Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jednotný portál Evropské unie pro oblast celnictví

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) 2022/2399, kterým se zřizuje jednotný portál Evropské unie pro oblast celnictví

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Zřizuje jednotný portál Evropské unie (EU) pro oblast celnictví* (EU SWE-C) s cílem posílit spolupráci a umožnit interoperabilitu mezi celními a necelními oblastmi při zefektivnění elektronické výměny dokumentů a informací potřebných pro postup odbavení zboží.
  • Stanoví pravidla pro zlepšení digitální správní spolupráce a sdílení informací mezi celními správami a jinými vládními orgány (známými jako „příslušné partnerské orgány*), které jsou odpovědné za prosazování necelních formalit EU* na hranici EU v různých oblastech odpovědnosti EU podle Smluv, jako je zdraví a bezpečnost, ochrana životního prostředí, rybolov, zemědělství a dozor nad trhem.
  • Zavádí centralizovaný systém, známý jako jednotný celní portál EU pro výměnu certifikátů (EU CSW-CERTEX), s cílem zlepšit sdílení a zpracování dat předložených celním a příslušným partnerským orgánům ze strany hospodářských subjektů, přičemž se zajistí, že tyto orgány obdrží původní data v reálném čase.
  • Požaduje, aby členské státy EU vytvořily a provozovaly soubor služeb a systémů známý jako „vnitrostátní jednotný portál pro oblast celnictví“, který umožní výměnu informací mezi elektronickými systémy celního orgánu daného státu, příslušnými partnerskými orgány a hospodářskými subjekty.

KLÍČOVÉ BODY

Složky portálu EU SWE-C

Nařízení stanoví rámec pro digitální spolupráci mezi celními a necelními orgány prostřednictvím tří hlavních složek:

  • necelní systémy EU*
  • , vnitrostátní jednotné portály pro oblast celnictví a
  • portál EU CSW-CERTEX.

Tento rámec umožňuje výměnu informací mezi vnitrostátními celními systémy a necelními systémy EU prostřednictvím portálu EU CSW-CERTEX za účelem usnadnění elektronických správních kontrol v okamžiku celního odbavení.

Interoperabilita mezi složkami portálu EU SWE-C

Interoperabilita mezi složkami portálu EU SWE-C je umožněna prostřednictvím dvou úrovní digitální a správní spolupráce mezi vládami (G2G) a podniky a veřejnou správou (B2G), která umožňuje výměnu informací mezi celními orgány, příslušnými partnerskými orgány a hospodářskými subjekty. Cíle nařízení jsou tyto:

  • Zavést do roku 2025 režim G2G s cílem zlepšit a zefektivnit výměnu informací mezi celními orgány a příslušnými partnerskými orgány, aby bylo možné automaticky vyměňovat a ověřovat informace potřebné pro proces celního odbavení. Toto ověřování dále zajistí, že objemy zboží, které je dováženo nebo vyváženo na úrovni EU, jsou řádně sledovány a kontrolovány, čímž se sníží rizika podvodů a nedostatků v prosazování necelních požadavků.
  • Zavést režim B2G devět let po uplatňování nařízení ke zjednodušení procesů odbavení pro hospodářské subjekty, když přesunují pohybu zboží v rámci EU a z ní. Tento systém umožní hospodářským subjektům používat v daném členském státě jednotný portál k předložení všech údajů potřebných pro odbavení zboží namísto toho, aby údaje předkládaly odděleně vnitrostátním celním systémům a necelním systémům EU.
  • Zajistit, aby registrační a identifikační číslo hospodářských subjektů bylo používáno jako hlavní identifikátor hospodářských subjektů pro účely výměny informací prostřednictvím režimů G2G a B2G, včetně kontrol prováděných příslušnými partnerskými orgány.

Ochrana údajů

  • Portál EU SWE-C byl koncipován tak, aby v jeho jádru byla ochrana údajů.
  • Údaje se uchovávají ve zdrojových systémech (celních a necelních) a používají se pouze pro účely již stanovené v celních předpisech a odvětvových právních předpisech.
  • Portál EU CSW-CERTEX při zpracování dat neukládá žádné údaje. Všechny výměny a transformace se uskutečňují v reálném čase, což vede ke kontextovému výmazu všech dat, jakmile jsou operace zpracování dokončeny.
  • Jediné údaje, které jsou v systému uchovávány, jsou protokolové soubory, v nichž je uvedeno, že došlo k přenosu, spolu s referenčními čísly dotčených dokumentů.

Necelní formality, na něž se vztahuje portál EU SWE-C

  • Příloha nařízení obsahuje necelní formality obsažené v necelních systémech EU, které se používají povinně či dobrovolně, v závislosti na požadavcích odvětvových právních předpisů EU pro každou příslušnou oblast politiky.
  • Nařízení zajišťuje, aby portál EU CSW-CERTEX používaly všechny členské státy k pokrytí digitální výměny u řady necelních formalit EU z různých oblastí politiky. Každá z těchto formalit bude muset splňovat specifické právní a technické požadavky, které budou postupně zaváděny v rámci portálu EU SWE-C.
  • Od roku 2025 bude portál EU CSW-CERTEX zahrnovat sanitární a fytosanitární požadavky, pravidla upravující dovoz ekologických produktů, ekologické požadavky a formality související s dovozem kulturních statků.

Sledování a vykazování

  • Evropská komise připraví výroční zprávy o pokroku s cílem posoudit stav digitalizace všech necelních formalit na hranici EU, včetně očekávaného budoucího vývoje a výhledových vztahů s celními orgány.
  • Každý třetí rok se výroční zprávy budou rovněž vztahovat na sledování a hodnocení fungování portálu EU SWE-C se zaměřením zejména na jeho dopad na hospodářské subjekty.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Nařízení platí ode dne 12. prosince 2022, s výjimkou některých pravidel, která budou platit ode dne 13. prosince 2031:

  • jednotný komunikační kanál pro hospodářské subjekty (čl. 8 odst. 3 písm. a)),
  • necelní formality (článek 11),
  • harmonizace a racionalizace údajů (čl. 13 odst. 1, 2 a 3),
  • předkládání celních údajů a necelních údajů hospodářskými subjekty (článek 14) a
  • dodatečná výměna informací a údajů zpracovávaná prostřednictvím portálu EU CSW-CERTEX (čl. 15 odst. 1 a 2).

KONTEXT

Tento právní předpis je prvním výsledkem 17 akcí v rámci akčního plánu v celní oblasti.

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Jednotný portál pro oblast celnictví. Soubor elektronických služeb pro umožnění výměny informací mezi elektronickými systémy celních orgánů, příslušných partnerských orgánů a hospodářských subjektů.
Příslušný partnerský orgán. Orgán kteréhokoli členského státu, nebo Komise, pověřený provádět určenou funkci v souvislosti s plněním příslušných necelních formalit EU.
Necelní formalita EU. Veškeré operace, které je hospodářský subjekt nebo příslušný partnerský orgán povinen provádět pro účely mezinárodního pohybu zboží, jak je stanoveno v právních předpisech EU jiných než celních předpisech.
Necelní systém EU. Elektronický systém EU, který byl zřízen právními předpisy EU, je používán ke splnění cílů právních předpisů EU nebo je uveden v právních předpisech EU, a který uchovává informace o splnění příslušných necelních formalit EU.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2399 ze dne 23. listopadu 2022, kterým se zřizuje jednotný portál Evropské unie pro oblast celnictví a mění nařízení (EU) č. 952/2013 (Úř. věst. L 317, 9.12.2022, s. 1–23).

Poslední aktualizace 07.12.2022

Top