This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document C2011/291E/04
Minutes of the sitting of 7 July 2011
Protokol fra mødet den 7. juli 2011
Protokol fra mødet den 7. juli 2011
EUT C 291E af 4.10.2011, p. 231–272
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
4.10.2011 |
DA |
Den Europæiske Unions Tidende |
CE 291/231 |
Torsdag den 7. juli 2011
PROTOKOL FRA MØDET DEN 7. JULI 2011
2011/C 291 E/04
Indhold
1. |
Åbning af mødet |
2. |
Modtagne dokumenter |
3. |
Ordning for uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen (forhandling) |
4. |
Ændring af akten om valg af medlemmerne af Europa-Parlamentet (forhandling) |
5. |
Fremskridt med hensyn til minerydning (kortfattet forelæggelse) |
6. |
Erklæring fra formanden |
7. |
Afstemningstid |
7.1. |
Det europæiske år for aktiv aldring (2012) ***I (afstemning) |
7.2. |
Situationen i Syrien, Yemen og Bahrain i forbindelse med situationen i den arabiske verden og Nordafrika (afstemning) |
7.3. |
EU’s eksterne politikker til støtte for demokratisering (afstemning) |
7.4. |
Forberedelse af valget til den russiske Duma i december (afstemning) |
7.5. |
Ændringer af Schengen (afstemning) |
7.6. |
Europa-Parlamentets tilgang til gennemførelsen af artikel 9 og 10 i Lissabontraktatens protokol nr. 1 om interparlamentarisk samarbejde inden for området FUSP/FSFP (afstemning) |
7.7. |
Ordning for uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen (afstemning) |
7.8. |
Ændring af akten om valg af medlemmerne af Europa-Parlamentet (afstemning) |
7.9. |
Fremskridt med hensyn til minerydning (afstemning) |
8. |
Stemmeforklaringer |
9. |
Stemmerettelser og -intentioner |
10. |
Godkendelse af protokollen fra foregående møde |
11. |
Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling) |
11.1. |
Den Demokratiske Republik Congo, massevoldtægt i Sydkivu-provinsen |
11.2. |
Indonesien, herunder angreb mod minoriteter |
11.3. |
Indien, især dødsdommen mod Davinder Pal Singh |
12. |
Afstemningstid |
12.1. |
Den Demokratiske Republik Congo, massevoldtægt i Sydkivu-provinsen (afstemning) |
12.2. |
Indonesien, herunder angreb mod minoriteter (afstemning) |
12.3. |
Indien, især dødsdommen mod Davinder Pal Singh (afstemning) |
13. |
Stemmerettelser og -intentioner |
14. |
Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter |
15. |
Skriftlige erklæringer i registret (forretningsordenens artikel 123) |
16. |
Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde |
17. |
Tidspunkt for næste mødeperiode |
18. |
Afbrydelse af sessionen |
TILSTEDEVÆRELSESLISTE
BILAG I
AFSTEMNINGSRESULTATER
1. |
Det europæiske år for aktiv aldring (2012) ***I |
2. |
Situationen i Syrien, Yemen og Bahrein i forbindelse med situationen i den arabiske verden og Nordafrika |
3. |
EU’s eksterne politikker til støtte for demokratisering |
4. |
Forberedelse af valget til den russiske Duma i december |
5. |
Ændringer af Schengen |
6. |
Europa-Parlamentets tilgang til gennemførelsen af atikel 9 og 10 i Lissabontraktatens protokol nr. 1 om interparlamentarisk samarbejde inden for områder FUSP/FSFP |
7. |
Ordning for uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen |
8. |
Fremskridt med hensyn til minerydning |
9. |
Den Demokratiske Republik Congo, massevoldtægt i Sydkivu-provinsen |
10. |
Indonesien, herunder angreb mod minoriteter |
11. |
Indien, især dødsdommen mod Davinder Pal Singh |
BILAG II
RESULTAT AF AFSTEMNINGERNE VED NAVNEOPRÅB
1. |
A7-0061/2011 - Martin Kastler - Lovgivningsmæssig beslutning |
2. |
RC-B7-0389/2011 - Am 3 |
3. |
A7-0231/2011 - Véronique De Keyser - Beslutning |
4. |
B7-0388/2011 - Am 4 |
5. |
RC-B7-0397/2011 - Am 1 |
6. |
RC-B7-0397/2011 - Am 2 |
7. |
RC-B7-0397/2011 - Beslutning |
8. |
A7-0211/2011 - Geoffrey Van Orden - Beslutning |
9. |
RC-B7-0442/2011 - Am 1 |
10. |
RC7-B7-0467/2011 - Beslutning |
PROTOKOL FRA MØDET DEN 7. JULI 2011
FORSÆDE: Dagmar ROTH-BEHRENDT
næstformand
1. Åbning af mødet
Formanden åbnede mødet kl. 09.00.
2. Modtagne dokumenter
Formanden havde modtaget:
1) |
fra udvalgene
|
2) |
fra medlemmerne følgende forslag til henstilling (forretningsordenens artikel 121)
|
3. Ordning for uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen (forhandling)
Redegørelse fra Kommissionen: Ordning for uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen
Maria Damanaki (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.
Talere: Elisabeth Morin-Chartier for PPE-Gruppen, Pervenche Berès for S&D-Gruppen, Marielle De Sarnez for ALDE-Gruppen, James Nicholson for ECR-Gruppen, Marije Cornelissen for Verts/ALE-Gruppen, Ilda Figueiredo for GUE/NGL-Gruppen, Czesław Adam Siekierski, Frédéric Daerden, Sylvie Goulard, Janusz Wojciechowski, Jacky Hénin, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Eider Gardiazábal Rubial, Stéphane Le Foll, Patrizia Toia, Silvia-Adriana Țicău og Spyros Danellis.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Sari Essayah, Marc Tarabella, Anneli Jäätteenmäki, Raül Romeva i Rueda, Giovanni La Via, Gilles Pargneaux, Karima Delli, Elie Hoarau, Jaroslav Paška, Mario Mauro, Wojciech Michał Olejniczak og Vasilica Viorica Dăncilă.
Taler: Maria Damanaki.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 110, stk. 2):
— |
Marije Cornelissen og José Bové for Verts/ALE-Gruppen, Pervenche Berès, Alejandro Cercas, Luis Manuel Capoulas Santos og Paolo De Castro for S&D-Gruppen, om uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen (B7-0397/2011) |
— |
Csaba Őry, Giovanni La Via, Georgios Papastamkos og Mariya Nedelcheva for PPE-Gruppen, om uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen (B7-0398/2011) |
— |
Sylvie Goulard, George Lyon, Marian Harkin, Louis Michel og Frédérique Ries for ALDE-Gruppen, om uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen (B7-0399/2011) |
— |
Patrick Le Hyaric, Ilda Figueiredo, Gabriele Zimmer, Elie Hoarau, Kyriacos Triantaphyllides, Alfreds Rubiks og Nikolaos Chountis for GUE/NGL-Gruppen, om uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen (B7-0455/2011). |
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 7.7 i protokollen af 7.7.2011.
4. Ændring af akten om valg af medlemmerne af Europa-Parlamentet (forhandling)
Betænkning om forslag til ændring af akten om almindelige direkte valg af medlemmerne af Europa- Parlamentet af 20. september 1976 [2009/2134(INI)] - Udvalget om Konstitutionelle Anliggender. Ordfører: Andrew Duff (A7-0176/2011)
Andrew Duff forelagde sin betænkning og besvarede et blåt kort-spørgsmål af Ashley Fox.
tog ordet Maria Damanaki (medlem af Kommissionen).
Talere: György Schöpflin for PPE-Gruppen, Roberto Gualtieri for S&D-Gruppen, Alexandra Thein for ALDE-Gruppen, Dimitar Stoyanov, Ashley Fox for ECR-Gruppen, som ligeledes besvarede tre blåt kort-spørgsmål af Nicole Sinclaire, Olle Schmidt og Rainer Wieland, Gerald Häfner for Verts/ALE-Gruppen, Søren Bo Søndergaard for GUE/NGL-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål Jo Leinen, John Stuart Agnew for EFD-Gruppen, Béla Kovács, løsgænger, Íñigo Méndez de Vigo og Monika Flašíková Beňová.
FORSÆDE: Isabelle DURANT
næstformand
Talere: Anneli Jäätteenmäki, Edvard Kožušník, Satu Hassi, Helmut Scholz, Oreste Rossi, Nicole Sinclaire, Carlo Casini, Marita Ulvskog, Niccolò Rinaldi, Julie Girling, Jaroslav Paška, Diane Dodds, Rafał Trzaskowski, Jo Leinen, Olle Schmidt, Salvatore Iacolino, Zigmantas Balčytis, Andrey Kovatchev, Matthias Groote, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Sophie Auconie og Rainer Wieland.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Miroslav Mikolášik, Silvia-Adriana Țicău, Hannu Takkula, Ulrike Lunacek, Ilda Figueiredo, Dimitar Stoyanov, Íñigo Méndez de Vigo, Jean-Pierre Audy, Seán Kelly og Andrew Henry William Brons.
Talere: Maria Damanaki og Andrew Duff.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 7.8 i protokollen af 7.7.2011.
5. Fremskridt med hensyn til minerydning (kortfattet forelæggelse)
Betænkning om fremskridt med hensyn til minerydning [2011/2007(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Geoffrey Van Orden (A7-0211/2011)
Geoffrey Van Orden foretog forelæggelsen.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Elena Băsescu, Maria Eleni Koppa, Ulrike Lunacek, Franz Obermayr og Tunne Kelam.
Taler: Maria Damanaki (medlem af Kommissionen).
Formanden erklærede dette punkt for afsluttet.
Afstemning: punkt 7.9 i protokollen af 7.7.2011.
(Mødet udsat kl. 11.45 i afventning af afstemningstiden og genoptaget kl. 12.00)
FORSÆDE: Libor ROUČEK
næstformand
6. Erklæring fra formanden
Formanden afgav en erklæring i anledning af seksårsdagen for bombeattentatet i London den 7. juli 2005.
Parlamentet iagttog et minuts stilhed.
7. Afstemningstid
Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget »Afstemningsresultater«, som er vedlagt protokollen.
Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.
7.1. Det europæiske år for aktiv aldring (2012) ***I (afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om det europæiske år for aktiv aldring (2012) [KOM(2010)0462 - C7-0253/2010 - 2010/0242(COD)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Martin Kastler (A7-0061/2011)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget »Afstemningsresultater«, punkt 1)
KOMMISSIONENS FORSLAG
Godkendt som ændret (P7_TA(2011)0332)
FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING
Vedtaget (P7_TA(2011)0332)
Indlæg
Martin Kastler (ordfører) havde inden afstemningen fremsat en erklæring på grundlag af forretningsordenens artikel 138, stk. 4.
7.2. Situationen i Syrien, Yemen og Bahrain i forbindelse med situationen i den arabiske verden og Nordafrika (afstemning)
Der var givet meddelelse om beslutningsforslagene den 6. juli 2011(punkt 12 i protokollen af 6.7.2011).
