Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D1217

    Komisjoni otsus (EL) 2017/1217, 23. juuni 2017, millega kehtestatakse ELi ökomärgise kriteeriumid kõvade pindade puhastamise vahenditele (teatavaks tehtud numbri C(2017) 4241 all) (EMPs kohaldatav tekst )

    C/2017/4241

    ELT L 180, 12.7.2017, p. 45–62 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 29/03/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2017/1217/oj

    12.7.2017   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 180/45


    KOMISJONI OTSUS (EL) 2017/1217,

    23. juuni 2017,

    millega kehtestatakse ELi ökomärgise kriteeriumid kõvade pindade puhastamise vahenditele

    (teatavaks tehtud numbri C(2017) 4241 all)

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2009. aasta määrust (EÜ) nr 66/2010 ELi ökomärgise kohta, (1) eriti selle artikli 8 lõiget 2,

    olles nõu pidanud Euroopa Liidu ökomärgise komisjoniga

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määruse (EÜ) nr 66/2010 alusel võib ELi ökomärgise anda toodetele, mille keskkonnamõju kogu toote olelusringi jooksul on väike.

    (2)

    Määruses (EÜ) nr 66/2010 on sätestatud, et iga tooterühma jaoks tuleb kehtestada konkreetsed ELi ökomärgise kriteeriumid.

    (3)

    Komisjoni otsusega 2011/383/EL (2) on kehtestatud universaalpuhastusvahenditele ja sanitaarpuhastusvahenditele ökoloogilised kriteeriumid ning nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded, mis kehtivad 2016. aasta 31. detsembrini.

    (4)

    Selleks et võtta arvesse turu hiljutisi muutusi ja vahepealseid uuendusi, on asjakohane kehtestada kõnealuse tooterühma jaoks läbivaadatud ökoloogilised kriteeriumid.

    (5)

    Läbivaadatud kriteeriumid ning nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded peaksid kehtima kuus aastat alates käesolevast otsusest teatamise kuupäevast, võttes arvesse kõnealuse tooterühma innovatsioonitsüklit. Nende kriteeriumide eesmärk on edendada tooteid, millel on väiksem mõju veekeskkonnale, mis sisaldavad ohtlikke aineid piiratud koguses ja on tõhusad ning mille puhul tekib tänu pakendihulga vähendamisele võimalikult vähe jäätmeid.

    (6)

    Õiguskindluse huvides tuleks otsus 2011/383/EL kehtetuks tunnistada.

    (7)

    Tootjate jaoks, kelle toodetele on antud universaalpuhastusvahendite ja sanitaarpuhastusvahendite ELi ökomärgis vastavalt otsuses 2011/383/EL sätestatud kriteeriumidele, tuleks ette näha üleminekuperiood, et neil oleks piisavalt aega oma toodete vastavusse viimiseks läbivaadatud kriteeriumide ja nõuetega.

    (8)

    Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on vastavuses määruse (EÜ) nr 66/2010 artikli 16 kohaselt asutatud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Tooterühma „kõvade pindade puhastamise vahendid“ kuuluvad kõik universaalpuhastusvahendid, köögipuhastusvahendid, aknapuhastusvahendid ja sanitaarpuhastusvahendid, mis kuuluvad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 648/2004 (3) kohaldamisalasse ning mida turustatakse ja kasutatakse ühel järgmisel otstarbel.

    Universaalpuhastusvahendid, mis sisaldavad siseruumide kõvade pindade, näiteks seinte, põrandate ja muude püsipindade tavapäraseks puhastamiseks ette nähtud pesuaineid.

    Köögipuhastusvahendid, mis sisaldavad köögi pindade, näiteks tööpindade, pliidiplaatide, köögivalamute ja köögiseadmete pindade tavapäraseks puhastamiseks ja nendelt rasva eemaldamiseks ette nähtud pesuaineid.

    Aknapuhastusvahendid, mis sisaldavad akende, klaas- ja muude kõrgläikega pindade tavapäraseks puhastamiseks ette nähtud pesuaineid.

    Sanitaarpuhastusvahendid, mis sisaldavad sanitaarsõlmedes, näiteks pesuruumides, tualettides, vannitubades ja duširuumides, mustuse või setete tavapäraseks eemaldamiseks, sealhulgas küürimise teel, ette nähtud pesuaineid.

    Kõnealune tooterühm hõlmab tooteid, mida võib kasutada nii eratarbeks kui ka kutsetegevuses ning mida müüakse nii kasutusvalmina kui ka lahjendamata kujul. Tooted on keemiliste ainete segud. Eratarbeks kasutatavad tooted tohi sisaldada tootja poolt tahtlikult lisatud mikroorganisme.

    Artikkel 2

    Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

    1)   „koostisained“– tahtlikult lisatud ained, kõrvalsaadused ja toorainest pärinevad lisandid lõpptoote koostises (kaasa arvatud vees lahustuv kile, kui seda kasutatakse);

    2)   „lahjendamata toode“– toode, mida tuleb enne kasutamist veega lahjendada;

    3)   „kasutusvalmis toode“– toode, mida ei pea enne kasutamist veega lahjendama;

    4)   „müügipakend“

    a)

    enne kasutamist eemaldatavas ümbrises üksikdooside korral iga doosi ümbris ja pakend, mis on ette nähtud müügikohas lõppkasutajale või tarbijale müüdava väikseima kaubaüksuse pakendamiseks, kaasa arvatud etikett, kui see on olemas;

    b)

    kõigi teiste tooteliikide korral pakend, mis on ette nähtud müügikohas lõppkasutajale või tarbijale müüdava väikseima kaubaüksuse pakendamiseks, kaasa arvatud etikett, kui see on olemas;

    5)   „mikroplast“– lahustumatu makromolekulaarse plasti osakesed suurusega alla 5 mm, mida saadakse ühel järgmistest protsessidest:

    a)

    polümerisatsiooniprotsess, nagu monomeeride või muude lähteainete polüliitumine või polükondensatsioon;

    b)

    looduslike või sünteetiliste makromolekulide keemiline modifitseerimine;

    c)

    mikroobne fermentatsioon;

    6)   „nanomaterjal“– looduslik, juhuslikult tekkinud või tööstuslikult toodetud materjal, mis sisaldab osakesi, mis on sidumata olekus või esinevad kämbu või pahma kujul ning mille arvulisest suurusjaotusest [varem tõlgitud: lõimisest] vähemalt 50 % moodustab fraktsioon osakestest, mille üks või mitu välismõõdet on vahemikus 1–100 nm (4).

    Artikkel 3

    Määruse (EÜ) nr 66/2010 kohase ELi ökomärgise saamiseks peab puhastusvahend kuuluma käesoleva otsuse artiklis 1 määratletud tooterühma „kõvade pindade puhastamise vahendid“ ning vastama lisas sätestatud kriteeriumidele ning nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuetele.

