavõrkude taristust.

    II.3.   Täielike telekommunikatsioonilahenduste kasutuselevõtmine kõigi asjaomaste OPCW tehnilise sekretariaadi töötajate poolt

    Kõnealune projekt koosneb järgmisest: asjakohase ja kulutõhusa teenuseosutaja kindlakstegemine, pärandinfrastruktuurilt järkjärguline üleminek, missioonil kasutatavate menetluste katsetamine ja turvalisuse kontrollimine uute tehnoloogiatega, välioperatsioonide komplektide väljatöötamine, täielike telekommunikatsioonilahenduste kasutuselevõtmine kõigi asjaomaste OPCW sidusrühmade poolt ning pärandinfrastruktuuri kasutusest kõrvaldamine.

    III projekt – abistamine ja kaitse Aafrika osalisriikides

    Üldeesmärgid

    tagada abi ja kaitset seoses keemiarelvade ja nende kasutamise või nende kasutamise ohuga kooskõlas CWC artikli X sätetega;

    tagada CWC kõigi sätete täielik, tõhus ja mittediskrimineeriv rakendamine OPCW poolt, eriti Aafrika osalisriikides;

    tõhustada suutlikkuse suurendamist riikliku rakendamise ning rahvusvahelise koostöö jaoks.

    Eesmärgid

    suutlikkuse suurendamine, et ennetada toksiliste kemikaalide kasutamist vaenulikul eesmärgil ja sellele reageerida ning edendada rahvusvahelist koostööd;

    koostöö teiste suutlikkuse kasutamise eesmärgil;

    organisatsioon, mis säilitab oma eesmärgipärasuse.

    Tulemused

    OPCW suurem abi- ja kaitsevõime, et toetada nii ennetus- kui ka reaktsioonimeetmeid seoses keemiarelvade uuesti kasutuselevõtmisega;

    suutlikkuse suurendamise tõhustamine riikliku rakendamise ning rahvusvahelise koostöö jaoks;

    tõhustatud ja kestlik koostöö teiste rahvusvaheliste organisatsioonidega;

    tõhustatud koostöö laiema hulga asjaomaste sidusrühmadega;

    suurendatud suutlikkus, et hõlbustada osalisriikide ajutiste töörühmade vahelist koostööd.

    Tegevused

    III.1.   Esmareageerijate operatiivkoolitus

    Selle koolituse eesmärk on toetada Aafrika osalisriike ja nende vastavaid piirkondlikke majandusühendusi (ECOWAS, SADC, IGAD) kaitsevõime arendamisel seoses kemoründemürkide või mürgiste tööstuskemikaalidega seotud keemiliste intsidentidega.

    III.2.   Aafrika riikide rühma abi ja kaitse alaste koolitajate koolitamine

    Kursuse peamine eesmärk on anda põhiteadmised agentuuride instruktoritele, kes on seotud kemikaalidega seotud hädaolukordadele reageerimisega, et luua Aafrika riikides selliste koolitajate reserv, kes oleks suutelised levitama teadmisi kemikaalidega seotud intsidentidele reageerimise küsimustes.

    IV projekt – rahvusvaheline koostöö

    Üldeesmärgid

    edendada majanduslikku ja tehnoloogilist arengut rahvusvahelise koostöö kaudu keemiaalase tegevuse valdkonnas eesmärkidel, mis ei ole CWCga keelatud;

    tõhustada suutlikkuse suurendamist riikliku rakendamise ning rahvusvahelise koostöö eesmärgil;

    tõhustada ja arendada kestlikult koostööd teiste rahvusvaheliste organisatsioonidega;

    tugevdada koostööd laiema hulga asjaomaste sidusrühmadega;

    suurendada suutlikkust, et hõlbustada osalisriikide ajutiste töörühmade vahelist koostööd.