Forslag til beslutning B7-0389/2011, B7-0390/2011, B7-0446/2011, B7-0447/2011, B7-0449/2011, B7-0453/2011 og B7-0454/2011.
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget »Afstemningsresultater«, punkt 2)
FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0389/2011
(erstatter B7-0389/2011, B7-0446/2011, B7-0447/2011, B7-0449/2011 og B7-0454/2011):
stillet af:
|
José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Elmar Brok, Ioannis Kasoulides, Gabriele Albertini, Hans-Gert Pöttering, Angelika Niebler, Mario Mauro, Cristian Dan Preda, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Andrzej Grzyb, Tokia Saïfi, Michael Gahler, Filip Kaczmarek, Dominique Vlasto, Krzysztof Lisek, Monica Luisa Macovei, Ria Oomen-Ruijten, Mário David, Marco Scurria, Simon Busuttil, Joanna Katarzyna Skrzydlewska, Elena Băsescu, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Andrey Kovatchev, Nadezhda Neynsky, Seán Kelly, Artur Zasada, Georgios Koumoutsakos og Bogusław Sonik for PPE-Gruppen, |
|
Véronique De Keyser, Hannes Swoboda, Kristian Vigenin, Pino Arlacchi, Emine Bozkurt, Corina Crețu, Rosario Crocetta, Harlem Désir, Saïd El Khadraoui, Ana Gomes, Richard Howitt, Maria Eleni Koppa, Wolfgang Kreissl-Dörfler, María Muñiz De Urquiza, Pier Antonio Panzeri, Vincent Peillon, Raimon Obiols, Kyriakos Mavronikolas, Roberto Gualtieri, Carmen Romero López og Boris Zala for S&D-Gruppen, |
|
Annemie Neyts-Uyttebroeck, Ivo Vajgl, Marielle De Sarnez, Marietje Schaake, Sonia Alfano, Niccolò Rinaldi, Louis Michel, Alexander Graf Lambsdorff, Frédérique Ries, Johannes Cornelis van Baalen, Jelko Kacin og Marian Harkin for ALDE-Gruppen, |
|
Hélène Flautre, Barbara Lochbihler, Franziska Katharina Brantner, Reinhard Bütikofer, Margrete Auken, Ulrike Lunacek, Judith Sargentini, Rui Tavares og Daniel Cohn-Bendit for Verts/ALE-Gruppen, |
|
Charles Tannock, Geoffrey Van Orden, Robert Atkins, Ashley Fox og Sajjad Karim for ECR-Gruppen. |
Vedtaget (P7_TA(2011)0333)
(Forslag til beslutning B7-0390/2011 og B7-0453/2011 bortfaldt).
7.3. EU’s eksterne politikker til støtte for demokratisering (afstemning)
Betænkning om eksterne EU-politikker til fremme af demokratisering [2011/2032(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Véronique De Keyser (A7-0231/2011)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget »Afstemningsresultater«, punkt 3)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget (P7_TA(2011)0334)
7.4. Forberedelse af valget til den russiske Duma i december (afstemning)
Der var givet meddelelse om beslutningsforslagene den 6. juli 2011(punkt 15 i protokollen af 6.7.2011).
Forslag til beslutning B7-0396/2011, B7-0448/2011, B7-04502011, B7-0451/2011 og B7-0452/2011.
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget »Afstemningsresultater«, punkt 4)
FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0396/2011
(erstatter B7-0396/2011, B7-0448/2011, B7-04502011, B7-0451/2011 og B7-0452/2011):
stillet af:
|
Elmar Brok, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Ria Oomen-Ruijten, Ioannis Kasoulides, Alojz Peterle, Jacek Saryusz-Wolski, Cristian Dan Preda, Michael Gahler, Vytautas Landsbergis, Krzysztof Lisek, Traian Ungureanu, Laima Liucija Andrikienė, Inese Vaidere, Jacek Protasiewicz, Zuzana Roithová, Giovanni La Via, Andrey Kovatchev, Joachim Zeller og Monica Luisa Macovei for PPE-Gruppen, |
|
Hannes Swoboda, Véronique De Keyser, Knut Fleckenstein, Kristian Vigenin og Pino Arlacchi for S&D-Gruppen, |
|
Kristiina Ojuland, Marielle De Sarnez, Leonidas Donskis, Marietje Schaake, Graham Watson, Guy Verhofstadt, Fiona Hall, Alexander Graf Lambsdorff, Edward McMillan-Scott, Johannes Cornelis van Baalen og Jelko Kacin for ALDE-Gruppen, |
|
Werner Schulz, Rebecca Harms, Raül Romeva i Rueda og Bart Staes for Verts/ALE-Gruppen, |
|
Charles Tannock, Konrad Szymański, Jacek Olgierd Kurski, Jacek Włosowicz, Zbigniew Ziobro, Tadeusz Cymański, Ryszard Antoni Legutko, Paweł Robert Kowal, Tomasz Piotr Poręba, Marek Henryk Migalski og Janusz Wojciechowski for ECR-Gruppen, |
|
Helmut Scholz for GUE/NGL-Gruppen. |
Vedtaget (P7_TA(2011)0335)
Talere
Kristiina Ojuland, der inden afstemningen havde stillet et mundtligt ændringsforslag efter punkt 5, hvilket var blevet godtaget, og Hannes Swoboda, der stillede et mundtligt ændringsforslag til punkt 6, hvilket var blevet godtaget.
7.5. Ændringer af Schengen (afstemning)
Der var givet meddelelse om beslutningsforslagene den 6. juli 2011(punkt 16 i protokollen af 6.7.2011).
Forslag til beslutning B7-0392/2011, B7-0393/2011, B7-04002011, B7-0441/2011, B7-0456/2011 og B7-0457/2011.
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget »Afstemningsresultater«, punkt 5)
FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0392/2011
(erstatter B7-0392/2011, B7-0393/2011, B7-04002011 og B7-0456/2011):
stillet af:
|
Manfred Weber, Simon Busuttil, Carlos Coelho, Roberta Angelilli og Marian-Jean Marinescu for PPE-Gruppen, |
|
Martin Schulz, Juan Fernando López Aguilar, Claude Moraes, Monika Flašíková Beňová, Sylvie Guillaume og Ioan Enciu for S&D-Gruppen, |
|
Guy Verhofstadt, Renate Weber, Sarah Ludford, Louis Michel, Leonidas Donskis, Jan Mulder, Cecilia Wikström, Sonia Alfano, Alexander Graf Lambsdorff, Giommaria Uggias, Nadja Hirsch, Sophia in 't Veld, Nathalie Griesbeck, Gianni Vattimo, Ramon Tremosa i Balcells, Stanimir Ilchev, Antonyia Parvanova, Ivo Vajgl og Alexander Alvaro for ALDE-Gruppen, |
|
Daniel Cohn-Bendit, Rebecca Harms, Judith Sargentini, Raül Romeva i Rueda, Ulrike Lunacek og Tatjana Ždanoka for Verts/ALE-Gruppen. |
Vedtaget (P7_TA(2011)0336)
(Forslag til beslutning B7-0441/2011 og B7-0457/2011 bortfaldt).
7.6. Europa-Parlamentets tilgang til gennemførelsen af artikel 9 og 10 i Lissabontraktatens protokol nr. 1 om interparlamentarisk samarbejde inden for området FUSP/FSFP (afstemning)
Der var givet meddelelse om beslutningsforslaget den 6. juli 2011(punkt 18 i protokollen af 6.7.2011).
Forslag til beslutning B7-0388/2011.
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget »Afstemningsresultater«, punkt 6)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget (P7_TA(2011)0337)
7.7. Ordning for uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen (afstemning)
Der var givet meddelelse om beslutningsforslagene den 7. juli 2011(punkt 2 i protokollen af 7.7.2011).
Forslag til beslutning B7-0397/2011, B7-0398/2011, B7-03992011 og B7-0455/2011.
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget »Afstemningsresultater«, punkt 7)
FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0397/2011
(erstatter B7-0397/2011, B7-0398/2011, B7-03992011 og B7-0455/2011):
stillet af:
|
Csaba Őry, Czesław Adam Siekierski, Giovanni La Via og Georgios Papastamkos for PPE-Gruppen, |
|
Pervenche Berès, Alejandro Cercas, Luis Manuel Capoulas Santos og Paolo De Castro for S&D-Gruppen, |
|
Sylvie Goulard, George Lyon, Marian Harkin, Louis Michel, Jean-Luc Bennahmias, Frédérique Ries og Marielle De Sarnez for ALDE-Gruppen, |
|
Marije Cornelissen, José Bové, Raül Romeva i Rueda og Karima Delli for Verts/ALE-Gruppen, |
|
Ilda Figueiredo, Patrick Le Hyaric, Bairbre de Brún og Alfreds Rubiks for GUE/NGL-Gruppen. |
Vedtaget (P7_TA(2011)0338)
7.8. Ændring af akten om valg af medlemmerne af Europa-Parlamentet (afstemning)
Betænkning om forslag til ændring af akten om almindelige direkte valg af medlemmerne af Europa- Parlamentet af 20. september 1976 [2009/2134(INI)] - Udvalget om Konstitutionelle Anliggender. Ordfører: Andrew Duff (A7-0176/2011)
(Simpelt flertal påkrævet)
BILAG II – FORSLAG TIL ÆNDRING AF TRAKTATERNE
BILAG – FORSLAG TIL RÅDETS AFGØRELSE OM ÆNDRING AF VALGAKTEN FRA 1976
FORSLAG TIL BESLUTNING
Andrew Duff (ordfører) havde anmodet om at få betænkningen henvist til fornyet udvalgsbehandling, jf. forretningsordenens artikel 175, stk. 2.
Parlamentet godkendte denne anmodning. Sagen betragtedes således som henvist til fornyet behandling i det kompetente udvalg.
7.9. Fremskridt med hensyn til minerydning (afstemning)
Betænkning om fremskridt med hensyn til minerydning [2011/2007(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Geoffrey Van Orden (A7-0211/2011)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget »Afstemningsresultater«, punkt 8)
FORSLAG TIL BESLUTNING
Vedtaget (P7_TA(2011)0339)
8. Stemmeforklaringer
Skriftlige stemmeforklaringer:
De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 170, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.
Mundtlige stemmeforklaringer:
|
Betænkning: Martin Kastler - A7-0061/2011 Salvatore Iacolino, Mitro Repo, Sirpa Pietikäinen, Peter Jahr, Alajos Mészáros, Filip Kaczmarek, Daniel Hannan og Seán Kelly |
|
Situationen i Syrien, Yemen og Bahrain i forbindelse med situationen i den arabiske verden og Nordafrika - RC-B7-0389/2011 Mitro Repo |
|
Betænkning: Véronique De Keyser - A7-0231/2011 Adam Bielan, Izaskun Bilbao Barandica, Mitro Repo, Daniel Hannan og Seán Kelly |
|
Forberedelse af valget til den russiske Duma i december - RC-B7-0396/2011 Adam Bielan og Kristian Vigenin |
|
Ændringer af Schengen - RC-B7-0392/2011 Mitro Repo, Peter Jahr, Kristian Vigenin og Daniel Hannan |
|
Ordning for uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen - RC-B7-0397/2011 Peter Jahr |
|
Betænkning: Geoffrey Van Orden - A7-0211/2011 Mitro Repo |
9. Stemmerettelser og -intentioner
»Stemmerettelser og -intentioner« findes på websiden »Séance en direct«, »Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (Roll-call votes)« og i den trykte udgave af bilaget »Resultat af afstemningerne ved navneopråb«.
Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst 2 uger efter afstemningsdagen.
Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.
(Mødet udsat kl. 12.50 og genoptaget kl. 15.00)
FORSÆDE: Diana WALLIS
næstformand
10. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
Protokollen fra det foregående møde godkendtes.
11. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)
(Emner og forslagsstillere, se punkt 2 i protokollen af 5.7.2011)
11.1. Den Demokratiske Republik Congo, massevoldtægt i Sydkivu-provinsen
Forslag til beslutning B7-0442/2011, B7-0443/2011, B7-0458/2011, B7-0459/2011, B7-0460/2011 og B7-0461/2011
Charles Tannock, Raül Romeva i Rueda, Michèle Striffler, Marietje Schaake og Véronique De Keyser forelagde beslutningsforslagene.
Talere: Filip Kaczmarek for PPE-Gruppen, Ana Gomes for S&D-Gruppen, Izaskun Bilbao Barandica for ALDE-Gruppen, Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen, Bastiaan Belder for EFD-Gruppen, Franz Obermayr, løsgænger, Monica Luisa Macovei, Justas Vincas Paleckis, Seán Kelly og Corina Crețu.
Talere efter »catch the eye«-proceduren Sari Essayah, Mitro Repo, Cristian Silviu Bușoi, Barbara Lochbihler, Eija-Riitta Korhola, Monika Smolková, Zuzana Roithová, Rovana Plumb og Michael Cashman.
Maria Damanaki (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 12.1 i protokollen af 7.7.2011.
11.2. Indonesien, herunder angreb mod minoriteter
Forslag til beslutning B7-0394/2011, B7-0444/2011, B7-0462/2011, B7-0463/2011, B7-0464/2011, B7-0465/2011 og B7-0466/2011
Bastiaan Belder, Rui Tavares, Adam Bielan, Cristian Dan Preda, Kristiina Ojuland og Mitro Repo forelagde beslutningsforslagene.
Talere: Csaba Sógor for PPE-Gruppen, Marc Tarabella for S&D-Gruppen, Marietje Schaake for ALDE-Gruppen, Charles Tannock for ECR-Gruppen, Eija-Riitta Korhola og Ryszard Czarnecki.
Talere efter »catch the eye«-proceduren: Bogusław Sonik, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Elena Băsescu, Nirj Deva, Seán Kelly og Corina Crețu.
Taler: Maria Damanaki (medlem af Kommissionen).
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 12.2 i protokollen af 7.7.2011.
11.3. Indien, især dødsdommen mod Davinder Pal Singh
Forslag til beslutning B7-0395/2011, B7-0467/2011, B7-0468/2011, B7-0469/2011, B7-0470/2011, B7-0471/2011 og B7-0472/2011
Karima Delli, Cristian Dan Preda, Charles Tannock, Graham Watson og Lidia Joanna Geringer de Oedenberg forelagde beslutningsforslagene.
Talere: Bogusław Sonik for PPE-Gruppen, Silvia-Adriana Țicău for S&D-Gruppen, Kristiina Ojuland for ALDE-Gruppen, Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen, og Sari Essayah.
Talere efter »catch the eye«-proceduren Eija-Riitta Korhola, Corina Crețu, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Ryszard Czarnecki, og Charles Tannock for at stille et blåt kort-spørgsmål til Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, som besvarede det.
Maria Damanaki (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: punkt 12.3 i protokollen af 7.7.2011.
12. Afstemningstid
Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget »Afstemningsresultater«, som er vedlagt protokollen.
Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.
12.1. Den Demokratiske Republik Congo, massevoldtægt i Sydkivu-provinsen (afstemning)
Forslag til beslutning B7-0442/2011, B7-0443/2011, B7-0458/2011, B7-0459/2011, B7-0460/2011 et B7-0461/2011
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget »Afstemningsresultater«, punkt 10)
FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0442/2011
(erstatter B7-0442/2011, B7-0443/2011, B7-0458/2011, B7-0459/2011, B7-0460/2011 et B7-0461/2011):
stillet af:
|
Michèle Striffler, Filip Kaczmarek, Cristian Dan Preda, Mario Mauro, Lena Kolarska-Bobińska, Bernd Posselt, Monica Luisa Macovei, Tunne Kelam, Eija-Riitta Korhola, Sari Essayah, Martin Kastler, Jarosław Leszek Wałęsa, Agnès Le Brun, Zuzana Roithová, Tadeusz Zwiefka og Bogusław Sonik for PPE-Gruppen, |
|
Véronique De Keyser, Ana Gomes, Richard Howitt, Thijs Berman, Corina Crețu og Rovana Plumb for S&D-Gruppen, |
|
Louis Michel, Charles Goerens, Nathalie Griesbeck, Marietje Schaake, Kristiina Ojuland, Sonia Alfano, Ramon Tremosa i Balcells, Alexander Graf Lambsdorff, Frédérique Ries og Izaskun Bilbao Barandica for ALDE-Gruppen, |
|
Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba og Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen, |
|
Isabelle Durant, Barbara Lochbihler, Judith Sargentini, Raül Romeva i Rueda og Jean Lambert for Verts/ALE-Gruppen, |
|
Eva-Britt Svensson for GUE/NGL-Gruppen. |
Vedtaget (P7_TA(2011)0340)
12.2. Indonesien, herunder angreb mod minoriteter (afstemning)
Forslag til beslutning B7-0394/2011, B7-0444/2011, B7-0462/2011, B7-0463/2011, B7-0464/2011, B7-0465/2011 et B7-0466/2011
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget »Afstemningsresultater«, punkt 11)
FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0394/2011
(erstatter B7-0394/2011, B7-0444/2011, B7-0462/2011, B7-0463/2011, B7-0464/2011, B7-0465/2011 et B7-0466/2011):
stillet af:
|
Mario Mauro, Filip Kaczmarek, Cristian Dan Preda, Bernd Posselt, Monica Luisa Macovei, Tunne Kelam, Eija-Riitta Korhola, Sari Essayah, Elena Băsescu, Zuzana Roithová, Agnès Le Brun, Martin Kastler, Csaba Sógor og Bogusław Sonik for PPE-Gruppen, |
|
Véronique De Keyser, Mitro Repo, Marc Tarabella og Lidia Joanna Geringer de Oedenberg for S&D-Gruppen, |
|
Marietje Schaake, Marielle De Sarnez, Kristiina Ojuland, Sonia Alfano, Ramon Tremosa i Balcells, Frédérique Ries, Izaskun Bilbao Barandica, Alexandra Thein og Louis Michel for ALDE-Gruppen, |
|
Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki og Adam Bielan for ECR-Gruppen, |
|
Rui Tavares, Raül Romeva i Rueda, Gerald Häfner, Emilie Turunen, Christian Engström og Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen, |
|
Miguel Portas og Marisa Matias for GUE/NGL-Gruppen, |
|
Bastiaan Belder for EFD-Gruppen. |
Vedtaget (P7_TA(2011)0341)
Indlæg
Ana Gomes, inden afstemningen.
12.3. Indien, især dødsdommen mod Davinder Pal Singh (afstemning)
Forslag til beslutning B7-0395/2011, B7-0467/2011, B7-0468/2011, B7-0469/2011, B7-0470/2011, B7-0471/2011 et B7-0472/2011
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget »Afstemningsresultater«, punkt 12)
FORSLAG TIL BESLUTNING B7-0395/2011
Forkastet
FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B7-0467/2011
(erstatter B7-0467/2011, B7-0468/2011, B7-0469/2011, B7-0470/2011, B7-0471/2011 et B7-0472/2011):
stillet af:
|
Elmar Brok, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Mario Mauro, Lena Kolarska-Bobińska, Cristian Dan Preda, Bernd Posselt, Monica Luisa Macovei, Tunne Kelam, Eija-Riitta Korhola, Sari Essayah, Agnès Le Brun, Martin Kastler, Zuzana Roithová og Bogusław Sonik for PPE-Gruppen, |
|
Véronique De Keyser, Harlem Désir og Lidia Joanna Geringer de Oedenberg for S&D-Gruppen, |
|
Graham Watson, Niccolò Rinaldi, Marielle De Sarnez, Marietje Schaake, Kristiina Ojuland, Sonia Alfano, Ramon Tremosa i Balcells, Alexander Graf Lambsdorff, Frédérique Ries, Izaskun Bilbao Barandica, Alexandra Thein og Louis Michel for ALDE-Gruppen, |
|
Charles Tannock for ECR-Gruppen, |
|
Karima Delli, Barbara Lochbihler, Jean Lambert, Satu Hassi, Franziska Keller og Raül Romeva i Rueda for Verts/ALE-Gruppen, |
|
Marisa Matias og Miguel Portas for GUE/NGL-Gruppen. |
Vedtaget (P7_TA(2011)0342)
13. Stemmerettelser og -intentioner
»Stemmerettelser og -intentioner« findes på websiden »Séance en direct«, »Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (Roll-call votes)« og i den trykte udgave af bilaget »Resultat af afstemningerne ved navneopråb«.
Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst 2 uger efter afstemningsdagen.
Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.
14. Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter
afgørelse om at udarbejde initiativbetænkninger (forretningsordenens artikel 48)
DEVE
— |
Det fjerde forum på højt niveau om bistandseffektivitet (2011/2145(INI)) (rådg.udv.: INTA) |
— |
Arbejdet i Den Blandede Parlamentariske Forsamling AVS-EU i 2010 (2011/2120(INI)) |
ECON
— |
Reform af EU's statsstøtteregler for tjenesteydelser af almen økonomisk interesse (2011/2146(INI)) (rådg.udv.: CULT, ENVI, EMPL, ITRE, IMCO, TRAN, REGI) |
EMPL
— |
Midtvejsevalueringen af den europæiske strategi for sundhed og sikkerhed på arbejdspladsen 2007-2012 (2011/2147(INI)) (rådg.udv.: ENVI) |
FEMM
— |
Integrering af kønsaspektet i Europa-Parlamentets arbejde (2011/2151(INI)) |
IMCO
— |
En ny forbrugerpolitisk strategi (2011/2149(INI)) (rådg.udv.: JURI, ECON) |
ITRE
— |
En EU-rumstrategi til gavn for borgerne (2011/2148(INI)) (rådg.udv.: AFET, ENVI, INTA, TRAN, REGI) |
TRAN
— |
Flypassagerers etablerede rettigheder – virkemåde og anvendelse (2011/2150(INI)) (rådg.udv.: EMPL, IMCO) |
afgørelse om at udarbejde initiativbetænkninger (forretningsordenens artikel 90)
AFET
— |
Henstillinger til Rådet, Kommissionen og EU-Udenrigstjenesten om forhandlingerne om associeringsaftalen mellem EU og Georgien (2011/2133(INI)) |
— |
Henstillinger til Rådet, Kommissionen og EU-Udenrigstjenesten om forhandlingerne om associeringsaftalen mellem EU og Ukraine (2011/2132(INI)) |
Udvalgshenvisninger
FEMM
— |
EU-støtte til ICC: Håndtering af udfordringer og løsning af problemer (2011/2109(INI))
|
AFET
— |
Finansielle bestemmelser vedrørende EU's årlige budget (KOM(2010)0815 - C7-0016/2011 - 2010/0395(COD))
|
TRAN
— |
Momssystemets fremtid (2011/2082(INI))
|
FEMM
— |
Statutten for det europæiske andelsselskab for så vidt angår medarbejderindflydelse (2011/2116(INI))
|
ITRE
— |
EU og Kina: handelmæssig uligevægt (2010/2301(INI))
|
— |
Forstærket samarbejde om indførelse af en fælles patentbeskyttelse (KOM(2011)0215 - C7-0099/2011 - 2011/0093(COD))
|
15. Skriftlige erklæringer i registret (forretningsordenens artikel 123)
Formanden meddelte i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 123, stk. 3, hvor mange underskrifter følgende erklæringer havde opnået.
Dokument nr. |
Af |
Underskrifter |
0015/2011 |
Françoise Castex, Franziska Katharina Brantner, Vincent Peillon, Cristian Dan Preda, Ivo Vajgl |
300 |
0016/2011 |
Geoffrey Van Orden, Gabriele Albertini, Alexander Alvaro, Frédérique Ries, Hannu Takkula |
68 |
0017/2011 |
Richard Seeber, Ole Christensen, Carl Haglund, Isabella Lövin, Anna Rosbach |
268 |
0018/2011 |
Martin Ehrenhauser |
35 |
0019/2011 |
Andreas Mölzer |
27 |
0020/2011 |
Peter Skinner |
85 |
0021/2011 |
Jelko Kacin, Edward McMillan-Scott, Anna Rosbach, György Schöpflin, Jutta Steinruck |
226 |
0022/2011 |
Gay Mitchell, Nirj Deva, Marian Harkin, Peter Skinner, Angelika Werthmann |
347 |
0023/2011 |
Niki Tzavela, Jorgo Chatzimarkakis, Edit Herczog, Georgios Koumoutsakos, Fiorello Provera |
144 |
0024/2011 |
Leonidas Donskis, Zigmantas Balčytis, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Justas Vincas Paleckis |
52 |
0025/2011 |
Georgios Koumoutsakos, Hélène Flautre, Marian Harkin, Vittorio Prodi |
272 |
0026/2011 |
Daciana Octavia Sârbu, Elisabeth Jeggle, Adina-Ioana Vălean, Janusz Wojciechowski |
140 |
0027/2011 |
Patrick Le Hyaric, Margrete Auken, Véronique De Keyser, Niccolò Rinaldi |
115 |
0028/2011 |
Paolo De Castro, Salvatore Caronna, Michel Dantin, Martin Häusling, Justas Vincas Paleckis |
81 |
0029/2011 |
Sarah Ludford, Simon Busuttil, Ana Gomes, Barbara Lochbihler |
95 |
0030/2011 |
Cătălin Sorin Ivan, Silvia Costa, Seán Kelly, Hannu Takkula, Claudiu Ciprian Tănăsescu |
33 |
0031/2011 |
Giovanni Collino |
13 |
0032/2011 |
Philippe Juvin, José Bové, Edite Estrela, Corinne Lepage, Anna Rosbach |
59 |
0033/2011 |
Britta Thomsen, Edit Bauer, Eva-Britt Svensson, Marc Tarabella, Marina Yannakoudakis |
38 |
0034/2011 |
Nuno Teixeira, Luís Paulo Alves, Elie Hoarau, Gabriel Mato Adrover, Maria do Céu Patrão Neves |
35 |
16. Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde
I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 179, stk. 2, ville protokollen fra dette møde blive forelagt Parlamentet til godkendelse ved begyndelsen af næste møde.
Med Parlamentets godkendelse ville de vedtagne tekster allerede nu blive fremsendt til de heri nævnte instanser.
17. Tidspunkt for næste mødeperiode
Formanden meddelte, at næste mødeperiode ville finde sted den 12. september 2011 - 15. september 2011.
18. Afbrydelse af sessionen
Formanden erklærede Europa-Parlamentets session for afbrudt.
Formanden hævede mødet kl. 16.35.
Klaus Welle
generalsekretær
Jerzy Buzek
formand
Torsdag den 7. juli 2011
TILSTEDEVÆRELSESLISTE
Følgende skrev under:
Abad, Áder, Agnew, Albertini, Albrecht, Alfano, Alfonsi, Allam, Alvaro, Alves, Andreasen, Andrés Barea, Andrikienė, Angelilli, Angourakis, Antonescu, Arias Echeverría, Arif, Arlacchi, Arsenis, Ashworth, Auconie, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, van Baalen, Bach, Badia i Cutchet, Bagó, Balčytis, Baldassarre, Balz, Balzani, Băsescu, Bastos, Bauer, Bearder, Becker, Belder, Belet, Bélier, Benarab-Attou, Bendtsen, Bennahmias, Berès, Berlato, Berlinguer, Berman, Besset, Bielan, Bilbao Barandica, Bisky, Bizzotto, Blinkevičiūtė, Bodu, Böge, Borghezio, Borsellino, Borys, Boștinaru, Boulland, Bové, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Brantner, Brepoels, Březina, Brok, Brons, Brzobohatá, Bufton, Bullmann, Bușoi, Busuttil, Bütikofer, Buzek, Cabrnoch, Cadec, Callanan, van de Camp, Campbell Bannerman, Cancian, Canfin, Caronna, Carvalho, Casa, Cashman, Casini, Caspary, Castex, del Castillo Vera, Cavada, Cercas, Chatzimarkakis, Chichester, Chountis, Christensen, Claeys, Clark, Coelho, Cofferati, Comi, Corazza Bildt, Cornelissen, Correia De Campos, Cortés Lastra, Cramer, Crețu, Creutzmann, Crocetta, Cronberg, Cutaș, Cymański, Czarnecki, Frédéric Daerden, van Dalen, Dăncilă, Danellis, Danjean, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Daul, David, Davies, De Angelis, de Brún, Dehaene, De Keyser, Delli, Delvaux, De Rossa, De Sarnez, Désir, Deß, Deutsch, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dodds, Domenici, Donskis, Dorfmann, Droutsas, Duff, Durant, Dušek, Ehrenhauser, Eickhout, Enciu, Engel, Engström, Ernst, Ertug, Essayah, Estaràs Ferragut, Estrela, Fajmon, Falbr, Färm, Feio, Ferber, Fernandes, Elisa Ferreira, João Ferreira, Fidanza, Figueiredo, Fisas Ayxela, Fjellner, Flašíková Beňová, Flautre, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Foster, Fox, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gál, Gallagher, Gallo, Gáll-Pelcz, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gardini, Gargani, Gauzès, Gebhardt, Geier, Gerbrandy, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Girling, Glattfelder, Godmanis, Goebbels, Goerens, Gollnisch, Göncz, Goulard, Gräßle, Grech, Grelier, Grèze, Griesbeck, Griffin, Gróbarczyk, Groote, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Häfner, Fiona Hall, Händel, Handzlik, Hankiss, Hannan, Harkin, Hartong, Hassi, Haug, Häusling, Hedh, Helmer, Hénin, Herczog, Herranz García, Hibner, Higgins, Nadja Hirsch, Hoarau, Hohlmeier, Hökmark, Honeyball, Hortefeux, Howitt, Hughes, Hyusmenova, Iacolino, Ibrisagic, Ilchev, in 't Veld, Iotova, Iovine, Irigoyen Pérez, Itälä, Iturgaiz Angulo, Ivan, Ivanova, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jahr, Járóka, Jazłowiecka, Jędrzejewska, Jeggle, Jensen, Jiménez-Becerril Barrio, de Jong, Jordan Cizelj, Jørgensen, Junqueras Vies, Juvin, Kacin, Kaczmarek, Kadenbach, Kalfin, Kalinowski, Kalniete, Kamiński, Kammerevert, Karas, Karim, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kazak, Kelam, Keller, Kelly, Kirilov, Kirkhope, Klaß, Kleva, Klinz, Klute, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Koppa, Korhola, Kósa, Köstinger, Koumoutsakos, Béla Kovács, Kovatchev, Kowal, Kozlík, Kozłowski, Kožušník, Krahmer, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhn, Kukan, Kurski, Lamassoure, Lambert, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, La Via, Lechner, Le Foll, Le Grip, Legutko, Lehne, Leinen, Lepage, Liberadzki, Lichtenberger, Liese, Liotard, Lisek, Lochbihler, Løkkegaard, Lope Fontagné, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lövin, Ludford, Ludvigsson, Luhan, Łukacijewska, Lulling, Lunacek, Lynne, Lyon, McClarkin, McMillan-Scott, Macovei, Madlener, Manders, Mănescu, Maňka, Mann, Manner, Marcinkiewicz, Marinescu, David Martin, Hans-Peter Martin, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mastella, Matera, Mathieu, Matias, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mavronikolas, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Mélenchon, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Merkies, Messerschmidt, Mészáros, Louis Michel, Migalski, Mikolášik, Millán Mon, Mirsky, Mitchell, Mölzer, Moraes, Moreira, Morganti, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Mulder, Muñiz De Urquiza, Murphy, Nedelcheva, Neuser, Neveďalová, Newton Dunn, Neynsky, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson, Nicolai, Niebler, Nitras, Obermayr, Obiols, Ojuland, Olbrycht, Olejniczak, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Oviir, Pack, Padar, Paksas, Paleckis, Paliadeli, Pallone, Panayotov, Panzeri, Papadopoulou, Papanikolaou, Papastamkos, Pargneaux, Parvanova, Pașcu, Paška, Patrão Neves, Paulsen, Peillon, Perello Rodriguez, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Pirillo, Pirker, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Ponga, Poręba, Posselt, Pöttering, Poupakis, Preda, Prendergast, Prodi, Proust, Provera, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Ransdorf, Rapkay, Rapti, Regner, Reimers, Remek, Repo, Reul, Riera Madurell, Rinaldi, Riquet, Rivellini, Rochefort, Rodust, Rohde, Roithová, Romero López, Romeva i