EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0324

Komisjoni määrus (EÜ) nr 324/2008, 9. aprill 2008 , millega kehtestatakse meresõiduturvalisuse alaste komisjoni kontrollide läbiviimise uuendatud kord (EMPs kohaldatav tekst)

ELT L 98, 10.4.2008, p. 5–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 20/04/2016

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/324/oj

10.4.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 98/5


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 324/2008,

9. aprill 2008,

millega kehtestatakse meresõiduturvalisuse alaste komisjoni kontrollide läbiviimise uuendatud kord

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. märtsi 2004. aasta määrust (EÜ) nr 725/2004 laevade ja sadamarajatiste turvalisuse tugevdamise kohta, (1) eriti selle artikli 9 lõiget 4,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. oktoobri 2005. aasta direktiivi 2005/65/EÜ sadamate turvalisuse tugevdamise kohta, (2) eriti selle artikli 13 lõikeid 2 ja 3,

ning arvestades järgmist:

(1)

Alates kuue kuu möödumisest määruse (EÜ) nr 725/2004 jõustumiskuupäevast peaks komisjon kontrollima kõnealuse määruse kohaldamist liikmesriikides. Komisjoni järelevalve all toimuvaid kontrolle on vaja selleks, et veenduda liikmesriikide kvaliteedikontrollisüsteemide ning meresõiduturvalisuse meetmete, korra ja struktuuri tõhususes.

(2)

Vastavalt direktiivi 2005/65/EÜ artikli 13 lõikele 3 peaks komisjon koostöös määruses (EÜ) nr 725/2004 sätestatud kontrollidega jälgima kõnealuse direktiivi rakendamist liikmesriikides.

(3)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1406/2002 (3) asutatud Euroopa Meresõiduohutuse Amet peaks andma komisjonile tehnilist abi tema kontrolliülesannete täitmisel laevade, asjaomaste ettevõtjate ja volitatud turvalisusorganisatsioonide suhtes.

(4)

Komisjon peaks oma kontrolli ajakava ja ettevalmistamise liikmesriikidega kooskõlastama. Komisjoni kontrollirühmadesse võiksid kuuluda ka asjakohase kvalifikatsiooniga riiklikud inspektorid, kui nad on kättesaadavad.

(5)

Komisjoni kontroll peaks toimuma vastavalt kindlaksmääratud korrale, kohaldades standardmeetodeid.

(6)

Kontrolliga seotud tundlikku teavet tuleks käsitada salastatud teabena.

(7)

Seetõttu tuleks kehtetuks tunnistada komisjoni 10. juuni 2005. aasta määrus (EÜ) nr 884/2005, millega kehtestatakse meresõiduturvalisuse alaste komisjoni kontrollide läbiviimise kord. (4)

(8)

Käesolevas määruses sätestatud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 725/2004 artikli 11 lõike 1 alusel asutatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

I   PEATÜKK

SISU JA MÕISTED

Artikkel 1

Sisu

Käesoleva määrusega kehtestatakse komisjoni poolt korraldatava kontrolli kord määruse (EÜ) nr 725/2004 kohaldamise järelevalveks liikmesriikide, üksikute sadamarajatiste ning asjaomaste ettevõtjate tasandil.

Käesoleva määrusega kehtestatakse ka kord, mille kohaselt komisjon teostab järelevalvet direktiivi 2005/65/EÜ rakendamise üle koostöös liikmesriikide ja liikmesriikide poolt käesoleva määruse artikli 2 punkti 11 alusel määratletud sadamate rajatiste tasandil teostatavate kontrollidega.

Kontrolle korraldatakse läbipaistval, tõhusal, ühtlustatud ja järjepideval viisil.

