Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02001D0405-20070403

    Consolidated text: Komisjoni otsus, 4. mai 2001, millega kehtestatakse ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid pehmest paberist toodetele (teatavaks tehtud numbri K(2001) 1175 all) (2001/405/EÜ)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2001/405/2007-04-03

    2001D0405 — ET — 03.04.2007 — 002.001


    Käesolev dokument on vaid dokumenteerimisvahend ja institutsioonid ei vastuta selle sisu eest

    ►B

    KOMISJONI OTSUS,

    4. mai 2001,

    millega kehtestatakse ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid pehmest paberist toodetele

    (teatavaks tehtud numbri K(2001) 1175 all)

    (2001/405/EÜ)

    (EÜT L 142, 29.5.2001, p.10)

    Muudetud:

     

     

    Euroopa Liidu Teataja

      No

    page

    date

     M1

    KOMISJONI OTSUS, 12. mai 2005,

      L 127

    20

    20.5.2005

    ►M2

    KOMISJONI OTSUS, 29. märts 2007,

      L 92

    16

    3.4.2007




    ▼B

    KOMISJONI OTSUS,

    4. mai 2001,

    millega kehtestatakse ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid pehmest paberist toodetele

    (teatavaks tehtud numbri K(2001) 1175 all)

    (2001/405/EÜ)



    EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määrust (EÜ) nr 1980/2000 ühenduse muudetud ökomärgise andmise süsteemi kohta, ( 1 ) eriti selle artikleid 3, 4 ja 6,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 3 nähakse ette, et ühenduse ökomärgise võib anda tootele, mille omadused võimaldavad märkimisväärselt mõjutada esmatähtsate keskkonnaaspektide parandamist.

    (2)

    Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 4 nähakse ette, et ökomärgise andmise erikriteeriumid kehtestatakse tooterühmade kaupa.

    (3)

    Määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 4 nähakse ette, et ökomärgise andmise kriteeriumid ja nende kriteeriumidega seotud hindamis- ja kontrollinõuded vaadatakse läbi õigel ajal enne iga tooterühma kriteeriumide kehtivusaja lõppu ja selle alusel tehakse ettepanek nende kehtivusaega pikendada, see tühistada või seda muuta.

    (4)

    Komisjon kehtestas otsusega 98/94/EÜ ( 2 ) ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid pehmest paberist toodetele, mille kehtivusaeg otsusega 2000/413/EÜ ( 3 ) muudetud artikli 3 kohaselt lõpeb 31. detsembril 2001.

    (5)

    Turu arengu arvessevõtmiseks on vaja muuta tooterühma määratlust ja ökoloogilisi kriteeriume, mis on kehtestatud otsusega 98/94/EÜ.

    (6)

    Tuleb vastu võtta uus komisjoni otsus, millega kehtestatakse kõnealusele tooterühmale ökoloogilised erikriteeriumid, mille kehtivusaeg on viis aastat.

    (7)

    Et äriühingutel, kelle toodetele on antud ökomärgis enne uue otsuse kohaldamiskuupäeva, oleks piisavalt aega kohandada neid tooteid uutele kriteeriumidele vastavaks, on asjakohane, et piiratud aja jooksul, mis ei ületa 12 kuud, kehtiksid samal ajal nii käesoleva otsusega kehtestatud uued kriteeriumid kui ka otsusega 98/94/EÜ kehtestatud kriteeriumid.

    (8)

    Käesolevas otsuses ettenähtud meetmed on välja töötatud ja vastu võetud määruse (EÜ) nr 1980/2000 artiklis 6 sätestatud ökomärgise kriteeriumide kehtestamise menetluse alusel.

    (9)

    Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 17 alusel loodud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:



    Artikkel 1

    Tooterühma pehmest paberist tooted (edaspidi tooterühm) kuuluvad:

    isiklikuks hügieeniks, vedelike imamiseks ja/või määrdunud pindade puhastamiseks mõeldud pehme paberi lehed ja rullid. Need on tavaliselt ühe- või mitmekihilisest krepitud või reljeefmustriga pehmest paberist tooted. Toodete kiusisaldus on vähemalt 90 %. Sellesse tooterühma ei kuulu pehme laminaatpaber ja niisutatud pühkepaber.