    Artikkel 4

    Tooterühmale „kõvade pindade puhastamise vahendid“ kehtestatud kriteeriumid ning asjaomased hindamis- ja kontrollinõuded kehtivad kuus aastat alates käesolevast otsusest teatamise kuupäevast.

    Artikkel 5

    Halduseesmärkidel antakse tooterühmale „kõvade pindade puhastamise vahendid“ kood „020“.

    Artikkel 6

    Otsus 2011/383/EL tunnistatakse kehtetuks.

    Artikkel 7

    1.   Erandina artiklis 6 sätestatust hinnatakse tooterühma „kõvade pindade puhastamise vahendid“ kuuluvatele toodetele enne käesolevast otsusest teatamise kuupäeva esitatud ELi ökomärgise andmise taotlusi otsuses 2011/383/EL sätestatud tingimuste alusel.

    2.   Tooterühma „kõvade pindade puhastamise vahendid“ kuuluvatele toodetele ELi ökomärgise andmise taotlused, mis esitatakse kahe kuu jooksul pärast käesolevast otsusest teatamise kuupäeva, võivad olla koostatud kas otsuses 2011/383/EL või käesolevas otsuses sätestatud kriteeriumide alusel. Kõnealuseid taotlusi hinnatakse vastavalt kriteeriumidele, mille alusel taotlus on koostatud.

    3.   ELi ökomärgise lubasid, mis on antud otsuses 2011/383/EL sätestatud kriteeriumide alusel, võib kasutada 18 kuud alates käesolevast otsusest teatamise kuupäevast.

    Artikkel 8

    Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

    Brüssel, 23. juuni 2017

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Karmenu VELLA


    (1)  ELT L 27, 30.1.2010, lk 1.

    (2)  Komisjoni 28. juuni 2011. aasta otsus 2011/383/EL, millega kehtestatakse universaalpuhastusvahenditele ja sanitaarpuhastusvahenditele ELi ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid (ELT L 169, 29.6.2011, lk 52).

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. märtsi 2004. aasta määrus (EÜ) nr 648/2004 detergentide kohta (ELT L 104, 8.4.2004, lk 1).

    (4)  Komisjoni 18. oktoobri 2011. aasta soovitus 2011/696/EL nanomaterjali määratluse kohta (ELT L 275, 20.10.2011, lk 38).


    LISA

    RAAMTINGIMUSED

    EUROOPA LIIDU ÖKOMÄRGISE KRITEERIUMID

    Kriteeriumid ELi ökomärgise andmiseks kõvade pindade puhastamise vahenditele

    KRITEERIUMID

    1.

    Mürgine toime veeorganismidele

    2.

    Biolagunevus

    3.

    Palmiõli ja -tuumaõli ning nende derivaatide säästev hankimine

    4.

    Keelatud ja piiratud kasutusega ained

    5.

    Pakend

    6.

    Kasutuskõlblikkus

    7.

    Kasutajateave

    8.

    ELi ökomärgisel esitatav teave

    HINDAMINE JA KONTROLL

    a.   Nõuded

    Iga kriteeriumi juures on esitatud konkreetsed hindamis- ja kontrollinõuded.

    Kui taotlejalt nõutakse kõnealustele kriteeriumidele vastavuse tõendamiseks pädevatele asutustele kinnituste, dokumentide, analüüsitulemuste, katsearuannete või muude tõendite esitamist, võivad need vajaduse korral pärineda taotlejalt ja/või tema tarnija(te)lt.

    Pädevad asutused tunnustavad eelistatavalt kinnitusi, mille on välja andnud katse- ja kalibreerimislaborite asjakohase ühtlustatud standardi kohaselt akrediteeritud asutused, ning kontrollimist, mille on teinud tooteid, protsesse ja teenuseid sertifitseerivate asutuste jaoks kehtestatud asjakohase ühtlustatud standardi kohaselt akrediteeritud asutused. Akrediteerimine toimub kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 765/2008 (1).

    Vajaduse korral võib kasutada ka muid katsemeetodeid kui need, mis on iga kriteeriumi jaoks esitatud, kui taotlust hindav pädev asutus aktsepteerib nende samaväärsust.

    Vajaduse korral võib pädev asutus nõuda tõendavaid dokumente ning teha sõltumatuid kontrolle või kohapealseid külastusi.

    Eeltingimusena peab toode vastama kõigile selles riigis või nendes riikides kohaldatavatele õiguslikele nõuetele, kus toode kavatsetakse turule lasta. Taotleja peab kinnitama toote vastavust sellele tingimusele.

    ELi ökomärgise veebisaidil esitatud detergentide koostisainete andmebaas (DID-loend) sisaldab detergentides ja kosmeetikavahendites kõige laialdasemalt kasutatavaid koostisaineid. Seda andmebaasi kasutatakse kriitilise lahjendusmäära (CDV) arvutamiseks vajalike andmete saamiseks ja koostisainete biolagunevuse hindamiseks. DID-loendisse mittekuuluvate ainete jaoks on antud vajalike andmete väljaarvutamise või ekstrapoleerimise juhised.

    Pädevale asutusele tuleb esitada kõigi koostisainete loend, näidates ära nende kaubanimed (kui on olemas), keemilised nimetused, CASi numbrid, DIDi numbrid, kasutatavad kogused, otstarbed ja vormid lõpptoote koostises (kaasa arvatud vees lahustuv kile).

    Säilitus-, lõhna- ja värvained näidatakse ära kontsentratsioonist olenemata. Muud koostisained märgitakse, kui nende kontsentratsioon on vähemalt 0,010 massiprotsenti.

    Kõik nanomaterjali kujul esinevad koostisained märgitakse loendis selgelt, lisades sulgudes sõna „nano“.

    Iga loetletud koostisaine kohta esitatakse ohutuskaart vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 1907/2006 (2). Kui üksikaine kohta ei ole ohutuskaarti saadaval, sest aine on osa segust, esitab taotleja segu ohutuskaardi.

    b.   Mõõtmispiirid

    Kõigi koostisainete puhul nõutakse vastavust kriteeriumidele tabeli 1 kohaselt.

