EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22013A0306(01)

Abkommen zwischen der Regierung der Vereinigten Staaten von Amerika und der Europäischen Union über die Koordinierung von Kennzeichnungsprogrammen für Strom sparende Bürogeräte

ABl. L 63 vom 6.3.2013, p. 7–80 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dieses Dokument wurde in einer Sonderausgabe veröffentlicht. (HR)

Related Council decision

11/Sv. 103

HR

Službeni list Europske unije

231


22013A0306(01)


L 063/7

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


SPORAZUM

između Vlade Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije o usklađivanju programa za označivanje energetske učinkovitosti uredske opreme

Vlada SJEDINJENIH AMERIČKIH DRŽAVA i EUROPSKA UNIJA, dalje u tekstu „stranke”;

ŽELEĆI postići maksimalne uštede energije i korist za okoliš poticajući ponudu i potražnju energetski učinkovitih proizvoda;

UZIMAJUĆI U OBZIR Sporazum između Vlade Sjedinjenih Američkih Država i Europske zajednice o usklađivanju programa za označivanje energetske učinkovitosti uredske opreme, sklopljen 20. prosinca 2006., i njegove priloge, s izmjenama (dalje u tekstu „Sporazum iz 2006.”);

ZADOVOLJNE napretkom učinjenim u okviru Sporazuma iz 2006.;

UVJERENE da će se dodatna korist ostvariti daljnjim zajedničkim naporima rada na programu ENERGY STAR;

SPORAZUMJELE SU SE KAKO SLIJEDI:

Članak I.

Opća načela

1.   Stranke koriste zajednički set specifikacija energetske učinkovitosti i zajednički logo radi utvrđivanja dosljednjih ciljeva za proizvođače, time postizajući maksimalan učinak njihovih pojedinačnih napora vezanih uz ponudu i potražnju takvih vrsta proizvoda.

2.   Stranke koriste zajednički logo u svrhu identificiranja kvalificiranih energetski učinkovitih vrsta proizvoda navedenih u Prilogu C.

3.   Stranke pomoću zajedničkih specifikacija osiguravaju daljnji razvoj učinkovitosti, uzimajući u obzir najnaprednije tehničke prakse na tržištu.

4.   Zajedničke specifikacije teže predstavljanju ne više od prvih 25 % energetski učinkovitih modela za koje su u vrijeme određivanja specifikacija dostupni podaci, također uzimajući u obzir ostale čimbenike.

5.   Stranke nastoje potrošačima osigurati mogućnost identificiranja učinkovitih proizvoda pronalaskom oznake na tržištu.

Članak II.

Veza sa Sporazumom iz 2006.

Ovaj Sporazum u cijelosti zamjenjuje Sporazum iz 2006.

Članak III.

Definicije

Za potrebe ovog Sporazuma:

(a)

„ENERGY STAR” znači zaštitni znak za usluge naveden u Prilogu A i u vlasništvu Agencije Sjedinjenih Država za zaštitu okoliša („EPA”);

(b)

„zajednički logo” znači certifikacijski znak naveden u Prilogu A i u vlasništvu EPA-e;

(c)

„oznake ENERGY STAR” znači zaštitni znak za usluge „ENERGY STAR” i zajednički logo, kao i sve verzije tih znakova koje upravljačka tijela ili sudionici programa mogu razviti ili izmijeniti, kako je ovdje opisano, uključujući znak ili oznaku sadržane u Prilogu A ovom Sporazumu;

(d)

„program za označivanje ENERGY STAR” znači program koji provodi upravljačko tijelo pomoću zajedničkih specifikacija energetske učinkovitosti, znakova i smjernica koje je potrebno primijeniti na određene vrste proizvoda;

(e)

„sudionici programa” znači proizvođači, trgovci ili zastupnici za ponovnu prodaju koji prodaju određene, energetski učinkovite proizvode koji ispunjavaju specifikacije i koji su odabrani za sudjelovanje u programu za označivanje ENERGY STAR putem registracije ili sklapanjem ugovora s upravljačkim tijelom bilo koje stranke;

(f)

„zajedničke specifikacije” su zahtjevi energetske učinkovitosti i učinka, uključujući testne metode navedene u Prilogu C, koje upravljačka tijela i sudionici programa koriste radi utvrđivanja kvalifikacija energetski učinkovitih proizvoda za zajednički logo.

(g)

„certificiranje od treće strane” znači niz postupaka u okviru američkog programa ENERGY STAR koji neovisna organizacija primjenjuje da bi osigurala da proizvodi ispunjavaju zahtjeve programa ENERGY STAR. Ti postupci uključuju testiranje u laboratoriju koje zadovoljava međunarodne norme vezane uz kvalitetu i sposobnost. Navedeni postupci također uključuju reviziju dokumenata za utvrđivanje prihvatljivosti programa ENERGY STAR i stalnu provjeru da bi se osigurala neprestana sukladnost.

(h)

„vlastito certificiranje” znači niz postupaka za kvalificirane proizvode u okviru programa ENERGY STAR čime sudionik programa osigurava i potvrđuje da je registrirani proizvod u skladu sa svim odgovarajućim odredbama primjenjivih zajedničkih specifikacija.

Članak IV.

Upravljačka tijela

Svaka stranka ovime imenuje upravljačko tijelo odgovorno za provedbu ovog Sporazuma („upravljačka tijela”). Europska unije imenuje Komisiju Europske unije („Komisija”) kao svoje upravljačko tijelo. Sjedinjene Američke Države imenuju Agenciju Sjedinjenih Država za zaštitu okoliša (EPA) kao svoje upravljačko tijelo.

Članak V.

Primjena programa za označivanje ENERGY STAR

1.   Svako upravljačko tijelo primjenjuje program za označivanje ENERGY STAR za vrste energetskih učinkovitih proizvoda navedene u prilogu C, u skladu s uvjetima i odredbama ovog Sporazuma. Primjena programa uključuje registraciju sudionika programa na dobrovoljnoj osnovi, vođenje popisa sudionika programa i sukladnih proizvoda, te provođenje uvjeta Smjernica za ispravno korištenje imena ENERGY STAR i zajedničkog loga navedenih u Prilogu B.

2.   Program za označivanje ENERGY STAR koristi zajedničke specifikacije navedene u Prilogu C.

3.   Svako upravljačko tijelo poduzima učinkovite mjere obrazovanja potrošača o znakovima ENERGY STAR i čini to u skladu sa Smjernicama za ispravno korištenje imena ENERGY STAR i zajedničkog loga navedenih u Prilogu B.

4.   Svako upravljačko tijelo snosi troškove za sve svoje aktivnosti u okviru ovog Sporazuma.

Članak VI.

Sudjelovanje u programu za označivanje ENERGY STAR

1.   Upravljačka tijela dozvoljavaju svakom proizvođaču, trgovcu ili zastupniku za ponovnu prodaju da sudjeluje u programu za označivanje ENERGY STAR registrirajući se kao sudionik programa.

2.   Upravljačka tijela dozvoljavaju sudionicima programa da koriste zajednički logo da bi identificirali kvalificirane proizvode koji su ispitani u njihovim vlastitim objektima ili od strane nezavisnog laboratorija za ispitivanje i koji ispunjavaju zajedničke specifikacije navedene u Prilogu C. Za proizvode stavljene isključivo na tržište Europske unije, upravljačko tijelo dopušta sudionicima programa da sami certificiraju kvalificirane proizvode. Za proizvode stavljene na tržište Sjedinjenih Država, upravljačko tijelo od sudionika programa zahtijeva da ispune zahtjeve certificiranja od treće strane navedene u revidiranim obvezama partnera Sjedinjenih Država.

3.   Svako upravljačko tijelo zadržava i dijeli s ostalima popise sudionika programa i proizvoda koji se kvalificiraju za zajednički logo na njihovom državnom području.

4.   Neovisno o postupcima navedenima u stavku 2. (vlastito certificiranje za proizvode stavljene na tržište EU-a i certificiranje od treće strane za proizvode stavljene na tržište Sjedinjenih Država), svako upravljačko tijelo zadržava pravo testirati ili na drugi način ispitati proizvode koji se prodaju ili su prodani na njegovom državnom području (na državnim područjima država članica Europske unije u slučaju Komisije) da bi se utvrdilo jesu li proizvodi certificirani u skladu sa zajedničkim specifikacijama navedenima u Prilogu C. Upravljačka tijela komuniciraju i u potpunosti međusobno surađuju da bi osigurala da svi proizvodi koji imaju zajednički logo ispunjavaju zajedničke specifikacije navedene u Prilogu C.

Članak VII.

Usklađivanje programa između stranaka

1.   Stranke osnivaju Tehničku komisiju za reviziju provedbe ovog Sporazuma, koju čine predstavnici njihovih upravljačkih tijela.

2.   Tehnička se komisija, koliko je moguće, sastaje jedanput godišnje i savjetuje se na zahtjev jednog od upravljačkih tijela radi revizije rada i primjene programa za označivanje ENERGY STAR, zajedničkih specifikacija navedenih u Prilogu C, pokrića proizvoda i napretka u smislu postizanja ciljeva ovog Sporazuma.

3.   Nestranke (uključujući ostale vlade i predstavnike iz industrije) mogu prisustvovati sjednicama Tehničke komisije kao promatrači, osim ako oba upravljačka tijela ne odluče drukčije.

Članak VIII.

Registracija znakova ENERGY STAR

1.   Agencija Sjedinjenih Država za zaštitu okoliša (EPA), kao vlasnik znakova ENERGY STAR, registrirala je znakove u Europskoj uniji kao žigove Zajednice. Komisija neće zahtijevati niti dobiti ikakvu registraciju znakova ENERGY STAR ili bilo koje varijacije znakova u bilo kojoj zemlji.

2.   Agencija Sjedinjenih Država za zaštitu okoliša obvezuje se ne smatrati kršenjem tih znakova ako Komisija, ili bilo koji sudionik programa registriran od strane Komisije, koriste znakove ENERGY STAR u skladu s uvjetima ovog Sporazuma.

Članak IX.

Izvršavanje i nesukladnost

1.   Da bi se zaštitili znakovi ENERGY STAR, svako upravljačko tijelo osigurava isprvano korištenje znakova ENERGY STAR unutar svog državnog područja (unutar državnih područja država članica Europske unije u slučaju Komisije). Svako upravljačko tijelo osigurava korištenje znakova ENERGY STAR samo u obliku navedenom u Prilogu A i samo za kvalificirane proizvode. Svako upravljačko tijelo osigurava korištenje znakova ENERGY STAR isključivo na način naveden u Smjernicama za ispravno korištenje imena ENERGY STAR i zajedničkog loga navedenih u Prilogu B.

2.   Svako upravljačko tijelo osigurava poduzimanje trenutačnih i odgovarajućih koraka protiv sudionika programa kad god sazna da je sudionik programa koristio znak koji dovodi do kršenja ili je dodao znak programa ENERGY STAR na proizvod koji ne ispunjava specifikacije navedene u Prilogu C. Takvi koraci uključuju, no nisu ograničeni na:

(a)

obavješćivanje sudionika programa u pisanom obliku o njegovoj nesukladnosti s uvjetima programa za označivanje ENERGY STAR;

(b)

razvoj plana, kroz savjetovanje, radi postizanja sukladnosti; i

(c)

ako sukladnost nije moguća, raskid registracije sudionika programa, kako je prikladno.

3.   Svako upravljačko tijelo osigurava poduzimanje svih opravdanih koraka da bi se okončalo neovlašteno korištenje znakova ENERGY STAR ili korištenje znaka koji dovodi do kršenja od strane tijela koje nije sudionik programa. Takvi koraci uključuju, no nisu ograničeni na:

(a)

obavješćivanje tijela koje koriste znakove ENERGY STAR o zahtjevima programa za označivanje ENERGY STAR i Smjernicama za ispravno korištenje imena ENERGY STAR i zajedničkog loga; i

(b)

poticanje tijela da postane sudionik programa i registrira kvalificiranje proizvode, ako je prikladno;

4.   Svako upravljačko tijelo odmah obavješćuje upravljačko tijelo druge stranke o bilo kakvom kršenju znakova ENERGY STAR na državnom području druge stranke kao i o prvim poduzetim koracima, ako su isti poduzeti, s ciljem okončanja takvog kršenja.

5.   Ako se sukladnost ne može postići poduzimanjem koraka iz gore navedenih točaka 2. i 3., EU od svojih država članica zahtijeva potpunu suradnju i savjetovanje s upravljačkim tijelom i poduzimanje svih potrebnih mjera, uključujućih sudske postupke, da bi se okončala bilo kakva nesukladnosti i neovlašteno korištenje znakova ENERGY STAR.

Članak X.

Postupci izmjene Sporazuma i dodavanja novih priloga

1.   Bilo koje upravljačko tijelo može predložiti izmjenu ovog Sporazuma te može predložiti nove priloge Sporazumu.

2.   Predložena izmjena podnosi se u pisanom obliku i o njoj se raspravlja na sljedećem zasjedanju Tehničke komisije, pod uvjetom da je drugo upravljačko tijelo obaviješteno o tome najmanje 60 dana prije takvog zasjedanja.

3.   Izmjene ovog Sporazuma i odluke o dodavanju novih priloga zajednički donose stranke. Izmjene Priloga A, B i C vrše se u skladu s odredbama članaka XI. i XII.

Članak XI.

Postupci izmjene Priloga A i B

1.   Upravljačko tijelo koje želi izmijeniti Prilog A ili Prilog B prati postupke navedene u stavcima 1. i 2. članka X.

2.   Izmjene Priloga A i B vrše se zajedničkim dogovorom upravljačkih tijela.

Članak XII.

Postupci izmjene Priloga C

1.   Upravljačko tijelo koje želi izmijeniti Prilog C da bi revidiralo postojeće specifikacije ili dodalo novu vrstu proizvoda („upravljačko tijelo koje daje prijedlog”) prati postupke navedene u stavcima 1. i 2. članka X. i u svoj prijedlog uključuje:

(a)

demonstraciju da bi revizija specifikacija ili dodavanje nove vrste proizvoda doveli do značajne uštede energije;

(b)

zahtjeve potrošnje energije za razne režime potrošnje energije, kako je primjenjivo;

(c)

podatke o standardiziranim protokolima testiranja za procjenu proizvoda;

(d)

dokaze o postojećoj, nezaštićenoj tehnologiji koja bi omogućila ekonomične uštede energije bez negativnog učinka na rad proizvoda; podatke o procijenjenom broju modela proizvoda koji bi ispunili predložene specifikacije i približan, predstavljeni tržišni udio;

(e)

podatke o stajalištima skupina iz industrije na koje predložena izmjena potencijalno utječe; i

(f)

predloženi datum učinka za nove specifikacije, uzimajući u obzir vijek trajanja proizvoda i rasporede proizvodnje.

2.   Predložene izmjene Priloga C koje prihvate oba upravljačka tijela stupaju na snagu na datum koji upravljačka tijela zajednički dogovore.

3.   Ako, nakon primitka prijedloga sastavljenog u skladu sa stavcima 1. i 2. članka X., drugo upravljačko tijelo („upravljačko tijelo koje iznosi prigovor”) smatra da prijedlog ne ispunjava zahtjeve navedene u stavku 1. ili na drugi način iznese prigovor na prijedlog, odmah o svom prigovoru u pisanom obliku obavješćuje (obično do sljedećeg zasjedanja Tehničke komisije) upravljačko tijelo koje daje prijedlog i uključuje sve raspoložive podatke koji podupiru njegov prigovor; na primjer, podatke koji pokazuju da bi prijedlog, bude li usvojen, vjerojatno:

(a)

nerazmjerno i nepošteno tržišnu moć prenio na jedno trgovačko društvo ili skupinu u industriji;

(b)

narušio sudjelovanje cjelokupne industrije u programu za označivanje ENERGY STAR;

(c)

bio u sukobu s njegovim zakonima i uredbama; ili

(d)

uveo opterećujuće tehničke zahtjeve.

4.   Upravljačka tijela ulažu maksimalne napore radi postizanja dogovora o predloženoj izmjeni na prvom zasjedanju Tehničke komisije nakon iznošenja prijedloga. Ako upravljačka tijela ne mogu postići dogovor vezano uz predloženu izmjenu na navedenom zasjedanju Tehničke komisije, pokušavaju postići dogovor u pisanom obliku prije sljedećeg zasjedanja Tehničke komisije.

5.   Ako, do kraja sljedećeg zasjedanja Tehničke komisije, stranke ne postignu dogovor, upravljačko tijelo koja daje prijedlog povlači svoj prijedlog; a u odnosu na prijedloge za revizijom postojećih specifikacija, odgovarajuća vrsta proizvoda uklanja se iz Priloga C do datuma oko koje se upravljačka tijela dogovore u pisanom obliku. Svi sudionici programa obavješćuju se o ovoj promjeni i postupcima koje je potrebno pratiti da bi se navedena promjena provela.

6.   Kod pripreme novih zajedničkih specifikacija ili revizije postojećih zajedničkih specifikacija, upravljačka tijela osiguravaju učinkovitu međusobnu suradnju i savjetovanje kao i sa svojim dionicima, posebno vezano uz sadržaj radnih dokumenata i rokova.

Članak XIII.

Opće odredbe

1.   Ostali programi za označivanje vezani uz okoliš nisu obuhvaćeni ovim Sporazumom i mogu ih razviti i usvojiti obje stranke.

2.   Sve aktivnosti preuzete u okviru ovog Sporazuma podliježu primjenjivim zakonima i odredbama svake stranke i dostupnosti predviđenih fondova i resursa.

3.   Ništa navedeno u ovom Sporazumu ne utječe na prava i obveze bilo koje stranke koja proizlaze iz bilateralnih, regionalnih ili multilateralnih sporazuma sklopljenih prije stupanja ovog Sporazuma na snagu.

4.   Ne dovodeći u pitanje sve ostale odredbe ovog Sporazuma, bilo koje upravljačko tijelo može provoditi programe za označivanje, osim programa ENERGY STAR, u odnosu na vrste proizvoda koje nisu uključene u Prilog C. Neovisno o bilo kojim drugim odredbama ovog Sporazuma, ni jedna stranka ne sprječava uvoz, izvoz, prodaju ili distribuciju proizvoda u takvom programu jer on nosi znakove energetske učinkovitosti upravljačkog tijela druge stranke.

Članak XIV.

Stupanje na snagu i trajanje

1.   Ovaj Sporazum stupa na snagu na dan na koji svaka stranka u pisanom obliku, diplomatskim putem obavijesti drugu da su njezini unutarnji postupci potrebni za stupanje Sporazuma na snagu završeni.

2.   Ovaj Sporazum ostaje na snazi pet godina. Stranke se sastaju da bi raspravile o obnavljanju ovog Sporazuma najmanje jednu godinu prije kraja navedenog razdoblja.

Članak XV.

Prestanak

1.   Svaka stranka u svakom trenutku može otkazati ovaj Sporazum upućivanjem pisane obavijesti drugoj stranci tri mjeseca unaprijed.

2.   U slučaju otkaza ili neobnavljanja ovog Sporazuma, upravljačka tijela obavješćuju sve sudionike programa koje su registrirala o otkazu zajedničkog programa. Štoviše, upravljačka tijela obavješćuju sudionike programa koje su registrirala da svako upravljačko tijelo može nastaviti s aktivnostima označivanja u okviru dva odvojena pojedinačna programa. U tom slučaju program za označivanje Europske unije neće koristiti znakove programa ENERGY STAR. Komisija osigurava da ona sama, države članice Europske unije i svi sudionici programa koje je registrirala prestanu koristiti znakove programa ENERGY STAR do datuma koji su u pisanom obliku dogovorila upravljačka tijela. Obveze sadržane u stavku 2. ovog članka XV. vrijede i nakon otkaza ovog Sporazuma.

Sastavljeno u Bruxellesu desetog prosinca dvije tisuće dvanaeste i u Washingtonu, osamnaestog siječnja dvije tisuće trinaeste u dva izvornika.

Na temelju prava EU-a, Europska unija također sastavlja ovaj Sporazum na bugarskom, češkom, danskom, estonskom, finskom, francuskom, grčkom, latvijskom, litavskom, mađarskom, malteškom, nizozemskom, njemačkom, poljskom, portugalskom, rumunjskom, slovačkom, slovenskom, španjolskom, švedskom i talijanskom jeziku.

Za Europsku uniju

Image

Za Vladu Sjedinjenih Američkih Država

Image


PRILOG A

Ime ENERGY STAR i zajednički logo

Ime: ENERGY STAR

Image


PRILOG B

Smjernice za ispravno korištenje imena Energy Star i zajedničkog loga

Ime ENERGY STAR i zajednički logo znakovi su Agencije Sjedinjenih Država za zaštitu okoliša (EPA). Kao takvi, ime i zajednički logo smiju se koristiti samo u skladu sa sljedećim smjernicama i partnerskom ugovoru ili obrascu za registraciju Europske komisije potpisanim od strane sudionika programa u programu za označivanje ENERGY STAR. Razdijelite ove smjernice osobama koje će biti odgovorne za pripremu materijala ENERGY STAR u vaše ime.

Agencija Sjedinjenih Država za zaštitu okoliša i Europska komisija, na državnom području država članica Europske unije, nadziru ispravno korištenje imena ENERGY STAR i zajedničkog loga. To uključuje praćenje korištenja znakova na tržištu i izravno kontaktiranje onih organizacija koje ih koriste na neispravan način ili bez odobrenja. Posljedice zlouporabe znakove mogu uključivati okončanje sudjelovanja sudionika programa u programu za označivanje ENERGY STAR i, za proizvode uvezene u Sjedinjene Države uz neispravno korištenje znakova, moguću zapljenu te robe od strane carinske službe Sjedinjenih Država.

Opće smjernice

Program ENERGY STAR predstavlja partnerstvo između poduzeća i organizacija s jedne strane i Savezne Vlade Sjedinjenih Država ili Europske unije s druge strane. Kao dio navedenog partnerstva, poduzeća i organizacije mogu koristiti ime ENERGY STAR i zajednički logo kao dio svojih aktivnosti koje se odnose na energetsku učinkovitost i okoliš.

Organizacije moraju sklopiti ugovor s upravljačkim tijelom – Agencijom za zaštitu okoliša za Sjedinjenje Države ili Europskom komisijom za EU – radi korištenja znakova kako je opisano u ovom dokumentu. Izmjenjivanje navedenih znakova nije dozvoljeno jer bi izmjene zbunile poduzeća i potrošače po pitanju izvora programa ENERGY STAR i smanjile njegove vrijednost za sve.

Organizacije koje koriste te znakove moraju postupati u skladu sa sljedećim općim smjernicama:

1.

Ime ENERGY STAR i zajednički logo nikada se ne smiju koristiti na bilo koji način koji bi značio oglašavanje trgovačkog društva, njegovih proizvoda ili usluga. Ni zajednički logo ni ime ENERGY STAR ne smiju se koristiti u bilo kojem drugom nazivu trgovačkog društva ili logu, nazivu proizvoda, nazivu usluge, nazivu domene ili naslovu internetske stranice, niti se zajednički logo, ime ENERGY STAR ili bilo koji sličan znak mogu koristiti kao žig ili dio žiga drugog subjekta osim Agencije Sjedinjenih Država za zaštitu okoliša (EPA).

2.

Ime ENERGY STAR i zajednički logo nikada se ne smiju koristiti na način koji bi omalovažavao ENERGY STAR, EPA-u, Odjel energije, Europsku uniju, Europsku komisiju ili bilo koje drugo vladino tijelo.

3.

Zajednički logo nikada se ne smije povezivati s proizvodima koji nisu kvalificirani kao ENERGY STAR.

4.

Partneri i ostale ovlaštene organizacije odgovorni su za vlastito korištenje imena ENERGY STAR i zajedničkog loga, kao i za korištenje od strane njihovih predstavnika, poput oglašivačkih agencija i izvoditelja radova.

Korištenje imena ENERGY STAR

Ime ENERGY STAR trebalo bi se uvijek pojavljivati velikim slovima;

u slučaju materijala za tržište Sjedinjenih Država registarska oznaka ® mora se koristiti zajedno s riječima „ENERGY STAR”;

i

simbol ® trebao bi se uvijek pisati kao eksponent;

ne smije biti razmaka između riječi „ENERGY STAR” i simbola ®;

simbol ® trebalo bi ponoviti u dokumentu u svakom naslovu poglavlja ili internetske stranice.

Korištenje zajedničkog loga

Zajednički logo je znak koji se koristi kao oznaka samo na onim proizvodima koji ispunjavaju ili premašuju smjernice koje se odnose na ENERGY STAR.

Zajednički se logo koristi:

na kvalificiranom i registriranom proizvodu;

u literaturi koja se odnosi na kvalificirani proizvod;

na internetskoj stranici radi utvrđivanja kvalificiranog proizvoda;

u oglašavanju gdje se koristi u blizini ili na kvalificiranom proizvodu;

na materijalima u prodajnim mjestima;

na ambalaži kvalificiranog proizvoda.

Izgled zajedničkog loga

EPA je izradila ovaj znak da bi postigla maksimalni vizualni dojam znaka te kontrast i čitljivost. Znak uključuje simbol ENERGY STAR u kućici s imenom ENERGY STAR u kućici odmah ispod nje da bi se povećala čitljivost simbola. Dvije su kućice odvojene bijelom crtom koja je jednake debljine kao luk na simbolu. Znak također oko sebe sadrži ključnu bijelu liniju koja je jednaka debljini luka na simbolu.

Prazan prostor

EPA i Europska komisija zahtijevaju da prazan prostor od 0,333 (1/3) visine grafičkog kvadrata unutar znaka stalno okružuje znak. Na tom se području ne smiju pojaviti nikakvi ostali grafički elementi poput teksta i slika. EPA i Europska komisija zahtijevaju postojanje navedenog praznog prostora zbog toga što se zajednički logo često pojavljuje na materijalima koji koriste složene slike poput drugih znakova, grafičkih uređaja i teksta.

Najmanja veličina

Veličina znaka smije se promijeniti, no omjeri moraju ostati jednaki. Radi čitljivosti preporučamo da se znak za tisak ne reproducira sa širinom manjom od 9,5 mm. Čitljivost riječi unutar znaka mora se zadržati na internetskoj stranici.

Željena boja

Željena boja znaka je 100 % cijan. Dozvoljene su druge mogućnosti u crnoj boji na bijeloj podlozi i u bijeloj boji na crnoj podlozi. Ekvivalentna boja 100 %-tonog cijana za internetsku stranicu jest boja #0099FF. Ako je za oglašavanje, literaturu o proizvodu ili materijale za prodajna mjesta dozvoljen tisak u više boja, znak bi trebalo ispisivati u 100 %-tnom cijanu. Ako ta boja nije dostupna, zamjenjuje se crnom.

Nepravilna korištenja znaka

Molimo da ne radite sljedeće:

koristite znak na nekvalificiranim proizvodima

mijenjate znak koristeći kućicu sa simbolom ENERGY STAR bez kućice koja sadrži ime „ENERGY STAR”.

Kod reproduciranja znaka, molimo da ne radite sljedeće:

znak koristite za izradu skice;

koristite bijeli znak na bijeloj podlozi;

mijenjate boje znaka;

na bilo koji način iskrivljujete znak;

mijenjate okvir znaka;

stavljate znak na drugu sliku;

zakrećete znak;

odvajate bilo koji od elemenata znaka;

zamjenjujete bilo koji dio znaka;

koristite bilo koju drugi font da biste zamijenili dio znaka;

neispuštujete smjernicu o praznom prostoru znaka;

ukosite znak;

mijenjate veličinu okvira znaka;

mijenjate odobreni tekst;

koristite zajednički logo u neodobrenoj boji;

dozvolite da tekst prekrije znak;

koristite samo kućicu sa simbolom; ime ENERGY STAR također mora biti prikazano;

brišete kućicu sa simbolom iz znaka.

Pisanje i govor o programu ENERGY STAR

Da bi se zadržala i povećala vrijednost programa ENERGY STAR, EPA i Europska komisija preporučuju korištenje određene terminologije u slučaju pisanja i govora o elementima programa.

ISPRAVNO

NEISPRAVNO

Kvalificirano računalo ENERGY STAR

Sukladno računalo ENERGY STAR

Certificirano računalo ENERGY STAR

Ocijenjeno računalo ENERGY STAR

Računalo koje je dobilo oznaku ENERGY STAR

 

Proizvodi koji su dobili oznaku ENERGY STAR

Proizvod ENERGY STAR

Proizvodi ENERGY STAR (za seriju proizvoda)

Oprema ENERGY STAR

Odobrila EPA

Ispunjava norme programa ENERGY STAR

PARTNERI/SUDIONICI PROGRAMA

Partner programa ENERGY STAR

Trgovačko društvo programa ENERGY STAR

Trgovačko društvo X, partner programa ENERGY STAR

Trgovačko društvo X, trgovačko društvo koje je odobrila EPA

Trgovačko društvo koje sudjeluje u programu ENERGY STAR

Prodavatelj opreme ENERGY STAR kojeg je odobrila EPA

Trgovačko društvo koje promiče program ENERGY STAR

Odobrila EPA

Kvalificirani promatrači programa ENERGY STAR

Program praćenja ENERGY STAR

VLADIN IZVOR OVLASTI

Proizvodi koji dobivaju oznaku ENERGY STAR sprječavaju emisije ispušnih plinova ispunjavanjem strogih smjernica za energetsku učinkovitost koje su odredile EPA i Europska komisija

 

ENERGY STAR i oznaka ENERGY STAR registrirani su znakovi Sjedinjenih Država

 

ENERGY STAR je registrirani znak u vlasništvu Vlade Sjedinjenih Država

 

SMJERNICE O UČINKOVITOSTI

 

Smjernice programa ENERGY STAR

Norme programa ENERGY STAR

Specifikacije programa ENERGY STAR

Odobrila EPA

Razine učinkovitosti programa ENERGY STAR

Odobrila EPA

Dobrovoljni programi

Primljeno odobrenje EPA-e

Pitanja vezana za korištenje imena ENERGY STAR i zajedničkog loga

Dežurni telefonski broj programa ENERGY STAR

Besplatan broj u Sjedinjenim Državama:1-888-STAR-YES (1-888-782–7937)

Izvan Sjedinjenih Država Nazovite: 202-775–6650

Faks: 202-775–6680

www.energystar.gov

EUROPSKA KOMISIJA

Glavna uprava za energiju

Telefon: +32 2 2972136

www.eu-energystar.org


PRILOG C

ZAJEDNIČKE SPECIFIKACIJE

I.   SPECIFIKACIJE RAČUNALA

1.   Definicije

A.   Računalo: Uređaj koji izvodi logičke operacije i obrađuje podatke. Računala se, u najmanjoj mjeri, sastoje od: (1.) središnje procesorske jedinice (CPU) za izvođenje operacija; (2.) ulaznih uređaja za korisnika poput tipkovnice, miša, digitalizatora ili upravljačkog uređaja za igrice; i (3.) računalnog zaslona za izlazne podatke. Za potrebe ove specifikacije, računala uključuju neprenosive i prenosive jedinice, uključujući stolna računala, integrirana stolna računala, prijenosna računala, male poslužitelje, thin klijente i radne stanice. Iako računala moraju imati opciju korištenja ulaznih uređaja i računalnih zaslona, kako je navedeno u točkama 2. i 3., računalni sustavi ne moraju uključivati sve te uređaje pri isporuci da bi ispunili zahtjeve ove definicije.

Komponente

B.   Računalni zaslon: Računalni zaslon i povezana elektronika u jednom kućištu, ili unutar kućišta računala (npr. prijenosno računalo ili integrirano stolno računalo) s mogućnosti prikaza izlaznih podataka iz računala putem jednog ili više izlaza, kao što su VGA, DVI, ulaz za zaslon i/ili IEEE 1394. Primjeri tehnologija računalnih zaslona su zaslon s katodnom cijevi (CRT) i zaslon s tekućim kristalom (LCD).

C.   Diskretna grafička procesorska jedinica (GPU): Grafički procesor sa sučeljem za upravljanje lokalnom memorijom i lokalnom grafičkom memorijom.

D.   Vanjski izvor napajanja: Komponenta sadržana u odvojenom fizičkom kućištu izvan kućišta računala, dizajnirana za pretvorbu ulaznog izmjeničnog napona iz električne mreže u niži istosmjerni napon za potrebe napajanja računala. Vanjski izvor napajanja mora biti spojen na računalo preko odstranjivog ili fiksnog spoja utikača/utičnice, kabela, žice ili druge vrste ožičenja.