    Artikkel 2

    Artiklis 1 määratletud tooterühma keskkonnamõju hinnatakse lisas kindlaksmääratud ökoloogiliste erikriteeriumide põhjal.

    ▼M2

    Artikkel 3

    Pehmest paberist toodete tooterühma ökoloogilised kriteeriumid ning nende kriteeriumidega seotud hindamis- ja kontrollinõuded kehtivad kuni 4. maini 2008.

    ▼B

    Artikkel 4

    Haldusotstarbel antakse tooterühmale koodnumber „004”.

    Artikkel 5

    Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.




    LISA

    RAAMISTIK

    Ökomärgise saamise tingimustele vastamiseks peab artiklis 1 määratletud toode vastama käesoleva lisa kriteeriumidele, kusjuures taotluse esitamiseks tuleb teha kriteeriumide kohta ja tehnilises lisas kindlaksmääratud katsed. Vajaduse korral võib kasutada ka muid katsemeetodeid tingimusel, et nende samaväärsuse on kinnitanud taotlust hindav pädev asutus (nt kui meetodite samaväärsus on kindlaks tehtud 95 % usaldusnivool kaliibrimiskõvera abil). Juhul kui katseid ei ole mainitud või on märgitud, et neid kasutatakse kontrollimiseks ja järelevalveks, toetub pädev asutus vastavalt vajadusele taotleja esitatud deklaratsioonidele ja dokumentidele ja/või sõltumatule kontrollimisele.

    Pädevatele asutustele soovitatakse taotluste hindamisel ja käesoleva lisa kriteeriumidele vastavuse kontrollimisel arvestada selliste tunnustatud keskkonnajuhtimissüsteemide nagu EMAS ja ISO 14001 rakendamist (märkus: nende juhtimissüsteemide rakendamist ei nõuta).

    Nende kriteeriumide eesmärk on eelkõige soodustada:

     mürgiste või muude saasteainete veeheitme vähendamist,

     energia muundamise ja kasutamisega seotud keskkonnakahjustuste ja -riskide (globaalne soojenemine, hapestumine, taastumatute ressursside ammendumine) vähendamist energiatarbe ja sellega seotud õhuheitme vähendamise abil,

     kohustuste võtmist seoses vajadusega rakendada metsakaitses hea majandamise põhimõtteid,

     inimese tervist ähvardavate ohtude, keskkonnakahjude ja ohtude ja ohtlike kemikaalide kasutamisega seotud ohu vähendamist,

     jäätmete minimeerimist ja nende tõhusat kasutamist.

    Kriteeriumid on kehtestatud tasemel, mis soodustab väiksema keskkonnamõjuga toodetud pehme paberi märgistamist.

    ÖKOLOOGILISED KRITEERIUMID

    1.   VEE- JA ÕHUHEIDE

    i) Parameetritega COD, AOX, CO2, fossil ja SO2 seotud mõjusid väljendatakse koormuspallides standardväärtuste (parameetrite „tegurid”) suhtes.

    Kogu paberitootmisel tekkinud vee- ja õhuheide arvutatakse paberimassi ja pehme paberi valmistamise etappidel tekkinud heidete summana.



    Tabel 1

    Heitmeparameetrite tegurid ja tõkked

     

    Tegur (C), kilogrammides ühe tonni õhkkuiva pehme paberi kohta

    Tõke (H), kilogrammides ühe tonni õhkkuiva pehme paberi kohta

    1. Orgaaniliste ainete veeheide, COD

    C1 = 15

    H1 = 40

    2. Orgaanilised kloriidid, AOX

    C2 = 0,2

    H2 = 0,5

    3. Süsinikdioksiid, CO2, fossil

    C3 = 1 500

    H3 = 3 750

    4. Väävli oksiidid, arvestatult väävlile

    C4 = 1,0

    H4 = 2,5

    ii) Koormuspallid L arvutatakse valemi 1 kohaselt. Tegelik heide iga parameetri puhul jagatakse selle parameetri teguriga.

    Li = (heide parameetri i puhul)/Ci (valem 1)

    iii) Kogu koormuspallide summa P arvutatakse valemiga 2 kõigi parameetrite koormuspallide liitmisel.