    Tabel 1

    Koostisainetele kohaldatavad piirnormid kõvade pindade puhastamise vahenditele esitatavate kriteeriumide kohaselt (massiprotsentides)

    Kriteeriumi nimetus

    Pindaktiivsed ained

    Säilitusained

    Värvained

    Lõhnaained

    Muu (nt ensüümid)

    Mürgine toime veeorganismidele

    ≥ 0,010

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    ≥ 0,010

    Biolagunevus

    Pindaktiivsed ained

    ≥ 0,010

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Orgaanilised ained

    ≥ 0,010

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    ≥ 0,010

    Palmiõli säästev hankimine

    ≥ 0,010

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    ≥ 0,010

    Keelatud või piirangutega lubatud ained

    Konkreetsed keelatud ja piirangutega lubatud ained

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    Ohtlikud ained

    ≥ 0,010

    ≥ 0,010

    ≥ 0,010

    ≥ 0,010

    ≥ 0,010

    Väga ohtlikud ained

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    Piirnorm puudub (*1)

    Lõhnaained

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Piirnorm puudub (*1)

    Ei kohaldata

    Säilitusained

    Ei kohaldata

    Piirnorm puudub (*1)

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Värvained

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Piirnorm puudub (*1)

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Ensüümid

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Piirnorm puudub (*1)

    Mikroorganismid

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    Ei kohaldata

    ≥ 0,010

    c.   Tooterühma eripärad

    Kui toode esineb nii kasutusvalmis kui ka lahjendamata kujul ja seda müüakse mõlemal kujul ühe partii osana (nt üks pudel kasutusvalmis toodet ja lahjendamata toode täitepudelis), peab kumbagi liiki toode vastama oma liigile sätestatud kriteeriumide nõuetele.

    Ainult pihustusmehhanismiga pudelite korduvtäitmiseks ette nähtud pakendis müüdav lahjendamata toode peab vastama kasutusvalmis toodetele esitatavatele pakendamisnõuetele.

    STANDARDDOOS

    ELi ökomärgise kriteeriumidele vastavuse dokumenteerimiseks ja puhastusvõime katsetamiseks tehtavates arvutustes võetakse standarddoosiks järgmine doos.

    Kasutusvalmis toode

    1 liiter kasutusvalmis toodet

    Lahjendamata toode

    Tootja soovitatud suurim doos 1 liitri puhastuslahuse valmistamiseks normaalselt määrdunud pindade korral (esitatakse grammides või milliliitrites ühe liitri puhastuslahuse kohta, vastavalt g/l või ml/l)

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab tooteetiketi või kasutusjuhendi, kus on esitatud doseerimisjuhised.

    1. kriteerium – mürgine toime veeorganismidele

    Toote kriitiline lahjendusmäär CDVkrooniline ei tohi standarddoosi korral ületada järgmisi piirnorme.

    Tooteliik

    CDV piirnorm

    (liitrit 1 liitri puhastuslahuse kohta)

    Universaalpuhastusvahend, kasutusvalmis

    350 000

    Universaalpuhastusvahend, lahjendamata

    18 000

    Köögipuhastusvahend, kasutusvalmis

    600 000

    Köögipuhastusvahend, lahjendamata

    45 000

    Aknapuhastusvahend, kasutusvalmis

    48 000

    Aknapuhastusvahend, lahjendamata

    18 000

    Sanitaarpuhastusvahend, kasutusvalmis

    600 000

    Sanitaarpuhastusvahend, lahjendamata

    45 000

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab toote CDVkrooniline arvutuse. Tabel kriitilise lahjendusmäära CDVkrooniline arvutamiseks on esitatud ELi ökomärgise veebisaidil.

    CDVkrooniline arvutatakse järgmise valemi abil, võttes arvesse toote iga koostisainet i, välja arvatud mikroorganismid:

    Formula

    kus

    doos(i)

    aine i mass (g) standarddoosis;

    DF(i)

    aine i lagunevustegur;

    TFkrooniline(i)

    aine i kroonilise mürgisuse tegur.

    DF(i) ja TFkrooniline(i) väärtused tuleb esitada nii, nagu on näidatud DID-loendi kõige viimase versiooni A osas. Kui koostisainet A osas ei ole, annab taotleja hinnangulise väärtuse, toimides B osas kirjeldatud viisil, ja lisab sellekohased dokumendid.

    2. kriteerium – biolagunevus

    a.   Pindaktiivsete ainete biolagunevus

    Kõik pindaktiivsed ained peavad kergesti (aeroobselt) biolagunema.

    Kõik Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse nr 1272/2008 (3) kohaselt veekeskkonnale ohtlikuks klassifitseeritud pindaktiivsed ained ägeda mürgisuse 1. kategoorias (H400) või kroonilise mürgisuse 3. kategoorias (H412) peavad lisaks olema anaeroobselt biolagunevad.

    b.   Orgaaniliste ühendite biolagunevus

    Aeroobsetes tingimustes mittebiolagunevate (raskesti biolagunevate, aNBO) või anaeroobsetes tingimustes mittebiolagunevate (anNBO) orgaaniliste ainete (välja arvatud mikroorganismid) sisaldus toote standarddoosis ei tohi ületada järgmisi piirnorme.

    Tooteliik

    aNBO

    (g liitri puhastuslahuse kohta)

    anNBO

    (g liitri puhastuslahuse kohta)

    Universaalpuhastusvahend, kasutusvalmis

    3,00

    55,00

    Universaalpuhastusvahend, lahjendamata

    0,20

    0,50

    Köögipuhastusvahend, kasutusvalmis

    5,00

    35,00

    Köögipuhastusvahend, lahjendamata

    0,20

    0,50

    Aknapuhastusvahend, kasutusvalmis

    2,00

    20,00

    Aknapuhastusvahend, lahjendamata

    0,20

    0,50

    Sanitaarpuhastusvahend, kasutusvalmis

    5,00

    35,00

    Sanitaarpuhastusvahend, lahjendamata

    0,20

    0,50

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab dokumendid pindaktiivsete ainete lagunevuse kohta ning toote aNBO ja anNBO arvutuse. Tabel aNBO ja anNBO arvutamiseks on esitatud ELi ökomärgise veebisaidil.

    Nii pindaktiivsete ainete lagunevuse kui ka orgaaniliste ühendite aNBO ja anNBO väärtuste puhul tuleb viidata DID-loendi viimasele versioonile.

    DID-loendi A ossa mittekuuluvate koostisainete puhul esitatakse vastavalt selle loendi B osale kirjanduse või muude allikate või asjakohaste katsete tulemuste põhjal tõendatud teave selle kohta, et need ained on aeroobsetes ja anaeroobsetes tingimustes biolagunevad.

    Kui puuduvad lagunevust kajastavad dokumendid, võib muu kui pindaktiivse koostisaine vabastada anaeroobse lagunevuse nõude täitmisest, kui on täidetud üks järgmisest kolmest tingimusest:

    1)

    koostisaine on kergesti lagunev ja pindadele nõrgalt adsorbeeruv (A < 25 %);

    2)

    koostisaine on kergesti lagunev ja pindadelt kergesti desorbeeruv (D > 75 %);

    3)

    koostisaine on kergesti lagunev ega ole bioakumuleeruv (4).