E.   Unutarnji izvor napajanja: Komponenta unutar kućišta računala dizajnirana za pretvorbu izmjeničnog napona iz glavne mreže u istosmjerni napon za potrebe napajanja komponenata računala. Za potrebe ove specifikacije, unutarnji izvor napajanja mora biti sadržan unutar kućišta računala, no odvojen od matične ploče računala. Izvor napajanja mora biti povezan s glavnom mrežom preko jednog kabela, bez posrednih strujnih krugova između izvora napajanja i glavne mreže. Osim toga, svi napajački spojevi od izvora napajanja do komponenata računala, uz izuzetak povezanosti istosmjerne struje na zaslon računala u slučaju integriranog stolnog računala, moraju se nalaziti unutar kućišta računala (odnosno, bez vanjskih kablova od izvora napajanja do računala ili pojedinačnih komponenta). Unutarnji pretvarači istosmjerne struje u istosmjernu struju koji se koriste za pretvorbu jednog istosmjernog napona iz vanjskog izvora napajanja u višestruke napone, koji su potrebni za računalo, ne smatraju se unutarnjim izvorima napajanja.

Vrste računala

F.   Stolno računalo: Računalo čija je glavna jedinica dizajnirana za smještanje na stalnu lokaciju, često na stol ili na pod. Stolna računala nisu dizajnirana za prenošenje i imaju vanjski računalni zaslon, tipkovnicu i miš. Stolna računala dizajnirana su za čitav niz primjena kod kuće i u uredu.

G.   Mali poslužitelj: Računalo koje ima uobičajene komponente stolnog računala u standardnom stolnom obliku, no koje je najprije poslužuje druga računala kroz pohranu podataka. Da bi se smatralo malim poslužiteljem, računalo mora imati sljedeće karakteristike:

H.   Integrirano stolno računalo: Stolni sustav u kojem računalo i računalni zaslon rade kao jedna jedinica koja prima izmjeničnu struju preko jednog kabela. Dva moguća oblika integriranih stolnih računala su sljedeća: (1.) sustav u kojem su računalni zaslon i računalo fizički spojeni u jednu jedinicu; ili (2.) sustav sastavljen kao jedan sustav u kojem je računalni zaslon odvojen, no povezan je s glavnim kućištem preko kabela istosmjerne struje te se i računalo i računalni zaslon napajaju iz jednog izvora napajanja. Kao podskup stolnih računala, integrirana stolna računala obično su dizajnirana za pružanje sličnih funkcionalnosti kao stolni sustavi.

I.   Thin klijent: Računalo s neovisnim napajanjem koje se oslanja na povezanost s udaljenim računalnim izvorima da bi ostvarilo osnovne funkcionalnosti. Glavne računalne funkcije (npr. izvođenje programa, pohrana podataka, povezivanje s ostalim izvorima na internetu i sl.) odvija se pomoću udaljenih računalnih izvora. Thin klijenti obuhvaćeni ovom specifikacijom ograničeni su na uređaje bez rotacijskih memorijskih medija ugrađenih u računalo. Glavna jedinica thin klijenta obuhvaćena ovom specifikacijom mora biti namijenjena za smještanje na stalnoj lokaciji (npr. na stolu), a ne za prenašanje.

J.   Prijenosno računalo: Računalo dizajnirano posebno za prenošenje i rad tijekom produljenih razdoblja sa ili bez izravne povezanosti s izvorom napajanja izmjenične struje. Prijenosna računala moraju imati ugrađeni računalni zaslon i moraju imati mogućnost rada pomoću integrirane baterije ili drugog prenosivog izvora napajanja. Osim toga, većina prijenosnih računala koristi vanjski izvor napajanja i ima integriranu tipkovnicu i pokazivački uređaj. Prijenosna računala obično su dizajnirana za pružanje sličnih funkcionalnosti kao stolna računala, uključujući rad softvera sličnog u smislu funkcionalnosti koji se koristi kod stolnih računala. Za potrebe ove specifikacije, priključne stanice smatraju se dodacima i stoga ih razine učinkovitosti povezane s prijenosnim računalima predstavljene u odjeljku 3. u nastavku ne uključuju. Tableti, koji uz ili umjesto drugih ulaznih uređaja koriste zaslone osjetljive na dodir, u ovoj se specifikaciji smatraju prijenosnim računalima.

K.   Radna stanica: Računalo visoke kvalitete, namijenjeno za jednog korisnika koje se obično koristi za grafiku, CAD, razvoj softvera, financijske i znanstvene primjene i ostale računalno zahtjevne zadatke. Da bi se kvalificiralo kao radna stanica, računalo mora:

Operativni režimi

L.   Režim isključenosti: Razina potrošnje napajanja je režim najmanjeg napajanja koji korisnik ne može isključiti (na koji ne može utjecati) i koji može potrajati neograničeno vrijeme kad je uređaj povezan na glavni izvor električne struje i koristi se u skladu s uputama proizvođača. Za sustave za koje vrijede norme ACPI, režim isključenosti odgovara stanju ACPI System Level S5.

M.   Režim mirovanja: Stanje niske razine napajanja u koje računalo može ući automatski nakon razdoblja neaktivnosti ili ručnim odabirom. Računalo s mogućnosti mirovanja može se brzo „probuditi” kao odgovor na mrežne veze ili korisnička sučelja s kašnjenjem ≤ 5 sekunda od pokretanja buđenja do potpune uporabljivosti sustava, uključujući prikaz na zaslonu. Za sustave za koje vrijede norme ACPI, režim mirovanja uglavnom odgovara stanju ACPI System Level S3 (odloženom u RAM).

N.   Stanje neaktivnosti: Stanje u kojem su operacijski sustav i ostali softveri završili učitavanje, korisnički profil je stvoren, uređaj nije u stanju mirovanja i aktivnost je ograničena na one osnovne aplikacije koje sustav predodređeno pokreće.

O.   Aktivno stanje: Stanje u kojem računalo izvršava koristan rad kao odgovor na a) prethodni ili istodobni korisnikov unos ili b) prethodnu ili istodobnu naredbu preko mreže. Navedeno stanje uključuje aktivnu obradu, pretragu podataka u pohrani, memoriji ili predmemoriji, uključujući stanje neaktivnosti kod čekanja na daljnji unos korisnika i prije prelaska u režime niže potrošnje energije.

P.   Uobičajena potrošnja električne energije (TEC): Način testiranja i usporedbe energetske učinkovitosti računala koji se usredotočuje na uobičajenu električnu energiju koju proizvod potroši dok je u normalnom radu tijekom reprezentativnog vremenskog razdoblja. Za stolna računala i prijenosna računala, ključni kriterij za pristup uobičajene potrošnje električne energije (TEC) je vrijednost za uobičajenu godišnju potrošnju električne energije, mjereno u kilovatsatima (kWh), pri čemu se koriste mjerenja prosječnih razina potrošnje u operativnim režimima, utvrđene na temelju pretpostavljenog uobičajenog modela potrošnje (radni ciklus). U slučaju radnih stanica zahtjevi se temelje na vrijednosti uobičajene potrošnje električne energije izračunate na temelju razina potrošnje u operativnim režimima, najveće snage i pretpostavljenog radnog ciklusa.

Umrežavanje i upravljanje potrošnjom energije

Q.   Mrežno sučelje: Komponente (hardver i softver) čija je primarna funkcija omogućiti da računalo komunicira pomoću jedne ili više mrežnih tehnologija. Primjeri mrežnih sučelja su IEEE 802.3 (Ethernet) i IEEE 802.11 (Wi-Fi).

R.   Buđenje: Korisnikov, planirani ili vanjski događaj ili poticaj koji uzrokuje prijelaz računala iz režima mirovanja ili isključenosti u aktivan režim rada. Primjeri buđenja uključuju, no nisu ograničeni na: pomicanje miša, aktivnost tipkovnice, ulaz upravljačkog uređaja, događaj koji u realnom vremenu uzrokuje sat, pritisak tipke na kućištu, i u slučaju vanjskih događaja, poticaj koji se prenosi daljinskim upravljačem, mrežom, modemom itd.

S.   Wake on LAN (WOL): Funkcionalnost koja računalu omogućuje pokretanje iz režima mirovanja ili isključenosti na temelju mrežnog zahtjeva putem Etherneta.

T.   Potpuna mrežna povezivost: Mogućnost računala da održi prisutnost u mreži dok je u režimu mirovanja te se inteligentno pokrene kad je potrebna daljnja obrada (uključujući povremenu obradu potrebnu za održavanje prisutnosti u mreži). Održavanje prisutnosti u mreži može uključivati stjecanje i/ili zaštitu dodijeljenog sučelja ili mrežne adrese, odgovaranje na zahtjeve drugih čvorova u mreži ili održavanje postojećih mrežnih veza, sve za vrijeme stanja mirovanja. Na taj se način prisutnost računala, njegovih mrežnih usluga i aplikacija održava čak i dok je računalo u režimu mirovanja. Sa stajališta mreže, računalo u stanju mirovanja s potpunom mrežnom povezivosti u funkcionalnom je smislu jednako računalu u stanju neaktivnosti, u pogledu uobičajenih aplikacija i modela upotrebe. Potpuna mrežna povezivost kod stanja mirovanja nije ograničena na određeni skup protokola, već može obuhvaćati aplikacije instalirane nakon početne instalacije.

Marketing i kanali isporuke

U.   Poduzetnički kanali: Kanali prodaje koje obično koriste velika i srednja poduzeća, vladine organizacije, obrazovne institucije ili ostale organizacije koje kupuju računala za upotrebu u upravljanim okruženjima klijent-poslužitelj.

V.   Broj modela: Jedinstven tržišni naziv koji se primjenjuje na određenu hardversku/softversku konfiguraciju (odnosno, operacijski sustav, vrste ili procesore, memoriju, GPU itd.) koja je ili prethodno definirana ili ju je odabrao kupac.

W.   Naziv modela: Tržišni naziv koji uključuje pozivanje na broj skupine modela osobnog računala, kratak opis proizvoda ili pozivanje na trgovačku marku.

X.   Skupine proizvoda: Opis koji se odnosi na skupinu računala koja uobičajeno dijele jednu kombinaciju kućišta/matične ploče koja često sadrži stotine mogućih konfiguracija hardvera i softvera.

2.   Kvalificirani proizvodi

Računala moraju zadovoljavati definiciju računala i jednu od definicija vrste proizvoda predviđenih u gore navedenom odjeljku 1. da bi se kvalificirala kao ENERGY STAR. Tablica u nastavku sadrži popis vrsta računala koja jesu (i nisu) prihvatljiva za ENERGY STAR.

Proizvodi obuhvaćeni ovom inačicom 5.0 specifikacije

Proizvodi koji nisu obuhvaćeni ovom inačicom 5.0 specifikacije

Stolna računala

Integrirana stolna računala

Prijenosna računala

Radne stanice

Mali poslužitelji

Thin klijenti

Računalni poslužitelji (kako je definirano u inačici 1.0 specifikacije računalnih poslužitelja)

Mobilni uređaji, dlanovnici (PDA) i pametni telefoni

3.   Energetska učinkovitost i kriteriji upravljanja potrošnjom energije

Računala moraju ispunjavati zahtjeve navedene u nastavku da bi se kvalificirala kao ENERGY STAR. Datum učinka inačice 5.0 obuhvaćen je u odjeljku 5. ove specifikacije.

A.   Zahtjevi učinkovitosti izvora napajanja

Računala moraju ispunjavati zahtjeve navedene u nastavku da bi se kvalificirala kao ENERGY STAR. Datum učinka inačice 5.0 obuhvaćen je u odjeljku 5. ove specifikacije.

(a)

Računala koja koriste unutarnji izvor napajanja: 85 % najmanje učinkovitosti na 50 % nazivne izlazne snage i 82 % najmanje učinkovitosti na 20 % i 100 % nazivne izlazne snage, s faktorom snage ≥ 0,9 na 100 % nazivne izlazne snage.

(b)

Računala koja koriste vanjski izvor napajanja: Vanjski izvori napajanja koji se prodaju zajedno s računalima ENERGY STAR moraju biti kvalificirani kao ENERGY STAR ili zadovoljavati razine učinkovitosti za režim neopterećenosti i aktivnosti kako je određeno zahtjevima programa ENERGY STAR V2.0 za vanjske izvore napajanja izmjenična-izmjenična struja i izmjenična-istosmjerna struja s jednim naponom. ENERGY STAR specifikacija i popis kvalificiranih proizvoda mogu se pronaći na www.energystar.gov/powersupplies. Napomena: Ovaj zahtjev rada također se primjenjuje vanjske izvore napajanja s višestrukim izlazom napona kako je testirano u skladu s testnom metodom za unutarnji izvor napajanja iz odjeljka 4. u nastavku.

B.   Zahtjevi učinkovitosti i rada

1.   Razine stolnih računala, integriranih stolnih računala i prijenosnih računala:

Kategorije stolnih računala vezane uz kriterije TEC-a:

Za potrebe utvrđivanja razina TEC-a, stolna računala i integrirana stolna računala moraju biti kvalificirana u kategorijama A, B, C ili D kako je definirano u nastavku:

(a)

Kategorija A: sva stolna računala koja ne zadovoljavaju definiciju kategorije B, kategorije C ili kategorije D u nastavku razvrstana su u kategoriju A radi ENERGY STAR kvalifikacije.

(b)

Kategorija B: da bi bila kvalificirana u kategoriji B, stolna računala moraju imati:

dvije fizičke jezgre; i

dva gigabajta (GB) sistemske memorije.

(c)

Kategorija C: da bi bila kvalificirana u kategoriji C, stolna računala moraju imati:

više od dvije fizičke jezgre.

Osim gore navedenih zahtjeva, modeli kvalificirani u kategoriji C moraju imati najmanje jednu od sljedećih karakteristika:

najmanje dva gigabajta (GB) sistemske memorije, i/ili

diskretnu grafičku procesorsku jedinicu (GPU).

(d)

Kategorija D: da bi bila kvalificirana u kategoriji D, stolna računala moraju imati:

najmanje četiri fizičke jezgre.

Osim gore navedenih zahtjeva, modeli kvalificirani u kategoriji D moraju imati najmanje jednu od sljedećih karakteristika:

najmanje četiri gigabajta (GB) sistemske memorije, i/ili

diskretnu grafičku procesorsku jedinicu (GPU) širine videomemorije koja premašuje 128 bita.

Kategorije prijenosnih računala vezane uz kriterije TEC-a:

Za potrebe utvrđivanja razina TEC-a, prijenosna računala moraju biti kvalificirana u kategorijama A, B ili C kako je definirano u nastavku:

(a)

Kategorija A: sva prijenosna računala koja ne zadovoljavaju definiciju kategorije B ili kategorije C u nastavku razvrstana su u kategoriju A radi ENERGY STAR kvalifikacije.

(b)

Kategorija B: da bi bila kvalificirana u kategoriji B, prijenosna računala moraju imati:

diskretnu grafičku procesorsku jedinicu (GPU).

(c)

Kategorija C: da bi bila kvalificirana u kategoriji C, prijenosna računala moraju imati:

dvije ili više fizičkih jezgra;

dva ili više gigabajta (GB) sistemske memorije; i

diskretnu grafičku procesorsku jedinicu (GPU) širine videomemorije koja premašuje 128 bita.

TEC (kategorije proizvoda stolnih računala i prijenosnih računala):

Tablice u nastavku sadrže zahtijevane razine TEC-a za specifikaciju 5.0. Tablica 1. u nastavku sadrži zahtjeve TEC-a za inačicu 5.0, dok tablica 2. sadrži pondere za svaki operativni režim prema vrsti proizvoda. TEC će se utvrditi na temelju formule navedene u nastavku:

Formula, pri čemu su Px vrijednosti potrošnje energije u vatima, Tx su vrijednosti vremena u % godine, a ETEC TEC-a je izražena u jedinicama kWh i predstavlja godišnju potrošnju energije na temelju pondera režima u tablici 2.

Tablica 1.:   Zahtjevi za ETEC – stolna i prijenosna računala

 

Stolna i integrirana računala (kWh)

Prijenosna računala (kWh)

TEC (kWh)

Kategorija A: ≤ 148.0

Kategorija A: ≤ 40.0

Kategorija B: ≤ 175.0

Kategorija B: ≤ 53.0

Kategorija C: ≤ 209.0

Kategorija C: ≤ 88.5

Kategorija D: ≤ 234.0

 

Prilagodbe mogućnosti

Memorija

1 kWh (na GB osnovne memorije)

Osnovna memorija:

Kategorije A, B i C:

2 GB

Kategorija D:

4 GB

0,4 kWh (na GB preko 4)

Vrhunska grafika (za diskretne grafičke procesorske jedinice (GPU) određenih širina videomemorije)

Kat. A, B:

35 kWh (širina videomemorije ≤ 128 bita)

50 kWh (širina videomemorije > 128 bita)

Kat. C, D:

50 kWh (širina videomemorije > 128 bita)

Kat. B:

3 kWh (širina videomemorije > 64 bita)

Dodatno unutarnje pohranjivanje

25 kWh

3 kWh


Tablica 2.   Ponderi operativnih režima – stolna i prijenosna računala

 

Stolno računalo

Prijenosno računalo

Konvencionalno

Rad preko posrednika (proxying)*

Konvencionalno

Rad preko posrednika (proxying)*

Tisključenost

55 %

40 %

60 %

45 %

Tmirovanje

5 %

30 %

10 %

30 %

Tneaktivnost

40 %

30 %

30 %

25 %

Napomena:

Rad preko posrednika (proxying) odnosi se na računalo koje zadržava potpunu mrežnu povezivost kako je definirano u odjeljku 1. ove specifikacije. Da bi se sustav kvalificirao prema gore navedenim ponderima rada preko posrednika (proxying), mora zadovoljiti normu nezaštićenog rada preko posrednika vezano uz koju su EPA i Europska komisija potvrdile da ispunjava ciljeve programa ENERGY STAR. Takvo odobrenje mora biti dano prije podnošenja podataka o proizvodu radi kvalifikacije. Dodatni podaci i zahtjevi testiranja nalaze se u odjeljku 3.C „Kvalificirana računala s mogućnostima upravljanja potrošnjom energije”.

2.   Razine radnih stanica

PTEC (kategorija proizvoda radnih stanica):

Tablice u nastavku sadrže zahtijevane razine PTEC za specifikaciju 5.0. Tablica 3. u nastavku sadrži zahtjeve za PTEC za inačicu 5.0, dok tablica 4. sadrži pondere za svaki operativni režim. PTEC će se utvrditi na temelju formule u nastavku:

Formula

pri čemu su Px vrijednosti potrošnje energije u vatima.

Tablica 3.:   Zahtjevi za PTEC – radne stanice

Formula

Tablica 4.:   Ponderi operativnih režima – radne stanic e

Tisklj

35 %

Tmirovanje

10 %

Tneaktivnost

55 %

Napomena:

Ponderi su uključeni u gore navedenu formulu za PTEC.

Višestruki grafički uređaji (radne stanice):

Radne stanice koje zadovoljavaju zahtjeve programa ENERGY STAR s jednim grafičkim uređajem mogu se također kvalificirati za konfiguraciju s više od jednim grafičkim uređajem, pod uvjetom da je dodatna konfiguracija hardvera jednaka, uz izuzetak dodatnog (dodatnih) grafičkog uređaja. Korištenje višestrukih grafičkih uređaja uključuje, no nije ograničeno na upravljanje višestrukim zaslonima i udruživanje radi bržeg rada konfiguracija s više grafičkih procesorskih jedinica (GPU) (npr. ATI Crossfire, NVIDIA SLI). U takvim slučajevima i dok SPECviewperf® podržava više grafičkih niti, proizvođači mogu podnijeti testne podatke za radnu stanicu s jednim grafičkim uređajem za obje konfiguracije bez ponovnog testiranja sustava.

3.   Razine malih poslužitelja:

Za potrebe utvrđivanja razina stanja neaktivnosti, mali poslužitelji moraju biti kvalificirani u kategorijama A ili B kako je definirano u nastavku:

(a)

Kategorija A: svi mali poslužitelji koji ne zadovoljavaju definiciju kategorije B razvrstani su u kategoriju A radi ENERGY STAR kvalifikacije.

(b)

Kategorija B: da bi bili kvalificirani u kategoriji B, mali poslužitelji moraju imati:

procesor (procesore) s više od jedne fizičke jezgre ili više od jednog diskretnog procesora; i

najmanje 1 GB sistemske memorije.

Tablica 6.:   Zahtjevi za učinkovitost malih poslužitelja

Zahtjevi potrošnje energije kod operativnih režima malih poslužitelja

Režim isključenosti: ≤ 2,0 W

Stanje neaktivnosti:

 

Kategorija A: ≤ 50,0 W

 

Kategorija B: ≤ 65,0 W

Mogućnost

Dodatno dopuštanje potrošnje energije

Wake on LAN (WOL)

(primjenjuje se samo ako je računalo isporučeno s omogućenim WOL-om)

+ 0,7 W za režim isključenosti

4.   Razine thin klijenata

Kategorije thin klijenata za kriterij neaktivnosti: Za potrebe utvrđivanja razina neaktivnosti, thin klijenti moraju biti kvalificirani u kategorijama A ili B kako je definirano u nastavku:

(a)

Kategorija A: svi thin klijenti koji ne zadovoljavaju definiciju kategorije B razvrstani su u kategoriju A radi ENERGY STAR kvalifikacije.

(b)

Kategorija B: da bi bili kvalificirani u kategoriji B, thin klijenti moraju:

podržavati lokalno multimedijsko kodiranje/dekodiranje.

Tablica 7.:   Zahtjevi za učinkovitost thin klijenata

Zahtjevi potrošnje energije kod operativnih režima thin klijenata

Režim isključenosti: ≤ 2 W

Režim mirovanja (ako je primjenjivo): ≤ 2 W

Stanje neaktivnosti:

 

Kategorija A: ≤ 12,0 W

 

Kategorija B: ≤ 15,0 W

Mogućnost

Dodatno dopuštanje potrošnje energije

Wake on LAN (WOL)

(primjenjuje se samo ako je računalo isporučeno s omogućenim WOL-om)

+ 0,7 W za režim mirovanja

+ 0,7 W za režim isključenosti

C.   Zahtjevi za upravljanje potrošnjom energije

Proizvodi moraju ispunjavati zahtjeve za upravljanje potrošnjom energije navedene u tablici 8. u nastavku, i biti testirani takvi kakvi se isporučuju.

Tablica 8.:   Zahtjevi za upravljanje potrošnjom energije

Zahtjev specifikacije

 

Primjenjivo na

Zahtjevi isporuke

Režim mirovanja

Isporučuje se u režimu mirovanja koje je postavljeno tako da se aktivira u roku od 30 minuta neaktivnosti korisnika. Kod prijelaza u režim mirovanja ili isključenosti računala smanjuju brzinu svih aktivnih mrežnih poveznica Ethernet brzine od 1 GB/s.

Stolna računala

Integrirana stolna računala

Prijenosna računala

Radne stanice

 

 

Mali poslužitelji

 

Thin klijenti

 

Režim mirovanja zaslona

Isporučuje se u režimu mirovanja zaslona koje je postavljeno tako da se aktivira u roku od 15 minuta neaktivnosti korisnika.

Stolna računala

Integrirana stolna računala

Prijenosna računala

Radne stanice

 

 

Mali poslužitelji (ako je prisutan računalni zaslon)

Thin klijenti

Mrežni zahtjevi za upravljanje potrošnjom energije

Wake on LAN (WOL)

Računala s opcijom Ethernet mogu omogućiti i onemogućiti WOL za režim mirovanja.

Stolna računala

Integrirana stolna računala

Prijenosna računala

Radne stanice

 

 

Mali poslužitelji

Thin klijenti (primjenjuje se samo ako se softver ažurira iz centralno upravljane mreže dok je jedinica u režimu mirovanja ili isključenosti. Thin klijenti čiji uobičajen okvir za ažuriranje softvera klijenta ne zahtijeva prethodno planiranje izuzeti su iz zahtjeva.)

Wake on LAN (WOL)

Primjenjuje se na računala koja se isporučuju poduzetničkim kanalima, no:

računala s opcijom Ethernet moraju zadovoljavati jedan od sljedećih zahtjeva:

moraju biti isporučena s omogućenom opcijom Wake On LAN (WOL) iz režima mirovanja kod rada na izmjeničnoj struji (odnosno, prijenosna računala mogu automatski onemogućiti WOL kad se odspajaju iz glavne mreže); ili

mora se osigurati nadzor koji omogućuje da je WOL primjereno dostupan iz korisničkog sučelja operacijskog sustava klijenta i preko mreže ako je računalo isporučeno poduzeću bez omogućene opcije WOL.

Stolna računala

Integrirana stolna računala

Prijenosna računala

Radne stanice

 

 

Mali poslužitelji

Thin klijenti (primjenjuje se samo ako se softver ažurira iz centralno upravljane mreže dok je jedinica u režimu mirovanja ili isključenosti. Thin klijenti čiji uobičajen okvir za ažuriranje softvera klijenta ne zahtijeva prethodno planiranje izuzeti su iz zahtjeva.)

 

Upravljanje buđenjem

Primjenjuje se na računala koja se isporučuju poduzetničkim kanalima, no:

računala s opcijom Ethernet moraju biti sposobna poslati poticaj buđenja na daljinu (preko mreže) i programiranjem poticaja buđenja iz režima mirovanja (npr. sat u realnom vremenu).

Kad proizvođači imaju kontrolu (odnosno, putem hardverskih, ne softverskih postavki), osiguravaju centralno upravljanje tim postavkama, prema želji klijenta, s alatima koje dostavlja proizvođač.

Stolna računala

Integrirana stolna računala

Prijenosna računala

Radne stanice

 

 

Mali poslužitelji

Thin klijenti

 

Kod svih računala s omogućenim WOL-om, svi usmjereni paketni filtri omogućeni su i postavljeni na industrijsku predodređenu standardnu konfiguraciju. Dok se ne prihvati jedna (ili više) norma, partneri se pozivaju da svoje konfiguracije usmjerenih paketnih filtara proslijede EPA-i i Europskoj komisiji radi objave na internetskoj stranici da bi se potaknuli rasprava i razvoj standardnih konfiguracija.

Kvalificirana računala s mogućnostima upravljanja potrošnjom energije:

(a)

Isključenost: računala se testiraju i prijavljuju kakva se isporučuju za režim isključenosti. Modeli koji će se isporučivati s omogućenim WOL-om za režim isključenosti testiraju se s omogućenim WOL-om. Isto tako, proizvodi koji se isporučuju s onemogućenim WOL-om za režim isključenosti testiraju se s onemogućenim WOL-om.

(b)

Mirovanje: računala se testiraju i prijavljuju kakva se isporučuju za režim mirovanja. Modeli prodavani putem poduzetničkih kanala, kako je definirano u odjeljku 1., definicija V., testiraju se, kvalificiraju i isporučuju s omogućenim/onemogućenim WOL-om na temelju zahtjeva u tablici 8. Samo se proizvodi koji izravno idu kupcima putem uobičajenih kanala maloprodaje ne moraju isporučivati s omogućenim WOL-om iz mirovanja, i mogu se testirati, kvalificirati i isporučivati s WOL-om omogućenim ili onemogućenim.

(c)

Rad preko posrednika (proxying): Stolna računala, integrirana stolna računala i prijenosna računala testiraju se i prijavljuju za neaktivnost, mirovanje i isključenost s omogućenim ili onemogućenim značajkama rada preko posrednika kakva se isporučuju. Da bi se sustav kvalificirao prema TEC ponderima rada preko posrednika (proxying), mora zadovoljiti normu rada preko posrednika vezano uz koju su EPA i Europska komisija potvrdile da ispunjava ciljeve programa ENERGY STAR. Takvo odobrenje mora biti dano prije podnošenja podataka o proizvodu radi kvalifikacije.

Prethodna nabava softvera za kupce i usluga upravljanja:

Partner će i dalje biti odgovoran za testiranje i kvalificiranje proizvoda kako su isporučeni. Ako proizvod u ovoj fazi ispunjava zahtjeve i kvalificiran je kao ENERGY STAR, može se označiti kao takav.

Ako kupac unajmi partnera da preuzme sliku po mjeri, partner mora poduzeti sljedeće korake:

partner mora kupcu obznaniti da njihov proizvod s preuzetom slikom po mjeri možda neće ispunjavati zahtjeve za znak ENERGY STAR (predložak dopisa dostupan je za korištenje na internetskoj stranici ENERGY STAR koja je na raspolaganju kupcima).

Partner mora potaknuti svog kupca da testira je li proizvod sukladan s programom ENERGY STAR.

Zahtjevi za obavješćivanje korisnika:

Da bi kupci/korisnici bili primjereno obaviješteno o koristima upravljanja potrošnjom energije, proizvođač će svakom računalu priložiti jedno od sljedećeg:

podatke o programu ENERGY STAR i koristi upravljanja potrošnjom energije bilo u papirnatom ili elektronskom obliku kopije korisničkog priručnika. Ti bi se podaci trebali nalaziti blizu početka korisničkog priručnika; ili

dodatak u obliku kutije ili paketa s podacima o programu ENERGY STAR i koristima upravljanja potrošnjom energije.

Svaki od primjera mora sadržavati barem sljedeće podatke:

obavijest da je računalo kakvo se isporučuje omogućeno za upravljanje potrošnjom energije i navedene postavke vremena (bilo predodređene postavke za sustav ili napomena da predodređene postavke za računalo odgovaraju zahtjevima za ENERGY STAR prema kojima je određeno manje od 15 minuta neaktivnosti korisnika za zaslon i manje od 30 minuta neaktivnosti za računalo, prema preporuci programa ENERGY STAR za optimalnu uštedu energije); i

kako primjereno probuditi računalo iz režima mirovanja.

D.   Dobrovoljni zahtjevi

Korisničko sučelje

Iako nije obavezno, proizvođačima se svakako preporučuje da dizajniraju proizvode u skladu s IEEE 1621: Standardom za elemente korisničkog sučelja u kontroli potrošnje elektroničkih uređaja korištenih u uredskoj/potrošačkoj okolini. Sukladnost sa standardom IEEE 1621 učinit će kontrole potrošnje usklađenijima i intuitivnijima kod svih elektroničkih uređaja. Za više detalja o standardu posjetite http://eetd.LBL.gov/Controls.

4.   Testni postupci

Proizvođači trebaju izvršiti testove i sami certificirati one proizvode koji zadovoljavaju ENERGY STAR smjernice.

Prilikom provedbe tih testova, partner pristaje koristiti testne postupke predviđene u tablici 9. u nastavku.

Rezultati testova moraju se poslati EPA-i ili Europskoj komisiji, ovisno o prikladnosti.

Dodatni zahtjevi testiranja i obavješćivanja navedeni su u nastavku.

1.   Broj jedinica potrebnih za testiranje TEC-a ili neaktivnosti:

Proizvođači na početku mogu testirati jednu jedinicu radi kvalifikacije. Ako su vrijednosti testiranja prve jedinice jednake vrijednostima iz primjenjivog zahtjeva za TEC ili stanje neaktivnosti, ili su unutar 10 %-tonog odstupanja od te razine, nužno je testirati dodatnu jedinicu istog modela s identičnom konfiguracijom. Proizvođači moraju prikazati vrijednosti testiranja za obje jedinice. Da bi se kvalificirale kao ENERGY STAR, obje jedinice moraju zadovoljiti najvišu razinu TEC-a ili neaktivnosti za taj proizvod i tu kategoriju proizvoda.

Napomena: Ovo dodatno testiranje potrebno je samo za kvalifikaciju TEC-a (stolna računala, integrirana stolna računala, prijenosna računala, radne stanice) i kvalifikaciju stanja neaktivnosti (mali poslužitelji, thin klijenti) – ako su takvi zahtjevi primjenjivi, potrebno je testirati samo jednu jedinicu za režim mirovanja i isključenosti. Sljedeći primjeri dodatno opisuju navedeni pristup:

 

Primjer 1. – Stolna računala kategorije A moraju zadovoljavati razinu TEC-a od 148,0 kWh ili manje, tako da je 133,2 kWh 10 %-tni prag za dodatno testiranje.

Ako se za prvu jedinicu izmjeri 130 kWh, nije potrebno daljnje testiranje i model se smatra kvalificiranim (130 kWh znači 12 % veću učinkovitost od navedenog iznosa u specifikaciji i stoga je „izvan” 10 %-tnog praga).

Ako se za prvu jedinicu izmjeri 133,2 kWh, nije potrebno daljnje testiranje i model se smatra kvalificiranim (133,2 kWh znači točno 10 % veću učinkovitost od navedenog iznosa u specifikaciji).

Ako je za prvu jedinicu izmjereno 135 kWh, tad je potrebno testiranje dodatne jedinice da bi se utvrdila kvalifikacija (135 kWh znači samo 9 % veću učinkovitost od iznosa navedenog u specifikaciji te je „unutar” 10 %-tnog praga).

Ako zatim dvije jedinice pri testiranju dosegnu 135 i 151 kWh, model se ne kvalificira kao ENERGY STAR — iako prosjek iznosi 143 kWh — jer jedna od vrijednosti premašuje specifikaciju ENERGY STAR.

Ako zatim dvije jedinice pri testiranju dosegnu 135 i 147 kWh, model se smatra kvalificiranim kao ENERGY STAR jer obje vrijednosti zadovoljavaju specifikaciju od 148,0 kWh za ENERGY STAR.

