Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017XC0905(03)

    Zveřejnění žádosti podle čl. 17 odst. 6 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 110/2008 o definici, popisu, obchodní úpravě, označování a ochraně zeměpisných označení lihovin a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 1576/89

    Úř. věst. C 294, 5.9.2017, p. 15–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.9.2017   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 294/15


    Zveřejnění žádosti podle čl. 17 odst. 6 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 110/2008 o definici, popisu, obchodní úpravě, označování a ochraně zeměpisných označení lihovin a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 1576/89

    (2017/C 294/09)

    Tímto zveřejněním se uděluje právo podat proti žádosti námitku podle čl. 17 odst. 7 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 110/2008 (1).

    HLAVNÍ SPECIFIKACE TECHNICKÉ DOKUMENTACE PRODUKTU

    „ГРОЗДОВА РАКИЯ ОТ ТЪРГОВИЩЕ“/„GROZDOVA RAKYA FROM TARGOVISHTE“

    EU č. PGI-BG-01864 – 7.1.2014

    1.   Zeměpisné označení, které má být zapsáno

    „Гроздова ракия от Търговище“/„Grozdova rakya from Targovishte“

    2.   Kategorie lihoviny

    Vinný destilát

    3.   Popis lihoviny

    3.1   Fyzikální, chemické a/nebo organoleptické vlastnosti

    Vinný destilát se zeměpisným označením „Гроздова ракия от Търговище“/„Grozdova rakya from Targovishte“ se vyznačuje světležlutou barvou, příjemným vanilkovým aromatem a jemnou harmonickou chutí. Za své osobité fyzikálně-chemické a organoleptické vlastnosti vděčí těmto faktorům: surovině, zeměpisné oblasti, metody produkce, jakož i výrobní praxi, při níž se dbá na kombinaci tradice s moderní technologií.

    3.2   Specifické charakteristiky (ve srovnání s jinými lihovinami dané kategorie)

    Vinný destilát se zeměpisným označením „Гроздова ракия от Търговище“/„Grozdova rakya from Targovishte“ se vyrábí tradiční bulharskou metodou a vykazuje tyto fyzikálně-chemické vlastnosti:

    minimální obsah ethanolu: 40 % objemových,

    obsah těkavých látek (včetně vyšších alkoholů, celkového objemu kyselin, esterů a aldehydů): 267–365 g/hl v 100 % objemových alkoholu,

    maximální obsah methanolu: 120 g/hl v 100 % objemových alkoholu.

    Na jedinečné chuti nápoje se rovněž podílí dřevo, ze kterého se vyrábějí sudy na zrání destilátu, a minerální voda, která se po změkčení používá k ředění vinného destilátu.

    4.   Příslušná zeměpisná oblast

    Vinný destilát se zeměpisným označením „Гроздова ракия от Търговище“/„Grozdova rakya from Targovishte“ se vyrábí v oblasti Targovište ve východní části Podunajské nížiny. Vinice se nacházejí na pozemcích v oblasti Targovište, zejména v obcích Kralevo, Dalgač, Ovčarovo, Pevec, Straža a Ruec.

    5.   Metoda získání lihoviny

    Vinný destilát se zeměpisným označením „Гроздова ракия от Търговище“/„Grozdova rakya from Targovishte“ se vyrábí z těchto odrůd révy:

    bílé odrůdy: Chardonnay, Rkatsiteli, Muscat Ottonel, Dimyat, Tamyanka, Traminer, Sauvignon Blanc, Aligote, Riesling Italico,

    červené odrůdy: Cabernet Sauvignon a Pamid.

    Prvním krokem výroby je sběr hroznů a následné třídění podle odrůdy, obecného vzhledu a obsahu cukru. Vytříděné hrozny se lisují, přičemž získané mláto nakvašuje v rotujících nádobách 4 až 12 hodin. Mošt se pročistí a odvede na kvašení. Alkoholové kvašení probíhá během přibližně 20 dní při teplotě 14 až 18 °С. Hotové víno se odvádí na jednoduchou nebo dvojitou destilaci v destilační koloně K5 na objemu alkoholu do 65 %. Destilační systém K5 byl vyvinut v Bulharsku. Získaný vinný destilát se skladuje ve zvláštních místnostech na zrání v dubových sudech a na kupáž.