Artikkel 2

Mõisted

Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)

„komisjoni kontroll” – liikmesriikides meresõiduturvalisuse kvaliteedikontrollisüsteemide, meetmete, korra ja struktuuride kontrollimine komisjoni inspektorite poolt, et määrata kindlaks määruse (EÜ) nr 725/2004 täitmine ja direktiivi 2005/65/EÜ rakendamine;

2)

„komisjoni inspektor” – artiklis 7 sätestatud kriteeriumidele vastav komisjoni või Euroopa Meresõiduohutuse Ameti teenistuses olev isik või riiklik inspektor, keda komisjon on volitanud osalema komisjoni kontrollis;

3)

„riiklik inspektor” – meresõiduturvalisuse inspektorina liikmesriigi teenistuses olev isik, kellel on selle liikmesriigi nõuetele vastav kvalifikatsioon;

4)

„objektiivne tõend” – vaatlusel, mõõtmisel või katsetamisel põhinev ja tõendatav turvalisust või määruses (EÜ) nr 725/2004 või direktiivis 2005/65/EÜ sätestatud nõude olemasolu ja rakendamist käsitlev koguseline või kvalitatiivne teave, protokoll või vaatlustulemus;

5)

„tähelepanek” – komisjoni kontrolli käigus tuvastatud asjaolu, mida toetab objektiivne tõendusmaterjal;

6)

„mittevastavus” – vaadeldud olukord, kus objektiivne tõendusmaterjal osutab määruses (EÜ) nr 725/2004 või direktiivis 2005/65/EÜ sätestatud nõude mittetäitmisele ja mis nõuab parandusmeetmete võtmist;

7)

„oluline mittevastavus” – tuvastatav kõrvalekalle, mis kujutab endast tõsist ohtu meresõiduturvalisusele, nõuab viivitamatut parandusmeetmete võtmist ning hõlmab määruses (EÜ) nr 725/2004 või direktiivis 2005/65/EÜ sätestatud nõuete tõhusa ja süstemaatilise rakendamise puudumist;

8)

„keskus” – iga liikmesriigi määratud asutus, kes töötab komisjoni ja teiste liikmesriikide kontaktasutusena ning hõlbustab ja jälgib määruse (EÜ) nr 725/2004 kohaste meresõiduturvalisuse meetmete ja direktiivi 2005/65/EÜ kohaste sadamaturvalisuse meetmete kohaldamist ning annab sellekohast teavet;

9)

„asjakohane ettevõtja” – üksus, mille ülesanne on määrata äriühingu turvaülem, laeva turvaülem või sadamarajatise turvaülem või mis vastutab laeva või sadamarajatise turvaplaani rakendamise eest või kelle liikmesriik on määranud tunnustatud turvaorganisatsiooniks;

10)

„test” – meresõiduturvalisuse meetmete katsetamine, mille käigus simuleeritakse kavatsust sooritada õigusvastane tegu, et kontrollida olemasolevate turvameetmete rakendamise tõhusust;

11)

„sadam” – liikmesriigi poolt vastavalt direktiivi 2005/65/EÜ artikli 2 lõikele 3 määratletud piiridesse jääv ala, millest on artikli 12 alusel komisjonile teatatud.

II   PEATÜKK

ÜLDNÕUDED

Artikkel 3

Liikmesriikide koostöö komisjoniga

Ilma et see piiraks komisjoni vastutust, teevad liikmesriigid oma kontrolliülesannete täitmisel komisjoniga koostööd. Koostööd tehakse nii ettevalmistus-, kontrolli- kui ka aruandeetapis.

Artikkel 4

Komisjoni volituste kasutamine

1.   Iga liikmesriik tagab, et komisjoni inspektoril on võimalik kasutada õigust kontrollida määruse (EÜ) nr 725/2004 või direktiivi 2005/65/EÜ kohaste pädevate asutuste ja muude asjakohaste ettevõtjate tegutsemist meresõiduturvalisuse alal.

2.   Iga liikmesriik tagab, et komisjoni inspektoril on taotluse korral juurdepääs kõikidele asjakohastele turvalisusega seotud dokumentidele ja eriti:

a)

määruse (EÜ) nr 725/2004 artikli 9 lõikes 3 osutatud riiklikule programmile, et rakendada kõnealust määrust;

b)

määruse (EÜ) nr 725/2004 artikli 9 lõikes 4 osutatud keskuste esitatud andmetele ja järelevalvearuannetele;

c)

liikmesriikide poolt sadamate turvaplaanide rakendamise üle teostatud järelevalve tulemusele.