 

Primjer 2. – Mali poslužitelji kategorije A moraju zadovoljiti razinu neaktivnosti od 50 vata ili manje, tako da je 45 vata 10 %-tni prag za dodatno testiranje. Pri testiranju modela radi kvalifikacije moguće je sljedeće:

Ako se za prvu jedinicu izmjeri 44 vata, nije potrebno daljnje testiranje i model se smatra kvalificiranim (44 vata znači 12 % veću učinkovitost od navedenog iznosa u specifikaciji i stoga je „izvan” 10 %-tnog praga).

Ako se za prvu jedinicu izmjeri 45 vata, nije potrebno daljnje testiranje i model se smatra kvalificiranim (45 vata znači točno 10 % veću učinkovitost od navedenog iznosa u specifikaciji).

Ako je za prvu jedinicu izmjereno 47 vata, tad je potrebno testiranje dodatne jedinice da bi se utvrdila kvalifikacija (47 vata znači samo 6 % veću učinkovitost od iznosa navedenog u specifikaciji te je „unutar” 10 %-tnog praga).

Ako zatim dvije jedinice pri testiranju dosegnu 47 i 51 vat, model se ne kvalificira kao ENERGY STAR — iako prosjek iznosi 49 vata — jer jedna od vrijednosti (51) premašuje specifikaciju ENERGY STAR.

Ako zatim dvije jedinice pri testiranju dosegnu 47 i 49 vata, model se smatra kvalificiranim kao ENERGY STAR jer obje vrijednosti zadovoljavaju specifikaciju od 50 vata za ENERGY STAR.

2.   Modeli koji mogu raditi s više kombinacija napona/frekvencije:

Proizvođači moraju testirati svoje proizvode na temelju tržišta na kojima će se modeli prodavati i reklamirati kao kvalificirani za ENERGY STAR.

Za proizvode koji se prodaju kao ENERGY STAR na više međunarodnih tržišta i za koje se, stoga, navodi više ulaznih napona, proizvođač mora testirati i obavijestiti o zahtijevanim vrijednostima potrošnje energije ili učinkovitosti na svim odgovarajućim kombinacijama napona/frekvencije. Na primjer, proizvođač koji isporučuje isti model u Sjedinjene Države i Europu mora provesti mjerenja, zadovoljiti specifikaciju i prikazati testne vrijednosti i na 115 volta/60 Hz i na 230 volta/50 Hz kako bi kvalificirao model kao ENERGY STAR na oba tržišta. Ako se model kvalificira za ENERGY STAR na samo jednoj kombinaciji napona/frekvencije (npr. 115 volta/60 Hz), onda se može kvalificirati i reklamirati kao ENERGY STAR samo u onim regijama koje podržavaju testirane kombinacije napona/frekvencije (npr. Sjeverna Amerika i Tajvan).

Tablica 9.:   Testni postupci

Kategorija proizvoda

Zahtjev specifikacije

Testni protokol

Izvor

Sva računala

Učinkovitost izvora napajanja

IPS: Opći testni protokol učinkovitosti unutarnjeg napajanja, rev. 6.4.2

EPS: Testna metoda ENERGY STAR za vanjsko napajanje

Napomena: Ako osim podataka/postupaka opisanih u Protokolu učinkovitosti unutarnjeg napajanja budu potrebni bilo kakvi dodatni podaci/postupci da bi se testiralo unutarnje napajanje, partneri EPA-i i Europskoj komisiji moraju, prema potrebi, na zahtjev dostaviti postavke testiranja korištene za prikupljanje podataka IPS koji se koriste u podnošenju proizvoda.

IPS: www.efficientpowersupplies.org

EPS: www.energystar.gov/powersupplies

Stolna računala, integrirana stolna računala i prijenosna računala

ETEC (iz mjerenja u režimu isključenosti, režimu mirovanja i stanju neaktivnosti)

Metoda testiranja računala ENERGY STAR (inačica 5.0), odjeljak III. Priloga I.

Dodatak A

Radne stanice

PTEC (iz mjerenja u režimu isključenosti, režimu mirovanja, stanju neaktivnosti i kod najveće snage)

Metoda testiranja računala ENERGY STAR (inačica 5.0), odjeljci III.-IV. Priloga I.

 

 

 

Mali poslužitelji

Režim isključenosti i stanje neaktivnosti

Metoda testiranja računala ENERGY STAR (inačica 5.0), odjeljak III. Priloga I.

Thin klijenti

Reži, isključenosti, režim mirovanja i stanje neaktivnosti

Metoda testiranja računala ENERGY STAR (inačica 5.0), odjeljak III. Priloga I.

3.   Kvalificirane skupine proizvoda

Modeli koji su nepromijenjeni ili se razlikuju samo u završnoj obradi od onih prodanih u prošloj godini mogu ostati kvalificirani bez podnošenja novih podataka iz testiranja, pod pretpostavkom da specifikacija ostane nepromijenjena. Ako se model proizvoda stavi na tržište u više konfiguracija ili stilova, kao „skupina” proizvoda ili serija proizvoda, partner može izvijestiti o tome i kvalificirati proizvod pod jednim brojem modela, ako svi modeli u toj skupini ili seriji ispunjavaju jedan od sljedećih zahtjeva:

Računala koja su izgrađena na istoj platformi i koja su identična u svakom pogledu osim kućišta i boje mogu se kvalificirati podnošenjem podataka iz testiranja za jedan reprezentativni model.

Ako se model proizvoda stavlja na tržište u više konfiguracija, partner može izvijestiti o tome i kvalificirati proizvod pod jednim jedinstvenim identifikacijskim brojem modela koji predstavlja konfiguraciju s najvećom snagom dostupnom u skupini, umjesto da izvješćuje o svakom pojedinačnom modelu u skupini; druge konfiguracije istog modela proizvoda ne smiju imati veću snagu od reprezentativne konfiguracije. U tom slučaju, konfiguracija s najvećom snagom sastoji se od: procesora s najvećom snagom, najvišom konfiguracijom memorije, GPU-om najveće snage itd. Za sustave koje zadovoljavaju definiciju za višestruke kategorije (kako je definirano u odjeljku 3.B) ovisno o određenoj konfiguraciji, proizvođači će morat podnijeti konfiguraciju najveće snage za svaku kategoriju u kojoj žele kvalificirati sustav. Na primjer, sustav koji se može konfigurirati ili kao stolno računalo kategorije A ili kategorije B zahtijevao bi podnošenje konfiguracije najveće snage za obje kategorije da bi se kvalificirao kao ENERGY STAR. Ako se proizvod može konfigurirati tako da zadovoljava sve tri kategorije, trebao bi podnijeti podatke za konfiguraciju najveće snage u svim kategorijama. Proizvođači su odgovorni za bilo koje tvrdnje o učinkovitosti za sve ostale modele u skupini, uključujući i one koji nisu testirani ili za koje podaci nisu prijavljeni.

Sve jedinice/konfiguracije povezane s određivanjem modela proizvoda, za koje partner želi dobiti kvalifikaciju ENERGY STAR, moraju ispunjavati zahtjeve za znak ENERGY STAR. Ako partner želi kvalificirati konfiguracije modela za koji postoje alternativne konfiguracije koje nisu kvalificirane, partner kvalificiranim konfiguracijama mora dodijeliti oznaku pomoću naziva/broja modela koja je jedinstvena za kvalificirane ENERGY STAR kvalifikacije. Ta se oznaka mora dosljedno koristiti u vezi kvalificiranih konfiguracija u marketinškim/prodajnim materijalima i na popisu kvalificiranih proizvoda ENERGY STAR (npr. model A1234 za osnovne konfiguracije i A1234-ES za kvalificirane ENERGY STAR kvalifikacije).

5.   Datum učinka

Datum od kojega proizvođači mogu početi kvalificirati proizvode ENERGY STAR bit će definiran kao datum učinka sporazuma.

Stolna računala, integrirana stolna računala, prijenosna računala, radna stanice, mali poslužitelji:

Datum učinka inačice 5.0 specifikacije ENERGY STAR ZA stolna računala, integrirana stolna računala, prijenosna računala, radne stanice, male poslužitelje i thin klijente je 1. srpanj 2009. Svi proizvodi, uključujući modele koji su prvotno kvalificirani prema inačici 4.0, s datumom proizvodnje 1. srpnja 2009. ili kasnije, moraju zadovoljavati zahtjeve ove inačice 5.0 da bi se kvalificirali za ENERGY STAR. Igraće konzole s datumom proizvodnje od 1. srpnja 2010. ili kasnije moraju zadovoljavati zahtjeve ove inačice 5.0 da bi se kvalificirale za ENERGY STAR. Svi prethodno sklopljeni sporazumi vezani uz računala kvalificirana za ENERGY STAR prestaju vrijediti 30. lipnja 2009.

6.   Buduće revizije specifikacije

EPA i Europska komisija zadržavaju pravo revizije specifikacije u slučaju utjecaja tehnoloških i/ili tržišnih promjena na njezinu upotrebljivost za kupce ili industriju ili na njezin učinak na okoliš. U skladu s trenutačnom politikom, o revizijama specifikacije raspravit će se sa zainteresiranim stranama. U slučaju revizije specifikacije valja napomenuti da se kvalifikacija ENERGY STAR ne odobrava automatski za vijek trajanja modela proizvoda. Da bi se kvalificirao kao ENERGY STAR, model proizvoda mora zadovoljiti zahtjeve specifikacije ENERGY STAR koja je valjana na datum proizvodnje modela.

Dodatak A

Testni postupak ENERGY STAR za utvrđivanje potrošnje energije računala u režimu isključenosti, mirovanja i neaktivnosti

Sljedeći bi protokol trebalo pratiti kod mjerenja razina potrošnje energije računala kod razina isključenosti, mirovanja i neaktivnosti navedenih u ovoj inačici 5.0 specifikacije računala ENERGY STAR. Partneri moraju mjeriti reprezentativan uzorak konfiguracije kakva se isporučuje potrošaču. Međutim, partner ne treba razmotriti promjene potrošnje energije koje mogu biti posljedice dodavanja komponenata, BIOS-a i/ili softverskih postavki koje je postavio korisnik računala nakon što je proizvod prodan. Ovaj je postupak namijenjen za praćenje po redu, a način testiranja je označen prema potrebi.

Računala moraju biti testirana s konfiguracijom i postavkama kakva se isporučuju, osim ako nije drukčije navedeno u testnom postupku u ovom Dodatku A. Koraci koji zahtijevaju alternativno postavljanje označeni su zvjezdicom (*).

I.   Definicije

Osim ako nije drukčije navedeno, svi termini korišteni u ovom dokumentu u skladu su s definicijama iz inačice 5.0 Kriterija prihvatljivosti za računala ENERGY STAR.

1.   UUT: UUT je kratica za „jedinica koja se testira” što se u ovom slučaju odnosi na računalo koje se testira.

2.   UPS: UPS (Uninterruptible Power Supply) je kratica za „neprekidno napajanje” koja se odnosi na kombinaciju pretvarača, prekidača i načina pohrane energije, primjerice baterija, koji čine napajanje radi zadržavanja stalnog napajanja u slučaju kvara ulazne snage.

II.   Zahtjevi testiranja

1.   Odobreni mjerač:

Odobreni mjerači uključivat će sljedeća obilježja (1):

razlučivost snage od 1 mW ili bolje;

raspoloživi vršni čimbenik struje od 3 ili više kod nazivne vrijednosti raspona; i

niža granica raspona struje od 10 mA ili manje.

Osim gore navedenih, predlažu se sljedeća obilježja:

frekvencijski odziv od najmanje 3 kHz; i

baždarenje sa standardom koji je sljediv do Nacionalnog instituta Sjedinjenih Država za standarde i tehnologiju (NIST). Također je poželjno da se pomoću mjernih instrumenata točno izračuna prosječna snaga u bilo kojem vremenskom intervalu koji je odabrao korisnik (to se obično izračunava pomoću unutarnjeg matematičkog izračuna u mjeraču, djelivši akumuliranu energiju s vremenom, što čini najtočniji pristup). Alternativna bi mogućnost bila da mjerni instrument ima mogućnost integracije energije u bilo kojem vremenskom intervalu koji je odabrao korisnik s razlučivosti snage jednakom ili manjom od 0,1 mWh i integriranim vremenom prikazanim s razlučivosti od jedne sekunde ili manje.

2.   Preciznost

Mjerenja snage od 0,5 W ili više provode se s nesigurnošću od najviše 2 % na razini pouzdanosti od 95 %. Mjerenja snage ispod 0,5 W provode se s nesigurnošću od najviše 0,01 W na razini pouzdanosti od 95 %. Instrument za mjerenje snage ima razlučivost od:

0,01 W ili bolje za mjerenja snage od 10 W ili manje;

0,1 W ili bolje za mjerenja snage veće od 10 W i do 100 W; i

1 W ili bolje za mjerenja snage veće od 100 W.

Sve brojke koje se odnose na snagu trebale bi biti u vatima i zaokružene na drugo decimalno mjesto. Za opterećenja jednaka ili veća od 10 W, izvješćuje se o tri bitne brojke.

3.   Testni uvjeti

Napon napajanja:

Sjeverna Amerika/Tajvan:

115 (± 1 %) volta AC, 60 Hz (± 1 %)

Europa/Australija/Novi Zeland:

230 (± 1 %) volta AC, 50 Hz (± 1 %)

Japan:

100 (± 1 %) volta AC, 50 Hz (± 1 %)/60 Hz (± 1 %)

Napomena: za proizvode s najvećom snagom > 1,5 kW, raspon napona je ± 4 %

Ukupna harmonička distorzija (THD) (napon):

< 2 % THD (< 5 % za proizvode najveće snage > 1,5 kW)

Temperatura okoline:

23 °C ± 5 °C

Relativna vlažnost:

10 – 80 %

(Referenca IEC 62301: kućanski električni uređaji ‒ mjerenje potrošnje u stanju pripravnosti, odjeljci 4.2., 4.3., 4.4.)

4.   Testna konfiguracija

Potrošnja energije računala mjeri se i testira iz izvora izmjenične struje do UUT-e.

Ako UUT podržava Ethernet, mora biti spojena na mrežni prekidač za Ethernet koji omogućuje najveću i najnižu brzinu mreže UUT-e. Mrežna veza mora biti aktivna za vrijeme svih testiranja.

III.   Testni postupak za sve računalne proizvode u režimu isključenosti, mirovanja i neaktivnosti

Potrošnja energije izmjenične struje računala trebala bi se mjeriti kako slijedi:

Priprema UUT-e

1.

Zapisati proizvođača i naziv modela UUT-e.

2.

Spojiti UUT-u na mrežne izvore kako je opisano u nastavku i pobrinuti se da je ta povezanost aktivna za vrijeme testiranja, zanemarujući kratke prekide kod prebacivanja između različitih brzina prijenosa.

(a)

Stolna računala, integrirana stolna računala i prijenosna računala spojena su na aktivni mrežni prekidač za Ethernet (IEEE 802.3) kako je opisano u gore navedenom odjeljku II., „Testna konfiguracija”. Računalo mora zadržati tu aktivnu povezanost s prekidačem za vrijeme testiranja, zanemarujući kratke prekide kod prebacivanja između različitih brzina prijenosa. Računala bez opcije Ethernet moraju zadržati aktivnu bežičnu povezanost s bežičnim usmjerivačem ili mrežnom pristupnom točkom za vrijeme testiranja.

(b)

Mali poslužitelji spojeni su na aktivni mrežni prekidač za Ethernet (IEEE 802.3) kako je opisano u gore navedenom odjeljku II., „Testna konfiguracija”, i ta je povezanost aktivna.

(c)

Thin klijenti spojeni su na aktivan poslužitelj putem aktivnog mrežnog prekidača za Ethernet (IEEE 802.3) i pokreću namjenski softver za terminalnu/udaljenu povezanost.

3.

Spojiti odobreni mjerač koji ima mogućnost mjerena stvarne snage na izvor izmjeničnog napona koji je postavljen na odgovarajuću kombinaciju napona/frekvencije radi testiranja.

4.

Spojiti UUT na izlaz za mjerenje snage na mjeraču. Između mjerača i UUT-e ne bi trebale biti spojeni ikakvi produžni kabeli ili UPS jedinice. Da bi testiranje bilo valjano, mjerač bi trebao ostati na mjestu sve dok se ne zabilježe svi podaci vezani uz snagu kod režima isključenosti, mirovanja i neaktivnosti.

5.

Zabilježiti napon izmjenične struje i frekvenciju.

6.

Pokrenuti računalo i pričekati dok se operacijski sustav u potpunosti ne očita. Ako je potrebno, pokrenuti početno postavljanje operacijskog sustava i omogućiti završetak ukupnog preliminarnog indeksiranja datoteka i ostalih jednokratnih/periodičnih procesa.

7.

Zabilježiti osnovne podatke o konfiguraciji računala – vrstu računala, naziv i verziju operacijskog sustava, vrstu procesora i brzinu, i ukupnu i raspoloživu fizičku memoriju itd.

8.

Zabilježiti osnovne podatke o videokartici ili grafičkom čipu (ako je primjenjivo) – naziv videokartice/čipa, širinu videomemorije, razlučivost, količinu unutarnje memorije i broj bitova po pikselu.

9.

* Pobrinuti se da je UUT konfigurirana kakva se isporučuje uključujući sve dodatke, omogućivanje WOL-a i predodređeni isporučeni softver. UUT bi također trebala biti konfigurirana pomoću sljedećih zahtjeva za sva testiranja:

(a)

Stolna računala isporučena bez dodataka trebala bi biti konfigurirana s uobičajenim mišem, tipkovnicom i vanjskim računalnim zaslonom.

(b)

Prijenosna bi računala trebala uključivati sve dodatke isporučene sa sustavom i ne bi trebala uključivati odvojenu tipkovnicu ili miš ako su opremljena integriranim pokazivačkim uređajem ili digitalizatorom.

(c)

Baterija u prijenosnim računalima trebala bi biti uklonjena za sva testiranja. Za sustave kod kojih konfiguracija ne podržava rad bez baterije, testiranje se može izvršiti s postavljenom, potpuno napunjenom baterijom, pri čemu je o toj konfiguraciji potrebno izvijestiti u rezultatima testiranja.

(d)

Mali poslužitelji i thin klijenti isporučeni bez dodataka trebali bi biti konfigurirani s uobičajenim mišem, tipkovnicom i vanjskim računalnim zaslonom (ako poslužitelj ima funkcionalnost izlaza prikaza).

(e)

U slučaju računala s opcijom Ethernet, za sva testiranja trebalo bi isključiti napajanje bežičnih radija. To se primjenjuje na bežične mrežne prilagodnike (npr. 802.11) ili bežične protokole za pristup od uređaja do uređaja. U slučaju računala bez opcije Ethernet, napajanje bežičnog LAN radija (npr. IEEE 802.11) trebalo bi ostati uključeno za vrijeme testiranja i mora zadržati aktivnu bežičnu povezanost s bežičnim prilagodnikom i mrežnom pristupnom točkom, koja podržava najveće i najmanje brzine prijenosa podataka za radija klijenta (client radio), za vrijeme testiranja.

(f)

Primarni tvrdi diskovi ne smiju imati omogućeno upravljanje potrošnjom energije (spun-down) za vrijeme testiranja stanja neaktivnosti osim ako u disk nije ugrađena postojana predmemorija (npr. „hibridni” tvrdi diskovi). Ako je instaliran više od jedan tvrdi disk kakav se isporučuje, unutarnji tvrdi disk (diskovi) koji nije primaran može se testirati s omogućenim upravljanjem potrošnje tvrdog diska kakav se isporučuje. Ako ti dodatni diskovi nemaju opciju upravljanja potrošnjom energije kod isporuke potrošačima, mora ih se testirati bez takvih značajka.

10.

U slučaju konfiguracije postavka napajanja za računalne zaslone (ne prilagođavajući ijednu drugu postavku upravljanja potrošnjom energije) trebalo bi pratiti sljedeće smjernice:

(a)

za računala s vanjskim računalnim zaslonom (većina stolnih računala): koristiti postavke upravljanja potrošnjom energije računalnog zaslona za sprječavanje gašenja zaslona kako bi ostao upaljen tijekom cijelog trajanja testiranja neaktivnosti kako je opisano u nastavku;

(b)

za računala s integriranim računalnim zaslonima (prijenosna računala i integrirani sustavi): koristiti postavke upravljanja potrošnjom energije za postavljanje opcije gašenja zaslona nakon jedne minute.

11.

Ugasiti UUT.

Testiranje režima isključenosti

12.

Dok je UUT isključena i u stanju isključenosti, postaviti mjerač da počne prikupljati vrijednosti stvarne snage u intervalu jednakom ili manjem od jednog očitanja po sekundi. Zapisivati vrijednosti snage dodatnih pet minuta i zabilježiti prosječnu (aritmetičku sredinu) vrijednost uočenu tijekom tog petominutnog razdoblja. (2)

Testiranje režima neaktivnosti

13.

Uključiti računalo i započeti bilježiti proteklo vrijeme, počevši ili kad je računalo prvotno uključeno ili odmah nakon završetka bilo kakve prijave potrebne za potpuno pokretanje sustava. Nakon prijave u operacijski sustav koji je u potpunosti učitan i spreman, zatvoriti sve otvorene prozore tako da budu prikazani uobičajena operativna radna površina ili jednakovrijedan zaslon u stanju spremnosti. Između pet i 15 minuta nakon prvotnog pokretanja ili prijave, postaviti mjerač da počne prikupljati vrijednosti stvarne snage u intervalu od najmanje jednog očitanja po sekundi. Zapisivati vrijednosti snage dodatnih pet minuta i zabilježiti prosječnu (aritmetičku sredinu) vrijednost uočenu tijekom tog petominutnog razdoblja.

Testiranje režima mirovanja

14.

Nakon završetka mjerenja u stanju neaktivnosti, staviti računalo u režim mirovanja. Ponovno postaviti mjerač (ako je potrebno) i započeti s prikupljanjem vrijednosti stvarne snage u intervalu od najmanje jednog očitanja po sekundi. Zapisivati vrijednosti snage dodatnih pet minuta i zabilježiti prosječnu (aritmetičku sredinu) vrijednost uočenu tijekom tog petominutnog razdoblja.

15.

Ako se testiranje režima mirovanja vrši s omogućenim WOL-om i onemogućenim WOL-om, probuditi računalo i promijeniti postavku WOL iz režima mirovanja putem operacijskog sustava ili na drugi način. Staviti računalo ponovno u režim mirovanja i ponoviti korak 14., zabilježivši snagu u mirovanju potrebnu za ovu alternativnu konfiguraciju.

Izvješćivanje o rezultatima testiranja

16.

O rezultatima testiranja potrebno je izvijestiti EPA-u ili Europsku komisiju, prema potrebi, uključujući sve potrebne podatke, zajedno s modalnim vrijednostima snage i prihvatljivim prilagodbama mogućnosti za stolna računala, integrirana stolna računala i prijenosna računala.

IV.   Testiranje najveće snage za radne stanice

Najveća snaga za radne stanice utvrđena je istovremenim radom dva industrijska standardna programa: Linpack za opterećenje sustava jezgre (npr. procesor, memorija itd.) i SPECviewperf® (posljednja dostupna verzija za UUT) za opterećenje GPU-a sustava. Dodatni podaci o navedenim programima, uključujući besplatno preuzimanje, nalaze se na internetskim stranicama u nastavku:

Linpack

http://www.netlib.org/linpack/

SPECviewperf®

http://www.spec.org/benchmarks.html#gpc

Ovaj se test mora ponoviti tri puta na istoj UUT-i, i sva tri mjerenja moraju biti unutar tolerancije od ± 2 % u odnosu na prosjek tri izmjerene vrijednosti najveće snage.

Mjerenje najveće potrošnje izmjenične struje radne stanice trebalo bi biti provedeno kako slijedi:

Priprema UUT-e

1.

Spojiti odobreni mjerač koji ima mogućnost mjerenja stvarne snage na izvor napona izmjenične struje koji je postavljen na odgovarajuću kombinaciju napona/frekvencije radi testiranja. Mjerač bi trebao moći pohraniti i prikazati mjerilo najveće snage postignute tijekom testiranja ili na drugi način utvrditi najveću snagu.

2.

Spojiti UUT-u na izlaz za mjerenje snage na mjeraču. Između mjerača i UUT-e ne bi trebale biti spojeni ikakvi produžni kabeli ili UPS jedinice.

3.

Zabilježiti napon izmjenične struje.

4.

* Pokrenuti računalo i, ako već nisu instalirani, instalirati Linpack i SPECviewperf prema uputama na gore navedenim internetskim stranicama.

5.

Postaviti Linpack sa svim predodređenim postavkama za danu strukturu UUT-e i odrediti primjerenu veličinu polja „n” radi maksimiziranja snage tijekom testiranja.

6.

Ispuniti sve smjernice organizacije SPEC vezane uz pokretanje SPECviewperfa.

Testiranje najveće snage

7.

Postaviti mjerač da počne prikupljati vrijednosti stvarne snage u intervalu od najviše jednog očitanja po sekundi i započeti s mjerenjem. Pokrenuti SPECviewperf i istodobno pokretati programe Linpacka koliko ih god bude potrebno da bi se sustav u potpunosti opteretio.

8.

Prikupljati vrijednosti snage sve dok se SPECviewperf i ostali programi ne završe. Zabilježiti najveću vrijednost snage dobivene tijekom testiranja.

Izvješćivanje o rezultatima testiranja

9.

O rezultatima testiranja potrebno je izvijestiti EPA-u ili Europsku komisiju, prema potrebi, uključujući sve potrebne podatke.

10.

Nakon podnošenja podataka, proizvođači također moraju uključiti sljedeće podatke:

a.

vrijednost „n” (veličina polja) korištenu za Linpack,

b.

broj kopija programa Linpacka istodobno otvorenih tijekom testiranja,

c.

verziju SPECviewperf korištenu za testiranje,

d.

sve optimizacije prevoditelja korištene za prevođenje (kompiliranje) programa Linpack i SPECviewperf, i

e.

predprevedenu (predkompiliranu) binarnu verziju za krajnje korisnike za preuzimanje i pokretanje programa SPECviewperf i Linpack. Navedeno se može distribuirati putem tijela za normizaciju poput SPEC-a, ili od strane OEM-a ili povezane treće strane.

V.   Stalna provjera

Ovaj testni postupak opisuje metodu kojom se testira sukladnost jedne jedinice. Izrazito je preporučen stalan proces testiranja da bi proizvodi različitih proizvodnja bili u skladu s programom ENERGY STAR.

Dodatak B

PRIMJERI IZRAČUNA

I.

Stolna računala, integrirana stolna računala, prijenosna računala: u nastavku se nalazi primjer izračuna TEC-a kojim se prikazuje kako se razine sukladnosti utvrđuju na temelju dodatnih funkcionalnosti i mjerenja u operativnim režimima, na primjer ocjena ETEC za prijenosna računala kategorije A (integrirana GPU, ugrađena memorija od 8 GB, 1 HDD)

1.

Izmjeriti vrijednosti pomoću testnog postupka iz Dodatka A:

isključenost = 1 W

mirovanje = 1,7 W

neaktivnost = 10 W

2.

Utvrditi koje se prilagodbe kapaciteta primjenjuju:

integrirana grafika? Ne primjenjuje se za vrhunsku grafiku.

ugrađena memorija od 8 GB. Zadovoljava razinu prilagodbe memorije: 8 znači prilagodba za 1,6 kWh (4 · 0,4 kWh).

3.

Primijeniti pondere na temelju tablice 2. radi izračuna TEC-a:

Tablica 2. (za uobičajena prijenosna računala):

Tisključenost

60 %

Tmirovanje

10 %

Tneaktivnost

30 %

Formula

= Formula

= Formula

= 33,03 kWh

4.

Utvrditi zahtjev za TEC za računalo dodajući bilo koje prilagodbe kapaciteta (korak 2.) zahtjevu za osnovni TEC (tablica 1.).

Tablica 1. (za prijenosna računala):

Prijenosna računala (kWh)

Kategorija A

40

Kategorija B

53

Kategorija C

88,5

Formula

5.

Usporediti ETEC sa zahtjevom za TEC za ENERGY STAR (korak 4.) da bi se utvrdilo je li model kvalificiran.

Zahtjev za TEC kategorije A: 41,6 kWh

ETEC: 33,03 kWh

33,03 kWh < 41,6 kWh

Prijenosno računalo ispunjava zahtjeve za ENERGY STAR.

II.

Radne stanice: u nastavku se nalazi primjer izračuna PTEC-a za radnu stanicu s dva tvrda diska.

1.

Izmjeriti vrijednosti pomoću testnog postupka iz Dodatka A.

isključenost = 2 W

mirovanje = 4 W

neaktivnost = 80 W

maks. snaga = 180 W

2.

Primijetiti broj instaliranih tvrdih diskova.

Dva tvrda diska instalirana za vrijeme testa.

3.

Primijeniti pondere na temelju tablice 4. radi izračuna vrijednosti PTEC:

Tablica 4.:

Tisključenost

35 %

Tmirovanje

10 %

Tneaktivnost

55 %

Formula

= Formula

= 45,10 W

4.

Izračunati zahtjev za PTEC pomoću formule u tablici 3.

Formula

Formula

PTEC = 53,2

5.

Usporediti prilagođeni PTEC razinama ENERGY STAR da bi se utvrdilo je li model kvalificiran.

45,10 < 53,2

Radna stanica ispunjava zahtjeve za ENERGY STAR.

II.   SPECIFIKACIJE ZASLONA

1.   Definicije

A.   Elektronički zaslon („zaslon”): Komercijalno dostupan proizvod s ekranom zaslona i povezanom elektroničkom opremom, često smještenom u jedno kućište, čija je primarna funkcija prikazivanje vizualnih podataka iz i. računala, radne stanice ili poslužitelja putem jednog ili više izlaza, poput VGA, DVI, HDMI, ili IEEE 1394, ili ii. USB izbrisivog memorijskog pogona, memorijske kartice ili bežične internetske veze. Uobičajene tehnologije prikaza uključuju zaslon s tekućim kristalom (LCD), svjetlećom diodom (LED), katodnom cijevi (CRT) i plazma ekranom (PDP).

B.   Vanjsko napajanje: Komponenta koja se nalazi u odvojenom fizičkom prostoru izvan kućišta zaslona koja je dizajnirana za pretvaranje ulaznog izmjeničnog napona iz glavne mreže u niski istosmjerni napon za potrebe napajanja zaslona. Vanjsko napajanje (EPS) mora biti spojeno na zaslon pomoću uklonjive ili fiksne električne povezanosti s utikačem/utičnicom, kabela, žice ili druge vrste ožičenja.

C.   Režim uključenosti: Operativni režim zaslona koji je i. spojen na izvor napajanja, ii. ima uključene sve mehaničke prekidače napajanja (za fizičko uključivanje) i iii. obavlja primarnu funkciju produciranja slike.

D.   Režim mirovanja: Operativni režim zaslona koji je i. spojen na izvor napajanja, ii. ima uključene sve mehaničke prekidače napajanja (za fizičko uključivanje) i iii. stavljen je u režim niske potrošnje energije nakon primitka signala iz spojenog uređaja (npr. računala, igraće konzole ili uređaja STB) ili zbog unutarnje funkcije poput mjerača za mirovanje ili senzora za prepoznavanje zauzetosti. Režim mirovanja smatra se „programskim” stanjem niske potrošnje energije zbog toga što zaslon može prijeći iz režima mirovanja nakon primitka signala iz spojenog uređaja ili zbog unutarnje funkcije.

E.   Režim isključenosti: Operativni režim zaslona koji je i. spojen na izvor napajanja, ii. isključen pomoću prekidača za napajanje i iii. ne obavlja ni jednu funkciju. Korisnik mora aktivirati mehanički prekidač za prebacivanje uređaja iz režima isključenosti. U slučaju više od jednog takvog prekidača, izvođač testiranja koristi najdostupniji prekidač.

F.   Luminancija: Fotometrička mjera intenziteta svjetlosti na jedinicu površine svjetlosti koja putuje u određenom smjeru. Opisuje količinu svjetlosti koja prolazi kroz ili se odašilje s određene površine i pada unutar danog prostornog kuta. Standardna jedinica luminancije je kandela po kvadratnom metru (cd/m2).

G.   Automatsko podešavanje svjetline: Za zaslone, automatsko podešavanje svjetline je samostalan mehanizam koji, kao funkcija ambijentalnog osvjetljenja, podešava svjetlinu zaslona.

2.   Kvalificirani proizvodi:

Da bi se kvalificirao za ENERGY STAR, zaslon mora ispuniti sljedeće kriterije:

A.

Najveća vidljiva dijagonala zaslona: Zaslon mora imati vidljivu dijagonalu jednaku ili manju od (≤) 60 inča.

B.

Izvor napajanja: Zaslon se mora moći opskrbljivati električnom energijom iz odvojene AC utičnice u zidu, baterije koja se prodaje zajedno s AC prilagodnikom, ili putem podatkovne ili mrežne veze.

C.