    P = L1 + L2 + L3 + L4 (valem 2)

    iv) Kui teatava toote puhul mõni parameetritest COD, AOX, CO2, fossil ja SO2 ületab tabelis 1 tõkkeks nimetatavat väärtust, ei vasta toode ökomärgise saamise tingimustele.

    v) Ökomärgise saamiseks ei tohi toote koormuspallide kogusumma ületada nelja palli.

    Ühest paberimassi tootmise rajatisest lähtuv AOX heide (arvestatult kloorile) ühe tonni õhkkuiva paberimassi kohta ei tohi ületada 0,50 kg.

    Juhul kui lõpptootes kasutatakse manusmaterjale, võetakse koormuspallide arvutamisel arvesse ka heidet, mis tekib manusmaterjalide valmistamisel tootmisrajatises või väljaspool tootmisrajatist.

    Esitatakse paberimassi ja pehme paberi tootmismenetluse veetarbe andmed ühe tonni toodetud paberimassi ja paberi kohta (Märkus: andmed on vajalikud reoveevoogude ja kontsentratsioonide hindamiseks).

    Väävliühendid: elektri tootmisega seotud heidet ei arvestata.

    Süsinikdioksiid: fossiilsetest allikatest pärineva süsinikdioksiidi heide ühe tonni toodetud paberi kohta, kaasa arvatud heide, mis tekib elektri tootmisel tootmisrajatises või väljaspool tootmisrajatist.

    2.   ENERGIATARVE

    Pehmest paberist toodete valmistamise kogu elektritarve arvutatakse paberimassi ja pehme paberi valmistamise etappidel kasutatud elektrienergia summana, mis ei tohi ületada järgmist väärtust:

     11 gigadžauli (3 000 kWh) elektrienergiat ühe tonni toodetud paberi kohta.

     Taotleja arvutab kogu paberimassi ja pehme paberi valmistamisel kasutatud sisendelektrienergia, kaasa arvatud ringlussevõetud paberijäätmete värviärastusel kasutatud elektrienergia.

     Elekter tähendab kogu ülekandevõrgust tootmisrajatisse sisenevat ja rajatises toodetud elektrienergiat. Reovee ja õhu puhastamiseks kasutatud elektrit ei arvestata.

    3.   KIUD – METSADE SÄÄSTEV MAJANDAMINE

    Kiud võivad olla kas puidu-, taaskasutusse võetud ( 4 ) või muud kiud.

    Juhul kui on tegemist metsast pärineva primaarse puidukiuga, peavad kiumetsa eest vastutavad isikud rakendama metsade säästva majandamise põhimõtteid ja meetmeid. Sellega seoses esitatakse nende isikute ja/või paberimassivabrikute asjakohane deklaratsioon, harta, toimimisjuhend, sertifikaat või avaldus.

    Euroopas peavad eespool mainitud põhimõtted ja meetmed vastama Lissabonis 2.–3. juunil 1998. aastal toimunud Euroopa metsade kaitset käsitleval ministrite konverentsil heakskiidetud metsade säästva majandamise üle-euroopalistele tegevusjuhistele. Väljaspool Euroopat peavad need vastama 1992. aasta juunis Rio de Janeiros toimunud ÜRO keskkonna- ja arengukonverentsi metsanduspõhimõtetele ning vajaduse korral asjakohastele rahvusvahelisel ja piirkondlikul algatusel (ITTO, Montreali protsess, Tarapoto protsess, UNEP/FAO Aafrika kuivalade initsiatiiv) vastuvõetud metsade säästva majandamise kriteeriumidele ja juhistele.

    4.   OHTLIKUD KEEMILISED AINED

    Pleegitamine: Pleegitusainena ei tohi kasutada gaasilist kloori. Seda nõuet ei kohaldata kloordioksiidi valmistamise ja kasutamisega seotud gaasilise kloori suhtes. (Märkus: Kuivõrd seda nõuet kohaldatakse ka ringlussevõetud kiu suhtes, võib siiski kasutada eelmistes olelustsüklites gaasilise klooriga pleegitatud kiudu).

