Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 01977L0540-20130701

    Consolidated text: Nõukogu direktiiv , 28. juuni 1977 , mootorsõidukite seisutulelaternaid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (77/540/EMÜ)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1977/540/2013-07-01

    1977L0540 — ET — 01.07.2013 — 008.001


    Käesolev dokument on vaid dokumenteerimisvahend ja institutsioonid ei vastuta selle sisu eest

    ►B

    NÕUKOGU DIREKTIIV,

    28. juuni 1977,

    mootorsõidukite seisutulelaternaid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta

    (77/540/EMÜ)

    (EÜT L 220, 29.8.1977, p.83)

    Muudetud:

     

     

    Euroopa Liidu Teataja

      No

    page

    date

     M1

    NÕUKOGU DIREKTIIV, 87/354/EMÜ 25. juuni 1987,

      L 192

    43

    11.7.1987

    ►M2

    KOMISJONI DIREKTIIV 1999/16/EÜ, EMPs kohaldatav tekst 16. märts 1999,

      L 97

    33

    12.4.1999

    ►M3

    NÕUKOGU DIREKTIIV 2006/96/EÜ, 20. november 2006,

      L 363

    81

    20.12.2006

    ►M4

    NÕUKOGU DIREKTIIV 2013/15/EL, 13. mai 2013,

      L 158

    172

    10.6.2013


    Muudetud:

     A1

      L 291

    17

    19.11.1979

     A2

      L 302

    23

    15.11.1985

     A3

      C 241

    21

    29.8.1994

    ►A4

      L 236

    33

    23.9.2003




    ▼B

    NÕUKOGU DIREKTIIV,

    28. juuni 1977,

    mootorsõidukite seisutulelaternaid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta

    (77/540/EMÜ)



    EUROOPA ÜHENDUSTE NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Majandusühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 100,

    võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust, ( 1 )

    võttes arvesse majandus- ja sotsiaalkomitee arvamust ( 2 )

    ning arvestades, et:

    tehnilised nõuded, millele mootorsõidukid peavad siseriiklike õigusaktide kohaselt vastama, kehtivad muu hulgas ka mootorsõidukite seisutulelaternate kohta;

    kõnealused nõuded on liikmesriigiti erinevad; seetõttu on vaja, et kõik liikmesriigid võtaksid lisaks olemasolevatele eeskirjadele või nende asemel vastu ühesugused nõuded, et eelkõige oleks võimalik iga sõidukiliigi suhtes rakendada nõukogu 6. veebruari 1970. aasta direktiivis 70/156/EMÜ (mootorsõidukite ja nende haagiste tüübikinnitust käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta) ( 3 ) ettenähtud EMÜ tüübikinnitusmenetlust;

    direktiivis 76/756/EMÜ ( 4 ) sätestas nõukogu mootorsõidukite ja nende haagiste valgustus- ja valgussignaalseadmete paigaldamise ühised nõuded;

    seisutulelaternate ühtlustatud tüübikinnitusmenetlus võimaldab igal liikmesriigil kontrollida vastavust ühistele konstruktsiooni- ja katsetamisnõuetele ning teatada teistele liikmesriikidele kontrollimise tulemustest, saates nendele iga seisutulelaterna tüübi osa tüübikinnitustunnistuse koopia; osa EMÜ tüübikinnitusmärgi kinnitamine kõigile tüübikinnitusnõuete kohaselt valmistatud seisutulelaternatele välistab nende seisutulelaternate kontrollimise vajaduse teistes liikmesriikides;

    mootorsõidukeid käsitlevate siseriiklike õigusaktide ühtlustamine eeldab iga liikmesriigi territooriumil ühiste nõuete kohaselt tehtud katsetamiste vastastikust tunnustamist,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:



    Artikkel 1

    ▼M2

    1.  Iga liikmesriik annab osa EÜ tüübikinnituse mis tahes seisutulelaterna tüübile, mis vastab asjakohastes lisades ettenähtud konstruktsiooni- ja katsetamisnõuetele.