Televizijski tuneri: Ako zaslon ima integrirani televizijski tuner, može se kvalificirati kao ENERGY STAR u okviru ove specifikacije sve dok se najprije stavlja na tržište i prodaje potrošačima kao zaslon ili kao zaslon i televizijski prijemnik s dvostrukom funkcijom. Bilo koji zaslon s televizijskim tunerom koji se stavlja na tržište i prodaje isključivo kao televizijski prijemnik nije prihvatljiv za kvalifikaciju u okviru ove specifikacije. U skladu s drugom razinom ove specifikacije, samo se oni zasloni bez tunera mogu kvalificirati; zasloni s tunerima mogu se kvalificirati u okviru druge razine inačice 3.0 specifikacije ENERGY STAR koja se odnosi na TV prijemnike.

D.

Automatsko podešavanje svjetline (ABC): Da bi se kvalificirao za ENERGY STAR na temelju jednadžbe za mjerenje potrošnje energije u slučaju automatskog podešavanja svjetline kod režima uključenosti, zaslon mora biti isporučen s predodređenom, omogućenom opcijom automatskog podešavanja svjetline.

E.

Vanjsko napajanje: Ako se zaslon isporučuje s vanjskim izvorom napajanja, vanjski izvor napajanja mora biti kvalificiran kao ENERGY STAR ili ispunjavati razine učinkovitosti za režim neopterećenja i aktivni režim navedene u zahtjevima za program ENERGY STAR za jednostruke vanjske izvore napajanja napona AC-AC i AC-DC. ENERGY STAR specifikacija i popis kvalificiranih proizvoda mogu se pronaći na www.energystar.gov/powersupplies.

F.

Zahtjevi za upravljanje potrošnjom energije: Zaslon mora imati najmanje jedan predodređen, omogućen mehanizam koji omogućuje automatski prijelaz zaslona u režim mirovanja ili isključenosti. Na primjeri, podatkovne ili mrežne veze moraju podržavati gašenje zaslona u skladu s uobičajenim mehanizmima, poput signalizacije upravljanja potrošnjom energije zaslona. Zasloni koji proizvode vlastiti sadržaj moraju imati predodređen, omogućen senzor ili mjerač za automatski prijelaz u režim mirovanja ili isključenosti.

3.   Kriteriji energetske učinkovitosti

A.   Zahtjevi za režim uključenosti

1.   Razina 1.

Da bi se kvalificirao kao ENERGY STAR, zaslon ne smije premašiti najveću potrošnju energije u režimu uključenosti (PO ili PO1) izračunatu na temelju jednadžba u nastavku. Najveće potrošnja energije u režimu uključenosti izražena je u vatima i zaokružena na najbližu desetinu vata.

Tablica 1.:   Zahtjevi za potrošnju energije u režimu uključenosti za razinu 1.

Kategorija zaslona

Najveća potrošnja energije u režimu uključenosti

(W)

Dijagonala zaslona < 30 inča

Razlučivost zaslona ≤ 1,1 MP

Formula

Dijagonala zaslona < 30 inča

Razlučivost zaslona > 1,1 MP

Formula

Dijagonala zaslona 30 - 60 inča

Sve razlučivosti zaslona

Formula

pri čemu je:

MP= razlučivost zaslona (megapikseli)

A= vidljiva površina zaslona (kvadratni inči)

PRIMJER: Najveća potrošnja energije u režimu uključenosti za zaslon razlučivosti 1 440 × 900, ili 1 296 000 piksela, ili vidljive dijagonale zaslona od 19 inča ili vidljive površine zaslona od 162 kvadratna inča, bila bi: Formula 22.8 vata kad se zaokruži na najbližu desetinu vata.

Tablica 2.:   Zahtjevi za potrošnju energije u režimu uključenosti za razinu 1.  (3)

Dijagonala

zaslona

(inči)

Razlučivost

Megapikseli

Dimenzije zaslona

(inči)

Površina zaslona

(kvadratni inči)

Najveća potrošnja energije u režimu uključenosti

(vati)

7

800 × 480

0,384

5,9 × 3,5

21

6,4

19

1 440 × 900

1,296

16,07 × 10,05

162

22,8

26

1 920 × 1 200

2,304

21,7 × 13,5

293

38,4

42

1 360 × 768

1,044

36 × 20

720

202,4

50

1 920 × 1 080

2,074

44 × 24

1 056

293,1

2.   Razina 2.

Da bi se kvalificirao kao ENERGY STAR, zaslon ne smije premašiti najveću potrošnju u režimu uključenosti u skladu sa sljedećim jednadžbama: potrebno utvrditi.

3.   Zasloni s automatskim podešavanjem svjetline (ABC)

Za zaslone isporučene s predodređenim omogućenim opcijama ABC-a koristi se zamjenski izračun vezan uz najveću potrošnju energije u režimu uključenosti

Formula

pri čemu je PO1 prosjek potrošnje energije u režimu uključenosti u vatima, zaokružen na najbližu desetinu vata, Ph je potrošnja energije u režimu uključenosti u dobro osvijetljenom prostoru, i P1 je potrošnja energije u režimu uključenosti u slabo osvijetljenom prostoru. Formula pretpostavlja da će se zaslon 20 % vremena nalaziti u slabo osvijetljenom prostoru.

B.   Zahtjevi za režim mirovanja i isključenosti:

1.   Razine 1. i 2.

Da bi se kvalificirao kao ENERGY STAR, zaslon ne smije premašiti razine najveće potrošnje energije za režime mirovanja i isključenosti u tablici 3. u nastavku. Zasloni koji imaju mogućnost višestrukih režima mirovanja (odnosno, mirovanja i dubokog mirovanja) moraju ispuniti zahtjeve za režim mirovanja u svim režimima mirovanja.

PRIMJER: Rezultati testiranja zaslona od 3 vata u režimu mirovanja i 2 vata u režimu dubokog mirovanja ne bi se kvalificirali zbog toga što potrošnja energije u jednom od režima mirovanja premašuje ograničenje razine 1. od 2 vata.

Tablica 3.:   Zahtjevi za potrošnju energije u režimu mirovanja i isključenosti sve zaslone

Režim

Razina 1.

Razina 2.

Najveća potrošnja energije u režimu mirovanja (W)

≤ 2

≤ 1

Najveća potrošnja energije u režimu isključenosti (W)

≤ 1

≤ 1

4.   Zahtjevi testiranja

Upute za korištenje ovog odjeljka

EPA i Europska komisija, gdje je moguće, koriste široko prihvaćene industrijske prakse za mjerenje učinkovitosti proizvoda i potrošnje energije u uobičajenim radnim uvjetima. Testne metode u ovoj specifikaciji temelje se na normama koje su objavili Vijeće za mjerenja zaslona VESA-a (Video Electronics Standards Association (VESA) Display Metrology Committee) i Međunarodna elektrotehnička komisija (IEC). U slučajevima u kojima su norme VESA-a i IEC-a bile nedovoljne za potrebe programa ENERGY STAR, razvijeni su dodatni testovi i metode mjerenja u suradnji s zainteresiranim stranama iz industrije.

Da bi se osigurao dosljedan način mjerenja potrošnje energije elektroničkih proizvoda, tako da je moguće ponoviti rezultate testova i da vanjski čimbenici ne bi imali štetne učinke na rezultate testova, potrebno je pridržavati se sljedećeg protokola. Protokol se sastoji od četiri glavne komponente:

uvjeta i instrumenata testiranja

postavljanja

testne metode

dokumentacije

Napomena: Testna metoda nalazi se u Dodacima 1. i 2. Dodatak 1. opisuje testni postupak za zaslone s vidljivom dijagonalom manjom od (<) 30 inča. Dodatak 2. opisuje testni postupak za zaslone s vidljivom dijagonalom od 30 do uključno 60 inča.

Za dobivanje rezultata testova, partneri mogu odabrati korištenje unutarnjeg ili neovisnog laboratorija.

Nadzor kvalitete objekata

Proizvođači trebaju izvršiti testove i sami certificirati one modele proizvoda koji zadovoljavaju ENERGY STAR smjernice. Da bi se testiranje provelo u skladu s kvalifikacijom za ENERGY STAR, proizvodi se moraju testirati u objektu koji ima postupke nadzora kvalitete za praćenje valjanosti testova i baždarenja. ENERGY STAR preporučuje provođenje tih testova u objektu koji ispunjava opće zahtjeve u vezi stručnosti laboratorija za testiranja i baždarenje kako je opisano u Međunarodnom standardu ISO/IEC 17025.

Uvjeti i instrumenti testiranja

A.   Protokoli mjerenja snage

Prosječna stvarna potrošnja energije zaslona mjeri se za vrijeme režima uključenosti, mirovanja i isključenosti. Tijekom mjerenja radi vlastite certifikacije modela proizvoda, UUT (jedinica koje se testira) mora biti u jednakom stanju (npr. konfiguracija i postavke) kakva se isporučuje kupcu, osim ako nisu potrebne prilagodbe u skladu s niže navedenim uputama.

1.

Mjerenja potrošnje energije provode se od točke između utičnice ili izvora napajanja i UUT-e.

2.

Ako električna energija za proizvod dolazi iz glavne mreže, USB-a, IEEE1394-a, Power-over-Ethernet-a, telefonskog sustava ili bilo kojim drugim načinom ili kombinacijom načina, za kvalifikaciju se mora koristiti neto potrošnja izmjenične struje proizvoda (uzimajući u obzir gubitke pri pretvaranju izmjenične u istosmjernu struju).

3.

Proizvodi napajani standardnim niskonaponskim izvorom istosmjerne struje (npr. USB, USB PlusPower, IEEE 1394 i Power-over-Ethernet) moraju koristiti izvor napajanja izmjenične struje prikladan za istosmjernu struju. Ova potrošnja energije iz izvora izmjenične struje mjeri se i prijavljuje kao potrošnja energije UUT-e.

4.

Za zaslon koji se napaja putem USB-a, koristi se napajano čvorište koje poslužuje samo zaslon koji se testira. Za zaslon koji se napaja Power-over-Ethernetom ili USB PlusPowerom, prihvatljivo je mjeriti uređaj za raspodjelu struje sa ili bez spojenog zaslona te koristiti tu razliku između dva očitanja kao potrošnju energije zaslona. Izvođač testiranja treba potvrditi da to objektivno odražava potrošnju istosmjerne struje jedinice uvećano za određena dopuštenja za neučinkovitost izvora napajanja i prijenosa.

5.

Bilo koji proizvod koji se može napajati iz izvora izmjenične struje i uobičajenih izvora istosmjerne struje niskog napona testira se za vrijeme rada preko izmjenične struje.

B.   Zahtjevi za ulaznu izmjeničnu struju

Napon napajanja:

Sjeverna Amerika/Tajvan:

115 (± 1 %) volta AC, 60 Hz (± 1 %)

Europa/Australija/Novi Zeland:

230 (± 1 %) volta AC, 50 Hz (± 1 %)

Japan:

100 (± 1 %) volta AC, 50 Hz (± 1 %)/60 Hz (± 1 %)

 

Napomena: za proizvode s najvećom snagom > 1,5 kW, raspon napona je ± 4 %

Ukupna harmonička distorzija (THD) (napon):

< 2 % THD (< 5 % za proizvode najveće snage > 1,5 kW)

Temperatura okoline:

23 °C ± 5 °C

Relativna vlažnost:

10 – 80 %

(Referenca IEC 62301: kućanski električni uređaji – mjerenje potrošnje u stanju pripravnosti, odjeljci 4.2, 4.3)

C.   Odobreni mjerač

Odobreni mjerači uključivat će sljedeća obilježja (4).

raspoloživi vršni čimbenik struje 3 ili više kod nazivne vrijednosti raspona; i

nižu granica raspona struje od 10 mA ili manje.

Instrument za mjerenje snage ima razlučivosti od:

0,01 W ili bolje za mjerenja snage od 10 W ili manje;

0,1 W ili bolje za mjerenja snage veće od 10 W i do 100 W; i

1 W ili bolje za mjerenja snage veće od 100 W.

Osim gore navedenih, predlažu su sljedeća obilježja:

frekvencijski odziv od najmanje 3 kHz; i

baždarenje sa standardom koji je sljediv do Nacionalnog instituta Sjedinjenih Država za standarde i tehnologiju (NIST). Također je poželjno da instrumenti mogu mjeriti prosječnu snagu tijekom bilo kojeg intervala kojeg odabere korisnik (najprecizniji uređaji provode unutarnji izračun pri kojem se nakupljena energija dijeli s proteklim vremenom). Kao zamjensku mogućnost mjerni bi instrument imao mogućnost integriranja energije tijekom bilo kojeg intervala kojeg odabere korisnik uz razlučivost energije jednaku ili manju od 0,1 mWh i integrirano vrijeme prikazano s razlučivosti od jedne sekunde ili manje.

D.   Preciznost

Mjerenja potrošnje električne energije od 0,5 W ili više provode se s nesigurnošću od najviše 2 % na razini pouzdanosti od 95 %. Mjerenja potrošnje električne energije ispod 0.,5 W provode se s nesigurnošću od najviše 0,01 W na razini pouzdanosti od 95 %. (5)

Sve se mjerenja bilježe u vatima i zaokružuju na najbližu desetinu vata.

E.   Uvjeti mračne sobe

Sva se testiranja luminancije provode u mračnoj sobi. Mjera rasvijetljenosti zaslona (E) u režimu isključenosti mora biti jednaka ili manja od 1,0 lux. Mjerenja bi trebala biti izvršena u točki okomitoj na središte zaslona pomoću uređaja za mjerenje svjetlosti (LMD) sa zaslonom u režimu isključenosti (Referenca VESA FPDM Standard 2.0, odjeljak 301-2F).

F.   Protokoli mjerenja svjetlosti

Kad su potrebna mjerenja svjetlosti, poput rasvijetljenosti i luminancije, LMD se koristi sa zaslonom smještenim u mračnu sobu. LMD se koristi za mjerenja u središtu i okomito na zaslon (Referenca VESA FPDM Standard 2.0, Dodatak A115). Površina zaslona koju je potrebno izmjeriti obuhvaća najmanje 500 piksela, osim ako to ne premašuje ekvivalent pravokutne površine čije su strane dužine jednake 10 % vidljive visine i širine zaslona (u kojem se slučaju primjenjuje potonje ograničenje). Međutim, ni u jednom slučaju rasvijetljena površina ne smije biti manja od površine koju mjeri LMD (Referenca VESA FPDM Standard 2.0, odjeljak 301-2H).

Postavljanje

A.   Vanjske jedinice

Ni jedan vanjski uređaj ne spaja se na čvorišta ili ulaze za USB (Universal Serial Bus). Svi ugrađeni zvučnici, TV tuneri itd. mogu se postaviti s konfiguracijama najmanje potrošnje energije, prema prilagodbi korisnika, da bi se potrošnja energije koja nema veze sa samim zaslonom svela na minimum.

B.   Izmjene

Izmjene uređaja poput uklanjanja strujnog kruga, ili druge radnje koje nisu dostupne uobičajenom korisniku, nisu dozvoljene.

C.   Usporedba analognog i digitalnog sučelja

Partneri moraju testirati svoje zaslone pomoću analognog sučelja, osim u onim slučajevima kad isto nije omogućeno (odnosno, u slučajevima zaslona s digitalnim sučeljem, koji su za potrebe ove testne metode definirani kao zasloni koji imaju samo digitalno sučelje). Za zaslone s digitalnim sučeljem, vidjeti bilješku 1. u Dodatku 1. vezanu uz podatke o naponu, i pratiti testnu metodu u Dodatku 1. i/ili 2., ovisno o vidljivoj dijagonala zaslona UUT-e, pomoću generatora digitalnog signala.

D.   Modeli koji mogu raditi s više kombinacija napona/frekvencije

Partneri testiraju, kvalificiraju i dokumentiraju uvjete primjenjive na svako tržište na kojem se njihovi proizvodi prodaju kao kvalificirani ENERGY STAR proizvodi.

PRIMJER: Da bi proizvod dobio oznaku ENERGY STAR i u Sjedinjenim Državama i u Europi, mora ispunjavati zahtjeve kvalifikacije pri 115V/60Hz i 230V/50Hz. Ako se model kvalificira za ENERGY STAR na samo jednoj kombinaciji napona/frekvencije (npr. 115 volta/60 Hz), onda se može kvalificirati i reklamirati kao ENERGY STAR samo u onim regijama koje podržavaju testirane kombinacije napona/frekvencije (npr. Sjeverna Amerika i Tajvan).

E.   Vanjsko napajanje

Za zaslone koji se isporučuju s vanjskim napajanjem, isporučeno vanjsko napajanje (EPS) mora se koristiti za sva testiranja. Zamjenski izvor napajanja ne može biti zamijenjen.

F.   Kontrole vezane uz boje

Sve kontrole vezane uz boje (nijansa, zasićenje, gamma itd.) postavljene su na predodređene postavke.

G.   Razlučivost i stupanj osvježavanja

Razlučivost i stupanj osvježavanja razlikuju se ovisno o tehnologiji, kako slijedi:

1.

Za LCD-e i ostale tehnologije nepromjenjivog broja piksela, format piksela postavljen je na izvornu razinu. Stupanj osvježavanja LCD-a postavljen je na 60 Hz, osim ako posebno partner ne preporučuje drukčiji stupanj osvježavanja u kojem se slučaju koristi taj stupanj.

2.

Format piksela CRT-a postavlja se na preferirani format piksela s najvećom razlučivosti koja je namijenjena za stupanj osvježivanja od 75 Hz. Za testiranje se mora koristiti standard VESA DMT (Discrete Monitor Timing) ili noviji industrijski standard za odabir format piksela. CRT zaslon u testiranom formatu mora imati mogućnost ispunjavanja svih specifikacija partnera vezanih uz kvalitetu.

H.   Zagrijavanje

UUT se mora zagrijavati najmanje 20 minuta prije ikakvih testnih mjerenja (Referenca VESA FPDM Standard 2.0, odjeljak 301-2D ili 305-3 za test zagrijavanja).

I.   Stabilnost

Sva mjerenja potrošnje energije bilježe se nakon što su očitanja instrumenata stabilna unutar 1 % trominutnog razdoblja (Referenca IEC 4.3.1).

Testna metoda

Kod provođenja navedenih testova, partner je suglasan koristiti primjenjive testne postupke iz Dodataka 1. i/ili 2., ovisno o vidljivoj dijagonali UUT-e, kako slijedi:

 

Za zaslone s vidljivom dijagonalom zaslona manjom od (<) 30 inča., koristite Dodatak 1.

 

Za zaslone s vidljivom dijagonalom zaslona od 30 do 60 inča., koristite Dodatak 2.

Dokumentacija

A.   Podnošenje podataka o kvalificiranom proizvodu EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno

Partneri trebaju sami certificirati one proizvode koji zadovoljavaju ENERGY STAR smjernice i priopćiti podatke EPA-i pomoću alata za podnošenje proizvoda putem interneta (), ili Europskoj komisiji, već kako je prikladno. Podaci o kvalificiranim proizvodima ENERGY STAR, uključujući podatke o novim modelima, moraju se osigurati na godišnjoj razini ili češće ako to zatraži partner.

B.   Kvalificirane skupine proizvoda

Skupine modela zaslona koji se izrađuju na istom kosturu i koje su identične u svakom pogledu osim kućišta i boje mogu se kvalificirati podnošenjem podataka iz testiranja za jedan reprezentativni model. Isto tako, modeli koji su nepromijenjeni ili se razlikuju samo u završnoj obradi od onih prodanih u prošloj godini mogu ostati kvalificirani bez podnošenja novih podataka iz testiranja.

C.   Broj jedinica potrebnih za test

U skladu s Europskom normom 50301 (Referenca BSI 03-2001, BS EN 50301:2001, Metoda mjerenja za potrošnju energije audio, video i povezane opreme, Prilog A), EPA i Europska komisija uspostavile su testni postupak u kojem broj jedinica potrebnih za test ovisi o rezultatima testiranja za prvu jedinicu:

1.

Ako je potrošnja energije u ustaljenom stanju UUT-e veća od 85 % ograničenja kvalifikacije ENERGY STAR u bilo kojem od tri operativna režima, testiraju se dvije dodatne jedinice istog modela.

2.

Podaci o potrošnji energije za svaku od tri testirane jedinice prijavljuju se EPA-i putem alata za podnošenje proizvoda putem interneta, ili Europskoj komisiji, kako je prikladno, zajedno s prosječnim podacima o potrošnji energije za režim uključenosti, mirovanja i isključenosti dobivenima iz tri testa.

3.

Testiranje dodatnih jedinica nije potrebno ako je potrošnja energije u ustaljenom stanju prve testne jedinice jednaka ili manja od 85 % ograničenja kvalifikacije ENERGY STAR u sva tri operativna režima.

4.

Ni jedna od vrijednosti testova bilo koje od jedinica ne smije premašiti specifikaciju ENERGY STAR za kvalifikaciju modela kao ENERGY STAR.

5.

Primjer u nastavku dodatno opisuje navedeni pristup:

PRIMJER: POJEDNOSTAVNIMO PRIMJER I PRETPOSTAVIMO DA JE SPECIFIKACIJA 100 vata ili manje i primjenjuje se samo na jedan operativni režim. 85 vata predstavlja prag od 15 %…

Ako je prva jedinica izmjerena na 80 vata, nije potrebno daljnje testiranje i model je kvalificiran (80 vata nije veće od 85 % ograničenja specifikacije ENERGY STAR).

Ako je prva jedinica izmjerena na 85 vata, nije potrebno daljnje testiranje i model je kvalificiran (85 vata je točno 85 % ograničenja specifikacije ENERGY STAR).

Ako je prva jedinica izmjerena na 85,1 vat, potrebno je testirati dvije dodatne jedinice da bi se utvrdila kvalifikacija (85,1 vat veće je od 85 % ograničenja specifikacije ENERGY STAR).

Ako su tri jedinice pri testiranju dosegnu 90, 98 i 105 vata, model se ne kvalificira kao ENERGY STAR – iako je prosjek 98 vata — jer jedna od vrijednosti (105) premašuje specifikaciju ENERGY STAR.

5.   Korisničko sučelje

Partnerima se toplo preporučuje da dizajniraju proizvode u skladu s IEEE P1621: Standardom za elemente korisničkog sučelja u kontroli potrošnje elektroničkih uređaja korištenih u uredskoj/potrošačkoj okolini. Projekt kontrola za upravljanje potrošnjom razvio je navedeni standard kako bi kontrole potrošnje bile usklađenije i intuitivnije kod svih elektroničkih uređaja. Za detalje, vidjeti http://eetd.LBL.gov/Controls.

6.   Datum učinka

Datum od kojeg partneri mogu početi kvalificirati proizvode kao ENERGY STAR po inačici 5.0 specifikacije bit će definiran kao datum učinka sporazuma. Svi prethodno primjenjivani sporazumi o ENERGY STAR kvalificiranim zaslonima prestaju se primjenjivati od 29. listopada 2009., za zaslone s vidljivom dijagonalom manjom od 30 inča, ili od 29. siječnja 2010. za zaslone s vidljivom dijagonalom od 30 do uključno 60 inča.

A.   Kvalificirani proizvodi u skladu s razinom 1. inačice 5.0 specifikacije

Datum kojeg će razina 1. inačice 5.0 specifikacije stupiti na snagu zavisan je o veličini zaslona i naveden je u tablici u nastavku. Svi proizvodi, uključujući modele koji su prvotno kvalificirani po inačici 4.1, s datumom proizvodnje toga datuma ili kasnije, moraju zadovoljiti zahtjeve nove inačice 5.0 kako bi se kvalificirali za ENERGY STAR (uključujući naknadne isporuke modela koji su prvotno kvalificirani po inačici 4.1). Datum proizvodnje specifičan je za svaku jedinicu, a to je datum (npr. mjesec i godina) na koji se smatra da je jedinica potpuno sastavljena.

Kategorija zaslona

Datum učinka razine 1.

Dijagonala zaslona < 30 inča

30. listopada 2009.

Dijagonala zaslona 30 - 60 inča

30. siječnja 2010.

B.   Kvalificirani proizvodi u skladu s razinom 2. inačice 5.0 specifikacije

Druga faza ove specifikacije, razina 2., proizvodi pravne učinke 30. listopada 2011. i primjenjuje se na proizvode s datumom proizvodnje od 30. listopada 2011. ili kasnije. Na primjer, jedinica s datumom proizvodnje od 30. listopada 2011. mora ispuniti zahtjeve razine 2. specifikacije da bi se kvalificirala kao ENERGY STAR.

C.   Isključenje primjene ranijeg pravila

EPA i Europska komisija neće dopustiti primjenu ranijeg pravila po ovoj inačici 5.0 ENERGY STAR specifikacije. ENERGY STAR kvalifikacija po inačici 4.1 ne odobrava se automatski za cijeli vijek trajanja modela proizvoda. Stoga, svaki proizvod koji proizvođački partner prodaje, stavlja na tržište ili identificira kao ENERGY STAR mora zadovoljiti ovu specifikaciju koja se primjenjuje u vrijeme proizvodnje proizvoda.

7.   Buduće revizije specifikacije

EPA i Europska komisija zadržavaju pravo promijeniti specifikaciju ako bi tehnološke i/ili tržišne promjene utjecale na njihovu korist za potrošače, industriju ili okoliš. Držeći se trenutačne politike, do revizija specifikacije dolazi kroz rasprave zainteresiranih strana.

EPA i Europska komisija će s vremena na vrijeme ocjenjivati tržište u pogledu energetske učinkovitosti i novih tehnologija. Kao i uvijek, zainteresirane će strane imati priliku podijeliti svoje podatke, podnijeti prijedloge i iznijeti pitanja. EPA i Europska komisija će težiti tome da se osigura da razina 1. i razina 2. specifikacije prepoznaju energetski najučinkovitije modele na tržištu i da se nagrade partneri koji su se potrudili dodatno poboljšati energetsku učinkovitost.

Dodatak 1.

Testni postupci za zaslone s vidljivom dijagonalom manjom od (>) 30 inča

Upute za korištenje ovog dokumenta

Ovaj dokument opisuje testne postupke za zaslone s vidljivom dijagonalom zaslona manjom od (<) 30 inča za ispunjavanje zahtjeva za program ENERGY STAR za zaslone, inačica 5.0. Postupci se koriste za utvrđivanje potrošnje energije jedinice koja se testira (UUT) u režimima uključenosti, mirovanja i isključenosti. Ovaj dodatak uključuje odvojene postupke za sljedeće vrste proizvoda:

CRT zaslone;

zaslone s nepromjenjivim brojem piksela bez predodređene, omogućene opcije automatskog podešavanja svjetline (ABC); i

zaslone s nepromjenjivim brojem piksela s predodređenom, omogućenom opcijom ABC.

1.   Testna metoda za CRT zaslone

A.   Uvjeti testiranja, instrumenti i postavljanje

Prije testiranja UUT-e, odgovarajući uvjeti testiranja, instrumenti i postavke moraju biti postavljeni kako je navedeno u Uvjetima i instrumentima za testiranje proizvoda, i odjeljcima u specifikaciji zaslona o postavljanju proizvoda za testiranje.

B.   Režim uključenosti

1.

Spojiti testni uzorak na utičnicu ili izvor napajanja i testnu opremu.

2.

Uključiti svu testnu opremu i na odgovarajući način podesiti napon i frekvenciju izvora napajanja.

3.

Provjeriti radi li testna jedinica na uobičajeni način i ostaviti sve predodređene tvorničke postavke.

4.

Postaviti testnu jedinicu na režim uključenosti ili pomoću daljinskog upravljača ili prekidača ON/OFF (uklj./sklj.) na kućištu testne jedinice.

5.

Neka UUT dosegne radnu temperaturu (otprilike 20 minuta).

6.

Odabrati odgovarajući režim zaslona. (Pogledati dio Postavljanje proizvoda za testiranje, odjeljak G, Razlučivost i stupanj osvježavanja.)

7.

Osigurati uvjete mračne sobe. (Pogledati dio Uvjeti i instrumenti za testiranje proizvoda, odjeljak F, Protokoli mjerenja svjetlosti, i odjeljak E, Uvjeti mračne sobe.)

8.

Postaviti veličinu i luminanciju kako slijedi:

(a)

Pokrenuti uzorak AT01P (Alignment Target 01 Positive Mode) (standard VESA FPDM 2.0, A112-2F, AT01P) za veličinu zaslona i koristiti ga za postavljanje zaslona na preporučenu veličinu slike partnera koja je obično malo manja od najveće vidljive veličine zaslona.

(b)

Zatim se prikazuje testni uzorak (standard VESA FPDM 2.0, A112-2F, SET01K) koji ima osam nijansi sive od potpuno crne (0 volta) do potpuno bijele (0,7 volta) (6). Razine ulaznog signala u skladu su sa standardom videosignala (VSIS – Video Signal Standard) VESA-a, inačica 1.0, rev. 2.0, prosinac 2002.

(c)

Podešavati (gdje je moguće) kontrolu svjetline zaslona od najveće prema najmanjoj vrijednosti dok najniža razina luminancije, označena crnom crticom, ne bude jedva vidljiva (standard VESA FPDM 2.0, odjeljak 301-3K).

(d)

Prikazati testni zaslon (standard VESA FPDM 2.0, A112-2H, L80) koji omogućuje potpuno bijelo (0,7 volta) polje koja zauzima 80 % slike.

(e)

Podešavati kontrolu kontrasta dok bijelo područje zaslona ne bude postavljeno na sljedeću vrijednost luminancije: 100 cd/m2.

(f)

Izmjereno u skladu sa standardom VESA FPDM 2.0, odjeljak 302-1. (Ako je najveća luminancija zaslona manja od gore propisane luminancije, tehničar koristi najveću luminanciju i prijavljuje vrijednost EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno, zajedno s ostalom potrebnom dokumentacijom vezanom uz testiranje. Slično tome, ako je najmanja luminancija zaslona veća od propisane luminancije, tehničar koristi najmanju luminanciju i prijavljuje vrijednost EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno.)

(g)

Vrijednost luminancije prijavljuje se EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno, zajedno s ostalom dokumentacijom vezanom uz testiranje.

9.

Nakon postavljanja luminancije, uvjeti mračne sobe više nisu potrebni.

10.

Postaviti raspon mjerača snage. Odabrana puna vrijednost pomnožena s vršnim čimbenikom (Ivrh/Irms) mjerača mora biti veća od očitanja vrha struje na osciloskopu.

11.

Nakon što se očitanja na mjeraču snage stabiliziraju, s mjerača snage očitati stvarnu snagu u vatima. Mjerenja se smatraju stabilnima nakon što očitanje u vatima ne varira više od 1 % tijekom trominutnog razdoblja. (Pogledati dio Postavljanje proizvoda za testiranje, odjeljak I, Stabilnost)

12.

Zabilježiti potrošnju energije i format ukupnog broja piksela (prikazani horizontalni x vertikalni pikseli) za izračun piksela/vata.

C.   Režim mirovanja (zaslon uključen, bez videosignala)

1.

Na kraju testiranja režima uključenosti, pokrenuti režim mirovanja zaslona. Metoda prilagodbe bilježi se zajedno s nizom događaja potrebnih za postizanje režima mirovanja. Uključiti svu testnu opremu i na odgovarajući način prilagoditi raspon rada.

2.

Neka zaslon ostane u režimu mirovanja dok se ne izmjere stabilna očitanja snage. Mjerenja se smatraju stabilnima nakon što očitanje u vatima ne varira više od 1 % tijekom trominutnog razdoblja. Izvođač testiranja zanemaruje ciklus provjeravanja ulazne sinkronizacije za vrijeme mjerenja jedinice u režimu mirovanja.

3.

Zabilježiti testne uvjete i podatke o testiranju. Vrijeme mjerenja mora biti dovoljno dugo za mjerenje ispravne prosječne vrijednosti (odnosno, ne vrha ili trenutačne snage). Ako uređaj ima različite režime mirovanja koji se mogu ručno odabrati, mjerenja bi se trebala provoditi s uređajem postavljenim na režim s najvećom potrošnjom energije. Ako se režimi automatski preklapaju, vrijeme mjerenja trebalo bi biti dovoljno dugo za dobivanje stvarnog prosjeka koji uključuje sve režime.

D.   Režim isključenosti (zaslon isključen)

1.

Na kraju testiranja režima mirovanja, pokrenuti režim isključenosti zaslona pomoću prekidača za napajanje koji je najdostupniji korisniku. Metoda prilagodbe bilježi se zajedno s nizom događaja potrebnih za postizanje režima isključenosti. Uključiti svu testnu opremu i na odgovarajući način prilagodite raspon rada.

2.

Neka zaslon ostane u režimu isključenosti dok se ne izmjere stabilna očitanja snage. Mjerenja se smatraju stabilnima nakon što očitanje u vatima ne varira više od 1 % tijekom trominutnog razdoblja. Izvođač testiranja zanemaruje ciklus provjeravanja ulazne sinkronizacije za vrijeme mjerenja modela u režimu isključenosti.