Rueda, Ronzulli, Rossi, Roth-Behrendt, Rouček, Rübig, Rubiks, Rühle, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Salavrakos, Salvini, Sánchez Presedo, Sanchez-Schmid, Sârbu, Sargentini, Sartori, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Savisaar-Toomast, Schaake, Schaldemose, Schlyter, Olle Schmidt, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Scholz, Schöpflin, Schroedter, Martin Schulz, Werner Schulz, Schwab, Scicluna, Scottà, Scurria, Seeber, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Severin, Siekierski, Silvestris, Simon, Simpson, Sinclaire, Siwiec, Skrzydlewska, Skylakakis, Smolková, Sógor, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sosa Wagner, Speroni, Staes, Stassen, Šťastný, Stavrakakis, Steinruck, Sterckx, Stevenson, Stihler, van der Stoep, Stolojan, Dimitar Stoyanov, Strejček, Striffler, Surján, Susta, Svensson, Swinburne, Swoboda, Szájer, Szegedi, Szymański, Takkula, Tănăsescu, Tannock, Tarabella, Tarand, Tavares, Taylor, Teixeira, Terho, Thein, Theocharous, Theurer, Thomsen, Thun und Hohenstein, Thyssen, Țicău, Tirolien, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tošenovský, Trautmann, Tremopoulos, Tremosa i Balcells, Triantaphyllides, Trüpel, Trzaskowski, Tsoukalas, Turmes, Turunen, Tzavela, Uggias, Ulmer, Ulvskog, Ungureanu, Urutchev, Uspaskich, Vadim Tudor, Vaidere, Vajgl, Vălean, Van Brempt, Vanhecke, Van Orden, Vaughan, Vergiat, Vergnaud, Verheyen, Vidal-Quadras, Vigenin, Vlasák, Voss, Wałęsa, Wallis, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Renate Weber, Weiler, Weisgerber, Werthmann, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Wils, Hermann Winkler, Iuliu Winkler, Włosowicz, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Yáñez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zala, Zanicchi, Zasada, Ždanoka, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Ziobro, Zver, Zwiefka
Torsdag den 7. juli 2011
BILAG I
AFSTEMNINGSRESULTATER
Tegnforklaring
+ |
vedtaget |
- |
forkastet |
↓ |
bortfaldet |
R |
taget tilbage |
AN |
afstemning ved navneopråb (for, imod, hverken/eller) |
VE (…, …, …) |
elektronisk afstemning (for, imod, hverken/eller) |
div |
opdelt afstemning |
vs |
særskilt afstemning |
am |
ændringsforslag |
AC |
kompromisændringsforslag |
PC |
tilsvarende tekstdel |
S |
ændringsforslag udgår |
= |
identiske ændringsforslag |
§ |
punkt/stk./betragtning |
art |
artikel |
FB |
beslutningsforslag |
PRC |
fælles beslutningsforslag |
SEC |
hemmelig afstemning |
1. Det europæiske år for aktiv aldring (2012) ***I
Betænkning: Martin Kastler (A7-0061/2011)
Angående |
Am nr. |
Stiller |
AN, osv. |
Afstemning |
Afstemning ved AN/VE -bemærkninger |
Forslag til beslutning |
|||||
Tekst som helhed Blok nr. 1 - kompromis |
53 |
kor. udv. |
|
+ |
|
Blok nr. 2 - ændringsforslag fra det korresponderende udvalg |
1-52 |
kor. udv. |
|
↓ |
|
Afstemning: ændret forslag |
|
+ |
|
||
Forslag til lovgivningsmæssig beslutning |
|||||
Efter § 1 |
54 |
kor. udv. |
|
+ |
|
Afstemning: lovgivningsmæssig beslutning |
AN |
+ |
557, 33, 15 |
2. Situationen i Syrien, Yemen og Bahrein i forbindelse med situationen i den arabiske verden og Nordafrika
Forslag til beslutning: B7-0389/2011, B7-0390/2011, B7-0446/2011, B7-0447/2011, B7-0449/2011, B7-0453/2011, B7-0454/2011
Angående |
Am nr. |
Stiller |
AN, osv. |
Afstemning |
Afstemning ved AN/VE -bemærkninger |
Fælles beslutningsforslag RC-B7-0389/2011 (PPE, S&D, ALDE, Verts/ALE, ECR) |
|||||
Efter § 2 |
1 |
GUE/NGL |
|
- |
|
§ 28 |
2 |
GUE/NGL |
|
- |
|
§ 31 |
3 |
GUE/NGL |
AN |
- |
75, 484, 56 |
Efter § 35 |
4 |
GUE/NGL |
|
- |
|
§ 38 |
5S |
GUE/NGL |
|
- |
|
Afstemning: beslutning (tekst som helhed) |
|
+ |
|
||
Beslutningsforslag fra de politiske grupper |
|||||
B7-0389/2011 |
|
ECR |
|
↓ |
|
B7-0390/2011 |
|
EFD |
|
↓ |
|
B7-0446/2011 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B7-0447/2011 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B7-0449/2011 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B7-0453/2011 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B7-0454/2011 |
|
S&D |
|
↓ |
|
Anmodning om afstemning ved navneopråb
GUE/NGL am 3
Diverse:
Mariya Nedelcheva havde ligeledes underskrevet beslutningsforslag B7-0449/2011 på PPE-Gruppens vegne.
3. EU’s eksterne politikker til støtte for demokratisering
Betænkning: Véronique De Keyser (A7-0231/2011)
Angående |
Am nr. |
Stiller |
AN, osv. |
Afstemning |
Afstemning ved AN/VE -bemærkninger |
§ 6 |
12 |
PPE |
VE |
- |
293, 314, 6 |
§ 10 |
13 |
PPE |
|
+ |
|
§ |
originaltekst |
vs |
↓ |
|
|
§ 13 |
§ |
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 31 |
16S |
PPE, ALDE |
VE |
+ |
369, 243, 7 |
§ 34 |
14 |
PPE |
VE |
+ |
320, 297, 4 |
§ |
originaltekst |
div |
|
|
|
1 |
↓ |
|
|||
2 |
↓ |
|
|||
§ 35 |
11 |
PPE |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 / VE |
- |
286, 330, 7 |
|||
Efter § 38 |
25 |
PPE, ALDE |
VE |
+ |
362, 245, 12 |
§ 39 |
17S |
PPE, ALDE |
VE |
+ |
373, 248, 2 |
§ 40 |
1= 8= |
S&D ALDE |
|
+ |
|
7 |
ALDE |
|
↓ |
|
|
Efter § 44 |
9 |
ALDE |
|
+ |
|
§ 48 |
18S |
PPE, ALDE |
|
+ |
|
§ 49 |
19S |
PPE, ALDE |
|
+ |
|
§ 50 |
20S |
PPE, ALDE |
|
+ |
|
§ 51 |
§ |
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 53 |
10S= 21S= |
PPE, ALDE |
VE |
+ |
368, 236, 16 |
§ 54 |
22S |
PPE, ALDE |
|
+ |
|
§ 55 |
§ |
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 56 |
23S |
PPE, ALDE |
|
+ |
|
§ 59 |
24S |
PPE, ALDE |
|
+ |
|
Efter § 62 |
2 |
S&D |
|
+ |
|
§ 65 |
15 |
PPE |
|
+ |
|
§ 67 |
5 |
S&D |
|
+ |
|
§ 68 |
§ |
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 69 |
§ |
originaltekst |
vs |
+ |
|
§ 70 |
3 |
S&D |
|
- |
|
§ 71 |
4 |
S&D |
|
+ |
|
§ G |
6 |
ALDE |
|
+ |
|
§ U |
§ |
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ Y |
§ |
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
Afstemning: beslutning (tekst som helhed) |
AN |
+ |
537, 24, 61 |
Anmodning om afstemning ved navneopråb
S&D endelig afstemning
Anmodning om særskilt afstemning
GUE/NGL §§ 10, 69
Anmodning om opdelt afstemning
GUE/NGL
§ 13
1. del |
: |
Teksten uden ordene »føres inden for rammerne … udadtil, og at den« |
2. del |
: |
disse ord |
§ 34
1. del |
: |
Teksten uden ordene »understreger … demokratiske værdier« |
2. del |
: |
disse ord |
§ 51
1. del |
: |
»understreger vigtigheden af … demokratiske principper mere effektivt;« |
2. del |
: |
»opfordrer EU til aktivt … udviklingspolitikker;« |
§ 55
1. del |
: |
Teksten uden ordene » »fredsmæglere« … konflikter,« |
2. del |
: |
disse ord |
§ 68
1. del |
: |
Teksten uden ordene »et tæt partnerskab … private sektor og« |
2. del |
: |
disse ord |
§ U
1. del |
: |
Teksten uden ordene »aktioner under … sikkerheds- og forsvarspolitik (ESFP),« |
2. del |
: |
disse ord |
§ Y
1. del |
: |
Teksten uden ordet »hovedofferet« |
2. del |
: |
dette ord |
ALDE
am 11
1. del |
: |
Teksten uden ordene »og opfordrer til, at den oprettes med det samme« og »uafhængigt,« |
2. del |
: |
disse ord |
4. Forberedelse af valget til den russiske Duma i december
Forslag til beslutning: B7-0396/2011, B7-0448/2011, B7-0450/2011, B7-0451/2011, B7-0452/2011
Angående |
Am nr. |
Stiller |
AN, osv. |
Afstemning |
Afstemning ved AN/VE -bemærkninger |
Fælles beslutningsforslag RC-B7-0396/2011 (PPE, S&D, ALDE, Verts/ALE, ECR, GUE/NGL) |
|||||
Efter § 5 |
- |
- |
|
+ |
mundtligt ændringsforslag |
§ 6 |
§ |
originaltekst |
vs |
+ |
ændret mundtligt |
Afstemning: beslutning (tekst som helhed) |
|
+ |
|
||
Beslutningsforslag fra de politiske grupper |
|||||
B7-0396/2011 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B7-0448/2011 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B7-0450/2011 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B7-0451/2011 |
|
ECR |
|
↓ |
|
B7-0452/2011 |
|
S&D |
|
↓ |
|
Anmodning om særskilt afstemning
ECR § 6
Diverse
Kristiina Ojuland havde stillet følgende mundtlige ændringsforslag til punkt 5:
5a. |
»beklager, at der den 5. juli 2011 blev udstedt et rejseforbud på seks måneder mod Boris Nemtsov og kræver, at det straks ophæves;« |
Hannes Swoboda havde stillet følgende mundtlige ændringsforslag til § 6:
6. |
»er bekymret over udkastet til et lovforslag, der skal behandles i Dumaen, og som vil gøre det muligt for russiske domstole at tilsidesætte Den Europæiske Menneskerettighedsdomstols afgørelser på nogle områder, og mener, at dette initiativ er i modstrid med de grundlæggende principper i den europæiske menneskerettighedskonvention; glæder sig over Dumaens nylige beslutning om ikke at behandle dette udkast til lovvforslag inden for den nærmeste fremtid og håber på en endelig beslutning fra Dumaens side om helt at opgive dette initiativ;« |
5. Ændringer af Schengen
Forslag til beslutning: B7-0392/2011, B7-0393/2011, B7-0400/2011, B7-0441/2011, B7-0456/2011, B7-0457/2011
Angående |
Am nr. |
Stiller |
AN, osv. |
Afstemning |
Afstemning ved AN/VE -bemærkninger |
Fælles beslutningsforslag RC-B7-0392/2011 (PPE, S&D, ALDE, Verts/ALE) |
|||||
§ 6 |
§ |
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 7 |
§ |
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 9 |
§ |
originaltekst |
vs |
+ |
|
§ 10 |
§ |
originaltekst |
vs |
+ |
|
Afstemning: beslutning (tekst som helhed) |
|
+ |
|
||
Beslutningsforslag fra de politiske grupper |
|||||
B7-0392/2011 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B7-0393/2011 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B7-0400/2011 |
|
S&D |
|
↓ |
|
B7-0441/2011 |
|
ECR |
|
↓ |
|
B7-0456/2011 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B7-0457/2011 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
Anmodning om særskilt afstemning
ECR §§ 9, 10
Anmodning om opdelt afstemning
PPE
§ 6
1. del |
: |
»mener, at de nødvendige … den indre sikkerhed;« |
2. del |
: |
»opfordrer Kommissionen … medlemsstaterne;« |
§ 7
1. del |
: |
»er derfor af den opfattelse … Schengensystemet;« |
2. del |
: |
»minder om, at … grænsekontrollen;« |
Diverse
Mariya Nedelcheva og Simon Busuttil havde ligeledes underskrevet beslutningsforslag B7-0393/2011 fra PPE-Gruppen.