    Eesmärgid

    edendada rahvusvahelist koostööd osalisriikide vahel keemiatööstuse rahuotstarbelise kasutamise eesmärgil;

    suurendada OPCW liikmesriikide, eelkõige teatud piirkondade nagu Aafrika ning Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna riikide rühma suutlikkust kemikaalide analüüsimisel vastavalt CWCs kehtestatud korrale;

    tõsta naiskeemikute teadlikkust keemiatööstuse rahuotstarbelise kasutamise kohta ning luua vajalikud tingimused, et kaasata rohkem naiskeemikuid OPCW poolt pakutava suutlikkuse suurendamise programmi;

    täiendada asjaomaste sidusrühmade teadmisi ja asjakohaseid oskusi ning võimaldada neil omandada teadmisi keemilise ohu hindamise ja leevendamise meetodite kohta.

    Tulemused

    suutlikkuse suurendamise tõhustamine riikliku rakendamise ning rahvusvahelise koostöö eesmärgil;

    sekretariaadi tõhusam hindamisvõime suutlikkuse suurendamise valdkonnas;

    tõhustatud ja kestlik koostöö teiste rahvusvaheliste organisatsioonidega;

    tõhustatud koostöö laiema hulga asjaomaste sidusrühmadega;

    toetus CWC kontrollisüsteemi taastasakaalustamiseks alates desarmeerimisest kuni keemiarelvade uuesti kasutuselevõtmise tõkestamiseni;

    OPCW suurem suutlikkus CWCga seotud teadus- ja tehnoloogilise arengu jälgimisel;

    OPCW suurem abi- ja kaitsevõime, et toetada keemiarelvade uuesti kasutuselevõtmisega seotud ennetus- ja reaktsioonimeetmeid;

    tõhustatud koostöö laiema hulga asjaomaste sidusrühmadega;

    suurem suutlikkus osalisriikide ajutiste töörühmade vahelise koostöö hõlbustamiseks.

    Tegevused

    IV.1.   Tööstusjuhtide, poliitikakujundajate ja OPCW assotsieerunud programmi vilistlaste jaoks ette nähtud juhtivtöötajate koolitus

    Selle projektiga nähakse ette juhtivtöötajate koolituse korraldamine keemikute, keemiainseneride ja muude asjaomase valdkonna töötajate jaoks, kes täidavad juhtimiskohustusi (sealhulgas CWC rakendamisega seotud kohustusi) arengu- ja üleminekumajandusega OPCW osalisriikide tööstus- ja valitsussektoris ning akadeemilistes ringkondades, et suurendada nende suutlikkust põhjalike teadmiste ja juhtimisoskuste arendamiseks kemikaalide integreeritud haldamise alal, mis hõlmab, kuid ei piirdu kemikaaliohutuse, -julgeoleku ja -kestlikkusega.

    IV.2.   Laborite mestimisprojekt

    OPCW raames käivitati mestimisprojekt seetõttu, et mitmes piirkonnas, nagu Aafrikas ning Ladina-Ameerika ja Kariibi mere riikide rühmas puuduvad CWC korra kohaselt keemiliste analüüside tegemiseks sertifitseeritud laborid (OPCW poolt kindlaks määratud laborid). Algatuses osalemise eeskirjad, sealhulgas selle eesmärgid ja töömeetodid on esitatud tehnilise sekretariaadi 14. juuli 2016. aasta teatises S/1397/2016. Vastavalt kõnealusele teatisele võivad projektid hõlmata mitmesuguseid tegevusi, mida viivad alati läbi ühelt poolt abi pakkuv ja teiselt poolt abi saav labor ning mis hõlmavad näiteks mõlema poole personali visiite (koolitused ja mentorlusprogramm), toetust abi saavatele laboritele osalemiseks OPCW pädevuse kontrollides ning toetust seadmete üleandmiseks ning ühisteks teadusuuringuteks.

    IV.3.   Foorum naiste ning keemiatööstuse rahuotstarbelise kasutamise teemal ning naiskeemikute jaoks ette nähtud kursus peamiste analüütiliste oskuste arendamise kohta

    OPCW tehniline sekretariaat korraldab OPCW peakorteris foorumi naiste ning keemiatööstuse rahuotstarbelise kasutamise teemal ning naiskeemikute jaoks ette nähtud kursuse peamiste analüütiliste oskuste arendamise kohta. OPCW osalisriigid määravad eksperdid ning osaliste valiku aluseks võetakse kvalifikatsioon, geograafiline asukoht ja sugu.