3.

Zabilježiti testne uvjete i podatke o testiranju. Vrijeme mjerenja mora biti dovoljno dugo za mjerenje ispravne prosječne vrijednosti (odnosno, ne vrha ili trenutačne snage).

E.   Prijavljivanje rezultata

Nakon završetka ovog testnog postupka, pročitati odjeljak Dokumentacija proizvoda za testiranje za upute o načinu prijavljivanja vaših rezultata testiranja EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno.

2.   Testna metoda za zaslone s nepromjenjivim brojem piksela bez predodređene omogućene opcije ABC:

A.   Uvjeti testiranja, instrumenti i postavljanje

Prije testiranja UUT-e, odgovarajući uvjeti testiranja, instrumenti i postavke moraju biti postavljeni kako je navedeno u Uvjetima i instrumentima testiranja proizvoda, i odjeljcima specifikacije zaslona o postavljanju proizvoda za testiranje.

B.   Režim uključenosti

1.

Spojiti testni uzorak na utičnicu ili izvor napajanja i testnu opremu.

2.

Uključiti svu testnu opremu i na odgovarajući način podesiti napon i frekvenciju izvora napajanja.

3.

Provjeriti radi li testna jedinica na uobičajeni način i ostaviti sve predodređene tvorničke postavke.

4.

Postaviti testnu jedinicu na režim uključenosti ili pomoću daljinskog upravljača ili prekidača ON/OFF (uklj./sklj.) na kućištu testne jedinice.

5.

Neka UUT dosegne radnu temperaturu (otprilike 20 minuta).

6.

Postaviti odgovarajući režim zaslona (Pogledajte Postavljanje proizvoda za testiranje, odjeljak G, Razlučivost i stupanj osvježavanja.)

7.

Osigurati uvjete mračne sobe (Pogledajte dio Uvjeti i instrumenti za testiranje proizvoda, odjeljak F, Protokoli mjerenja svjetlosti, i odjeljak E, Uvjeti mračne sobe).

8.

Postaviti veličinu i luminanciju kako slijedi:

(a)

Prikazuje se testni uzorak (standard VESA FPDM 2.0, A112-2F, SET01K) koji omogućuje osam nijansi sive od potpuno crne (0 volta) do potpuno bijele (0,7 volta). Razine ulaznog signala u skladu su sa standardom videosignala (VSIS – Video Signal Standard) VESA-a, inačica 1.0, rev. 2.0, prosinac 2002.

(b)

Nakon što se kontrole svjetline i kontrasta postave na najveće vrijednosti, tehničar provjerava mogu li se, na najmanjoj razini, razlikovati bijela razina i siva razina blizu bijele. Ako nije moguće razlikovati između bijele razine i sive razine blizu bijele, kontrast se podešava dok razlikovanje ne bude moguće.

(c)

Tehničar zatim prikazuje testni uzorak (standard VESA FPDM 2.0, A112-2H, L80) koji omogućuje potpuno bijelo (0,7 volta) polje koja zauzima 80 % slike.

(d)

Tehničar zatim prilagođava svjetlinu dok bijelo područje zaslona ne bude postavljeno na sljedeće vrijednosti luminancije:

Proizvod

Cd/m2

Razlučivost jednaka ili manja od 1,1 MP

175

Razlučivost veća od 1,1 MP

200

izmjereno u skladu sa standardom VESA FPDM 2.0, odjeljak 302-1. (Ako je najveća luminancija zaslona manja od gore propisane luminancije, tehničar koristi najveću luminanciju i prijavljuje vrijednost EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno, zajedno s ostalom potrebnom dokumentacijom vezanom uz testiranje. Slično tome, ako je najmanja luminancija zaslona veća od propisane luminancije, tehničar koristi najmanju luminanciju i prijavljuje vrijednost EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno.)

(e)

Vrijednost luminancije prijavljuje se EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno, zajedno s ostalom dokumentacijom vezanom uz testiranje.

9.

Nakon postavljanja luminancije, uvjeti mračne sobe više nisu potrebni.

10.

Postaviti raspon mjerača snage. Odabrana puna vrijednost pomnožena s vršnim čimbenikom (Ivrh/Irms) mjerača mora biti veća od očitanja vrha struje na osciloskopu.

11.

Nakon što se očitanja na mjeraču snage stabiliziraju, s mjerača snage očitati stvarnu snagu u vatima. Mjerenja se smatraju stabilnima nakon što očitanje u vatima ne varira više od 1 % tijekom trominutnog razdoblja. (Pogledati dio Postavljanje proizvoda za testiranje, odjeljak I, Stabilnost.)

12.

Zabilježiti potrošnju energije i format ukupnog broja piksela (prikazani horizontalni x vertikalni pikseli) za izračun piksela/vata.

C.   Režim mirovanja (zaslon uključen, bez videosignala)

1.

Na kraju testiranja režima uključenosti, pokrenuti režim mirovanja zaslona. Metoda prilagodbe bilježi se zajedno s nizom događaja potrebnih za postizanje režima mirovanja. Uključiti svu testnu opremu i na odgovarajući način prilagoditi raspon rada.

2.

Neka zaslon ostane u režimu mirovanja dok se ne izmjere stabilna očitanja snage. Mjerenja se smatraju stabilnima nakon što očitanje u vatima ne varira više od 1 % tijekom trominutnog razdoblja. Izvođač testiranja zanemaruje ciklus provjeravanja ulazne sinkronizacije za vrijeme mjerenja jedinice u režimu mirovanja.

3.

Zabilježiti testne uvjete i podatke o testiranju. Vrijeme mjerenja mora biti dovoljno dugo za mjerenje ispravne prosječne vrijednosti (odnosno, ne vrha ili trenutačne snage). Ako uređaj ima različite režime mirovanja koji se mogu ručno odabrati, mjerenja bi se trebala provoditi s uređajem postavljenim na režim s najvećom potrošnjom energije. Ako se režimi automatski preklapaju, vrijeme mjerenja trebalo bi biti dovoljno dugo za dobivanje stvarnog prosjeka koji uključuje sve režime.

D.   Režim isključenosti (zaslon isključen)

1.

Na kraju testiranja režima mirovanja, pokrenuti režim isključenosti zaslona pomoću prekidača za napajanje koji je najdostupniji korisniku. Metoda prilagodbe bilježi se zajedno s nizom događaja potrebnih za postizanje režima isključenosti. Uključiti svu testnu opremu i na odgovarajući način prilagoditi raspon rada.

2.

Neka zaslon ostane u režimu isključenosti dok se ne izmjere stabilna očitanja snage. Mjerenja se smatraju stabilnima nakon što očitanje u vatima ne varira više od 1 % tijekom trominutnog razdoblja. Izvođač testiranja zanemaruje ciklus provjeravanja ulazne sinkronizacije za vrijeme mjerenja modela u režimu isključenosti.

3.

Zabilježiti testne uvjete i podatke o testiranju. Vrijeme mjerenja mora biti dovoljno dugo za mjerenje ispravne prosječne vrijednosti (odnosno, ne vrha ili trenutačne snage).

E.   Prijavljivanje rezultata

Nakon završetka ovog testnog postupka, pročitati odjeljak Dokumentacija proizvoda za testiranje za upute o načinu prijavljivanja vaših rezultata testiranja EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno.

3.   Testna metoda za zaslone s nepromjenjivim brojem piksela s predodređenom omogućenom opcijom ABC:

A.   Uvjeti testiranja, instrumenti i postavljanje

Prije testiranja UUT-e, odgovarajući uvjeti testiranja, instrumenti i postavke moraju biti postavljeni kako je navedeno u Uvjetima i instrumentima testiranja proizvoda, i odjeljcima specifikacije zaslona o postavljanju proizvoda za testiranje.

B.   Režim uključenosti

1.

Spojiti testni uzorak na utičnicu ili izvor napajanja i testnu opremu.

2.

Uključiti svu testnu opremu i na odgovarajući način podesiti napon i frekvenciju izvora napajanja.

3.

Provjeriti radi li testna jedinica na uobičajeni način i ostaviti sve predodređene tvorničke postavke.

4.

Postaviti testnu jedinicu na režim uključenosti ili pomoću daljinskog upravljača ili prekidača ON/OFF (uklj./sklj.) na kućištu testne jedinice.

5.

Neka UUT dosegne radnu temperaturu (otprilike 20 minuta).

6.

Postaviti odgovarajući režim zaslona (Pogledati Postavljanje proizvoda za testiranje, odjeljak G, Razlučivost i stupanj osvježavanja.)

7.

Postaviti raspon mjerača snage. Odabrana puna vrijednost pomnožena s vršnim čimbenikom (Ivrh/Irms) mjerača mora biti veća od očitanja vrha struje na osciloskopu.

8.

Sljedeći zamjenski testni postupak koristi se za izračun najveće potrošnje energije kod režima uključenosti za zaslone isporučene s predodređenom, omogućenom opcijom automatskog podešavanja svjetline. Kod ovog testnog postupka, dobra osvijetljenost prostora postavlja se na na 300 luxa, dok se slaba osvijetljenost prostora postavlja na 0 luxa, kako slijedi:

(a)

Postaviti razinu osvijetljenosti prostora na 300 luxa kako je izmjereno na prednjoj strani senzora za detekciju osvijetljenosti prostora.

(b)

Nakon što se očitanja na mjeraču snage stabiliziraju, s mjerača snage očitati stvarnu snagu dobrog osvjetljenja prostora, Ph, u vatima. Mjerenja se smatraju stabilnima nakon što očitanje u vatima ne varira više od 1 % tijekom trominutnog razdoblja. (Pogledati dio Postavljanje proizvoda za testiranje, odjeljak I, Stabilnost.)

(c)

Postaviti razinu osvijetljenosti prostora na 0 luxa kako je izmjereno na prednjoj strani senzora za detekciju osvijetljenosti prostora.

(d)

Nakon što se očitanja na mjeraču snage stabiliziraju, s mjerača snage očitati stvarnu snagu slabog osvjetljenja prostora, Ph, u vatima.

(e)

Izračunati prosječnu potrošnju energije kod režima uključenosti pomoću jednadžbe u odjeljku 3.A.3., Zasloni s automatskim podešavanjem svjetline, na stranici 7. specifikacije.

9.

Zabilježiti potrošnju energije i format ukupnog broja piksela (prikazani horizontalni x vertikalni pikseli) za izračun piksela/vata.

C.   Režim mirovanja (zaslon uključen, bez videosignala)

1.

Na kraju testiranja režima uključenosti, pokrenuti režim mirovanja zaslona. Metoda prilagodbe bilježi se zajedno s nizom događaja potrebnih za postizanje režima mirovanja. Uključiti svu testnu opremu i na odgovarajući način prilagoditi raspon rada.

2.

Neka zaslon ostane u režimu mirovanja dok se ne izmjere stabilna očitanja snage. Mjerenja se smatraju stabilnima nakon što očitanje u vatima ne varira više od 1 % tijekom trominutnog razdoblja. Izvođač testiranja zanemaruje ciklus provjeravanja ulazne sinkronizacije za vrijeme mjerenja jedinice u režimu mirovanja.

3.

Zabilježiti testne uvjete i podatke o testiranju. Vrijeme mjerenja mora biti dovoljno dugo za mjerenje ispravne prosječne vrijednosti (odnosno, ne vrha ili trenutačne snage). Ako uređaj ima različite režime mirovanja koji se mogu ručno odabrati, mjerenja bi se trebala provoditi s uređajem postavljenim na režim s najvećom potrošnjom energije. Ako se režimi automatski preklapaju, vrijeme mjerenja trebalo bi biti dovoljno dugo za dobivanje stvarnog prosjeka koji uključuje sve režime.

D.   Režim isključenosti (zaslon isključen)

1.

Na kraju testiranja režima mirovanja, pokrenuti režim isključenosti zaslona pomoću prekidača za napajanje koji je najdostupniji korisniku. Metoda prilagodbe bilježi se zajedno s nizom događaja potrebnih za postizanje režima isključenosti. Uključiti svu testnu opremu i na odgovarajući način prilagoditi raspon rada.

2.

Neka zaslon ostane u režimu isključenosti dok se ne izmjere stabilna očitanja snage. Mjerenja se smatraju stabilnima nakon što očitanje u vatima ne varira više od 1 % tijekom trominutnog razdoblja. Izvođač testiranja zanemaruje ciklus provjeravanja ulazne sinkronizacije za vrijeme mjerenja modela u režimu isključenosti.

3.

Zabilježiti testne uvjete i podatke o testiranju. Vrijeme mjerenja mora biti dovoljno dugo za mjerenje ispravne prosječne vrijednosti (odnosno, ne vrha ili trenutačne snage).

E.   Prijavljivanje rezultata

Nakon završetka ovog testnog postupka, pročitajte odjeljak Dokumentacija proizvoda za testiranje za upute o načinu prijavljivanja vaših rezultata testiranja EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno.

Dodatak 2.

Testni postupci za zaslone s vidljivom dijagonalom od 30 do uključno 60 inča

Upute za korištenje ovog dokumenta

Ovaj dokument opisuje testne postupke za zaslone s vidljivom dijagonalom zaslona od 30 do uključno 60 inča („veliki zasloni”) za ispunjavanje zahtjeva za program ENERGY STAR za zaslone, inačica 5.0. Postupci se koriste za utvrđivanje potrošnje energije jedinice koja se testira (UUT) u režimima uključenosti, mirovanja i isključenosti.

Tablica 1.:   Testni postupak za mjerenje operativnih režima

Zahtjev specifikacije

Testni protokol

Izvor

Stanje uključenosti

IEC 62087, izdanje 2.0: metode mjerenja potrošnje energije audio, video i povezane opreme, odjeljak 11., „Uvjeti za mjerenje televizijskih prijemnika u (prosječnom) režimu uključenosti.”

www.iec.ch

1.   Uvjeti testiranja, instrumenti i postavljanje

Prije testiranja UUT-e, odgovarajući uvjeti testiranja, instrumenti i postavke moraju biti postavljeni kako je navedeno u Uvjetima i instrumentima testiranja proizvoda, i odjeljcima specifikacije zaslona o postavljanju proizvoda za testiranje.

2.   Mjerenje snage u režimu uključenosti, mirovanja i isključenosti

A.   Režim uključenosti (Smjernice o provedbi standarda IEC 62087)

U nastavku su navedene smjernice o korištenju standarda IEC 62087, izdanje 2.0 za mjerenje snage velikih zaslona u režimu uključenosti. Za potrebe utvrđivanja ENERGY STAR kvalifikacije proizvoda, primjenjuju se niže navedene iznimke i objašnjenja.

1.

Preciznost razina ulaznih signala: odjeljak 11.4.12., „Preciznost razina ulaznih signala” podsjeća izvođače testiranja da bi videoulazi korišteni za testiranje trebalo biti u okviru ± 2 % referentnih bijelih i crnih razina. U odjeljku B.2 Priloga B, „Napomene za mjerenje snage televizijskih prijemnika u (prosječnom) režimu uključenosti” detaljno je opisana važnost preciznosti ulaznog signala. EPA i Europska komisija ističu važnost korištenja preciznih/baždarenih videoulaza za vrijeme testiranja režima uključenosti i potiče izvođače testiranja da, kad god je moguće, koriste HDMI ulaze.

2.

Faktor stvarne snage: Zbog povećane svijesti o važnosti kvalitete snage, partneri naznačuju faktor stvarne snage njihovih zaslona tijekom mjerenja u režimu uključenosti.

3.

Korištenje testnih materijala za testiranje: da bi izmjerili prosječnu potrošnju energije u režimu uključenosti, partneri bi trebali mjeriti „Po_broadcast” kako je opisano u odjeljku 11.6.1., „(Prosječno) testiranje režima uključenosti s dinamičnim videosignalom emitiranog sadržaja.”

4.

Testiranje s predodređenim tvorničkim postavkama: kod mjerenja potrošnje energije velikih zaslona u režimu uključenosti, EPA i Europska komisija najprije žele zabilježiti potrošnju energije proizvoda kako su isporučeni iz tvornice. Prilagodbe slike koje su potrebne prije testiranja potrošnje energije u režimu uključenosti trebale bi biti izvršene prema odjeljku 11.4.8., „Prilagodbe slike”, ako je primjenjivo.

U odjeljku 11.4.8. navedeno je sljedeće: „Kontrast i svjetlina televizijskog prijemnika i razina pozadinskog osvjetljenja, ako postoji, postavljaju se na način koji je prvotno za krajnjeg korisnika postavio proizvođač. U slučaju da je pri prvotnoj aktivaciji potrebno odabrati režim postavljanja, odabire se „standardan režim” ili jednakovrijedan režim. U slučaju da ne postoji „standardni režim” ili jednakovrijedan režim, odabire se prvi režim s popisa u zaslonskim izbornicima. Režim korišten za vrijeme testiranja opisuje se u izvješću. „Standardni režim” definiran je kao „preporučen od strane proizvođača za uobičajenu kućnu upotrebu.”

Za proizvode isporučene s obaveznim izbornikom kod kojeg kupac pri prvotnom pokretanju mora odabrati režim u kojem će proizvod raditi, u odjeljku 11.4.8. navedeno je da testiranja moraju biti provedena u „standardnom režimu.”

Podaci da se proizvod kvalificira za ENERGY STAR u posebnom okruženju i da je to okruženje u kojem će biti ostvarene uštede energije bit će uključeni zajedno s proizvodom u njegovoj ambalaži i objavljeni na internetskoj stranici partnera, na kojoj se nalaze podaci o modelu.

5.

Testiranje zaslona s automatskim podešavanjem svjetline: Kod ovog testnog postupka, dobra osvijetljenost prostora postavlja se na na 300 luxa, dok se slaba osvijetljenost prostora postavlja na 0 luxa, kako slijedi:

(a)

Postaviti razinu osvijetljenosti prostora na 300 luxa kako je izmjereno na prednjoj strani senzora za detekciju osvijetljenosti prostora.

(b)

Izmjeriti potrošnju energije u režimu uključenosti u dobro osvijetljenom prostoru, Ph, kako je opisano u odjeljku 11.6.1., „(Prosječno) testiranje režima uključenosti s dinamičnim videosignalom emitiranog sadržaja.”

(c)

Postaviti razinu osvijetljenosti prostora na 0 luxa kako je izmjereno na prednjoj strani senzora za detekciju osvijetljenosti prostora.

(d)

Izmjeriti potrošnju energije u režimu uključenosti u slabo osvijetljenom prostoru, Ph, kako je opisano u odjeljku 11.6.1., „(Prosječno) testiranje režima uključenosti s dinamičnim videosignalom emitiranog sadržaja.”

(e)

Izračunati prosječnu potrošnju energije kod režima uključenosti pomoću jednadžbe u odjeljku 3.A.3., Zasloni s automatskim podešavanjem svjetline, na stranici 7. specifikacije.

B.   Režim mirovanja (zaslon uključen, bez videosignala)

1.

Na kraju testiranja režima uključenosti, pokrenuti režim mirovanja zaslona. Metoda prilagodbe bilježi se zajedno s nizom događaja potrebnih za postizanje režima mirovanja. Uključiti svu testnu opremu i na odgovarajući način prilagoditi raspon rada.

2.

Neka zaslon ostane u režimu mirovanja dok se ne izmjere stabilna očitanja snage. Mjerenja se smatraju stabilnima nakon što očitanje u vatima ne varira više od 1 % tijekom trominutnog razdoblja. Izvođač testiranja zanemaruje ciklus provjeravanja ulazne sinkronizacije za vrijeme mjerenja jedinice u režimu mirovanja.

3.

Zabilježiti testne uvjete i podatke o testiranju. Vrijeme mjerenja mora biti dovoljno dugo za mjerenje ispravne prosječne vrijednosti (odnosno, ne vrha ili trenutačne snage). Ako uređaj ima različite režime mirovanja koji se mogu ručno odabrati, mjerenja bi se trebala provoditi s uređajem postavljenim na režim s najvećom potrošnjom energije. Ako se režimi automatski preklapaju, vrijeme mjerenja trebalo bi biti dovoljno dugo za dobivanje stvarnog prosjeka koji uključuje sve režime.

C.   Režim isključenosti (zaslon isključen)

1.

Na kraju testiranja režima mirovanja, pokrenuti režim isključenosti zaslona pomoću prekidača za napajanje koji je najdostupniji korisniku. Metoda prilagodbe bilježi se zajedno s nizom događaja potrebnih za postizanje režima isključenosti. Uključiti svu testnu opremu i na odgovarajući način prilagoditi raspon rada.

2.

Neka zaslon ostane u režimu isključenosti dok se ne izmjere stabilna očitanja snage. Mjerenja se smatraju stabilnima nakon što očitanje u vatima ne varira više od 1 % tijekom trominutnog razdoblja. Izvođač testiranja zanemaruje ciklus provjeravanja ulazne sinkronizacije za vrijeme mjerenja modela u režimu isključenosti.

3.

Zabilježiti testne uvjete i podatke o testiranju. Vrijeme mjerenja mora biti dovoljno dugo za mjerenje ispravne prosječne vrijednosti (odnosno, ne vrha ili trenutačne snage).

4.

Prijavljivanje rezultata: Nakon završetka ovog testnog postupka, pročitati odjeljak Dokumentacija proizvoda za testiranje za upute o načinu prijavljivanja vaših rezultata testiranja EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno.

3.   Mjerenje luminancije

Nakon izvođenja testa standarda IEC i bilježenja potrošnje energije, tehničar mjeri luminanciju proizvoda pomoću metodologije opisane u nastavku. Tehničar ne mijenja postavke proizvoda određene tijekom testiranja potrošnje energije.

1.

Pomoću statične testne slike s videosignalom od tri crtice (LTL) navedene u odjeljku 11.5. standarda IEC 62087, izmjeriti središnju točku, aksijalnu luminanciju zaslona prema standardu VESA (Video Electronics Standards Association) za mjerenje zaslona ravnog ekrana, inačica 2.0, odjeljak 301-2H.

2.

Pomoću alata OPS prijaviti izmjerenu vrijednost luminancije u kandelama po kvadratnom metru (cd/m2), zaokruženu na najbliži cijeli broj.

3.

Sva mjerenja luminancije trebala bi se vršiti u skladu s gore navedenim testnim uvjetima za velike zaslone. Mjerenje luminancije posebno se mora provoditi s postavkama zaslona postavljenima na vrijednosti kako su isporučene iz tvornice. Za proizvode s obaveznim izbornikom, mjerenja se vrše u standardnom ili kućnom režimu.

III.   SPECIFIKACIJE OPREME ZA IZRADU SLIKA

A.   Definicije

Proizvodi

1.   Kopirni uređaj— Komercijalno dostupni proizvod za izradu slika čija je jedina funkcija izrada papirnatih duplikata grafičkih papirnatih izvornika. Uređaj se mora moći opskrbljivati električnom energijom iz utičnice u zidu ili putem podatkovne ili mrežne veze. Ovom se definicijom namjeravaju obuhvatiti proizvodi koji se stavljaju na tržište kao kopirni uređaji ili nadogradivi digitalni kopirni uređaji (UDC).

2.   Digitalni duplikator— Komercijalno dostupni proizvod za izradu slika koji se na tržištu prodaje kao potpuno automatizirani sustav za dupliciranje s metodom dupliciranja preko matrice s funkcionalnošću digitalne reprodukcije. Uređaj se mora moći opskrbljivati električnom energijom iz utičnice u zidu ili putem podatkovne ili mrežne veze. Ovom se definicijom namjeravaju obuhvatiti proizvodi koji se stavljaju na tržište kao digitalni duplikatori.

3.   Faksimil uređaj (faks uređaj)— Komercijalno dostupni proizvod za izradu slika čije su primarne funkcije skeniranje papirnatih izvornika radi elektroničkog prijenosa na udaljene uređaje i primanje sličnih elektroničkih prijenosa radi izrade ispisa na papiru. Elektronički prijenos je prvenstveno putem javnog telefonskog sustava, ali također može biti i putem računalne mreže ili interneta. Taj proizvod također može biti sposoban proizvoditi papirnate duplikate. Uređaj se mora moći opskrbljivati električnom energijom iz utičnice u zidu ili putem podatkovne ili mrežne veze. Ovom se definicijom namjeravaju obuhvatiti proizvodi koji se stavljaju na tržište kao faks uređaji.

4.   Uređaj za frankiranje— Komercijalno dostupni proizvod za izradu slika koji služi za tiskanje poštarine na poštanske pošiljke. Uređaj se mora moći opskrbljivati električnom energijom iz utičnice u zidu ili putem podatkovne ili mrežne veze. Ovom se definicijom namjeravaju obuhvatiti proizvodi koji se stavljaju na tržište kao uređaji za frankiranje.

5.   Višefunkcionalni uređaj (MFD)— Komercijalno dostupni proizvod za izradu slika koji je fizički integrirani uređaj ili kombinacija funkcionalno integriranih komponenata koje vrše dvije ili više temeljnih funkcija kopiranja, tiskanja, skeniranja ili faksiranja. Funkcionalnost kopiranja kako je navedena u ovoj definiciji smatra se različitom od kopiranja pojedinačnih listova prema potrebi, kao što je slučaj kod faks uređaja. Uređaj se mora moći opskrbljivati električnom energijom iz utičnice u zidu ili putem podatkovne ili mrežne veze. Ovom se definicijom namjeravaju obuhvatiti proizvodi koji se stavljaju na tržište kao MFD-ovi ili višefunkcionalni proizvodi (MFP-ovi).

Napomena: ako MFD nije jedinstveni integrirani uređaj, nego nekoliko funkcionalno integriranih komponenata, tada proizvođač mora dokazati da će, ako je ispravno instaliran, zbroj cjelokupne električne energije ili snage za sve komponente MFD-a koje čine temeljni uređaj dosegnuti razine električne energije ili snage predviđene u odjeljku C, kako bi dobio oznaku ENERGY STAR MFD.

6.   Pisač— Komercijalno dostupni proizvod za izradu slika koji služi kao uređaj za ispis na papiru i koji može primati podatke od jednog korisnika ili umreženih računala ili ostalih uređaja za unos (npr. digitalnih fotoaparata). Uređaj se mora moći opskrbljivati električnom energijom iz utičnice u zidu ili putem podatkovne ili mrežne veze. Ovom se definicijom namjeravaju obuhvatiti proizvodi koji se stavljaju na tržište kao pisači, uključujući pisače koji se mogu preoblikovati u MFD-ove prilikom upotrebe.

7.   Skener— Komercijalno dostupni proizvod za izradu slika koji djeluje kao elektroničko-optički uređaj za pretvaranje podataka u elektroničke slike koje se mogu spremiti, uređivati, konvertirati ili prenositi, prvenstveno u računalnom okruženju. Uređaj se mora moći opskrbljivati električnom energijom iz utičnice u zidu ili putem podatkovne ili mrežne veze. Ovom se definicijom namjeravaju obuhvatiti proizvodi koji se stavljaju na tržište kao skeneri.

Tehnologije za označivanje

8.   Izravna termička (DT)— Tehnologija za označivanje koja prenosi sliku termičkim utiskivanjem na premazani medij prilikom prelaženja preko zagrijane glave za tiskanje. DT proizvodi ne koriste trake.

9.   Sublimacija boje (DS)— Tehnologija za označivanje kod koje slike nastaju nanošenjem (sublimacijom) boje na medij za tiskanje prema količini energije koju imaju grijači elementi.

10.   Elektrofotografija (EP)— Tehnologija za označivanje koju karakterizira osvjetljivanje fotokonduktora po obrascu koji predstavlja željenu sliku na papiru preko svjetlosnog izvora, razvijanje slike pri čemu čestice tonera koriste latentnu sliku na fotokonduktoru radi određivanja prisutnosti ili odsustva tonera na zadanoj lokaciji, prijenos tonera na konačni papirnati medij i spajanje kako bi željeni papirnati primjerak bio otporan. Vrste EP-a uključuju laser, LED i LCD. EP u boji razlikuje se od crno-bijelog EP-a u tome što su u isto vrijeme na raspolaganju toneri s najmanje tri različite boje u dotičnom proizvodu. Dvije vrste tehnologije EP-a u boji definiraju se u nastavku:

11.   EP s usporednim bojama— Tehnologija za označivanje koji koristi više svjetlosnih izvora i više fotokonduktora radi povećanja najveće brzine tiskanja.

12.   EP s bojama u seriji— Tehnologija za označivanje koja koristi jedan fotokonduktor u seriji i jedan ili više svjetlosnih izvora radi postizanja višebojnog ispisa na papiru.

13.   Udarac— Tehnologija za označivanje koju karakterizira izrada željene slike na papiru prenošenjem bojila iz „trake” na medij postupkom udarca. Dvije vrste tehnologije udaraca su točkasti udarac i puni udarac.

14.   Tintni mlaz (IJ)— Tehnologija za označivanje kod koje slike nastaju prenošenjem bojila u malim kapljicama izravno na medij za tisak u obliku matrice. IJ u boji se razlikuje od crno-bijelog IJ-a u tome što je jedno bojilo dostupno u proizvodu u svako vrijeme. Tipične vrste IJ-a uključuju piezoelektrični (PE) IJ, sublimacija IJ-a i termički IJ.

15.   Visokokvalitetni IJ— IJ tehnologija za označivanje u visokokvalitetnim poslovnim primjenama koje obično uključuju elektrofotografsku tehnologiju za označivanje. Visokokvalitetni IJ se razlikuje od običnog IJ-a u tome što ima raspored mlaznica koje pokrivaju širinu stranice i/ili sposobnost sušenja tinte na mediju putem dodatnih mehanizama zagrijavanja medija.

16.   Kruta tinta (SI)— Tehnologija za označivanje kod koje je tinta u krutom stanju na sobnoj temperaturi, a u tekućem stanju kada se zagrije na temperaturu za izbacivanje mlaza. Prijenos na medij može biti izravan, ali se najčešće vrši posredno na bubanj ili traku i tada se plošno tiska na medij.

17.   Šablona— Tehnologija za označivanje koja prenosi slike na medij za tisak iz šablone koja je pričvršćena oko tintnog bubnja.

18.   Termički prijenos (TT)— Tehnologija za označivanje kod koje željena slika na papiru nastaje nanošenjem malih kapljica krutog bojila (obično obojenog voska) u rastaljenom/tekućem stanju izravno na medij za tisak u obliku matrice. TT se razlikuje od IJ-a u tome što je tinta u krutom stanju na sobnoj temperaturi i tali se zagrijavanjem.

Operativni režimi, aktivnosti i stanja opskrbe energijom

19.   Aktivno— Stanje opskrbe energijom u kojem je proizvod spojen na izvor energije i aktivno stvara tisak te vrši bilo koju od svojih primarnih funkcija.

20.   Automatski dvostrani tisak— Sposobnost kopirnog uređaja, faks uređaja, MFD-a ili pisača da automatski tiska slike na obje strane izlaznog lista, bez rukovanja ispisom kao međukorak. Primjer toga su s jednostranog na dvostrano kopiranje i s dvostranog na dvostrano kopiranje. Za proizvod se smatra da ima mogućnost automatskog dvostranog tiska samo ako model uključuje sve dodatke potrebne za zadovoljenje gornjih uvjeta.

21.   Predodređeno vrijeme počeka— Vrijeme koje odredi proizvođač prije isporuke, a koje određuje kada će proizvod ući u stanje niske potrošnje energije (npr. mirovanje, isključeno) nakon izvršenja svoje primarne funkcije.

22.   Isključeno— Stanje opskrbe energijom u koje proizvod ulazi kada je ručno ili automatski isključen, ali je još uvijek spojen na mrežu. Iz ovog režima se izlazi stimulacijom ulazne jedinice, poput ručnog prekidača struje ili mjerača vremena, kako bi uređaj došao u režim spremnosti. Kada je ovo stanje posljedica ručne intervencije korisnika, često se navodi kao ručno isključivanje, a kada je posljedica automatskog ili predodređenog poticaja (npr. vrijeme počeka ili vrijeme na satu), često se navodi kao automatsko isključivanje.

23.   Spremnost— Stanje koji postoji kada proizvod ne proizvodi ispis, dosegnuo je uvjete za djelovanje, još nije ušao u neki režim niske potrošnje energije i može ući u aktivni režim s najmanjim počekom. Sve mogućnosti proizvoda mogu se omogućiti u ovom režimu, a proizvod se mora moći vratiti u aktivni režim odgovarajući na bilo koje moguće opcije unosa koje su dizajnirane u proizvodu. Mogući unosi uključuju vanjski elektronički poticaj (npr. mrežni poticaj, poziv preko faksa ili kontrola na daljinu) i izravne fizičke intervencije (npr. aktiviranje fizičkog prekidača ili tipke).