3.   Kui komisjoni inspektoritel esineb oma ülesannete täitmisel raskusi, aitavad asjaomased liikmesriigid nende pädevuses olevate vahendite abil komisjonil tema ülesanded lõpule viia.

Artikkel 5

Riiklike inspektorite osalemine komisjoni kontrollis

1.   Liikmesriigid püüavad anda komisjoni käsutusse riiklikud inspektorid, kes saavad osaleda komisjoni kontrollis, sealhulgas vastavatel ettevalmistus- ja aruandeetappidel.

2.   Riiklik inspektor ei osale komisjoni kontrollis selles liikmesriigis, mille teenistuses ta on.

3.   Iga liikmesriik annab komisjonile nende riiklike inspektorite nimekirja, keda komisjon võib kutsuda osalema komisjoni kontrollis.

Nimekirja ajakohastatakse vähemalt iga aasta juuni lõpuks.

4.   Komisjon edastab käesoleva artikli lõike 3 esimeses lõigus osutatud nimekirjad määruse (EÜ) nr 725/2004 artikli 11 lõike 1 alusel asutatud komiteele (edaspidi „komitee”).

5.   Kui komisjon peab vajalikuks riikliku inspektori osalemist teatavas komisjoni kontrollkäigus, esitab komisjon liikmesriikidele teabepäringu riiklike inspektorite kasutamise võimaluse kohta selles kontrollkäigus. Sellised päringud tehakse harilikult kaheksa nädalat enne kontrollkäiku.

6.   Kulud, mis tulenevad riiklike inspektorite osalemisest komisjoni kontrollis, katab komisjon kooskõlas ühenduse eeskirjadega.

Artikkel 6

Euroopa Meresõiduohutuse Ameti tehniline abi komisjoni kontrollile

Komisjonile tehnilise abi osutamisel vastavalt määruse (EÜ) nr 1406/2002 artikli 2 punkti b alapunktile iv võimaldab Euroopa Meresõiduohutuse Amet tehniliste ekspertide osalemist komisjoni kontrollis, sealhulgas vastavatel ettevalmistus- ja aruandeetappidel.

Artikkel 7

Komisjoni inspektorite kvalifikatsioonikriteeriumid ja väljaõpe

1.   Komisjoni inspektoritel peab olema asjakohane kvalifikatsioon, sealhulgas piisavalt teoreetilisi ja praktilisi kogemusi meresõiduturvalisuse valdkonnas. See hõlmab tavaliselt järgmist:

a)

hea ülevaade meresõiduturvalisusest ja selle kohaldamisest kontrollitavate toimingute suhtes;

b)

tööalane oskus kasutada turbetehnoloogiaid ja -meetodeid;

c)

kontrollipõhimõtete, -menetluste- ja -meetodite alased teadmised;

d)

tööalased teadmised kontrollitavatest toimingutest.

2.   Selleks et olla komisjoni kontrollkäikudeks asjakohase kvalifikatsiooniga, peavad komisjoni inspektorid olema edukalt läbinud sellise kontrolli tegemiseks vajaliku väljaõppe.

Riiklikud inspektorid peavad komisjoni inspektorina tegutsemiseks olema läbinud väljaõppe:

a)

mille on heaks kiitnud komisjon;

b)

mis hõlmab nii alus- kui ka täiendõpet;

c)

mis tagab võimekustaseme, millest piisab, et kontrollida turvameetmete rakendamist kooskõlas määrusega (EÜ) nr 725/2004 ja direktiiviga 2005/65/EÜ.

3.   Komisjon tagab, et komisjoni inspektorid vastavad lõigetes 1 ja 2 sätestatud kriteeriumidele.

III   PEATÜKK

KOMISJONI KONTROLLI KORD

Artikkel 8

Kontrollkäikudest teatamine

1.   Komisjon teatab kontrollkäigust selle liikmesriigi keskusele, mille territooriumil kontroll korraldatakse, vähemalt kuus nädalat ette. Erakorralistele sündmustele reageerimisel võib seda etteteatamisaega lühendada.