    ▼B

    2.  Osa EMÜ tüübikinnituse andnud liikmesriik võtab vajaduse korral koostöös teiste liikmesriikide pädevate asutustega vajalikud meetmed, et kontrollida tootmisnäidiste vastavust kinnitatud tüübile selleks vajalikus ulatuses. Selline kontroll piirdub pisteliste kontrollimistega.

    Artikkel 2

    ▼M2

    Liikmesriigid annavad iga nende poolt artikli 1 kohaselt kinnitatud seisutulelaterna tüübi tootjale I lisa 3. liites esitatud näidisele vastava osa EÜ tüübikinnitusmärgi.

    ▼B

    Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed, et välistada niisuguste märkide kasutamine, mis võivad tekitada segadust artikli 1 kohaselt tüübikinnituse saanud seisutulelaternate ja muude seadmete vahel.

    Artikkel 3

    1.  Ükski liikmesriik ei tohi seisutulelaternate turuleviimist nende ehituse või toimimisviisi tõttu keelata, kui nendel on osa EMÜ tüübikinnitusmärk.

    2.  Sellest olenemata võib liikmesriik keelata selliste osa EMÜ tüübikinnitusmärgiga seisutulelaternate turuleviimise, mis korduvalt ei vasta kinnitatud tüübile. Kõnesolev liikmesriik teatab viivitamata teistele liikmesriikidele ja komisjonile võetud meetmetest ja põhjendab oma otsust.

    ▼M2

    Artikkel 4

    Liikmesriikide pädevad asutused teatavad üksteisele direktiivi 70/156/EMÜ artikli 4 lõikes 6 kindlaksmääratud korras igast käesoleva direktiivi kohasest tüübikinnituse andmisest, andmisest keeldumisest või tühistamisest.

    ▼B

    Artikkel 5

    1.  Kui osa EMÜ tüübikinnituse andnud liikmesriik leiab, et teatav hulk samasugust osa tüübikinnitusmärki kandvaid seisutulelaternaid ei vasta tema poolt kinnitatud tüübile, siis võtab see liikmesriik vajalikud meetmed tagamaks, et tootmisnäidised vastaksid kinnitatud tüübile. Kõnealuse liikmesriigi pädevad asutused informeerivad teiste liikmesriikide pädevaid asutusi võetud meetmetest, mis korduva nõuetest kõrvalekaldumise puhul võivad viia kuni osa EMÜ tüübikinnituse tühistamiseni. Nimetatud liikmesriigi asutused, olles saanud teise liikmesriigi pädevatelt asutustelt nõuetest kõrvalekaldumise teate, võtavad samasugused meetmed.

    2.  Liikmesriikide pädevad asutused informeerivad üksteist ühe kuu jooksul igast osa EMÜ tüübikinnituse tühistamisest ja selle meetme põhjustest.

    Artikkel 6

    Iga käesoleva direktiivi rakendamisel vastuvõetud sätete kohane otsus seisutulelaternale tüübikinnituse andmisest keeldumise või seisutulelaterna tüübikinnituse tühistamise või selle turuleviimise või kasutamise keelamise kohta peab sisaldama üksikasjalikke põhjendusi. Sellistest otsustest teatatakse asjaomasele osapoolele ning samal ajal informeeritakse teda abinõudest, mis liikmesriikides kehtivate seaduste alusel on tema käsutuses ning selliste abinõude kasutamise tähtaegadest.

    Artikkel 7

    Ükski liikmesriik ei tohi keelduda sõidukile EMÜ või siseriikliku tüübikinnituse andmisest seisutulelaternatega seotud põhjustel, kui seisutulelaternatel on osa EMÜ tüübikinnitusmärk ning need on kinnitatud direktiivis 76/756/EMÜ ettenähtud nõuete kohaselt.

    Artikkel 8

    Ükski liikmesriik ei tohi sõiduki müügist, registreerimisest, kasutuselevõtmisest või kasutamisest keelduda või seda keelata sõiduki seisutulelaternatega seotud põhjustel, kui seisutulelaternatel on osa EMÜ tüübikinnitusmärk ning need on kinnitatud direktiivis 76/756/EMÜ ettenähtud nõuete kohaselt.

