Úmluva o počítačové kriminalitě
PŘEHLED DOKUMENTU:
Budapešťská úmluva o počítačové kriminalitě (Rada Evropy)
Dodatkový protokol k Úmluvě o počítačové kriminalitě týkající se trestnosti činů rasistické a xenofobní povahy spáchaných prostřednictvím počítačových systémů
Druhý dodatkový protokol k Úmluvě o počítačové kriminalitě o posílené spolupráci a zpřístupňování elektronických důkazů
Rozhodnutí (EU) 2023/436, kterým se členské státy zmocňují, aby v zájmu Evropské unie ratifikovaly Druhý dodatkový protokol k Úmluvě o počítačové kriminalitě
CO JE CÍLEM ÚMLUVY, PROTOKOLŮ A ROZHODNUTÍ?
- Cílem úmluvy je pomoci v boji proti trestným činům, které mohou být spáchány pouze za použití technologií, kdy jsou zařízení nástrojem pro spáchání trestného činu a zároveň jeho cílem, a proti trestným činům, kdy byly technologie použity k posílení jiného trestného činu, například podvodu. Poskytuje pokyny pro všechny země, které vytvářejí vnitrostátní právní předpisy týkající se počítačové kriminality, a slouží jako základ pro mezinárodní spolupráci mezi stranami úmluvy.
- Cílem prvního dodatkového protokolu je kriminalizovat šíření rasistických a xenofobních materiálů prostřednictvím počítačových systémů, jakož i rasisticky a xenofobně motivované výhrůžky a urážky.
- Cílem druhého dodatkového protokolu je stanovit společná pravidla na mezinárodní úrovni pro posílení spolupráce v oblasti počítačové kriminality a shromažďování důkazů v elektronické podobě pro účely trestního vyšetřování nebo řízení.
- Rozhodnutí zmocňuje členské státy Evropské unie (EU), aby v zájmu EU ratifikovaly druhý dodatkový protokol.
KLÍČOVÉ BODY
Úmluva o počítačové kriminalitě
- Úmluva se vztahuje na:
- kriminalizaci jednání – od nezákonného přístupu, zásahů do dat a systémů až po počítačové podvody a šíření materiálů týkajících se zneužívání dětí,
- procesní pravomoci k vyšetřování počítačové kriminality a zajištění elektronických důkazů v souvislosti s jakýmkoli trestným činem,
- účinnou mezinárodní spolupráci mezi stranami úmluvy.
- Strany úmluvy jsou členy Výboru k Úmluvě o počítačové kriminalitě a sdílejí informace a zkušenosti, hodnotí provádění úmluvy nebo vykládají úmluvu prostřednictvím pokynů.
- Úmluvu ratifikovalo 26 z 27 členských států, Irsko ji podepsalo, ale dosud neratifikovalo.
Dodatkový protokol 1
- Tento protokol rozšiřuje oblast působnosti úmluvy na xenofobní a rasistickou propagandu šířenou prostřednictvím počítačových systémů, čímž poskytuje větší ochranu obětem. Dále:
- posiluje právní rámec prostřednictvím souboru pokynů pro kriminalizaci xenofobie a rasistické propagandy v kyberprostoru,
- zlepšuje způsoby a prostředky mezinárodní spolupráce při vyšetřování a stíhání rasistických a xenofobních trestných činů online.
Dodatkový protokol 2
- Cílem tohoto protokolu je další posílení mezinárodní spolupráce.
- Řeší konkrétní problém elektronických důkazů týkajících se počítačové kriminality a jiných trestných činů, které jsou uchovávány poskytovateli služeb v zahraničních jurisdikcích, avšak s pravomocemi orgánů činných v trestním řízení omezenými na vnitrostátní hranice.
- Jeho hlavní rysy jsou:
- nový právní základ, který umožňuje přímo žádat registrátory v jiných jurisdikcích o informace o registraci doménových jmen,
- nový právní základ umožňující přímé zadávání příkazů poskytovatelům služeb v jiných jurisdikcích za účelem získání informací o účastnících,
- rozšířené prostředky pro získávání informací o účastnících a provozních údajů prostřednictvím spolupráce mezi vládami,
- urychlená spolupráce v mimořádných situacích, včetně využití společných vyšetřovacích týmů a společného vyšetřování.
Rozhodnutí (EU) 2023/436
- K úmluvě mohou přistoupit pouze členské státy, nikoliv samotná EU, protože pouze státy mohou být jejími smluvními stranami.
- Rozhodnutí stanoví řadu výhrad, prohlášení, oznámení a sdělen, která musí členské státy přijmout před dokončením ratifikačního procesu. Ty zajišťují slučitelnost protokolu s právem a politikou EU a jednotné uplatňování protokolu členskými státy ve vztazích se zeměmi mimo EU.
- Dánsko a Irsko se neúčastnily přijímání rozhodnutí (EU) 2023/436, a proto pro ně není závazné ani použitelné.
EU podporuje úmluvu a její protokoly jako součást své strategie bezpečnostní unie EU (viz shrnutí) i své strategie kybernetické bezpečnosti.
DATUM VSTUPU V PLATNOST
- Úmluva vstoupila v platnost dne 1. července 2004.
- Dodatkový protokol 1 vstoupil v platnost 1. března 2006.
- Dodatkový protokol 2 dosud v platnost nevstoupil.
- Rozhodnutí (EU) 2023/436 platí ode dne 14. února 2023.
KONTEXT
Další informace viz:
HLAVNÍ DOKUMENTY
Budapešťská úmluva o počítačové kriminalitě, Rada Evropy, Budapešť, 23.11.2001.
Dodatkový protokol k Úmluvě o počítačové kriminalitě o trestnosti činů rasistické a xenofobní povahy spáchaných prostřednictvím počítačových systémů, Rada Evropy, 28.1.2003.
Druhý dodatkový protokol k Úmluvě o počítačové kriminalitě o posílené spolupráci a zpřístupňování elektronických důkazů (Úř. věst. L 63,28.2.2023, s. 28–47).
Rozhodnutí Rady (EU) 2023/436 ze dne 14. února 2023, kterým se členské státy zmocňují, aby v zájmu Evropské unie ratifikovaly Druhý dodatkový protokol k Úmluvě o počítačové kriminalitě o posílené spolupráci a zpřístupňování elektronických důkazů (Úř. věst. L 63, 28.2.2023, s. 48–53).
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY
Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů o strategii bezpečnostní unie EU (COM(2020) 605 final, 24.7.2020).
Společné sdělení Evropskému parlamentu a Radě: Strategie kybernetické bezpečnosti EU pro digitální desetiletí (JOIN(2020) 18 final, 16.12.2020).
Poslední aktualizace 28.11.2023