EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0827

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2017/827, 17. mai 2017, millega muudetakse määrust (EL) nr 258/2014, millega luuakse liidu programm, toetamaks teatavaid tegevusi finantsaruandluse ja auditeerimise valdkonnas aastatel 2014–2020 (EMPs kohaldatav tekst )

ELT L 129, 19.5.2017, p. 24–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2020

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/827/oj

19.5.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 129/24


EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) 2017/827,

17. mai 2017,

millega muudetakse määrust (EL) nr 258/2014, millega luuakse liidu programm, toetamaks teatavaid tegevusi finantsaruandluse ja auditeerimise valdkonnas aastatel 2014–2020

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 114,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust (1),

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (2)

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 258/2014 (3) alusel kaasrahastab liit rahvusvaheliste finantsaruandlusstandardite sihtasutust (IFRSi sihtasutus), mis on rahvusvaheliste raamatupidamisstandardite komitee sihtasutuse õigusjärglane, ning avaliku huvi järelevalve nõukogu (PIOB) tegevustoetuste vormis kuni 31. detsembrini 2020.

(2)

Liit kaasrahastas määruse (EL) nr 258/2014 alusel Euroopa finantsaruandluse nõuanderühma (EFRAG) tegevustoetuste vormis kuni 31. detsembrini 2016.

(3)

12. novembril 2013 avaldas komisjon siseturu ja teenuste voliniku erinõuniku Philippe Maystadti aruande (edaspidi „erinõuniku aruanne“), milles ta andis ülevaate võimalikest reformidest EFRAGi juhtimises, mille eesmärk on suurendada liidu panust rahvusvaheliste raamatupidamisstandardite väljatöötamisse.

(4)

Komisjon on hoolikalt jälginud EFRAGi juhtimise reformi elluviimist ning nõuetekohaselt teavitanud selle edenemisest Euroopa Parlamenti ja nõukogu. Selle põhjal on asjakohane jätkata EFRAGi rahastamist aastatel 2017–2020, et täita liidu programmi pikaajalised eesmärgid, toetamaks teatavaid tegevusi finantsaruandluse ja auditeerimise valdkonnas.

(5)

EFRAGi nõukogu, kus on tasakaalustatult esindatud nii avaliku kui ka erasektori huvid, peaks tagama, et nõukogu liikmed kohustuvad tegutsema Euroopa avalikes huvides. Euroopa Väärtpaberiturujärelevalvet, Euroopa Pangandusjärelevalvet, Euroopa Kindlustus- ja Tööandjapensionide Järelevalvet ja Euroopa Keskpanka kutsutakse üles aktiivselt panustama EFRAGi nõukogu töösse, niivõrd kui võimalik.

(6)

Komisjon peaks esitama igal aastal Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande EFRAGi eelneva aasta peamiste saavutuste ja tegevuste kohta. Samuti tuleks aruandes uurida laiendatud avaliku hüve kriteeriumiga seotud suundumusi ja esitada üksikasjalik ülevaade arengust rahvusvaheliste finantsaruandlusstandardite valdkonnas. Raamatupidamisstandardid ei tohiks seada ohtu finantsstabiilsust liidus ega takistada liidu majanduslikku arengut.

(7)

Seoses rahvusvaheliste finantsaruandlusstandardite, PIOBi ja EFRAGi arenguga tuleks komisjoni iga-aastases aruandes viidata ka Euroopa Parlamendi soovituste järelmeetmetele ja nende rakendamisele. Lisaks julgustatakse IFRSi sihtasutust, PIOBit ja EFRAGi võtma korrapäraselt, st vähemalt kord aastas, osa Euroopa Parlamendi korraldatavatest kuulamistest, et anda täielikult aru rahvusvaheliste finantsaruandlus- ja auditeerimisstandardite väljatöötamisest.

(8)

Komisjon peaks andma Euroopa Parlamendile ja nõukogule rohkem korrapärast teavet IFRSi sihtasutuse, PIOBi ja EFRAGi ühiste püüdluste kohta, võttes arvesse asjaolu, et kõnealust kolme organisatsiooni kaasrahastab liit ja nad töötavad samade eesmärkide nimel.

(9)

Komisjon peaks samuti kaaluma pikas perspektiivis EFRAGi toimimise ja eraõigusliku staatuse võimalikku muutmist.

(10)

Seega tuleks määrust (EL) nr 258/2014 vastavalt muuta.

(11)

Kuna käesoleva määruse eesmärki – suurendada aastateks 2017–2020 liidu programmi eelarvet, toetamaks EFRAGi tegevust, mis aitab kaasa liidu poliitikaeesmärkide saavutamisele finantsaruandluse vallas – ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada, küll aga saab seda selle ulatuse ja toime tõttu paremini saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärgi saavutamiseks vajalikust kaugemale.