    ▼M2

    Artikkel 9

    Käesolevas direktiivis tähendab „sõiduk” teedel kasutamiseks mõeldud, kerega või kereta, vähemalt neljarattalist mootorsõidukit, mille valmistajakiirus on üle 25 km/h, ja selle haagiseid, v.a rööbastel liikuvad sõidukid, põllumajandus- ja metsatraktorid ning kõik liikuvad masinad.

    ▼B

    Artikkel 10

    Muudatused, mis on vajalikud lisades esitatud nõuete kohandamiseks tehnika arenguga, võetakse vastu direktiivi 70/156/EMÜ artiklis 13 ettenähtud korras.

    Artikkel 11

    1.  Liikmesriigid jõustavad käesoleva direktiivi täitmiseks vajalikud õigusnormid 18 kuu jooksul alates direktiivi teatavakstegemisest ning teatavad sellest viivitamata komisjonile.

    2.  Liikmesriigid tagavad, et käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastuvõetud põhiliste siseriiklike õigusnormide tekst edastatakse komisjonile.

    Artikkel 12

    Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

    ▼M2




    LISADE LOETELU



    I LISA:

    Tüübikinnitusega seotud rakendussätted

    1. liide

    Teatis

    2. liide:

    Tüübikinnitustunnistus

    3. liide:

    Osa EÜ tüübikinnitusmärgi näidised

    II LISA:

    Tehnilised nõuded




    I LISA

    TÜÜBIKINNITUSEGA SEOTUD RAKENDUSSÄTTED

    1.   OSA EÜ TÜÜBIKINNITUSE TAOTLEMINE

    1.1.

    Seisutulelaterna direktiivi 70/156/EMÜ artikli 3 lõike 4 kohase osa EMÜ tüübikinnitustaotluse esitab tootja.

    1.2.

    Teatise näidis on esitatud 1. liites.

    1.3.

    Tüübikatsetuste tegemise eest vastutavale tehnilisele talitusele tuleb esitada:

    1.3.1. kaks soovitatava laterna või soovitatavate laternatega varustatud näidist; ainult ühele sõiduki küljele paigaldatavate laternate puhul võivad kaks esitatud näidist olla täpselt ühesugused ning kohased paigaldamiseks ainult sõiduki paremale või vasakule küljele.

    2.   MÄRGISTUS

    2.1.

    Osa EÜ tüübikinnituseks esitatud seadmetel peab olema:

    2.1.1. tootja kaubanimi või kaubamärk,

    2.1.2. asendatavate valgusallikatega laternate puhul: ettenähtud hõõglambi tüüp (tüübid);

    2.1.3. asendamatute valgusallikatega laternate puhul: nimipinge ja võimsus vattides.

    2.2.

    Need märgised peavad olema selgesti loetavad ja kustumatud ning kinnitatud seadme valgustavale pinnale või ühele valgustavatest pindadest. Seadme sõidukile paigaldatud märgised peavad olema väljastpoolt nähtavad.

    2.3.

    Igal seadmel peab olema piisavalt ruumi osa tüübikinnitusmärgi jaoks. Kõnealune ruum märgitakse 1. liites nimetatud joonistele.

    3.   OSA EÜ TÜÜBIKINNITUSE ANDMINE

    3.1. Kui asjaomased nõuded on täidetud, siis antakse EÜ tüübikinnitus direktiivi 70/156/EMÜ artikli 4 lõike 3 ja vajaduse korral artikli 4 lõike 4 kohaselt

    3.2. EÜ tüübikinnitustunnistuse näidis on esitatud 2. liites.

    3.3. Igale tüübikinnitusega seisutulelaterna tüübile antakse direktiivi 70/156/EMÜ VII lisa kohane tüübikinnitusnumber. Üks ja sama liikmesriik ei anna sama numbrit teisele seisutulelaterna tüübile.