    6.   Souvislost se zeměpisným prostředím nebo zeměpisným původem

    6.1   Údaje potvrzující souvislost se zeměpisným prostředím nebo zeměpisným původem

    Zeměpisná oblast je převážně pahorkatá nebo zvlněná. Průměrná nadmořská výška je 200 až 520 m. Převládá mírné kontinentální klima s mořskými vlivy. Podzim bývá teplý, suchý a dlouhý, což má mimořádně příznivý vliv na obohacování hroznů cukrem. Roční průměrná teplota v oblasti je 10,7 °C. Z hlediska ročního průměrného úhrnu srážek se nejvyšší hodnoty zaznamenávají v období pozdního jara a začátkem léta. Půdy v dané oblasti jsou černozemě, jakož i pískovito-jílovité šedé lesní půdy.

    6.2   Zvláštní charakteristické vlastnosti lihoviny, které lze přičítat zeměpisné oblasti

    Vinný destilát se zeměpisným označením „Гроздова ракия от Търговище“/„Grozdova rakya from Targovishte“ se vyrábí v oblasti Targovište, která se vyznačuje kombinací topografických podmínek, půd a podnebí příznivou pro rozvinutí optimální technologické zralosti hroznů, jakož i pro pěstování kvalitních hroznů. Za mnohé specifické vlastnosti vděčí nápoj mimořádnému dřevu druhu Quercus Frainetto (dub balkánský), ze kterého se vyrábějí sudy používané na zrání destilátu. Na ředění destilátu se používá změkčená minerální voda z pramene Boaze, který se nachází ve vzdálenosti 8 km jihozápadně od města Targovište. Výsledkem následné kupáže je kvalitní výrobek se stabilními organoleptickými vlastnostmi: světle žlutou barvou, příjemným vanilkovým aroma a harmonickou jemnou chutí. Aromatické látky v hroznech, které tvoří buket a aroma nápoje, se zachovávají díky tradičním i moderním výrobním metodám.

    7.   Předpisy Evropské unie nebo vnitrostátní/regionální předpisy

    V Bulharsku je postup schvalování lihovin se zeměpisným označením stanoven v části VII „Výroba lihovin se zeměpisným označením“ kapitole 9 „Lihoviny“ zákona o víně a lihovinách zveřejněného ve Státním věstníku č. 45 ze dne 15. června 2012.

    Výnosem č. T-RD-27-13 ministerstva hospodářství ze dne 27. listopadu 2013 se nápoj „Гроздова ракия от Търговище“/„Grozdova rakya from Targovishte“ schválil jako vinný destilát se zeměpisným označením. Daný výnos byl zveřejněn na webové stránce ministerstva hospodářství na adrese: http://www.mi.government.bg/bg/library/zapoved-za-utvarjdavane-na-vinena-destilatna-spirtna-napitka-grozdova-rakiya-s-geografsko-ukazanie-t-68-c28-m361-1.html.

    8.   Žadatel

    Členský stát, třetí země nebo právnická/fyzická osoba:

    Република България, Министерство на икономиката/Bulharská republika, Ministerstvo hospodářství

    Úplná adresa (název a číslo ulice, obec a PSČ, země):

    гр. София 1052, ул. „Славянска“ № 8, Република България/Slavyanska ul. 8, 1052 Sofia, Bulharsko

    9.   Zvláštní pravidla pro označování

    Pravidla pro označování lihovin se zeměpisným označením vyrobených v Bulharsku a určených na bulharský trh jsou stanoveny v čl. 170 odst. 1 a čl. 172 odst. 1 zákona o víně a lihovinách.


    (1)  Úř. věst. L 39, 13.2.2008, s. 16.


    Top