    Adsorptsiooni-/desorptsioonikatsed tehakse vastavalt OECD juhendile 106.

    3. kriteerium – palmiõli ja -tuumaõli ning nende derivaatide säästev hankimine

    Toodete koostisained, mis saadakse palmiõlist või -tuumaõlist, tuleb hankida säästva tootmise sertifitseerimiskava nõuetele vastavatest istandustest, kusjuures sertifitseerimiskava põhineb mitut sidusrühma hõlmavatel laiapõhjalise liikmeskonnaga (valitsusvälised organisatsioonid, tööstusharu ja riigi esindajad) organisatsioonidel ning käsitleb keskkonnamõjusid, sealhulgas mõjusid pinnasele, bioloogilisele mitmekesisusele, orgaanilise süsiniku varule ja loodusvarade kaitsele.

    Hindamine ja kontroll: taotleja tõendab kolmandate isikute väljastatud sertifikaatide ja järelevalveahela abil, et koostisainete tootmiseks kasutatav palmiõli ja -tuumaõli on pärit säästvalt majandatavatest istandustest.

    Tunnustatakse muuhulgas sertifikaati „Roundtable for Sustainable Palm Oil“ (RSPO) (tagatud päritolu, lahus hoidmise või massibilansi kohta) või mis tahes samaväärset või rangemat säästva tootmise kava.

    Palmiõli keemiliste derivaatide ja palmituumaõli säästlikkust võib tõendada ka nn book-and-claim-süsteemi (nt GreenPalmi sertifikaadid) või samaväärsete süsteemide kaudu, esitades iga-aastases edenemisaruandes (Annual Communications of Progress, ACOP) deklareeritud hangitud ja väljalunastatud GreenPalmi sertifikaatide koguse viimasel aastasel kauplemisperioodil.

    4. kriteerium – keelatud ja piiratud kasutusega ained

    a.   Konkreetsed keelatud ja piiratud kasutusega ained

    i.   Keelatud ained

    Allpool esitatud aineid ei tohi toote koostisse lisada, kontsentratsioonist olenemata:

    alküülfenooletoksülaadid ja muud alküülfenoolide derivaadid;

    atranool;

    kloroatranool;

    dietüleentriamiinpentaäädikhape (DTPA);

    etüleendiamiintetraäädikhape (EDTA) ja selle soolad;

    formaldehüüd ja seda vabastavad ained (nt 2bromo-2nitropropaan-1,3diool, 5bromo-5nitro-1,3dioksaan, naatriumhüdroksüülmetüülglütsinaat, diasolidinüülkarbamiid), välja arvatud polüalkoksüülitud ühendite põhistes pindaktiivsetes ainetes leiduv formaldehüüdilisand kontsentratsioonis kuni 0,010 massiprotsenti koostisaines;

    glutaaraldehüüd;

    hüdroksüisoheksüül-3-tsüklohekseen-karboksaldehüüd (HICC);

    mikroplastid;

    hõbeda nanoosakesed;

    nitromuskusühendid ja polütsüklilised muskusühendid;

    fosfaadid;

    perfluoritud alkülaadid;

    mitte kergesti biolagunevad kvaternaarsed ammooniumsoolad;

    aktiivsed klooriühendid;

    rodamiin B;

    triklosaan;

    3jodo-2propünüülbutüülkarbamaat;

    aromaatsed süsivesinikud;

    halogeenitud süsivesinikud.

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, vajaduse korral koos tarnija kinnitusega, millest on näha, et toote koostises ei ole loetletud aineid, kontsentratsioonist olenemata.

    ii.   Piiratud kasutusega ained

    Allpool loetletud aineid ei tohi toote koostisse lisada suuremas kui näidatud kontsentratsioonis:

    2metüül-2Hisotiasool-3oon: 0,0050 massiprotsenti (kui Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1223/2009 (5) V lisas (kosmeetikatoodetes lubatud säilitusainete loend) 2metüül-2Hisotiasool-3ooni lubatud sisaldus on kohaldamise ajal väiksem, on see väiksem väärtus ülimuslik);

    1,2bensisotiasool-3(2H)oon: 0,0050 massiprotsenti;

    5kloro-2metüül-4isotiasoliin-3oon / 2metüül-4isotiasoliin-3oon: 0,0015 massiprotsenti.

    Fosfori (P) üldsisaldus, arvutatud elementkujul fosforina, peab standarddoosis jääma järgmistesse piiridesse.

    Tooteliik

    P sisaldus

    Universaalpuhastusvahend, kasutusvalmis

    0,02 g liitri kasutusvalmis toote kohta

    Universaalpuhastusvahend, lahjendamata

    0,02 g liitri puhastuslahuse kohta

    Köögipuhastusvahend, kasutusvalmis

    1,00 g liitri kasutusvalmis toote kohta

    Köögipuhastusvahend, lahjendamata

    1,00 g liitri puhastuslahuse kohta

    Aknapuhastusvahend, kasutusvalmis

    0,00 g liitri kasutusvalmis toote kohta

    Aknapuhastusvahend, lahjendamata

    0,00 g liitri puhastuslahuse kohta

    Sanitaarpuhastusvahend, kasutusvalmis

    1,00 g liitri kasutusvalmis toote kohta

    Sanitaarpuhastusvahend, lahjendamata

    1,00 g liitri puhastuslahuse kohta

    Lõhnaained, mille suhtes kohaldatakse määruses (EÜ) nr 648/2004 sätestatud deklareerimisnõuet, ei tohi esineda koguses ≥ 0,010 massiprotsenti aine kohta.

    LOÜde sisaldus ei tohi olla suurem allpool täpsustatud piirnormidest (LOÜ on iga orgaaniline ühend, mille keemistemperatuur on alla 150 °C).

    Tooteliik

    LOÜ piirnorm

    Universaalpuhastusvahend, kasutusvalmis

    30 g liitri kasutusvalmis toote kohta

    Universaalpuhastusvahend, lahjendamata

    30 g liitri puhastuslahuse kohta

    Köögipuhastusvahend, kasutusvalmis

    60 g liitri kasutusvalmis toote kohta

    Köögipuhastusvahend, lahjendamata

    60 g liitri puhastuslahuse kohta

    Aknapuhastusvahend, kasutusvalmis

    100 g liitri kasutusvalmis toote kohta

    Aknapuhastusvahend, lahjendamata

    100 g liitri puhastuslahuse kohta

    Sanitaarpuhastusvahend, kasutusvalmis

    60 g liitri kasutusvalmis toote kohta

    Sanitaarpuhastusvahend, lahjendamata

    60 g liitri puhastuslahuse kohta

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab järgmised dokumendid:

    a)

    kui kasutatakse isotiasolinoone, siis allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, vajaduse korral koos tarnija kinnitusega, millest on näha, et toote koostises kasutatud isotiasolinoonide sisaldus on võrdne sätestatud piirnormiga või sellest väiksem;

    b)

    allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, vajaduse korral koos tarnija kinnitusega, millest on näha, et elementkujul fosfori (P) üldkogus on võrdne sätestatud piirnormiga või sellest väiksem. Kinnitusele lisatakse tootes sisalduva fosfori (P) üldkoguse arvutused;

    c)

    allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, vajaduse korral koos tarnija kinnitusega, millest on näha, et lõhnaaineid, mille suhtes kohaldatakse määruses (EÜ) nr 648/2004 sätestatud deklareerimisnõuet, ei esine sätestatud piirnormist suuremas koguses;

    d)

    allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, vajaduse korral koos tarnija kinnitusega, millest on näha, et LOÜde üldkogus on sätestatud piirnormist väiksem. Kõnealusele deklaratsioonile tuleb lisada katsearuanded või koostisainete loendil põhinevad arvutused LOÜde kontsentratsiooni kohta.