    3.4. Kui osa EÜ tüübikinnitust taotletakse seisutulelaternast ja muudest laternatest koosnevale valgustus- ja valgussignaalseadme tüübile, siis võib seadmele anda ühise osa EÜ tüübikinnitusmärgi tingimusel, et seisutulelatern vastab käesolevas direktiivis ettenähtud nõuetele ning iga latern muudest laternatest, mis on selle valgustus- ja valgussignaalseadme osa, millele taotletakse osa EÜ tüübikinnitust, vastab laterna suhtes kohaldatavas üksikdirektiivis ettenähtud nõuetele.

    4.   OSA EÜ TÜÜBIKINNITUSMÄRK

    4.1.

    Peale punktis 2.1 nimetatud märgistuse peab igal käesoleva direktiivi kohaselt kinnitatud tüübile vastaval seisutulelaternal olema osa EÜ tüübikinnitusmärk.

    4.2.

    Tüübikinnitusmärgil on:

    4.2.1. e-tähte ümbritsev ristkülik, millele järgneb tüübikinnituse andnud liikmesriigi eraldusnumber või eraldustähed:

    1

    Saksamaa,

    2

    Prantsusmaa,

    3

    Itaalia,

    4

    Madalmaad,

    5

    Rootsi,

    6

    Belgia,

    ▼A4

    7

    Ungari,

    8

    Tšehhi Vabariik,

    ▼M2

    9

    Hispaania,

    11

    Ühendkuningriik,

    12

    Austria,

    13

    Luksemburg,

    17

    Soome,

    18

    Taani,

    ▼M3

    19

    Rumeenia,

    ▼A4

    20

    Poola,

    ▼M2

    21

    Portugal,

    23

    Kreeka,

    ▼M4

    25

    Horvaatia,

    ▼A4

    26

    Sloveenia,

    27

    Slovakkia,

    29

    Eesti,

    32

    Läti,

    ▼M3

    34

    Bulgaaria,

    ▼A4

    36

    Leedu,

    CY

    Küpros,

    ▼M2

    IRL

    Iirimaa,

    ▼A4

    MT

    Malta;

    ▼M2

    4.2.2. direktiivi 70/156/EMÜ VII lisa punktis 4 esitatud tüübikinnitusnumbrile vastav baaskinnitusnumber, mis asub ristküliku lähedal ning mille ees on kaks numbrit tähistamaks EMÜ tüübikinnituse andmise kuupäeval direktiivis 77/540/EMÜ tehtud viimase olulise tehnilist laadi muudatuse järjekorranumbrit. Järjekorranumber käesolevas direktiivis on 00;

    4.2.3. kui latern kiirgab merevaigukollast valgust suunaga ette ja taha, peab see olema märgistatud laterna suunda näitava noolega, mille teravik on sõiduki esiosa poole.

    4.3.

    Osa EÜ tüübikinnitusmärk kinnitatakse laterna klaasidele või ühele klaasidest nii, et see oleks kustumatu ja selgesti loetav ka siis, kui laternad on sõidukile paigaldatud.

    4.4.

    EÜ tüübikinnitusmärgi näidis on esitatud 3. liites.

    4.5.

    Ühise osa EÜ tüübikinnitusnumbri punkti 3.4 alusel väljastamise korral seisutulelaternast ja muudest laternatest koosnevale valgustus- ja valgussignaalseadme tüübile, võib seadmele kinnitada ühise osa EÜ tüübikinnitusmärgi, mis koosneb:

    4.5.1. e-tähte ümbritsevast ristkülikust, millele järgneb tüübikinnituse andnud liikmesriigi eraldusnumber või eraldustähed (vt punkt 4.2.1):

    4.5.2. baaskinnitusnumber (vt punkti 4.2.2 esimese lause esimest poolt);

    4.5.3. vajaduse korral nool, kuivõrd see on vajalik laterna kui terviku monteerimisel.

    4.6.

    Märgi asukoht grupeeritud, kombineeritud või vastastikku ühendatud laternate puhul ei ole oluline, kui:

    4.6.1. märk on nähtav pärast laternate paigaldamist;

    4.6.2. ühtegi grupeeritud, kombineeritud või vastastikku ühendatud laternate valgust ülekandvat osa ei saa eemaldada, eemaldamata samal ajal tüübikinnitusmärki.

    4.7.