    IV.4.   Noorte jaoks ette nähtud õppeprogramm keemiatööstuse rahuotstarbelise kasutamise kohta

    Võttes aluseks OPCW tehnilise sekretariaadi poolt korraldatud suutlikkuse suurendamise programmid, soovisid liikmesriikide riiklikud asutused, et keemiatööstuse rahuotstarbelise kasutamise raames loodaks kemikaaliohutuse ja -julgeoleku juhtimise alast haridus- ja teavitustegevust käsitlev kohandatud programm koolide/ülikoolide noorte/üliõpilaste jaoks. Kõnealune programm on esimene noortele/üliõpilastele suunatud algatus, mis käsitleb keemiatööstuse rahuotstarbelise kasutamise edendamist, ning sellel koolitusel kasutatakse ära ekspertide ja õpilaste vahelist suhtlust ning koostatakse võimaluse korral videoülesvõtteid ja brošüüre levitamiseks OPCW osalisriikide akadeemilistele asutustele/koolidele.

    IV.5.   Analüütiliste oskuste arendamise kursus keemiaanalüütikute jaoks Aafrika liikmesriikides

    Arvestades valitsusväliste osalejate praegust tegevust kogu Aafrika piirkonnas, esineb seal tungiv vajadus tõhustada kogu piirkonna laborite üldist suutlikkust CWCga seotud ainete analüüsimiseks. Kursuse eesmärk on aidata kvalifitseeritud keemiaanalüütikutel omandada täiendavaid kogemusi ja praktilisi oskusi CWCga seotud kemikaalide analüüsimisel.

    IV.6.   Kemikaaliohutuse ja -julgeoleku juhtimine Aafrika osalisriikide puhul

    Keemiatööstusest on saanud Aafrika kestliku arengu oluline toetaja. Vastavalt ÜRO Aafrika Majanduskomisjoni kemikaalide hindamisaruandele Aafrika kohta jätkub järgmistel aastatel Aafrika keemiatööstuse kasv. Samal ajal tekkib seoses selle arenguga mitmeid küsimusi kemikaaliohutuse ja -julgeoleku ning kemikaalide rahuotstarbelise kasutamise kohta sotsiaalmajandusliku arengu eesmärgil, mida on võimalik lahendada CWC täieliku ja tõhusa rakendamise abil. Kõnealune programm peaks täiendama asjaomaste sidusrühmade teadmisi ja asjakohaseid oskusi ning võimaldama neil omandada teadmisi keemilise ohu hindamise ja leevendamise meetodite kohta.

    V projekt – ülemaailmne kohaldamine ja teavitustegevus

    Üldeesmärgid

    tugevdada koostööd laiema hulga asjaomaste sidusrühmadega;

    suurendada OPCW ülemaailmse kohaldamise saavutamiseks tehtavaid jõupingutusi;

    aidata kaasa CWC kõigi sätete täielikule, tõhusale ja mittediskrimineerivale rakendamisele.

    Eesmärgid

    suurendada teadlikkust ja teadmisi OPCW ja CWC kohta üliõpilaste ja õppejõudude hulgas ning vajaduse korral muudes rühmades;

    parandada OPCW nähtavust ja selgitada selle tegevusi laiale avalikkusele;

    parandada teavitusvahendeid, et jõuda võimalikult laia avalikkuseni, eelkõige mittetehnikute või -spetsialistide sihtrühmadeni;

    suurendada valitud riikides või piirkondades noorte teadlikkust OPCW ja CWC kohta;

    kaasata CWCga mitteühinenud riike rohkem OPCW tegevusse ning parandada nende teadmisi konventsiooni ja selle eeliste kohta;

    kaasata sidusrühmi laiemalt OPCW jaoks institutsioonilise ülemineku perioodil esinevatesse sisulistesse probleemidesse.