    b.   Ohtlikud ained

    i.   Lõpptoode

    Lõpptoode ei tohi olla klassifitseeritud ja märgistatud kui ägedalt mürgine, mürgine sihtelundi suhtes, hingamisteid või nahka sensibiliseeriv, kantserogeenne, mutageenne või reproduktiivtoksiline ega veekeskkonnale ohtlik määruse (EÜ) nr 1272/2008 I lisa tähenduses ja kooskõlas tabelis 2 esitatud loendiga.

    ii.   Koostisained

    Toode tohib lõpptootes sisaldada määruse (EÜ) nr 1272/2008 I lisa ja tabelis 2 esitatud loetelu kohaselt mürgiseks, veekeskkonnale ohtlikuks, hingamisteid või nahka sensibiliseerivaks, kantserogeenseks, mutageenseks või reproduktiivtoksiliseks klassifitseerimise kriteeriumidele vastavaid koostisaineid alla 0,010 massiprotsendi.

    Kui vastavalt määruse (EÜ) nr 1272/2008 artiklile 10 on kindlaks määratud kontsentratsiooni rangemad, üldised või konkreetsed piirnormid, siis on need ülimuslikud.

    Tabel 2

    Ohupiirangute klassifikatsioon ja liigitus kategooriateks

    Äge mürgisus

    Kategooriad 1 ja 2

    Kategooria 3

    H300 Allaneelamisel surmav

    H301 Allaneelamisel mürgine

    H310 Nahale sattumisel surmav

    H311 Nahale sattumisel mürgine

    H330 Sissehingamisel surmav

    H331 Sissehingamisel mürgine

    H304 Allaneelamisel või hingamisteedesse sattumisel võib olla surmav

    EUH070 Silma sattumisel mürgine

    Mürgisus sihtorgani suhtes

    Kategooria 1

    Kategooria 2

    H370 Kahjustab elundeid

    H371 Võib kahjustada elundeid

    H372 Kahjustab elundeid pikaajalise või korduva kokkupuute korral

    H373 Võib kahjustada elundeid pikaajalise või korduva kokkupuute korral

    Hingamisteede ja naha sensibiliseerimine

    Kategooria 1A/1

    Kategooria 1B

    H317 Võib põhjustada allergilist nahareaktsiooni

    H317 Võib põhjustada allergilist nahareaktsiooni

    H334 Sissehingamisel võib põhjustada allergia- või astmasümptomeid või hingamisraskusi

    H334 Sissehingamisel võib põhjustada allergia- või astmasümptomeid või hingamisraskusi

    Kantserogeensus, mutageensus või reproduktiivtoksilisus

    Kategooriad 1A ja 1B

    Kategooria 2

    H340 Võib põhjustada geneetilisi defekte

    H341 Arvatavasti põhjustab geneetilisi defekte

    H350 Võib põhjustada vähktõbe

    H351 Arvatavasti põhjustab vähktõbe

    H350i Sissehingamisel võib põhjustada vähktõbe

     

    H360F Võib kahjustada viljakust

    H361f Arvatavasti kahjustab viljakust

    H360D Võib kahjustada loodet

    H361d Arvatavasti kahjustab loodet

    H360FD Võib kahjustada viljakust. Võib kahjustada loodet

    H361fd Arvatavasti kahjustab viljakust. Arvatavasti kahjustab loodet

    H360Fd Võib kahjustada viljakust. Arvatavasti kahjustab loodet

    H362 Võib kahjustada rinnaga toidetavat last

    H360Df Võib kahjustada loodet. Arvatavasti kahjustab viljakust

     

    Ohtlikkus veekeskkonnale

    Kategooriad 1 ja 2

    Kategooriad 3 ja 4

    H400 Väga mürgine veeorganismidele

    H412 Ohtlik veeorganismidele, pikaajaline toime

    H410 Väga mürgine veeorganismidele, pikaajaline toime

    H413 Võib avaldada veeorganismidele pikaajalist kahjulikku toimet

    H411 Mürgine veeorganismidele, pikaajaline toime

     

    Ohtlikkus osoonikihile

    H420 Ohtlik osoonikihile

     

    Seda kriteeriumi ei kohaldata nende koostisainete suhtes, mida on käsitletud määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 2 lõike 7 punktides a ja b, milles on sätestatud kriteeriumid kõnealuse määruse IV ja V lisaga hõlmatud ainete väljaarvamiseks registreerimise, allkasutajate ja hindamise suhtes kohaldatavatest nõuetest. Selleks et teha kindlaks, kas selline väljaarvamine kehtib, peab taotleja tegema kindlaks kõik koostisained, mille kontsentratsioon ületab 0,010 massiprotsenti.

    Tabelis 3 esitatud ainete ja segude suhtes tehakse erand 4. kriteeriumi punkti b alapunktis ii sätestatud nõude kohaldamisel.

    Tabel 3

    Ained, mille suhtes on tehtud erand

    Aine

    Ohulause

    Pindaktiivsed ained

    H400 Väga mürgine veeorganismidele

    H412 Ohtlik veeorganismidele, pikaajaline toime

    Ensüümid (*2)

    H317 Võib põhjustada allergilist nahareaktsiooni

    H334 Sissehingamisel võib põhjustada allergia- või astma sümptomeid või hingamisraskusi

    NTA (trinaatriumnitrilotriatsetaat) lisandina MGDAs (metüülglütsiindiatsetaat) ja GLDAs (dikarboksümetüülglutamiinhape) (*3)

    H351 Arvatavasti põhjustab vähktõbe

    Hindamine ja kontroll: taotleja tõendab vastavust nimetatud kriteeriumile lõpptoote ja kõikide selliste koostisainete puhul, mille kontsentratsioon lõpptootes on üle 0,010 massiprotsendi. Taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, vajaduse korral koos tarnija kinnitusega või ohutuskaardiga, millest on näha, et ükski kõnealune aine tootes sisalduva(te)s vormi(de)s ja oleku(te)s ei vasta tabelis 2 esitatud ühe või mitme ohulausega klassifitseerimise kriteeriumidele.