    Värviärastus: Värviärastuskemikaalidele ei tohi lisada alküülfenooletoksülaate ja muid alküülfenoolide derivaate. Alküülfenoolide derivaadid on ained, mille lagunemisel tekivad alküülfenoolid.

    Märgtugevust suurendavad lisandid: Märgtugevust suurendavad lisandid ei tohi sisaldada kloororgaanilisi aineid üle 1,0 % kuivainest, kui nende ainete puhul on ette nähtud või võidakse ette näha üks järgmine nõukogu direktiivis 67/548/EMÜ, ( 5 ) viimati muudetud komisjoni direktiiviga 2000/33/EÜ, ( 6 ) kindlaksmääratud hoiatusmärge: R45 (võib põhjustada vähki), R46 (võib põhjustada pärilikke geneetilisi kahjustusi), R5O/53 (väga mürgine veeorganismidele, võib pikaks ajaks reostada veekeskkonna), R60 (võib kahjustada sigivust) või R61 (võib kahjustada loodet). Sellised kloororgaanilised ained on näiteks on epikloorhüdriin, 1,3-dikloro-2-propanool ja 3-monokloro-1,2-propaandiool.

    5.   JÄÄTMEKÄITLUS

    Kõigil paberimassi, paberi ja viimistletud pehmest paberist toodete valmistajatel peab olema tootmisrajatistes tekkivate jäätmete ( 7 ) ja jääkide käitlemise süsteem. Süsteem peab olema dokumenteeritud või selgitatud taotluses, kusjuures peavad olema käsitletud vähemalt järgmised punktid:

     ringlusse suunatava materjali jäätmevoost eraldamise ja kasutamise menetlused,

     regenereerimismenetlused materjalide muuks kasutuseks nagu põletamine tehnoloogilise auru saamiseks või kasutamine põllumajanduses,

     ohtlike jäätmete (7)  käitlemise viisid.

    6.   TOOTEOHUTUS

    Ringlussevõetud kiust või ringlussevõetud ja primaarkiu segust valmistatud tooted peavad vastama järgmistele hügieeninõuetele:



    Formaldehüüd:

    1 mg/dm2, määramismeetod EPA 8315 A

    Glüoksaal:

    1,5 mg/dm2, määramismeetod EPA 8315 A

    Polüklooritud bifenüülid:

    2 mg/kg, määramismeetod EPA 8270



    Limatõrjevahendid ja mikroobivastased ained:

    EN 1104 meetodil tehtud katses ei tohi esineda mikroorganismide kasvuaeglusteid

    Värvid ja optilised valgendid:

    EN 646/648 meetodil tehtud katses ei tohi esineda värvi ülekandumist (4. tase)

    Värvid ja trükivärvid

    Pehme paberi valmistamisel kasutatavad värvid ja trükivärvid ei tohi sisaldada lämmastikuühendeid, mille lõhustumisel võib tekkida mõni tehnilise lisa tabelis 3 loetletud amiin.

    KASUTUSKÕLBLIKKUS

    Toode peab olema kasutuskõlblik.

    TARBIJA TEAVITAMINE

    Ökomärgise 2. lahtris esitatakse järgmine tekst:

     vähe vett reostav

     vähe õhku saastav

     väike kasvuhoonegaaside heide ja elektritarve.

    Lisaks võib valmistaja deklareerida ökomärgise kõrval ringlussevõetud kiu minimaalse sisalduse protsentides.

    Tehniline lisa: määratlused, tehnilised nõuded ja dokumendid

    Kõik emissiooniparameetrid

    Massibilansi mõõtmise periood hõlmab 12kuulise tootmise. Uue või ümberehitatud tootmisrajatise puhul peavad mõõtmised hõlmama vähemalt 45 järjestikust rajatise püsiva töö päeva. Mõõtmised peavad olema asjakohase katseseeria suhtes representatiivsed.

    Kui toode valmistatakse eri kvaliteediga paberimassist, arvutatakse paberimassi valmistamisega seotud heitmeväärtused kõigile kasutatud paberimassidele vastava kaalutud keskmisena. Kogu heide arvutatakse paberimassi valmistamisega ja pehme paberi valmistamisega seotud heidete liitmisega.

    Mõõtmisi teevad standardi EN 45001 kohaselt akrediteeritud laboratooriumid või sõltumatud katseasutused.

