EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Rodinné právní záležitosti – sjednávání dohod mezi zeměmi EU a zeměmi mimo EU

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 664/2009, kterým se zřizuje postup pro sjednávání dohod mezi zeměmi EU a zeměmi mimo EU v rodinných záležitostech

CO JE CÍLEM TOHOTO NAŘÍZENÍ?

Stanoví přísný, časově omezený postup, podle něhož jsou země EU jednotlivě zmocněny ke změně stávajících dohod se zeměmi mimo EU nebo ke sjednání nových dohod o příslušnosti, uznávání a výkonu rozsudků a rozhodnutí v některých oblastech rodinného práva, jako je rodičovská zodpovědnost a vyživovací povinnost. Takové dohody běžně spadají do výlučné pravomoci EU.

KLÍČOVÉ BODY

Toto nařízení pokrývá příslušnost, uznávání a výkon rozsudků a rozhodnutí ve:

v záležitostech spadajících do oblasti působnosti nařízení (ES) č. 2201/2003 a nařízení (ES) č. 4/2009. Související nařízení se zabývá smluvními a mimosmluvními závazkovými vztahy.

Než EU pro tyto oblasti občanského práva získala výlučnou pravomoc, jednotlivé země EU uzavřely dohody se zeměmi mimo EU. Toto nařízení uvádí postup, podle něhož mohou země EU ve výjimečných případech sjednávat mezinárodní dohody.

Nařízení neplatí, pokud EU již s dotyčnými zeměmi ve stejné věci uzavřela dohodu.

Oznámení: v případě, že některá země EU hodlá zahájit jednání za účelem změny stávající dohody nebo uzavření nové dohody spadající do oblasti působnosti tohoto nařízení, musí svůj záměr co nejdříve před zamýšleným zahájením formálního jednání písemně oznámit Evropské komisi.

Důvěrnost: Komise musí zacházet s informacemi sdělenými zeměmi EU jako s důvěrnými, pokud je o to požádána.

Hodnocení

Komise musí:

  • ověřit, zda se v následujících 24 měsících již nepřipravuje uzavření dohody na úrovni EU s dotyčnou zemí mimo EU,
  • pokud tomu tak není, musí následně ověřit, že existuje zvláštní zájem země EU na uzavření dohody, že zamýšlená dohoda neohrozí účinnost práva EU a že nenaruší cíle ani účel politiky EU v oblasti vnějších vztahů, a
  • případně požádat o další informace.

Zmocnění k jednání

Pokud jsou splněny tyto podmínky, Komise zmocní zemi EU k zahájení formálního jednání o dohodě. Komise může navrhnout hlavní zásady pro jednání, ale také zahrnutí určitých ustanovení do zamýšlené dohody.

Účast

Komise se může účastnit jednání jako pozorovatel anebo by měla být informována o jejich průběhu a výsledcích.

Ustanovení zahrnutá v dohodě

Dohoda, pokud je daná země zmocněna k jednání, bude muset v každém případě stanovit:

  • že v případě uzavření pozdější dohody ve stejné věci mezi EU a dotčenou zemí mimo EU je dohoda částečně nebo zcela vypovězena a
  • že pozdější dohoda ve stejné věci mezi EU a zemí mimo EU přímo nahrazuje příslušná ustanovení dohody.

Zmocnění k uzavření dohody

Před podepsáním dohody musí země EU oznámit Komisi výsledek jednání a předložit jí znění dohody, aby Komise mohla udělit zmocnění k jejímu uzavření poté, co ověří, zda byly splněny dané podmínky.

Neudělení zmocnění

Nařízení stanoví postup pro neudělení zmocnění k zahájení jednání nebo uzavření dohody ze strany Komise a jeho důsledky.

Přezkum

Nejdříve 7. července 2017 předloží Komise Evropskému parlamentu, Radě a Hospodářskému a sociálnímu výboru zprávu o uplatňování této směrnice. Tato zpráva musí:

  • buď potvrdit, že je vhodné, aby toto nařízení pozbylo platnosti dnem stanoveným v souladu podmínkami níže; nebo
  • doporučit, aby bylo toto nařízení k uvedenému dni nahrazeno novým nařízením.

Pozbytí platnosti

Nařízení pozbývá platnosti tři roky po tom, co Komise předloží zprávu uvedenou výše. Jakákoliv jednání, která k tomuto datu probíhají, však mohou pokračovat.

ODKDY TOTO NAŘÍZENÍ PLATÍ?

Platí ode dne 20. srpna 2009.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Rady (ES) č. 664/2009 ze dne 7. července 2009, kterým se zřizuje postup pro sjednávání a uzavírání dohod mezi členskými státy a třetími zeměmi o příslušnosti, uznávání a výkonu rozsudků a rozhodnutí ve věcech manželských, věcech rodičovské zodpovědnosti a věcech vyživovacích povinností a o právu rozhodném ve věcech vyživovacích povinností (Úř. věst. L 200, 31.7.2009, s. 46–51)

Postupné změny nařízení (ES) č. 664/2009 byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 662/2009 ze dne 13. července 2009, kterým se zřizuje postup pro sjednávání a uzavírání dohod mezi členskými státy a třetími zeměmi ve zvláště vymezených věcech v oblasti práva rozhodného ve smluvních a mimosmluvních závazkových vztazích (Úř. věst. L 200, 31.7.2009, s. 25–30)

Viz konsolidované znění.

Nařízení Rady (ES) č. 4/2009 ze dne 18. prosince 2008 o příslušnosti, rozhodném právu, uznávání a výkonu rozhodnutí a o spolupráci ve věcech vyživovacích povinností (Úř. věst. L 7, 10.1.2009, s. 1–79)

Viz konsolidované znění.

Nařízení Rady (ES) č. 2201/2003 ze dne 27. listopadu 2003 o příslušnosti a uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti a o zrušení nařízení (ES) č. 1347/2000 (Úř. věst. 23.12.2003, s. 1–29)

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 06.12.2017

Top