    Nende määruse (EÜ) nr 1907/2006 IV ja V lisas loetletud ainete puhul, mille suhtes ei kohaldata kõnealuse määruse artikli 2 lõike 7 punktides a ja b sätestatud registreerimiskohustust, piisab vastavuse tagamiseks taotleja sellekohasest kinnitusest.

    Taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, vajaduse korral koos tarnija kinnitusega või ohutuskaardiga, millest on näha erandi tingimustele vastavate koostisainete sisaldus.

    c.   Väga ohtlikud ained (VOA)

    Lõpptoode ei tohi sisaldada ühtegi koostisainet, mis on määratletud vastavalt määruse (EÜ) nr 1907/2006 artikli 59 lõikes 1 kirjeldatud korrale, mille kohaselt kehtestatakse väga ohtlike ainete kandidaatide loetelu.

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, vajaduse korral koos tarnija kinnituse või ohutuskaardiga, millest on näha kandidaatloetellu kuuluvate ainete puudumine.

    Viidata tuleb taotluse esitamise päeva seisuga kõige värskemale väga ohtlike ainete loetelule.

    d.   Lõhnaained

    Iga tootele koostisainena lisatava lõhnaaine valmistamisel ja käitlemisel tuleb järgida rahvusvahelise lõhnaainete assotsiatsiooni (IFRA) tegevusjuhendit (6). Valmistaja peab järgima IFRA standardites esitatud soovitusi ainete keelamise, piiratud kasutuse ja puhtuse kriteeriumide kohta.

    Hindamine ja kontroll: tarnija või lõhnaaine valmistaja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta.

    e.   Säilitusained

    i.

    Toode võib sisaldada üksnes toote säilitamiseks vajalikke säilitusaineid ainult selleks vajalikus koguses. See ei kehti pindaktiivsete ainete puhul, millel võivad olla biotsiidsed omadused.

    ii.

    Toode võib sisaldada säilitusaineid, kui need ei ole bioakumuleeruvad. Säilitusainet ei peeta bioakumuleeruvaks, kui selle BCF < 100 või log Kow < 3,0. Kui nii BCFi kui ka log Kow väärtus on teada, kasutatakse kõrgeimat mõõdetud BCFi väärtust.

    iii.

    Keelatud on pakendil või muul viisil väita või vihjata, et tootel on mikroobivastane või desinfitseeriv toime.

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, vajaduse korral koos tarnija kinnituse ja iga lisatud säilitusaine ohutuskaardiga ning selle aine BCFi või log Kow väärtusega. Taotleja peab samuti esitama pakendi kavandi.

    f.   Värvained

    Tootes sisalduvad värvained ei tohi olla bioakumuleeruvad.

    Värvainet ei peeta bioakumuleeruvaks, kui selle BCF < 100 või log Kow < 3,0. Kui nii BCFi kui ka log Kow väärtus on teada, kasutatakse kõrgeimat mõõdetud BCFi väärtust. Toidus kasutamiseks heakskiidetud värvainete puhul ei ole vaja esitada tõendeid võimaliku bioakumuleerumise kohta.

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, vajaduse korral koos tarnija kinnituse ja iga lisatud värvaine ohutuskaardiga ning selle aine BCFi või log Kow väärtusega, või esitab taotleja tõendid selle kohta, et värvainet on lubatud kasutada toidus.

    g.   Ensüümid

    Kasutada tohib ainult kapseldatud (tahkel kujul) ensüüme ning ensüümvedelikke/suspensioone.

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, vajaduse korral koos tarnija kinnituse ja iga lisatud ensüümi ohutuskaardiga.

    h.   Mikroorganismid

    i.

    Identifitseerimistunnused: kõigil tahtlikult lisatud mikroorganismidel peab olema Ameerika Tüüpkultuuride Kollektsiooni (ATCC) number või peavad nad kuuluma rahvusvahelise deponeerimisasutuse (IDA) kogusse või peab nende DNA olema identifitseeritud vastavalt tüve identifitseerimise protseduurile (16S ribosomaalse DNA sekveneerimise või samaväärse meetodi kasutamisega).

    ii.

    Ohutus: kõik tahtlikult lisatud mikroorganismid peavad kuuluma mõlemasse järgmisesse rühma:

    I riskirühm vastavalt määratlusele Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2000/54/EÜ (7) – bioloogilised mõjurid tööl;

    Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) välja antud ohutuse eeldusele vastavaks kvalifitseeritud (QPS) bioloogiliste mõjurite loend.

    iii.

    Saastavate lisandite puudumine: märgitud või samaväärsete analüüsimeetoditega uurimise tulemusena ei tohi lõpptoode sisaldada mitte ühtegi allpool määratletud patogeensete mikroorganismide tüve:

    E. Coli, analüüsimeetod ISO 16649-3:2005;

    Streptococcus (Enterococcus), analüüsimeetod ISO 21528-1:2004;

    Staphylococcus aureus, analüüsimeetod ISO 6888-1;

    Bacillus cereus, analüüsimeetod ISO 7932:2004 või ISO 21871;

    Salmonella, analüüsimeetod ISO6579:2002 või ISO 19250.

    iv.

    Ükski tahtlikult lisatud mikroorganism ei tohi olla geneetiliselt muundatud mikroorganism (GMM).

    v.

    Vastuvõtlikkus antibiootikumide suhtes: kõik tahtlikult lisatud mikroorganismid peavad olema vastuvõtlikud (erandiks on loomulik resistentsus) kõigi viie suurima antibiootikumiklassi suhtes (aminoglükosiid, makroliid, beetalaktaam, tetratsükliin ja flurokinoloonid) antimikroobse tundlikkuse Euroopa analüüsikomitee (EUCAST) diskdifusiooni meetodiga või samaväärse meetodiga kontrollimise korral.

    vi.

    Mikroobide üldarv: kasutataval kujul toodetes peab standardi ISO 4833-1:2014 kohaselt mikroobide üldarv olema vähemalt 1 × 105 kolooniat moodustavat ühikut milliliitri kohta.

    vii.

    Säilivusaeg: toote lühim säilivusaeg ei tohi olla alla 24 kuu ja mikroobide üldarv ei tohi iga 12 kuu möödumisel olla standardi ISO 4833-1:2014 kohaselt vähenenud rohkem kui 10 %.

    viii.