Et kontrolliprotsessi mitte ohustada, võtavad liikmesriigid kõik vajalikud meetmed selle tagamiseks, et kontrollkäiku käsitlev teatis oleks konfidentsiaalne.

2.   Keskusele teatatakse ette komisjoni kontrolli kavatsetavast ulatusest.

Kui kontrollitakse sadamarajatist, teavitatakse teatises keskust sellest, kas:

a)

kontroll hõlmab kontrollkäigu ajal kõnealuses sadamarajatises või mujal sadamas asuvaid laevu, ja

b)

kas kontroll hõlmab vastavalt direktiivi 2005/65/EÜ artikli 13 lõikele 2 järelevalvet asjaomase sadama üle.

Punkti b kohaldamisel tähendab „järelevalve” kindlakstegemist, kas liikmesriigid ja nende territooriumil asuvad sadamad, millest on komisjonile teatatud vastavalt direktiivi 2005/65/EÜ artiklile 12, on rakendanud direktiivi 2005/65/EÜ sätted. Eelkõige tehakse järelevalve käigus kindlaks, et kõiki direktiivi 2005/65/EÜ sätteid on arvesse võetud sadamate turvalisuse hindamisel ja sadamate turvaplaanide koostamisel ning et kehtestatud meetmed vastavad asjaomastes sadamates asuvate sadamarajatiste suhtes määruse (EÜ) nr 725/2004 raames vastu võetud kehtivatele sätetele.

3.   Keskus:

a)

teavitab kontrollitava liikmesriigi asjakohaseid pädevaid asutusi;

b)

teavitab komisjoni nendest asjakohastest pädevatest asutustest.

4.   Lõikes 1 osutatud keskus teatab komisjonile vähemalt 24 tundi enne kontrollkäiku nende laevade lipuriigi nime ja IMO numbri, mis on kontrollkäigu ajal eeldatavasti lõike 2 punkti 2 kohaselt teatatud sadamarajatises või sadamas.

5.   Kui laeva lipuriik on liikmesriik, teatab komisjon võimaluse korral selle liikmesriigi keskusele, et kõnealust laeva võidakse kontrollida, kui see on sadamarajatises või selle juures.

6.   Kui liikmesriigi sadamarajatise kontroll hõlmab laeva kontrollimist, mille lipuriik on kõnealune liikmesriik, peab keskus komisjoniga sidet, et kinnitada, kas laev on kontrolli ajal selle sadamarajatise juures või mitte.

7.   Kui eelnevalt kontrollimisele määratud laev ei sildu sadamarajatise kontrollkäigu ajal asjaomases sadamas, lepivad komisjon ja artikli 9 lõike 3 kohaselt ametisse määratud koordinaator kontrollimiseks kokku teise laeva. See laev võib asuda asjaomase sadama mõnes teises rajatises või selle juures. Sellistel juhtudel kohaldatakse käesoleva artikli lõikeid 5 ja 8.

8.   Komisjoni kontroll viiakse läbi selle liikmesriigi juhtimisel, kus sadamarajatis asub, rakendades muudetud 1974. aasta rahvusvahelise konventsiooni inimelude ohutusest merel (SOLASe konventsioon) meresõiduturvalisuse tugevdamise erimeetmete reegli 9 kohaselt kontrolli- ja vastavusmeetmeid, kui:

a)

laeva lipuriik ei ole liikmesriik või

b)

laeva ei nimetatud lõike 4 alusel antud teabes.

9.   Keskusele kontrollkäigust teatades võib edastada ka kontrollieelse küsimustiku, mis tuleb täita asjakohasel pädeval asutusel, ja taotluse artikli 4 lõikes 2 osutatud dokumentide saamiseks.

Samuti täpsustatakse teates, milliseks kuupäevaks tuleb täidetud küsimustik ja artikli 4 lõikes 2 osutatud dokumendid komisjonile esitada.