24.   Mirovanje— Stanje smanjene potrošnje energije u koje proizvod ulazi automatski nakon razdoblja neaktivnosti. Pored automatskog ulaska u stanje mirovanja, proizvod također može ući u taj režim 1. u vrijeme koje odredi korisnik; 2. odmah kao odgovor na ručnu radnju korisnika, bez stvarnog gašenja; ili 3. na druge automatske načine koji su povezani s korisnikovim radnjama. Sve mogućnosti proizvoda mogu se omogućiti u ovom režimu, a proizvod mora moći ući u aktivni režim odgovarajući na bilo koje moguće opcije unosa koje su dizajnirane u proizvodu; međutim, moguć je određen poček. Mogući unosi uključuju vanjski elektronički poticaj (npr. mrežni poticaj, poziv preko faksa ili kontrola na daljinu) i izravne fizičke intervencije (npr. aktiviranje fizičkog prekidača ili tipke). Proizvod mora održavati mrežnu povezivost dok je u mirovanju, izlazeći iz tog stanja samo ako je potrebno.

Napomena: prilikom davanja podataka i kvalifikacije proizvoda koji mogu ući u režim mirovanja na više načina, partneri trebaju navesti razinu mirovanja koja se može ostvariti automatski. Ako je proizvod sposoban automatski ući u više sukcesivnih razina mirovanja, o proizvođačevoj diskreciji ovisi koje od tih razina se koriste za potrebe kvalifikacije; međutim, predodređeno vrijeme počeka koje se navodi mora odgovarati kod bilo koje korištene razine.

25.   Pripravnost— Stanje najmanje potrošnje energije koje ne može isključiti (ne može utjecati na nj) korisnik i koje može trajati neodređeno vrijeme ako je proizvod povezan s glavnim izvorom električne energije i koristi se u skladu s uputama proizvođača (7). Pripravnost je režim proizvoda s najmanjom potrošnjom energije.

Napomena: za proizvode opreme za izradu slika iz ovih specifikacija, razina potrošnje energije u pripravnosti ili najmanji režim potrošnje energije obično se javlja u režimu isključenosti, ali se također može javiti u spremnosti ili mirovanju. Proizvod ne može izaći iz pripravnosti i doći u stanje niže potrošnje energije, osim ako se fizički prekine veza s glavnim izvorom električne energije kao posljedica ručnog djelovanja.

Formati veličine proizvoda

26.   Veliki format— Proizvodi kategorizirani kao veliki format uključuju one koji su dizajnirani za veličine A2 i veće, uključujući one koji su dizajnirani za prihvaćanje kontinuiranog medija širine 406 milimetara (mm) ili šire. Proizvodi velikog formata također mogu biti sposobni tiskati na medije standardne ili male veličine.

27.   Mali format— Proizvodi kategorizirani kao mali format uključuju one koji su dizajnirani za veličine medija koje su manje od onih koji su definirane kao standardne (npr. A6, 4″ × 6″, mikrofilm), uključujući one koje su dizajnirane za prihvaćanje kontinuiranog medija širina manjih od 210 mm.

28.   Standardni— Proizvodi kategorizirani kao standardni uključuju one koji su dizajnirani za medije standardnih veličina (npr. Letter, Legal, Ledger, A3, A4 i B4), uključujući one koji su dizajnirani za prihvaćanje kontinuiranog medija širina između 210 mm i 406 mm. Proizvodi standardne veličine također mogu biti sposobni tiskati na medije malog formata.

Dodatni pojmovi

29.   Dodatak— Opcionalni dio periferne opreme koji nije nužan za djelovanje osnovne jedinice, ali se može dodati prije ili nakon isporuke kako bi se dodala funkcionalnost. Dodatak se može prodavati zasebno pod svojim vlastitim brojem modela ili se prodavati s osnovnom jedinicom kao dio paketa ili konfiguracije.

30.   Osnovni proizvod— Osnovni proizvod je standardni model koji isporučuje proizvođač. Kada se modeli proizvoda nude u različitim konfiguracijama, osnovni proizvod je najosnovnija konfiguracija modela, koja ima najmanji broj pripadajućih funkcija na raspolaganju. Funkcionalne komponente ili dodaci koji se nude kao opcionalni, a ne standardni, ne smatraju se dijelom osnovnog proizvoda.

31.   Kontinuirani oblik— Proizvodi kategorizirani kao kontinuirani oblik uključuju one koji ne koriste prethodno rezane listove i dizajnirani su za temeljne primjene poput tiskanja bar kodova, naljepnica, potvrda, tovarnih listova, računa, zrakoplovnih karata ili oznaka cijena u trgovini na malo.

32.   Digitalni front-end (DFE)— Funkcionalno povezani server koji poslužuje ostala računala i aplikacije i služi kao sučelje za opremu za izradu slika. DFE daje veću funkcionalnost proizvodu za izradu slika. DFE se definira na jedan od sljedećih načina:

DFE tip 1: DFE koji crpi istosmjernu struju iz vlastitog izvora izmjenične struje (unutarnjeg ili vanjskog) koji je odvojen od izvora energije koji napaja opremu za izradu slika. DFE može crpiti svoju izmjeničnu struju izravno iz zidne utičnice ili je može crpiti iz izmjenične struje povezane s unutarnjim izvorom energije proizvoda za izradu slika.

DFE tip 2: DFE koji crpi svoju istosmjernu struju iz istog izvora energije kao i oprema za izradu slika kojom upravlja. DFE tip 2 mora imati panel ili sklop sa zasebnom procesnom jedinicom koja može pokrenuti aktivnost preko mreže i može se fizički odstraniti, izolirati ili onemogućiti korištenjem uobičajenih inženjerskih praksa kako bi se omogućilo obavljanje mjerenja potrošnje.

DFE također nudi najmanje tri od sljedećih naprednih mogućnosti:

33.   Dodatna funkcionalnost— Dodatna funkcionalnost je standardna mogućnost proizvoda koja dodaje funkcionalnost glavi za ispis u opremi za izradu slika. Dio ovih specifikacija o operativnom režimu sadrži dodatne dopuštene razine potrošnje energije za određene dodatne funkcionalnosti. Primjeri dodatnih funkcionalnosti uključuju bežična sučelja i mogućnost skeniranja.

34.   Pristup operativnog režima (OM)— Način testiranja i usporedbe energetske učinkovitosti proizvoda opreme za izradu slika koji se usredotočuje na potrošnju energije proizvoda u različitima režimima niske potrošnje energije. Ključni kriterij koji se koristi u OM pristupu su vrijednosti za režime niske potrošnje energije, mjerene u vatima (W). Detaljni podaci mogu se pronaći u „Testnom postupku operativnog režima opreme za izradu slika kvalificirane kao ENERGY STAR” dostupnom na www.energystar.gov/products.

35.   Glava za ispis— Osnovna glava u proizvodu za izradu slika koja proizvodi sliku u tom proizvodu. Bez dodatnih funkcionalnih komponenta, glava za ispis ne može primiti podatke o slici kako bi je procesuirala te je stoga nefunkcionalna. Glava za ispis se oslanja na dodatne funkcionalnosti za mogućnost komunikacije i procesuiranje slike.

36.   Model— Proizvod opreme za izradu slika koji se prodaje ili stavlja na tržište pod jedinstvenim brojem modela ili tržišnim nazivom. Model može uključivati osnovnu jedinicu ili osnovnu jedinicu i dodatke.

37.   Brzina proizvoda— Općenito, za proizvode standardne veličine, jedan A4 ili 8.5″ × 11″ list koji se ispisuje/kopira/skenira na jednoj stranici u minuti odgovara jednoj slici u minuti (ipm). Ako se najveće navedene brzine razlikuju prilikom ispisa na A4 ili 8,5″ × 11″ papiru, koristi se ona koja je veća.

Za uređaje za frankiranje, jedna pošiljka procesuirana u minuti odgovara jednoj slici u minuti (mppm).

Za proizvode malog formata, jedan A6 ili 4″ × 6″ list ispisan/kopiran/skeniran na jednoj strani u minuti odgovara 0,25 ipm.

Za proizvode velikog formata, jedan A2 list odgovara 4 ipm, a jedan A0 list odgovara 16 ipm.

Za kontinuirane proizvode kategorizirane kao mali format, veliki format ili standardna veličina, brzina ispisa u ipm treba se izvesti iz najveće navedene brzine ispisa proizvoda u metrima u minuti u skladu s konverzijom u nastavku:

Formula

U svim slučajevima, konvertirana brzina u ipm treba se zaokružiti na najbliži cijeli broj (npr. 14,4 ipm zaokružuje se na 14.0 ipm; 14,5 ipm zaokružuje se na 15 ipm).

Za potrebe kvalifikacije, proizvođači trebaju navesti brzinu proizvoda u skladu s prioritizacijom funkcija kako je navedeno u nastavku:

brzina ispisa, osim ako proizvod ne može vršiti funkciju ispisa, u tom slučaju,

brzina kopiranja, osim ako proizvod ne može vršiti funkcije ispisa ili kopiranja, u tom slučaju,

brzina skeniranja.

38.   Pristup uobičajene potrošnje električne energije (TEC)— Način testiranja i usporedbe energetske učinkovitosti proizvoda opreme za izradu slika koji se usredotočuje na uobičajenu električnu energiju koju potroši proizvod dok je u normalnom radu tijekom reprezentativnog vremenskog razdoblja. Ključni kriterij TEC pristupa za opremu za izradu slika je vrijednost za uobičajenu tjednu potrošnju električne energije, mjereno u kilovatsatima (kWh). Detaljni podaci mogu se pronaći u Testnom postupku uobičajene potrošnje električne energije u odjeljku D.2.

B.   Kvalificirani proizvodi

Ovim ENERGY STAR specifikacijama namjeravaju se obuhvatiti osobni, poslovni i komercijalni proizvodi opreme za izradu slika, ali ne industrijski proizvodi (npr. proizvodi izravno spojeni na trofaznu struju). Uređaji se moraju moći opskrbljivati električnom energijom iz utičnice u zidu ili putem podatkovne ili mrežne veze, korištenjem izvora s međunarodnim standardnim nominalnim naponom navedenih u odjeljku D.4. Kako bi se kvalificirao kao ENERGY STAR, proizvod opreme za izradu slika mora biti definiran u odjeljku A i zadovoljavati jedan od opisa proizvoda u donjim tablicama 1. ili 2.

Tablica 1.

Kvalificirani proizvodi — TEC pristup

Područje proizvoda

Tehnologija za označivanje

Format

Mogućnost u pogledu boja

TEC tablica

Kopirni uređaji

Izravna termička

Standardni

Jednobojan

TEC 1

Sublimacija boje

Standardni

Višebojan

TEC 2

Sublimacija boje

Standardni

Jednobojan

TEC 1

EP

Standardni

Jednobojan

TEC 1

EP

Standardni

Višebojan

TEC 2

Kruta tinta

Standardni

Višebojan

TEC 2

Termički prijenos

Standardni

Višebojan

TEC 2

Termički prijenos

Standardni

Jednobojan

TEC 1

Digitalni duplikatori

Šablona

Standardni

Višebojan

TEC 2

Šablona

Standardni

Jednobojan

TEC 1

Faks uređaji

Izravna termička

Standardni

Jednobojan

TEC 1

Sublimacija boje

Standardni

Jednobojan

TEC 1

EP

Standardni

Jednobojan

TEC 1

EP

Standardni

Višebojan

TEC 2

Kruta tinta

Standardni

Višebojan

TEC 2

Termički prijenos

Standardni

Višebojan

TEC 2

Termički prijenos

Standardni

Jednobojan

TEC 1

Višefunkcionalni uređaji (MFD-ovi)

Visokokvalitetni IJ

Standardni

Jednobojan

TEC 3

Visokokvalitetni IJ

Standardni

Višebojan

TEC 4

Izravna termička

Standardni

Jednobojan

TEC 3

Sublimacija boje

Standardni

Višebojan

TEC 4

Sublimacija boje

Standardni

Jednobojan

TEC 3

EP

Standardni

Jednobojan

TEC 3

EP

Standardni

Višebojan

TEC 4

Kruta tinta

Standardni

Višebojan

TEC 4

Termički prijenos

Standardni

Višebojan

TEC 4

Termički prijenos

Standardni

Jednobojan

TEC 3

Pisači

Visokokvalitetni IJ

Standardni

Jednobojan

TEC 1

Visokokvalitetni IJ

Standardni

Višebojan

TEC 2

Izravna termička

Standardni

Jednobojan

TEC 1

Sublimacija boje

Standardni

Višebojan

TEC 2

Sublimacija boje

Standardni

Jednobojan

TEC 1

EP

Standardni

Jednobojan

TEC 1

EP

Standardni

Višebojan

TEC 2

Kruta tinta

Standardni

Višebojan

TEC 2

Termički prijenos

Standardni

Višebojan

TEC 2

Termički prijenos

Standardni

Jednobojan

TEC 1


Tablica 2.

Kvalificirani proizvodi – pristup po operativnom režimu

Područje proizvoda

Tehnologija za označivanje

Format

Mogućnost u pogledu boja

OM tablica

Kopirni uređaji

Izravna termička

Veliki

Jednobojan

OM 1

Sublimacija boje

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 1

EP

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 1

Kruta tinta

Veliki

Boja

OM 1

Termički prijenos

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 1

Faks uređaji

Tintni mlaz

Standardni

Višebojni i jednobojni

OM 2

Uređaji za frankiranje

Izravna termička

Nije dostupno

Jednobojan

OM 4

EP

Nije dostupno

Jednobojan

OM 4

Tintni mlaz

Nije dostupno

Jednobojan

OM 4

Termički prijenos

Nije dostupno

Jednobojan

OM 4

Višefunkcionalni uređaji (MFD-ovi)

Izravna termička

Veliki

Jednobojan

OM 1

Sublimacija boje

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 1

EP

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 1

Tintni mlaz

Standardni

Višebojni i jednobojni

OM 2

Tintni mlaz

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 3

Kruta tinta

Veliki

Višebojan

OM 1

Termički prijenos

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 1

Pisači

Izravna termička

Veliki

Jednobojan

OM 8

Izravna termička

Mali

Jednobojan

OM 5

Sublimacija boje

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 8

Sublimacija boje

Mali

Višebojni i jednobojni

OM 5

EP

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 8

EP

Mali

Višebojan

OM 5

Udarac

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 8

Udarac

Mali

Višebojni i jednobojni

OM 5

Udarac

Standardni

Višebojni i jednobojni

OM 6

Tintni mlaz

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 3

Tintni mlaz

Mali

Višebojni i jednobojni

OM 5

Tintni mlaz

Standardni

Višebojni i jednobojni

OM 2

Kruta tinta

Veliki

Višebojan

OM 8

Kruta tinta

Mali

Višebojan

OM 5

Termički prijenos

Veliki

Višebojni i jednobojni

OM 8

Termički prijenos

Mali

Višebojni i jednobojni

OM 5

Skeneri

Nije dostupno

Veliki, mali i standardni

Nije dostupno

OM 7

C.   Specifikacije za energetsku učinkovitost za kvalificirane proizvode

Samo proizvodi koji su navedeni gore u odjeljku B i koji ispunjavaju sljedeće kriterije mogu se kvalificirati za ENERGY STAR. Datumi primjene navedeni su u odjeljku F.

 

Proizvodi koji se prodaju s vanjskim izvorom električne energije: kako bi se kvalificirali kao ENERGY STAR prema ovim specifikacijama za opremu za izradu slika inačice 1.1, proizvodi opreme za izradu slika proizvedeni 1. srpnja 2009. ili nakon toga koji koriste jednonaponski vanjski izvor električne energije izmjenična-izmjenična struja ili izmjenična-istosmjerna struja moraju koristiti ENERGY STAR kvalificiran vanjski izvor električne energije ili izvor koji zadovoljava zahtjeve ENERGY STAR vanjskog izvora električne energije (EPS) inačice 2.0 kada se testira ENERGY STAR testnom metodom. Specifikacija ENERGY STAR i testna metoda za jednonaponske vanjske izvore električne energije izmjenična-izmjenična struja i izmjenična-istosmjerna struja mogu se pronaći na www.energystar.gov/products.

 

Proizvodi određeni za djelovanje s DFE tipom 1: kako bi se kvalificirali kao ENERGY STAR prema ovim specifikacijama za opremu za izradu slika inačice 1.1, proizvod opreme za izradu slika proizveden 2009. srpnja 1. ili kasnije i koji se prodaje s DFE tipom 1 mora koristiti DFE koji zadovoljava zahtjeve ENERGY STAR digitalnog front-end izvora električne energije za opremu za izradu slika (EPS) navedene u odjeljku C.3.

 

Proizvodi određeni za djelovanje s DFE tipom 2: za proizvod opreme za izradu slika koji se prodaje s DFE tipom 2 i koji je proizveden 1. srpnja 2009. ili kasnije, da bi se kvalificirao kao ENERGY STAR prema ovim specifikacijama za opremu za izradu slika inačice 1.1, proizvođači trebaju oduzeti potrošnju električne energije DFE-a u stanju spremnosti za TEC proizvode ili ih izuzeti prilikom mjerenja mirovanja i pripravnosti za OM proizvode. Odjeljak C.1 navodi dodatne detalje o prilagodbi TEC vrijednosti za DFE-ove za TEC proizvode i odjeljak C.2 navodi dodatne detalje za isključenje DFE-ova iz OM razina mirovanja i pripravnosti.

Namjera je EPA-e i Europske komisije da se, kad god je to moguće, potrošnja povezana s DFE-om (tip 1 ili tip 2) treba isključiti ili oduzeti kod mjerenja TEC energije ili OM potrošnje.

 

Proizvodi koji se prodaju s dodatnom bežičnom slušalicom: kako bi se kvalificirali, faks uređaji ili MFD-ovi s mogućnošću faksiranja koji su proizvedeni 1. srpnja 2009. ili kasnije i koji se prodaju s dodatnom bežičnom slušalicom moraju koristiti ENERGY STAR kvalificirani telefon ili telefon koji zadovoljava ENERGY STAR telefonske specifikacije kada se testira ENERGY STAR testnom metodom na datum kada se proizvod za izradu slika kvalificira kao ENERGY STAR. Specifikacija ENERGY STAR i testna metoda za telefonske proizvode mogu se pronaći na www.energystar.gov/products.

 

Dvostranost: kopirni uređaji standardne veličine, MFD-ovi i pisači koji koriste EP, SI i visokokvalitetne IJ tehnologije za označivanje obuhvaćeni TEC pristupom u odjeljku C.1 moraju ispunjavati sljedeće zahtjeve dvostranosti, na temelju brzine proizvoda za jednu boju:

Uređaji za višebojno kopiranje, MFD-ovi i pisači

Brzina proizvoda za jednu boju

Zahtjev dvostranosti

≤ 19 ipm

Nije dostupno

20 – 39 ipm

Automatska dvostranost mora se nuditi kao standardna mogućnost ili opcionalni dodatak u vrijeme kupnje.

≥ 40 ipm

Automatska dvostranost zahtijeva se kao standardna mogućnost u vrijeme kupnje.

Uređaji za jednobojno kopiranje, MFD-ovi i pisači

Brzina proizvoda za jednu boju

Zahtjev dvostranosti

≤ 24 ipm

Nije dostupno

25 – 44 ipm

Automatska dvostranost mora se nuditi kao standardna mogućnost ili opcionalni dodatak u vrijeme kupnje.

≥ 45 ipm

Automatska dvostranost zahtijeva se kao standardna mogućnost u vrijeme kupnje.

1.   ENERGY STAR kriteriji prihvatljivosti – TEC

Kako bi se kvalificiralo kao ENERGY STAR, TEC vrijednost dobivena za opremu za izradu slika navedena gore u odjeljku B, tablici 1., ne smije prelaziti odgovarajuće granice navedene u nastavku.

Za proizvode za izradu slika s DFE-om tipa 2, potrošnju električne energije DFE-a, izračunato kao u donjem primjeru, treba izuzeti prilikom usporedbe izmjerene TEC vrijednosti proizvoda s granicama navedenim u nastavku. DFE ne smije utjecati na mogućnost proizvoda za izradu slika da uđe ili izađe iz svojeg režima niske potrošnje struje. Kako bi se izuzeo, DFE mora zadovoljavati definiciju u odjeljku A.32 i biti zasebna procesna jedinica koja je sposobna pokrenuti aktivnost preko mreže.

Primjer: ukupni TEC rezultat pisača je 24,5 kWh po tjednu, a njegov unutarnji DFE troši 50 W u stanju spremnosti. Formula, što se zatim oduzima od testirane TEC vrijednosti: Formula. 16,1 kWh po tjednu se zatim uspoređuje sa sljedećim granicama.

Napomena: u svim sljedećim jednadžbama, x = brzina proizvoda za jednu boju (ipm).

TEC tablica 1.

Proizvod(i): kopirni uređaji, digitalni duplikatori, faks uređaji, pisači

Format(i): standardna veličina

Tehnologije za označivanje: DT, mono DS, mono EP, mono šablona, mono TT, mono visokokvalitetni IJ

Brzina proizvoda za jednu boju (ipm)

Najveći TEC (kWh po tjednu)

≤ 15

1,0 kWh

15 < x ≤ 40

Formula

40 < x ≤ 82

Formula

> 82

Formula

TEC tablica 2.

Proizvod(i): kopirni uređaji, digitalni duplikatori, faks uređaji, pisači

Format(i): standardna veličina

Tehnologije za označivanje: višebojni DS, višebojna šablona, višebojni TT, višebojni EP, SI, višebojni visokokvalitetni IJ

Brzina proizvoda za jednu boju (ipm)

Najveći TEC (kWh po tjednu)

≤ 32

Formula

32 < x ≤ 58

Formula

> 58

Formula

TEC tablica 3.

Proizvod(i): MFD-ovi

Format(i): standardna veličina

Tehnologije za označivanje: DT, mono DS, mono EP, mono TT, mono visokokvalitetni IJ

Brzina proizvoda za jednu boju (ipm)

Najveći TEC (kWh po tjednu)

≤ 10

1,5 kWh

10 < x ≤ 26

Formula

26 < x ≤ 68

Formula

> 68

Formula

TEC tablica 4.

Proizvod(i): MFD-ovi

Format(i): standardna veličina

Tehnologije za označivanje: višebojni DS, višebojni TT, višebojni EP, SI, višebojni visokokvalitetni IJ

Brzina proizvoda za jednu boju (ipm)

Najveći TEC (kWh po tjednu)

≤ 26

Formula

26 < x ≤ 62

Formula

> 62

Formula

2.   ENERGY STAR kriteriji prihvatljivosti – OM

Kako bi se kvalificiralo kao Energy Star, vrijednosti potrošnje energije za opremu za izradu slika navedene gore u odjeljku C, tablici 2., ne smiju prelaziti odgovarajuće granice navedene u nastavku. Za proizvode koji u stanju spremnosti zadovoljavaju zahtjev potrošnje energije za stanje mirovanja, nisu potrebna nikakva dodatna automatska smanjenja potrošnje energije kako bi se zadovoljila granica za mirovanje. Dodatno, za proizvode koji zadovoljavaju zahtjeve za stanje pripravnosti u stanju spremnosti ili mirovanja, nisu potrebna nikakva dodatna automatska smanjenja potrošnje energije da bi se kvalificirali kao ENERGY STAR.

Za proizvode za izradu slika s funkcionalno integriranim DFE-om koji se za napajanje oslanja na proizvod za izradu slika, potrošnju električne energije DFE-a treba izuzeti prilikom dolje navedene usporedbe granica za mirovanje proizvoda i kombiniranih granica za glavu za ispis i dodatnu funkcionalnost te prilikom usporedbe izmjerene razine za pripravnost i granica za pripravnost u nastavku. DFE ne smije utjecati na mogućnost proizvoda za izradu slika da uđe ili izađe iz svojeg režima niske potrošnje struje. Kako bi se izuzeo, DFE mora zadovoljavati definiciju u odjeljku A.32 i biti zasebna procesna jedinica koja je sposobna pokrenuti aktivnost preko mreže.

Zahtjevi za predodređenim vremenom počeka: kako bi se kvalificirali za Energy Star, OM proizvodi moraju zadovoljiti postavke predodređenog vremena počeka u tablicama A do C za svaku vrstu proizvoda, što se omogućuje nakon isporuke proizvoda. Uz to, svi OM proizvodi moraju se isporučiti s najduljim strojnim vremenom počeka koje ne prelazi četiri sata, što može promijeniti samo proizvođač. Na to najdulje strojno vrijeme počeka ne može utjecati korisnik i obično se ne može promijeniti bez unutarnje invazivne manipulacije proizvodom. Postavke predodređenog vremena počeka u tablicama A do C može promijeniti korisnik.

Tablica A

Najdulja predodređena vremena počeka za mirovanje za OM proizvode malog formata i standardne veličine, osim uređaja za frankiranje (u minutama)

Brzina proizvoda za jednu boju

(ipm)

Faks uređaji

MFD-ovi

Pisači

Skeneri

0 – 10

5

15

5

15

11 – 20

5

30

15

15

21 – 30

5

60

30

15

31 – 50

5

60

60

15

51 +

5

60

60

15


Tablica B

Najdulja predodređena vremena počeka za mirovanje za OM proizvode velikog formata, osim uređaja za frankiranje (u minutama)

Brzina proizvoda za jednu boju (ipm)

Kopirni uređaji

MFD-ovi

Pisači

Skeneri

0 – 10

30

30

30

15

11 – 20

30

30

30

15

21 – 30

30

30

30

15

31 – 50

60

60

60

15

51 +

60

60

60

15


Tablica C

Najdulja predodređena vremena počeka za mirovanje za uređaje za frankiranje (u minutama)

Brzina proizvoda

(mppm)

Uređaji za frankiranje

0 – 50

20

51 – 100

30

101 – 150

40

151 +

60

Zahtjevi za pripravnost: kako bi se kvalificirali kao ENERGY STAR, OM proizvodi moraju zadovoljiti granicu potrošnje energije u pripravnosti u tablici D u nastavku za svaku vrstu proizvoda.

Tablica D

Najveća razina potrošnje električne energije u pripravnosti za OM proizvode (u vatima)

Vrsta proizvoda

Pripravnost (W)

Svi OM proizvodi

1

Kriteriji prihvatljivosti u OM tablicama 1. do 8. dalje u nastavku odnose se na glavu za ispis u proizvodu. Budući da se očekuje da se proizvodi isporučuju s jednom ili više dodatnih funkcija u odnosu na osnovnu glavu za ispis, odgovarajuća dolje navedena dopuštenja trebaju se dodati kriteriju za glavu za ispis za mirovanje. Treba koristiti ukupnu vrijednost za osnovni proizvod uvećano za dodane funkcionalnosti radi određivanja prihvatljivosti. Proizvođači smiju primijeniti ne više od tri primarnih dodatnih funkcionalnosti za svaki model proizvoda, ali mogu primijeniti sekundarnih dodanih funkcionalnosti koliko god ih ima (pri čemu se, ako primarnih ima više od tri, višak pribraja sekundarnim). Primjer tog pristupa daje se u nastavku:

Primjer: uzmimo IJ pisač standardne veličine s USB 2.0 vezom i vezom za memorijsku karticu. Pod pretpostavkom da je USB veza primarno sučelje korišteno tijekom testa, model pisača bi dobio dopuštenje za dodatnu funkcionalnost od 0,5 W za USB i 0,1 za čitač memorijske kartice, što je ukupno 0,6 W dopuštenja za dodatne funkcionalnosti. Budući da OM tablica 2. određuje granicu za mirovanje za glavu za ispis od 1,4 W, radi utvrđivanja kvalifikacije po ENERGY STAR, proizvođač bi zbrojio granicu za mirovanje za glavu za ispis i primjenjiva dopuštenja za dodatne funkcionalnosti kako bi utvrdio najveću dopuštenu potrošnju električne energije za kvalifikaciju osnovnog proizvoda: 1,4 W + 0,6 W. Ako je potrošnja električne energije pisača u stanju mirovanja izmjerena na 2,0 W ili manje, tada bi pisač zadovoljavao ENERGY STAR granicu za mirovanje.

Tablica 3.

Kvalificirani proizvodi – OM dodatne funkcionalnosti

Vrsta

Detalji

Dopuštenja za dodatne funkcionalnosti (W)

 

 

Primarne

Sekundarne

Sučelja

A.

Žičano < 20 MHz

0,3

0,2

Fizički priključak na podatkovnu ili mrežnu vezu koji se nalazi na proizvodu za izradu slika i koji ima stopu prijenosa < 20 MHz. Uključuje USB 1.x, IEEE488, IEEE 1284/Parallel/Centronics, RS232 i/ili faks modem.

B.

Žičano ≥ 20 MHz i < 500 MHz

0,5

0,2

Fizički priključak na podatkovnu ili mrežnu vezu koji se nalazi na proizvodu za izradu slika i koji ima stopu prijenosa ≥ 20 MHz and < 500 MHz. Uključuje USB 2.x, IEEE 1394/FireWire/i.LINK i 100Mb Ethernet.

C.

Žičano ≥ 500 MHz

1,5

0,5

Fizički priključak na podatkovnu ili mrežnu vezu koji se nalazi na proizvodu za izradu slika i koji ima stopu prijenosa ≥ 500 MHz. Uključuje 1 G Ethernet.

D.

Bežično

3,0

0,7

Sučelje za podatkovnu ili mrežnu vezu koji se nalazi na proizvodu za izradu slika i koji je dizajniran za prijenos podataka radio frekvencijama bežičnim putem. Uključuje Bluetooth i 802.11.

E.

Žičana kartica/fotoaparat/memorija

0,5

0,1

Fizički priključak na podatkovnu ili mrežnu vezu koji se nalazi na proizvodu za izradu slika i koji je dizajniran za omogućivanje povezivanja vanjskog uređaja, poput čitača flash memorijskih kartica/pametnih kartica i sučelja za fotoaparat (uključujući PictBridge).

G.

Infracrveno

0,2

0,2

Sučelje za podatkovnu ili mrežnu vezu koji se nalazi na proizvodu za izradu slika i koji je dizajniran za prijenos podataka infracrvenom tehnologijom. Uključuje IrDA.

Ostalo

Spremnik

0,2

 

Unutarnji uređaji za pohranjivanje prisutni u proizvodu za izradu slika. Uključuje samo unutarnje uređaje (npr. diskovne uređaje, DVD uređaje, Zip uređaje) i primjenjuje se na svaki uređaj posebno. Ova dodana funkcija ne obuhvaća sučelja za vanjske uređaje (npr. SCSI) ili unutarnju memoriju.

 

Skeneri s CCFL lampama ili ne-CCFL lampama

0,5

 

Skener koji koristi tehnologiju hladne katodne fluorescentne lampe (CCFL) ili tehnologiju koja nije CCFL, poput svjetleće diode (LED), halogena, tople katodne fluorescentne cijevi (HCFT), ksenona ili cijevnih fluorescentnih (TL) tehnologija. Ova se dodatna funkcionalnost primjenjuje samo jedanput, bez obzira na veličinu lampe ili broj upotrijebljenih lampa/žarulja.

 

Sustav koji se oslanja na osobno računalo (ne može ispisivati/kopirati/skenirati bez korištenja značajnih resursa osobnog računala)

- 0,5

 

Ova se dodatna funkcionalnost primjenjuje na proizvode za izradu slika koji se za značajne resurse oslanjaju na vanjsko računalo, poput memorije i procesuiranja podataka, radi izvođenja osnovnih funkcija koje inače izvode proizvodi za izradu slika samostalno, poput renderiranja slike. Ova se dodatna funkcionalnost ne primjenjuje na proizvode koji koriste računalo samo kao izvor ili odrediše za podatke o slici.

 

Bežična slušalica

0,8

 

Mogućnost komunikacije proizvoda za izradu slika s bežičnom slušalicom. Dodatna funkcionalnost se primjenjuje samo jedanput, bez obzira na broj bežičnih slušalica koji proizvod može primiti. Ova dodatna funkcionalnost ne odnosi se na zahtjeve potrošnje energije bežične slušalice same za sebe.

 

Memorija

1,0 W po 1 GB

 

Unutarnji kapacitet u proizvodu za izradu slika dostupan za pohranu podataka. Ova se dodatna funkcionalnost primjenjuje na sve veličine unutarnje memorije i treba se odgovarajuće razmjerno povećati. Na primjer, jedinica s 2,5 GB memorije dobila bi dopuštenje od 2,5 W, a jedinica s 0,5 GB dobila bi dopuštenje od 0,5 W.

 

Veličina izvora energije (PS), temeljeno na rejtingu PS izlaza

Napomena: ova se dodatna funkcionalnost primjenjuje samo na one proizvode za izradu slika koji su obuhvaćeni OM tablicama 2. i 6.

Za PSOR > 10 W,

0,02 x (PSOR — 10 W)

 

Ova se dodatna funkcionalnost primjenjuje samo na one proizvode za izradu slika koji su obuhvaćeni OM tablicama 2. i 6. Dopuštenje se izračunava iz izlaza unutarnjeg ili vanjskog izvora energije označenog kao DC, kako je odredio proizvođač izvora napajanja. (Nije mjerena vrijednost). Na primjer, jedinica za koju je određeno da daje do 3 A pri 12 V ima PSOR od 36 W i dobila bi dopuštenje izvora napajanja od

Formula

. Za izvore koji daju više od jednog napona, koristi se zbroj jačina iz svih napona, osim ako specifikacije navode da postoji određena granica niža od ovog. Na primjer, izvor koji može dati 3 A pri 24 V i 1,5 A pri 5 V izlazu ima ukupni PSOR od

Formula

i dopuštenje od 1,39 W.