Salvatore Iacolino (PPE-Gruppen) havde ligeledes underskrevet beslutningsforslag RC-B7-0392/2011.
6. Europa-Parlamentets tilgang til gennemførelsen af atikel 9 og 10 i Lissabontraktatens protokol nr. 1 om interparlamentarisk samarbejde inden for områder FUSP/FSFP
Forslag til beslutning: B7-0388/2011
Angående |
Am nr. |
Stiller |
AN, osv. |
Afstemning |
Afstemning ved AN/VE -bemærkninger |
Fælles beslutningsforslag B7-0388/2011 (AFET) |
|||||
§ 1 |
1 |
GUE/NGL |
|
- |
|
§ 4 |
2 |
GUE/NGL |
|
- |
|
Efter § 4 |
3 |
GUE/NGL |
|
- |
|
4 |
GUE/NGL |
AN |
- |
58, 560, 9 |
|
Afstemning: beslutning (tekst som helhed) |
|
+ |
|
Anmodning om afstemning ved navneopråb
GUE/NGL Ændringsforslag 4
7. Ordning for uddeling af fødevarer til de socialt dårligst stillede personer i Unionen
Forslag til beslutning: B7-0397/2011, B7-0398/2011, B7-0399/2011, B7-0455/2011
Angående |
Am nr. |
Stiller |
AN, osv. |
Afstemning |
Afstemning ved AN/VE -bemærkninger |
Fælles beslutningsforslag RC-B7-0397/2011 (PPE, S&D, ALDE, Verts/ALE, GUE/NGL) |
|||||
Efter § 2 |
1 |
GUE/NGL |
AN |
+ |
416, 193, 12 |
2 |
GUE/NGL |
AN |
- |
82, 425, 111 |
|
§ 3 |
§ |
originaltekst |
vs |
+ |
|
§ 4 |
§ |
originaltekst |
div |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
§ 12 |
§ |
originaltekst |
vs |
+ |
|
Afstemning: beslutning (tekst som helhed) |
AN |
+ |
548, 52, 26 |
||
Beslutningsforslag fra de politiske grupper |
|||||
B7-0397/2011 |
|
Verts/ALE, S&D |
|
↓ |
|
B7-0398/2011 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B7-0399/2011 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B7-0455/2011 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
Anmodning om afstemning ved navneopråb
S&D endelig afstemning
GUE/NGL am 1,2
Anmodning om særskilt afstemning
PPE § 3
ECR § 12
Anmodning om opdelt afstemning
ECR
§ 4
1. del |
: |
»noterer sig, at … landbrugspolitik, og,« |
2. del |
: |
»påpeger, at der skal sikres passende finansiering;« |
Diverse
Marie-Christine Vergiat (GUE/NGL-Gruppen), Mariya Nedelcheva og Dominique Vlasto (PPE-Gruppen) havde ligedes underskrevet det fælles beslutningsforslag RC-B7-0397/2011.
Czesław Adam Siekierski og Michel Dantin havde ligeledes underskrevet beslutningsforslag B7-0398/2011 fra PPE-Gruppen.
Raül Romeva i Rueda havde ligeledes underskrevet beslutningsforslag B7-0397/2011 fra Verts/ALE- og S&D-Gruppen.
8. Fremskridt med hensyn til minerydning
Betænkning: Geoffrey Van Orden (A7-0211/2011)
Angående |
Am nr. |
Stiller |
AN, osv. |
Afstemning |
Afstemning ved AN/VE -bemærkninger |
Overskrift før § 28 |
§ |
originaltekst |
vs |
- |
|
§ 28 |
§ |
originaltekst |
vs |
- |
|
Afstemning: beslutning (tekst som helhed) |
AN |
+ |
544, 5, 7 |
Anmodning om afstemning ved navneopråb
ECR endelig afstemning
Anmodning om særskilt afstemning
ECR titel før § 28 (casestudy - Egypten), § 28
9. Den Demokratiske Republik Congo, massevoldtægt i Sydkivu-provinsen
B7-0442/2011, B7-0443/2011, B7-0458/2011, B7-0459/2011, B7-0460/2011, B7-0461/2011
Angående |
Am nr. |
Stiller |
AN, osv. |
Afstemning |
Afstemning ved AN/VE -bemærkninger |
Fælles beslutningsforslag RC-B7-0442/2011 (PPE, S&D, ALDE, ECR, Verts/ALE, GUE/NGL) |
|||||
Efter § 12 |
1 |
ECR |
AN |
- |
9, 54, 0 |
Afstemning: beslutning (tekst som helhed) |
|
+ |
|
||
Beslutningsforslag fra de politiske grupper |
|||||
B7-0442/2011 |
|
ECR |
|
↓ |
|
B7-0443/2011 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B7-0458/2011 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B7-0459/2011 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B7-0460/2011 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B7-0461/2011 |
|
S&D |
|
↓ |
|
Anmodning om afstemning ved navneopråb
ECR Ændringsforslag 1
Diverse
Mariya Nedelcheva havde ligeledes underskrevet beslutningsforslag B7-0458/2011 på UEN-Gruppens vegne.
10. Indonesien, herunder angreb mod minoriteter
B7-0394/2011, B7-0444/2011, B7-0462/2011, B7-0463/2011, B7-0464/2011, B7-0465/2011, B7-0466/2011
Angående |
Am nr. |
Stiller |
AN, osv. |
Afstemning |
Afstemning ved AN/VE -bemærkninger |
Fælles beslutningsforslag RC-B7-0394/2011 (PPE, S&D, ALDE, ECR, Verts/ALE, GUE/NGL, EFD) |
|||||
Afstemning: beslutning (tekst som helhed) |
|
+ |
|
||
Beslutningsforslag fra de politiske grupper |
|||||
B7-0394/2011 |
|
EFD |
|
↓ |
|
B7-0444/2011 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B7-0462/2011 |
|
ECR |
|
↓ |
|
B7-0462/2011 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B7-0464/2011 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B7-0465/2011 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B7-0466/2011 |
|
S&D |
|
↓ |
|
11. Indien, især dødsdommen mod Davinder Pal Singh
B7-0395/2011, B7-0467/2011, B7-0468/2011, B7-0469/2011, B7-0470/2011, B7-0471/2011, B7-0472/2011
Angående |
Am nr. |
Stiller |
AN, osv. |
Afstemning |
Afstemning ved AN/VE -bemærkninger |
Beslutningsforslag fra de politiske grupper |
|||||
B7-0395/2011 |
|
EFD |
|
- |
|
Fælles beslutningsforslag RC-B7-0467/2011 (PPE, S&D, ALDE, ECR, Verts/ALE, GUE/NGL) |
|||||
Efter § 3 |
2 |
Verts/ALE |
|
- |
|
Efter § F |
1 |
Verts/ALE |
|
- |
|
Afstemning: beslutning (tekst som helhed) |
AN |
+ |
55, 0, 5 |
||
Beslutningsforslag fra de politiske grupper |
|||||
B7-0467/2011 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B7-0468/2011 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B7-0469/2011 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B7-0470/2011 |
|
ECR |
|
↓ |
|
B7-0471/2011 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B7-0472/2011 |
|
S&D |
|
↓ |
|
Anmodning om afstemning ved navneopråb
PPE endelig afstemning
Torsdag den 7. juli 2011
BILAG II
RESULTAT AF AFSTEMNINGERNE VED NAVNEOPRÅB
1. A7-0061/2011 - Martin Kastler - Lovgivningsmæssig beslutning
For: 557
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Davies, De Sarnez, Donskis, Duff, Gerbrandy, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, in 't Veld
ECR: Ashworth, Bielan, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Kamiński, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Włosowicz, Zahradil, Zīle
EFD: Imbrasas, Paksas, Paška, Terho, Tzavela
NI: Dodds, Ehrenhauser, Kovács, Martin Hans-Peter, Severin, Sosa Wagner, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vadim Tudor, Werthmann
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Borys, Boulland, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Engel, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Iacolino, Ibrisagic, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Lange, del Castillo Vera, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Borsellino, Bozkurt, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Cortés Lastra, Costa, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Dăncilă, Enciu, Ertug, Estrela, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Le Foll, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, Menéndez del Valle, Merkies, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Olejniczak, Padar, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Bové, Brantner, Brepoels, Bélier, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Cronberg, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Hassi, Häusling, Junqueras Vies, Keller, Lambert, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Turmes, Turunen, Ždanoka
Imod: 33
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Belder, Bufton, Clark
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ferreira João, Figueiredo, Händel, Hénin, Lösing, Matias, Mélenchon, Ransdorf, Remek, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, de Jong
NI: Brons, Claeys, Gollnisch, Griffin, Hartong, Madlener, Obermayr, Sinclaire, Stassen, van der Stoep
Hverken eller: 15
ALDE: Goulard
ECR: Helmer
EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Morganti, Provera, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni
GUE/NGL: Hoarau, Liotard, Søndergaard
Stemmerettelser og -intentioner
For : Gerald Häfner
2. RC-B7-0389/2011 - Am 3
For: 75
ALDE: Bilbao Barandica, Gallagher, Goerens, Haglund, Uggias
EFD: Terho
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Hénin, Liotard, Lösing, Matias, Ransdorf, Remek, Scholz, Søndergaard, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer
NI: Brons, Claeys, Griffin, Hartong, Kovács, Madlener, Martin Hans-Peter, Obermayr, Sosa Wagner, Stassen, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vadim Tudor, Werthmann, van der Stoep
PPE: Baldassarre, Florenz, Itälä, Scurria
S&D: Costa, Färm, Gomes, Hedh, Ludvigsson, Ulvskog
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Bové, Cornelissen, Cramer, Cronberg, Delli, Grèze, Hassi, Häfner, Junqueras Vies, Keller, Lambert, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Romeva i Rueda, Schlyter, Schroedter, Staes, Tavares, Turunen, Ždanoka
Imod: 484
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Davies, De Sarnez, Donskis, Duff, Gerbrandy, Goulard, Griesbeck, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, in 't Veld
EFD: Belder, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Morganti, Paška, Provera, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Tzavela
GUE/NGL: de Jong
NI: Gollnisch, Severin
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Borys, Boulland, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Engel, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Iacolino, Ibrisagic, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schöpflin, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Lange, del Castillo Vera, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Bozkurt, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Cortés Lastra, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Dăncilă, Enciu, Ertug, Estrela, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Le Foll, Leinen, Liberadzki, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, Menéndez del Valle, Merkies, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Olejniczak, Padar, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Besset, Brantner, Bélier, Canfin, Cohn-Bendit, Durant, Eickhout, Flautre, Giegold, Harms, Rühle, Sargentini, Schulz Werner, Tarand, Taylor
Hverken eller: 56
ECR: Ashworth, Bielan, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Helmer, Kamiński, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Piotrowski, Poręba, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Włosowicz, Zahradil, Zīle
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Imbrasas, Paksas
GUE/NGL: Mélenchon
NI: Dodds, Sinclaire
Verts/ALE: Benarab-Attou, Brepoels, Engström, Häusling, Turmes
3. A7-0231/2011 - Véronique De Keyser - Beslutning
For: 537
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Davies, De Sarnez, Donskis, Duff, Gallagher, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, in 't Veld
ECR: Bielan, Cymański, Czarnecki, Gróbarczyk, Kowal, Kurski, Legutko, Migalski, Piotrowski, Szymański, Wojciechowski, Włosowicz, Ziobro
EFD: Belder, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paksas, Paška, Provera, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Tzavela
NI: Ehrenhauser, Severin, Sosa Wagner, Stoyanov Dimitar, Vadim Tudor, Werthmann