Artikkel 9

Kontrollkäikude ettevalmistamine

1.   Komisjoni inspektorid teevad ettevalmistusi kontrolli tõhususe, täpsuse ja järjepidevuse tagamiseks.

2.   Komisjon annab keskusele kontrollkäiku tegema volitatud komisjoni inspektorite nimed ja vajaduse korral muud andmed. Kõnealuses nimekirjas on nimetatud ka kontrollkäigu rühmajuht, kes on komisjoni teenistuses olev komisjoni inspektor.

3.   Keskus tagab, et iga kontrollkäigu jaoks määratakse koordinaator, kes hoolitseb kontrolliga seotud praktiliste küsimuste korraldamise eest. Kontrollkäigu ajal on rühmajuht koordinaatori peamine kontaktisik.

Artikkel 10

Kontrollkäikude korraldamine

1.   Määruses (EÜ) nr 725/2004 sätestatud meresõiduturvalisusnõuete liikmesriikidepoolse kohaldamise järelevalveks kasutatakse standardmeetodeid.

2.   Liikmesriigid tagavad, et komisjoni inspektoritel on saatja kogu kontrollkäigu kestel.

3.   Kui tuleb kontrollida sadamarajatises või selle juures olevat laeva, mille lipuriik ei ole sadamarajatise asukohaliikmesriik, tagab sadamarajatise asukohaliikmesriik, et komisjoni inspektoreid saadab laeva kontrollimise kestel määruse (EÜ) nr 725/2004 artikli 8 lõikes 2 osutatud asutuse ametnik.

4.   Komisjoni inspektoritel on kaasas isikutunnistus, mis annab neile õiguse komisjoni nimel kontrolli läbi viia. Liikmesriigid tagavad, et komisjoni inspektoritel on kontrolliks vajalik juurdepääs kõikidele aladele.

5.   Test korraldatakse üksnes pärast seda, kui keskusele on sellest teatatud ning selle ulatus ja eesmärk on keskusega kokku lepitud. Keskus korraldab kõik vajalikud kooskõlastused asjaomaste pädevate asutustega.

6.   Kui see on asjakohane ja teostatav, esitavad komisjoni inspektorid kohapeal mitteametliku suulise kokkuvõtte oma tähelepanekustest, ilma et see piiraks artikli 11 kohaldamist.

Enne käesoleva määruse artikli 11 kohase kontrolliaruande valmimist teatatakse asjakohasele keskusele viivitamata igast komisjoni kontrolli käigus tuvastatud olulisest mittevastavusest määruse (EÜ) nr 725/2004 või direktiivi 2005/65/EÜ nõuetele.

Juhtudel, mil laeva kontrolli läbi viiv komisjoni inspektor avastab artikli 16 kohaste meetmete võtmist nõudva olulise mittevastavuse, teatab rühmajuht sellest viivitamata sadamariigina toimiva liikmesriigi keskusele.

Artikkel 11

Kontrolliaruanne

1.   Kuue nädala jooksul pärast kontrolli lõppu esitab komisjon liikmesriigile kontrolliaruande. Kõnealune kontrolliaruanne võib vastavalt vajadusele sisaldada artikli 8 lõike 2 punkti b kohaselt teostatud järelevalve tulemusi.

2.   Kui sadamarajatise kontrollimise käigus on kontrollitud laeva, tehakse kontrolliaruande asjakohastest osadest ärakiri sellele liikmesriigile, mis on laeva lipuriik, kui see ei ole sama liikmesriik, kus kontroll toimus.

3.   Liikmesriik teatab kontrollitud üksustele kontrolli käigus tehtud asjakohased tähelepanekud. Kontrolliaruannet ennast kontrollitud üksustele ei edastata.

4.   Aruandes esitatakse üksikasjalikult kontrolli käigus tehtud tähelepanekud, näidates ära kõik mittevastavused või olulised mittevastavused määruse (EÜ) nr 725/2004 või direktiivi 2005/65/EÜ nõuetele.

Aruanne võib sisaldada parandusmeetmete soovitusi.