    Kasutuskõlblikkus: toode peab vastama kõigile 6. kriteeriumiga sätestatud kasutuskõlblikkuse nõuetele ja kõik tootja väited tootes sisalduvate mikroorganismide toime kohta tuleb dokumenteerida kolmanda isiku tehtud kontrollkatsetega.

    ix.

    Väited: keelatud on pakendil või muul viisil väita või vihjata, et tootel on mikroobivastane või desinfitseeriv toime.

    x.

    Kasutajateave: toote etiketil peab olema esitatud järgmine teave:

    toode sisaldab mikroorganisme;

    toodet ei tohi kasutada pihustusmehhanismiga;

    toodet ei tohi kasutada toiduga kokkupuutuvatel pindadel;

    toote säilivusaeg.

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab järgmised dokumendid.

    i.

    Kõigi tootes sisalduvate mikroorganismide nimed (tüve täpsusega) ja identifitseerimisandmed koos ATCC või IDA numbritega või dokumentidega DNA identifitseerimise kohta.

    ii.

    Dokumendid, mis tõendavad, et kõik mikroorganismid kuuluvad I riskirühma ja QPS-loendisse.

    iii.

    Katsedokumendid, mis tõendavad, et tootes ei sisaldu patogeenseid mikroorganisme.

    iv.

    Dokumendid, mis tõendavad, et ükski mikroorganism ei ole GMM.

    v.

    Katsedokumendid, mis tõendavad, et mikroorganismid on vastuvõtlikud viie peamise klassi antibiootikumide suhtes (erand: loomulik resistentsus).

    vi.

    Katsedokumendid, mis näitavad kolooniat moodustavate ühikute arvu milliliitri kasutatava lahuse kohta (lahjendamata toote korral kasutatakse „normaalseks“ puhastamiseks soovitatud lahjendusastet).

    vii.

    Katsedokumendid, mis näitavad kolooniat moodustavate ühikute arvu kasutusvalmis lahuses toote säilitamisel iga 12 kuu möödumisel kuni toote säilivusaja lõpuni.

    viii.

    Sõltumatu labori katsetulemused, mis tõendavad mikroorganismide väidetavat toimet, ja pakendi kavandi või tooteetiketi koopia, millel on esile tõstetud kõik väited mikroorganismide toime kohta.

    ix ja x.

    Pakendi kavandi või tooteetiketi koopia.

    5. kriteerium – pakend

    a.   Pihustuspudelis müüdavad tooted

    Propellente sisaldavaid pihustatavaid vahendeid ei tohi kasutada. Pihustuspudelid peavad olema korduvtäidetavad ja -kasutatavad.

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta koos asjakohaste dokumentidega, mis kirjeldavad või näitavad, kuidas täita uuesti pihustuspudeleid, mis on pakendi osad.

    b.   Pakendite tagasivõtu süsteem

    Kui toode tarnitakse tagasivõtusüsteemi kuuluvas pakendis, vabastatakse toode 5. kriteeriumi punktides c ja d sätestatud nõuetest.

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta koos asjakohaste dokumentidega, mis kirjeldavad või näitavad, kuidas on korraldatud pakendite tagasivõtu süsteem.

    c.   Massi/kasulikkuse suhe (weight-utility ratio, WUR)

    Toote massi/kasulikkuse suhe arvutatakse ainult müügipakendi kohta ja see ei tohi standarddoosi korral ületada järgmisi väärtusi.

    Tooteliik

    WUR

    (g liitri puhastuslahuse kohta)

    Lahjendamata toode

    15

    Kasutusvalmis toode

    150

    Pihustusmehhanismiga pudelis müüdav kasutusvalmis toode

    200

    Selle nõudega ei ole hõlmatud rohkem kui 80 % ulatuses taaskasutatud materjalist valmistatud müügipakendid.

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab toote WUR-näitaja arvutuse. Kui toodet müüakse mitmesugustes pakendites (nt eri mahuga), esitatakse arvutus iga sellise pakendisuuruse kohta, millele ELi ökomärgis antakse.

    WUR arvutatakse järgmiselt:

    Formula

    kus

    Wi

    :

    müügipakendi i mass (g);

    Ui

    :

    müügipakendis i kasutatud tarbimisjärgselt ringlussevõtmata pakendimaterjali mass (g); Ui = Wi, kui taotleja ei suuda tõendada vastupidist;

    Di

    :

    müügipakendis i sisalduvate standarddooside arv. Kasutusvalmis toote korral Di = toote maht (liitrites);

    Ri

    :

    taaskasutusindeks. Ri = 1 (pakendit ei kasutata samal eesmärgil uuesti) või Ri = 2 (kui taotleja tõendab dokumentidega, et pakendit saab samal eesmärgil uuesti kasutada ja müügil on täitepakendid).

    Taotleja esitab koos asjakohaste dokumentidega allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, millest on näha tarbimisjärgselt ringlussevõetud materjali sisaldus. Pakend loetakse tarbimisjärgselt ringlussevõetud materjalist toodetuks, kui pakendi valmistamiseks kasutatud toormaterjal on pakenditootjatelt kogutud jaotus- või tarbimisetapis.

    d.   Ringlussevõttu toetav disain

    Plastpakend tuleb kavandada selliselt, et pakendit oleks lihtne ringlusse võtta, vältides võimalikke saasteaineid ja muid sobimatuid materjale, mis teadaolevalt takistavad ringlussevõetud materjali eraldamist või taastöötlemist või halvendavad selle kvaliteeti. Silt või ümbrissilt, sulgur ega kaitsekiht (kui see on olemas) ei tohi sisaldada tabelis 4 loetletud materjale ega komponente üksikult ega üheskoos. Pumbamehhanismidele (kaasa arvatud pihustites) tehakse selle nõudes suhtes erand.

    Tabel 4

    Pakendielementides välistatud materjalid ja komponendid

    Pakendielement

    Välistatud materjalid ja komponendid (*4)

    Silt või ümbrissilt

    PSist silt või ümbrissilt koos PETist, PPst või HDPEst pudeliga

    PVCst silt või ümbrissilt koos PETist, PPst või HDPEst pudeliga

    PETGst silt või ümbrissilt koos PETist pudeliga

    Mis tahes muust plastist (tihedus > 1 g/cm3) ümbrissilt/silt koos PETist pudeliga

    Mis tahes muust plastist (tihedus < 1 g/cm3) ümbrissilt/silt koos PPst või HDPEst pudeliga

    Metalliseeritud või pakendi korpuse külge keevitatud silt (vormis märgistamine)

    Sulgur

    PSist sulgur koos PETist, HDPEst või PPst pudeliga

    PVCst sulgur koos PETist, PPst või HDPEst pudeliga

    PETGst sulgur või sulgemismaterjal, mille tihedus on üle 1 g/cm3, koos PETist pudeliga

    Metall-, klaas-, EVA-sulgur, mida ei ole lihtne pudelist eraldada

    Silikoonsulgur. Erand tehakse silikoonsulguritele tihedusega < 1 g/cm3 PETist pudelil ja silikoonsulguritele tihedusega > 1 g/cm3 PEHDst või PPst pudelil.