Za dopuštenja za dodatne funkcionalnosti prikazane gore u tablici 3., vrši se razlikovanje između „primarnih” i „sekundarnih” vrsta dodatnih funkcionalnosti. Te oznake odnose se na stanje u kojem sučelje treba ostati za vrijeme dok je proizvod za izradu slika u mirovanju. Veze koje ostaju aktivne tijekom OM testnog postupka dok je proizvod za izradu slika u mirovanju definiraju se kao primarne, dok se veze koje mogu biti neaktivne dok je proizvod za izradu slika u mirovanju definiraju kao sekundarne. Većina dodatnih funkcionalnosti su obično sekundarne vrste.

Proizvođači trebaju uzeti u obzir samo vrste dodatnih funkcionalnosti koje su dostupne u proizvodu u konfiguraciji kako je isporučena. Opcije dostupne kupcu nakon što je proizvod isporučen ili sučelja koja su prisutna na digitalnom front-end-u (DFE) proizvoda koji se vanjski napaja ne mogu se uzeti u obzir prilikom primjene dopuštenja za proizvod za izradu slika.

Za proizvode s višestrukim sučeljima, ta se sučelja trebaju smatrati kao jedinstvena i odvojena. Međutim, sučelja koja vrše više funkcija trebaju se uzeti u obzir samo jedanput. Na primjer, USB veza koja radi i kao 1.x i kao 2.x može se brojati samo jedanput i može joj se dati samo jedno dopuštenje. Kada konkretno sučelje može biti obuhvaćeno s više od jedne vrste sučelja u skladu s tablicom 3. gore, proizvođač prilikom određivanja prikladnog dopuštenja za dodatnu funkcionalnost treba izabrati onu funkciju za čije je vršenje sučelje prvenstveno dizajnirano. Na primjer, USB veza na prednjoj strani proizvoda za izradu slika koji je u priručnicima za proizvod označen kao PictBridge ili „sučelje za fotoaparat” treba se smatrati sučeljem vrste E, a ne sučelje vrste B. Slično, utor za čitač memorijskih kartica koji podržava više formata može se računati samo jedanput. Nadalje, sustav koji podržava više od jedne vrste 802.11 može se računati samo kao jedno bežično sučelje.

OM Tablica 1.

Proizvod(i): kopirni uređaji, MFD-ovi

Format(i): veliki format

Tehnologije za označivanje: višebojni DS, višebojni TT, DT, mono DS, mono EP, mono TT, višebojni EP, SI

 

Mirovanje (W)

Glava za ispis

30


OM Tablica 2.

Proizvod(i): faks uređaji, MFD-ovi, pisači

Format(i): standardna veličina

Tehnologije za označivanje: višebojni IJ, mono IJ

 

Mirovanje (W)

Glava za ispis

1,4


OM Tablica 3.

Proizvod(i): MFD-ovi, pisači

Format(i): veliki format

Tehnologije za označivanje: višebojni IJ, mono IJ

 

Mirovanje (W)

Glava za ispis

15


OM Tablica 4.

Proizvod(i): uređaji za frankiranje

Format(i): Nije dostupno

Tehnologije za označivanje: DT, Mono EP, Mono IJ, Mono TT

 

Mirovanje (W)

Glava za ispis

7


OM Tablica 5.

Proizvod(i): pisači

Format(i): mali format

Tehnologije za označivanje: višebojni DS, DT, višebojni IJ, višebojni udarac, višebojni TT, mono DS, mono EP, mono IJ, mono udarac, mono TT, višebojni EP, SI

 

Mirovanje (W)

Glava za ispis

9


OM Tablica 6.

Proizvod(i): pisači

Format(i): standardna veličina

Tehnologije za označivanje: višebojni udarac, mono udarac

 

Mirovanje (W)

Glava za ispis

4,6


OM Tablica 7.

Proizvod(i): skeneri

Format(i): veliki format, mali format, standardna veličina

Tehnologije za označivanje: Nije dostupno

 

Mirovanje (W)

Glava za skeniranje

4,3


OM Tablica 8.

Proizvod(i): pisači

Format(i): veliki format

Tehnologije za označivanje: višebojni DS, višebojni udarac, višebojni TT, DT, mono DS, mono EP, mono udarac, mono TT, višebojni EP, SI

 

Mirovanje (W)

Glava za ispis

14

3.   Zahtjevi za učinkovitost DFE-a

Sljedeći zahtjevi za učinkovitost su za digitalnu front-end opremu kako je definirana u odjeljku A ovih specifikacija.

Zahtjevi učinkovitosti izvora napajanja

DFE tipa 1 koji koristi unutarnji izvor napajanja izmjenična-istosmjerna struja: DFE koji se napaja istosmjernom strujom iz svojeg vlastitog unutarnjeg izvora napajanja izmjenična-istosmjerna struja mora zadovoljiti sljedeće zahtjeve učinkovitosti izvora napajanja: 80 % najmanje učinkovitosti na 20 %, 50 % i 100 % nazivne izlazne snage i faktor snage ≥ 0,9 na 100 % nazivne izlazne snage.

DFE tipa 1 koji koristi vanjski izvor napajanja: DFE koji se napaja istosmjernom strujom iz vlastitog vanjskog izvora napajanja (kako je definiran zahtjevima programa ENERGY STAR V2.0 za vanjske izvore napajanja izmjenična-izmjenična struja i izmjenična-istosmjerna struja s jednim naponom) mora biti kvalificiran ENERGY STAR ili zadovoljavati razine učinkovitosti za stanje neopterećenosti i aktivno stanje kako je određeno zahtjevima programa ENERGY STAR V2.0 za vanjske izvore napajanja izmjenična-izmjenična struja i izmjenična-istosmjerna struja s jednim naponom. ENERGY STAR specifikacija i popis kvalificiranih proizvoda mogu se pronaći na www.energystar.gov/powersupplies.

Testni postupci

Proizvođači trebaju izvršiti testove i sami certificirati one proizvode koji zadovoljavaju ENERGY STAR smjernice.

Prilikom provedbe tih testova, partner pristaje koristiti primjenjive testne postupke predviđene dolje u tablici 4.

Rezultati testova za kvalificirane proizvode moraju se poslati EPA-i ili Europskoj komisiji, ovisno o prikladnosti.

Dodatni zahtjevi testiranja i obavješćivanja navedeni su u nastavku.

Modeli koji mogu raditi s više kombinacija napona/frekvencije: Proizvođači moraju testirati svoje proizvode na temelju tržišta na kojima će se modeli prodavati i reklamirati kao kvalificirani za ENERGY STAR. EPA i njezine ENERGY STAR zemlje partneri sporazumjele su se o tablici s tri kombinacije napona/frekvencije za potrebe testiranja. Molimo vidjeti odjeljak D.4 za detalje o međunarodnim kombinacijama napona/frekvencije za svako tržište.

Za proizvode koji se prodaju kao ENERGY STAR na više međunarodnih tržišta i za koje se stoga navodi više ulaznih napona, proizvođač mora testirati i obavijestiti o zahtijevanim vrijednostima potrošnje energije ili učinkovitosti na svim odgovarajućim kombinacijama napona/frekvencije. Na primjer, proizvođač koji isporučuje isti model u Sjedinjene Države i Europu mora provesti mjerenja, zadovoljiti specifikaciju i prikazati testne vrijednosti i na 115 volta/60 Hz i na 230 volta/50 Hz kako bi kvalificirao model kao ENERGY STAR na oba tržišta. Ako se model kvalificira za ENERGY STAR na samo jednoj kombinaciji napona/frekvencije (npr. 115 volta/60 Hz), onda se može kvalificirati i reklamirati kao ENERGY STAR samo u onim regijama koje podržavaju testirane kombinacije napona/frekvencije (npr. Sjeverna Amerika i Tajvan).

Tablica 4.

Testni postupci za DFE tipa 1

Zahtjev specifikacije

Testni protokol

Izvor

Učinkovitost izvora napajanja

Unutarnji izvoz napajanja (IPS)

IPS: http://efficientpowersupplies.epri.com/

ENERGY STAR test vanjskog

izvora napajanja (EPS)

EPS: www.energystar.gov/powersupplies/

D.   Smjernice za testiranje

Posebne upute za testiranje energetske učinkovitosti proizvoda opreme za izradu slika navode se u tri odvojena odjeljka u nastavku, naslova:

Testni postupak uobičajene potrošnje električne energije,

Testni postupak za operativni režim;

i

Uvjeti i oprema za testiranje ENERGY STAR proizvoda opreme za izradu slika.

Rezultati testiranja ovih postupaka koristit će se kao prvenstvena osnova za određivanje ENERGY STAR kvalifikacije.

Proizvođači trebaju izvršiti testove i sami certificirati one modele proizvoda koji zadovoljavaju ENERGY STAR smjernice. Skupine modela opreme za izradu slika koji se izrađuju na istom kosturu i koje su identične u svakom pogledu osim kućišta i boje mogu se kvalificirati podnošenjem podataka iz testiranja za jedan reprezentativni model. Isto tako, modeli koji su nepromijenjeni ili se razlikuju samo u završnoj obradi od onih prodanih u prošloj godini mogu ostati kvalificirani bez podnošenja novih podataka iz testiranja, pod pretpostavkom da specifikacija ostane nepromijenjena.

Ako se model proizvoda nudi na tržištu u više konfiguracija kao skupina proizvoda ili serija, partner može testirati i prikazati najvišu konfiguraciju dostupnu u skupini, umjesto svakog pojedinačnog modela. Prilikom navođenja skupina modela, proizvođači su i dalje odgovorni za bilo koje tvrdnje o učinkovitosti za svoje proizvode za izradu slika, uključujući i one koji nisu testirani ili za koje podaci nisu prijavljeni.

Primjer: modeli A i B su identični, uz iznimku da se model A isporučuje sa žičanim sučeljem > 500 MHz, a model B se isporučuje sa žičanim sučeljem < 500 MHz. Ako se model A testira i zadovoljava ENERGY STAR specifikaciju, tada partner može prikazati podatke testiranja samo za model A, kako bi on predstavljao i model A i B.

Ako električna energija za proizvod dolazi iz glavne mreže, USB-a, IEEE1394-a, Power-over-Ethernet-a, telefonskog sustava ili bilo kojim drugim načinom ili kombinacijom načina, za kvalifikaciju se mora koristiti neto potrošnja izmjenične struje proizvoda (uzimajući u obzir gubitke pri pretvaranju izmjenične u istosmjernu struju, kako je određeno u OM testnom postupku).

1.   Dodatni zahtjevi testiranja i obavješćivanja navedeni su u nastavku.

Broj jedinica potrebnih za test

Testiranje će provesti proizvođač ili njegov ovlašteni zastupnik na jednoj jedinici modela.

(a)

Za proizvode na popisu u odjeljku B, tablici 1. ovih specifikacija, ako početna jedinica koja se testira ima TEC rezultate testiranja koji zadovoljavaju kriterije prihvatljivosti, ali su unutar 10 % od granice, mora se testirati još jedna dodatna jedinica istog modela. Proizvođači moraju prikazati vrijednosti za obje jedinice. Kako bi se kvalificirale za ENERGY STAR, obje jedinice moraju zadovoljiti ENERGY STAR specifikaciju.

(b)

Za proizvode na popisu u odjeljku B, tablici 2. ovih specifikacija, ako početna jedinica koja se testira ima OM rezultate testiranja koji zadovoljavaju kriterije prihvatljivosti, ali su unutar 15 % od granica u bilo kojem od određenih operativnih režima za tu vrstu proizvoda, tada se moraju testirati još dvije dodatne jedinice. Kako bi se kvalificirale za ENERGY STAR, sve tri jedinice moraju zadovoljiti ENERGY STAR specifikaciju.

Podnošenje podataka o kvalificiranim proizvodima EPA-i ili Europskoj komisiji, kako je prikladno

Partneri trebaju sami certificirati one proizvode koji zadovoljavaju ENERGY STAR smjernice i priopćiti podatke EPA-i ili Europskoj komisiji, već kako je prikladno. Podaci o proizvodima koji se trebaju priopćiti bit će određeni ubrzo nakon objave konačnih specifikacija. Uz to, partneri moraju podnijeti EPA-i ili Europskoj komisiji, već kako je prikladno, izvatke iz literature o proizvodu koji potrošačima objašnjavaju preporučena predodređena vremena počeka za postavke upravljanja potrošnjom energije. Namjera tog zahtjeva je pokazati da se proizvodi testiraju u onakvom stanju u kakvom se isporučuju i preporučeno koriste.

Modeli koji mogu raditi s više kombinacija napona/frekvencije

Proizvođači moraju testirati svoje proizvode na temelju tržišta na kojima će se modeli prodavati i reklamirati kao kvalificirani za ENERGY STAR. EPA, Europska komisija i njihove ENERGY STAR zemlje partneri sporazumjele su se o tablici s tri kombinacije napona/frekvencije za potrebe testiranja. Molimo vidjeti uvjete testiranja opreme za izradu slika za detalje o međunarodnom naponu/frekvenciji i veličinama papira za svako tržište.

Za proizvode koji se prodaju kao ENERGY STAR na više međunarodnih tržišta i za koje se stoga navodi više ulaznih napona, proizvođač mora testirati i obavijestiti o zahtijevanim vrijednostima potrošnje energije ili učinkovitosti na svim odgovarajućim kombinacijama napona/frekvencije. Na primjer, proizvođač koji isporučuje isti model u Sjedinjene Države i Europu mora provesti mjerenja, zadovoljiti specifikaciju i prikazati testne vrijednosti i na 115 volta/60 Hz i na 230 volta/50 Hz kako bi kvalificirao model kao ENERGY STAR na oba tržišta. Ako se model kvalificira za ENERGY STAR na samo jednoj kombinaciji napona/frekvencije (npr. 115 volta/60 Hz), onda se može kvalificirati i reklamirati kao ENERGY STAR samo u onim regijama koje podržavaju testirane kombinacije napona/frekvencije (npr. Sjeverna Amerika i Tajvan).

2.   Testni postupak uobičajene potrošnje električne energije (TEC)

(a)   Obuhvaćene vrste proizvoda: TEC testni postupak je za mjerenje proizvoda standardne veličine kako je definiran u odjeljku B, tablici 1.

(b)   Testni parametri

Ovaj odjeljak opisuje testne parametre koje treba koristiti prilikom mjerenja proizvoda u TEC testnom postupku. Ovaj odjeljak ne obuhvaća testne uvjete koji su navedeni dolje u odjeljku D.4.

Testiranje u jednostranom načinu rada

Proizvodi će se testirati u jednostranom načinu rada. Izvornici za kopiranje moraju biti jednostrano otisnute slike.

Testna slika

Testna slika je Testni obrazac A iz ISO/IEC standarda 10561:1999. Slika mora biti s veličinom 10 fiksne širine u fontu Courier (ili najbližem ekvivalentu); posebni znakovi iz njemačkog jezika ne moraju se reproducirati ako proizvod za to nije sposoban. Slika mora biti na 8,5″ × 11″ ili A4 listu papira, ovisno što je prikladno za namjeravano tržište. Za pisače i MFD-ove koji mogu interpretirati jezik opisa stranice (PDL) (npr. PCL, Postscript), slike se moraju proizvodu poslati u PDL-u.

Testiranje u jednobojnom načinu rada

Proizvodi sposobni za višebojni način rada moraju se testirati izradom jednobojnih slika, osim ako nisu sposobni za to.

Automatsko isključivanje i omogućivanje mreže

Proizvod mora biti konfiguriran onako kako se isporučuje i preporučuje za korištenje, posebno za ključne parametre poput predodređenih vremena počeka za upravljanje potrošnjom energije i razlučivosti (osim kako je specificirano u nastavku). Svi podaci proizvođača o preporučenim vremenima počeka moraju biti u skladu s konfiguracijom kakva se isporučuje, uključujući one u operativnim priručnicima, na internetskim stranicama i one koje daje osoblje za instalaciju. Ako pisač, digitalni duplikator ili MFD s mogućnošću ispisa ili faks uređaj imaju mogućnost automatskog isključivanja i ona je omogućena kada se isporučuje, ona mora biti onemogućena prije testa. Pisači i MFD-ovi koji se mogu mrežno povezati u konfiguraciji koja se isporučuje (8) moraju biti povezani s mrežom. Vrsta mrežne veze (ili druge podatkovne veze ako se proizvod ne može umrežiti) prepuštena je na odabir proizvođaču, a vrsta koja je upotrijebljena mora se prijaviti. Zadaci ispisa za test mogu se poslati preko nemrežnih veza (npr. USB-a), čak i na onim jedinicama koje su mrežno povezane.

Konfiguracija proizvoda

Izvor papira i oprema za završnu obradu moraju biti prisutni i konfigurirani kako se isporučuju i preporučuju za korištenje; međutim, njihovo korištenje u testu je u diskreciji proizvođača (npr. bilo koji izvor papira se može koristiti). Mogućnosti zaštite od vlažnosti mogu se isključiti ako ih može kontrolirati korisnik. Sva oprema koja je dio modela i koju treba instalirati ili spojiti korisnik (npr. uvlaka za papir) mora se instalirati prije ovog testa.

Digitalni duplikatori

Digitalni duplikatori trebaju se namjestiti i koristiti u skladu sa svojim dizajnom i mogućnostima. Na primjer, svaka zadatak treba uključivati samo jednu izvornu sliku. Digitalni duplikatori moraju se testirati na najvećoj deklariranoj brzini, a to je brzina koja se treba koristiti i za utvrđivanje veličine zadatka za provođenje testa, a ne na predodređenoj brzini kao kada se isporučuje, ako se one razlikuju. Digitalni duplikatori će se inače tretirati kao pisači, kopirni uređaji ili MFD-ovi, ovisno o njihovim mogućnostima koje imaju kada se isporučuju.

(c)   Struktura zadataka

Ovaj odjeljak opisuje kako odrediti broj slika po zadatku koje treba koristiti prilikom mjerenja proizvoda u TEC testnom postupku te zadatke po danu za TEC izračun.

Za potrebe ovog testnog postupka, brzina proizvoda koja se koristi za utvrđivanje veličine zadatka za testiranje je proizvođačeva najveća deklarirana brzina za jednostrani rad za izradu jednobojnih slika na papiru standardne veličine (8,5″ × 11″ ili A4), zaokruženo na najbliži cijeli broj. Ta će se brzina također koristiti za potrebe prijave kao brzina modela proizvoda. Predodređena brzina ispisa proizvoda, koja se treba koristiti u stvarnom testiranju, ne mjeri se i može se razlikovati od najveće deklarirane brzine zbog čimbenika poput postavki razlučivosti, kvalitete slike, režima ispisa, vremena skeniranja dokumenta, veličine i strukture zadatka i veličine i težine papira.

Faks uređaji se uvijek trebaju testirati s jednom slikom po zadatku. Broj slika po zadatku koji se treba koristiti za sve ostale proizvode opreme za izradu slika računa se u skladu sa sljedećim trima koracima. Radi prikladnosti, tablica 8. navodi izračune broja slika po zadatku za svaku brzinu proizvoda u cijelim brojevima do 100 slika po minuti (ipm).

i.

Izračunati broj zadataka po danu. Broj zadataka po danu razlikuje se s obzirom na brzinu proizvoda:

Za jedinice s brzinom od osam ipm-a ili manje, koristiti osam zadataka po danu.

Za jedinice s brzinom između osam i 32 ipm-a, broj zadatak po danu jednak je brzini. Na primjer, jedinica s 14 ipm-a koristi 14 zadataka po danu.

Za jedinice s brzinom od 32 ipm-a ili više, koristiti 32 zadatka po danu.

ii.

Izračunati nominalni iznos slika po danu  (9) prema tablici 5. Na primjer, jedinica s 14 ipm-a koristi

Formula

ili 98 slika po danu.

Tablica 5.

Tablica zadataka za opremu za izradu slika

Vrsta proizvoda

Brzina za korištenje

Formula (slika po danu)

Jednobojni (osim faksa)

jednobojna brzina

Formula

Višebojni (osim faksa)

jednobojna brzina

Formula

iii.

Izračunati broj slika po zadatku dijeleći broj slika po danu s brojem zadataka po danu. Zaokružiti iznos na manji najbliži cijeli broj. Na primjer, vrijednost od 15,8 treba se prikazati kao 15 slika po zadatku, umjesto da se zaokruži na 16 slika po zadatku.

Za kopirne uređaje s 20 ipm-a, treba biti jedan izvornik po traženoj slici. Za zadatke s velikim brojem slika, na primjer za strojeve s više od 20 ipm-a, može biti da nije moguće ostvariti broj traženih slika, posebno s granicama kapaciteta dodavača dokumenata. Stoga kopirni uređaji s 20 ipm-a i više mogu izrađivati višestruke preslike svakog izvornika, pod uvjetom da je broj izvornika najmanje deset. To može imati za posljedicu izradu više slika nego što se zahtijeva. Na primjer, za jedinicu s 50 ipm-a za koju je potrebno 39 slika po poslu, test se može obaviti s četiri preslike 10 izvornika ili tri preslike 13 izvornika.

(d)   Mjerni postupci

Za mjerenje vremena, obična štoperica i mjerenje s točnošću od jedne sekunde je dovoljno. Sve vrijednosti energije se trebaju zabilježiti kao vatsati (Wh). Sve vrijeme se treba zabilježiti u sekundama ili minutama. „Mjerač na nuli” znači očitanje „Wh” na brojaču. Tablice 6. i 7. navode korake TEC postupka.

Režimi servisa i održavanja (uključujući kalibraciju boja) općenito se ne bi smjeli uključiti u TEC mjerenja. Svi takvi režimi koji se jave tijekom testiranja trebaju se naznačiti. Ako se servisni režim javi tijekom zadatka koji nije prvi, taj se zadatak može odbaciti i dodati umjesto toga drugi zadatak u testu. Ako je potreban takav zadatak nadomjestak, ne smiju se bilježiti vrijednosti za odbačeni zadatak i mora se dodati zadatak nadomjestak odmah nakon zadatka 4. Interval od 15 minuta između zadataka mora se održavati cijelo vrijeme, uključujući za zadatak koji je odbačen.

MFD-ovi bez mogućnosti ispisa trebaju se tretirati kao kopirni uređaji za sve potrebe ovog testnog postupka.

i.   Postupak za pisače, digitalne duplikatore i MFD-ove s mogućnošću ispisa i faks uređaje

Tablica 6.

TEC testni postupak – pisači, digitalni duplikatori i MFD-ovi s mogućnošću ispisa i faks uređaji

Korak

Početno stanje

Radnja

Zabilježba (na kraju koraka)

Moguća mjerena stanja

1

Isključeno

Uključiti jedinicu u mjerač. Poništiti mjerač; pričekati testno razdoblje (pet ili više minuta).

Energija pri isključenom

Isključeno

Testno vrijeme intervala

2

Isključeno

Uključiti jedinicu. Pričekati da jedinica pokaže da je došla u stanje spremnosti.

3

Spremnost

Ispisati zadatak od najmanje jedne izlazne slike, ali ne više od jednog zadatka po tablici zadataka.

Mjeriti vrijeme za izlazak prvog lista iz jedinice. Pričekati da mjerač pokaže da je jedinica ušla u svoje konačno stanje mirovanja.

Trajanje aktivno 0

4

Mirovanje

Mjerač na nuli; pričekati jedan sat.

Energija u mirovanju

Mirovanje

5

Mirovanje

Mjerač i štoperica na nuli. Ispisati jedan zadatak po tablici zadataka. Mjeriti vrijeme za izlazak prvog lista iz jedinice. Pričekati da štoperica pokaže da je prošlo 15 minuta.

Energija zadatak 1

Povrat, aktivno, spremno, mirovanje

Trajanje aktivno 0

6

Spremnost

Ponoviti korak 5.

Energija zadatak 2

Isto kao gore

Trajanje aktivno 2

7

Spremnost

Ponoviti korak 5 (bez mjerenja aktivnog vremena).

Energija zadatak 3

Isto kao gore

8

Spremnost

Ponoviti korak 5 (bez mjerenja aktivnog vremena).

Energija zadatak 4

Isto kao gore

9

Spremnost

Mjerač i štoperica na nuli. Pričekati da mjerač i/ili jedinica pokažu da je jedinica ušla u svoje konačno stanje mirovanja.

Završno vrijeme

Spremnost, mirovanje

Završna energija

Napomene:

Prije početka testa, korisno je provjeriti predodređena vremena počeka za upravljanje potrošnjom energije kako bi se osiguralo da su onakva kakva su prilikom isporuke i provjeriti ima li dovoljno papira u uređaju.

Uputa o „mjeraču na nuli” može se provesti bilježenjem ukupne potrošnje energije u tom trenutku, umjesto da se brojač doslovno poništava na nulu.

Korak 1 — razdoblje mjerenja za stanje isključeno može biti dulje ako se želi, kako bi se smanjile greške u mjerenju. Primijetiti da se potrošnja energije u stanju isključeno ne koristi u izračunima.

Korak 2 — ako jedinica nema pokazatelj spremnosti, upotrijebiti trenutak u kojem se razina potrošnje energije ustali na razini spremnosti.

Korak 3 — nakon bilježenja vremena aktivno 0, ostatak zadatka se može prekinuti.

Korak 5 — Razdoblje od 15 minuta je od pokretanja zadatka. Jedinica mora pokazati povećanu potrošnju energije unutar pet sekunda od poništavanja mjerača i štoperice; moguće je da treba pokrenuti ispisivanje prije poništavanja kako bi se to osiguralo.

Korak 6 — jedinica koja se isporučuje s kratkim predodređenim vremenima počeka može korake 6-8 započeti iz mirovanja.

Korak 9 — jedinica možda ima više režima mirovanja, tako da se svi osim posljednjeg režima mirovanja uključuju u završno razdoblje.

Svaka se slika treba poslati zasebno; one mogu biti dio istog dokumenta, ali ne smiju u dokumentu biti određene kao višestruke preslike jedne izvorne slike (osim ako je proizvod digitalni duplikator, kako je određeno u odjeljku D.2 točki (b)).

Za faks uređaje koji koriste samo jednu sliku po zadatku, stranica se treba u jedinicu stavljati kroz uvlaku za dokumente za kopiranje prema potrebi i može se staviti u uvlaku za dokumente prije početka testa. Jedinica ne mora biti povezana s telefonskom linijom, osim ako je telefonska linija nužna za provođenje testa. Na primjer, ako faks uređaj nema mogućnost kopiranja prema potrebi, tada se zadatak iz koraka 2 treba poslati preko telefonske linije. Kod faks uređaja bez uvlake za dokumente, stranica se treba položiti na plohu za skeniranje.

ii.   Postupak za kopirne uređaje, digitalne duplikatore i MFD-ove bez mogućnosti ispisivanja

Tablica 7.

TEC testni postupak – kopirni uređaji, digitalni duplikatori i MFD-ovi bez mogućnosti ispisivanja

Korak

Početno stanje

Radnja

Zabilježba (na kraju koraka)

Moguća mjerena stanja

1

Isključeno

Uključiti jedinicu u mjerač. Poništiti mjerač; pričekati testno razdoblje (pet ili više minuta).

Energija pri isključenom

Isključeno

Testno vrijeme intervala

2

Isključeno

Uključiti jedinicu. Pričekati da jedinica pokaže da je došla u stanje spremnosti.

3

Spremnost

Kopirati zadatak s najmanje jednom slikom, ali ne više od jednog zadatka po tablici zadataka. Mjeriti vrijeme za izlazak prvog lista iz jedinice. Pričekati da mjerač pokaže da je jedinica ušla u svoje konačno stanje mirovanja.

Trajanje aktivno 0

4

Mirovanje

Mjerač na nuli; pričekati jedan sat. Ako se jedinica isključi za manje od jednog sata, zabilježiti vrijeme i energiju u mirovanju, ali pričekati cijeli sat prije prelaska na korak 5.

Energija u mirovanju

Mirovanje

Testno vrijeme intervala

5

Mirovanje

Mjerač i štoperica na nuli. Kopirati jedan zadatak po tablici zadataka. Mjeriti vrijeme za izlazak prvog lista iz jedinice. Pričekati da štoperica pokaže da je prošlo 15 minuta.

Energija zadatak 1

Povrat, aktivno, spremno, mirovanje

Trajanje aktivno 1

6

Spremnost

Ponoviti korak 5.

Energija zadatak 2

Isto kao gore

Trajanje aktivno 2

7

Spremnost

Ponoviti korak 5 (bez mjerenja aktivnog vremena).

Energija zadatak 3

Isto kao gore

8

Spremnost

Ponoviti korak 5 (bez mjerenja aktivnog vremena).

Energija zadatak 4

Isto kao gore

9

Spremnost

Mjerač i štoperica na nuli. Pričekati da mjerač i/ili jedinica pokažu da je jedinica ušla u svoje stanje automatske isključenosti.

Završna energija

Spremnost, mirovanje

Završno vrijeme

10

Automatska isključenost

Poništiti mjerač; pričekati testno razdoblje (pet ili više minuta).

Energija u automatskoj isključenosti

Automatska isključenost

Napomene:

Prije početka testa, korisno je provjeriti predodređena vremena počeka za upravljanje potrošnjom energije kako bi se osiguralo da su onakva kakva su prilikom isporuke i provjeriti ima li dovoljno papira u uređaju.

Uputa o „mjeraču na nuli” može se provesti bilježenjem ukupne potrošnje energije u tom trenutku, umjesto da se brojač doslovno poništava na nulu.

Korak 1 — razdoblje mjerenja za stanje isključeno može biti dulje ako se želi, kako bi se smanjile greške u mjerenju. Primijetiti da se potrošnja energije u stanju isključeno ne koristi u izračunima.

Korak 2 — ako jedinica nema pokazatelj spremnosti, upotrijebiti trenutak u kojem se razina potrošnje energije ustali na razini spremnosti.

Korak 3 — nakon bilježenja vremena aktivno 0, ostatak zadatka se može prekinuti.

Korak 4 — ako se jedinica isključi unutar ovog sata, zabilježiti energiju u mirovanju i vrijeme u tom trenutku, ali pričekati da prođe cijeli sat od trenutka pokretanja posljednjeg režima mirovanja prije započinjanja koraka 5. Primijetiti da se izmjerena potrošnja u mirovanju ne koristi u izračunu, a jedinca se može automatski isključiti unutar punog sata.

Korak 5 — Razdoblje od 15 minuta je od pokretanja zadatka. Kako bi se ocijenili ovim testnim postupkom, proizvodi moraju moći završiti traženi zadatak po tablici zadataka unutar intervala od 15 minuta.

Korak 6 — jedinica koja se isporučuje s kratkim predodređenim vremenima počeka može korake 6-8 započeti iz mirovanja ili automatske isključenosti.

Korak 9 — ako je jedinica već ušla u stanje automatske isključenosti prije započinjanja koraka 9, tada su vrijednosti za završnu energiju i završno vrijeme nula.

Korak 10 — testni interval za automatsku isključenost može biti dulji radi povećanja točnosti.

Izvornici se mogu staviti u uvlaku za dokumente prije početka testa. Proizvodi bez uvlake za dokumente mogu izraditi sve slike iz jednog izvornika postavljenog na plohi za skeniranje.

iii.   Dodatna mjerenja za proizvode s digitalnim front-endom (DFE)

Ovaj se korak primjenjuje samo na proizvode koji imaju DFE kako je definiran u odjeljku A.32.

Ako DFE ima zasebni strujni priključak na glavnu mrežu, bez obzira na to jesu li priključak ili kontroler unutarnji ili vanjski u odnosu na proizvod za izradu slika, treba provesti petominutno mjerenje potrošnje energije samog DFE-a dok je glavni proizvod u režimu spremnosti. Jedinica mora biti spojena na mrežu ako se isporučuje kao mrežno sposobna.

Ako DFE nema zaseban strujni priključak na glavnu mrežu, proizvođač mora navesti izmjeničnu struju koja je potrebna za DFE kada je jedinica kao cjelina u režimu spremnosti. To će se najčešće ostvariti trenutačnim mjerenjem napajanja na ulazu istosmjerne struje u DFE i povećanjem te razine napajanja radi nadoknade gubitaka u napajanju.

(e)   Načini izračuna

TEC vrijednost odražava pretpostavke o tome koliko se sati dnevno proizvod općenito koristi, obrazac korištenja tijekom tih sati te predodređena vremena počeka koja proizvodi koriste za prelazak u režime niže potrošnje. Sva se mjerenja električne energije obavljaju kao zbrojena energija kroz vrijeme i tada pretvaraju u potrošnju energije dijeljenjem s duljinom vremenskog razdoblja.