    Tulemused

    tõhustatud koostöö laiema hulga asjaomaste sidusrühmadega;

    OPCW poolt ülemaailmse kohaldamise saavutamiseks tehtavate jõupingutuste suurendamine.

    Tegevused

    V.1.   E-õppe moodulite väljatöötamine

    Projekti eesmärk on kasutada spetsiaalset e-õppe ekspertiisi, et aidata OPCW tehnilisel sekretariaadil määrata oma e-õppe pakkumisel kindlaks ühine lähenemisviis uute e-õppe moodulite kujundamise ja rakendamise jaoks. Selliste moodulite sisu määratakse kindlaks hariduse ja teavitamise nõuandekogu (ABEO) poolt OPCW peadirektorile esitatud aruande ning sellele järgneva ABEO soovitusi käsitleva arutelu alusel.

    V.2.   Õppe- ning teavitusvahendite ja -materjalide tõlkimine ja levitamine

    ABEO on oma esimese kahe tegevusaasta jooksul korduvalt taotlenud seda, et rohkem õppe- ja teavitusmaterjale tehtaks kättesaadavaks kõigis kuues OPCW ametlikus keeles. Lisaks inglise keelele on ametlikud keeled prantsuse, hispaania, vene, hiina ja araabia keel. Sellele vaatamata koostatakse õppe- ja teavitusmaterjalid enamasti inglise keeles, mis piirab märkimisväärselt nende potentsiaalset kasutamist võimalikult paljude sidusrühmade poolt üle maailma. Õppe- ja teavitusmaterjale tuleb teabe levitamiseks tõlkida, eelkõige juhul, kui need on mõeldud konkreetsete sidusrühmade rühmade jaoks.

    V.3.   Toetus valitsusväliste organisatsioonide osalemiseks OPCW tegevuses

    Kõnealuse projektiga soovitakse toetada kvalifitseeritud valitsusväliste organisatsioonide esindajaid, kusjuures osalisriikide 2019. ja 2020. aastal korraldataval iga-aastasel konverentsil osalemiseks tehakse eelis arengu- või üleminekumajandusega riikidest pärit taotlejatele.

    V.4.   Osalisriikide konverentside raames toimuvad kõrvalüritused

    Programmi kestel korraldatakse kolm kõrvalüritust, see tähendab, et osalisriikide iga-aastase konverentsi kohta korraldatakse üks kõrvalüritus. Liidu rahalistest vahenditest võib katta kuni kolme toetust saavast riigist pärit eksperdi/ametniku reisikulud.

    VI projekt – riiklik rakendamine

    Üldeesmärgid

    osalisriikide ja nende riiklike asutuste suutlikkuse suurendamine ja säilitamine kõikide CWCst tulenevate kohustuste täieliku rakendamise eesmärgil.

    Eesmärgid

    asjaomased sidusrühmad on parandanud oma teadmisi ja teadlikkust CWC kohta ning tõhustanud oma rolli ja osalust riigisisese rakendamisega seotud jõupingutustes;

    osalevate osalisriikide tolliametnikud on täiendanud oma teadmisi loetletud kemikaalide impordi ja ekspordi kohta, parandanud oma võimet täita tõhusalt impordi ja ekspordiga seotud kohustusi ning koordineerimist riiklike asutustega;

    asjaomastel sidusrühmadel on tõhusaks õppimiseks olemas täpne ja ajakohastatud teave;

    võimalikud CWC rakendamist toetavad sidusrühmade ametid/asutused on kokku leppinud lühiajalises kavas, mille eesmärk on luua nende vahel koostoimet.

    Tulemused

    osalisriikide suurem suutlikkus tõhusaks riigisiseseks rakendamiseks;

    rohkem osalisriike, kes on võimelised juhtima kvantitatiivsel ja kvalitatiivsel tasemel tõhusat riigisisest rakendamist;

    riiklike asutuste tõhustatud teadmised ja teadlikkus CWCga seotud küsimuste kohta, et saavutada piisav koostöö ja toetus;

    rohkem osalisriike, kes on võimelised ette valmistama ja koostama õigusaktide eelnõusid, mis seejärel vastu võetakse;

    tolliasutuste tõhus tegevus kemikaalikaubanduse kontrollimise ja järelevalve alal.