    Heitme analüüside tegijana võib siiski tunnustada ka paberimassi või paberi valmistaja laboratooriumi, kui on täidetud mõni järgmine tingimus:

     asjakohane reguleeriv asutus tunnustab selle laboratooriumi võetud proove ja tehtud mõõtmisi,

     valmistajal on ISO 9001 või ISO 9002 kohaselt sertifitseeritud kvaliteedisüsteem, mille puhul järelevalve toimub proovide võtmise ja analüüside abil või

     tegemist on ametlikult tunnustatud heade laboratooriumitavadega laboratooriumiga.

    Veeheitmeid mõõdetakse filtreerimata ja settimata proovidega kas pärast puhastamist vabrikus või pärast avalikku kanalisatsiooni laskmist enne puhastamist avalikus veepuhastusrajatises. Viimasel juhul vähendatakse enne avalikku veepuhastusrajatist mõõdetud väärtust koefitsiendiga, mis vastab kõnesoleva veepuhastusrajatise keskmisele vähendusmäärale. Vabrikust väljuva vee puhul mõõdetud tootmisprotsessist lähtuva heitme tasemest võib lahutada vabrikusse siseneva vee puhul mõõdetud taseme.

    COD mõõdetakse ISO 6060 (teine trükk, 1989) kohaselt.

    AOXi mõõdetakse ISO 9562 kohaselt.

    Võib kasutada ka muid katsemeetodeid tingimusel, et nende samaväärsuse on kinnitanud taotlust hindav pädev asutus (nt kui meetodite samaväärsus on kindlaks tehtud 95 % usaldusnivool kaliibrimiskõvera abil).

    AOXi mõõdetakse menetluste korral, milles paberimassi pleegitamiseks kasutatakse kloori ühendeid. Seega ei tule AOXi mõõta järgmistel juhtudel:

     paberimassi mittevalmistavate paberitootmisrajatiste reovees,

     pleegitamata paberimassi tootvate rajatiste reovees ja

     kloorivabu pleegitusaineid kasutavate rajatiste reovees.

    Väävli oksiidid

    Taotleja esitab väävliühendite õhuheitme bilansi. Selle bilansi koostamisel võetakse arvesse kõiki paberimassi ja paberi valmistamisega seotud heitmeid, välja arvatud elektri tootmisega seotud heide. Muu hulgas mõõdetakse võimaluse korral utilisaatorkateldest, lubjapõletusahjudest, aurukateldest ja tugevalõhnaliste gaaside põletusahjudest lähtuv heide. Arvestatakse ka difusioonheidet.

    Süsinikdioksiid

    Taotleja esitab süsinikdioksiidi õhuheitme bilansi. Selle bilansi koostamisel võetakse arvesse kõigi paberimassi ja paberi valmistamisel kasutatud taastumatute kütuste liikide heitmeallikaid, kaasa arvatud võrguelektri tootmisega seotud heide. Kütustest lähtuva CO2, fossil heitme arvutamisel kasutatakse tabelis 2 esitatud emissioonikoefitsiente.



    Tabel 2

    Taastumatutest kütustest pärineva CO2, fossil ekvivalendid

    Kütus

    CO2, fossil heide

    Ühik

    Kivisüsi

    95

    g CO2, fossil/MJ

    Toornafta

    73

    g CO2, fossil/MJ

    Kütteõli 1

    74

    g CO2, fossil/MJ

    Kütteõli 2-5

    77

    g CO2, fossil/MJ

    Bensiin

    69

    g CO2, fossil/MJ

    Maagaas

    56

    g CO2, fossil/MJ

    Võrguelekter (1)

    400

    g CO2, fossil/MJ

    (1)   Euroopa keskmine väärtus.

    Selles tabelis esitatud võrguelektri kasutamisega seotud emissiooni koefitsienti kasutatakse kõikide Euroopa Liidus asuvate rajatiste korral. Väljaspool Euroopa Liitu asuva rajatise korral võib taotleja esitada dokumendid, milles määratakse kindlaks emissioonikoefitsiendi keskmine väärtus asjaomas(t)e elektritarnija(te) kohta, ning kasutada tabelis esitatud emissioonikoefitsiendi asemel seda keskmist väärtust.