    Iga laterna tunnusmärk vastavalt osa EÜ tüübikinnituse andmise aluseks olnud direktiivile koos järjekorranumbriga (vt. punkti 4.2.2 esimese lause teist poolt) ning vajaduse korral D-täht ja nõuetekohane nool märgitakse:

    4.7.1. asjakohasele valgustavale pinnale või

    4.7.2. laternate grupile sellisel viisil, et grupeeritud, kombineeritud või vastastikku ühendatud laternatest iga latern oleks selgesti kindlaksmääratav.

    4.8.

    Kõnealuse märgi eri osade mõõtmed ei tohi olla väiksemad kui suurimad miinimummõõtmed, mis on üksikmärgistamiste puhul ette nähtud osa EÜ tüübikinnituse andmise aluseks olnud eri direktiivides.

    5.   TÜÜBI JA TÜÜBIKINNITUSE MUUDATUSED

    5.1. Käesoleva direktiivi kohaselt kinnitatud tüübi muutmisel kohaldatakse direktiivi 70/156/EMÜ artikli 5 sätteid.

    6.   TOODETE VASTAVUS KINNITATUD TÜÜBILE

    6.1. Üldjuhul võetakse toodangu vastavust tagavad meetmed direktiivi 70/156/EMÜ artiklis 10 ettenähtud korras.

    6.2. Iga seisutulelatern peab vastama käesolevas direktiivis kindlaksmääratud tingimustele. Sellest olenemata piiratakse seeriatootmisest juhuslikult valitud seisutulelaterna minimaalse valgustugevuse (mõõdetuna standardhõõglambiga 8. jao kohaselt) ( 5 ) nõudeid igas asjakohases suunas kuni 80 % punktides 7,1 ja 7.2 ( 6 ) ettenähtud miinimumväärtustest. Samadel tingimustel võib ettenähtud miinimumväärtusi 20 % võrra ületada.




    1. liide

    image

    image




    2. liide

    image

    image




    3. liide

    OSA EÜ TÜÜBIKINNITUSMÄRGI NÄIDIS

    image

    Osa EÜ tüübikinnitusmärgiga seade on tagatulelatern, mis on tüübikinnituse saanud Saksamaal (e1) käesoleva direktiivi kohaselt (00) ning kannab baaskinnitusnumbrit 1471.




    II LISA

    TEHNILISED NÕUDED

    1.

    Tehnilised nõuded vastavad ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni eeskirja nr 77 lõigetes 2, 6– 9 ja 3.–5. lisas ettenähtud tehnilistele nõuetele. Eeskiri koosneb järgmistest konsolideeritud dokumentidest:

     eeskiri algkujul (00), ( 7 )

     eeskirja nr 77 1. ja 2. täiendus, kaasa arvatud muudatused, ( 8 )

     eeskirja nr 77 3. täiendus, ( 9 )

     eeskirja nr 77 4. täiendus, ( 10 )

    kuid:

    1.1.

    viidet eeskirjale nr 48 tuleb mõista viitena „direktiivile 76/756/EMÜ”;

    1.2.

    viidet „eeskirjale nr 37” tuleb mõista viitena „direktiivi 76/761/EMÜ VII lisale”.



    ( 1 ) EÜT C 118, 16.5.1977, lk 29.

    ( 2 ) EÜT C 114, 11.5.1977, lk 4.

    ( 3 ) EÜT L 42, 23.2.1970, lk 1

    ( 4 ) EÜT L 262, 27.9.1976, lk 1.

    ( 5 ) Käesoleva direktiivi II lisa punktis 1 nimetatud dokumendid.

    ( 6 ) Käesoleva direktiivi II lisa punktis 1 nimetatud dokumendid.

    (

    7



    E/ECE/324,

    Rev. 1/Add. 76. right accolade

    ja E/ECE/TRANS/505

    (

    8



    E/ECE/324,

    Rev. 1/Add. 76/Amend. 1. right accolade

    ja E/ECE/TRANS/505

    (

    9



    E/ECE/324,

    Rev. 1/Add. 76/Amend. 2 right accolade

    ja E/ECE/TRANS/505

    ( 10 ) TRANS/WP. 29/530.

    Top