    Tegevused

    VI.1.   Ülemaailmne sidusrühmade foorum

    Projektis nähakse ette ülemaailmse sidusrühmade foorumi korraldamine, et rõhutada peamiste riiklike sidusrühmade hulgas CWC rakendamise tähtsust riigisiseste rakendusaktide vastuvõtmise kaudu.

    VII projekt – teadus ja tehnoloogia

    Üldeesmärgid

    võimaldada OPCW peadirektoril anda nõu ja teha soovitusi osalisriikide konverentsile, OPCW täitevnõukogule või osalisriikidele CWCga seotud teaduse ja tehnoloogia valdkondade kohta.

    Eesmärgid

    suunata OPCW teadus- ja tehnoloogiaalast tegevust neljanda ja viienda läbivaatamiskonverentsi vahelisel perioodil;

    võimaldada OPCW peadirektoril anda erinõu OPCW poliitikat kujundavatele organitele ning osalisriikidele CWC jaoks asjakohastes teadus- ja tehnoloogiavaldkondades;

    moodustada suurem teadusekspertide rühm, mis oleks OPCW-le kättesaadav, ning luua parem mehhanism, et olla teadlik arengutest, mis toimuvad kemikaalide seire tehnoloogia alal ning informaatikavahenditest kemikaaliteavet sisaldavate keerukate andmehulkade analüüsimiseks;

    luua ja säilitada selliste mittetehniliste sidusrühmade võrgustik, kes saavad täiendada OPCW-le kättesaadavaid teaduseksperte uute teadussuundade ja tehnoloogia kõikide aspektide hindamisel, et anda terviklikumat nõu teaduse ja tehnoloogia ning nende mõju kohta.

    Tulemused

    toetus CWC kontrollisüsteemi taastasakaalustamiseks alates desarmeerimisest kuni keemiarelvade uuesti kasutuselevõtmise tõkestamiseni;

    OPCW suurem suutlikkus juhtida erakorralisi operatsioone;

    OPCW suurem suutlikkus CWCga seotud teadus- ja tehnoloogilise arengu jälgimisel;

    OPCW suurem abi- ja kaitsevõime, et toetada keemiarelvade uuesti kasutuselevõtmisega seotud ennetus- ja reaktsioonimeetmeid;

    suutlikkuse suurendamise tõhustamine riikliku rakendamise ning rahvusvahelise koostöö eesmärgil;

    tõhustatud ja kestlik koostöö teiste rahvusvaheliste organisatsioonidega;

    tõhustatud koostöö laiema hulga asjaomaste sidusrühmadega;

    OPCW on jätkuvalt ülemaailmne teadmiste ja ekspertiisi keskus keemiarelvade valdkonnas;

    suurem suutlikkus osalisriikide ajutiste töörühmade vahelise koostöö hõlbustamiseks.

    Tegevused

    VII.1.   Taimse biomarkeri probleem

    Kõnealune projekt võimaldab kaasata asjaomaseid eksperte kõikidest erinevatest teadusvaldkondadest ning koostada geograafiliselt representatiivse valimi taimedest, mida saab kasutada toksiliste kemikaalidega kokkupuute tuvastamiseks (keemiliste analüüside ja/või jälgitava fenotüüpse muutuse kaudu).

    VII.2.   OPCW teadusliku nõuandekogu („teaduslik nõuandekogu“) ajutiste töörühmade toetamine

    Teaduslik nõuandekogu võib konkreetsete teaduslike ja tehnoloogiliste küsimuste sisuliseks käsitlemiseks moodustada OPCW peadirektori taotlusel ajutisi töörühmi. Kõnealune projekt aitab kaasa uurivat teadust ja tehnoloogiat käsitleva ajutise töörühma ning muude ajutiste töörühmade loomisele vastavalt 2018. aastal toimunud neljandal läbivaatamiskonverentsil kindlaks määratud vajadustele.


    Top