Izračuni se temelje na zadacima izrade slika koji obuhvaćaju dvije skupine svaki dan, pri čemu jedinica u međurazdoblju prelazi u svoj najniži režim (kao tijekom pauze za ručak), kako je prikazano u Slici 2. dalje u nastavku. Pretpostavlja se da vikendima nema korištenja i ne obavlja se ručno isključivanje.

Završno vrijeme je vremensko razdoblje od trenutka kad je posljednji zadatak pokrenut do početka režima najniže potrošnje (automatsko isključivanje za kopirne uređaje, digitalne duplikatore i MFD-ove bez mogućnosti ispisivanja; i mirovanje za pisače, digitalne duplikatore i MFD-ove s mogućnošću ispisivanja i faks uređaje) umanjeno za interval od 15 minuta između zadataka.

Sljedeće dvije jednadžbe se koriste za sve vrste proizvoda:

Formula

Formula

Način izračuna za pisače, digitalne duplikatore i MFD-ove s mogućnošću ispisa i faks uređaje koristi također i sljedeće tri jednadžbe:

Formula

Formula

Formula

Način izračuna za kopirne uređaje, digitalne duplikatore i MFD-ove bez mogućnosti ispisa koristi također i sljedeće tri jednadžbe:

Formula

Formula

Formula

Specifikacije mjerne opreme i rasponi korišteni u svako mjerenju moraju se prijaviti. Mjerenja se moraju provesti tako da ukupna moguća greška u TEC vrijednosti ne iznosi više od 5 %. Točnost se ne mora prijaviti za slučajeve kada je moguća greška manja od 5 %. Kada je moguća mjerna greška blizu 5 %, proizvođači trebaju poduzeti mjere kako bi potvrdili da je u skladu s granicom od 5 %.

(f)   Reference

ISO/IEC 10561:1999. Informacijska tehnologija – uredska oprema – uređaji za ispis – način mjerenja protoka – pisači klase 1 i klase 2.

Tablica 8.

Tablica izračuna zadataka

Brzina

Zadataka po danu

Privremenih slika po danu

Privremenih slika po zadatku

Slika po zadatku

Slika po danu

1

8

1

0.06

1

8

2

8

2

0.25

1

8

3

8

5

0.56

1

8

4

8

8

1.00

1

8

5

8

13

1.56

1

8

6

8

18

2.25

2

16

7

8

25

3.06

3

24

8

8

32

4.00

4

32

9

9

41

4.50

4

36

10

10

50

5.00

5

50

11

11

61

5.50

5

55

12

12

72

6.00

6

72

13

13

85

6.50

6

78

14

14

98

7.00

7

98

15

15

113

7.50

7

105

16

16

128

8.00

8

128

17

17

145

8.50

8

136

18

18

162

9.00

9

162

19

19

181

9.50

9

171

20

20

200

10.00

10

200

21

21

221

10.50

10

210

22

22

242

11.00

11

242

23

23

265

11.50

11

253

24

24

288

12.00

12

288

25

25

313

12.50

12

300

26

26

338

13.00

13

338

27

27

365

13.50

13

351

28

28

392

14.00

14

392

29

29

421

14.50

14

406

30

30

450

15.00

15

450

31

31

481

15.50

15

465

32

32

512

16.00

16

512

33

32

545

17.02

17

544

34

32

578

18.06

18

576

35

32

613

19.14

19

608

36

32

648

20.25

20

640

37

32

685

21.39

21

672

38

32

722

22.56

22

704

39

32

761

23.77

23

736

40

32

800

25.00

25

800

41

32

841

26.27

26

832

42

32

882

27.56

27

864

43

32

925

28.89

28

896

44

32

968

30.25

30

960

45

32

1 013

31.64

31

992

46

32

1 058

33.06

33

1 056

47

32

1 105

34.52

34

1 088

48

32

1 152

36.00

36

1 152

49

32

1 201

37.52

37

1 184

50

32

1 250

39.06

39

1 248

51

32

1 301

40.64

40

1 280

52

32

1 352

42.25

42

1 344

53

32

1 405

43.89

43

1 376

54

32

1 458

45.56

45

1 440

55

32

1 513

47.27

47

1 504

56

32

1 568

49.00

49

1 568

57

32

1 625

50.77

50

1 600

58

32

1 682

52.56

52

1 664

59

32

1 741

54.39

54

1 728

60

32

1 800

56.25

56

1 792

61

32

1 861

58.14

58

1 856

62

32

1 922

60.06

60

1 920

63

32

1 985

62.02

62

1 984

64

32

2 048

64.00

64

2 048

65

32

2 113

66.02

66

2 112

66

32

2 178

68.06

68

2 176

67

32

2 245

70.14

70

2 240

68

32

2 312

72.25

72

2 304

69

32

2 381

74.39

74

2 368

70

32

2 450

76.56

76

2 432

71

32

2 521

78.77

78

2 496

72

32

2 592

81.00

81

2 592

73

32

2 665

83.27

83

2 656

74

32

2 738

85.56

85

2 720

75

32

2 813

87.89

87

2 784

76

32

2 888

90.25

90

2 880

77

32

2 965

92.64

92

2 944

78

32

3 042

95.06

95

3 040

79

32

3 121

97.52

97

3 104

80

32

3 200

100.00

100

3 200

81

32

3 281

102.52

102

3 264

82

32

3 362

105.06

105

3 360

83

32

3 445

107.64

107

3 424

84

32

3 528

110.25

110

3 520

85

32

3 613

112.89

112

3 584

86

32

3 698

115.56

115

3 680

87

32

3 785

118.27

118

3 776

88

32

3 872

121.00

121

3 872

89

32

3 961

123.77

123

3 936

90

32

4 050

126.56

126

4 032

91

32

4 141

129.39

129

4 128

92

32

4 232

132.25

132

4 224

93

32

4 325

135.14

135

4 320

94

32

4 418

138.06

138

4 416

95

32

4 513

141.02

141

4 512

96

32

4 608

144.00

144

4 608

97

32

4 705

147.02

157

4 704

98

32

4 802

150.06

150

4 800

99

32

4 901

153.14

153

4 896

100

32

5 000

156.25

156

4 992

Slika 2.

TEC mjerni postupak

Image

Slika 2. prikazuje mjerni postupak u slikovnom obliku. Primijetiti da proizvodi s kratkim predodređenim vremenima počeka mogu uključiti razdoblja mirovanja u mjerenjima četiriju zadataka ili automatsku isključenost u mjerenjima mirovanja u koraku 4. Također, proizvodi sposobni za ispisivanje sa samo jednim režimom mirovanja neće imati režim mirovanja u završnom razdoblju. Korak 10 primjenjuje se samo na kopirne uređaje, digitalne duplikatore i MFD-ove bez mogućnosti ispisivanja.

Slika 3.

Uobičajeni dan

Image

Slika 3. prikazuje shematski primjer kopirnog uređaja s osam ipm-a koji izvodi četiri zadatka ujutro i četiri poslijepodne, ima dva „završna” razdoblja i režim automatske isključenosti za ostatak radnog dana i cijeli vikend. Pretpostavljeno razdoblje „pauze za ručak” se podrazumijeva, ali nije izričito prikazano. Slika nije u mjerilu. Kao što je prikazano, zadaci su uvijek odvojeni 15 minuta i u dvije skupine. Uvijek su dva puna „završna” razdoblja bez obzira na duljinu tih razdoblja. Pisači, digitalni duplikatori i MFD-ovi s mogućnošću ispisivanja i faks uređaji koriste mirovanje umjesto automatske isključenosti kao osnovni režim, ali se inače tretiraju isto kao i kopirni uređaji.

3.   Testni postupak za operativni režim (OM)

(a)   Obuhvaćene vrste proizvoda:

OM testni postupak je za mjerenje proizvoda definiranih u odjeljku B, tablici 2.

(b)   Testni parametri

Ovaj odjeljak opisuje testne parametre koje treba koristiti prilikom mjerenja potrošnje energije proizvoda u OM testnom postupku.

Mrežna povezivost

Proizvodi koji se mogu mrežno povezati u konfiguraciji kako se isporučuju (10) moraju biti povezani na najmanje jednu mrežu tijekom testnog postupka. Vrsta mrežne veze koja je aktivna prepuštena je na odabir proizvođaču, a vrsta koja je upotrijebljena mora se prijaviti.

Proizvod ne bi smio primati struju za rad preko mrežne veze (npr. preko Power-over-Ethernet-a, USB-a, USB PlusPower-a ili IEEE 1394), osim ako je to jedini izvor napajanja za proizvod (tj. nema izvora napajanja izmjeničnom strujom).

Konfiguracija proizvoda

Proizvod mora biti konfiguriran onako kako se isporučuje i preporučuje za korištenje, posebno za ključne parametre poput predodređenih vremena počeka za upravljanje potrošnjom energije, kvalitete ispisa i razlučivosti. Osim toga:

 

Izvor papira i oprema za završnu obradu moraju biti prisutni i konfigurirani kako se isporučuju; međutim, korištenje tih mogućnosti u testu je u diskreciji proizvođača (npr. bilo koji izvor papira se može koristiti). Sva oprema koja je dio modela i koju treba instalirati ili spojiti korisnik (npr. uvlaka za papir) mora se instalirati prije ovog testa.

 

Mogućnosti zaštite od vlažnosti mogu se isključiti ako ih može kontrolirati korisnik.

 

Za faks uređaje, stranica se treba u jedinicu staviti kroz uvlaku za dokumente za kopiranje prema potrebi i može se staviti u uvlaku za dokumente prije početka testa. Jedinica ne mora biti povezana s telefonskom linijom, osim ako je telefonska linija nužna za provođenje testa. Na primjer, ako faks uređaj nema mogućnost kopiranja prema potrebi, tada se zadatak iz koraka 2 treba poslati preko telefonske linije. Kod faks uređaja bez uvlake za dokumente, stranica se treba položiti na plohu za skeniranje.

 

Ako proizvod ima režim automatskog isključivanja omogućen u konfiguraciji koja se isporučuje, on se mora omogućiti prije provođenja testa.

Brzina

Prilikom obavljanja mjerenja potrošnje energije u ovom testnom postupku, proizvod treba izraditi slike brzinom koja proizlazi iz njegovih predodređenih postavki kakve se isporučuju. Međutim, za potrebe prijave treba koristiti proizvođačevu deklariranu najveću jednostranu brzinu za izradu jednobojnih slika na papiru standardne veličine.

(c)   Način mjerenja potrošnje električne energije

Sva se mjerenja potrošnje energije trebaju izvršiti u skladu s IEC 62301 sa sljedećim iznimkama:

 

Radi utvrđivanja kombinacija napona/frekvencija koje treba koristiti tijekom testiranja, vidjeti Uvjete i opremu za testiranje za proizvode opreme za izradu slika u odjeljku D.4.

 

Zahtjev u pogledu harmonikâ koji se koristi tijekom testiranja je stroži od onog koji se zahtijeva prema IEC 62301.

 

Zahtjev preciznosti za ovaj OM testni postupak je 2 % za sva mjerenja osim za potrošnju energije u stanju spremnosti. Zahtjev preciznosti za mjerenje potrošnje energije u stanju spremnosti je 5 %, kako je predviđeno u odjeljku D.4. Vrijednost od 2 % je u skladu s IEC 62301, iako je IEC standard izražava kao pouzdanu razinu.

 

Za proizvode koji su dizajnirani za rad s baterijama dok nisu spojeni na glavnu mrežu, bateriju treba ostaviti u ležištu za test; međutim, mjerenje ne smije odraziti aktivno punjenje baterije povrh punjenja za održavanje (tj. baterija treba biti do kraja napunjena prije početka testa).

 

Proizvode s vanjskim izvorom napajanja treba testirati tako da su proizvodi spojeni na vanjski izvor napajanja.

 

Proizvodi napajani standardnim niskonaponskim izvorom istosmjerne struje (npr. USB, USB PlusPower, IEEE 1394 i Power-over-Ethernet) moraju koristiti izvor napajanja izmjenične struje prikladan za istosmjernu struju. Ova potrošnja električne energije iz izvora izmjenične struje treba se mjeriti i prijaviti za proizvod opreme za izradu slika koji se testira. Za opremu za izradu slika koja se napaja USB-om, treba koristiti napajano čvorište koje poslužuje samo opremu za izradu slika koja se testira. Za opremu za izradu slika koja se napaja Power-over-Ethernet-om ili USB PlusPower-om, prihvatljivo je mjeriti uređaj za raspodjelu struje sa ili bez spojenog proizvoda za izradu slika te koristiti tu razliku kao potrošnju proizvoda za izradu slika. Proizvođač treba potvrditi da to objektivno odražava potrošnju istosmjerne struje jedinice uvećano za određena dopuštenja za neučinkovitost izvora napajanja i prijenosa.

(d)   Mjerni postupak

Za mjerenje vremena, obična štoperica i mjerenje s točnošću od jedne sekunde je dovoljno. Sve vrijednosti električne energije trebaju se zabilježiti u vatima (W). Tablica 9. prikazuje korake OM testnog postupka.

Režimi servisa i održavanja (uključujući kalibraciju boja) općenito se ne bi smjeli uključiti u mjerenja. Svaka prilagodba postupka koja je potrebna kako bi se izuzeli takvi režimi koji se javljaju tijekom testa mora se zabilježiti.

Kako je navedeno gore, sva se mjerenja električne energije trebaju izvršiti u skladu s IEC 62301. Ovisno o prirodi režima, IEC 62301 predviđa trenutačna mjerenja električne energije, mjerenja zbrojene električne energije tijekom pet minuta ili mjerenja zbrojene električne energije tijekom razdoblja dovoljno dugog kako bi se ispravno mogli utvrditi obrasci cikličke potrošnje. Neovisno o metodi, treba navesti samo vrijednosti potrošnje električne energije.

Tablica 9.

OM testni postupak

Korak

Početno stanje

Radnja

Zabilježba

1

Isključeno

Uključiti jedinicu u mjerač. Uključiti jedinicu. Pričekati da jedinica pokaže da je došla u stanje spremnosti.

2

Spremnost

Ispisati, kopirati ili skenirati jednu sliku.

3

Spremnost

Izmjeriti potrošnju u stanju spremnosti.

Potrošnja u stanju spremnosti

4

Spremnost

Pričekati predodređeno vrijeme počeka za mirovanje.

Predodređeno vrijeme počeka za mirovanje

5

Mirovanje

Izmjeriti potrošnju u stanju mirovanja.

Potrošnja u stanju mirovanja

6

Mirovanje

Pričekati predodređeno vrijeme počeka za automatsko isključivanje.

Predodređeno vrijeme počeka za automatsko isključivanje

7

Automatska isključenost

Izmjeriti potrošnju u stanju automatske isključenosti

Potrošnja u stanju automatske isključenosti

8

Isključeno

Ručno isključiti uređaj. Pričekati isključenje jedinice.

9

Isključeno

Izmjeriti potrošnju u stanju isključenosti.

Potrošnja u stanju isključenosti

Napomene:

Prije početka testa, korisno je provjeriti predodređena vremena počeka za upravljanje potrošnjom energije kako bi se osiguralo da su onakva kakva su prilikom isporuke.

Korak 1 — ako jedinica nema pokazatelj spremnosti, upotrijebiti trenutak u kojem se razina potrošnje energije stabilizira na razini spremnosti te navesti taj podataka prilikom prijave podataka iz testiranja proizvoda.

Koraci 4 i 5 — za proizvode s više od jednom razinom mirovanja, ponoviti te korake koliko god puta je potrebno za mjerenje svih sukcesivnih razina mirovanja i navesti te podatke. Dvije razine mirovanja se obično koriste u kopirnim uređajima velikog formata i MFD-ovima koji koriste tehnologije za označivanje s velikom toplinom. Za proizvode koji nemaju taj režim, zanemariti korake 4 i 5.

Koraci 4 i 6 — mjerenja predodređenih vremena počeka trebaju se izvršiti usporedno i kumulativno od početka koraka 4. Na primjer, proizvod koji ima postavke ulaska na razinu mirovanja nakon 15 minuta i ulaska na drugu razinu mirovanja 30 minuta nakon ulaska na prvu razinu mirovanja imat će predodređeno vrijeme počeka od 15 minuta za prvu razinu i predodređeno vrijeme počeka od 45 minuta za drugu razinu.

Koraci 6 i 7 — većina OM proizvoda nema poseban režim automatskog isključivanja. Za proizvode koji nemaju taj režim, zanemariti korake 6 i 7.

Korak 8 — ako jedinica nema prekidač za struju, pričekati da uđe u svoj režim najmanje potrošnje energije i zabilježiti taj podatak prilikom navođenja podataka iz testiranja proizvoda.

(i)   Dodatna mjerenja za proizvode s digitalnim front-endom (DFE)

Ovaj se korak primjenjuje samo na proizvode koji imaju DFE kako je definiran u odjeljku A.32.

Ako DFE ima zasebni strujni priključak na glavnu mrežu, bez obzira na to jesu li priključak ili kontroler unutarnji ili vanjski u odnosu na proizvod za izradu slika, treba provesti petominutno mjerenje potrošnje energije samog DFE-a dok je glavni proizvod u režimu spremnosti. Jedinica mora biti spojena na mrežu ako se isporučuje kao mrežno sposobna.

Ako DFE nema zaseban strujni priključak na glavnu mrežu, proizvođač mora navesti izmjeničnu struju koja je potrebna za DFE kada je jedinica kao cjelina u režimu spremnosti. To će se najčešće ostvariti trenutačnim mjerenjem napajanja na ulazu istosmjerne struje u DFE i povećanjem te razine napajanja radi nadoknade gubitaka u napajanju.

(e)   Reference

IEC 62301:2005. Kućanski električni uređaji – mjerenje potrošnje električne energije u stanju pripravnosti

4.   Uvjeti i oprema za testiranje ENERGY STAR proizvoda opreme za izradu slika

Sljedeći testni uvjeti primjenjuju se na OM i TEC testne postupke. Pokrivaju kopirne uređaje, digitalne duplikatore, faks uređaje, uređaje za frankiranje, višefunkcionalne uređaje, pisače i skenere.

U nastavku su testni uvjeti okoline koji se moraju uspostaviti prilikom mjerenja energije ili potrošnje. Oni su nužni radi osiguranja da različiti uvjeti okoline ne utječu na rezultate testa i da se rezultati testa mogu ponoviti. Specifikacije za testnu opremu nalaze se nakon testnih uvjeta.

(a)   Testni uvjeti

Opći kriteriji:

Napon napajanja (11):

Sjeverna Amerika/Tajvan:

115 (± 1 %) volta AC, 60 Hz (± 1 %)

Europa/Australija/Novi Zeland:

230 (± 1 %) volta AC, 50 Hz (± 1 %)

Japan:

100 (± 1 %) volta AC, 50 Hz (± 1 %)/60 Hz (± 1 %)

 

Napomena: za proizvode s najvećom snagom > 1,5 kW, raspon napona je ± 4 %

Ukupna harmonička distorzija (THD) (napon):

< 2 % THD (< 5 % za proizvode najveće snage > 1,5 kW)

Temperatura okoline:

23 °C ± 5 °C

Relativna vlažnost:

10 – 80 %

(Referenca IEC 62301: kućanski električni uređaji – mjerenje potrošnje u stanju pripravnosti, odjeljci 3.2, 3.3)

Specifikacije papira:

Za sve TEC testove i OM testove koji zahtijevaju korištenje papira, veličina papira i osnovna težina moraju odgovarati namjeravanom tržištu, prema sljedećoj tablici.

Veličina i težina papira

Tržište

Veličina

Osnovna težina

Sjeverna Amerika/Tajvan:

8,5″ × 11″

75 g/m2

Europa/Australija/Novi Zeland:

A4

80 g/m2

Japan:

A4

64 g/m2

(b)   Testna oprema

Cilj testnih postupaka je točno izmjeriti STVARNU potrošnju električne energije (12) proizvoda. Za to je potreban RMS mjerač stvarne potrošnje energije. Dostupni su mnogi takvi mjerači, a proizvođači trebaju pomno postupiti prilikom odabira odgovarajućeg modela. Sljedeće čimbenike treba uzeti u obzir prilikom odabira mjerača i provođenja testa.

Frekvencijski odziv: elektronička oprema koja ima izvore napajanja s prekidanjem uzrokuje harmonike (neparne harmonike obično do 21-oga). Ako se ti harmonici ne uzmu u obzir za mjerenje potrošnje, rezultat će biti neprecizan. EPA preporučuje da proizvođači koriste mjerače koji imaju frekvencijski odziv od najmanje 3 kHz; to će obuhvatiti harmonike do 50-tog i preporuča ga IEC 555.

Razlučivost: za izravna mjerenja potrošnje, razlučivost mjerne opreme mora biti u skladu sa sljedećim zahtjevima IEC 62301:

„Instrument za mjerenje snage ima razlučivost od:

0,01 W ili bolje za mjerenja snage od 10 W ili manje

0,1 W ili bolje za mjerenja snage veće od 10 W i do 100 W

1 W ili bolje za mjerenja snage veće od 100 W.” (13)

Uz to, mjerni instrument mora imati razlučivost od 10 W ili bolju za mjerenja snage veće od 1,5 kW. Mjerenja akumulirane energije trebaju imati razlučivosti koje su općenito u skladu s ovim vrijednostima kada se preračuna u prosječnu snagu. Za mjerenja akumulirane energije, mjerilo za određivanje tražene preciznosti je najveća vrijednost snage tijekom razdoblja mjerenja, a ne prosječna, budući da je najveća vrijednost ta koja određuje mjernu opremu i postavke.

Preciznost

Mjerenja obavljena prema ovim postupcima moraju u svim slučajevima imati preciznost od 5 % ili bolju, ali proizvođači će obično ostvariti bolje od toga. Testni postupci mogu za neka mjerenja odrediti veću preciznost od 5 %. Sa znanjem o razinama potrošnje konkretnog proizvoda za izradu slika i dostupnih mjerača, proizvođači mogu izračunati najveću grešku na temelju očitanja i raspona korištenog za očitanje. Za mjerenja od 0,50 W ili manje, zahtjev preciznosti je 0,02 W.

Baždarenje

Mjerači moraju biti baždareni unutar posljednjih 12 mjeseci radi osiguranja točnosti.

E.   Korisničko sučelje

Proizvođačima se toplo preporučuje da dizajniraju proizvode u skladu s IEEE 1621: Standardom za elemente korisničkog sučelja u kontroli potrošnje elektroničkih uređaja korištenih u uredskoj/potrošačkoj okolini. Standard je razvijen kako bi kontrole potrošnje bile usklađenije i intuitivnije kod svih elektroničkih uređaja. Za detalje o razvoju tog standarda, vidjeti http://eetd.lbl.gov/controls.

F.   Datum učinka

Datum od kojega proizvođači mogu početi kvalificirati proizvode kao ENERGY STAR po ovim specifikacijama inačice 1.1 bit će definiran kao datum učinka sporazuma. Svi prethodno primjenjivani sporazumi o ENERGY STAR kvalificiranoj opremi za izradu slika prestaju se primjenjivati od 30. lipnja 2009.

Kvalificirani i proizvodi za označivanje po ovoj inačici 1.1: specifikacije inačice 1.1 počet će se primjenjivati 1. srpnja 2009. Svi proizvodi, uključujući modele koji su prvotno kvalificirani po prethodnim specifikacijama za opremu za izradu slika, s datumom proizvodnje 1. srpnja 2009. ili kasnije, moraju zadovoljiti zahtjeve nove inačice 1.1 kako bi se kvalificirali za ENERGY STAR (uključujući naknadno proizvedene modele koji su prvotno kvalificirani po prethodnim specifikacijama). Datum proizvodnje je specifičan za svaku jedinicu, a to je datum (npr. mjesec ili godina) na koji se smatra da je jedinica potpuno sastavljena.

Isključenje primjene ranijeg pravila: EPA i Europska komisija neće dopustiti primjenu ranijeg pravila po ovim ENERGY STAR specifikacijama inačice 1.1. ENERGY STAR kvalifikacija po prethodnim inačicama ne odobrava se automatski za cijeli vijek trajanja modela proizvoda. Stoga, svaki proizvod koji proizvođački partner prodaje, stavlja na tržište ili identificira kao ENERGY STAR mora zadovoljiti ove specifikacije koje se primjenjuju u vrijeme proizvodnje proizvoda.

G.   Buduće revizije specifikacije

EPA i Europska komisija zadržavaju pravo izmijeniti specifikacije ako bi tehnološke i/ili tržišne promjene utjecale na njihovu korist za potrošače, industriju ili okoliš. Držeći se trenutačne politike, do revizija specifikacija dolazi kroz rasprave zainteresiranih strana i očekuje se da će do njih doći približno dvije do tri godine nakon datuma učinka inačice 1.1. EPA i Europska komisija će s vremena na vrijeme ocjenjivati tržište u pogledu energetske učinkovitosti i novih tehnologija. Kao i uvijek, zainteresirane strane će imati priliku podijeliti svoje podatke, podnijeti prijedloge i iznijeti pitanja. EPA i Europska komisija će težiti tome da se osigura da specifikacije prepoznaju energetski najučinkovitije modele na tržištu i da se nagradi proizvođače koji su se potrudili dodatno poboljšati energetsku učinkovitost. Neka od pitanja koja bi se mogla razmotriti u idućim specifikacijama uključuju:

(a)

Testiranje u boji: na temelju podnesenih testnih podataka, budućih potrošačkih preferencija i inženjerskih napredaka, EPA i Europska komisija mogu izmijeniti specifikacije u nekom trenutku u budućnosti kako bi se uključila izrada slika u boji kao testna metoda.

(b)

Vrijeme povrata: EPA i Europska komisija će pomno pratiti djelomična i ukupna vremena povrata kako prijavljuju partneri koji testiraju prema TEC metodi, kao i dokumentaciju koju podnose partneri u pogledu preporučenih predodređenih postavki počeka. EPA i Europska komisija će razmotriti izmjenu specifikacije kako bi se obradilo vrijeme povrata ako bi postalo očito da praksa proizvođača ima za posljedicu onemogućivanje režima upravljanja potrošnjom od strane korisnika.

(c)

Obrađivanje OM proizvoda po TEC-u: na temelju podnesenih testnih podataka, prilika za većim uštedama energije i inženjerskim naprecima, EPA i Europska komisija mogu izmijeniti specifikacije u nekom trenutku u budućnosti kako bi se proizvodi koji su trenutačno obuhvaćeni OM pristupom obuhvatili TEC pristupom, uključujući proizvode velikog formata i malog formata, kao i proizvode koji koriste IJ tehnologiju.

(d)

Dodatni učinci u pogledu energije: EPA i Europska komisija su zainteresirane za pružanje potrošačima izbora koji značajno smanjuju emisije stakleničkih plinova u usporedbi s uobičajenim zamjenskim izborima. EPA i Europska komisija tražit će doprinos od uključenih strana o metodama za dokumentiranje i mjerenje učinka na okoliš na temelju čega proizvodnja, prijevoz, dizajn proizvoda ili korištenje potrošne robe mogu dovesti do proizvoda s istim ili čak boljim učinkom u pogledu stakleničkih plinova u odnosu na proizvode koji su dobiti ENERGY STAR samo na temelju emisija stakleničkih plinova od korištenja električne energije. Istražujemo načine za učinkovito razmatranje tih pitanja i možemo izmijeniti te specifikacije ako je opravdano na temelju dovoljno potkrjepljujućih podataka. EPA i Europska komisija će blisko surađivati s uključenim stranama o bilo kojim revizijama i osigurati da su revizije u skladu s načelima ENERGY STAR programa.

(e)

Prijava podataka na 230V: EPA i Europska komisija mogu razmotriti za one proizvode koji se stavljaju na različita tržišta, jedan od kojih uključuje tržište s 230 V, da podaci iz testiranja pri razini od 230 V trebaju biti prihvatljivi kao dovoljni za više tržišta. Taj se prijedlog temelji na opažanju da ako proizvod zadovoljava specifikacije pri 230 V, da će zadovoljiti standarde na nižim razinama napona.

(f)

Proširenje zahtjeva dvostranog načina rada: EPA i Europska komisija mogu ponovno procijeniti postojanje dvostranog načina rada u trenutačnom rasponu proizvoda i razmotriti kako bi se opcionalni zahtjevi mogli učiniti strožim. Preispitivanje zahtjeva dvostranog načina rada radi osiguranja veće proširenosti dvostranog načina rada moglo bi uzrokovati smanjenje potrošnje papira, za što je utvrđeno da je od najvećeg utjecaja na vijek trajanja pisača.

(g)

Revizija TEC testnog postupka: EPA i Europska komisija mogu preispitati TEC testnu metodologiju kako bi se pretpostavke o korištenju učinile transparentnijima ili dodati zahtjeve specifikacijama da se potrošnja energije mjeri i navodi u nekim posebnim režimima koji bi omogućili vrijednosti relevantne za stvarne obrasce korištenja.

(h)

Režimi potrošnje: EPA i Europska komisija mogu razmotriti reviziju definicije određenih pojmova stanja potrošnje (npr. pripravnost) ili dodati nove pristupe upravljanja potrošnjom energije (npr. mirovanje preko vikenda) kako bi se održala usklađenost s međunarodnim kriterijima i ostvarile najveće moguće uštede energije za opremu za izradu slika.


(1)  Značajke odobrenih mjerača preuzete iz IEC 62301, izdanje 1.0: mjerenja potrošnje u stanju pripravnosti

(2)  Laboratorijski mjerači sa svim funkcijama mogu integrirati vrijednosti s vremenom i automatski prijaviti prosječnu vrijednost. U slučaju ostalih mjerača korisnik bi sam, svakih pet sekunda tijekom petominutnog razdoblja, morao sakupiti niz promjenjivih vrijednosti i zatim ručno izračunati prosjek.

(3)  Za zaslone između 30 i 60 inča, razlučivost mora biti prijavljena kod podnošenja proizvoda za kvalifikaciju; međutim, razlučivost se ne uzima u obzir kod izračuna potrošnje energije ovih zaslona u režimu uključenosti.

(4)  Značajke odobrenih mjerača preuzete iz IEC 62301, izdanje 1.0: kućanski električni aparati - mjerenja potrošnje u stanju pripravnosti.

(5)  Ibid.

(6)  Odgovarajuće vrijednosti napona za zaslone samo s digitalnim sučeljem koje odgovaraju svjetlini slike (0 do 0,7 volta) su: 0 volta (crna) = postavka od 0, 0,1 volt (najtamnija nijansa analogne sive) = 36 digitalna siva, 0,7 volta (potpuna analogna bijela) = 255 siva; napomenuti da buduće specifikacije digitalnog sučelja mogu proširiti ovaj raspon, no u svim slučajevima, 0 volta odgovara crnoj i najveća vrijednost odgovara bijeloj, s 0,1 volt koji je jednak jednoj sedmini najveće vrijednosti.

(7)  IEC 62301 – kućanski električni uređaji – mjerenje potrošnje u stanju pripravnosti. 2005.

(8)  Vrsta mrežne veze mora se navesti. Uobičajene vrste su Ethernet, 802.11 i Bluetooth. Uobičajene vrste nemrežne podatkovne veze su USB, serijalni i paralelni.

(9)  Privremene slike po danu u tablici 37.

(10)  Vrsta mrežne veze mora se navesti. Uobičajene vrste mreža su Ethernet, WiFi (802.11) i Bluetooth. Uobičajene vrste (nemrežne) podatkovne veze su USB, serijalni i paralelni.

(11)  Napon napajanja: proizvođači moraju testirati svoje proizvode na temelju tržišta na kojem partner namjerava prodavati proizvode kao ENERGY STAR kvalificirane. Za opremu koja se prodaje na više međunarodnih tržišta te koja je stoga deklarirana za više ulaznih napona, proizvođač mora testirati i navesti sve odgovarajuće napone i razine potrošnje energije. Na primjer, proizvođač koji isporučuje isti model pisača u Sjedinjene Države i Europu mora izmjeriti i navesti TEC ili OM vrijednosti i pri 115 volta/60 Hz i pri 230 volta/50 Hz. Ako je proizvod dizajniran za rad na kombinaciji napona/frekvencije na posebnom tržištu koja je različita od kombinacije napona/frekvencije za to tržište (npr. 230 volta, 60 Hz u Sjevernoj Americi), proizvođač treba testirati proizvod na regionalnoj kombinaciji koja najbliže odgovara mogućnostima proizvoda i zabilježiti tu činjenicu na obrascu izvješća o testu.

(12)  Stvarna potrošnja se definira kao (volti) × (amperi) × (faktor jačine) i obično se navodi u vatima. Prividna potrošnja se definira kao (volti) × (amperi) i obično se izražava u VA ili voltamperima. Faktor jačine za opremu s izvorima napajanja s prekidanjem je uvijek manji od 1,0 pa je stoga stvarna potrošnja uvijek manja od prividne potrošnje. Mjerenja akumulirane energije zbraja mjerenja potrošnje tijekom vremenskog razdoblja pa se također treba temeljiti na mjerenjima stvarne potrošnje.

(13)  IEC 62301 – kućanski električni uređaji – mjerenje potrošnje u stanju pripravnosti (2005.).


Top