    Metsade majandamine. Vt 3. kriteerium.

    Ohtlikud keemilised ained

    Taotleja esitab iga paberimassi tarnija deklaratsiooni selle kohta, et paberimassi pleegitamisel ei ole kasutatud gaasilist kloori.

    Taotleja esitab iga paberimassi tarnija deklaratsiooni selle kohta, et värviärastusmenetluses ei ole kasutatud alküülfenooletoksülaate ja muid alküülfenoolide derivaate.

    Taotleja esitab lõpptoote märgtugevuse suurendamiseks paberi valmistamisel kasutatud valmististe nimekirja. Nimekirja märgitakse valmistise marginimi, kasutusvaldkond ning tarnija nimi, aadress ja telefoninumber. Lisaks kõnesolevale nimekirjale esitab taotleja deklaratsiooni nõukogu direktiivi 67/548/EMÜ kohaselt keskkonnale või tervisele ohtlikuks liigitatavate kloororgaaniliste ainete nagu epiklorohüdriin, 1,3-dikloro-2-propanool ja 3-monokloro-1,2-propaandiool sisalduse kohta.

    Jäätmekäitlus. Vt 5. kriteerium.

    Tooteohutus

    Pehme paberi valmistaja esitab valmis pehme paberi katsetamise tulemuste dokumendi järgmiste ainete sisalduse kohta: formaldehüüd, glüoksaal, polüklooritud bifenüülid, mikroobivastased ained, värvid ja optilised valgendid.



    Tabel 3

    6. kriteeriumi puhul mainitud amiinid

    Amiin

    CASi nr

    4-aminoasobenseen

    60-09-3

    o-anisidiin

    90-04-0

    4-aminodifenüül

    92-67-1

    bensidiin

    92-87-5

    4-kloro-o-toluidiin

    95-69-2

    2-naftüülamiin

    91-59-8

    o-aminoasotolueen

    97-56-3

    2-amino-4-nitrotolueen

    99-55-8

    p-kloroaniliin

    106-47-8

    2,4-diaminoanisool

    615-05-4

    4,4'-diaminodifenüülmetaan

    101-77-9

    3,3'-diklorobensidiin

    91-94-1

    3,3'-dimetoksübensidiin

    119-90-4

    3,3'-dimetüülbensidiin

    119-93-7

    3,3'-dimetüül-4,4'-diaminodifenüülmetaan

    838-88-0

    p-kresidiin

    120-71-8

    4,4'-metüleenbis(2-kloroaniliin)

    101-14-4

    4,4'-oksüdianiliin

    101-80-4

    4,4'-tiodianiliin

    139-65-1

    o-toluidiin

    95-53-4

    2,4-diaminotolueen

    95-80-7

    2,4,5-trimetüülaniliin

    137-17-7

    2,4-ksülidiin

    95-68-1

    4,6-ksülidiin

    87-62-7

    Kasutuskõlblikkus

    Taotleja esitab tõendid toote kasutuskõlblikkuse kohta. Nende tõendite hulka võivad kuuluda vajalike ISO või CENi, samuti siseriiklike või ettevõttesiseste katsemeetoditega saadud andmed. Taotluses esitatakse katsemeetodite üksikasjad.



    ( 1 ) EÜT L 237, 21.9.2000, lk 1.

    ( 2 ) EÜT L 19, 24.1.1998, lk 77.

    ( 3 ) EÜT L 155, 28.6.2000, lk 63.

    ( 4 ) Ringlussevõetud paberi ja papi standardliikide Euroopa nimekirjas (CEPI, veebruar 1999) kindlaksmääratud liigituse kohaselt on ringlusse võetud kiud tarvitatud paberitoodetest või viimistlusetapil tekkivatest paberijääkidest saadud kiud. Ringlussevõetud kiu hulka ei kuulu paberivabriku ringpraak.

    ( 5 ) EÜT L 196, 16.8.1967, lk 1.

    ( 6 ) EÜT L 136, 8.6.2000, lk 90.

    ( 7 ) Kõnesolevaid paberimassi ja paberi tootmise rajatisi reguleeriva asjaomase asutuse poolt kindlaksmääratud jäätmed.

    Top