(12)

EFRAGi rahastamise järjepidevuse tagamiseks peaks käesolev määrus jõustuma selle avaldamise päeval ning seda tuleks kohaldada alates 1. jaanuarist 2017,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määrust (EL) nr 258/2014 muudetakse järgmiselt.

1)

Artikli 3 lõike 1 punkti a alapunkt i asendatakse järgmisega:

„i)

EFRAG;“.

2)

Artiklit 6 muudetakse järgmiselt:

a)

lõige 1 asendatakse järgmisega:

„1.   Programmi rakendamise rahastamispakett aastatel 2014–2020 on 57 007 000 eurot jooksevhindades.“;

b)

lõike 3 punkt a asendatakse järgmisega:

„a)

EFRAG: 23 134 000 eurot;“.

3)

Artiklit 9 muudetakse järgmiselt:

a)

lisatakse järgmine lõige:

„4a.   IFRSi sihtasutuse ja IASB puhul hinnatakse lõikes 3 osutatud aruandes ka nende juhtimist, eelkõige seoses läbipaistvuse, huvide konfliktide ennetamise ja ekspertide mitmekesisusega, ning meetmeid, mis on võetud huvide ulatusliku esindatuse ja avaliku aruandekohustuse tagamiseks.

Peale selle tehakse kvaliteetsete raamatupidamisstandardite ning läbipaistvuse, aruandekohustuse ja usaldusväärsuse rangete standardite tagamiseks aruandes kindlaks IFRSi sihtasutuse võetud meetmed, muu hulgas üldsusele juurdepääsu tagamine dokumentidele, avatud dialoog Euroopa institutsioonide ja mitmesuguste sidusrühmadega, sidusrühmade kohtumistele esitatud läbipaistvusnõuetest johtuvalt võetud abinõud ja läbipaistvusregistrite loomine, ning antakse neile hinnang.“;

b)

lõige 5 asendatakse järgmisega:

„5.   PIOBi ja tema õigusjärglase puhul kajastatakse lõikes 3 osutatud aruandes rahastamise mitmekesistamise suundumusi ja hinnatakse seda, kuidas PIOBi töö aitab audiitori kutsealal parandada auditeerimise kvaliteeti, sealhulgas selle usaldusväärsust. Kui IFACi rahastamise osakaal ületab teataval aastal kahte kolmandikku kogu PIOBi aastasest rahastamisest, teeb komisjon ettepaneku piirata oma kõnealuse aasta osamakset maksimaalselt 300 000 euroga.“;

c)

lisatakse järgmine lõige:

„6a.   EFRAGi puhul hinnatakse lõikes 3 osutatud aruandes alates 2018. aastast järgmist:

a)

kas erinõuniku aruandes soovitatud laiendatud avaliku hüve kriteeriumi on eelmise aasta kinnitamisprotsessis järgitud;

b)

kas Euroopa Parlamenti ja nõukogu on kaasatud juba alates varasest etapist finantsaruandlusstandardite väljatöötamisse üldiselt ja eelkõige nende kinnitamise protsessi;

c)

kas EFRAGi rahastamisstruktuur on piisavalt mitmekesine ja tasakaalustatud, et võimaldada tal oma avaliku huvi ülesandeid sõltumatult ja tulemuslikult täita, ning

d)

EFRAGi juhtimist, eelkõige läbipaistvuse osas, ning samme, mis on astutud huvide ulatusliku esindatuse ja avaliku aruandekohustuse tagamiseks.

Peale selle tehakse aruandes kindlaks sellised meetmed, mida EFRAG on võtnud demokraatliku aruandekohustuse, läbipaistvuse ja usaldusväärsuse rangete standardite tagamiseks ning mille sisuks on muu hulgas üldsuse juurdepääs dokumentidele, avatud dialoog Euroopa institutsioonide ja mitmesuguste sidusrühmadega, kohustuslike läbipaistvusregistrite loomine, sidusrühmade kohtumiste läbipaistvusnõuded ja töökord, eelkõige huvide konfliktide ennetamine, ning antakse neile hinnang.“

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2017.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõigis liikmesriikides.

Strasbourg, 17. mai 2017

Euroopa Parlamendi nimel

president

A. TAJANI

Nõukogu nimel

eesistuja

C. ABELA


(1)  ELT C 303, 19.8.2016, lk 147.

(2)  Euroopa Parlamendi 27. aprilli 2017. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 11. mai 2017. aasta otsus.

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. aprilli 2014. aasta määrus (EL) nr 258/2014, millega luuakse liidu programm, toetamaks teatavaid tegevusi finantsaruandluse ja auditeerimise valdkonnas aastatel 2014–2020, ja millega tunnistatakse kehtetuks otsus nr 716/2009/EÜ (ELT L 105, 8.4.2014, lk 1).


Top