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Borys, Boulland, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Engel, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Iacolino, Ibrisagic, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayor Oreja, Mazzoni, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalewski, Zanicchi, Zver, Zwiefka, Záborská, de Lange, del Castillo Vera, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Bozkurt, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Cortés Lastra, Costa, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Dăncilă, Enciu, Ertug, Estrela, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Hedh, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Le Foll, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, Menéndez del Valle, Merkies, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Padar, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Besset, Brepoels, Cornelissen, Cramer, Cronberg, Durant, Eickhout, Engström, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Junqueras Vies, Keller, Lambert, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Imod: 24
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Bufton, Clark
GUE/NGL: Angourakis, Chountis, Ferreira João, Figueiredo, Hénin, Lösing, Ransdorf, Triantaphyllides, Wils
NI: Brons, Claeys, Griffin, Hartong, Madlener, Stassen, Szegedi, van der Stoep
PPE: Mayer, Zeller
Hverken eller: 61
ALDE: Bilbao Barandica
ECR: Ashworth, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Deva, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Hannan, Helmer, Kamiński, Karim, Kirkhope, Kožušník, McClarkin, Nicholson, Ouzký, Poręba, Stevenson, Strejček, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Zahradil, Zīle
EFD: Terho
GUE/NGL: Bisky, Ernst, Händel, Klute, Liotard, Matias, Mélenchon, Remek, Scholz, Søndergaard, Vergiat, Zimmer, de Jong
NI: Dodds, Gollnisch, Kovács, Martin Hans-Peter, Obermayr, Sinclaire
PPE: Zasada
Verts/ALE: Benarab-Attou, Bové, Brantner, Bélier, Canfin, Delli, Flautre, Tremopoulos
4. B7-0388/2011 - Am 4
For: 58
ALDE: Aylward, Bilbao Barandica, Gallagher, Rinaldi, Uggias
EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Morganti, Provera, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Mélenchon, Ransdorf, Remek, Scholz, Søndergaard, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, de Jong
NI: Brons, Ehrenhauser, Griffin, Hartong, Kovács, Madlener, Obermayr, Sinclaire, Sosa Wagner, Stassen, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vadim Tudor, Werthmann, van der Stoep
PPE: Giannakou, Jędrzejewska
S&D: Maňka
Verts/ALE: Lövin, Schlyter
Imod: 560
ALDE: Alfano, Alvaro, Bearder, Bennahmias, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Davies, De Sarnez, Donskis, Duff, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, in 't Veld
ECR: Ashworth, Bielan, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Helmer, Kamiński, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Włosowicz, Zahradil, Ziobro, Zīle
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Belder, Bufton, Clark, Paška, Salavrakos, Tzavela
NI: Dodds, Gollnisch, Severin
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Borys, Boulland, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Engel, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Gauzès, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Iacolino, Ibrisagic, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Lange, del Castillo Vera, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Bozkurt, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Costa, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Dăncilă, Enciu, Ertug, Estrela, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guillaume, Gurmai, Göncz, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Le Foll, Leinen, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Menéndez del Valle, Merkies, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Bové, Brantner, Brepoels, Bélier, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Cronberg, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Junqueras Vies, Keller, Lambert, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Schulz Werner, Staes, Tarand, Taylor, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Hverken eller: 9
EFD: Imbrasas, Paksas, Terho
NI: Claeys, Martin Hans-Peter
PPE: Franco
S&D: Hedh
Verts/ALE: Tavares, Tremopoulos
Stemmerettelser og -intentioner
For : Michel Dantin, Hans-Peter Martin
Imod : Vladimír Maňka
5. RC-B7-0397/2011 - Am 1
For: 416
ALDE: Aylward, Bennahmias, Bilbao Barandica, De Sarnez, Gallagher, Goulard, Griesbeck, Lepage, Rochefort
ECR: Kamiński
EFD: Paksas, Paška, Salavrakos, Tzavela
GUE/NGL: Angourakis, Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Mélenchon, Ransdorf, Remek, Scholz, Søndergaard, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer
NI: Gollnisch, Kovács, Obermayr, Severin, Sosa Wagner, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vadim Tudor, Werthmann
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Borys, Boulland, Busuttil, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Danjean, Dantin, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Díaz de Mera García Consuegra, Engel, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Iacolino, Itälä, Ivanova, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Olbrycht, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Hermann, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, del Castillo Vera, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Bozkurt, Boștinaru, Brzobohatá, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Cofferati, Correia De Campos, Cortés Lastra, Costa, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Dăncilă, Enciu, Ertug, Estrela, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Gomes, Grelier, Groote, Gualtieri, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Le Foll, Leinen, Liberadzki, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, Menéndez del Valle, Merkies, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Prendergast, Prodi, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Romero López, Roth-Behrendt, Sassoli, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Imod: 193
ALDE: Alfano, Alvaro, Bearder, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Davies, Donskis, Duff, Gerbrandy, Goerens, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Rinaldi, Rohde, Savisaar-Toomast, Schmidt, Skylakakis, Sterckx, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, in 't Veld
ECR: Ashworth, Bielan, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Helmer, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Włosowicz, Zahradil, Ziobro, Zīle
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Belder, Bizzotto, Borghezio, Bufton, Clark, Fontana, Morganti, Provera, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni, Terho
GUE/NGL: de Jong
NI: Brons, Dodds, Ehrenhauser, Griffin, Hartong, Madlener, Stassen, van der Stoep
PPE: Böge, Corazza Bildt, Dorfmann, Fjellner, Hökmark, Ibrisagic, Jahr, Kovatchev
S&D: Christensen, Färm, Hedh, Jørgensen, Ludvigsson, Rodust, Schaldemose, Thomsen, Ulvskog
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Bové, Brantner, Brepoels, Bélier, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Cronberg, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Keller, Lambert, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Staes, Tarand, Taylor, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Hverken eller: 12
ALDE: Takkula, Uspaskich
EFD: Imbrasas
NI: Claeys, Martin Hans-Peter, Sinclaire
PPE: Oomen-Ruijten, Wortmann-Kool, de Lange, van de Camp
S&D: Rapkay
Verts/ALE: Tavares
6. RC-B7-0397/2011 - Am 2
For: 82
ALDE: Bennahmias, Bilbao Barandica
ECR: Kamiński
EFD: Imbrasas, Paksas, Paška
GUE/NGL: Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Mélenchon, Ransdorf, Remek, Scholz, Vergiat, Wils, Zimmer
NI: Kovács, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vadim Tudor
PPE: Díaz de Mera García Consuegra, La Via, Mauro, Nitras, Pietikäinen, Saryusz-Wolski, Siekierski, Sonik, del Castillo Vera
S&D: Alves, Arif, Arlacchi, Balzani, Berès, Borsellino, Caronna, Castex, Cofferati, Costa, Crocetta, De Angelis, De Rossa, Désir, Flašíková Beňová, Grelier, Gualtieri, Guillaume, Gurmai, Howitt, Kirilov, Le Foll, Leinen, López Aguilar, Martínez Martínez, Moreira, Olejniczak, Paleckis, Pargneaux, Peillon, Pirillo, Pittella, Sassoli, Serracchiani, Siwiec, Tirolien, Trautmann, Van Brempt, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Zala, Țicău
Imod: 425
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, De Sarnez, Donskis, Duff, Gallagher, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, in 't Veld
ECR: Ashworth, Bielan, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Fajmon, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Helmer, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Wojciechowski, Włosowicz, Zahradil, Ziobro, Zīle
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Belder, Bizzotto, Borghezio, Bufton, Clark, Fontana, Morganti, Provera, Rossi, Salavrakos, Salvini, Scottà, Speroni, Terho, Tzavela
GUE/NGL: de Jong
NI: Brons, Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Hartong, Madlener, Obermayr, Sinclaire, Stassen, van der Stoep
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Borys, Boulland, Busuttil, Böge, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Engel, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Florenz, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Iacolino, Ibrisagic, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niebler, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Stolojan, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Lange, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Christensen, Färm, Haug, Hedh, Jaakonsaari, Jørgensen, Ludvigsson, Mavronikolas, Rodust, Schaldemose, Smolková, Thomsen, Ulvskog
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Bové, Brantner, Brepoels, Bélier, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Cronberg, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Junqueras Vies, Keller, Lambert, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Staes, Tarand, Taylor, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Hverken eller: 111
GUE/NGL: Angourakis
NI: Martin, Severin, Werthmann
S&D: Andrés Barea, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balčytis, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Bozkurt, Boștinaru, Brzobohatá, Cashman, Cercas, Childers, Correia De Campos, Cortés Lastra, Crețu, Cutaș, Daerden, Danellis, De Keyser, Domenici, Droutsas, Dušek, Dăncilă, Enciu, Ertug, Estrela, Falbr, Ferreira Elisa, Fleckenstein, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Gomes, Grech, Groote, Göncz, Herczog, Honeyball, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Liberadzki, Martin David, Masip Hidalgo, Maňka, Menéndez del Valle, Merkies, Mirsky, Moraes, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Padar, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pașcu, Perello Rodriguez, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Regner, Repo, Riera Madurell, Romero López, Roth-Behrendt, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Simon, Skinner, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Toia, Tănăsescu, Vaughan, Weiler, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zemke