5.   Määruse (EÜ) nr 725/2004 ja direktiivi 2005/65/EÜ rakendamist hinnates kohaldatakse iga aruandes esitatava tähelepaneku suhtes järgmist liigitust:

a)

on vastavuses;

b)

on vastavuses, kuid täiustamine on soovitav;

c)

ei ole vastavuses;

d)

oluliselt mittevastavuses;

e)

ei kohaldata;

f)

ei leidnud kinnitust.

Artikkel 12

Liikmesriigi vastus

1.   Kolme kuu jooksul alates kontrolliaruande ärasaatmise kuupäevast esitab liikmesriik komisjonile kirjaliku vastuse, milles:

a)

käsitletakse tähelepanekuid ja soovitusi, ning

b)

esitatakse tuvastatud puuduste kõrvaldamiseks tegevuskava, täpsustades meetmed ja tähtajad.

2.   Vastust ei nõuta, kui kontrolliaruandes ei ole kindlaks tehtud ühtegi määruse (EÜ) nr 725/2004 või direktiivi 2005/65/EÜ nõuetele mittevastavust ega olulist mittevastavust.

Artikkel 13

Komisjoni meetmed

1.   Määruse (EÜ) nr 725/2004 või direktiivi 2005/65/EÜ nõuetele mittevastavuse või olulise mittevastavuse korral võib komisjon pärast liikmesriigilt vastuse saamist võtta järgmisi meetmeid:

a)

esitada liikmesriigile märkusi või nõuda täpsemat selgitust vastuse või selle osa kohta;

b)

korraldada parandusmeetmete rakendamise kontrollimiseks järelkontroll või järelevalve, millest tuleb vähemalt kaks nädalat ette teatada;

c)

algatada asjaomase liikmesriigi suhtes rikkumismenetlus.

2.   Kui järelkontrollida tuleb laeva, teatab lipuliikmesriik komisjonile võimaluse korral laeva edasised peatumissadamad, et komisjon saaks otsustada järelkontrolli koha ja aja.

IV   PEATÜKK

ÜLD- JA LÕPPSÄTTED

Artikkel 14

Tundlik teave

Komisjon käsitab kontrolliga seotud tundlikku teavet salastatud teabena, ilma et see piiraks määruse (EÜ) nr 725/2004 artikli 13 ja direktiivi 2005/65/EÜ artikli 16 kohaldamist.

Artikkel 15

Komisjoni kontrolliprogramm

1.   Komisjon küsib komiteelt nõu kontrolliprogrammi rakendamise prioriteetide kohta.

2.   Komisjon annab komiteele korrapäraselt teavet oma kontrolliprogrammi rakendamise ja tulemuste kohta.

Artikkel 16

Liikmesriikide teavitamine olulistest mittevastavustest

Kui kontrolli käigus ilmneb oluline mittevastavus määruse (EÜ) nr 725/2004 või direktiivi 2005/65/EÜ nõuetele ja sellel leitakse olevat oluline mõju ühenduse üldisele meresõiduturvalisusele, teatab komisjon kohe pärast kontrolliaruande esitamist asjaomasele liikmesriigile sellest ka teistele liikmesriikidele.

Pärast seda, kui käesoleva artikli kohaselt teistele liikmesriikidele teatatud oluline mittevastavus on komisjonile rahuldavalt parandatud, teatab komisjon sellest viivitamata teistele liikmesriikidele.

Artikkel 17

Läbivaatamine

Komisjon vaatab korrapäraselt läbi oma kontrollisüsteemi ja eriti selle tõhususe.

Artikkel 18

Kehtetuks tunnistamine

Määrus (EÜ) nr 884/2005 tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 19

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 9. aprill 2008

Komisjoni nimel

asepresident

Jacques BARROT


(1)  ELT L 129, 29.4.2004, lk 6.

(2)  ELT L 310, 25.11.2005, lk 28.

(3)  EÜT L 208, 5.8.2002, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 2038/2006 (ELT L 394, 30.12.2006, lk 1).

(4)  ELT L 148, 11.6.2005, lk 25.


Top