    Pärast toote avamist pudeli või selle sulguri külge jääv metallfoolium või -tihend

    Kaitsekihid

    Polüamiidist, funktsionaalsest polüolefiinist, metalliseeritud ja kerged kaitsekihid

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta, milles on täpsustatud pakendi, sh mahuti, sildi või ümbrissildi, liimainete, sulguri ja kaitsekihi materjali koostis, ning müügipakendi fotod või tehnilised joonised.

    6. kriteerium – kasutuskõlblikkus

    Toode peab andma tootja soovitatud kõige madalama temperatuuri ja karedusastmele vastava doosi juures rahuldava puhastustulemuse kooskõlas dokumendiga „Framework for testing the performance of hard surface cleaners“ („Kõvade pindade puhastamise vahendite tõhususe katsetamise raamistik“), mis on kättesaadavad ELi ökomärgise veebisaidil (8).

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab dokumendid, mis näitavad, et toodet on katsetatud raamistikus täpsustatud tingimuste kohaselt ja tulemused näitasid, et toode andis vähemalt minimaalse nõutava puhastustulemuse. Samuti esitab taotleja vajaduse korral dokumendid, mis näitavad, et katse teinud labor vastab nõuetele, mis on laboritele esitatud katse- ja kalibreerimislaborite asjakohastes ühtlustatud standardites.

    Kasutada võib samaväärset katsemeetodit, kui samaväärsust on hinnanud ja kinnitanud pädev asutus.

    7. kriteerium – kasutajateave

    Tootele lisatakse nõuetekohase kasutamise juhised, et maksimeerida toote toimivust ja minimeerida jäätmeid ning vähendada veereostust ja ressursikasutust. Need juhised peavad olema loetavad või sisaldama graafilisi kujutisi või piktogramme ja sisaldama järgmist teavet.

    a.

    Doseerimisjuhised

    Taotleja võtab asjakohased meetmed, et aidata tarbijatel järgida soovitatud doseerimiseeskirju, tehes kättesaadavaks asjakohased juhised ja mugava doseerimissüsteemi (nt doseerimiskorgid). Kasutusvalmis toodete pakendile lisatakse järgmine tekst: „Toode ei ole ette nähtud suurte pindade puhastamiseks“.

    Doseerimisjuhised peavad sisaldama teavet soovitatava doosi kohta vähemalt kahel määrdumisastmel ning vajaduse korral vee kareduse arvestamise kohta doosi määramisel.

    Vajaduse korral tuleb esitada teave vee kareduse kohta piirkonnas, kus toodet kavatsetakse turustada, või selle kohta, kust sellist teavet leida.

    b.

    Teave pakendi kõrvaldamise kohta

    Müügipakend peab sisaldama teavet pakendi taaskasutuse, ringlussevõtu ja õige kõrvaldamise kohta.

    c.

    Keskkonnateave

    Müügipakendile lisatakse tekst, mis osutab õige doosi ja madalaima soovitatava temperatuuri kasutamise tähtsusele energia- ja veekulu minimeerimisel ning veereostuse vähendamisel.

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta ja tooteetiketi näidise.

    8. kriteerium – ELi ökomärgisel esitatav teave

    Logo peab olema nähtav ja loetav. Toode peab olema varustatud ELi ökomärgise registreerimisnumbri või litsentsinumbriga, mis on loetav ja selgesti nähtav.

    Taotleja võib otsustada vabatahtlikult lisada etiketile tekstikasti, mis sisaldab järgmist teksti:

    piiratud mõju veekeskkonnale;

    piiratud kogus ohtlikke aineid;

    pesemistulemus kontrollitud.

    Hindamine ja kontroll: taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta ning selle tootemärgise või pakendikavandi näidise, millele ELi ökomärgis kavatsetakse panna.


    (1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. juuli 2008. aasta määrus (EÜ) nr 765/2008, millega sätestatakse akrediteerimise ja turujärelevalve nõuded seoses toodete turustamisega ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EMÜ) nr 339/93 (ELT L 218, 13.8.2008, lk 30).

    (2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH) ja millega asutatakse Euroopa Kemikaalide Agentuur ning muudetakse direktiivi 1999/45/EÜ ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 793/93, komisjoni määrus (EÜ) nr 1488/94 ning samuti nõukogu direktiiv 76/769/EMÜ ja komisjoni direktiivid 91/155/EMÜ, 93/67/EMÜ, 93/105/EÜ ja 2000/21/EÜ (ELT L 396, 30.12.2006, lk 1).

    (*1)  

    Piirnorm puudub– kõik tahtlikult lisatud ained, kõrvalsaadused ning toorainest pärinevad lisandid, olenemata kontsentratsioonist (analüütiline tuvastuspiir).

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist ning millega muudetakse direktiive 67/548/EMÜ ja 1999/45/EÜ ja tunnistatakse need kehtetuks ning muudetakse määrust (EÜ) nr 1907/2006 (ELT L 353, 31.12.2008, lk 1).

    (4)  Ainet ei peeta bioakumuleeruvaks, kui selle biokontsentratsiooni tegur (BCF) < 100 või log Kow < 3,0. Kui nii BCFi kui ka log Kow väärtus on teada, kasutatakse suurimat mõõdetud BCFi väärtust.

    (5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu30. novembri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1223/2009 kosmeetikatoodete kohta (EÜT L 342, 22.12.2009, lk 59).

    (*2)  Sealhulgas valmististes sisalduvad stabilisaatorid ja muud lisaained.

    (*3)  Kontsentratsioon tooraines alla 0,2 % juhul, kui üldkontsentratsioon lõpptootes on alla 0,10 %.

    (6)  Kättesaadav IFRA veebisaidilt: http://www.ifraorg.org.

    (7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. septembri 2000. aasta direktiiv 2000/54/EÜ töötajate kaitse kohta bioloogiliste mõjuritega kokkupuutest tulenevate ohtude eest tööl (seitsmes üksikdirektiiv direktiivi 89/391/EMÜ artikli 16 lõike 1 tähenduses) (EÜT L 262, 17.10.2000, lk 21).

    (*4)  EVA – etüleenvinüülatsetaat, HDPE – suure tihedusega polüetüleen, PET – polüetüleentereftalaat, PETG – polüetüleentereftalaat, glükooliga modifitseeritud, PP – polüpropüleen, PS – polüstüreen, PVC – polüvinüülkloriid.

    (8)  Kättesaadav aadressil http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/performance_test_cleaners.pdf.


    Top