Stemmerettelser og -intentioner
For : Corinne Lepage, Patrizia Toia
7. RC-B7-0397/2011 - Beslutning
For: 548
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, De Sarnez, Donskis, Duff, Gallagher, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, Manner, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Reimers, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schaake, Skylakakis, Sterckx, Takkula, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Uspaskich, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, in 't Veld
ECR: Bielan, Cymański, Czarnecki, Gróbarczyk, Kamiński, Kowal, Kurski, Legutko, Migalski, Piotrowski, Poręba, Szymański, Tomaševski, Wojciechowski, Włosowicz, Ziobro
EFD: Paksas, Paška, Salavrakos, Tzavela
GUE/NGL: Bisky, Chountis, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Hoarau, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Lösing, Matias, Mélenchon, Ransdorf, Remek, Scholz, Søndergaard, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer
NI: Ehrenhauser, Kovács, Martin Hans-Peter, Severin, Sosa Wagner, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vadim Tudor, Werthmann
PPE: Abad, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Auconie, Audy, Bach, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Borys, Boulland, Busuttil, Băsescu, Březina, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Danjean, Dantin, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Díaz de Mera García Consuegra, Engel, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Florenz, Fraga Estévez, Gahler, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Gargani, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Grzyb, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Iacolino, Itälä, Ivanova, Jazłowiecka, Jeggle, Jiménez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lechner, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Striffler, Surján, Szájer, Sógor, Teixeira, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka, Záborská, de Lange, del Castillo Vera, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry, Šťastný
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Blinkevičiūtė, Borsellino, Bozkurt, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Cofferati, Correia De Campos, Cortés Lastra, Costa, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Danellis, De Angelis, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Dăncilă, Enciu, Ertug, Estrela, Falbr, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Goebbels, Gomes, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lange, Le Foll, Leinen, Liberadzki, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, Menéndez del Valle, Merkies, Mirsky, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prendergast, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Romero López, Roth-Behrendt, Sassoli, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Tirolien, Toia, Trautmann, Tănăsescu, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Bové, Brantner, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Cronberg, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häfner, Häusling, Junqueras Vies, Keller, Lambert, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schroedter, Schulz Werner, Staes, Tarand, Tavares, Taylor, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Imod: 52
ALDE: Thein
ECR: Ashworth, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Deva, Fajmon, Foster, Fox, Girling, Hannan, Helmer, Karim, Kirkhope, Kožušník, McClarkin, Nicholson, Ouzký, Stevenson, Strejček, Swinburne, Tannock, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Zahradil, Zīle
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Belder, Bufton, Clark, Provera, Terho
GUE/NGL: de Jong
NI: Brons, Dodds, Griffin, Hartong, Madlener, Stassen, van der Stoep
PPE: Böge, Corazza Bildt, Fjellner, Hökmark, Ibrisagic, Svensson Alf
S&D: Ludvigsson
Verts/ALE: Schlyter
Hverken eller: 26
ALDE: Paulsen, Schmidt
EFD: Bizzotto, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Morganti, Rossi, Salvini, Scottà, Speroni
GUE/NGL: Angourakis, Liotard
NI: Claeys, Gollnisch, Obermayr, Sinclaire
PPE: Jahr
S&D: Christensen, Färm, Hedh, Jørgensen, Rodust, Schaldemose, Thomsen, Ulvskog
8. A7-0211/2011 - Geoffrey Van Orden - Beslutning
For: 544
ALDE: Alfano, Alvaro, Aylward, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Chatzimarkakis, De Sarnez, Donskis, Duff, Gallagher, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hyusmenova, Ilchev, Iovine, Jensen, Jäätteenmäki, Kacin, Kazak, Koch-Mehrin, Kozlík, Lambsdorff, Lepage, Ludford, Lynne, Lyon, Løkkegaard, Manders, McMillan-Scott, Michel, Mulder, Mănescu, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Ojuland, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar-Toomast, Schaake, Schmidt, Skylakakis, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Uspaskich, Vajgl, Verhofstadt, Vălean, Wallis, Watson, Weber Renate, in 't Veld
ECR: Ashworth, Bielan, Cabrnoch, Callanan, Campbell Bannerman, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Hannan, Helmer, Kamiński, Karim, Kirkhope, Kowal, Kožušník, Kurski, Legutko, McClarkin, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Stevenson, Strejček, Swinburne, Szymański, Tannock, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Włosowicz, Zahradil, Zīle
EFD: Belder, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Imbrasas, Morganti, Paksas, Paška, Provera, Rossi, Salvini, Speroni
GUE/NGL: Bisky, Chountis, Ernst, Figueiredo, Händel, Hénin, Klute, Kohlíček, Liotard, Lösing, Matias, Mélenchon, Ransdorf, Remek, Scholz, Søndergaard, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer, de Jong
NI: Brons, Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Kovács, Madlener, Martin Hans-Peter, Sosa Wagner, Stassen, Szegedi, Vadim Tudor, Werthmann, van der Stoep
PPE: Abad, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antonescu, Audy, Bagó, Baldassarre, Balz, Bastos, Bauer, Becker, Belet, Bendtsen, Berlato, Borys, Boulland, Busuttil, Böge, Băsescu, Cadec, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, Cavada, Coelho, Comi, Danjean, Dantin, Daul, David, De Veyrac, Delvaux, Deutsch, Deß, Dorfmann, Engel, Essayah, Estaràs Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gallo, Gardini, Gargani, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Grosch, Grossetête, Gräßle, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Gál, Gáll-Pelcz, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Higgins, Hohlmeier, Hortefeux, Hökmark, Iacolino, Ibrisagic, Itälä, Ivanova, Jahr, Jazłowiecka, Jeggle, Jordan Cizelj, Juvin, Járóka, Jędrzejewska, Kaczmarek, Kalniete, Karas, Kariņš, Kastler, Kelam, Kelly, Klaß, Koch, Korhola, Koumoutsakos, Kovatchev, Kozłowski, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Kósa, Köstinger, La Via, Landsbergis, Langen, Le Grip, Lehne, Liese, Lisek, Lope Fontagné, Luhan, Lulling, López-Istúriz White, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Mikolášik, Millán Mon, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Méndez de Vigo, Mészáros, Nedelcheva, Neynsky, Niebler, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Pack, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Peterle, Pietikäinen, Pirker, Ponga, Posselt, Poupakis, Preda, Proust, Pöttering, Quisthoudt-Rowohl, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Saïfi, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schwab, Schöpflin, Scurria, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Sommer, Sonik, Stolojan, Surján, Svensson Alf, Szájer, Sógor, Theocharous, Thun und Hohenstein, Thyssen, Trzaskowski, Tsoukalas, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Verheyen, Vidal-Quadras, Voss, Wałęsa, Wieland, Wortmann-Kool, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zwiefka, Záborská, de Lange, van de Camp, Áder, Łukacijewska, Őry
S&D: Alves, Andrés Barea, Arif, Arlacchi, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badia i Cutchet, Balzani, Balčytis, Berlinguer, Berman, Berès, Borsellino, Bozkurt, Boștinaru, Brzobohatá, Bullmann, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Cofferati, Correia De Campos, Cortés Lastra, Costa, Crețu, Crocetta, Daerden, Danellis, De Keyser, De Rossa, Domenici, Droutsas, Dušek, Désir, Enciu, Fleckenstein, Färm, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gomes, Grelier, Groote, Gualtieri, Guillaume, Gurmai, Gutiérrez Prieto, Göncz, Haug, Herczog, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Irigoyen Pérez, Ivan, Jaakonsaari, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kirilov, Kleva, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Le Foll, Liberadzki, Ludvigsson, López Aguilar, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Maňka, Menéndez del Valle, Merkies, Mirsky, Moraes, Moreira, Neuser, Neveďalová, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Sassoli, Schaldemose, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Simon, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Sánchez Presedo, Sârbu, Tabajdi, Tarabella, Thomsen, Tirolien, Toia, Tănăsescu, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke, Țicău
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Benarab-Attou, Besset, Bové, Brepoels, Bélier, Bütikofer, Canfin, Cornelissen, Cramer, Cronberg, Delli, Durant, Eickhout, Engström, Flautre, Giegold, Grèze, Harms, Hassi, Häusling, Junqueras Vies, Keller, Lambert, Lichtenberger, Lochbihler, Lunacek, Lövin, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Staes, Tavares, Taylor, Tremopoulos, Turmes, Turunen, Ždanoka
Imod: 5
ECR: Wojciechowski
GUE/NGL: Angourakis
NI: Stoyanov
PPE: Matula
Verts/ALE: Tarand
Hverken eller: 7
ECR: Ziobro
EFD: (The Earl of) Dartmouth, Agnew, Andreasen, Bufton, Clark, Terho
Stemmerettelser og -intentioner
For : Ole Christensen, Gerald Häfner
9. RC-B7-0442/2011 - Am 1
For: 9
ECR: Chichester, Czarnecki, Deva, Szymański, Tannock
EFD: Belder
NI: Kovács, Vadim Tudor
PPE: Sógor
Imod: 54
ALDE: Bilbao Barandica, Bușoi, Donskis, Ojuland, Schaake, Thein, Watson
GUE/NGL: Kohlíček
PPE: Audy, Băsescu, Březina, Daul, Deß, Hohlmeier, Jeggle, Kaczmarek, Kastler, Kelly, Korhola, Macovei, Mann, Marinescu, Matula, Mauro, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Sonik, Striffler, Thun und Hohenstein, Verheyen, Wieland, Záborská
S&D: Bullmann, Crețu, De Keyser, Dăncilă, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gomes, Ivan, Plumb, Schulz Martin, Serracchiani, Smolková, Swoboda, Sârbu, Tarabella, Vigenin, Țicău
Verts/ALE: Delli, Lochbihler, Romeva i Rueda, Tavares
Hverken eller: 0
10. RC7-B7-0467/2011 - Beslutning
For: 55
ALDE: Bilbao Barandica, Bușoi, Donskis, Schaake, Thein
ECR: Chichester
NI: Vadim Tudor
PPE: Auconie, Audy, Băsescu, Březina, Daul, Deß, Hohlmeier, Jeggle, Kaczmarek, Kastler, Kelly, Korhola, Macovei, Mann, Marinescu, Matula, Mauro, Morin-Chartier, Posselt, Preda, Roithová, Sonik, Striffler, Sógor, Thun und Hohenstein, Verheyen, Wieland, Záborská
S&D: Bullmann, De Keyser, Dăncilă, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gomes, Ivan, Plumb, Schulz Martin, Serracchiani, Smolková, Swoboda, Sârbu, Tarabella, Vigenin, Țicău
Verts/ALE: Delli, Lochbihler, Romeva i Rueda, Tavares
Imod: 0
Hverken eller: 5
ECR: Szymański, Tannock
EFD: Belder
GUE/NGL: Kohlíček
NI: Kovács